ïNienwe Leidse Cowan! Luns kon niet tot in Indonesië nog zaken komen Busongeluk in Frankrijk: 19 doden Nieuwe onlusten in Roehester eisten al vier mensenlevens tijdens verhoor... Ramp niet vergeten Rusk keurt politiek van Goldwater af Spoorwegramp in Portugal: 93 doden SOEKARNO: TWEEDE UITNODIGING „Deze charmante gast moet hier meer komen" Veel vakantiegangers zwaar gedupeerd Helikopter van politie stortte neer Overval van vier jongens Commentaar o M CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Maandag 27 juli 1964, 45ste jaargang Koeler Veranderlijke bewolking: en plaatselijk enkele regen, of onweersbuien. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk verander lijk, later uit westelijke richtingen. Koeler. (Zie voorts pagina 7) p.m. 3,35, p.kw. 10,05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. Soekarno kan het best vinden met mr. Luns, onze minister van buiten landse zaken. Vier uur hebben zij gisteren met elkaar gesproken, zonder dat zakelijke kwesties konden worden aangeroerd. De Indonesische presi dent was een en al jovialiteit. Hij kon zo goed met mr. Luns overweg, dat hij hem uitnodigde, nog een paar weken te blijven. De minister wees er Soekarno toen vriendelijk op, dat hij een officieel bezoek aan India moet brengen en verslag moet uitbrengen aan het Nederlandse kabinet. het reisbureau Fiesta Tours Ltd Londen, dat een bijkantoor in Rotter dam heeft, zal een vry groot aantal Nederlandse vakantiegangers zijn reis naar Majorca of Barcelona niet kunnen maken. De contracten die de vakantiegangers oor hun vliegreizen hadden afgesloten, zijn geannuleerd. Er zijn echter maatre gelen getroffen waardoor de toeristen geen financiële strop zullen halen. De passagiers die gisteravond van Schiphol zouden vertrekken zijn van de annule ring op de hoogte gesteld. Niet alleen in Nederland doch ook in Engeland zijn (honderden) vakantiegan gers de dupe geworen van de financiël* 3K Het was bepaald een opgewekt welkom, getuige deze foto, dat minister Luns en zijn echtgenote werd bereid in Djakarta, waar zij werden begroet door de ambtgenoot van mr. Luns, minister Soe- bandrio. Reisbureau in financiële zorgen Tengvolge i moeilijkheden by moeilijkheden van het sinds kort door Engelsman overgenomen reisbureau, dat aanvankelijk in het bezit was van enkele Nederlanders. De nieuwe eigenaar het reisbureau, dat in samenwerking met Engelse en Nederlandse charter schappijen vliegvakanties verzorgt, kwam nadat hij het bedrijf vorige maand had overgenomen tot de ontdekking dat de schulden groter waren dan hem dooi de vorige eigenaars was verzekerd. De uitstaande rekeningen zijn inmiddels zo hoog opgelopen, dat geen Spaans hotel of chartermaatschappij boekingen voor Fiesta aanneemt voordat de rekeningen zijn betaald. 210 nog in Spanje verblijvende va kantiegangers van het reisbureau zullen met enkele vliegtuigen van Martin's Air Charter worden teruggevlogen. Deze vluchten zijn niet door Fiesta Ltd be taald, zodat de Nederlandse chartermaat schappij dit voor haar eigen rekening neemt om de vakantiegangers niet te du peren. De kosten hiervan bedragen onge veer f 20.000. Soekarno stelde toen voor, dat hij1 de Indiase regering telegrafisch zou verzoeken met uitstel van het bezoek van mr. Luns akkoord te gaan. Mr. Luns kon echter alleen maar beloven, dat hij „later" nog eens drie weken in Indonesië zou komen doorbrengen. „Deze charmante gast moet hier meer komen", zou Soékarno hebben gezegd. De moeilijkheden tussen beide landen zouden nu opgelost kunnen worden, omdat er in Indonesië na de regeling van de kwestie Nieuw-Guinea geen gevoelens