Week alleen er uit €)pen bri&l HEDENESSE GEEFT DE HUISVROUW WEER VEERKRACHT CHINESE ROOS in deze tijd ZATERDAG 18 JULI 1964 (Zeeuws - Vlaanderen) kan hulp bieden J?EN VAN de weinig goede dingen die de Duitsers na de oorlog achterlieten in Zee land was het oude verlofcen trum voor officieren in Hede- nesse, Zeeuws Vlaanderen. Het pand, met dikke muren opge trokken, werd na de oorlog uit gebreid met sanitaire voorzie ningen en ontspanningszalen. Het werd het kleinste vormings centrum dat de Hervormde Kerk heeft in ons land. Die vormingscentra willen ons hel pen om in de samenleving ons zelf te zijn, zoals God dat be doeld heeft. Vijf en dertig pro cent van de gasten bestaat uit oudere leerlingen zo om en na bij de zestien jaar, ook bejaar den mogen er discussiëren over de toekomst van hun provincie. Maar het voornaamste vinden wij de vakantieweken voor huis vrouwen. Hier hoeven ze geen eten te koken, de gezinswas te doen of Jantjes broek te verstel len. Er zijn zoveel vrouwen met zoveel leed, dat de buitenwereld vaak niet kent; hier mogen ze uitrusten, maar niet luieren. Re- creatie: her-schepping, voor de vrouw die vast dreigt te lopen in haar positie in 1964. Hebt u dat gevoel ook wel eeiii gehad? Een middag lang bij de kachel zitten en hoe langer noe kouder worden, nog dichter bij de kachel gekropen. Totdat er iemand binnenkwam die riep: Vooruit, doe je jas aan en ga een wandeling maken!" Buiten in de vorst van tien graden werd je.... warm. ..Dat is nu precies wat wij be- I doelen", zegt de directeur van Hedenesse. het Zeeuwse vormings- I centrum: Wika R. Wasterval, die met vrouw en drie kinderen op het centrum woont. ..Wie in de eigen situatie vast dreigt te lo- getje op. De kring wordt door broken en we hebben echt het gevoel dat we in die week een eindje hebben geholpen aan hori zonsverwijding We hebben het met over de direkte problema tiek die onze gasten hier brengt. Neem nou vandaag. Ik heb net een heel gesprek gehad met de groep van twintig vrouwen over de wereldpolitiek. Iedere vrouw weet er iets van af, is er zelfs direct bij betrokken. Ik probeer ze dat bewust te maken, en de grote lijnen van gezin-maatschap- pij door te trekken. Zij zijn be langrijk, voelen ze. ze tellen mee. ook als gewone huisviouw. Het bewust maken van de eigen po sitie in het leven, de betekenis van het christen zijn in 1964. dat proberen we te laten zien. Mooi? Heerlijk! Ik zie mijn werk be- paald wel als een opdracht..." VROLIJKE JEL Hoe kom je nu bij zo'n huis- vrouwenweek? Via de wijkver pleegster of de sociaal werkster, de dokter of de dominee mag je een week echt alleen er op uit. De Nederlandse Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpver lening verzorgt de organisatie van zo'n week. Mevrouw S. de Ca- sembroot-bar.esse Van der Feltz is presidente en als zij een mid dag te gast is klinkt haar de vrolijke jel tegen: ,,Leve leve le ve de WH, hadden wc de fe deratie niet, hadden we Hedenes se niet, leve leve leve de WH!" Vrouwenverenigingen uit de om trek bakken cakes, koekjes, vor men ruikertjes, leggen op de bed den pakjes met snoep met een VAN BLOEM'EN PLANT :i3<^cW8C§c*c®cgc*<ia zoekt de zon op Als i eens op een bloemenmarkt rondneuzen, valt het ons jltijd op dat oud indiseh- gasten en indi- sche Nederlanders uit een overvloed van planten juist de Chinese roos, Hibiscus rosa si nensis kiezen en er stralend mee wegstappen. Zou het niet zijn óm dat deze „kem- bang sepatoe", zoals ze in het Maleis heet, associaties wekt aan het verre tropische land, dat zij moesten verlaten, waar deze heesters een bloemrijke omheining vormen van vele tuinen. Dierbare herinnering, zo'n plant iii de vensterbank, die meestal in