Nieuwe leidse Courant i Gold waters politiek leidt de wereld naar atoomslachting Herterich vraagt asiel in Zweden Tijd gunstig voor aandeel in interne financiering Felle aanval Chroesjtsjef en Gomoelka: ,Niet mengen in strijd - conclusies trekken Minister Scholten wil stiletto's verbieden Wie is de hertog van Madrid: prins Hugues of Francisco Jose? Johnson: onderzoek naar rassenrelletjes Commentaren Woensdag 22 Juli 1964, 45ste jaargang Directeurs F. DIEMER Hoofdredacteur-. Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAC-BLAD „Stantvestigh b gheblevon mijn hert in teghenspoet" Koel weer De Bilt verwacht tot donderdagavond: Bewolkt met plaatselijk enkele opklarin- gen en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige noordelijke wind. Aanhoudend koel weer. (Opgemaakt om 11.15 uur). (Zie voorts pagina 7) 3,35, p.kw. f 10 05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 55 DE communistische leiders hebben gisteren in Warschau tijdens de vie ring van de 20ste verjaardag van de bevrijding van Polen en het 20- jarige bestaan van de Poolse communistische partij, een felle aanval ge daan op dep ersoon van senator Goldwater, de republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap. De Poolse partijleider Gpmoelka verklaarde in zijn rede dat Goldwater een buitenlandse politiek voorstaat die de wereld „naar een atoomslachting" zou kunnen leiden. „Wie zou een veilige toekomst kunnen verzekeren met Goldwater in het Witte Huis, zo vroeg hij. Ambassadeur Cabot, de Amerikaanse vertegenwoordiger in Warschau, verliet Iuit protest de zaal tegen een aanval van Gomoelka op het Amerikaanse militai- risme. De Britse ambassadeur, Sir George Clutton, die deken van het diplomatieke ta iris ten" een gemeenschappelijk pro gramma van „militant anti-communisme en het drijven i de wereld op de rand oorlog" hadden. De Russische premier, Chroesjtsjef. die ook het woord voerde, verklaarde dat wat de aanwijzing van Goldwater tot repu blikeins kandidaat voor het president schap betrof, dat hier sprake was van een sfeer van „fascime" die hem deed denken in het vooroorlogse Neurenberg. „Wij willen ons niet mengen in de strijd tussen twee Amerikaanse bour- geois-partijen, maar deze moet onze aan dacht wel trekken. Wij moeten wel de conclusie trekken: een nieuwe oorlog als „zij" daartoe besloten zou onvermijdelijk leiden tot een verplette rende nederlaag voor de extremisten die hem ontketenden. De Russische leider waarschuwde in gedachten te houden dat, wanneer de monopolistische bourgeoisie de hoop verliest om het socialisme in eer vreedzame wedijver tussen de twee stel sels te verslaan, haar meest reactionaire kringen tot het uiterste kunnen gaan en zelfs een nieuwe oorlog kunnen ontke tenen. „Wij kunnen de feiten niet nege ren. De republikeinse partijconventie keurde kortgeleden een verkiezingspro gramma goed dat de politiek van juist deze meest agressieve kringen weerspie- aldus Chroesjtsjef. „Het Ame rikaanse volk moet nu beslissen of het het programma van de republikeinse par. tij zal steunen en daarmee de koers f keuren die gevaarlijk is voor de gehele wereld, ook voor het Amerikaanse volk" voegde Chroesjtsjef hier aan toe. Onder de aanwezigen waren behalve Chroesjtsjef en Gomoelka, ook de Oost- duitse partyleider UIbricht en een aantal leiders van de Oostblok-Ianden. Volgens Poolse kringen in Warschau zal er geen sprake zUn van geheime besprekingen ideologische aangelegenheden tussen de rode leiders. Het betrof hier slechts byeenkomst ter herinnering va: verjaardag van de communistische party, zo werd gezegd. De Poolse communistische leider Gomoelka heeft op een bijeenkomst in Warschau een aanval aedaan ov het Ameri kaanse militarisme en de idee- en van Barry Goldwater. Ook vremier Chroesjtsjef had fel le kritiek op de republikeinse kandidaat. De Amerkaanse am bassadeur verliet de zaal uit protest. Op de foto: Gomoelka en Chroesjtsjef schudden elkaar de hand. terwijl (van linksde Dostduitse partijleider UIbricht. de Pool Zawadzki. de Tsjechi sche president Novotny en de Pool Cyrankiewicz applaudis seren. De 21-jarige Jan Verkerk uit Utrecht is gisteren bij Valence (Frankrijk) de Rhone verdronken. Volgens de poli tie ter plaatse kreeg de jongeman in het koude water kramp. Omstanders