Machtige geschiedenis van de zeilvaart Jl X vA* a t a x xr PUZZEL VAN DE WEEK De Idnderen van het Boshuis lm o* ZONDAGSBLAD ZATERDAG 18 JULI 1964 SQUARE-RIGGER-DAYS Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag. (3) Uit een partij Kamenika—Koi (Letland 1962) Reservisten (Van een onzer redacteuren) Het begon allemaal op een mooie namiddag in mei van het jaar 1936. „Ik stond op het dek van de Queen Mary die met een snel heid van dertig knopen de zee doorkliefde. We rondden juist de Bishop Rock toen mijn reisge noot me enthousiast bij de arm greep en schreeuwde: „We heb ben het gehaald, we hebben de Normandië met 85 minuten ge slagen!" V/at hij zei drong feitelijk nau welijks tot me door. Ik volgde het boek rijkelijk is eeïllustreerd. op dat ogenblik de verrichtingen van een trotse viermaster die te gen de harde westenwind moest optornen. Maar mijn reisge noot bleef doorpraten over de prachtige tijd, die de Queen Ma ry had gemaakt en over de tri omf van de techniek. Toen we te Southampton wa ren binnengelopen nam ik hem mee naar een oude zeilmaker van wie ik wist, dat hij in zijn goede dagen nog de zeilschepen had bevaren. Zijn werkplaats was een lage, bedompte kelder, waarin de geur van canvas hing, en van caoutchouc en van traan. Het was de sfeer, waarin het verleden gaat herleven. De zeilmaker was bereid tot praten. Hij vertelde over de Lightning, over de Sovereign of the Seas en over het grootste zeilschip, dat ooit over de zeeën was gegaan, de France. Hij ver telde over zijn eigen zeiltijd, over de strijd van de mens te gen de natuurelementen, die hij vaak wist te overwinnen, maar waarvoor hij ook dikwijls het hoofd moest buigen. En hij zei: Ik ben ook eens rond Kaap Hoorn gevaren, en ik zou het best nog eens willen doen. Aan deze gebeurtenis moest ik in 1962 denken toen prins Philip, hertog van Edinburgh, een drie honderdduizend pond sterling vroeg om een opleidingsschip voor toekomstige zeelieden te kunnen laten bouwen, een schoe ner van een driehonderd ton. Elk jaar verdwijnt er weer een zeil schip van de zeven zeeën, en wordt weer een naam toege voegd aan de lange lijst van lang vergeten scheepsnamen. En juist om ze aan de verge telheid. te ontrukken en ook om het leven op de zeilschepen nog eens te laten herleven heb ik dit boek geschreven". WEEMOED Dit boek heet: Square-Rigger Days (uitgave Heinemann. Lon den), en de schrijver is Warren Armstrong, wiens naam een be- Zo r bij het van schaaktijdschriften m; enkele aantekeningen aangaa paalde stellingen 11e ons tr< mogelijk waard zijn te geleg. leze Mee bewaren wij dit materiaal totdat er in geschikt „klaverblad van vier" in te maken is. Maar dit gelukt ng niet altijd, en dreigen bepaal- ..reservisten" al te lang aan de rculatie onttrokken te worden. Van- ■ar dat wij ditmaal maar weer eens in greep in dit reserve-materiaal heb- ngen. Het zijn zeker attrac met voortzettingen - aarnaar net ae moeite loont te zoeken. Verwart u in opgave 1 de zwartspeler vooral niet met Robert J. (Bobbv) Fischer!! Wij geloven niet. dat de Amerikaanse Fi scher ooit op een zo spectaculaire wij ze het loodje zal leggen als zijn Oos tenrijkse naamgenoot het in opgave 1 4 Lk D l A KeB 2. Lf5 Lxl6 3. Tdelt Kd8 4. Te8 5. Kxb! Ld7 6. Dg57 en 7. Te7. Op 1. Kf8 volgt natuurlijk 2. Tf5. Opgave 2: Wit wint door 1. Txd8t Dxd8 2. Lxg6 en wit wint nog enkele kende klank heeft bij hen, die de literatuur over de zeevaart minnen. Het is een boek vol wee moed, want het verhaalt van een tijd, die voorgoed voor bij is. Van de tijd waarin de zeilschepen in volle glorie over de zeven zeeen gingen, de tijd van de theeciip- pers, die naar Londen joegen, en van kapiteins die met hun sche pen geschiedenis maakten. Ook van scheepsbemanningen, die 'eer den het geweld