Nieuwe Lekke Courant Werknemers willen deel van vermogensaanwas IW. Barendsz naar Japan verkocht Goldwater: gevaar voor de NAVO OPRICHTING BELEGGINGSGEMEENSCHAPPEN Mr. Stikker uit bezorgdheid We draaien geen poten uil Loonstijging blijft men belangrijker vinden Vietnamezen plunderen Franse Ambassade Commentaren Dinsdag 21 juli 1964, 45ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Sfantvattigh is ghsbUvsa mijn h«rt in teghsnspoet" Noordelijke wind Veranderlijke bewolking met voorna melijk in de avond en nacht plaatselijk enkele regen of onweersbuien en aan de kust mogelijk enkele mistvlagen. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtin gen. Koeler. (Zie voorts pagina 7) Twee ongelukken en veel drukte bij Haringvlietbrug Een half uur nadat de Haringvlietbrug was geopend, reed de 74-jarige heer P. H. van Driel uit Middelharnis met zijn bromfiets een 4-jarig meisje aan, dat onverwacht de weg overstak. De heer Van Driel viel en moest met een gebro ken been naar een Rotterdams zieken huis worden gebracht. Het meisje kwam er met enkele schaafwonden af. Om half vier gebeurde het eerste ongeluk aan de Flakkeese zijde Daar werd de auto van een van de genodigden, een directeur van de Nederlandse Han delmaatschappij, aangereden door een personenwagen, waarin een echtpaar uit Den Bommel zat. De bestuurder van deze auto had zich niet gerealiseerd, dat sedert uren de weg ter plaatse een voorrangs- weg was geworden. Hij liep schaafwon den op en zijn vrouw kreeg een shock. De auto van de bankdirecteur werd zwaar beschadigd. Hij zelf kwam met de schrik vrij. Het publiek heeft tot gisteren vier uur gratis van de brug gebruik mogen ma ken. Naar schatting van 'de politie pas seerden tot vier uur 3000 voetgangers en 2000 voertuigen. Het eiland Goeree Overflak- kee is uit zijn isolement ver lost door de openstelling van de 1,2 kilometer lange Ha ringvlietbrug. Gisteren 1 minister Van Aartsen de eer ste automobilisten over brug komen". [700R de tweede keer in de histo- rie heeft Nederland een punt ge- iet achter zijn walvisvaart. Zoals we (isteren reeds in een gedeelte van inze oplage meldden is de Willem larendsz in Japanse handen over gaan. Ook de vangstrechten zijn In de Japanners verkocht. Verder dige Pn twee motorcatchers tegen een kvredigende prijs van de hand ge- 1946 begon Nederland voor de tweede «er met de walvisvaart De Nederlandse batschappij voor de walvisvaart N.V. Jit namelijk in Zweden een tanker, die 3-34 I moederschip werd omgebouwd. Toen de moeilijkheden reeds. De ver van het schip verliep niet naar )ok de werving van het personeel erde problemen op. Maar ten slotte i de vloot bestaande uit de Willem ^endsz en acht jagers uitvaren en 17 mber 1946 bereikte men het vangst- l de eerste jaren zijn over het alge- i vrij goede resultaten behaald. Later t de tijdsduur van de vangst steeds r worden ingekrompen. Men was ge- i aan de internationale afspraken, h gevolg was, dat men in de produktie- paciteit te kort schoot Een groter fa- !ksschip moest uitkomst brengen. Maar an het seizoen 1951—1952 was maatschappij reeds gedwongen van de antie van de regering gebruik te ma- >p den duur heeft men het niet meer nnen bolwerken. Het laatste jaar heeft maatschappij nog wel een winst kun- i maken. Na tal van internationale be wakingen over de verdeling van de Mds schaarser wordende buit is nu _j beslissing gevallen. fJitvoerig had men nog de mogelijkheid ptudeerd om aan het materiaal een Bere bestemming te geven. Van negers zal 99 pet stemmen vóór Johnson vaarlyk, als de heer Goldwater zegt dat extremisme ter verdediging van de vryheid nooit een misdaad kan zyn. Zijn verklaring, dat het gebruik van de atoombom onder litair gezag geplaatst moet worden, is „in stryd met de besluiten va NACO, die beslest heeft, dat dit een politieke beslissing moet zijn". Aldus verklaarde mr. D. U. Stikker, de Vergeefse poging Inbrekers werden uitbrekers maar zitten weer (Van een onzer verslaggevers) Drie inbrekers die uitbrekers werden hebben gistermiddag van half drie tot vier uur politie, brandweer en gevange nispersoneel bezig gehouden bij het huis van