Shell ontdekt groot olieveld in Oman Helft leeft beneden bestaansminimum OAS-landen maken korte metten met Cuba Boekenverzamelingen De Gaulle naar China? Cyprus Grieks in ruil voor enkele bases hi een hij. MAANDAG 27 JULI 1964 Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen HERVORMINGEN IN LANGZAAM TEMPO Grootgrondbezit tegenover kleingrondbezit MADRID, juli waarmee de hervormingen worden uitgevoerd. Door de betere levensom- Het landproletariaat in Spanje heeft het ronduit slecht. Het standigheden in de industriële cen- leeft en werkt dikwijls onder semi-feodale omstandigheden, soms ,tra' die zich met kracht ontwikke- -ii -».t i len, is er een enorme trek ontstaan zelfs nog precies eender als een paar eeuwen terug. Naast het van het platteland naar de stad. In algemene probleem van gebrek aan water, zyn de grootste vraag- de toekomst zal dit zeker tot een te stukken die van het grootgrondbezit en het kleingrondbezit. De kort aan landarbeiders leiden, met grootgrondbezitters, die men vooral in het Zuiden aantreft hun en h, landerijen althans, want zelf wonen ze vaak buitenslands laten hun bezit, zomede de mannen, vrouwen en kinderen die het Gewasseil bewerken, veelal verkommeren. De kleingrondbezitters, die meest al van het Noorden zijn, hebben door het fnuikende systeem van vererving meestal zó weinig land, dat ze voor zich en hun gezin nauwelijks de kost verdienen kunnen. tot mechanisatie Overwinning Amerikaanse VERBOD van diplomatieke en consulaire betrekkingen met het regime van de Cubaanse pre mier Fidel Castro; stopzetting van elk vervoer over zee tussen de Amerikaanse republieken en Cuba uitgezonderd dat, wat nodig zijn uit humanitair oogpunt; stopzetting van alle handel met het eiland, behalve voor voedings middelen, geneesmiddelen en me dische uitrusting, die naar Cuba zouden worden gezonden uit men selijk oogpunt; een waarschuwing aan het bewind van Castro dat, als het doorgaat „met daden die karakteristieke elementen betfat ten van agressie en interventie" tegen enig lid van de organisatie van Amerikaanse staten, de aan gevallen landen hiertegen gewa- pender hand zouden kunnen op treden totdat de OAS stappen zal hebben genomen om vrede en veiligheid op het halfrond te ver zekeren. Bijna vijf miljoen personen, of ter vijfentwintig procent. Al De voornaamste gewassen, die in Spanje worden verbouwd, zijn gra nen, sinaasappels, olijven, druiven, aardappelen, suikerbieten, groen ten, amandelen en katoen. Naar volgorde van belangrijkheid bestaat De landbouwmechanisatie be vindt zich nog in een beginsta dium. Uiterst moeizaam komen verbeteringen tot stand, zoals o.a. dit afwateringskanaal lertig procent van het totale gelang" de weersomstandigheden de export van agrarische produkten Spaanse arbeidersreservaat (12 mil- kunnen twee miljoen keuterboertjes u}t sinaasappels, olijven, wijn, uien, joen mensen), zijn in agrarische be- misschien net rondkomen. Voor de abrikozen, amandelen, tomaten en roepen werkzaam. Hun aandeel in drie miljoen landarbeiders is het bananen (voornamelijk gekweekt op het n&tionale inkomen bedraagt ech- een voortdurend vallen en opstaan. omdat ze dikwijls gedurende lange perioden werkeloos zijn. Primitief In 't algemeen genomen zijn de landbouwmethoden bijzonder primi tief. Bovendien is er een schreeu wend tekort aan werkdieren, zoals paarden, muildieren en ossen. de Kanarische Eilanden) Een vijfde deel van het in cultuur gebrachte land wordt voor de ver bouw van granen verbruikt in de eerste plaats tarwe een tiende deel wordt door olijf- en wijngaar den ingenomen. De teelt van citrus vruchten (sinaasappelen en citroe nen) is over 't algemeen genomen 't meest winstgevend, hoewel het vorstrisiko van deze produkten nog maar in een