die dit zagen, sprongen te water en slaag den erin hem op de kant te krijgen Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. De heer Verkerk was met drie vrienden op weg naar de Franse Rivièra. Minister Scholten van justitie is van plan stiletto's en soortgelijke steekwapens te verbieden. De minis ter denkt voorlopig nog voor vijf jaar een verbod op het verhandelen en dragen van deze wapens uit te vaardigen. Na die periode hoopt hij dit wapenverbod onder te brengen in een technisch herziene nieuwe (vuur) wapenwet. Sinds geruime tyd, zo schrijft minister Scholten in zijn memorie van toelichting kopen particulieren bepaalde wapenen zonder dat die aankopen een voor de rechtsorde aanvaardbaar doel hebben Het bezit van die wapenen is voor de rechtsorde een gevaar, ook door de men taliteit die tot de aanschaffing leidde. De minister acht stiletto's uiterst ge vaarlijke wapens, die nagenoeg onge schikt zijn voor elk normaal gebruik. Zy dienen slechts als verrassingssteekwapen. Bij geen enkele tak van wapensport die nen stiletto's als attribuut. TS Hugues Charles, de echtgenoot van prin ses Irene, hertog van Madrid of is hij het niet. Een rechtbank in Ma drid zal in september de vraag moeten beant woorden of de prins van Bourbon Parma deze titel mag dragen. Prins Francisco Jose Carlos Habsburg Lorena heeft namelijk een klacht tegen Hugues Charles ingediend, grond van het feit, dat hij (Francisco Jose) de enige is. die deze titel mag dragen. Francisco Jose is een kleinzoon van wijlen prins Carlos de Bour bon, de hertog van drid, die in 1909 is over leden. Op 16 juli is de echt genoot van prinses Irene reeds gedagvaard een verzoenings proces Maar Hugues Charles is toen niet ver schenen. Volgens Hugues Char les heeft aartshertog Otto van Habsburg. hoofd van het Oosten rijkse koninklijke huis, Francisco Jose verboden de titel van hertog van Madrid te voeren. Francisco Jose op zijn beurt beweert weer, dat hij de titel heeft geërfd van zijn moeder, Blanca de Castilla, een dochter van prins Carlos. Van de kant Hugues Charles wordt dan weer beweerd, dat de titel niet Oostenrijks is maar Spaans, en niet via de vrouwelijke lijn i kan worden geërfd. Meestal zijn stiletto's in het bezit jonge personen, die hierin een vervulling van bepaalde misplaatste gevoelens zien Minister akkoord met hoger salaris voor brandweer De minister van binnenlandse zaken heeft B. en W. van Amsterdam bericht dat hij zich niet langer wil verzetten tegen de door B. en W. voorgestane sala risverbetering voor het Amsterdamse brandweerkorps. Aanvankelijk werd een besluit van de Amsterdamse raad om de brandweersalarissen te verhogen door de minister niet goedgekeurd. De brandweer heeft hierop herhaaldelyk protestmarsen door de stad gehouden cn petities afge leverd op het stadhuis. De Duitse arts Elmar Herterich heeft politiek asiel in Zweden aange vraagd. Dit blijkt uit brieven die dins dag door een aantal Duitse journalis ten zijn ontvangen. Hij heeft het asiel aangevraagd, schrijft hij, omdat in West-Duitsland wettelijke methoden op hem toegepast worden, die onver enigbaar zijn met de grondbeginselen van het recht. Een Duitse rechtbank in Wtirzburg (W.-Duitsland) heeft gisteren de Duitse autoriteiten ervan op de hoogte gesteld dat Herterich een tegen hem uitgevaar digd arrestatiebevel terzijde kan leggen door een borgsom van 1000 mark te stor- (Voor vervolg zie pag. 7) Ook presidenten worden geplaagd door warmte en dorst. Hier een I aardig plaatje van president Johnson, die aan een fonteintje in de tuin van Het Witte Huis zijn dorst leste, toen hij wachte op zijn gast, premier Keith J. Holycake van Nieiao-Zeelaiici. Kans op loonstijging gering In een ziekenhuis te Zwolle is over leden de 51-jarige mevrouw J. A. Oos- terwijk-de Jong uit deze gemeente. Zij werd 's middags zeer ernstig gewond op de Almeloseweg te Hameien, toen zij met haar bromfiets door een vrachtauto werd aangereden. Op korte termijn is te verwachten, dat de werknemersvakbonden de kwestie van de vermogensaanwas- deling aan de orde zullen stellen in de onderhandelingen met de werk geversorganisaties. De werkcommis- sie van de drie grote werknemers- vakcentralen, die een rapport over dit vraagstuk heeft opgesteld, acht de tijd hiervoor op dit moment