C. Smeenk (83) overleden EEN LEVEN het volk ten baat Een kanttekening Veelzijdigheid kenmerk Academiedag van de Y.U.: 3 oktober HSCHMEINKI Een woord voor vandaag Hoog kruis domineert in kerkelijk centrum Jubilerende kardinaal Alfrink gehuldigd Zonnig weer Pigmadermgi ZATERDAG 18 JULI 19(P PLEIDOOI VOOR DIALOOG jQE St. Adelbertvereniging, organisatie van rooms-katholieke intellectuelen, heeft onlangs de redevoeringen die tussen 1958 en 1963 op haar jaar lijkse landdagen zijn gehouden, onder de titel „Geest van de tijd" in een pocket bijeengebracht. Naast kritische opmerkingen treft men er bezinning op de positie en de taak van het rooms-katholicisme in deze tijd in aan. Voorts wordt men geconfron teerd met opvattingen van protestanten en rooms-katholleken over belang rijke onderwerpen zoals: de oecumene; vrijheid, geweten en leergezag; als mede de verhouding tussen geloof ^n wetenschap. Men is gebonden aan het leergezag, maar voor een goede functionering hier van is kritiek onontbeerlijk. De botsing van meningen die hierdoor ontstaat, treft men voortdurend in het boek aan. Wanneer een buitenstaander het boek „Geest van de tijd" van een passende ondertitel mocht voorzien om de inhoud nader te karakteriseren, kan hij dit wellicht het beste doen met de woorden: Pleidooi voor een dialoog. In vrij wel ieder referaat wordt uiting gegeven aan de wenselijkheid en de noodzaak van meer contact tussen geestelijkheid en gelovigen. Mr. F. J. G. baron Van Voorst tot Voorst, prof. dr. J. Th. Snijders en kanunnik prof. dr. A. Dondeyne vragen erom in hun beschouwingen over „Christen zijn in verbondenheid met de ander" en oud-minister Cals pleit ervoor zij het tussen burgers en overheid in zijn verhandeling „Begrip voor deze tijd en visie op de toekomst". Een uitzondering vormt prof. Van Melsen die een zeer oorspronkelijk betoog houdt over de houding van de hedendaagse mens tegenover de voortschrij dende ontwikkeling der techniek. De technische vooruitgang behoeft naar zijn mening geen aantasting van het christelijk levensideaal te betekenen. Zij leidt eer tot een beter begrip van bijv. schepping en verlossing. Levend in een wereld van onbegrensde mogelijkheden wordt de mens zich van zijn grootheid en van zijn nietigheid bewust. Als gelovige moet men aldus Van Melsen, zijn verantwoordelijkheid aandurven, anders is men slechts een kleingelovige. De verhouding geloof-wetenschap wordt ook behandeld door de protestantse bioloog dr. J. Segaar en dr. N. M. Wildiers o.fjn.cap. Zij wisselen van ge dachten over de denkbeelden van de r.k. priester Teilhard de Chardin. Deze brengt zijn christelijke overtuiging samen met de leer van het evolutionisme. Dr. Segaar wijst deze synthese af. Zij berust naar zijn mening op niet weten schappelijke speculaties. Integratie van geloof en wetenschap is volgens hem niet gelegen in' ons denken, maar in ons handelen. Dr. Wildiers daarentegen acht, in verband met de gevaren van atheïsme en geloofsafval, het zoeken naar deze synthese noodzakelijk. Wanneer de bijbelse openbaring, waarvan men uitgaat, vast staat, Is het, aldus dr. Wildiers, niet zozeer van belang of deze integratie op wetenschappelijk juiste wijze gebeurt, maar wel dat men er voortdurend mee bezig is. Deze verschillende wijze van benadering bij protestant en rooms-katholiek blijkt ook uit de referaten „Vrijheid, geweten, leergezag" en „Onze oecume nische verantwoordelijkheid". De invloed van de ambtsdragers op de ge lovigen is bij de protestanten veel geringer. Leiding en leden der kerk zijn hier meer nevengeschikt dan hiërarchisch geordend. Dit komt, omdat de protestant, sterker dan de rooms-katholiek, de nadruk legt op het feit dat ambtsdrager en leek beiden door de Heilige Geest zijn