iNïemwe Leiclse Courant Djakarta verwacht invitatie voor bezoek van Soekarno CASSIS VAN HERO 50 Luns met heel geselschap naar Djakarta Minister zondag reeds in paleis president Kindoe valt in handen van opstandelingen Erhards plan één Europa bijna gereed Johnson meerderheid in zuiden verloren? Ontploffing in sclioollab: 9 gewonden Ook in Groningen een kranige gymnasiast Commentaren CALEX Donderdag 23 juli 1964. 45ste jaarpang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Noordwestelijke wind Bewolkt met enkele plaatselijke op klaringen en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige noordweste lijke wind. weinig verandering in tem- „Suntvastigh is ghablavaa mijn hvrt in teghenspoet" (Zie voorts pagina 7) p.m. 3,35, p.kw. 10405 :honf 3~nu DE NEDERLANDSE minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, die op het punt staat naar Indonesië te vertrekken, zal president Soekarno namens de Nederlandse regering officieel uitnodigen voor een staatsbezoek aan Nederland, zo is de algemene verwachting in Djakarta. Reeds op de dag na zijn aankomst, dus zondag a.s. zal de Nederlandse mi nister in Bogor (het voormalige Buitenzorg) een lang gesprek hebben met president Soekarno. De Franse modekoning Jean Patov. heejt dezer dagen Parijs een show gegeven, waar in hij zijn modellen voor de ko mende hoedenmode 1964-1965 heeft getoond. Boven: „Place du Tertre", een luchtig zwart dopje met een witte bloem als garnering. „Au Montaigne een zwierige creatie van he melsblauwe velours. Het bezoek van minister Luns heeft in de eerste plaats ten doel, zo deelde de Nederlandse zaakgelastigde in Dja karta, drs. C. D. Barkman gisteren mee. de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië verder te verbeteren. Stellig zal de schadeloosstelling ter sprake worden gebracht. Maar met het oog op de ver beterde betrekkingen zal minister Luns geen „overdreven eisen" stellen. Het is daarom ook niet waarschijnlijk, dat de Nederlandse delegatie over Nieuw Guinea zal spreken. Tenzij de Indonesiërs dit onderwerp aanroeren. Weliswaar is de joekomst van de be volking van westelijk Nieuw-Guinea voor Nederland een belangrijke zaak. Maar deze gaat in de eerste plaats de Nederlandse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties aan. Zoals bekend moet de bevolking van West Irian voor 1969 in de gelegenheid worden gesteld van haar recht tot zelfbeschikking ge bruik te maken. Meer handel Over de goede betrekkingen tussen Nederland en Indonesië deelde drs Bai'kman nog mee, dat de handel tussen beide landen, die vorig jaar weer werd hervat, voortdurend toeneemt. In 1963 bedroeg de export van Indo nesië naar Nederland reeds f 57.6 min, tegenover een invoer uit Nederland van f 36 min. In het eerste kwartaal van dit jaar toonden de cijfers een aanzienlijke sty- Tsjombe onderweg naar rebellen Telefoontjes aaien paniek in dorpen V INDOE, de hoofdstad van de pro- vincie Maniema ten oosten van Kongo waar in 1961 dertien Italiaan se VN-piloten door tierende Kongo lese militairen werden gedood, is gis teren in handen gevallen van de op standelingen, zo wordt uit Leopold- Stad vernomen. Deze berichten over (ie val van Kindoe tellen op het ogen blik waarop de Kongolese premier ss in Tsjombe, naar de aangrenzende stad extra feoekavoe is gevlogen als onderdeel van zijn pleidooi voor „nationale ver- Doening". Volgens boodschappen, die uit het >rgen, tëebied van de opstandelingen uit rit is? Lekten, is de toestand, die in mei na bij Boekavoe begon thans ontaard in a een anarchie. Het gebied in handen van jde rebellen strekt zich uit van enkele le op Kilometers ten zuiden van Boekavoe lngen tot Boudewijnstad in de provincie Katanga. Kleine benden krijgers rijden heen en antle-fveer in be enkele straten die het ge- bied telt. Zy proberen de plaatselijke ptammen op te stoken en aan te zetten tot oorlog tegen zowel traditioneel vij andige stammen als tegen de regening. week De opstandelingen erkennen alleen aaand (het gezag van hun stamhoofden. Het artaal doeltreffendste wapen van de opstande lingen is de telefoon. Door de volgende stad op te bellen om te waarschuwen