Tekort wordt aan sportaccommodatie (nog) niet ingelopen Zwart Wit-zege in landscompetitie Ni'Hri'laiHU marathon-kampioenschap voor JOOP VAN DE BERG Evert Dolman greep zege in massale eindsprint Crisis in KNVB opgelost ET BAL Over honderd jaar...! MAANDAG 20 JULI 1964 Woudrichem won van Quick B. slechts Met een 2—3 over- winning op W.H.C. beëindigde Zwart wit in Wezep de competitie om het kampioenschap van Nederland zaterdag- voetbal. Wederom dus slechts écn doel punt verschil. Wat dit betreft wijkt de uitslag niet van de vijf voorgaande ontmoetingen, waar in ook steeds een goal te constate ren viel. Een ander opmerkelijk feit bij deze laatste wedstrijd was, dat alleen od deze dag het late aanvangsuur van de wedstrijden door de hoge temperatuur werd gerechtvaardigd. Al met al een serie ontmoetingen, die in Spakenburg, Rotterdam en Wezep veel spanning en ontspanning heeft ge bracht en bijna steeds propaganda voor het zaterdagvoetbal in het algemeen heeft ingehouden. Door de zege op WHC heeft Zwart-Wit de tweede plaats voor Nieuw Eur. record 4 maal 100 meter Een Frans estafette-team bestaande uit Jean Louis Brugier, Paul Genevay, Ber nard Laidebeur en Joceleyn Delecour verbeterde zaterdag in de landenwedstrijd tegen Italië het Europese record 4 x 100 meter tot 39.2 sec. Het oude record stond eveneens op naam van Amerika met 39.1 sec. Deze prestatie werd 15 juli 1961 in Moskou ge leverd door Jones, Budd, Frazier en Dray ton. Het Italiaanse team noteerde een tijd van 39.3 sec., waarmee het oude record werd geëgaliseerd. De Franse ploeg won de ontmoeting tegen Italië met 257207. ISa bijna vijf jaar Nieuw Ned. record speerwerpen voor Wil Hulshof Wil Hulshof van de atletiekvereniging De Bataven uit Leiden, heeft tydeïis wed strijden in Beverwijk het Nederlands re- gebracht op 49.03 meter. Het oude record stond met 48.45 meter sedert 27 september 1959 ook al op haar naam. Dit record werd in Aken gevestigd. zich veilig kunnen stellen, terwijl de We- zepers uiteindelijk genoegen moesten ne men met de laatste plaats Beker De halve finales voor de KNVB-beker leverden op beide fronten spannende strijd. In Nunspeet werkte Go Ahead een 42 achterstand weg maar het moest uiteindelijk toch met 64 zijn meerdere in Huizen erkennen. De club van trainer Sterk vindt als an dere finalist tegenover zich niet Quick Boys, maar het dappere Woudrichem dat de Katwijkers in Heerjansdam met 21 versloeg. Het district Zuid heeft in Woudrichem een waardig representant gevonden. Zwart Wit won van WHC Offensief na rust gaf de doorslag Hoewel het voor Zwart Wit in Wezep een benauwde 23 overwinning op WHC is geworden, mag de zege toch wel diend worden genoemd. In de eerste helft wogen de partijen aardig tegen elkaar op. Na 10 min. nam Zwart Wit de leiding door Oorebeek na een combinatie met Jan Nieuwstraten, doch de zeker verdiende gelijkmaker kwam 3 min. voor rust tot stand door midvoor Kroes. Na de twee begon Zwart Wit echter met een offensief, waardoor WHC op ei gen helft werd teruggedrongen. Dit of fensief duurde precies een kwartier, doch toen hadden de Rotterdammers dan bok een" 13 voorsprong genomen. Spoedig na de hervatting mochten zij op links corner nemen, die door Scherpenhuizen precies op het hoofd van Dentro werd ge plaatst. En in de 15e min. bracht Oore beek uit een voorzet van De Waard de stand op 1—3. In de 30e min. maakte WHC door Kroes nog 23 en hoewel