aangeraakt. Opvallend overigens is in deze hoofdstukken het vurig verlangen waarmee pater J. C. J. van Kilsdonk sj.; dr. F. Thijssen en mgr. prof. dr. J. G. M. Willebrands naar de resultaten van het concilie uitzien. Vit de, voor het merendeel zeer kritische, beschouwingen wordt zo geleidelijk aan een duidelijk beeld van de r.k. kerk zichtbaar. Haar organisatorische op bouw vraagt om een voortdurende samenspraak van priesters en leken. De lange duur der discussies veroorzaakt echter een zekere vertraging die op den duur onvermijdelijk tot vermoeidheid aanleiding moet geven. En hier zijn we bij het belangrijkste vraagstuk beland. Zal men de voort durend optredende traagheid in de besluitvorming der r.k. kerk en een cultu rele inertie der gelovigen inderdaad kunnen tegengaan zonder het organisatie patroon der Moederkerk te wijzigen? De St. Adelbertvereniging heeft zich niet aan studie van dit, moeilijk te beantwoorden, probleem gewaagd. Ondanks deze bedenkingen mogen we onze ogen niet sluiten voor het feit dat er zich belangrijke veranderingen in de r.k. kerk voltrekken. Ieder die interesse heeft in de denkbeelden van vooraanstaande Nederlandse rooms-katholieken, zal met belangstelling kennis nemen van de redevoeringen die in „Geest van de tijd" zijn te vinden. Het boek behoort tot de Ambo-serie en is uitgegeven bij De Fontein te Utrecht. Christelijk-sociaal pionier ÏNE heer C. Smeenk een van de U veteranen op christelijk soci aal terrein in ons land, is gisteren op de leeftijd van 83 jaar in Arn hem overleden. De heer Smeenk heeft vanaf het begin van deze eeuw pioniersarbeid verricht op velerlei terreinen: dertig jaar lang had hij zitting in de Tweede Kamer voor de A.R.-Partij, vijf entwintig jaar was hij voorzitter van Patrimonium, ruim veertig jaar was hij als redacteur ver bonden aan het gelijknamige weekblad en meer dan dertig jaar maakte hij deel uit van de Arnhemse gemeenteraad. Bo vendien behoorde hij een aantal jaren tot de medewerkers aan onze bladen. Vol leven Christiaan Smeenk werd op 10 decem ber 1880 in Zevenaar geboren. Reeds kort daarna overleed zijn moeder, zodat hij elders werd opgevoed en wel bij het echtpaar Lubbers, te Westervoort, een neef en nicht van zijn vader. Nadat hij de lagere school had doorlopen, werd hij reeds op twaalfjarige leeftijd klerk bij de rechtbank, waarbij zijn vaardig heid in schrijven en opstellen hem goed van pas kwam en zich sterk ontwik kelde. Toen hij vijftien jaar was ver loor hij ook zijn pleegouders en trok hij (Van onze onderwijsredactie) GRASMA AIM AClllINES MEENT 116 - ROTTERDAM Bij het overlijden van C. Smeenk Bij het overlijden van de heer C. Smeenk heeft op ons verzoek de heer R. Hagoort, tot voor kort redactie-secre taris van De Gidsbijgaande karakterschets geschreven. MET Smeenk is ons weer éen der weinige overlevenden van de mannen, die voor de oorlog een stempel zetten op on ze sociale en politieke ontwikke ling, ontvallen. Wat ons bij deze mannen vaak treft, is hun brede belangstelling. Voor kerk en school, voor jeugdbeweging, voor middernachtzending en drankbe-i redacteur van i - i werk. dat hij op 16 november 1811 a*n- stnjding, voor pers en publiciteit, vatte' cn 1952 I0U volhouden. Hij voor sociale en politieke actie was midden in het sociale vraagstuk te- stonden ze op de bres, terwijl de SSfSSSJ'oSïSJB'Sl theologie voor diepgaande bijbel-ledig met wat anderen daarover vóór studie in hen ijverige beoefenaars "Z nl« VOnd te vinden voor starre standpunten, die In deze reeks hebben wefeite- lwc.bjWj-.