het begin een te leurstelling wordt, omdat ze in huis prompt haar knoppen laai vallen. Toch is dat een normaal verschijnsel door de overgang van kas of winkel naar de droge warme huiskamer. Niets van aantrekken, als ze maar verder op een vaste plaats wordt gehouden. Volop in het licht in de zon en daar zal het niet lang du; en of er vormen zich nieuwe knoppen, tot ver in het najaar toe. Het is dus een echt zonnekind deze Chinese roos en over 't algemeen is de rode. dubbel- bloemige. het gemakkelijkste te kweken en bloeit het weel derigste. Naast zon en licht heeft de plant behoefte aan frisse lucht in de zomer, met daarbij zeer veel water op de aarde. Op warme dagen kan het zelfs nodig zijn 's morgens n 's avonds te gieten, terwijl af i toe een bewerking met de bloemenspuit over de b'aderen de plant fris houdt en onge dierte kan voorkomen. Boven- dien is een bemesting eens in de 14 dagen een stimulans voor de knopvorming. Als ze het naar haar zin heeft, bloeit ze nog door als de kachel al lang brandt en het is eigenlijk door lichtgebrek, dat ze er in november het bijltje bij neer legt. Maar omdat ze haar blad blijft behouden, mag ze niet i- Een mooi vertakte plant t de Hibiscus, donr insnoeien verkregen. Bossig In februari zetten we er flink het mes in om de plant laag en bossig te houden. We snoeien altijd tot vlak boven een zijscheut of bladknop, waaruit zich een nieuwe scheut kan ontwikkelen en geven weer model aan de plant. Groeit ze uit haar pot. dan kan ze meteen van ver: aarde en een grotere p voorzien worden. Een po scherf op de bodem leggen t oppotten in een mengsel van bladaarde. oude koemest en scherp zand. Verder dan maar weer licht, zonnig en warm opkweken. Van de afgesnoeide toppen kan stek gesneden worden van 10 cm lengte, die echter niet ge makkelijk wortelen. De kweker gebruikt er groeistof bij en een warme ondergrond va.: onge veer 22 gr. C. Wij redden ons in huis maar met de atek 2 cm diep in een potje met bladaar de en scherp zand te steken, water te geven en er een plas tic hoes overheen te trekken. Op een warme plaats zetten en na 3 a 4 weken controleren. Zo nodig gieten, de hoes er weer om en pas als U nieuwe groei ziet. de hoes langzaam laten zakken, om ze aan de droge kamerlucht te wennen. Het kan lang duren, maar het resultaat is de moeite waard A. C. MULLER - IDZERDA welkomstgroet, om de beurt een andere vereniging. Uiteraard ge weldig geapprecieerd door de gas ten! Zo zijn er heel wat mensen in de weer om een onbezorgde vakantie te garanderen. Daar is mejuffrouw J. Dijstra de chate laine. romantische naam voor het hoofd van de huishouding. Daar is de wika, een plezierige man met buitengewone gaven. Het is helemaal niet de bedoeling dat de problemen aangesneden wor den. waarmee de gasten zitten. In eerste instantie is hij niet pas toraal, maar maatschappelijk werkzaam. Dan is er de leidster voor de huisvrouwenweken, me vrouw Vermolen. De mensen van de huishoudelijke dienst, maar ook de psychologe dra. N. G. Abbas, die voor de huisvrouwen een inleiding met gesprek houdt over de levenstijdperken van de VOORBEREIDINGEN Vóór hun vakantie begint, zijn de moeders druk met voorberei dingen: de kleren van de kinde ren schoon en heel. kroost zelf uitbesteed, manlief de nodige aan wijzingen. eigen garderobe voor elkaar. De folder van de WH geeft haar een voorproefje van de pret: maandag om half twaalf welkom, de reisbeschrijving en het bericht ..familie- en kennis- senbezoek is niet gewenst, tenzij bij dringende noodzaak en in over leg met de staf van de week". Twintig minuten duurt de over tocht van Vlissingen naar Bres- kens, dan de bus, en na een kwartiertje witte huisjes in 't groen: Hedenesse. Vervolgens het welkom, de kennismaking met el kaar en het terrein: slaapzalen met frisse aparte kamertjes, een heldere Zeeuwse keuken, conver satiezalen voor de huisvrouwen en de jongerengroepen afzonder lijk. ..Een muziekinstrument mag je meenemen", maar de gast die daaronder een draagbare radio verstaat heeft het verkeerd be grepen. Zelf-werkzaamheid is hier de leus. Dezelfde (eerste) avond als het heimwee dreigt, de ge dachten nog bij de kinderen thuis zijn (zouden ze wel gaan slapen, zou Marietje haar medicijnen en Jan huiswerktoezicht krijgen) wor den ze geconfronteerd met... de vrouw in Mexico. Ze zien de film ..Het zout der aarde". De mees ten hebben nog nooit een film gezien en de nabespreking de volgende morgen vervalt. De dra matiek had hen danig geschokt. Het schilderij van Jan van Eyck Het Lam Gods wordt besproken en woensdag daarop bekeken tij dens een excursie naar Gent. Ér is een boekbespreking, nu eens over Betje Wolff die in Zeeland woonde, deze keer ..Elisabeth" van Jan Mens. door wika Waster val. Fantastisch, vinden de gas- DOODERNSTIG Lieve Dorothée Lieve Dorothée, door Bernard Shaw. Uitgave Heijnis N.V., Amsterdam. In dit eerste literaire werkstuk van de befaamde toneel- en pro zaschrijver Bernard Shaw, dat hij schreef op 21-jarige leeftijd, geelt hij zijn visie op het gedragspa troon van de jonge vrouw in het leven. Hij doet dit in de vorm van een brief aan een jong meis je, Dorothée. In eenvoudige taal geeft hij haar raadgevingen, die er telkens weer blijk van ge ven dat hij veel begrip heeft voor de problematiek van het opgroei ende mensenkind. Een boekje, dat erg aardig is om te lezen en dat ons Shaw van een geheel andere zijde laat zien dan zijn latere werken dat doen. De grappige tekeningen zijn van Clare Winston, een buurvrouw deren de geste van de mulo leer lingen. Die kregen het consigne: met lawaai uit de buurt van de moeders blijven! Zij die moe ders scheppen een avondlijk luchtje en zingen met falset stemmen: „alle weken tweemaal ga ik in het bad" heel jolig als uitgelaten meisjes. De school club komt terug van een speur tocht per fiets en roept in de verte al sst sst!" Zwijgend en doodernstigt passeren de jonge lui de „vermoeide" In Gent genieten de uitgaansters van een maaltijd in de Raads- kelder, voortreffelijk. Wist u dat er meer dan tweehonderd soor ten begonia's zijn? De gasten van Hedenesse zien ze in het Graven steen in Gent, bewonderen en passant een ananas aan de boom en pisangs. Diezelfde avond ver diepen ze zich in werk en leven van Kathe Kollwitz. Ook de vrou wen in de bijbel inspireren hen, hoe kan het anders. Een jonge predikantsvrouw. mevrouw L. Brezet leidt de bespreking, waar in ieders mening naar voren De chatelaine komt uit haar chateau om de vrouw en haar kledmg onder de loep te nemen. Het levensverhaal van een Brazi liaanse vrouw uit het boek Ba rak 9 beleven ze. Intussen zijn ze het er met z'n allen over eens: hoe goed hebben wij het. Na on derlinge uitwisseling van levens ervaringen concludeert ieder: laat ik mijn eigen pakje maar weer opnemen, ik wil niet ruilen met „Wat is llw mening over Voor we volgende week over de krant gaan praten nu nog één aflevering met betrekking tot ons ,,oude" onderwerp 't Wordt zo'n beetje van alles wat, hier en daar aansluitend op wat we de afgelopen weken al zo hebben kunnen lezen. Misschien herinnert u zich nog, dat er vrij uitgebreid over de welvaartstijd is geschre ven, waarin de jeugd behoor lijk meedeelt. Nog een enke le opmerking daarover volgt ter opening van deze laatste opvoedings-rubriek. Mevr. H. M.