rijp. De vakcentralen zullen de vakbon den behulpzaam zijn bij het operatio neel maken van het opgestelde plan. De spanning op de arbeidsmarkt en de dreigende overbesteding maken de mogelijkheden tot loonsverhoging gering, maar het doen delen van de werknemers in de vermogensaanwas van de ondernemingen krijgt daar door des te meer nadruk. Leden van de werkcommissie noem den gisteren tijdens een persconferentie ;n Utrecht het aandeel van de werk nemers in de overwinsten van het be drijfsleven een zaak die „onderhande lingsvatbaar" is. Wanneer in bepaalde bedryfstakken over een aandeel van de werknemers in de overwinst overeenstemming wordt bereikt, dan kan dit voorstel aan de Stichting van de Arbeid ter goedkeuring worden voorgelegd. De vakcentralen vinden het niet nodig, dat de kwestie van de vermogensaanwasdeling eerst nog een punt van afzonderlijk beraad in het Stichtingsbestuur zal uitmaken. Anderzyds maakte de heer A. Kloos (NW) de opmerking, dat wellicht by de werkgeversorganisaties aangestuurd zal worden op een breed gezameniyk gesprek. De vakcentralen zijn niet de mening Op korte termijn aan de orde (Van onze soc.-econ. redactie) toegedaan, dat nu met dit rapport het plan voor winst, en vermogensaanwas- deling volledig is uitgewerkt. Het rap port zal de komende maanden nog meer operationeel gemaakt worden. Er ko men daartoe nog andere richtlijnen voor de uitvoering. eigendomsrechten van de aandeelhou ders niet aangetast worden, antwoordde dr W. Albeda (CNV), dat de produk- tiefactor kapitaal ten opzichte vai factor arbeid vele jaren is overschat. De overschatte kapitaalfactor zal n de nieuwe ontwikkeling inderdaad schade lijden, maar niet ten onrechte, aldus dr Albeda. De heer Kloos sprak over een traditio nele overwaardering van de factor ka pitaal ons bestaande rechtssysteem noemde hij doortrokken van deze waardering. (Voor vervolg zie pag. 7) Weer neger neergeschoten Gistermorgen in alle vroegte zijn 1320 deelnemers aan de elfde vierdaagse van Apeldoorn van start gegaan. Het was goed wandelweer, doch reeds tijdens deze eerste etappe vielen de eerste slachtoffers: fikse blaren die evenwel op vakkundige wijze door de blarenprikploeg bestreden werden. Bovendien, zo weert Hugues Charles zich verder, heeft Fran cisco Jose een oudere broer, prins Anton, die getrouwd is met prinses Ilieana van Roemenië. Ook zijn zoons zouden in ieder geval meer recht hebben op de titel. Dan kan men van de zijde van de schoon familie van prinses Irene een heel betoog horen, hoe de titel ten slotte is overgegaan op prins Xavier (hij kreeg de titel van zijn oom), die haar ten slotte ver leende aan Hugues Charles, toen hij met prinses Irene trouwde. De rechtbank In Ma drid moet het nu maar uitzoeken. voor hen belangrijke punten winst ge boekt. Inspecteur Thomas Gilligan, die vorige week de woede van de negers had opgewekt toen hij een vijftien jarige negerjongen die hem met eer mes aanviel doodschoot zal voor eer Grand Jury moeten verschijnen. De onlusten begonnen toen de politieman. Het feit dat een politieman in bur ger, die meende uit wettelijke zelfver dediging te handelen, mogelijk in staat van beschuldiging zal worden gesteld, betekent een nederlaag voor de New- yorkse politie. Voorts is besloten in Harlem het aan tal neger politie-agenten te verhogen. Verscheidene blanke inspecteurs door de negers beschuldigd als „bevooroordeeld' zullen worden overgeplaatst. In New York hebben zich vannacht nieuwe ongeregeldheden voorgedaan in een deel van Brooklyn, waar negers de monstreerden. Vanmorgen vroeg is In Brooklyn eet neger door een polilie-agent neergescho ten en ernstig gewond. Volgens de agent had de neger een winkel geplunderd. De neger liad een blik erwten in zijn band en een groentenwinkel vlakbij was be roofd. Een andere neger, die ook geplunderd zou hebben, werd eveneens getroffen, maar wist te ontkomen. President Johnson heeft inmiddels de FBI opdracht gegeven een onderzoek te stellen naar de toedracht der wani delijkheden, zaterdagnacht in Harlem of er bij de voorvallen eventueel fede rale wetten zyn geschonden. Johnson heeft de waarnemende burge meester van New York Screvane (burge meester Wagner vertoeft in Zwitserland doch hy keert met spoed naar New York terug), elke hulp. die New York