Amerika: gebrek aan langzame vliegtuigen w De jungle-oorlog stelt zijn eisen Enquête van de P.C.M.B. Radio en tv invloed op mijnongelukken Leiding vindt prestaties het belangrijkst Ambassadeur in Brussel Mr. Luns lachte Zomerse musical en reuzen van weleer DONDERDAG 23 juli 1964 (Van onze luchtvaartmedewerker) I voor een beperkte tijd in de strijd worden TJOE ONGELOOFWAARDIG of het geworpen. De Amerikanen hadden echter misschien ook mag klinken, Amerikaanse luchtstrijdkrachten hebben momenteel dringend behoefte aan een ..langzaam" vliegtuig. Dus geen super- machino uitgerust met straalmotoren maar een eenvoudig gevechtsvliegtuig met ouderwetse schroefmotoren, dat in staat moet zijn om van elke bodemge steldheid binnen enkele tientallen meters los te komen. Voor dat doel hebben de Amerikaanse strijdkrachten een ontwerp competitie uitgeschreven, waarvoor door negen vliegtuigfabrikanten de voorstellen zijn ingediend. Na bestudering, men verwacht de uitslag nog in de eerste helft van dit najaar, zal de fabrikant op een eerste bestelling van ruim 500 machines kunnen rekenen. De praktijk heeft de afgelopen Jaren geleerd dat het straalvliegtuig in be paalde opzichten waardeloos is. De eerste voortekenen daarvan ontdekte men al tijdens de Koreaanse-oorlog, bij de onder steuning aan de grondtroepen. De machi nes bleken te snel, ze hadden een te ge ringe vliegduur en een te veel omvattend onderhond bleek noodzakelijk. Alleen van schone lange startbanen kon worden geopereerd, maar operaties direct achter de frontlinies behoorden tot de onmogelijkheden. Doordat de machines vaak van verre moesten komen hadden de toestellen reeds veel van hun actie radius verloren en konden daardoor maar Weinig verandering TIE KLEINE storing, die dinsdag- avond langs ons land trok, ligt nu boven zuid-Zweden en verplaatst zich maar heel langzaam. Ook een hoge- drukgebied dat ten zuidwesten van Ierland ligt is vrijwel stationair. Het heeft zich nog wat verder over de Britse eilanden uitgebreid. Tussen beide systemen in waaien noordweste lijke winden, die koele lucht aanvoe ren, waarin tamelijk veel bewolking voorkomt. Plaatselijk valt hieruit een enkel buitje, maar er komen ook lokale opklaringen voor. In deze toestand zal morgen nog niet veel verandering ko men, zodat ongeveer hetzelfde weer type moet worden verwacht. Een zwak frontensysteem over Schotland komt dichterbij, maar neemt steeds verder in betekenis af. ZON EN MAAN Vrijdag 24 juli: zon op 4.49, onder 20.43: HOOGWATER SCHEVENINGEN 24 juli: 2.56 v.m.; 15.25 n.m. Strandweer Morgen iets beter met meer opklarin gen en een zwakke veranderlijke wind. In de middag ongeveer 18 graden, zee- water 18 graden. Vooruitzichten: Een hogedruk- gebied bij Ierland versterkt zich lang zaam naar de Noordzee met tegen het weekeinde zonniger en beter strandweer kleine erfenis van langzame vliegtuigen alt de *e W.O., die hier uit stekend van pas kwamen. Eén dollar Na de Koreaanse volgde de Algerijns» twist. Hier waren het de Fransen die tot de ontdekking kwamen dat hun uitste kende Mystère en andere straalvliegtui gen volkomen nutteloos waren in deze jungle-oorlog. In Amerika kochten zij, „demonstratie"-prijs van één dollar per stuk, vele gevleugelde oorlogs veteranen, die zich uitstekend leenden om te worden ingezet tegen de in onherberg- gebieden schuilhoudende rebellen. Verder werden een paar honderd lang- lesvliegtuigen voorzien van mitrail- en bommen, om medé ten strijde te trekken. Een soortgelijke ontwikkeling deed zich voort ln Cambodja, Kongo, Laos