van wrok meer leven. Aanvankelijk had het in de bedoeling gelegen, dat mr. Luns slechts een maai door Soekarno zou worden ontvangen. De ontmoeting van gisteren heeft er ech ter toe geleid dat de Indonesische presi dent met zijn gast overeenkwam, de kelijke bésprekingen naar later in deze week te verschuiven. Ondanks de grote hartelijkheid, waardoor het optreden van Soekarno wordt gekenmerkt, zal mr. Luns er echter goed aan doen, zich geen illusies te maken over de mogelijkheden, die zich voordoen. Minister Soebandrio (buitenlandse za ken), vertelde al bij de verwelkoming van mr. Luns op het vliegveld Kemajo- ran, zaterdagavond omstreeks tien uur, dat niet direct concrete resultaten moe ten worden verwacht. De commentaren in de Indonesische bladen zijn over het algemeen gunstig. Men laat er echter geen twijfel over be staan, dat er nog harde noten gekraakt zullen worden, vooral wat betreft de her stelbetalingen. ,,Men moet Indonesië thans niets opleggen", aldus Soebandrio. „Nu de regering zelfs aan de Sowjetunie uitstel van betaling heeft moeten vragen, zou het Indonesische volk niet kunnen begrijpen, dat de schulden aan Neder land wel betaald kunnen worden. Het persbureau Antara, dat mr.' Luns een slim onderhandelaar noemt en een harde noot om te kraken, merkt in dit verband op, dat Indonesië een schade loosstelling zal eisen met betrekking tot de kosten, die verbonden waren aan de strijd om Nieuw-Guinea en dat die eis mogelijk „ruimschoots zal uitgaan boven het totaal bezit". Antara is van mening dat Nederland maar zelf in de zak moet tasten en de kleine aandeelhouders schadeloos moet stellen, omdat die het slachtoffer zouden zijn geworden van een verkeerde Neder landse Nieuw-Guinea-politiek. Het persbureau maakt er verder geen geheim van, dat Soekarno echt niet zal bedelen om een uitnodiging voor een be zoek aan Nederland. Nederland Is voor de Indonesische president niet meer dan een klein landje aan de Noordzee, aldus Antara. De stelling, als zou Soekarno geen groter wens hebben dan Nederland te bezoeken, noemt hy belachelijk. Een bezoek van Soekarno is alleen maai eer voor het ontvangende land en een wjjs dat het Indonesische volk het leden edelmoedig wil vergeten. (Voor vervolg zie pag. 7) De koninklijke familie aan de wandel in het Italiaanse Porto Ercole. Deze foto werd gemaakt kort na de aankomst van de prinsessen Mar griet en Christine op het zomerverblijf. Noodtoestand in New York Een autobus met 27 inzittenden is bij Epinal, in Oost-Frankrijk, door de leu ning van een brug geschoten, om ver volgens met de wielen omhoog, op een lager gelegen spoorwegbaan terecht te komen. Negentien inzittenden, on der wie de bestuurder, zijn hierbij om het leven gekomen. De acht overige passagiers zijn gewond, de meesten van hen ernstig. De doden en gewonden zijn overge bracht naar het ziekenhuis van het nabu rige stadje VitteL passagiers van de bus waren leden de uit Perpignan, in zuid-west- Frankrijk, afkomstige groep volksdan sers en -zangers, die, ter gelegenheid van een te Senones gehouden Europese wed strijd voor dergelijke groepen, aldaar een voorstelling hadden gegeven. Het verkeer op de spoorweg was na het ongeluk vol ledig gestremd. Het treinverkeer moest worden omgelegd. Arrestant verdween VANNACHT is de rust weerge keerd in de Amerikaanse stad Roehester (in de staat New York), r sinds vrijdagavond rassenrel- letjes hebben gewoed. Zaterdag avond moest de noodtoestand wor den afgekondigd. De onlusten be gonnen, nadat een jonge neger tij dens een dansfeest werd gearres teerd, omdat hy teveel gedronken had. Ook gisteren trokken