de ploeg uit Wezep ook verder nog enkele kansen kreeg, moest zij toch met een nederlaag zij het met een oneven goal genoegen Klaas vaji den Heuvel niet naar Anitas De overschrijving van Klaas van den Heuvel naar L'nltas is ingetrokken. Het zal niet alleen Kozakken Boys of Wer kendam en omgeving, maar het zaterdag voetbal in zijn geheel voldoening schen ken, dat deze talentvolle speler voor zijn club blijft behouden. Nederland: Kampioenschap WHC—Zwart Wit IJsselmeerv. Zwart Wit WHC Halve finale KNVB-beker: Quick BoysWoudrichem Huizen—Go Ahaed K. 0 3 2 5—7 Cijfers van Centraal Bureau voor de Statistiek wijzen uit: DE achsterstand op het gebied van sportaccommodaties, ztwvcl in aan tallen maar zeker ook in kwalitatief opzicht, is in Nederland ontstel lend groot. Deze conclusie moet getrokken worden uit de cijfers, die de derde inventarisatie van de in Nederland aanwezige accommodaties op het gebied van de sport en de lichamelijke opvoeding heeft opgeileverd, cijfers, die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft bijeengebnacht. Het doel van de inventarisatie was de vaststelling Van de netto-uitbreiding der sport accommodaties in de periode van 1 september 1961 tot 1 september 1963 en de vaststelling van het bestand op laatstgenoemde datum. Hierbij blijkt, dat het totaal aantal sportvelden in genoemde periode is gestegen met 796 of 9.6 pet., de zweminrichtingen met zeven of nog geen 20 pet. en het i tal sporthallen met vijf tot dertien, terwijl het aantal hallen, die zowel voor sport als voor andere doeleinden wordt gebruikt, met zes is toege nomen tot 32. tot 1963 toegenomen met 3400, waarvoor Bokser overleden na knock-out De Filippijnse vedergewichtbokser Sammy Parker is zonder bij kennis te zijn gekomen overleden in een ziekenhuis na in een partij tegen zijn landgenoot War 'lagalogin knock-out te zijn gesla gen. Het was de tweede maal binnen maand dat op de Filippijnën een bokser overleed aan de gevolgen van een knock out. Korte tijd geleden was de lichtgewicht Rey Romero onder soortgelijke omstan digheden om het leven gekomen. Een nieuwe sporthal, ergens in Nederland, in dit geval in Tilburg. Maar overal in Nederland komt men dergelijke hallen nog te kort. Deskundigen hebben berekend, dat momenteel een tekort.van minstens honderd van deze hallen bestaat. Rugby Het Ztiidafrikaanse rugby- team won zaterdag in Le Cap met 2011 over Frankrijk. Bij rust hadden de Zuid afrikanen met 143 de leiding. Wielrennen De Nederlandse amateur Jaap Oudkerk zegevierde zaterdag op de Oerlikonbaan van Zurich in een stayers- Wedstrijd over de Zwitser Ingebuehl en de Duitser Matthes. Volgens cijfers uit de statistiek waren er in 1940 rond 422.000 sportbeoefenaren; in 1963 bedroeg dit aantal 1.534.000. hetgeen betekent dat het aantal sportbeoefenaren in nog geen 25 jaar is verviervoudigd. Hoe hoog dit cijfer zou zijn als er bij de sportclubs geen ledenstop zou zijn inge voerd? In Noord-Holand om één voor beeld te noemen blijkt, dat 12 pet van de voetbalclubs, 25 pet van de handbal verenigingen. 