en Vlet- Ook hier deden de langzamere schroefvliegtuigen het beter dan de snelle Jets. Nogmaals werden er weer belang rijke hoeveelheden toestellen uit de oor- logs dumps betrokken, die in de loop der jaren natuurlijk uitgeput raakten. In tweede instantie werd besloten tot inzet van het hefschroefvliegtuig, die al ien gecompliceerd onderhoud vereisend, toch ook uitstekende diensten kon bewijzen. Voor dat doel bewapende deze machines met raketten en mitrailleurs, maar al spoedig bleek hun grote kwetsbaarheid. Het is bij dergelijke machines .namelijk niet zo moeilijk een vitaal onderdeel onder schot te nemen mede door het trage reactievermogen heeft menig toestel aldus het onderspit moeten delven. HET WEER IN EUROPA iRapporten hedenmorgen zeven zienderogen slinkende voorraden oorlogs veteranen, besloot men tot een noodoplos sing. In* eerste instantie werden een a tal oude beestjes weer opgelapt en v< zien van een zwaardere bewapening, de bestaande machines voor de jungle oorlog geschikt te maken. Verder werden lesvliegtuigen voor dit doel omgebouwd. Noodoplossing De Amerikanen begrepen maar al te goed dat dit een lapmiddel was en schre ven daarom een ontwerp competitie uit, voor een vliegtuig dat speciaal voor deze omstandigheden Ingezet zou kunnen den. Het nieuwe type zal moeten kunnen worden gebruikt als verkenningstoestel, voor het geVen van grondsteun aan de troepen, voor transport- en ambulance- Verder moet het ook geschikt zijn het afwerpen van voorraden en het makeD van luchtfoto's. Daarnaast moet het, kunnen opereren van zeer klein onverharde terreinen in een transportvliegtuig kunnen worden overgevlogen, zarmer dat dit gepaard gaat met een uitgebreide demontage en tage. Dit tegen opstandelingen in te zetten slagvliegtuig met gevarieerde bewape ning staat in de militaire regionen de V.S. bekend als Counter Insurgency en wordt afgekort als COIN. Dit najaar zal worden besloten welke van de negen ingediende ontwerpen in 1969 eventueel de strijd zal moeten opnemen in lokale conflicten, waar het suoer snelle straal vliegtuig nutteloos is gebleken. Bij de foto: Als lapmiddel voor de strijd in de jungle-oorlog monteert men onder de vleugels van de lesvliegtuigen wapenpakket standigheden, gezinsmoeilijkheden, de wisselende samenstelling van een groep arbeiders en de vele tussendiensten. OADIO en televisie hebben een in- vloed op het aantal ongelukken de ondergrondse werken van de Nederlandse steenkolenmijnen. Aldus luidt een conclusie uit een enquêtte. gehouden door de protestants-christe lijke mijnwerkersbond (PCMB) over de ongevalsoorzaken in de mijnen. De vraag namelijk, of radio en tele- sie oorzaken zijn waardoor de werk nemers te weinig rust krijgen en daar- door ongelukken krijgen of teweeg brengen wordt door ruim de helft (52.3 percent) van de ondervraagden bevesti gend beantwoord. Uit de enquête, gehouden onder de PCMB-leden, blijkt verder o.m. dat de ondervraagden menen, dat de werk zaamheden thans gevaarlijker zijn dan vroeger. De vraag, of de directe chefs alles doen om het werk zo veilig mogelijk te laten verlopen wordt door 61.7 per cent van de ondervraagden ontkennend beantwoord. Er-wordt meer op de prestaties, dan op veilig werken gelet, aldus gende conclusie. Meer dan de helft van de ondervraag den (53.5 percent) acht de samenwer king tussen de veiligheidsdiensten der mijnen en de directe opzichters niet goed. De controle van het staatstoezicht op bestaan warm gekleed voor welk vanweer ook. de mijnen laat te wensen over, aldus Geen twintig priesterhabijten