bewaring aan de Noordsingel te Rotterdam. De eerste uitbreker was de negentienjarige los werkman J. Z., die verleden week tot een jaar en zeven maanden in de jeugdgevangenis was veroordeeld omdat hij in totaal zeven inbraken op zijn naam staan. Enkele had hij gepleegd met de twintigjarige C. A. N„ die eveneens gistermiddag pro beerde te ontsnappen, Deze had acht inbraken gepleegd. C. A. N. heeft reeds zevenendertig procent van zijn leven achter tralies doorgebracht. De derde was de twintigjarige J. S., die al enkele maanden werd vastgehouden. Hoe het drietal uit dc gevangenis op het dak kon komen, is niet bekend. Wel staat vast dat er verscheidene keren it worden geschoten dat er brand ladders, waterstralen en' dakpannen en vangzeil aan te pas moesten komen voordat de drie weer op de voor hen bestemde plaats konden worden ge- URGEMEESTER en wethouders van Groningen hebben er beslist bezwaar tegen dat zij roofridders worden genoemd. Verder ontkennen zij, dat ze de verkoop van gronden aan Vlagtwedde deze gemeente „een poot hebben kedraaid." In een recente raadsvergadering van de gemeente Vlagtwedde, gi< arin de aankoop van gronden van Groningen ter sprake kwam, had men jjjnelijk het edelachtbare college van Stad al dit fraais toegevoegd. In de raadsvergadering van Groningen is gisteren ferm tegen deze uitlatin- n geprotesteerd. Het raadslid L. P. Laning (g.v.p.) vroeg B. en W. zich gelijk het openbaar tegen Vlagtwedde te verweren. De heer Laning kreeg steun bezoc n andere raadsleden. Wethouder E. van Ruller zei, dat de Vlagtweddense bovei Weringen onjnist en onzakelijk waren. De grondonderhandelingen waren td verlopen, zei de wethouder, maar de raad van Vlagtwedde was plotseling ijk gaan doen. >UW Delt aftredende (Nederlandse) secretaris-gene raal van de NAVO. Hij bevindt zich voor een officieel afscheidsbezoek in Brussel. Mr. Stikker is van mening, dat de opvat tingen van Goldwater voor het Atlan tische bondgenootschap ernstige gevolgen kan hebben, als de senator president worden. Ook in Deense regeringskringen toont men zich verontrust over de benoeming van Goldwater tot kandidaat van dc repu blikeinse party by de presidentsverkie zingen van november. Er *ün aanwijzin gen dat Denemarken wellicht uit de NAVO zal treden, als Goldwater tot pre sident mocht worden gekozen. Verder vreest men dat alleen al het feit, dat Goldwater republikeins kandidaat is ge worden, invloed zal hebben op de Ameri kaanse politiek in de komende maanden en die in een reactionaire richting kan doen ombuigen Vreemd Goldwater zelf heeft gisteren weer een van zijn vreemde reacties ten beste gegeven, toen hij op de hoogte werd gesteld van de verklaring van de Britse kanunnik Collins, afgelegd in de St. Pauls Cathedraal te Londen. „Wat de Engelsen doen moeten zij weten. Zij hebben van tijd tot tijd geprobeerd te vertellen hoe wij regeren moeten- Wij verzetten ons tegen interventie. Hij (Collins) kan in dit land niet stem men, dus ben ik veilig, dacht ik", aldus Goldwater. Zoals men weet, deed de kanunnik een beroep op de paus, de aartsbisschop van Canterbury dere kerkelijke leiders, de politiek van de senator te veroordelen. Terwijl president Johnson het Ameri kaanse congres vroeg om dertien miljoen dollar voor de uitvoering van de bepa lingen van de nieuwe wet op de burger rechten liet Goldwater weten, dat hij de president zal voorstellen, de burgerrech ten buiten de verkiezingscampagne te houden. „Ik zou niet graag zien" zei hij, ,dat woorden van mij of van iemand die n connectie met mij staat, iets zouden ontketenen". Een woordvoerder Witte Huis verklaarde desgevraagd, dat Johnson elk formeel voorstel van Gold- water In bedoelde richting zeker in ern stige overweging zal nemen. „Hun recht" Toen Goldwater gisteren in Washington -riveerde, viel de geplande triomfante lijke terugkeer van de senator letterliik figuurlijk in het water. Dit was een gevolg van de neergutsende regen en het geroep van een kleine groep nazi's. Toen Goldwater een aantal aanhangers wilde toespreken, riepen de nazi's „Wij willen Rockwell" (hoofd van de Amerikaanse ■partij). Hun geroep verdronk echter spoedig in het gejoel van de Goldwater- fans. Weer reageerde Goldwater heel eigenaardig: „Het is eigenlijk zielig, wat jonge mensen kunnen doen. als zij niets handen hebben. Maar het is hun grondwettig recht Intussen heeft een Amerikaanse neger leider voorspeld, dat 99 procent van de Amerikaanse negerkiezers hun stem voor president Johnson zullen uitbrengen, zeker wanneer hij senator Hubert Humphrey of Robert Kennedy als recht- Jstreekse medewerkers zou kiezen. (Van onze soc.