48 pet van de hockeyclubs, 31 pet van de tennisclubs en 24 pet van de zwemverenigingen een ledenstop moesten invoeren. Het aantal voetbalvelden is in de pe riode van 1961 tot 1963 toegenomen met 642 stuks, maar 307 velden zijn in het zelfde tijdvak vervallen. De netto-aanwas bedroeg dus 335 velden. Neemt men de periode 1959 tot 1963, dan komt men tot een aanwas van 566 velden. De capaci teit per veld mag bij voetbal op 80 leden worden gesteld. De opname-capacitei' van 566 velden bedraagt dus 45.000 spe lers. Het aantal voetballers is in dezelfde periode met 40.000 toegenomen, zodat ae achterstand iets is ingelopen, maar in 1959 bedroeg het tekort dan ook 1500 velden Vergroot 40 velden nodig waren. Er zyn in deze periode echter slechts 22 velden bijgeko men ("van 446 naar 468). zodat de achter stand by hockey met 20 velden is ver- Zowel by korfbal als by handbal vallen de berekeningen iets minder on gunstig uit, ook al is hier geen sprake van het inhalen van de achterstand. In de periode 1961 tot 1963 kwamen er 57 korfbalvelden bij, terwyl de ledenaan- was 4370 spelers bedroeg, zodat met een capaciteit van 80 leden per veld, het aantal nieuwe velden de toeneming het ledental kon opvangen, hetgeen ook het geval is bij handbal, waarvoor 21 nieuwe velden ter beschikking kwamen bij een uitbreiding van het aantal hand ballers met 1900. Minder baden Voor de zwemsport is de toestand zeer slecht. Weliswaar kwamen in de periode van 1961 tot 1963 zeven nieuwe zwemba den, voornameiyk schoolinstructiebaden tot stand, doch een inventarisatie uit 1961 leert, dat er 474 zweminrichtingen in open water waren en in 1963 slechts 472, dus twee minder. Het staat bovendien vast, dat verscheidene open baden in de toekomst wegens vervuiling van het wa- Joop van de Berg, de Brabantse Ryks- polltieman, kon zaterdagmiddag toen hy de stromende regen de Vlissingse sin- telbaan opkwam voor dc laatste vierhon derd meter van een slopende marathon, terecht lachen. De tanige. 33-jarige wacht meester die enkele jaren geleden op een leeftyd waarop men normaal de actieve sportbeoefening staakt, lid werd van het AMATEURKAMPIOENSCHAP OP DE WEG De achttienjarige Rotterdamse wielrenner Evert Dolman Is zaterdagmiddag op het circuit van Zandvoort kampioen van Nederland op de weg by de amateurs ge worden. Na een vooral tactisch voortreffelük gereden rit sprong hy by het uitkomen van de laatste bocht weg uit de dertig man sterke kopgroep. Sprinter Henk Cornc- lisse uit Amsterdam werd door de plotselinge demarrage van zün jongere collega verrast, maar niet voor lang. Onmiddeliyk volgde hy het voorbeeld van Dolman. Byna nog gaf Dolman door een onnodige blik achterom de overwinning uit handen. Zijn rivaal Cornelisse passeerde hem evenwel pas, toen dc Rotterdammer de eind streep met zyn voorwiel reeds had getoucheerd. Dolman, die met zyn vierde plaats in Maar in de Tarzanbocht ging de blonde het eindklassement van de Ronde van Rotterdammer Dolman er vandoor en Oostenrijk reeds had laten Weten tot de hij trok zich niéts aan van de reputaties amateurtop van Nederland te behoren, van de zich in zijn gezelschap bevindende kon zijn geluk niet op. Henk Cornelisse routiniers. Niemand haalde hem nog voor daarentegen was ontroostbaar. De pres- de lonkende eindstreep in. Een jaar nadat tatie van Eef Dolman vond hy buitenge-1 hij tot de gelederen van de amateurs was woon knap, maar desondanks verweet hij toegetreden, was Dolman erin geslaagd zich op het beslissende ogenblik niet te de nationale titel te grijpen. Na zijn hebben ingegrepen. Voor de derde maal succes in Oostenrijk, waar hij vier vlakke werd de Amsterdammer met j etappes won; overwinningen, die hem op het lijstje van Joop Middelink plaatsten misschien voor Tokio, doch vrijwel zeker