dat zij onderweg waren, zaaiden zij pa- i t iniek. Intussen heeft generaal Moboetoe, op perbevelhebber van het Kongolese leger zijn manschappen opgedragen af te zien riViri van offensief optreden tegen de rebel len, terwijl de politici over een regering 'trachten te onderhandelen. Tsjombe heeft nog een gesprek gehad met een tanhanger van Moelele, een van de re bellenleiders. Zijn onderhoud met deze persoon, Fo- is geheten, noemde Tsjombe nuttig. Van bepaalde zijde wordt vernomen dat Focas Tsjombe in kennis zou hebben gesteld van de voorwaarden waaronder de opstandelingen bereid zouden zijn samenwerking met de regering. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen op maandag 14 september in En schede aanwezig zijn by de opening van de technische hogeschool Twente. ging en zy bedroegen respectievelijk f 79.2 miljoen en f 14.4 miljoen. Minister Luns zal worden vergezeld van mr. N. S. Blom, regeringscommis saris Indonesische aangelegenheden, de heer A. Rinnooy, Kan. plaatsvervangend thesaurier-generaal, mr. J. H. O. graaf van den Bosch, directeur der Neder- landsche Bank, mr. J. Rookmaker, chef directie beleidszaken Indonesië, de heer J. M. H. Timmermans, adviseur van h«t Bondskanselier Erhard van West- Duitsland heeft gisteren in Bonn op een kabinetsbüecnkomst een Westduits plan voor Europese éénwording aangekondigd, dat nu zal worden uitgewerkt. Naar inhoud en doel dient dit plan de ver wezenlijking van een politiek verenigd Europa. Erhard sprak de hoop uit, dat dc Westduitse voorstellen door de vijf andere EEG-landc» zullen worden goedgekeurd. De waarnemend fractievoorzitter van de CDU/CSU, Barzel, lichtte het plan gisteren in een verklaring enigermate toe. De Duitse voorstellen en andere kwesties zullen spoedLg diepgaand met de Franse regering worden besproken met het doel tot een zo gorot mogelijk gemeenschappelijke politiek te komen. ,,Aan de Europese politieke gemeen schap zouden zoveel mogelijk Europese landen moeten deelnemen", aldus Bar zel. De gemeenschap moet open staan voor alle staten die erin opgenomen wil len worden. Erhard heeft twee weken geleden tij dens besprekingen met president De Gaulle beloofd, dat hij voorstellen zou doen voor een stap in de richting van Europese eenwording. directoraat-generaal voor buitenlandse economische betrekkingen, mr. dr. H. J. Roethof, van de directie internatio nale technische hulp, mr. J. G. N. de Hoop Schelfer, particulier secretaris van de minister en van twee secretarissen. Prins Charles heeft longontsteking Prins Charles, 16, het oudste kind van koningin Elizabeth II, moest gisteren in een ziekenhuis het bed houden met long ontsteking. Zijn toestand is niet ernstig. De prins was aan het kamperen op het terrein van Balmoral Castle met een aantal andere jongens van de Gordon- stoun school, die hij volgt, toen hij ziek Hij werd per auto naar de verpleeg inrichting overgebracht door sir George Middelton, de koninklijke lijfarts op Balmoral en dr. David Short, consul terend geneesheer van het koninklijke ziekenhuis te Aberdeen. Het 10-jarige Amsterdamse jongetje Cornelis Leendert Schmidt is gisteren de Rigakade te Amsterdam onder balken met een totaalgewicht van ca. 350 kg, bedolven. De jongen was op slag dood. Hy speelde op een voor een houthandel opgeslagen hoeveelheid bal ken. Toen hy naar een hoger gelegen laag balken wilde klauteren, begonnen deze te rollen en kwam het jongetje cr- Gistermiddag maakten twee paarden uit Nootdorp, tot de grote schrik van een aantal automobilisteneen wandelin getje langs de drukke rijksweg 13, bij Delft. De dieren waren uit de wei ontsnapt, en ze kon den pas worden gevangen na een wilde jacht door wegen wachters. marechaussees en te hulp geschoten automobilisten. Déze foto werd gemaakt toen de jacht nog in volle gang was. Goldwater niet naar Europa GOLDWATER komt niet naar Europa. Hy zou West-Duitsland bezoeken op uitnodiging van de po litieke vereniging van de Evange lische Academie in Tutzing. Maar hy heeft hiervan afgezien, omdat de tal rijke uitnodigingen, die hy de laat ste tijd van Duitse rechtse organisa ties heeft ontvangen tot