halen het bij da 62.8 percent van de ondervraagden. éne van u. God heeft de ezels diep uitverkoren. Als oorzaken van mijnongelukken Aldus sprak pastoor Poncke tot Socrates, ter- worden o.m. genoemd huiselijke om-1 wijl zij door het winters landschap togen. So- Kamervragen over de veiligheid in zwembaden Het Eerste-Kamerlid Polak (soc.) heeft aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid schriftelijk gevraagd of het ongeluk in het zwembad te Zalt- bommel voor de regering geen dringen de reden is. om alsnog de totstandko ming van een wettelijke regeling tot be scherming van veiligheid en gezondheid gebruikers van zweminrichtingen te bevorderen, dit ondanks de bezwaren die zijn gerezen bij de in 1947 en 1950 ter zake ingediende wetsontwerpen. Zoals gemeld is in Zaltbommel een meisje verdronken doordat een van haar benen in een afvoerpijp was gezogen Reorganisatie van directoraat visserij De minister van landbouw en visserij heeft besloten met ingang van 1 augus tus het directoraat-generaal van de voedselvoorziening om te zetten in het directoraat-generaal van de voedsel voorziening en de visserijen. Als direc teur-generaal zal optreden ir. J. A. P. Franke, thans directeur-generaal van de voedselvoorziening. Directeur van een nieuwe directie in de visserij wordt ir. Th. J. Tien stra, thans directeur van de economische tuinbouw- en visserij aangelegenheden. Tot dusverre werden de visserij-aan gelegenheden op het ministerie van landbouw en visserij door twee afzon derlijke directies behandeld. De taken ;r technische aard waren toe vertrouwd aan een zelfstandige directie de visserij en de overwegend in de economische sfeer liggende aangelegen heden berustten bij het directoraat-ge neraal van de voedselvoorziening. Deze reorganisatie vindt plaats in verbard met de noodzaak de technische en eco nomische vraagstukken die in het bijzonder bij de visserij zo nauw samen hangen onder eenhoofdige leiding te doen behandelen. Dit is in het bijzon- belang in verband met het door de minister in uitzicht gestelde actieve visserijbeleid en de op handen zijnde ontwikkeling van een gemeen schappelijk visserijbeleid in het kader van de EEG. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van mr. J; A. G. Baron de Vos van Steenwijk, momenteel direc teur-generaal politieke zaken op het de partement van buitenlandse zaken, tot Hare Majesteits buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur te Brussel. Mr. Jan Arent Godert baron De Vos van Steenwijk is 56 jaar. Hij is gebo ren in Zwollekerspel, volgde het gym nasium in Zwolle en studeerde vervol gens rechten aan de rijksuniversiteit in Leiden. Hij werkte eerst zes jaar op de pro vinciale griffie (afdeling waterstaat) in Haarlem en kwam in l^ij de buj- tenlandse dienst. Zijn buitenlandse standplaatsen wa ren: Buenos Aires (1945'49), New York (1951—'56) en Parijs (1959—'60). Troepenmacht in Suriname groot genoeg geacht De regering acht de huidige sterkte van de troepenmacht in Suriname ruim 1000 man voldoende als bevei liging tegen mogelijke buitenlandse sub versieve infiltraties- Een bewapend opnemingsvaartuig, dat oorspronkelijk volgend jaar voor het verrichten van hydrografische werk zaamheden naar Suriname zou worden gezonden, zal reeds dit najaar vertrek ken en tevens patrouillediensten ver richten. In het gebied langs de Coran- tijnerivier wordt verhoogde patrouille activiteit ontwikkeld om eventuele wa pensmokkel tegen te gaan. Een en ander antwoord de vice-minister president mr. Biesheuvel mede namens