voor Sallanches, waar de wereldkam pioenschappen zullen worden gehouden. Tydens de huldiging door KNWU-voor- zitter dr. P. van Dyk liet de moeilijk tot praten te bewegen Rotterdammer niet merken wat hem allemaal door zijn hoofd ging. Byna onbewogen Het hij zich in de kamplocnstrul hijsen. Gerben Kar stens, die ver in dc achterhoede ein'digde (Ik was verkouden), was erdoor geïmpo neerd. Bij de nieuwelingen zegevierde de Fries Tijmen Groen op de hem gebruikelijke zilver beloond. Weinig spanning Het verloop van de strijd om de titel was niet bepaald spectaculair. De druk kende hitte was er de oorzaak van dat voordat de 176 kilometer waren afgelegd, reeds velen het rennerskwartier hadden opgezocht Wim Bravenboer, Rudie Lie- brechts, Kroon en Drop om er enkelen te noemen. Maar de kanshebbers bleven allen ln de strijd. Echter niet allen waren erbij, toen met nog negen van de 42 ron den voor de boeg de beslissende slag viel. Iedere toeschouwer voelde het, toen een uit elf sterke renners bestaande kopgroep met in het zog een 21 man tellend* achtervolglngsplocg dc tribune voorby joeg. Deze grootscheepse ontsnapping was geheel verschillend met dc pogingen van Jan van Amsterdam uit Leiderdorp ev C. Lokker uit Rotterdam, die enkele ron den lang de kop wisten te houden. Ook de uitloop van de dappere, yzersterke Jan Pieterse uit Oude Tonge viel erbij ln het niet. Vier ronden handhaafde Pieterse zich, maar toen werd ook hy weer tn het poloton opgenomen. Beslissing Met nog zes ronden te rijden waren de kopgroepen van elf en 21 samengesmol ten. Ook Pieterse had zich er tussen ge werkt Evenmin ontbraken Visser, Rutte, Hennie Schouten. Kloosterman. Peters, Steevens, Zoet v. d. Horst v. d. Vleuten en Lute, die tot driemaal toe trachtte te ontsnappen. Ook in de laatste ronde was het Lute, die als eerste in het zicht kwam; gevolgd door een opeengepakt® groep van 28 renners. wijze. Al na zes kilometer zette de Fries, die in Zandvoort zijn twintigste overwin ning van dit seizoen boekte, aan. Daarna liet hij zich niet meer aan zijn collega's zien. Alsof het een toeristisch tochtje gold, zo gemakkelijk bleef Groen rond het circuit draaien. Met een voorsprong van 37 seconden won hij op het grote veld, dat tevergeefs had getracht de eenling tot de orde te roepen. Bij de aspiranten trok Van Overveld uit Zegge in de sprint de overwinning tot zich. Evenmin als de zege van Groen by de nieuwelingen een verrassing. Uitslag De uitslag van de 176.106 km lange rit luidt: 1. Dolman (Rotterdam) 4 uur 03 min 43 sec; 2. Cornelisse (Amsterdam) z.t.; 3. Visser (Santpoort): z.t. 4. Van Lachterop (Amsterdam) z.t: 5. Steevens (Elsloo) z.t 6. Lute Cs-Graveland) z.t.: 7. Buuts (Keidonk) z.t.; 8. Zoet (Sassen- heim) z.t; 9. Henny Peters (Heemstede) z.t.; 10. Pieterse (Oude Tonge) z.t; 11. Van der Horst (Haarlem) z.t.: 12. Ouwer- kerk (Rotterdam) z.t.; 13. Van der Vleu ten (Mierlohout) z.t; 14. Verhoeven Cs-Gravendeel) z.t. Nieuwelingen: 62,895 km 1. Tymen Groen (Gollega) 1,29.47: 2. Jansen (Am sterdam) 1,30.24; 3. Visser (Zaandam) z.t Aspiranten: 25.158 km 1. Van Overveld Zegge) 37.42.6: 2. Van der Moot (Amster dam) z.t.; 3. Bakker (Zaandam) z.t. Vughtsc Prins Hendrik, beëindigde dc derde marathon: die hy in zyn leven liep, als Nederlands kampioen. De gehele wed- stryd heeft Van de Berg aan de kop he veld gelopen en hu is tijdens dc 42 km en 195 meter geen moment bedreigd door