van zee en wind te trotseren. Warren Armstrong heeft oen voortreffelijke pen en hij be heerst zijn stof volkomen. En wat misschien wel het belang rijkste is, hij behoort tot de i sen, wier hart uitgaat naar prachtige volgetuigde zeilsche pen, die eens de oceanen door kruisten. Beroemde schepen zijn het ge weest met beroemde kapiteins, en Warren Armstrong vertelt er van. Hij vertelt van kapitein Bob Waterman, die met de clipper Challenge Kaap Hoorn rondde en op zijn reis negen man verloor. En van kapitein Samuel Nichol son die de Constitution comman deerde en van kapitein Enright, gezagvoerder van de Lightning. En hij vertelt van beroemde sche pen als de Reel Jacket van de New-YorkLiverpool lijn. Van Ge George Washington en de Flying Cloud. Het is zo maar een greep uit een bonte rij van na men, die eens over de hele we reld bekend waren. De zeilschepen zijn aan het ver dwijnen. Men zegt. dat ze niet meer rendabel zijn. De motor heeft het zeil van de zee verdre ven. En er kan droeheid over zijn. a b cd ef gh Wit aan zet won. Hoe? 4 A 4 4.4V 4 4 4 4 JV a£l SE""4- d e f g h Een Amerikaanse liefde Een Amerikaanse liefde, door Hans Koningsberger. Uitgave Nijgh en Van Ditmar. 's-Gra- venhage-Rotterdam Deze door Hans Edinga ver- I taalde roman heeft met eigenlijke liefde niet veel van doen. Integen- deel, het gaat hier om een liefde die maar al te spoedig bevredigd is om daarna onbevredigd te blij ven, met andere woorden: die in feite geen liefde is. De oorspron- kelijke titel luidt dan ook ,,An I American romance". Een boek waartegen bezwaren zijn aan Kruiswoord-puzzel Horzontaal: 1. schrikaanjagend, 11. zwak, 12. bijrivier van de Tiber, 13. bouwland, 14. laan (Fr.), 17. eerste boek van Mozes (afk.), 18. voegwoord (Fr.), 19. eetketeltje, 21. meisjesnaam, 22. zwaardvis, 23. sociëteit (afk.), 25. rivier in Engeland, 26. voorvoegsel. 28. plaats in Frankrijk, 30. schikgodinnen (Germ. Myth.), 31. niet vergezeld, 32. wiel, 33. snoer van een hengel. 35. telwoord (Duits), 37. laag schoven op de dorsvloer, 39. lis, 41. staatsbedrijf (afk.), 43. grondlegger van de leer der gelaatkunde, 46. slede, 47. streling, 49. aarde, grond, 50. telwoord (Eng.), 51. stad in Frankrijk, 53. riviertje in Normandië. 54. mannelijk beroep. Vertikaal: L stengel, 2. munt in NederL. 3. afsluiting, 4. railroad (afk.), 5. bedaard, 6. nobel, 7. dam langs een water, 8. nauw, 9. klinknageltje. 10. bloedgever, 14. vaartuig, 15. jongensnaam, 16. priem, 19. schuifbout, 20. mannelijk beroep. 22. bergketen op de grens van Europa en Azië, 24. eenmaal, 25. schraal, 26. gewicht, 27. mak, 29. vreemde munt, 34. zijtak Donau, 36. jongen. 38. opening. 39. meisjesnaam. 40. landweg. 42. vertelling, 44. het verbod (Lat), 45. drietal, 46. meisjesnaam, 48. Europeaan. 50. bid (Lat), 52. staatsbe drijf (afk.), 53. oude rekening (afk.). 9. Ot 11. mens. 13. roep. 14. dol. 16. RT. 18. Vere, 21. nop. 22. pels, 23. Pool. 24. hé. 25. arm, 2Z taal 29. heep. 30. tol. 32. Tiel. 33. tram. 35. som, 38. akal. 39. net 41. i.e., 42. tolker, 44. loon. 46. Belg, 47. dok, 49. node. 50. we. 52. ora. 54. rag. 56. eis. 57. ba. 58. An. 59. Ie. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a.s. op ons bureau ver wacht Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linkerboven hoek vermelden: „Puzzel oplos sing." Er zijn drie prijzen: een van ƒ5.— en twee van ƒ2.50 OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horzontaal 1. it 3. does. 7. stok, 10. dom, 12. pitriet 15 Amer, 17. neo, 18. v.o.. 19. ant 20. pea 22. pel. 23. pas. 24. ha, 26. poter. 28. Ot 29. hert 31. palet 33. te. 34. mos, 36. as. 37. Larea 40. Loil. 42. te, 43. kapel. 45. me. 46. Bol. 47. dam, 48. ton, 50. wel. 51.o.L 53. oor, 55. elke. 57. brandal. 