minister De Jong (defensie) op schriftelijke vra gen terzake van de Tweede-Kamerleden Berkhouwer en Couzy (beiden lib). Om ongeveer zeven uur gisteravond de 16-jarige dochter van schipper Witjes uit Giesbeek, doordat zij over het touw van de putsemmer struikelde, overboord geslagen en in de IJssel bü Brummen verdronken. Commentaar JJET was wel duidelijk dat mr. Luns, van buitenlandse zaken, zich niet al te druk maakte bij de weinig be kwame ondervraging welke hem gis teravond in verband met zijn a.s. re>s naar Indonesiëgewerd in de actuali teitenrubriek van de AVRO-televisie. Met het grootste gemak ontweek de bewindsman elk direct antwoord op de vragen welke de onzichtbare heer A. J. Sligting hem stelde, en op deze handig geformuleerde antwoor den wist de interviewer telkens niets anders te zeggen dan „ik begrijp het''. Mr. Luns kreeg er niet te verbergen binnenpretjes van. Maar hoe kon hij ook serieus rea geren Op vragen als „de kritiek zegt, dat u niet zo geschikt bent om presi dent Soekarno te ontmoeten en naar Indonesië te gaan, omdat u het volk niet begrijpt, wat is uw mening daar over en„U komt tegenwoordig zo vaak op de televisie, zouden de mensen niet zeggenDaar heb je hem Zijn antwoorden luidden dat hij geen complexen heeft ten opzichte van een ontmoeting met Soekarno als ,£i)n grote rivaal in de Nieuw-Guinea-kwes- tie'' en geen remmingen tegenover het Indonesische volk, dat de kritiek in de laatste tijd al verzwakte en dat zijn politieke functie nu eenmaal mee brengt dat men hem voor de camera's wil ondervragen. „En als het u teveel lijkt, moeten de omroepverenigingen het maar beper- zijn Vanavond presenteert NCRV: Wie, al dan niet met vakantie, Ter verhoging van de pret werkt het Cocktail Trio meé, leden van de Aca- vanavond voor de beeldbuis plaats demle voor Kleinkunst zorgen voor fi- neemt, krijgt van de NCRV een af- guratle en het orkest van Harry de Groot zorgt voor de muzikale begelel- wisselend programma voorgescho- dlng teld. Om half acht komt Barend de Beer als voorafje de kleintjes goe- nacht zeggen, daarna vermaakt Las sie groot en klein. Na de actualitei ten van de dag zal alles weer om moeder draaien en de hoofdschotel van het kjjkmenu vormt de musical Waterproef. Als dessert is er nog wat (tech nische) romantiek uit de eerste da- locomotief al met de Britse spoorwegen. laten rNd<!n- Om nog Vaarwel, stoom Het stoomtijdperk loopt ten einde en daarmee verdwijnen ook de reuzenlo- comotieven, die als puffende monsters lange treinen door de landen trekken. Binnen enkele Jaren zullen z(J alle vervangen z(jn door diesel- of elek trisch materiaal en de binnenkort 125- jarlge Nederlandse Spoorwegen zullen in deze evolutie vooraan staan. Immers hebben zU de laatste stoom- het museum Iets belangrijks Indonesië zei de minister niet, hij her innerde slechts aan eerder gedane uit spraken of wij hebben geen commen taar. Slechts deelde hij mede dat de stemming in Indonesië hem goed lijkt te zijn en dat hij heeft vernomen dat president Soekarno een vriendelijk heer is, die soepelheid toont in zake lijke gesprekken. Ernst of scherts? Wij kunnen er nog niet achter ko men of de beoordeling van jonge ta lenten in de AVRO-ser ie „Nieuwe oogst" nu als ernst of als scherts moet worden opgevat. De „deskundige jurynoemt alles „erg goed'', of zij nu hoge of lage cijfers geeft. De heer Karei Prior beloonde zelfs een amateur-jongleur dl" a-rdi v> r eenzijdige kunstjes deed, met de op merking ,,Zo iels heb ik in de hele wereld nog nooit gezien''. Niettemin kreeg de goede