de negers plunderend door de stad. En toen gisteravond de balans werd opgemaakt, waren er vier doden te betreuren: een blanke, die door een jonge neger was gedood en drie men sen, die betrokken waren bij het verongelukken van een helikopter van de politie. Zeshonderd mensen wér den gearresteerd. De gevangenissen zijn overvol. Gisteravond heeft gouverneur Rocke feller reeds besloten, duizend leden de natiohale garde naar Roehester zenden. De mannen werden door de gers met gejoel ontvangen. Niettemin schijnt hun aanwezigheid een kalmerende Invloed te hebben uit- Een verbaasde rechercheur van de En- schedese politie zag gisteren plotseling zjjn arrestant dwars door een ruit sprin gen en verdwijnen. De glasscherven vlo gen hem om de oren. Het was het voor tijdige einde van het verhoor van de 15-jarige Derk J. L., die was aangehou den omdat hij in een sportzaak had in gebroken. De rechercheur sloeg onmid dellijk alarm. Voorlopig echter zonder resultaat. "yRIJWEL de gehele bevolking van het door een aardbeving geteisterde Skopje, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de begraafplaats Butelj om op de graven van de slachtoffers van de ramp bloemen te leggen. Bij het monument op het midden van de begraafplaats legde de jonge Nederlandse Alice Scheffer een ruiker verse bloemen met een rood lint. Op het rode lint stonden de woorden „Van Nederland voor Skopje". Mejuffrouw Scheffer heeft in Nederland inzamelingen voor de slachtoffers georganiseerd. Zij was persoonlijk naar de stad gegaan om de slachtoffers te gedenken. Thans is de New-Yorkse voor stad Roehester het toneel ge worden van .rassenoniusten. Op de foto: politiemannen in ge vecht met een neger tijdens een van de recente demonstraties. De prinsessen Margriet en Christina zijn gistermorgen op het koninklijk vakantieverblijf in Porto Ercole in Italië aangekomen. Zij waren zaterdagmiddag kort na drie uur met de regeringsfriend- ship van Soesterberg vertrokken. geoefend. Eerder op de dag had de po litie gebruik moeten maken van traan- gasbommen en waterstralen om de met stenen en flessen gooiende negers tc ver drijven. een huis, van waaruit Molotof- cocktails werden gegooid, is geschoten. Toen de helikopter verongelukte, wist de 27-jarige neger Prophet Starke er twee inzittenden levend uit te halen. Daarna moest hij echter voor de im- ;e hitte wijken. De piloot en twee bewoners van het huis, waarop de heli kopter terecht kwam, lieten het leven. Gebleken is voorts, dat ook blanke jon gelui aan de plunderingen in Roehester hebben deelgenomen. Intussen heeft de politie van New York j in Harlem wonend? communistische negerleider William Epton, die een pro testmars had georganiseerd, gearres- Snel gegrepen teerd, hoewel hij wist dat dit verboden De Black Moslims hadden gewei gerd er aan deel te nemen, omdat zij „het ene juk niet voor het andere, n.L /an Peking of Moskou, wilden rui- Johnson: Erhards reactie „wijs" een gesprek met een Washingtonse correspondent van het Westduitse pers bureau DPA heeft president Johnson de reactie van de Westduitse bondskanselier prof. Erhard op de uitlatingen van presi dent De Gaulle op diens jongste perscon ferentie „wijs" genoemd. De Gaulle had, als gemeld verklaard, dat Europa een „ondergeschikte rol" tegenover de Ver. Staten speelde. Ook had hij de Westduitse regering aanspra kelijk gesteld voor „gebrekkige sar werking" met Frankrijk. Vier jonge Amsterdammers hebben gisteravond omstreeks zes uur een roof overval gepleegd op een pompstation de Rijksweg AlkmaarAmsterdam bij- de kruising CastricumLimmen. De overvallers, variërend in leeftijd van