zijn concurrenten'. Overigens heeft Van de Berg, die poging had willen doen om het officieuze nederlandsê record op het langste at- letieknummer kent men geen officieel record dat met 2.26,07,8 sedert 1960 op naam van Frans Kunen staat, de omi digheden niet mee gehad. Eerst 's middags de start vanwege de hoge peratuur twee uur uitgesteld en toen de 45 lopers op de Vlissingse boulevard hun opgave begonnen, schommelde kwik nog altijd rond de achtentwintig graden. Toch zou de hitte niet de meeste slachtoffers eisen. Een hevige onweersbui, die na ruim 25 kmi bij Oostkapelle los barstte, zou als scherprechter fungeren. Hoog tempo Van de Berg. die direct na de start in hoog tempo alleen de kop had genomen, leek aanvankehjk te zullen slagen in zijn opzet Het tempo van de Brabander lag zo hoog, dat na 10 km een groepje lopers met andere kanshebbers als de Rotter dammer Schoonen, Mol, Kraan en Weus- ten al meer dan 2 min. achterstand had. Jacques Smits, de kampioen van het vo rig jaar, lag aanzienlijk meer terug en het zag er toen niet naar uit, dat de Al- phense atleet uiteindelijk nog de tweede plaats zou gaan bezetten. Maar Smits bleek zijn krachten uitstekend verdeeld te hebben en na 25 km begon hij een in drukwekkende opmars. Van de Berg, die tot na Domburg (20 km) het hoge tempo had gehandhaafd, zag zijn illusies in hel hevige onweer letterlijk in het water val len. Zijn tussentijden op de 5 km, die tot dan rond de 18 min. hadden geschommeld, kwam nu boven de 20 min. en daardoor liep de voorsprong, <jie bij de 25 km nog ruim 4 min. had bedragen, aanmerkelijk terug. Tem peratuursdaling Maa)- ook achter hem eiste de plotse linge 'temperatuursdaling slachtoffers. Het groepje volgers met Schoonen, Mol, Weus- De crisis in dc KNVB is zaterdagmid dag tydens een te Utrecht gehouden bui tengewone algemene bondsvergadering opgelost. Een controverse tussen de lei ding van het betaalde voetbal en het be stuur der amateurs was oorzaak van alle moeilykhedcn. In een circulaire, enkele maanden ge leden met betrekking tot de sanering van het betaalde voetbal uitgegeven, werd aangekondigd dat de amateurs-topteams van de clubs die een fusie zouden aan gaan, by de amateurs naar sterkte zouden worden ingedeeld. Aangezien in de be trokken saneringscommissie zowel leden van het sectiebestuur amateurvoetbal als van dat der semi-profs zitting hadden, werd aangenomen, dat beide secties dit standpunt deelde. Later bleek het de wens van de overgrote meerderheid in het ama teurvoetbal, dat de clubs die tot een fusie besloten in de vierde en laagste klasse van de bond zouden worden ingedeeld. Nadat zowel de heer Jos Coler, voor zitter van het betaalde voebal en de heer J. J. Egberts. praeSes van de amateurs, in een waardig betoog hun zienswijze ge geven hadden en de heer Coler verklaard had. dat hij de heer Egberts nooit van woordbreuk beschuldigd had. stelde bondsvoorzitter A L. M. Schroder voor, het incident als gesloten te beschouwen. Onder applaus van de vergadering reikte de heer Egberts vervolgens de heer Coler de hand. Commissie Zelfstandigheid aan de orde kwam. Opnieuw stonden vertegenwoordi gers van het betaalde voetbal en amateur voetbal scherp tegenover elkaar. Na vaak verwarde discussies, waarbij het rapport herhaaldelijk voor gedeelten in stemming werd gebracht, werd uitein delijk besloten met 57 tegen 39 stemmen de reglementscommissie van de KNVB opdracht