-van V. Ie H. en haar man zijn van oordeel, dat de kinderen beslist niet alles moeten krijgen waar ze om vra gen. ,,En toch zijn er dingen, waarin je uiteindelijk toegeeft en waarom? Ja, eigenlijk om dat iedereen het mag. Niet dat wij zo zijn van: die heeft dit en nu krijgen jullie het ook. maar als bijvoorbeeld ieder meisje uit de buurt slippers heeft, dan geef je ze tenslotte ook, omdat je niet wilt dat jouw kinderen aan de kant staan en met ver langende ogen naar die slippers blijven kijken. En dit zijn nu maar een paar dingen van wei nig belang, maar u begrijpt de tendens". Ook mevr. L. de J. te R. laat zich In deze geest uit als ze schrijft: „Inderdaad loopt het met al die dure cadeau's soms de spuigaten uit. Heel wat kin deren kunnen gewoon niet meer blij zijn als het niet „groot lijkt" en „duur is". Toch geloof ik, dat je heus zo wel eens iets moet geven en niet moet wach ten tot een verjaardag b.v. Als ineens het touwspringen overal wordt bedreven (typisch is dat toch, je ziet het dan plotseling de hele stad doen) en jouw doch ter heeft geen touw: geef er dan een. Hetzelfde geldt voor tollen en alle andere mogelijke spelletjes, die niet in de papie ren lopen. Anders wordt het naar mijn gevoel wel wat met rolschaatsen. Er zijn ouders die dan ineens naar de winkel ren nen, omdat hun Jantje of Ma- rietje ook mee moet kunnen doen. Persoonlijk vind ik het erg moeilijk als het kostbaarder zaken betreft een besluit te ne men. temeer daar wij (geluk kig!) niet ieder dubbeltje drie keer hoeven om te draaien eer we het uitgeven. Zo'n beslissing: wel of niet rolschaatsen (het is maar een voorbeeld hoor) vraagt overleg. Daar moet je als ouders eens rustig over pra ten. Bij ons draait het meestal uit op het omdraaien van de spaarpot als het kind zo ontzet tend graag die rolschaatsen wil hebben. Tenslotte heeft hij ge spaard voor iets wat hij graag wil, dus... maar moeilijk blijft het wel. Wat dat sparen betreft nog één dingetje: ik weet niet meer waar ik het gehoord of ge lezen heb. maar het is écht ge beurd dat in een gezin met een stel kinderen de meisjes en jon gens een cent kregen als ze 's avonds de lepel levertraan braaf hadden geslikt. Maar weet u wat er met die centen gebeur de? Daar werd nieuwe lever traan van gekocht als de fles leeg was.... Ik weet niet hoe u daar over denkt, maar zoiets vind ik bijna gemeen!" Eerlijker Twee brieven, die een lans braken voor de jeugd van nu ontving ik resp. van mevr II. A. O.-L. te R. en mevr. A. K.- de G. te O. De eerste lezeres zegt: „Toe gegeven, de jeugd is anders. Ze hebben meer zakgeld nodig (hoe kan het anders, alles is veel en veel duurder) en ook op andere punten is er nog al wat ver schil. Maar daarnaast zijn ze ook spontaner in hun uitdrukkin gen. zo niet eerlijker en is dat slecht? Ze zijn veeleisender, maar gaan wij daar ook niet mank aan? Kortom, zouden we niet eens ophouden om zoveel kritiek te hebben op onze jeugd? Ook wij zijn immers anders dan onze ouders waren? Voorbeeld: s zondags autorijden, dachten ze niet aan. Nu gaat alles wat een auto heeft er mee naar de kerk. ja 't is zelfs zo, dat er bij na geen plaats is om bij de kerk je auto te parkeren. Conclusie: ook wij gaan dus met onze tijd mee". Verder vindt deze me vrouw dat gebed, een goed voor beeld en vooral het laten zien dat ons geloof écht is, drie be langrijke pijlers in de opvoeding zijn. „Dan moeten we wat de opgroeiende jongeren betreft het verenigingsleven niet onder schatten! Ze kunnen er bijzon der veel leren en het is heel op bouwend samen eens de onder werpen te bespreken, vooral in deze tijd waarin de jeugd het naar mijn gevoel geestelijk veel moeilijker heeft dan wij het vroeger hadden". Mevr. K. onderstreept dus ook die eerlijkheid, dié haars inziens de jeugd van nu siert. „Als de