misverstan den kunnen leiden. Intussen hebben de opiniepeilers ontdekt, dat de populariteit van Gold water sinds vorige week belangrijk gestegen is. Was de stand Johnson Goldwater toen nog 74 26, nu zou deze 64 36 zijn. Een belangrijk punt zou ook zyn, dat Johnson zyn meerderheid in het zuiden van de Ver. Staten aan Goldwater ver loren zou hebben. In de senaat is John son's wet ter bestrijding van de armoede aan de orde gekomen. Goldwater behoort tot de tegenstan ders er van Hij nam gisteren niet de moeite, de debatten bij te wonen. Zoals men weet is hij nooit een trouw bezoe ker van de senaat geweest. Intussen duren de onlusten in New York, die voor een deel toe te schrijven zijn aan de armoede die daar onder dc negers geleden wordt, voort. Waarschu wende woorden van burgemeester Wag ner hielpen weinig of niets. Hij had ge zegd, dat de onlusten in New York de zaak van de negers in de Ver. Staten Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteif niet ten goede komen. Gebleken is <en New Yorkse negerleiders maken er zich •gen over) dat de voor het gebruik i het geweld pleitende black moslims de communisten er op uit zÜn, steeds er nieuwe relletjes te veroorzaken. Wagner heeft intussen laten weten, een eind aan de ontevredenheid in de neger- wijken van New York te maken door een programma van negen punten uit te en. Wet en orde zijn volgens de bur gemeester de beste vrienden van de ne: gers. Hij beloofde alles te zullen doen wat zijn vermogen ligt om de negers te helpen bij hun opvoedkundige, huisves- tings- en werkgelegenheidsproblemen. Het tempo van de programma's ter be strijding van de armoede zal worden op gevoerd. Bij een ontploffing in het wetenschap pelijke laboratorium van een middelbare school in een buitenwijk van de stad Hobart, in Tasmanic, zyn gisteren negen kinderen gewond, van wie één ernstig. Vier jongens en twee meisjes moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Van één jongen moest een hand worden afgezet na de explosie. Ongeveer 26. kinderen van tussen de 15 en 17 jaar waren in het laboratorium toen de ontploffing, die het gehele ge bouw op zijn grondvesten deed schud den, plaats had. De politie en plaatse lijke autoriteiten hebben een onderzoek gelast. In Algerije heeft zich ook een explosie voorgedaan, waarbij vier mensen w den gedood. De explosie had plaats een betonnen kazemat op het Sidi Fer- ruch schiereiland ten westen van Al giers. Volgens een onbevestigd bericht Dcvonden zich 30 mensen in de kazemat, die gebruikt werd voor het opslaan van munitie. Vier lijken werden bijna on middellijk gevonden. Men vreest dat een aantal slachtoffers door het puin i* bedolven. In Cintra bij Lissabon is het huwelijk voltrokken van her tog Amedo van Aosta, een neef van ex-koning Umberto van Italië, met prinses Claude, dochter van de graaf van Pa rijs. De bruid droeg een japon i Pierre Balmain. ,%A" onweerstaanbaar FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn FLEXA DEALER Herenstraat 34 kjilVieuwe Ryn 49. VERFHANDEL OEGSTGEESl KEMPENAERSTR 71 TELEFOON 50105 rR is nog een kranige gymnasiast, die het heeft gepresteerd, hoe wel hij nog maar in dc vijfde klas zat, te slagen voor het staatsexamen. Het is de 19-jarige leerling van het Willem Lodewijk Gymnasium in Groningen D. van Enk uit Zuidlarcn. Dick van Enk is ge slaagd voor het staats- diploma b. Ook hij was niet met vlag en wimpel naar de zesde klas be vorderd, maar kreeg in zijn vakantie een taak voor Latijn op zijn nek geschoven. Die taak heeft hij maar gelaten voor wat ze is en Dick is naar Amsterdam gegaan om alvast een kamer te zoe ken. Want hij wil medi cijnen gaan studeren aan de Vrije Universiteit. Toen hij in de vijfde klas kwam, had Dick van Enk zich reeds voor genomen het staatsexa men te doen. De rector van het gymnasium en enkele leraren waren op de hoogte. Hij kreeg geen tegenwerking van de docenten, maar ook geen medewerking. Dick vatte dit stoute plan op om een verloren jaar in te halen. In de derde klas moest hij doubleren, omdat hij lc veel had geschaakt en te weinig geleerd. In het noorden van het land is Dick van Enk namelijk een