nodig zou hebben, aangeboden. „Dit om vat ook hulp tot verbetering van slechte maatschappelijke omstandigheden, die een voedingsbodem zyn voor wanhoop en wanorde", verklaarde hij. TTET rapport van de vakcentrales over de vermogensaanwas is een gemeenschappelijk rapport. Dat is al belangrijk. Het is van betekenis, dat onder de Nederlandse werkne mers over een zaak als deze gelijk wordt gedacht. Reden te minder om het rapport opzij te leggen. Het behoort integendeel ernstig te worden bestudeerd en aanvaarding van de inhoud dient ernstig te wor den overwogen. De denkbeelden, hier naar voren gebracht, zijn in meer dan een opzicht constructief. Men mag het rapport van de drie vakcentrales zien als een nieuwe bijdrage in de discussie rondom de onderneming. Ook ditmaal, als bij voorbeeld bij de zaak van de mede zeggenschap, gaat het om een wijze, de werknemers gelegenheid te ge ven meer bij de onderneming te worden betrokken. Wij zien hier voor het bedrijfsleven als zodanig een wezenlijk belang. W7TE zijn Bijbel leest, weet hoe daarin de betekenis van het be zit wordt erkend maar hoe tegelijk de betrekkelijkheid ervan wordt ge steld. We moeten bezitten als niet- bezittende. Eigendom van waarde ter beleving van de menselijke verantwoordelijk hei ter ontplooiing van de mense lij! e persoonlijkheid. En de Bijbel spreekt steeds over de volle mens en over de leefbaarheid van het be staan. Maar wie de eigendom zo ziet, luis tert tegelijk naar de bijbelse waar schuwing, niet aan het bezit te hech ten, niet het hart erop te zetten. Wij mensen zijn op reis, op doorreis. Erkent met de zij het dus betrek kelijke waarde van het bezit, dan zal men ook willen bepleiten, dat ieder daarin kan delen. Erkenning van de waarde van eigendom en er kenning van de betekenis van bezlts- spreiding liggen voor ons in hetzelf de vlak. Men kan niet voor het eer ste pleiten en voor het tweede niet Dit lijkt ons een goed uitgangspunt voor kennisneming van een studie over bezitsvorming door vermogens aanwas. TtE kandidaatstelling van de heer Goldwater voor de Amerikaanse verkiezingen heeft ook buiten de Verenigde Staten nogal reacties ge wekt. In de landen achter het Ijzeren gor dijn is het al gekomen tot felle uit spraken als In lange tijd niet wer den gehoord. Maar ook bij de lan den van de NATO is bezorgdheid. De heer Stikker is een dergenen die aan die bezorgdheid uitdrukking hebben gegeven. Reeds is voorgesteld, ook buiten Amerika iets als een verkiezing te laten honden. De uitslag, die voor Goldwater stellig negatief zou uit vallen, zou voor de Amerikanen een richtingwijzer kunnen zijn. De kern van waarheid in dit voor stel is, dat de verkiezing van een Amerikaans president allang niet meer een uitsluitend Amerikaanse aangelegenheid Is, daarvoor zijn de landen van de vrije wereld te zeer op elkaar aangewezen en neemt Amerika te zeer een leidende positie in. Echter, de werkelijkheid Is dat al leen de Amerikanen naar de stem bus zullen gaan en niet uitgesloten is, dat velen in Amerika zelfs de be zorgdheid zullen uitleggen als be moeizucht en als door het communis me geïnfiltreerd. Dat wordt dan nieuw koren op Gold- waters molen. Een moeilijke situatie. JN ons land neemt, mede door de Deltawerken, de beoefening van de watersport belangrijk toe. Daar bij komt ons land te beschikken over verscheidene grote oppervlakten aan water. Een tamelijk onverwachte en felle storm als die van zaterdag heeft bewezen, dat hier risico's liggen. Er waren zelfs doden te betreuren. Het aantrekkelijke van sport ls, dat zij zich voltrekt in het amateurisme. Bij de watersport komt dat wel sterk uit. Men behoeft geen diploma's of wat ook, geen vaarbewijs, niets. We willen niet dat het anders wordt. Er worden in het leven van een mens al genoeg diploma's vereist. Trou wens, het is de vraag, of het bezit van een diploma van gevaren zou vrijstellen. Neen, wat wel van belang ls, !s enig bewustzijn van risico's die men onder bepaalde omstandigheden kan lopen. En zoals terecht is bepleit een omvangrijker systeem van waar schuwing vla de radio. Waarnaar men dan natuurlijk wel moet luis teren. (Tüta) „Nee, mam, de oppas is niet te spreken. Ze heeft een aspirientje genomen en ze slaapt nu."

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1