-econ. redactie) TAE drie grote werknemersvakcentralen, het IYVV, het NKV en het CNV hebben vandaag een rapport gepubliceerd, waarin voor stellen worden gedaan om in de nabije toekomst te komen tot vermo- gensaanwasdeling voor de werknemers. Met het wat moeilijke woord „vermogensaanwasdeling,\ dat ook wel afgekort wordt tot VAD, be doelt men een aandeel voor de werknemer in de zogenaamde over winst van de bedrijven. Gestreefd wordt naar een redelijker verdeling van bet vermogen tussen de grote groep der op het ogenblik groten deels vermogenloze werknemers en de kleine groep der oorspronke lijke vermogensbezitters. Jaarlijks wordt bij vele ondernemingen een groot deel van de winst geïnvesteerd in het eigen bedrijf aldus het rap port, wat de intrinsieke waarde van het bedrijf verhoogt en daarmee de waarde van de aandelen, die in bezit zijn van de aandeelhouders. Dit eenzijdig profiteren door de aandeelhouders van het bedrijfsre sultaat, dat mede door de werkne mers is bereikt, wensen de werkne mersvakcentralen te doorbreken. In het rapport worden een aantal prak tische mogelijkheden aan de hand gedaan om dit plan uit te voeren. Ook worden een aantal consequen ties van een dergelijk systeem onder ogen gezien. Onder overwinst wordt verstaan het financiële netto-resultaat, dat een onder neming in een jaar heeit behaald. Van tevoren wordt dan rekening gehouden met alle kosten ter verzekering van het voortbestaan van de onderneming. On der deze kosten worden ook verstaan af schrijvingen, reserveringen, rente, en risicovergoeding, ondernemersloon en be lastingen. Omdat de gewone Balans en Verlies- en Winstrekening van een onderneming vaak een vertrokken of ondoorzichtig beeld geven, wordt voorgesteld de winst positie vast te stellen aan de hand van de fiscale balans en verlies- en winstre kening. De zogenaamde fiscale winst moet dan de basis zijn voor de vaststel ling van de vermogensaanspraak van de werknemers. Helft van de winst Gesuggereerd wordt, dat aan de werk nemers de helft van de overwinst of ver mogensaanwas wordt uitbetaald ficaten. Voor het beheer hiervan zouden regionaal en'of landelijk sociale beleg gingsgemeenschappen opgericht moeten worden, die de beleggingen voor de werknemers zo goed mogelijk verzorgen en die tevens er voor waken, dat de cer tificaten niet te snel worden verzilverd en in de consumptieve sfeer komen, waardoor ontsparing zou kunnen optre den. De vakbeweging staat namelijk op het standpunt, dat de particuliere inves teringen niet mogen lijden onder de in voering van een vermogensaanwasde- ling. Eerst na verloop van tijd en op be paalde voorwaarden zou verkoop van de certificaten mogelijk moeten zijn. Voorgerekend wordt, dat wanneer een werknemer per jaar een vermogensaan deel ontvangt van f 500 hij na 20 jaar kan beschikken over een kapitaal van f 18.000. Een dergelijk vermogen levert per jaar een inkomen op van ongeveer f 700. Uitgaande van een brutoloon van f 6.000 per jaar betekent dit na 20 jaar een inkomensstijging v.an 12 procent per jaar. De vakcentralen erkennen, dat een der gelijk resultaat niet verbluffend is. Zij voeren aan, dat de reële loonsverbete ringen uit de stijgende produktiviteit veel grotere mogelijkheden bieden. (Voor vervolg zie pag. 7) De Nederlandse consul-generaal te Genève, mr. A. Furnée, is in de leef tijd van 63 jaar onverwacht in Genève overleden. De heer Furnee werd tot consul-generaal in Zwitserland benoemd Voorwaardelijk overen geslaagd W/IM HEYLTJES uit Nijme- gen heeft de lijst met ta ken, die zijn Griekse leraar hem voor de vakantie meegaf, omdat hij voorwaardelijk van de vijfde naar de zesde klas