60 gei. 61. maan. 62. egel. 63. Rs. Vertikaal: 1. Ida. 2. tomaat, 4. op, 5. ein, 6. step. 7. si. 8. tel. DE JEUGD - VÓÓR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JFt&Q j Dag nichten en neven. Wat heeft tante Jos jullie lelijk in de steek gelaten, vind je niet? Gelukkig dat tante Loes jullie brieven zo fijn heeft beantwoord. Nu is tante Jos weer beter en gaat ze jullie brieven weer een antwoordje geven hoor! Veel prachtige kaarten heb ik van jullie gekregen. Allemaal hartelijk bedankt. En wat was ik er blij mee. Fijn hoor! Hoe gaat het op school met de repetities? Krijgen jullie al gauw het rapport met het grote nieuws of jullie overgaan of niet? Voor jullie breekt de vakantietijd ook al bijna aan. We gaan dan heerlijk genieten van de zon(?), bos en het strand. We zullen tenminste hopen dat de zon ons meer gaat verwennen als verleden jaar in de zomervakantie. Wat zou dat fijn zijn als we allemaal heerlijk bruin en uitgerust weer kunnen beginnen aan het nieuwe schooljaar. Zijn de schoolreisjes al voorbij? Tante Jos is ook al een paar weken met vakantie geweest. En zoveel zon gehad!! Schrijven jullie wel duidelijk je naam en adres onderaan de brief en aan de achterkant van de envelop. Deze week kreeg tante Jos weer een brief zonder naam. Goed opletten hoor! woont. Ben je al lekker bruin geworden? Heerlijk dat je een heel poosje met vakantie gaat. Heel veel plezier hoor! Het is daar erg mooi. Jij boft maar met zulke mooie sandalen Piëta Sissingh Den Haag. Hoe komt het dat jullie school wordt opgehe ven? Gaat je vriendin ook mee naar de andere school? Waar ga je kamperen? Is Pia lang gebleven? Allemensen jij hebt grootse plannen in de vakantie Anja Smit Den Haag. Wat zal jij kunnen genieten als het mooi weer is. Wat wil jij later wor den? Heb je al je boeken al gekregen? Wat jammer dat het klein tje van Molly is doodgegaan Anneke Smit Koudekerk aan de Rijn. Was het een lief poesje? Jij bent verschrikke lijk vefwend hoor! Ga je dik wijls zwemmen? Hoe heten de boeken? Heb je al logeerplan nen gemaakt? Natuurlijk mag jij ook een nichtje worden Marieke Smit- De oplossing van de puzzel is: duif, dambord, damschui- ven, deksel, deegrol, deur, druiven, dak, dakgoot, doos, dwerg, driepoot, denne-appel, dakpannen en dakraam. De hoofdprijs gaat naar An neke Smit, Koudekerk a. d. Rijn. De troostprijzen krijgen thuisgestuurd Anja Smit, Den Haag, en Hans Stapper, Al phen a.d. Rijn. Lang zullen ze leven!!!! Peter Binnendijk, Piet Feij- nenbuik, Paul Kleywegt, Ad van Leeuwen, Addy den Ouden, Dik Stapper en Heieen Zevenbergen van harte gefe liciteerd met jullie verjaar dag van de nichten en neven. Heb jij genoten in Blijdorp Ine van der Salm Schevenin- gen? Deden de olifanten goed hun best? Jij boft maar dat je zo fijn dichtbij het strand tenaar Leiden. Hartelijk wel kom hoor! In welke klas zit jij? Heb je nog meer zusjes en broertjes? Jij hebt de brief keurig ge schreven Hans Stapper Al phen aan de Rijn. Wat heb jij al veel meegelopen. Heb je mamma fijn verwend? Ga jij nog logeren in de vakantie? Waarom schreef Dik niet? Wil jij een neefje worden Bertje Star Oegstgeest? Krijg ik dan de volgende keer een' lange brief? Geweldig dat jullie de jacht- boot van prinses Beatrix hebt gezien Piet Steenks 's-Graven- zande. Hoe vond je de Maas tunnel? Het was zeker wel een eind lopen? Hoe is het met Ineke's examen afgelopen? Is ze wel geslaagd? Schrijf je dat de volgende keer? Hoe is het met Emmy gegaan? Meisjes en jon- li: mat een <*\c. gem doolhof.' Hoe moei deze meneer de weg vinden? Hij is helemaal niet bang hoor: inte gendeel, hij stavt er rustig in. 