be kend jeugdschaker. "LIET bezoek dat onze minister van buitenlandse zaken morgen aan Indonesië gaat brengen zaterdag wordt hij er verwacht is een nieuwe stap op de weg van onder linge toenadering. Het geldt een te genbezoek na het bezoek, onlangs hier gebracht door zijn Indonesische ambtgenoot, de heer Soebandrio. De toenadering voltrekt zich op be vredigende wijze. Indonesië en Ne derland waren van elkaar wegge dreven, hetgeen nu een objectiever kijk op elkaar mogelijk maakt. Dc verhoudingen zijn bovendien geheel anders geworden. Samenwerking is ook voor Nederland niet direct nodig, stellig echter wel nuttig, en deze situatie schept mogelijkheden tot nuchtere zakelijke besprekingen. Dat zich in deze sfeer ook de oude genegenheid kan doen gelden, is ze ker een positieve en verheugende factor. Er zijn aanwijzingen dat de heer en mevrouw Luns een hartelijke ont vangst wacht. De bewindsman zal zich echter bewust zyn dat ook ginds aan zijn diplomatieke bekwaamheid eisen zullen worden gesteld. ptNZE minister van justitie, de heer Scholten, heeft er goed aan ge daan te komen met een verbod van steekwapens. Het bezit van dit ge vaarlijke goed begon al meer tot de eigenaardige gebruiken van deze tijd te behoren. Het behoorde tot de uit rusting van een deel der opgroeien de jongelui, zeker vooral ter wille van bravour en branie, maar tegelijk met alle risico's, aan dit bezit ver bonden. Dit bezit is te riskanter in een tijd als de onze, die zich ook in dc indi viduele sfeer zozeer kenmerkt door gemakkelijke gespannenheid en door een zucht zich te laten gelden, al moet hij soms ook tegen zichzelf in bescherming worden genomen. Er lag hier een taak voor de overheid, die er immers op heeft toe te zien dat het leven nog zo stil en gerust mogelijk zij in deze tijd toch al een hele opgave. Het gaat niet aan, dat men door wapenbezit tracht aan te vullen datgene waarin men in geestelijk en ander opzicht tekort schiet. rpEN rechter in Amsterdam heeft uitspraak moeten doen in een merkwaardige kwestie, als zich ove rigens wellicht in velerlei vorm voor doet Het ging om een zaak van hin der die buren ondervonden van pia nospel. Een typisch geval voor deze tijd, en zelfs de meest slimme rechter kan nauwelijks een oplossing geven die alle betrokkenen geheel bevredigt. Het verlangen van de buren naar rust was rechtmatig, maar ook het pianospel het was studie was niet onrechtmatig. Men heeft gezegd, dat van de rechter een Salomo's oordeel werd verlangd. Eigenlijk was het nog moeilijker, om dat het hier ging om twee rechtma tigheden. Ten slotte is de oplossing gezocht in een zekere verdeling van de uren. Een typisch geval voor een tijd waar in dichtheid van de menselijke sa menleving steeds toeneemt. In zulk een tijd mag wel heel veel eerbied voor de medemens, heel veel in schikkelijkheid dus ook. worden ver langd. Men kan op velerlei wijze binnendringen ook met geluid. En toch was het de stilte die door de psalmdichter werd gezocht als het juiste klimaat voor de lofzang tot zijn God. TJET rapport van de drie vakcen- A trales over de vermogensaan- wasverdeling is in vele bladen ge prezen als een constructief stuk en een belangrijke bijdrage in de dis cussie over een belangrijk onder werp. Toch lopen, zoals te verwachten was, de meningen uiteen. Hoe merkwaar dig het daarbij kan toegaan, willen we met een klein voorbeeld laten Het liberale Algemeen Handelsblad ziet in het rapport Marx herleefd: „Karl Marx zou er vreugde aan heb ben beleefd. Ontdaan van franje en modern vakjargon is het rapport een fraai voorbeeld van herleving van zijn sinds lang verworpen meerwaar detheorie: De arbeider (produceert meer en) heeft recht °P een groter aandeel, dan hij in loon ontvangt". Precies andersom het onafhankelijk socialistische Parool, dat van het rapport schrijft: „Het meest opmerkelijke aspect is ongetwijfeld de erin opgesloten aan vaarding van „kapitalistische" be ginselen en technieken. Dat is een symptoom van de moderniteit en de werkelijkheidszin van de Nederland se vakbeweging". icnn Official dealer Leiden c.o.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1