beginstadium. Ero sie en onvoldoende gebruik van meststoffen maken de grond weinig produktief. Niet ontkend ken worden dat er landbouwmechanisatie bevindt'zich Spanje groter is dan in welk ander - land van de wereld ook. Behalve suikerbieten heeft het Ibe risch schiereiland ook suikerriet. Omdat de bewoners nogal „zoet" angelegd, moet er jaarlijks veel suiker worden inge- voerd. Ook het jaarlijks in opper- efficiency viakte toenemend tabaksareaal is i vnrir niet voldoende om de sterk gestegen K binnenlandse behoefte te dekken. De Trust Company, die een economisch sinds 1950 enorm uitgebreide kn_ onderzoek m Spanje liet instellfen, toenaanplantingen zijn dit echter werden met minder dan twintxgdui- wej zend landbouwmachines in gebruik fioJumnn genomen. Grotere voorraden kunst- acfiapen mest worden geproduceerd en ge- ïmporteerd, terwijl er maatregelen P.. e£ 'Sebied van wol is Spanje genomen worden ter verbetering praktisch geheel zelf verzorgend. Óp van de waterbeheersing en de grond- ®\ke twee bewoners telt het land structuur. Een door de overheid schaap, of wel een gezamenlij- ontworpen ruilverkavelingsplan van zest.ien triljoen stuks, wordt uitgevoerd, zij 't door het ,L Wat koeien en varkens betreft, staat vrijwiUl?«;korakter met enige jmoei- "gg r™" aan dierlijke eiwitten oor oe menselijke consumptie. In de afgelopen eeuwen is vooral het tegen Frankrijk aanliggende te. Het heersende conservatisme en de oude adat zouden de voornaam- ste hinderpalen zijn. Ook de industrialisatie zal zeker van invloed zijn op de snelheid, Sinaasappels rijpend in de zomerzon 1575) Denkbeeldige waren in de oudheid i deleeuwen onbekend. Hun bestaan, bibliotheken bijzonderheid, want de graaf was zijn in de mid- leven lang een verstokt bibliofiel ge weest en had zich gespecialiseerd in bestond. Alle boekenverzamelaars van n voorzorgen om kompromitleren- toen de Franse schrijver Ra belais in een van zijn werken een be schrijving gaf van de abdij van Saint-Victor, welk klooster een bi konservator van de Koninklijke Bi bliotheek bezat die door haar rijk bllotheek te Brussel kreeg die Rabelais van deze boekerij gaf, nam voorzorgen om kompromiteren- ging vergezeld van' een reeks titel» de gedenkschriften van zijn lichtzin die 7 bladzijden besloeg, maar geen nige grootvader te bemachtigen, fi- TOCH IS HET ZO! kortom, boe kenliefhebbers uit binnen- en buiten land maakten zioh op om in de wacht te slepen wat zij met veel geld zou den kunnen be machtigen. Hier en daar rezen welis waar wat bedenkin- bijvoorbeeld toen de voor- ij. van Rabelais had geen ander doel dan de draak te steken met de theo logische en wijsge rige vakliteratuur van die dagen. Dit voorbeeld van een denkbeel dige boekenverza meling vond gretig navolging en werd ook toegepast in gen, de politiek, aangezien titels van niel zitter van de Kamer bestaande werken een plezierig vies werd gevraagd en hij beweerde, handvat vormden voor een zweep dat in de katalogus sommige werken waarmee slagen naar tegenstanders ten onrechte als een unicum werden konden worden uitgedeeld. De „In voorgesteld omdat hij ze zelf in zijn ventarisatielijst van boeken, gevon verzameling had. Maar deze kleine den in de bibliotheek van Meestei dissonant werd volledig goedge- Gulllaume" verwekte in dit opzicht maakt door een adellijke heraldicus, bij de aanvang van de regering van die desgevraagd vertelde de graaf Hendrik IV van Frankrijk nogal wat de Fortas persoonlijk te k®nen en opschudding, omdat vooraanstaande zelfs familie van hem te zijn! leden van de Katholieke Liga hierin De verkoop van de kostbare ver- duchtig de mantel werd uitgeveegd, zameling ging uiteraard niet door, De samenstelling van Meester GuU- want zowel de unieke kollektie als de laume's boekenbezit