man van de „deskun- dige-jury" gemiddeld slechts ruim vijf punten. Het kan niemand duidelijk zijn, wat er eigenlijk voor normen worden ge steld. De puntenwaardering wordt niet toegelicht, en tenslotte komt er wel een grote kostelijke beker tevoor schijn plus de belofte van een keer optreden in een amusementsprogram ma. Deze heerlijkheden d Helen gister, avond ten deel aan de jongeman die zichzelf heel verdienstelijk Spaanse l'tedjes leerde zingen. De landelijke jury kan niet anders dan een grapje zijn. Hier geeft men vrolijk punten al naar gelang men van hel- gepresen teerde houdt of niet. Kwaliteit van de voorstelling speelt geen rol. En dat telt dan allemaal mee voor de dure beker. Dergelijke beoordelingen zijn voor de hoopvolle deelnemers waar deloos. Van echte steunende kritiek is weinig of geen sprake... en waar om dan de een te belonen boven de Op deze manier is „Nieuwe oogst" beslist een misser. Kerkelijk verwijt aan Eurovisie ln het Duitse blad „Kerk en Tele visie" wordt de Europese. Radio Unie vérweten, dat het begrip „Eurovisie" voor de kijkers samenvalt met de ge dachte aan sport en voornamelijk voet. baL Het blad vraagt zich af, of er in de ERU dan niemand is, die over een beetje verbeeldingskracht beschikt. Praat men er in Genève nooit eens over om iets hogers dan voetbal de voorrang te geven, zodat de Eurovisie weer de glans van het ongewone terugkrijgt? Is er niet iets nuttigers dat ons kan doen verlangen, over de grenzen van andere landen te kijken? Uit dit kerkelijk verwijt komt een gedachte naar voren, welke althans de Nederlandse televisie wel onderstreept. Moge deze klacht nu eindelijk eens tot de televisieprogrammacommissie van de Europese Radio Unie doordringen! ETHERCOLVEJN Be° VOm nog eens in herinnering te bren- U ziet: men kan er vanavond rustig gen hoe het allemaal begon met het voor gaan zitten om zich te laten amu- wonder van de ijzeren paarden „die seren en beleren, alvorens ds. Van de vrolijk door bos en velden holden", Bosch de dag gaat besluiten met een vertooqt de NCRV-televisie vanavond ernstig woord. een documentaire van de Britse tv.. Wat de afleveringen van de drie welke de kijker terugbrengt naar de strips betréft mogen we verwachten, eerste jaren van de Engelse Spoor- dat die wéér „naar den (eigen) aard" wegen, nu bijna 140 jaar geleden, zullen zijn. Lassie neemt een snipper- De mannen, die toen de ijzeren rails legden in het landschap, hadden nog geen enkele ervaring op dit punt, want stoom was een begrip waarvan alleen deskundigen op de hoogte waren: het grote publiek keek er met schrik en bange voorgevoelens naar. Hoofdpersonen in deze geschiedenis der Stephenson, de grote wnrrprtnn. bouwer van de Britse Spoorwegen snorreaons. lsambard Kingdom Brunei en locomo- Luchtige vrolijkheid biedt dan de „oven als de Rocket, Locomotion en musical „Waterproef van Benny Vre- „orth s,„ kunt dan lien, hoe d€ den. een haast vergeten muzikale ko. ee„te „|lwee werd aangelegd van medie welke is opgefrist m een tele- stockton naar Danington: in 1825 werd visiebewerking. De auteur-componist- deze lljn geopend. Ook liet ontstaan van andere rail* regen, zoals de beroemde pionlersiyn LiverpoolManchester en Londen Birmingham, wordt door de maker John Bommel zag Read nog eens herinnering gebracht nh»rm en m mjddejs prent en documentatie. cabaretier Vreden gaat er prat op, dat hij destijds de eerste Nederlandse mu sical schreef, al raakte die- gauw op de achtergrond. Maar NCRVs Dlck 3 er wel iets ln „voor het scherm" zullen wü vanavond naar Plasdrecht (dus niet Loosdrecht!) gaan: een fic tieve gemeente in een even fictief wa tergebied. Benny Vreden speelt zeil mee en wel als de „plassenvorst", com pleet met kroon en Neptunus-drletand, Vreemde eend Het verhaal speelt zich af in cn rond om de zeilschool van Peter (Bob Ver- siraete), waar een groep jeugdige zeil- sportbeoefenaars opgewekt bijeen is 20:55 om er de op het water geboekte sue- cessen te bespreken. Middelpunt is Vaantje, de dochter van de burge meester en bovendien nog zeilkam- pioene. die haar bijnaam met ere Plotseling ontdekken zij in hun mid- Radii den echter een vreemde eend: een jon- Radii geman die zich wat houterig gedraagt ook geen zeilkleding draagt. Helaas géil vanavond Festival 1964: Rotterda Orkest, versterkt ma ensemble en eolisten.i Bondig bulletin: wekelijkse kunst- es 21.10 Stereofonlsche uitzending: orecitalklass muziek 22.05 Eurolight: e muziek in Europa 22.30 Nieuws 22.40 aliteiten 23.05 Pizzicato: nieuwsflit- sn actualiteiten uit de lichte muziek- :ld 23 55—24.00 Nieuws. siek (gr) 20220 radio-reportera 21.30 Lichte gram 21.45 KI ast 22.40 Ave king 23.00 Pit blijkt hij toch geen indringer, wèl een soort spelbreker te zijn. Hij ontpopt zich als een jonge inge nieur, die naar Plasdrecht is gekomen om opmetingen te doen voordem ping van de plassen. Een deel van de vroede vaderen koestert n.1. het plan om het plassengebied te verkopen en tot cultuurgrond om te vormen, aan gezien de speelse zeilsport hen een 19-30 doorn ih het oog is. Journ; De zeilschool raakt in rep en roer en draait Vaantje wordt als burgemeestersdoch- £|oefy w natuurlijk op uitgestuurd om Engelse" Spoo; izlek (gr) 22.00 Or- 22.30 Nieuws on SOS-berichten ikirtg 22.53 Boekbeepre- •3.55—21.00 Nws. vanavond 22.35 Dag- Programma voor morgen althans haar vader tot „betere gedach- sluiting NTS: 22*45—22.50 Journaal, ten" te brengen. En het loopt goed af, want midden ln een ..plassenfestlval" komt de blijde nuvcrsum I, 402 ra. VARA? 7-00 Nieuws tijding binnen dat de burgemeester het 7 10 Ochtendgym 7.20 Socialistisch strijd plan heeft laten kelderen. Iedereen is lied 7.23 Lichte gram 8.00 Nieuws 8.18 nu dol van vreugde, behalve Vaantje, H^Aroor want zij is verliefd geworden op de water: ee knappe ingenieur die nu voor an- weg- en waterweggebruikers 9.35 Wa dere werkzaamheden helemaal naar VPRO: _9 "'0 Morgenwijding. VARA Kindi ,rrouw 9.00 Te land latief pragi 8.50 Ochtend - standen. VPRO: Venezuela zal worden gestuurd w*?epiaric 1 komedie komt echter alles, zy 10.45 het op ongewone wijze en via de dige verwikkelingen, op de pootjes te recht en daarom zal Vaantje de man van haar keuze aan het slot van de ge schiedenis vast wel krijgen. dirur Wij zien Ida Bons als Vaantje, en verder treden nog op Thérèse Stein- bouw metz als Leonie, Philippine Aeckerlin <®!ere als Skippy, Bob Verstraete als Peter, John Lanting als Rob, Fred Wiegman Licht als Brulboei, Conny Renoir als wet- kwari houder, Benny Vreden als plassen- ^rach vorst en Ton van Otterloo als burge- meester. •(herhaling van 27 juni J.l) 11.35 gram 11.40 Uitwisseliragsprogram- iim-.cn het kader van de UER (Euro- Radio Unie): Bijdrage van de Joego- sche omroep 12.20 Regeringsuitzen- Uitzending voor de landbouw 12.30 id ten behoeve van land- en tuin- 12.33 Licht 43 Gewis, Katrijne, beaamde pastoor Poncke I gemelijk en flets, en het is van de baljuw- zonder twijfel een daad van vriendschappelijke genegenheid, welker waarde ik niet zal verklei nen. Edoch, dat dier roept lijk met de snavel vol water, zo gesmoord en smotsig en