zestien tot achttien jaar, sloegen de eigenaar, de heer Krom uit Limmen, neer en namen de vlucht met een klein bedrag uit geld. Tezamen met twee hun kornuiten die voor het pompstation op hun bromfietsen steeds rondjes had den gereden, om voor onraad te waar schuwen, vluchtten zij in de richting Beverwijk. Ver kwamen zij echter niet: op de Beverwijker straatweg werden zü door de rijkspolitie klem gereden c arresteerd. Zij zijn voor verhoor Heiloo overgebracht De 69-jarige Amsterdammer W. P. Termij telen is zaterdag door zijn zorgster dood in een stoel aangetroffen. Het bleek dat de man door gasverstikking om het leven was gekomen. Een rubber slang, die het gaskomfoor met de toevoer- UET ONDERHOUD, dat minister Luns met president Soekarno heeft gehad, mag met recht een his torisch onderhoud worden genoemd. De situatie is sinds weinige jaren wel radicaal veranderd. Niet, dat wij deze ontwikkeling moe ten betreuren. Integendeel: wij moe ten het alleen maar waarderen, dat nu, na een periode van heropbouw der betrekkingen tussen Indonesië en Nederland, deze ontmoeting mo gelijk was. Het doet ons deugd, dat het juist de heer Luns is geweest, die als eerste officiële vertegenwoor diger der Nederlandse regering met het Indonesische staatshoofd heeft kunnen spreken. Men zal zich nog wel de uitnodiging van de oppositie aan het adres van minister Luns herinneren: Treed af, want u hebt gefaald in het beleid waarvan u de exponent waart. U bent voor de Indonesiërs niet aan vaardbaar. wanneer de verbroken betrekkingen straks worden hersteld. Minister Luns bleek niet niet alleen welkom te zijn, maar hij kreeg van president Soekarno ook te horen, dat er geen sprake was van rancuneuze gevoelens. Vanzelfsprekend betekent dit alles niet, dat er nu geen enkel vüiltje meer aan de lucht is. Ook al is er aan beide kanten de goede ge zindheid met een schone lei te begin nen, in de praktische uitwerking van allerlei zaken kunnen zich beslist nog wel problemen en kortsluitingen voordoen. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, Soebandrio, heeft gezegd, dat er geen punten zijn waar omtrent overeenstemming niet mo gelijk lijkt. Men kan slechts hopen, dat hij gelijk zal hebben. Er zal van beide partijen heel wat Inschikkelijkheid en goede wil wor den gevraagd. De ontvangst, welke het Indonesische (door de staat be heerde) persbureau Antara minister Luns heeft voorbereid, was niet be paald vriendelijk. Nu is deze bewindsman niet een fi guur, die zich door zoiets in de war laat brengen, maar wel kan de vraag worden gesteld in hoeverre de be schouwingen van Antara symptoma tisch zijn voor de Indonesische op vattingen. Temeer nu het persbureau de kwes tie van de Nederlandse schadever goeding aan Indonesië vanwege de kwestie Nieuw-Guinea opnieuw (cn dat op een bijzonder scherpe wijze) aan de orde stelde. Is deze beschou wing van hogerhand geïnspireerd en zo ja, zal deze zaak als een concreet onderhandelingspunt aan de orde worden gesteld? Vast staat nu reeds, dat van vergoe ding van Nederland voor de ge naaste Nederlandse eigendommen voorlopig niets zal komen. Indonesië heeft de Sowjetunie al om uitstel van betaling voor verrichte leveran ties moeten vragen. Voorshands lijkt het maar beter af te wachten. Minister Luns moet ten slotte nog heel wat besprekingen voeren en pas aan het einde van zijn bezoek is het ogenblik gekomen om de balans op te maken. Senator ontkent vraaggesprek met Duits blad TVE Amerikaanse minister van bul- tenlandse zaken, Dean Rusk, heeft gisteren in Washington voor de tele visie commentaar geleverd op de kri tiek van senator Barry