kreeg echter een graaf zelf waren verzinsels van de duidelijker achtergrond, toen bleek Bergense bibliofiel, oudheidkundige dat de inventarisatielijst was opge- en penningkundige R. Chalon die zijn maakt door de hofnar van Hendrik vriend, de konservator van de Ko- IV, die de tegenstanders van zijn nlnklijke Bibliotheek te Brussel, op meester door deze gefingeerde col de proef had willen stellen. Enkele lectie had willen treffen. dagen vóór de onthulling had hij de Het meest spectaculaire geval van konservator nog in vertrouwen geno- ccn fictieve bibliotheek heeft zich men en hem bekend de schrijver van ruim een eeuw geleden ln België de Fortas-katalogus te zijn. Maar voorgedaan. Daar zou op 10 augua- aan zijn bekentenis werd geen ge- tus 1840 te Blnche een uiterst waar- loof gehecht, omdat men meende dat devolle, maar niet zeer uitgebreide Ohalon de mededingers van de ver- kollektieve boeken worden geveild, koop wilde weghouden om zelf zijn afkomstig uit de nalatenschap van slag te kunnen slaanl Graaf de Fortas. Talrijke boeken- En weet u, dat de twijfel aan het liefhebbers in België en in Parijs bestaan van Homerus bijna door het hadden tevoren een katalogus toege- vuur werd verzengd? zonden gekregen, die 52 titels telde. Daarover een volgende keer. Elk nummef vertegenwoordigde een Nadruk verboden. deel van Spanje totaal ontbost. Ver reweg het grootste deel van het hout, dat het land nodig heeft, moet dan ook worden ingevoerd. Onder een in 1940 begonnen herbebossings program wordt jaarlijks 125.000 hec tare grond met johge bomen be plant. Eens zal, naar de Spanjaar den hopen, weer de tijd aanbreken dat voor hout niet langer vreemde valuta moet worden neergeteld. Een van de bosprodukten is overi gens kurk, waarvan Spanje de groot ste producent van de wereld is. Het exporteert jaarlijks voor een waar de van zo'n vijftig miljoen gulden. Het ontwikkelingsplan, een vierjarenplan, waarmee men dit jaar begonnen is, voorziet in verdere investeringen op het agrarische vlak voor ongeveer vier miljard gulden. Meer dan twee-derde hiervan is bestemd voor verbeteringsprojecten, wel ke de waterbeheersing betref fen. De prospectiedienst n volgens het Britse blad Sunday Times een belangrijk olieveld ontdekt in het sultanaat Oman, eep Brits protectoraat. Hieruit zouden per jaar miljoenen ton nen olie gewonnen kunnen worde. Deze vondst zou, aldus het blad, de aanspra ken van Saoedi-Ar.abië op bepaalde ge deelten van Oman kunnen doen herleven.1 In 1959 deed zich daar een bloedige op stand voor. aangestookt door Saoedi-Ara- bië en aanhangers van president Nasser. Thanthoopt dat Johnson ivint De secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, heeft gisteren de hoop uitge sproken, dat president Johnson de pre sidentsverkiezingen in de V.S. zal win nen. Hij achtte daarna een wijziging in de toestand in Zuidoost-Azië waarschijn lijk. Oe Thant zei dit in Rangoon, hoofdstad van zijn geboorteland hij enige dagen uitrust alvorens Moskou te gaan. Hij verklaarde niet gaarne een tweede termijn als secreta^ ris-generaal van de V.N. te willen ver vullen. ,.Het is een moordende baan die mij van negen uur 's morgens tot negen uur 's avonds aan het werk houd.t". Sinds hij Hammarskjöld opvolg de had hij, naar zijn weten, geen vijan den gemaakt. „Doch ik kan het niet alle 110 landen naar de zin maken misschien heb ik wel eerlijke fouten maakt", aldus Oe Thant. President De Gaulle zal mogelijk deze herfst een bezoek brengen aan Peking voor besprekingen met Mao Tse Toeng, aldus deelt de Londense Observer mee. In Parijs twijfelt men echter aan de juistheid van dit bericht. China zou ook diplomatieke betrekkin gen met Bonn willen aanknopen. De eer ste stap om de regering te Bonn te pol sen was