te geven het rapport voorzover mogelijk in reglementsartikelen uit tc werken. Gezien de vele concessies die vooral het betaalde voetbal heeft gedaan en de tweederde meerderheid die vereist is, is het echter zeer de vraag of het rap port straks, als de reglementscommissie zijn werk heeft gedaan, voor de bonds vergadering van de KNVB aanvaardbaar zal zijn. ten, Roelofs en de Belg Verkinderen raak te uit elkaar en 5 km verder had Jacques Smits, die inmiddels op het groepje was neergestreken, zich van de tweede plaats verzekerd. In de stromende regen, bege leid door knallende donderslagen ging Smits verder met zijn opmars, terwijl achter hem alleen Verkinderen nog de macht had om door te gaan. Weusten, Schoonen en Mol waren verder terugge vallen: Mol zou zelfs na 38 km ontmoe digd de strijd staken. In de slotkilometers door de straten vanVlissingen, waar de parcoursmarkering zo slecht was, dat de lopers zelfs de weg moesten vragen, bracht Smits zyn achterstand op Van de Berg, die nu uitsluitend liep op het be halen van het kampioenschap, van 3.10 terug tot iets meer dan \y2 min. Verkin deren kwam als derde op de sintelbaan aan, terwijl Sjaak Kraan, die zich c eens van de anderen los had gemaakt als vierde over de finish ging. Uitslag 1. Jo van der Berg (PH - Vught) 2 38 min. 40.4 sec.; 2. Jacques Smits (AAV 36 - Alphen a. d. Rijn) 2.40.04; 3. Verkin- deren (Belg) 2.43.40.6; 4. Jacques Kraan (Bataven - Leiden) 2.46.09.9; 5. Cock Blerck (Sprint - Breda) 2.46 29.9; 6. Theo Roelofs (HAC - Helmond) 2.48.26.-: 7. Ad Soeterboeck (Hellas - Utrecht) 2.48.26; 8. Piet Schoonen (Minerva) 2.51.29.2; 9. Jo Kloos (DOS - Rotterdam) 2.54.37; 10. Huub Weusten (Schaesberg) 2.57.23.6: 11. Jan Smit (Aquilo - Winschoten) 2.58.57.-; 12. Fred Muurlink (AAC - Amsterdam) 3 u.; 13. Hans Bossenaar (Dynamo - Middel burg) 3.01.30; Piet van Hoorn (Schaes berg) 3.03.30; 15. Albert Pet (Celebes - Den Haag) 3.04.05.-. Alleen ten aanzien van voetbal wordt het enorme grote tekort aan sport- j accommodatie in ons land enigszins ingelopen. Men mag hieruit echter niet de 5 conclusie trekken, dat er binnen afzienbare tyd geen tekort aan voetbalvelden 5 meer zou zyn. In 1959 werd het tekort aan voetbalvelden op 1500 berekend. J j In de periode van 1959 tot 1963 kwamen er 566 voetbalvelden by, terwyi het j aantal voetballers steeg met 40.000, die dus, gerekend met een capaciteit van i 80 voetballers per veld, 500 velden nodig hadden. In de vier jaar is de achterstand dus met 66 velden, of 16 tot 17 velden per jaar ingelopen. Indien het inhaal-tempo met dezelfde trage gang biyft doorgaan, bestaat er over j j honderd jaar geen achterstand meer wat voetbalvelden betreft. Het belangrijkste deel van de Olympische Spelen in Tokio zal zich afspelen op de sportcom plexen. die in het Meiji-park zijn aangelegd. In eikaars verlengde liggen daar het Prins Chichibu- rugbystadion (rechts), waar een deel van de voetbalwedstrijden zal worden gespeeld, het honkbalsta dion (midden) met links daar boven het perscentrum, alsmede het hoofdstadion. Links boven dit hoofdstadion liggen de turnhal en het waterpolobad. ter en als gevolg van uitbreidingsplan nen zullen moeten verdwijnen In de provincies Zeeland en Drente is geen enkel overdekt zwembad te vin den. Van de byna 1000 gemeenten, die ons land telt, zijn er liefst 617, die geen zwem inrichting hebben. Aangenomen, dat Ne derland 12 miloen