Goldwater, de republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, op het buitenlandse beleid van de V.S. Rusk verklaarde dat de strijd om de vrijheid niet door een enorme mili taire orgie gewonnen zal worden. Goldwater heeft tijdens een interview met een correspondent van het Duit se Weekblad Revue, gezegd dat hij voorstander is van een buiten ,NGEVEER twaalf kilometer van Lissabon is gisteravond een pas- sagierstrein verongelukt. Na de ramp was de toestand nogal verward. Werd aanvankelyk gesproken over 25 doden en tientallen gewonden, later meldde men dat er 34 doden en 79 gewonden waren. Vanmorgen om tien uur echter werd bekend ge maakt dat de lyken van 93 slacht offers geborgen waren en dat er 132 mensen gewond waren. De koppeling van het laatste rijtuig bleek te zijn gebroken. De wagen reed in volle vaart een gedeelte van de baan af, dat geflankeerd wordt door muren. Nadat de wagen ontspoord was reed hy nu eens tegen de ene dan weer tegen de andere muur op. Op het punt waar de muren ophielden viel de wagen van de baan en sloeg over de kop. De ziekenhuizen van Oporto en Mato- sinhos, waarheen de slachtoffers zijn vervoerd hebben via dé radio artsen op geroepen en om bloedplasma verzocht Het is de grootste ramp In de geschiede nis van de Portugese spoorwegen. De trein zat vol vakantiegangers. Overwerk te artsen raamden vandaag dat zij ten minste 125 gewonden hadden behandeld. Het ongeluk gebeurde omstreeks 10 uur. De spoorwegmaatschappij heeft een commissie van drie ingenieurs belast een onderzoek in te stellen. Door het geweld werd een kant van de wagen, die uit hout en staal was vervaardigd, openge rukt Toen de wagen omviel, werden de vele passagiers onder de wrakstukken doodgedrukt Overal lagen verminkte lyken, kledingstukken, picnicartikelen en strandspeelgoed. Nadat de radiostations behalve artsen ook dringend om donors verzocht, vorm den zich weldra ryen vrijwilligers voor de ziekenhuizen. Volgens ooggetuigen was het rijtuig overvoL De normale capa citeit bedroeg 68 passagiers. Bovendien reed de trein, die te laat was, bijzonder snel, aldus een ooggetuige. Goldwater verklaarde later helemaal geen interview te hebben gehad met een Duitse journalist, maar de hoofdredac teur van het blad bevestigde dat de re publikeinse senator twee maal met een redacteur van zyn blad heeft gesproken. In dit interview zou de senator voorts hebben gezegd dat generaal De Gaullo een groot man is. „Ik heb eerbied voor deze man. Het is zyn recht om een Fran se politiek te voeren. Bovendien zal hij binnenkort een voldoende kernmacht tot zyn beschikking hebben. Het is ech ter waar dat men die thans in zyn eigen keuken in elkaar kan knutselen", aldus Goldwater. De topleider van de Ku Klux Klan, een organisatie die fel gekant is tegen rassenintegratie, heeft zich intussen by andere afvallige democraten, onder wie gouverneur Wallace van Alabama, ge voegd om steun te verlenen aan Gold water in zyn kandidatuur voor het pre sidentschap. Hun leider, Graig, zei „met Goldwater hebben wy een kans dat de staten hun recht weer terug krygen". De democraten daarentegen hebben sinds Goldwater door zyn partij is uit gekozen voor het presidentschap te vechten, bij kiezersregistraties in Balti more, nieuwe winsten geboekt, In het bijzonder onder de negers. Tegeiykertyd zijn 175 republikeinen naar de democra ten overgelopen. (Voor vervolg zie pag. 7) Bus in ravijn op Java Nabij Poerwakarta op West-Java is volgens Antara een bus in een ravyn gestort. Twaalf mensen kwaimen om het leven en 41 werden gewond. RITAj

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1