het aanbieden van een gunsti ge handelsovereenkomst en een uitwis seling van culturele missies. De Chine zen hebben ook hun voelhoren uitgesto ken in een aantal andere Westeuropese hoofdsteden, waaronder Rome en We nen en in Latijns-Amerika voor de uit wisseling van diplomatieke missies. Minister Butler voor overleg naar Moskou De Britse minister van buitenlandse zaken, Richard Butler, is vanmiddag voor besprekingen naar Moskou vertrokken. Het is de bedoeling, dat hU daar zijn Russische collega Gromyko en premier Cliroesjtsjef zal ontmoeten voor bespre kingen over alle internationale aange legenheden. Een belangrijk punt van bespreking zal de door het Westen voorgenomen multilaterale kernmacht met gemengde bemanning zijn. Waarnemers in Londen zijn van oordeel, dat de benoeming van Barry Goldwater tot kandidaat voor de Amerikaanse presidentsverkiezingen een nieuw element is in de Russische visie op het plan van de multilaterale kern macht. Voorts verwacht men. dat de kwestie- Laos in Moskou zal worden doorgepraat. Russische nota. die zaterdag is bekendgemaakt, wordt aangedrongen op veertienlandenconferentie over Laos dev volgende maand. De Russen drei- de Shell heeft gen in de nota, dat zij misschien hun Plan van Papandreou mede-voorzitterschap zullen opzeggen van de overeenkomsten van Genève, waarmee een eerdere ronde in het La- otiaans konflikt werd geregeld. Het is het eerste bezoek van Butler aan Moskou sinds hij negen maanden geleden minister van buitenlandse zaken werd. Verwacht wordt, dat zijn bespre kingen dinsdag en woensdag zuilen du ren. Daarna gaat hij nog voor een dag naar Leningrad. Tijdens zijn recente bezoek aan Londen zou premier Papandreou van Griekenland de Britse rege ringsleiders een plan hebben ont vouwd ter regeling van de crisis om Cyprus in het raam van de NAVO. Volgens dit plan, schrijft de Observer, zou Cyprus volledig onafhankelijk moeten worden en zich vervolgens in al le vrijheid kunnen uitspreken over een eventuele aansluiting bij Griekenland. legerde troepen zouden eveneens voor een gedeelte uit niet-Grieken moeten bestaan bij wijze van garantie voor de Turkse minderheid op het eiland. Dit plan, aldus het Engelse Jplad zou de handhaving landen die deel uitmaken van de or ganisatie van Amerikaanse staten heb ben genomen tegen het bewind van Castro tijdens hun bijeenkomst in Washington. Vijftien landen stemden voor deze diplomatieke en economische sancties, de strengste die ooit tegen Castro's bewind zijn uitgevaardigd, ter wijl vijf landen tegen deze resolutie stemden. Deze landen zijn Bolivia, Mexico, Uruguay en Chili- De maatregelen hebben voor de lid staten een bindend karakter. Hoe de houding van de tegenstanders zal zijn is nog niet duidelijk. De goedkeuring van de resolutie moet worden gezien als een overwinning voor de Amerikaanse poli tiek. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Rusk, verklaarde na de stemming dan ook: „Wij zijn zeer verheugd. Het resultaat is zeer goed en zeer belangrijk." In de resolutie wordt ook de hoop uit gesproken, dat het Cubaanse volk zich gesterkt zal voelen door de solidariteit van de Amerikaanse volken en regerin gen en dat het zichzelf in een nabije toe komst zal kunnen bevrijden van de tiran nie van het communistische bewind. Intussen heeft Rusland opnieuw zU» steun aan Castro betuigd. In een tele gram aan de Cubaanse leider ter gele genheid van de dag der revolutie tegen Batista verklaren president Mikojan en premier Chroesjtsjef dat de Sowjetunie Cuba zal blijven helpen ln zijn „strijd om vrijheid en onafhankelijkheid" en te gen de „agressieve intriges van de Ame rikaanse imperialistische kringen". Castro Premier Castro van Cuba noemde gisteren op een massabijeenkomst in Santiago ae