'k Zal jullie een klein beetje helpen. Je moet met de let ter S. beginnen en vervolgens alle letters opschrijven die je tegenkomt. Als jullie dat hebt gedaan krij gen jullie een woord dat het be roep is van deze meneer. Zenden jullie de oplossing in voor dinsdag 21 Mmm, wat heb jij van de cake gesmuld Hennie Verheul Benthuizen. Mag jij ook wei eens wat bakken? Hoe is het met Rakker afgelopen. Heeft ze al lieve kindertjes gekre gen? Grappig die geboorte kaartjes. Tante Jos zou er best wel één willen hebben, maar dan zou het de hele d alleen zijn en dat gaat heus niet. Tante Jos heeft écht niet in de krant gestaan hoor Rick Visser Den Haag. Die meneer weet er niets van. Heerlijk dat jij hebt kunnen roeien. Prachtig zo schommelen. Wanneer gaan jullie naar Limburg? Daar is het heel mooi hoor! We zullen hopen dat het prachtig weer is. Jammer dat jij niet wist wat je moest schrijven Mar jolein Visser Den Haag. Is het opstel mooi geworden? Heb je een mooi rapport gekregen? Heel veel plezier in de vakan tie hoor! Fijn dat jullie de oma's en opa's een bezoek hebben ge bracht Hetty van Vliet Rijs wijk. Wat waren ze wel blij dat ze jullie weer zagen. Was je zover afgedwaald toen je de madeliefjes ging pluk ken. Gelukkig dat die me vrouw jullie de weg terug heeft gewezen. Gèweldig die parachuten. Zou jij wel een poesje willen hebben? Be dankt voor je tekening. Heb jij genoten in de Efte- ling Marian van Vliet Rijs wijk? Hoe vond je Hans en Grietje en de kabouters? Ga ie nu nog zwemmen in de va kantie? Bedankt voor je vers ie en mooie tekeningen hoor! Nou en of er in de Kaag veel water is Elly Vlugt Abbene*. Heerlijk dat je zo fijn kunt zwemmen. Wat wordt jouw klei ne zus al groot! Is ze al lekker bruin? Mmm, wat heb jij ge smuld van de lollie. Wat ga jij in de vakantie doen? Heb jij je nieuwe nicht al ge zien Albert v. d. Voorst Koude kerk a.d. Rijn? Jij boft maar met zo'n mooie verrekijker. Mamma heeft jou verschrikke lijk verwend hoor. Prachtig dat jij nu weer te bent geworden Anneke v. d. Voorst Koudekerk aan de Rijn. Ik vind Annette een mooie naam hoor! Prachtig dat jij hebt le ren kanoën. Gaat het goed? Hoe is het dinsdag geweest? Is j# zus erg verwend? Heb je heerlijk kunnen zv men in het natuurbad Lida v. d. Voorst Koudekerk aan de Rijn? Leuk dat je de synagoge kon bezichtigen. Heb je de klein» nicht al bewonderd? Natuurlijk mag jij een nichtje worden Marian Vos Benthuizen. Hartelijk welkom bij de nichten :ven. Nou en of het mooi Zuid-Limburg. Welke vers jes speel je op de blokfluit? Is het zingen goed gegaan? Jij hebt het maar druk met de uit voeringen hoor! Wist jij werkelijk niets te schrijven Bep de Vos Maasdijk? Volgende keer krijg ik een lan ge brief? Waar is klein Zwitserland Adrij W&ttel Den Haag? Fijn dat jullie zo goed hebben opge past. Woon je dichtbij het Zui derpark? Hoe gaat het op school? Ga jij dikwijls zwemmen Jeannle Wecrheim Pijnacker? Is het groot feest geweest op de verjaardag van je zus? Wanneer krijg jij vakantie? Heb je al lo geerplannen gemaakt? Geweldig dat jij een medalje hebt gekregen Wlm v. d. We' Rijswijk. Had je geen last van blaren? Heb je genoten in Utrecht? Wat ga ie in de va kantie doen? Allemensen wat ben jij ver schrikkelijk verwend met zoveel moois Yvonne v. d. Zeeuw Lel den. Rijdt je fiets goed? Je kan er nu fijn van genieten in de va kantie. Oma en opa hebben jou ook verwend hoor! Wanneer moet je weer naar school? Wat wil jij later worden? Hoe gaat het met de parkiet? Was jij tante Jos niet een klein beetje aan het vergeten Joke v. d. Zwan Leiderdorp? Fijn dat ik weer een brief van je kreeg. Hoe vond je het in de Maastunnel? Heerlijk dat jij met Cora mag gaan logeren in de vakantie. Fijn dat jij al zoveel hebt ge- R»a van Zwieten Lei- door M. VAN NUIS-ZUIDEMA (Vervolg) Het water in de ketel op het fornuis begon al te zingen. de theepot stond klaar. Zodra de thee gezet was gingen ze naar de voorkamer. „Zo, nu zal ik eerst eens kij ken