-l. lijk samengevat, wat WIJ m|wM, naar dr. Kuypers niet als lof be- Smeenks leven aantroffen. Op al ^We^oorjL een „EhMpanner", die gebieden heeft hij gewerkt met de volle inzet van zijn krach ten en met grote bekwaamheid. Tegen de eeuwwisseling voerde de nog geen twintigjarige, die als Arn hems kantoorbediende zijn eerste scholing kreeg in de geref. jongelings vereniging, lange gesprekken met ds. Talma, als zij in de nachtelijke uren samen op stap waren voor de midder nachtzending Zich trainend om met zo weinig mogelijk slaap toe te ko men. besteedde hij zijn vrije uren verder aan theologische, economische, sociale en politieke lectuur. Zijn sta len geheugen hield in geordend ver band alles vast wat hij las, zodat hij na jaren nog woordelijk kon citeren wat hij eens in zich opnam. JOURNALISTIEK Nog vóór zijn twintigste jaar zette hij de eerste stappen op het journalistieke pad door bijdragen in „De Graafschap per". wel k werk hij uitbi hij in 1920 naar Utrecht t wérk hij uitbreidde, toen Utrecht verhuisde. Daar werkte hij samen - als dr. E. J. Beumer voor de fundering van A.R.Propagandaclubs. Volop jour nalist werd hij in 1903. toen hij benoeind werd tot redacteur binnenland (pas gesti ate) Rotterdammer, zonder daarop gerichte scholing alle voorkomend werk moest doert. en het meest opleefde, als hij Kamer- of raads- overzichten moest schrijven. Zelfs op de ochtend van zijn trouwdag was hij op de krant aanwezig! In 1907 als redacteur van „De Vrije Westfries" naar Enkhuizen vertrokken kregen zijn hoofdartikelen onafhankelijke, die zich niet Het schrijven hoe hij over de dingen moest denken. Volledig stelde hij zich achter de christelijke vakbeweging. Maar een be noeming tot secretaris van het C.N.V. weigerde hij. zij het op advies van ds. Talma. die waarschijnlijk een andere loopbaan voor hem zag. Wèl was hij bereid enkele jaren „De Gids" te re digeren en vatte hij zijn functie als on bezoldigd bestuurder van het C.N.V. geenszins op als een sinecure. ACTIEF Datzelfde gold trouwens van zijn werk als toegevoegd bestuurder en la- oorzitter van het Verbond Patri- urn, van zijn omvangrijk werk ge durende veertig jaar als lid van de Twee de Kamer, van zijn lidmaatschap van de Arnhemse gemeenteraad (meer dan veertig jaar), van zijn lidmaatschap van de hoofdredactie van „De Stan daard", van zijn werk als lid van At Provinciale staten van Gelderland, var zijn voorzitterschap van de Christelijke Psychologische Centrale voor School en Beroep en van zijn velerlei andere functies en medewerkingen. Hoe hij erkte, zal altijd een raadsel blijven. >aar zonder zakagenda voldeed hij •ct aan al zijn afspraken en wa jd met toegezegde artikelen of andere werkstukken. En bij al dit werk las en studeerde hij ontzaglijk veel. Men kon haast geen boek ter sprake brengen, Smeenk had het al gelezen en hs gefundeerd oordeel over. Zo kreeg hij een haast encyclopedische a-.. driestar- direct de aandacht, ook buiten west-Friesland. Zo werd het pad geëf fend voor een benoeming tot hoofdre dacteur van het in 1909 gestichte Arn- hemsch Dagblad. Ook nu weer kreeg zijn perswerk alle soms verontwaar digde belangstelling van de andere christelijke bladen. Zijn zelfstandigheid vooruitstrevendheid lokten verzet uit van alle kanten, tot hij in 1915 als hoofdredacteur werd afgezet. „EINSPANNER" Hij had inmiddels ook In een den hebben en die biju. in de bezet tingstijd patrimonium" werd reeds in februari 1941 verbonden niet begrijpen kon, dat hij zijn schrif telijke en mondelinge kritiek op de bezetter niet publiekelik en luid-op kon uiten. TOCH LEIDER fele christelijk-sociale* beweging" uitgestip peld, al was hij dan zelf niet bij de uitvoering betrokken. Als hij zich in een discussie mengde, had zijn woord ge zag. Hij gaf met zijn „Voor het sociale Leven" de christelijk-sociale beweging 1914 haar eerste practicale hand boek, dat binnen het jaar twee drukken beleefde. Hij formuleerde in 1918 het sociaal politiek program