vergadering van de minis ters van buitenlandse zaken van de OAS-landen een „schaamteloze gebeurte nis". In scherpe woorden veroordeelde de Cubaanse leider de Verenigde Staten en de andere landen die voor de resolu tie betreffende dwangmaatregelen tegen Cuba hadden gestemd. De Venezolaan se regering noemde hij „een groep moordenaars". Sprekend over de incidenten bij de Amerikaanse marinebasis te Guantana- mo waar onlangs een Cubaanse schildwacht werd doodgeschoten zei Castro: Het schijnt de bedoeling te zijn rugslaan om zo de Republikeins j voor het presidentschap, se nator Barry Goldwater, een wapen te gen Johnson te geven. Premier Tsjombe eert ex-vijand Loemoemba de huidige Britse bases op Cyprus niet in de weg staan. Het voorstel van Papan dreou behelsde voorts waarborgen ten Premier Tsjombe van Kongo heeft aanzien van de rechten van de Turkse in Stanleystad een krans gelegd op minderheid, waarborgen jlie door de het graf van Patrice Loemoemba, de In het laatste geval zou een NAVO-ba- aartsbisschop, sis op het eiland worden gevestigd die onder bevel van een niet-Gnekse militair zou komen te staan. De op deze basis ge- NAVO of de Verenigde Naties zouden kunnen worden bekrachtigd. President Makarios van Cyprus heeft in een vraaggesprek met het regerings gezinde Griekse blad Macedonia ver klaard, dat zijn regering niet bereid is tot concessies of het aangaan van een compromis. „Druk en dreigementen zul len geen effect hebben. Cyprus is een on doordringbaar fort geworden", aldus de KUTCHUK Arrestatie na bomaanslag in Johannesburg De politie van Johannesburg heeft gis teren verklaard, dat er in verband met de bomaanslag in het station op vrij dag jl. vier negers en een blanke zijn aangehouden. Zoals gemeld werden bij de aanslag 23 blanken gewond. Voorts is mevrouw Janet Helmstedt, een 30-jarige lectrice aan de universi teit van Witwatersrand en lid van de li berale partij, gearresteerd. Van de gewonden bevinden zich er en in een ernstige toestand. Dagbladen in Johannesburg en Kaap stad hebben verscheidene telefonische .waarschuwingen" ontvangen voor nieu- ve bomaanslagen, doch tot dusver heb ben zich geen nieuwe ontploffingen voor gedaan. In Pretoria heeft de hoofdcom missaris van politie verklaard, dat alles in het werk wordt gesteld om nieuwe aanslagen te voorkomen en dat er geen reden is voor paniek. Meer militairen uit VS naar Zuid-Vietnam j.Voor zover ik weet is op Cyprus geen militair personeel uit Turkije aangeko men, alleen een klein aantal Turks-Cv- prlsche studenten", zo heeft dr. Fadil Kutchuk, de Turks-Cyprische vice-presi dent van het eiland, zaterdagavond V.N.- secretaris-generaal Oe Thant in een bood schap meegedeeld. De studenten warer. volgens hem via het door de Turkse Cy prioten beheerste gebied van Monsoera in het noordwesten van het eiland, bin nengekomen. „omdat zij het waarschijn- Dr. Kutchuk zei in zijn boodschap ver der, dat de 2 Grieks-Cyprische kon- i van 30 vrachtwagens die vrijdag morgen uit de havenstad Limassol waren vertrokken „zwaar oorlogsmaterieel" ver voerden. Oe Thant zou het wel met hem eens zijn, dat het voor de leden van mijn gemeenschap zelfmoord zou betekenen, wanneer ze geen verdedigingsmaatrege len zouden treffen. Kutchuk antwoordde op de boodschap van Oe Thant, waarin deze zijn bezorgdheid uitte over de ver groting van het militaire potentieel op eerste premier van Kongo die in ja nuari 1961 in Katanga werd ver moord. Tsjombe was in die tijd de leider van Katanga en hij werd in dertijd van medeplichtigheid aan de ze moord beschuldigd. Tegen de verwachting in kreeg Tsjom be in Stanleystad een hartelijke ont vangst, ondanks het feit dat de aanhan gers van Loemoemba het overwicht heb ben in de provinciale regering. Op een bijeenkomst