héé, Katrijne, ik vat niet, waartoe de Heer-God mij Pieter ontnam als Hij mij thans reeds een ande re haan in 't hok doetEh, wat ik nog zeggen wilde, Katrijne, hoe is het wéder? Geen minde ring in de vriezing? Och, het komt er niet op aan! Wat ik zeggen wou, voer hij, ineens grim mig voort, gij moet bij Jaak de groenselier gaan en hem drie beriemde groenselmanden lenen voor mijn behoef twee ervan krijgt So crates op de rug en de derde mijn persoon want na mis en morgen-ate tijg ik voor de ganse dag de buiten in, koste wat kost, ten einde de halsstarrige boerkes, in betrek tot tot mijn winterschamelen, in rede te rukken. En de roede zal ik niet vergeten. Mala tempora currunt (Het zijn slechte tij den), Socrates-vriend! De koude beknaagt mij tot op het gebeente spijts het feit, dat ik bei mijn togen heb aangetrokken, en bovendien nog de mantel tegen kwade seizoenen, en dubbel ge- kousd ben en wanten draag vaardig gescha pen door Katrijne, mijn vriend! van de zui verste wolle Bezie me de zon: ze kijkt als of zij een erge valling heeft en het water haar gestaag uit de ogen druipt zij geheugt mij, klap het niet verder uit, bidde ik u, waarlijk aan mijn goede maarte, wanneer deze in zulk een staat verkeert. Héé,Socrates, wat is de zon per slot toch een zottinne met al heur hit te ten zomer te verkwisten en niemendal uit te zuinigen voor de winter! Ze is als sommige mensenkinder, 'laas. Deert u de koude, mijn vriend? Voorzeker, neen. Waar de mens aal- naakt geboren wordt, en heel zijn leven aal- naakt omme-wandelen zoude, had hij niet zijn vernuftige hersenen, zijt gij van nature gans uw LEVEN EN DADEN van PASTOOR PONCKE van Damme (n Vlaanderen door |AN H. EEKHOUT crates stapte niet zonder drift voort. De sneeuw zwichtte krakend onder zijn hoeftred, hetwelk pastoor Poncke hem de opmerking maken deed, hoe dit geluid geleek aan dat van piepschreeu- wende muizen. En, héé, Socrates, neem het van mij aan, dat de sneeuw roept uit deer nis, die gij hem berokkent alle geluid duidt op pijn, mijn vriend, niets is er ter wereld mijns erachtens, dat niet lééft, alle dingen heb ben hun leven zo zie ik zulks. Zegt niet het eerste bijbelboek, dat God het Al veroorzaakte? Kan men „dood?" scheppen het „Niet?" Neen, men kan enkelijk iets vormen léven. De dood is een waan, boodschap ik u. Mijn vin geren kleumen geducht. Verschiet niet van de ploffen, mijn vriend. Pastoor Poncke liet de teugel ontglippen, sloeg de armen wijd uit, sloeg ze tegen het lichaam, juist gelijk het de dag gelders doen bij vriezing. Enige ogenblikken her haalde hij de beweging. Daarna vatte hij, vol daan, de teugel. Het bloed is weer in stroming, Socrates de kilte uitgedeeld. Voorbij die kreek komen wij aan ons eerste doel. De boer heet Krimpaert. Hij voert zijn naam met recht. Nochtans zul len wij hem proviand afspreken. Krimpaert is de gierigste boer uit het Damse. Voor de rest een eerlijk man. Héé, mijn vriend, mijn voeten., wilt ge wel geloven, dat mijn duivelkes door de vorst bezwijmd zijn of verdoofd? Ik voel nu pas, dat ik ze niet voel. Feitelijk voel ik van alle twee mijn voeten niet veel. Verwonder u er niet over, dat de kweldroeskens ontkracht zijn geworden. Zijn zij niet kinderen der hitte, der hel? Waaruit men besluiten kan, dat te win tertij de duivel minder macht heeft dan anders en dat, hokten de boeren niet gedurig bij de haard, zij de hoogmis niet zo schromelijk ver zuimen en de poveren milder bedenken zouden. Mijn vriend, we zij er bijkans. Luttel later reed pastoor Poncke het erf op van