was bevor derd, in honderd snippers ge scheurd. En hij is niet van plan ook maar een minuut aan deze taak te besteden. Niemand kan deze 17-jarige leerling van het Nijmeegse Ca- nisius-college ongelijk geven. Zelfs zijn Griekse leraar niet. Want kort nadat Wim z'n school rapport met die kwalijke, rode onvoldoende had ontvangen, bracht de postbode hem het wel zeer verblijdend bericht, dat hij was geslaagd voorhet staatsexamen gymnasium alpha met een ruime voldoende voor Grieks. Nijmegen raakt er voorlopig niet over uitgepraat Het besluit staatsexamen te doen, nam Wim vorig jaar, toen hij de eind- examenopgaven nauwkeurig had bekeken. Die krachtproef, dacht Wim. kan ik wel aan. En hij leende van zijn vader f45 en ging, zonder dat op school iemand er iets van afwist, blok ken voor het staatsexamen, dat de naam heeft zwaarder te zijn dan het examen, dat op school wordt afgenomen. De uitslag is nu bekend: Ge slaagd. En dat, terwijl op het overgangsrapport van Wim Heyltjes onvoldoende pryken voor Grieks en Scheikunde. De klasseleraar had zelfs kregelig op het rapport geschreven: „Wim heeft dit jaar een slape rige, slome en ongeïnteresseer de indruk gemaakt. Hij wordt voorwaardelijk tot de zesde klas toegelaten." De rector van het college heeft zeer sportief Wim opgebeld en hem gefeliciteerd. Hij vertelde, dat het lerarenkorps de presta tie bijzonder had gewaardeerd en dat zelfs de leraar Grieks de schok al een beetje te boven is. De Koninklijke familie brengt thans de vakantie door in Por to Er cole, het buitenverblijf, waar op het terras dit plaatje werd gemaakt van de Prins en prinses Beatrix. Nauwelijks zichtbaar, geheel links koning in Juliana. N.S.-personeel krijgt jubileumgratificatie In overleg met de personeelsraad heeft de directie van de Nederlandse Spoor wegen besloten ter gelegenheid van het 125-jarige bestaan van de Spoorwegen in Nederland aan het personeel, dat op 1 januari 1964 in dienst was en op 1 sep tember van dit jaar nog in dienst is, een jubileumgratificatie toe te kennen. Deze gratificatie bedraagt naar gelang van het aantal dienstjaren 100 tot 200 gulden. Zij, die na 1 januari 1964 in dienst van de spoorwegen zijn getreden, en op 1 sep tember nog in dienst waren, ontvangen 25 gulden. B" betoging in Saigon, waar naar schatting 200 Zuid- vietnamezen deelnamen, is gisteren het gebouw van de Franse ambas sade geplunderd. De demonstranten staken ook een auto in brand. De betogers klommen met ladders over het hek om de ambassade, sloegen een portier neer en vernielden de ruiten er het meubilair van het gebouw. Zij ver dwenen echter toen de brandweer arri veerde. In het weekeinde was het Franse oorlogsmonument in Saigon besmeurd. De Franse zaakgelastigde heeft hierover een protest tot de Zuidvietnamese auto riteiten gericht. De bestorming van het gebouw van de Franse ambassade had plaats nadat hon derden studenten te middernacht in een fakkeloptocht door de belangrijkste stra- Sa igon waren getrokken ter her denking van het einde van de „dag van nationale schande". Met deze uitdrukking bedoelen zij de tiende herdenking van de Geneefse overeenkomsten die hadden ge leid tot de verdeling van Vietnam. In Peking verklaarde de Chinese pre mier. Tsjoe en-Lal gisteren op een byeen- komst dat China de gucrillastrydkrach- ten in Zuid-Vietnam zal steunen, wanneet de V.S. hun „aanvalsoorlog" uitbreiden. Uit Saigon wordt vernomen dat de Zuidvietnamese regering opnieuw een bedekte toespeling heeft gemaakt op het uitbreiden van de oorlog naar communis- tisch-Vietnam. De verklaring veroordeel de het Chinese streven naar bezetting van Vietnam, „evenals de nieuwe samenspan ning van dc communisten en kolonialisten in een komplot om Vietnam te neutra liseren. Vietcongrebellen hebben intussen po gingen gedaan om de stad Cai Be in Zuid-Vietnam te veroveren. Na een fel gevecht wisten de regeringstroepen de rebellen echter terug te dryven. Aan regeringszyde werden 11 militairen gedood en 40 gewond. Een krygsgevan- gene, die had weten te ontsnappen, meld de 27 dode Vletcong-stryders door hun kameraden te hebben zien wegslepen. Tydens de gevechten