in het Loemoembastadion die door 4.000 mensen werd bijgewoond, werd Tsjombe hartelijk toegejuicht, toen hij drie maanden de tijd vroeg „om hun nieuw Kongo te geven". Volgens in Elisabethstad ontvangen berichten zijn bij Boudewijnstad, dat tien dagen geleden zonder slag of stoot in handen van opstandelingen viel, meer dan 40 opstandelingen gedood en een on bekend aantal gewond in een treffen met politiemannen. Het verzet in Boude wijnstad zou zijn gestaakt en de politie trekt de stad binnen. De opstandelingen zouden op de vlucht slaan. Uit Albertstad wordt nog vernomen dat in de door de rebellen bezette stad, Kindoe, vier Belgen zijn vermoord. URINSES ANNE, de 23 jaar oude dochter van koningin Elisabeth, (links) verlaat met haar schoolvriendinnen de kerk, waar de aartsbisschop van Can terbury is voorgegaan. Het was de afsluiting van het eerste cur susjaar van de Benenden-school. De dames zijn in een goede stemming. Geen wonder, want de vakantie ligt ln het verschiet. Zaterdag is te Washington van gezag hebbende zijde vernomen dat president Johnson heeft besloten de ongeveer zes tienduizend Amerikaanse militairen in Zuid-Vietnam met vijf- tot zesduizend man uit te breiden, dit in een krachtif- poging om een einde te maken aan communistische guerrilla-oorlog in h De reeds in Zuid-Vietnam Amerikaanse militairen dienen da__ militaire raadgevers der Zuidvietname- se regering en als adviseurs bij acties te velde tegen de Vietcong-rebellen. ter- *-jl zij voorts zijn ingeschakeld bij het .ileiden van semi-militair personeel, dat de eigen dorpen verdedigt en bij het oefenen van anti-guerrilla-eenheden. Men ziet te Washington in deze uit breiding van het aantal Amerikaanse militairen in Zuid-Vietnam een uiting van Johnsons vastbeslotenheid om de Zuidvietnamese minister-president, ge neraal Ngoejen Khan, alle mogelijke hulp te I Twee kapelaans in Cuyk (Noord-Brabant) gaan ln het nieuwe schooljaar, in september, een kookcur sus volgen aan de plaat selijke huishoudschool. Toen aan één der geeste lijken gevraagd werd hoe hij ertoe gekomen was om koken te gaan leren antwoordde deze: „Het is prettig jezelf te kunnen behelpen. Verleden Jaar zat ik enkele weken zon der hulp en dat was erg lastig:. Ik ben toen te gast geweest bij de zusters, maar straks hoeft dat niet meer, want dan kan ik zelf koken," l De verkoop van sigaret ten in Denemarken is sterk gedaald sinds de publlkatie in januari van het Amerikaanse rapport over het verband tussen roken van sigaretten en longkanker. Een Deens blad weet te melden dat de verkoop van sigaret ten In de vijf maanden na januari met dertien procent is gedaald en zeventien procent ln april tot en met juni. De da lende tendens zette lich ook na juni voort. I Bij het vierde tournooi voor het wereldkam pioenschap te Sao Paolo zijn vrijdag drie Brazi liaanse kanaries „wereld kampioen" geworden in de klasse „kleur" en eierleggen'. Voor dit concours waren 2400 ka naries ingezonden, o.a. uit Argentinië, Engeland, Frankrijk, België, Zwit serland en Australië. Het was voor de vierde keer dat Brazilië de eerste prijs kreeg in de catego rie „kleur", I In de Russische plaats Kramatorks aan de Don is mevrouw Andrlopova bevallen van een vier ling. De kinderen zijn ge noemd naar de Russische ruimtevaarders Andrian Nikolajef, Pavel Popo- witsj, Joeri Gagarin Valentina Teresjkova. De vier kosmonauten heb ben een gelukstelegram gezonden. George Adams, koning van 75.000 Servische zi geuners, die sedert 1940 in Amerika zijn, is zater dagavond op 62-jarige leeftijd aan een hartaan val gestorven. Zigeuners uit het gehele land ko men naar Los Angeles toe om hulde te brengen aan hun dode koning en een opvolger te kiezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5