Hij gaf Patrimonium in tweede sociaal program, dat mee kan dienen, als het Convent Christelijk-sociale Organisaties zich ian het opstellen van een christelijk- sociaal program. Dan zal men onge twijfeld ook ter hand nemen zijn twee delige toelichting Christelijk-Sociale Beginselen. Daarbij zal blijken, dat Smeenk zich vooral inzette om prin cipiële voorlichting door te geven aan ieder, die hij maar bereiken kon. Dat hij openstond voor progressieve gedach ten is nog slechts een jaar geleden ge bleken in een serie artikelen over „Zon dagsrust" waarschijnlijk zijn laatste grotere journalistieke werk dat zijn brede belezenheid bewees, in „De Ba- het orgaan van de N.C.V.G.B. naar Arnhem, waar hij in een kantoor betrekking meer perspectief zag. Hier kwam hij in nauw contact met de be kende sociale hervormer ds. A. S. Tal ma. In 1899 (19 jaar oud) was hij mede oprichter van de afdeling Arnhem var de Ned. Chr. Beambtenbond, van welke bond hij later ere-voorzltter werd. In 1903 trad de heer Smeenk als dacteur in dienst van De Rotterdammer, waarna hij (in 1906) zich verbond de Vrije Westfries (tot 1909). Hoofdre dacteur van het Arnhems Dagblad was hij tot 1915. In 1911 verbond hij zich bovendien aan het weekblad „Patri- monium" en in 1915 trad hij toe tot de redactie van de Gids. Bovendien deed hij in 1915 zijn intrede in de gemeen teraad van de Gelderse hoofdstad. Eerst op 82-jarige leeftijd (in 1962) trok deze a.r. politicus zich hieruit terug, na ook nog een tiental jaren de gemeente Arn hem als wethouder gediend te hebben. Tweede Kamer In 1918 volgde zijn verkiezing tot lid van de Tweede Kamer tegelijk met mr. J. A. de Wilde en dr. J. Schouten. De toenmalige voorzitter van het CNV, de heer K. Kruithof, had hem voor deze belangrijke functie aanbevolen, on danks het feit, dat het bestuur van de ARP hiertegen grote bezwaren koester de. In de oorlogstijd is de heer Smeenk nog een jaar gegijzeld geweest. Hij heeft opgesloten gezeten in Schoorl, Buchenwald en St. Michelsgestel. Maar ook dit heeft zijn krachten niet kunnen breken. Met te meer elan zette hij zich na die bange jaren in voor het christe lijk-sociale welzijn van ons volk. Spoe dig was echter het uur van afscheid nemen geslagen. Het eerst zegde hij de Tweede Kamer vaarwel en wel in juli 1948 tegelijk met mr. De Wilde. Op 21 mei 1953 nam hij na ruim 25 jaar af- scheid van zijn geliefd „christelijk werkliedenverbond" Patrimonium. Als voorzitter werd hij opgevolgd door ds. a het verbond aanbood. Boeken Nu zijn leven de revue passeert mag natuurlijk zijn publicistische arbeid evenmin onvermeld blijven. Het schrij ven en het spreken zag hij als zijn be roep, waarin hij dagelijks werkzaam was. We noemen van zijn boeken slechts „Christelijk sociale beginselen" (twee delen), „Een held in volle wapenrus- een boek, dat hij kort na Tal- dood schreef, en „Voor het socia le leven". Zijn laatste boek „De ontwik keling der maatschappij" schreef hij in 1955. Sindsdien verleende hij van bladen zijn medewerking. Zijn zeer talrijke verdiensten heer Smeenk beloond met het schap in de Orde van Oranje Nassau en in die van de Nederlandse Leeuw. De Vrije Universiteit zal dit jaar op 3 oktober een Academiedag orga niseren. Deze dag komt in de plaats van de wetenschappelijke dag, die tot dusver was gekoppeld aan de jaar vergadering van de Vereniging voor Hoger onderwijs op Gereformeerde Grondslag. Deze proef houdt in. dat er op zater dagmorgen colleges zijn voor afgestu deerden. Zij worden per faculteit ge geven bij voorkeur in de collegezalen an deze faculteiten. Des middags is er en gemeenschappelijke lunch. Daar- a wordt er een generaal college gege- en door prof. mr. S. Gerbrandy over Democratie, techniek, welvaartsstreven n