Krimpaert, halteerde bij de deur, werkte zich stijf van Socrates' rug, maande het dier tot moed in de koude en stapte driest naar binnen. Krimpaert, de boer, zat voor de spok- kerende haard. Hij was alleen in het vertrek. Hij zat ietwat voorovergebogen, de handen te- gaar tussen de knieën. Hij was een klein ver- neuteld manneke met eeuwig roodontstoken oog leden. Zijn mond was toegenepen en lijk een dunne streep. Hij droeg een blauwe kiel en een hoge klak. God zegene u, zegde pastoor Poncke. Traag draaide .de boer het aangezicht in pastoor Ponc- ke's richting, knikte zuur. Krimpaert, ik kom mijn voeten efkes bij uw haard steken. Ik schuif mij nevens u. Het is niet voor lang. Ik peinsde, op pad zijnde: ik zal eens bij Krimpaert kijken, hoe hij het stelt. Zo. Uw vuurke brandt aangenaam. Er branden niet overal zulke aangename vuurkes. Er zijn mensen, die het bar hebben op het mo ment, wie het, kort gesproken, slecht gaat. Kou de en honger zijn trieste dingen. Gij boeren, zijt gelukkig te prijzen. Ik zie daar hesp en spek op uw balkrek, en saucijzen eraan gelijk festoe nen. Tja, het woordeke „slecht" past niet op uwe penWat hebt ge, Krimpaert, dat g'op eenmaal zo kreunt Ik ben krank, steunde de boer en greep zich naar buik en borst tegelijk. Dat is lelijk, vriend, dat is lelijk.. Waar hapert het u, als ik u verzoeken mag? Oei, oei, en er komt geen einde aan. Trie- nelle heeft mij gepapt en gepleisterd, maar 't baat niet. 't Zit overal (de boer blikte met zijn grijze ogen pastoor Poncke scheef aan en pas toor Poncke schouwde óp hem vol meewaren). Oei....! Zo krank te moeten zijn. Mijn maag houdt niets. Er hangt een waas voor mijn oog vliezen. Ik ben braakachtig. (Wordt vervolgd) Cesar Caecabel. hoor de jeugd 17.00 Muzlekkalender Musikaal, programma voor 8.40 Jazz-rondo. .00 Nieuws 8.15 Be- tgo's (gr) 8 30 Koor deken 9.35 Populaire 1730 Rond: de Jeugd 18.00 Nl< 18 30 Sporispiegt Hilversum li. 7.10 Dagopen 7.45 Rndlokrant s roemde walsen en zang 9.00 Voor do klass orkestmuziel dienst 11.00 Klass Voor oudere luist: den jong blijven: muzikale herinnerin gen 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Lichte orkestmuziek en zangsoliste 12.53 Gram. eventueel aktuall- telten 13.00 Nieuws 13.15 Lichte orkest muziek 13.35 Transistor: programma voot de Nederlandse vakantiegangers 14.30 ting 16.15 Duizendschoon - vetplanten, lezing 16 30 Sopraan en piano, moderne liederen 17.00 Deklamatie 17.20 Vocaal ensemble 17.40 Lcht instrumentaal kwin tet 18.00 Fanfarecorps 18.20 Voor de Jeugd 18.50 Regoringeultzcnding: De Politie nu. Simionato, mezzo-so- Gianni Ettorc Bastja- praan als Lei Poggl. tenor als Fei triton als Alfonso XI. Koning vt Castlllë; Jerome Hlne6, bas als Baldasea- re. Plero di Palma. tenor als Don Gas pare: Btce Magnani, sopraan als Ines. Koor en Orkest van de Maggio Musicale Flo- rcntino; Dirigent: Alberto Erede. II. Luigi Cherubint: Ouverture ..Medea". Sympho- nie Orkest van Bamberg o.l.v. Ferdinand Lcitnor. in. Vincenzo Bellini uit II Piratn" Chl s'io potessl, Col sorriso d»tn>l nocenza. Maria Gallas, sopraan: Phllhar- SUA.*0*? °M nicou ture ..Li gin MiiMcalc Gavazzenl 2 uit „La Forza dë*Desttoo" li sBiUo iiome, di Dio, PI Into Clabasst, bas Lulsa Mnlagnda, sopraan; Koor en Orkest van de Opera te Rome o.l.v Giuseppe Mo rel li Giacomo Puccini: 1. uit „Manon Lescaut a In quelle trine morbide, b. Sola, perduta. abbandonata. 2. uit ..Gian ni Schicchl", O mlo babblno caro, Maria Callas. sopraan: Phllharmonla Orkest o.l.v.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7