inwoners telt, dan heb ben gemiddeld 24.000 Nederlanders de beschikking over één zwembad. Ver schillende instanties hebben 't tekort aan zwembaden berekend op 120, waaruit dus blijkt, dat het tekort ontstellend groot is. Door de bouwstop is de kans gering, dat in de komende jaren vele overdekte zweminrichtingen en open baden zullen verrijzen. Een triest beeld Vooral als bedenkt, dat het streven er op ge richt is, op scholen zo vroegtijdig moge- lyk met zwemlessen te beginnen. De zwemsport heeft een zware ledenstop moeten toepassen en aangezien de bevol king van ons land toeneemt, moet men tot de conclusie komen, dat er van voor uitgang geen sprake is en dat zelfs van achterstand moet worden gesproken. Gymnastiekzalen in aanzien van de gymnastiekzalen is de toestand niet veel beter. In 1959 was en tekort aan gymnastiekzalen van Tussen 1959 en 1963 zyn er 645 of 161 gymnastiekzalen per Jaar bygekomen. In ongeveer 20 jaar zou het tekort dus zyn weggewerkt, ware het niet, dat de zoge naamde winst wordt opgeslokt door de bevolkingstoename. H men bovendien nog weet dat het aantal uren gymnastiek op scholen van twee tot drie is toegenomen. Is het tekort eigenlijk nog groter en is de achterstand moeilijker in te halen. Van de rond 1000 Nederlandse ge meenten hebben er rond 400 de be schikking over meer dan één gymnas- tielokaal 339 gemeenten hebben één gymnastieklokaal en niet minder dan 271 gemeenten beschikken helemaal niet over een gymnastieklokaal. In de cijfers van het Centraal Bureau Dor de Statistiek wordt echter niets ge zegd over het bouwjaar van de aanwezige zalen, doch het is voldoende bekend, dat belangryk percentage niet voldoet de moderne eisen wat de afmetingen betreft en dat verscheidene lokalen date- m van 50 jaar of nog langer geleden. Noodgedivongen By gebrek aan hallen en sportzalen Is het bovendien nog zo, dat de binnenspor ten helaas noodgedwongen op de gymnas tiekzalen zyn aangewezen, die ln vele ge vallen echter voor de binnensporten on bruikbaar zijn, omdat dc afmetingen niet de gestelde eisen voldoen. De be hoefte aan sporthallen is volgens bereke- van talrijke instanstles op zeker 100 te stellen. Aangezien de veldsporten in de win terperiode hun activiteiten ook nog naar de zalen verleggen, kan niet anders dan geconcludeerd worden, dat het tekort aan sporthallen en sportzalen snel gegroeid Groot tekort Uit vele publikatles van provinciale en gemeentelijke instanties is wel duidelijk geworden, dat het tekort aan sportaccom modaties groot is. Zo deelde onder meer ■ethouder van onderwijs, kunsten en sportzaken in Den Haag onlangs mee, dat Den Haag nog 75 sportvelden nodig heeft •n over sporthallen maar niet te spreken. Niet alleen de achterstand komt echter tot uiting, maar ook wordt dikwijls het it gelegd op het verdwijnen van be staande terreinen door uitbreidingsplan- de aanleg van nieuwe verkeerswe- ?n andere factoren, zoals industriali- inventarisatie van het Centraal Bu- voor de Statistiek betekent In haar algemeenheid, dat de aanwas van dc sportaccommodaties ten hoogste geiyke trek houdt met de groei van het aantal sportbeoefenaren, waarby dan de leden en de kwalitatieve beoordeling nog buiten beschouwing is gebleven. Van het inhalen van de achterstand is dus geen prake, afgezien ten aanzien van voetbal, vaar dit overigens in een uitermate traag tempo geschiedt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7