gerechtigheid". Na afloop recipiëren irecteuren en curatoren der Vrije Uni- ZACHTMOEDIG Was hij een leider wij als regel aan dat woord hechten? Daarvoor was hij toch te veel „Ein- spanner", die zelf het werk deed, dat hij zag liggen. Daarvoor was hij ook een te zachtmoedig mens, die niet uit was op eigen voordeel, die altijd anderen het goede zag en die op zij ging voor elke /Streberei". Daarvoor was hi ook te naïef man, die pla gerij, ook goedbedoelde, serieus nam, die niet begreep, dat anderen wel eens funcilc van zich doen spreken, nl. als! vreemde streken op hun kompas kon- Verblijdt u te allen tijde, bidt zonder ophouden, dankt ondt alles, want dat is de wil Gods in Christus Jezus ten opzicht van u" (1 Thessalonicenzen 5:16, 17 en 18). Men kan de opmerking wel eens beluisteren: Er valt bij zóvél christenen zo weinig echte blijdschap te ontdekken, en me kan niet ontkennen, dat in de opmerking enige waarhei schuilt. Want zo is het inderdaad, we behoeven slechts in eb kring te zien en ook eens acht te geven op onszelf. Er is wel een verklaring voor te vinden. De strijd, die kinderen Gods hebben te strijden, vooral tegen het eigen ha kan er toe leiden, dat veel van de vreugde, van de blijdscht verloren gaat. Men kan somber worden door de schijnbai hopeloze strijd tegen de zonden. j En toch! Paulus, en hij is een man, die spreekt uit ervari: blijft vermanend de vinger opheffen: Verblijdt u te allen tij En daar is ook reden voor. Want wij weten van Hem, Die gekruisigd en opgestaan voor ons, Die heeft geleden juist te» wille van onze zonden. Het is volbracht, het is gebeurd, H\ heeft ons gered. En daarom blijdschap. Blijdschap, die onze omgeving mot kunnen zien. Men moet kunnen zeggen: Hij kent Christus. E\ dan die zware strijd, die zo moedeloos kan maken? Pauh zegt: Bidt zonder ophouden. Vertelt het maar: God, U bei mijn hoop in leven en in sterven, ik wil het zo graag go< doen en ik doe het altijd maar weer verkeerd. En weet, d Hij Die ons roept ook getrouw is. Die ons vergeving op reiw geving schenkt. Ook daarom altijd blijdschap. Wij lezen vanavond: 2 vers 2 tot 23. Wij lezen morgenavond: Zacharia 1 vers 1 tot 21. Onderdeel van expositie in Emmen DE burgemeester van Em men, drs. H. A. Beuse- kamp, heeft gisteren een voor Drenthe unieke tentoonstel ling geopend, die tot en met 31 juli wordt gehouden op het terrein „De Baander" in Emmen. Het unieke zit niet zozeer in de stands die voor handel, nijverheid, industrie e.d. zijn ingericht, maar in het kerkelijke centrum dat zeer groot is opgezet en dat in het bijzonder de aandacht trekt door het ruim twintig meter hoge kruis, dat tot in wijde omtrek is te zien. Toen de voorbereidingen voor de ex positie nog in een beginstadium ver keerden, bood het tensoonstellingsbe- stuur aan de gezamenlijke kerken in Emmen een stuk terrein aan, waar zij naar eigen goeddunken een stand zou den mogen inrichten. Na onderling be raad hebben de kerken dat aanbod dank baar aanvaard, maar daarmee begon nen meteen de moeilijkheden omdat er over de vraag, op welke wijze de ker ken Y geen stond. Gelukkig kwam men al spoedig tot een voor alle partijen bevredigende op lossing. en zo kon met de hulp van een legertje van ruim honderdvijftig vrijwil ligers het kerkelijk centrum worden gebouwd. Het doel van dit centrum is eenvoudig: de bezoekers de weg naar Christus wijzen. In drie paviljoenen, die in totaal oppervlakte van vijfduizend vierkante meter beslhan, wordt met foto's er der materiaal een beeld gegeven het jeugdwerk, de kerkenbouw, het dingswerk en andere kerkelijke activi teiten. Belangwekkend is ook het overdekte gedeelte van de expositie. Hier staan verscheidene attributen op gesteld, waarbij borden met opschriften zijn geplaatst. Zo heeft men