of er iets voor de jongen is", zei tante, Hen aan zijn oor trekkend. „Je verwent hem veel te veel vond oom. maar zijn ogen lach ten. Ze dook in de grote kast, en kwam met een paar grote prui men tevoorschijn. Nu óf Hen die lustte! Ziezo, nu waren ze klaar. Met z'n drieën gingen ze de lange gang door; tante voorop'met de theepot. „Nee. die kon ze best zelf nog dragen", zei ze. toen Hen het voor haar wilde doen. als Hen dan maar de krant mee Al was ze al bij de zeventig, toch was tante nog kwiek. Oom. die het laatst kwam, steunde op een dikke stok. „Slof, slof, ging ■het, en bij iedere stap schudde zijn hoofd, met het zwarte ka lotje heen en weer. Hè. hè, hij was er, en zonk eer in een ouderwetse leunstoel. „Ja jongen, als je zo oud wordt, valt het niet meer mee. hoor." Toe Kees. zo oud ben je nog et. je hebt nog niets te kla gen," knikte tante hem toe. Hen moest er altijd om lachen, als tante zei, dat ze nog niet waren. Stel je voor, vier en zeventig, en dan nog niet oud. Intussen had oom de krant opengevouwen. „Zo jofigen. nu gaan we eens kijken, wat de he ren schrijven, hoe het in de we reld staat." Hen had het al gezien, het was weer een „lang" hoofdar tikel. 't Zou wel weer over in flatie en devaluatie gaan. Als er nu maar niet van die moeilij ke woorden in stonden. Soms moest hij wel eens in een erg lange zin middenin ophouden en dan weer van voren af aan be ginnen. Als hij nog eens een krant moest schrijven, maakte hij vast allemaal korte zinne- Met zijn heldere jongens stem las Hen nu langzaam en duidelijk het hele artikel. Af en toe werd het onderbroken door een op- of aanmerking van oom. Tante, die een oogje op de weg hield er kwamen zo 's avonds heel wat fietsers voorbij knikte dan eens met haar hoofd: ja, ja. die oom Kees kon er zo Met één zin overlezen had hij het ditmaal tot een goed eind gebracht. Hè, hè, hij had het er warm van gekregen! Gelukkig vond oom, dat het nu voor van avond weer genoeg was. Een poosje zaten ze nog bij elkaar Buiten begon het al te schemeren. In de kamer was al les nog maar flauw te onder scheiden. Buiten kwamen nog geregeld fietsers voorbij, die met de mooie zomeravond nog een tochtje maakten. Nu met de ve le pensiongasten was het heel wat drukker in het dorp dan ge woonlijk. (Volgende week verder) c8<^CK9CScf<3CScf<30=^S<gc^^«cS<®Cg<ScSegcfcSCSc*<gQS derdorp. Heb je het diploma be haald? Hoe is het schoolreisje geweest? Prachtig dat jij hebt gekampeerd met je vriendin. Ben je vandaag teruggekomen? Wat heb je mooi weer gehad! Grappig die merels in de tuin Ymy Zijlstra Den Haag. Hoe is het voordragen op sehool ge gaan? Was het allemaal leuk? En het orkest speelde goed? Leuk hoor! Heb je al vakantie plannen gemaakt? Heerlijk dat zo dichtbij het strand woont. Heb jij een fijne verjaardag gehad Gauke Zijlstra Den Haag? Zijn je vrienden nog geweest? Zou jij wel in Friesland willen ;n? Prachtig dat jij ge- nmen hebt in de grote zee. Waren er hoge golven? Jullie hebben Bobbie wel verwend Vakantie plezier Wij gaan met vakantie, De poezen gaan óók! We nemen ze mee in de wagen Daar gaan ze, de kleintjes, in keurige mandjes. Of dat nu wel kan, zul je vragen U, ?a heel gemakkelijk. Ze vinden het fijn, Ze horen er bij, onze poezen. Soms gaan we ze even Een luchtbadje geven. In rood leren tuigjes, die snoezen. We gaan met vakantie, En niemand blijft thuis. Geen hondje, geen poesje, zal treuren. Zo is het pas feest, Voor het hele gezin. Wij sluiten met vreugde de deur. Meisjes en jongens de brie venbus is helemaal leeg. Zor gen jullie voor een volle? De letters A t/m D zijn aan de beurt. Sterkte op school met de repetities en de nichten en neven die al vakantie hebben gekregen heel veel plezier hoor! ^Zvt

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 16