werden ook 30 tot 40 burgers gedood. J)E REPUBLIKEINSE kandidaat Goldwater heeft voorgesteld, de rassenkwestie uit de Amerikaanse verkiezingen te houden. Hij heeft wel dommer voorstellen gedaan, al be hoeft niet te worden vergeten dat hij, door tegen de wet op de burger rechten te stemmen, in de rassen- Zeker Is wel. dat deze kwestie dwars door beide grote Amerikaanse par tijen heenloopt. Vele republikeinen, met name wie de gelijkheid van de rassen zijn toegedaan, zijn met Goldwater niet gelukkig. Verschei- denen overwegen Johnson te gaan stemmen. Aan de andere kant voelen onder de democraten de tegenstan ders van de gelijkheid onder de ras sen zich tot de republikeinse Gold water aangetrokken. Met andere woorden: de rassen kwestie dreigt een vertroebelende invloed uit te oefenen. Intussen, de kandidaten kunnen veel afspreken, men moet zich afvragen of de Amerikaanse burger er bij de bepaling van zijn stem veel van zal aantrekken. TN DE bekende Newyorkse wijk met de bijna Nederlandse naam Har lem zijn de negers in beweging ge komen. De politie heeft handen vol werk om nog enigszins de orde te handhaven. Onze indruk is dat wat daar gaande is het bewijs levert dat de neger oog heeft gekregen voor de achterstand waarin hij lang heeft moeten leven. Of liever, het oog daarvoor zal hij wellicht reeds gehad hebben, maar hij „neemt" het niet langer. Misschien moeten we het nog anders stellen: nu de neger op weg is naar gelijkheid, schijnt eerst nog een op gekropte hoeveelheid haat te moeten losbreken. We moeten erkennen dat hierin veel is van een rekening die wordt gepre senteerd. Daar zijn er in New York geneigd, de botsingen in verband te brengen met de tamelijk hoge crimi naliteit In de wijk. Anderen vragen aandacht voor de sociale achterstand. Voor de uiteindelijke oplossing lijkt het laatste ons ook nuttiger. Aange nomen moet worden dat de crimina liteit juist door de sociale achterstand in de hand is gewerkt. J)E „Mannen van de spoor" er zijn overigens ook vrouwen bij krijgen toch nog hun extraatje bij het te vieren jubileum. Naar onze mening terecht. Het had enige verwondering gewekt, dat aanvankelijk anders was beslo ten. En toegegeven moet worden dat het extraatje bij de Spoorwegen niet uit de rijkdom komt. Maar het hoort er toch bij. Een jubileum, welk ook, pleegt In onze samenleving, ja, in heel ons maatschappelijk bestel, nu eenmaal een bepaalde eigen functie te heb ben. Het heeft iets van een feestelijk rustpunt in de normale tredgang, een hoogtepunt in het anders wat platte vlak. Even ziet men terug om ver volgens met nieuwe animo verder t« gaan. En bij een feest hoort als het even kan. ook een feestgave, desnoods een bescheidene. De mannen en de vrouwen van de spoor verrichten hun arbeid met toe- wijding. We danken er een dienst aan waarop we ons kunnen verlaten. Het achterwege blijven van het geschenk zou ontmoedigend hebben gewerkt Met recht is nu alsnog anders be slist. TEZUIET of journalist voor deze keuze waren door de leiding van hun orde de drie medewerkers van het r.k. weekblad De Nieuwe Linie geplaatst. Twee hebben voor de journalistiek gekozen. En zelf werkzaam in dit mooie en verantwoordelijke vak, kunnen we met hen meevoelen. Toen zij onlangs voor de keuze ge plaatst werden, hebben wij ons de opmerking veroorloofd, dat men daar toch wel te ver gaat in het vragen van gehoorzaamheid. Met name de reformatorische christen staat daar vreemd tegenover. Er was nu voor de beiden die hun keus hebben gedaan geen andere mogelijkheid dan zich vrij te maken van de verplichtingen die zij eens op zich hadden genomen. Wij menen het in verband te mogen brengen met ontwikkelingen die binnen de r.k. kerk gaande zijn, dat deze mogelijk heid wat groter is geworden. En wat de beide betrokkenen betreft, door hun beslistheid van nu krijgt hun journalistieke werk van straks te groter waarde. Het treden uit liun orde zal hun wat gemakkelijker zijn gevallen door de wetenschap dat goede journalistiek zelf ook van hoge orde is. (JÜTA) „Wat jammer, dat er hu UCc» sneeuw ligt, met al die hoeden

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1