bijvoor beeld een aantal lege stoelen neerge zet met daarop een bord met het op schrift: „Laat uw plaats niet leeg zijn in het Koninkrijk Gods". VERLICHT Het 21 meter hoge kruis zal 's avonds verlicht zijn. OoU is er een carillon op gesteld, terwijl voorts het centrum omringd met wapperende vlaggen, die de vreugde in het leven symboliseren. Angstvallig heeft men vermeden dat het centrum, dat „Mensen Onderweg" is genoemd, van een oecumenische ver- bondheid tussen de verschillende ker ken getuigt De Rooms-Katholieken, de Hervormden, de Gereformeerden, d« Baptisten, de Doopsgezinden en het Le ger des Heils willen slechts gezamenlijk de. aandacht vragen voor de Christus der Schriften, die ver boven alle kerken De bezoekers aan dij; deel tentoonstelling worden niet bedolven der een lawine folders en brochurpfr-_Bij het verlaten van het kerkcentrum wordt geïllustreerd drukwerkje ter hand gesteld, waarin de kerken hun void' ning uitspreken over deze vorm van i menwerking. Zii hopen dat de bezi kers dit (wellicht eerste) contact it de kerk verder zullen uitbreiden. De gehele expositie beslaat een opper vlakte van ruim zestigduizend vierkante meter. Een grote Europahal biedt ruir aan tal van industrieën. Voorts sta- verschillende paviljoenen waar landbouw, veeteelt, middenstand en han del zijn ondergebracht. De tentoonstel ling heeft de naam „E.G. '64" (Em mers Glorie) gekregen en zal dus tot het eind van deze maand zijn te be zichtigen. Afremming studie talen, geschiedenis en aardrijkskunde heeft „it" - heeft pit maakt fit! Nu ook in groie fles! GELOOF Smeenk sloot zich niet af met zijn werk. Noch wat de kring betreft, waar toe hij zich richtte, nog wat dc bron nen betreft, waaruit hij putte. Hij telde de uren niet, noch als het ging om meer kennis te verzamelen, noch de publica tiemiddelen als het ging om breder kring te bereiken met de conclusies, waartoe zijn lectuur hem leidde met het oog op de praktische toepassing in de ■tijd, waarin bij leefde. Zijn theologische achtergrond, zijn, diep geloof, zijn kinderlijke vroomheid hebben hem heel zijn leven geleld, heb ben hem gedrongen, om met wegcijfe ring van zichzelf, werkzaam te zijn overeenkomstig de titel van een boek, waarin hij een belangrijk aandeel le verde: het volk ten baat. Hij sloot zich daarin aan bij het woord van ds. Tal ma, zijn „held In volle wapenrusting": voor het volk, om Christus' wil. Prof. dr. L. J. Rogier neemt afscheid Prof. di*. L. J. Rogier, die met eme ritaat gaat wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, zal vrij dag 11 december tijdens een academi sche zitting officieel afscheid nemen van de katholieke universiteit in Nij megen. Er worden voorbereidingen ge troffen voor een huldiging, die in over eenstemming is met zijn grote beteke nis als oorspronkelijk geschiedschrijver, redenaar, essayist en katholiek woord voerder in Nederland. Hiertoe is onder leiding van kardinaal Alfrink een comité gevormd, dat een blijk van hulde en dank wil aanbieden. „Nieuwe tijd komt met veel pijn De jubilerende kardinaal Alfrink 40 jaar priester en 12Vn jaar bisschop heeft gisteren een enerverende, blijde dag gehad. Het hoogtepunt voor hem was onge. twijfeld toen 's avonds in het Utrechtse Tivoli, waar hij een mis opdroeg, hem als geschenk van katholieken uit zijn gehele aartsbisdom een bedrag van onge veer 100000 gulden werd aange boden. De kardinaal heeft beslist dat dit geld il worden gebruikt om steun tc geven in lekenactiviteiten in de missie (zen ding). Nog niet alle bedragen uit de_ ver schillende parochies zijn binnen 'zodat het exacte eindbedrag nog niet Kon wor den vermeld. In zijn predikatie die de kardinaal ln Tivoli hield merkte hij op dat het voor een bisschop geen eenvoudige taak is door de huidige moeizame tijd het kerk volk te begeleiden en te geleiden, near een nieuwe tijd die zich aankondigt met veel pün. Wel kan men zich afvragen, aldus de kardinaal, of wij alleen voor elkaar de pijn niet dragelijker konden doen zijn, zodat wij ons /.ouden kunne>- rheugen over het goede en schone op de dag had mgr. Alfrink in het aarts bisschoppelijk museum ta Utrecht eer receptie gehouden, waar zeer velen hur opwachting kwamen naken, o.m. ver scheidene leden der regering. Verder drukten de oud katholieke aartsbisschop van Utrecht mgr. dr. A. Rinkel voltallige college van B. en Utrecht de jubilerende kerkvorst de hand. Hem werden het eerste exemplaar het boek „Contour van kardinaal Al- frink's kerkprovincie" aangeboden, werk van dr. M. P. van Buytene; rijksarchivaris in de provincie Utrecht. Hierin wordt minder de persoon van de kardinaal als wel de periode waarin hij heeft 'mogen leven en werken behandeld. Nederlandse r.k. hoogleraren tenslotte hebben de kardinaal verrast met een feestbundel, die wetenschappelijke te- dragen van een groot aantal professoren Nwe hoofdredacteur van „De Gezinsgids" 1 W. I Th. het Tweede Kamerlid dr. J. G. H. Tans (soc.) mee gedeeld dat hij voorlopig geen verdere mededelingen zal doen over een even tueel afremmen van de studie in de mo derne en de klassieke talen, de geschie denis en de aardrijkskunde. De minis ter zal het .rapport- afwachten, dat de commissie voor statistisch onderzoek de academische raad zal opstellen op basis van gegevens van het Centraal Planbureau over de behoefte aan lera- Het planbureau is met een studie hierover begonnen. Een werkgroep van de commissie voor statistisch onderzoek, die is aangevuld met enige deskundigen van het ministe- - onderwijs, kunsten en weten- streeft er naar een rapport gereed te hebben voor de voorlichtings dagen van het studiejaar 1965-1966. Naar aanleiding van de afwijzende re actie van de rector magnificus van de Leidse universiteit op de brief van de minister aan de academische raad over het afremmen van de studie in de be trokken studies wijst minister Bot er on der meer op dat hij voor het begin van het nieuwe academische jaar op grond van de beschikbare gegevens een voorzichtig geformuleerde waarschuwing verantwoord vond. Ook Hongaarse predikanten op Ref. Congres Ook predikanten van zeer arme Hon gaarse vluchtelingengemeenten komen eind augustus naar Zeist voor het con gres van het Internationaal Reformato risch Verbond, dat op Woudschoten wordt gehouden. Deze Hongaarse pre dikanten. die sinds zü moesten vluchten o.a. in Oostenrijk werken, ontvangen nog steeds hulp vanuit de Gercf. Kerken in Nederland Het deputaatschap voor steun aan Hongaarse sudentcn en vluch telingen zorgt ook voor de reis en het verblijf van de predikanten, die hier het internationale reformatorische congres komen bijwonen. Het congres op Woudschoten wordt een belangrijke internationale reforma torische ontmoeting. Men verwacht ook gasten uit Oosteuropese landen. Verder komen er o.a. deelnemers uit Korea. Ceylon, de Verenigde Staten. Canada Beroepingswerk L de Graaf, kand. te Ütrecht. Beroepbaars tellingen: kand. H Boogert, Markt 1, Oosterland (Zldf kand. J. A. H. Brok, Zuidkade 57. Wat dinxveen; kand. W. de Greef, Justfcl van Effenstraat 42, Utrecht; kand. F11: Hazenkamp, Stationsweg 36. Bedupcl (Gr.); kand. W. A. de Pree, Pieter T Hooghstraat 67, Utrecht. Bedankt voor Delft (toez. Rootselaar): J. H. Cirkel te Huizen (N.H K. A. Firet te Assen. °fs Emeritaat: Ds. G. Bouwmeester i Rotterdam-C. heeft om gezondheid redenen emeritaat aangevraagd nSh ingang van 1 oktober a.s. n(j GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT* Aangenomen naar Marknesse (N.Q.PE J. D. Janse te Surhuisterveen en Open-, die bedankte voor Nijkerk. pa H. van Eijsden wordfe maandag begraven damse begraafplaats Crooswijk begraven. Tevoren zal er om 14.00 ifar in de gereformeerde Statensingelke te Rotterdam een herdenkingsdiew worden gehouden. Internationaal kamj| op „De Witte Hei" Gereformeerde jongelui boven de zip' tien uit Nederland zullen met leeftiïya genoten van de Evangelisch Reformi? te Kirche in Duitsland van 110 augr, tus een tiendaags kamp hebben op l|s'< jeugdcentrum „De Witte Hei" in Hip? ter Heide. pft Zoals in alle vakantiekampen zal Jdi veel gezongen, gespeeld, gevolksdaihe| en gesport worden en is er tijd <t. heerlijk te luieren, maar ook om T, „bomen". s Zo zal jeugd van twee buurlanden kaar in allerlei aktiviteiten ontmoetfet en leren kennen. Naast alles wat schillend is, zal er ook de ontdel van wat verenigt zijn als het the: „Ik ben het Licht der wereld, gij zijt licht der wereld" aan de orde koi dat zal worden toegespitst op het ge: op de kerk en op Europa. Films en twee interessante zullen meehelpen om de kennismaki met eikaars land, volk en cultuur verdiepen. Een door de deelnemers opgebour Europa-avond zal het kamp besluiten. L De heer A. G. Eggebeen uit Goes benoemd to* hoofdredacteur van Gezinsgid ex interkerkelijk tijdschrift dat r Keer in de maand verschijnt. Fri al de plaats innemen van de heer p. J. van Wijk, die onlangs overled is. De heer Eggebeen was reeds ve bonden aan „De Gezinsgids". Hij is bo-|Zoals bekend gaat'het hierin iet J ..Ons ker- theologencongrës, maar om een gedach- J - 'an de ge- tenwisseling van mensen uit allerlei .erder reformeerde gemeenten ui de classisImaatschappelijke kringen. hun visie geven pp de betekenis en opdracht van de reformatie in de eld. waarin wij in onze tijd leven. deze tijd te bieden heeft. Vele katholieken kwamen rle *ardi-1 vendien eind-redacteur naai na afloop van de kor' clijke plech- kelijk nieuws", het orgaan van de ge-| tenwis"seling van mensen tigheid persoonlijk gelukwensen. Ee"1"- Ds. H. A. Wiersint naar de West Ds. H. A. Wiersinga te Baarn, gefép formeerd predikant in bijzondere z dingsdienst. brengt op het ogenblik i bezoek aan de Antillen en Suriname. Wiersinga die eind vorige maand trokken is. hoopt op 15 september rug te keren. Namens de generale f putaten van het Caraïbisch gebied I nij besprekingen voeren met de k« van Curagao, om namens de clas[ 's-Gravenhage kerkbezoeken te ten in Willemstad en Paramaribo, vens zal hij in Suriname poolshoogte men van het zendingswerk der Brf dergemeente. Het is de derde keer ds Wiersinga, die adviserend lid i het Zeister Zendingsgenootschap i cë-voorzitter van het Idenburgfonds, bezoek aan de West brengt. Nieuw gebouw voor!,1; bibliotheek van r Wereldraad f0' Onlangs is het nieuwe gebouw de bibliotheek van het oecumenisch stituut van de Wereldraad van Kerken e' Bossey aan het meer van Genève pie fo tig in gebruik genomen. In dit gebo oi is plaats voor meer dan 15.000 boek iU Er is bovendien ruime gelegenhi voor studeren, benevens een conferenl zaal voor negentig personen. Uit v landen, maar vooral uit West-Duitsla en uit het kanton Genève zijn bijdrai voor deze uitbreiding gegeven. Tal v autoriteiten woonden de ingebruik ming bij, onder wie vertegenwoordif s van de Geneefse universiteit. Er w onder meer gesproken door de secr ris-generaal van de Wereldraad, dr. A. Visser 't Hooft, en door de dir teur van het Instituut dr H H Wifg In het Instituut vinden in de plaats jaarlijks seminars plaats in e, menwerking met de Wereldraad e- theologische faculteit van de uni' teit van Genève. Daarnaast zijn i de resterende maanden veel confer ties en consultaties onder van dc Wereldraad en andere oecumt sche instellingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2