ds. vroeger op huisbezoek vroeg: ga je graag naar de catechisa tie, dan had je het hart niet om nee te zeggen. Maar nu zeggen ze rustig nee. Wat kun je nu be ter hebben: wij menen het laat ste, waarbij het natuurlijk niet in brutaliteit moet ontaarden. Wij mochten vroeger niet naar de film; nu is het heel gewoon om naar de bioscoop te gaan. Ga dan toch met je kinderen mee en leer ze om een goede film te waarderen, zodat ze niet altijd al die liefdesfilms uitzoe ken. Wat het boeken-lezen be treft vind ik het wel belangrijk een oogje m het zeil te houden. Waar echter bij komt dat als je zelf niets anders dan wild-west of detectives leest, je kinderen dat ook gauw plegen te gaan doen. Lees zélf goede lectuur en laat ze dat lezen. Dan voedt je je kinderen toch in een andere richting op". En nu we het toch over lezen hebben gelijk maar een opmer king gelicht uit de brief van mevr. B. te 's G., die eerst openheid bepleit ten aanzien van informaties, meer liggend op het terrein van het sexuele en wat daar alzo mee samenhangt. Over boeken: „Ik heb een boek van Jan Wolkers gelezen („Een roos van vlees") maar dat gaf ik toch niet aan mijn dochter van zestien. Later hoorde ik, dat dit boek op een chr. h.b.s. aan achttienjarige scholieren werd aanbevolen, doch dat de leer lingen het eenparig een smerig boek vonden. Ik geloof, dat dit de vrucht van de christelijke op voeding is! En wie zijn kinde ren in de goede christelijke geest opvoedt hoeft zich daarom geen zorgen over hen te maken". Vaders van een historische modeshow- waarbij iedere groep een periode vertegenwoordigt. Gehuld in crê pe- en krantepapier (waar is de krant al niet goed voor) schrij den ze plechtig door Hedenesse. Pas bij énen 's nachts gaan ze onder zeil, na sluiting van dag en week. Thuis worden ze uitbun dig ontvangen. Een uitgeruste moeder neemt de touwtjes van het gareel weer in handen. Wie in het mooie Zeeuwse land schap een werkweek wil houden met scholieren, een filmcursus wil volgen, een vakantieverblijf zoekt in een tot nu toe niet druk bezocht deel van het land kan dit jaar nog terecht, verzekerde ons wika R. Wasterval. Als gast kunt u ook de gastenweken mee maken. de chételaine mej. J. Dij stra zal het u aan niets laten ontbreken. Wie wil, kan zich op geven bij vormingscentrum „He denesse", Cadzand. De huisvrou wen deden het voor 12,50, in clusief alle uitstapjes én de reis maar dat was dan ook omdat anderen voor hen betaalden, zij weekje MODESHOW DE OPEN BRIEF is soms net een vuurpijl. Je schiet één ding omhoog en pats, er ontstaat een wonderschoon boeket van veel kleurige balletjes. Ik volg een. naar mijn mening, simpele lijn, stuur stap voor stap op iets aan in mijn betoog, en zie, daar ont vouwt zich een zo uiteenlopende reeks reacties, zo verschillend ieder, en ieder op zijn beurt weer zo interessant, dat ik vol ver bazing sta te kijken. En mij afvraag hoe het toch tel kens mogelijk is dat een zo recht afgeschoten pijl een zo dwarrclig en kleurrijk geheel van brieven tevoorschijn kan toveren. DE EEN prijst waar de ander af keurt; sommigen zien per soonlijke nood begrepen en ont moet. anderen vinden het precies dezelfde keer een praatje van een damesweekblad. Nu grieft mij dat heus niet. Ik heb warempel geen opdracht om altijd levensvragen binnen te ha len en te beantwoorden, ook niet )m me steeds met het beleven van het religieuze bezig te hou den. Het mag best dames-week blad zijn.. als het maar een ant woord op een brief is. Want dat is mijn opdracht: brieven beant woorden. Zoals uw brieven, zo de Open Brief. Daar mag een ietsje aan te rukken zijn, ik ben er per slot ook nog. het is toch uw stem ming, uw instelling die de toon hier mede-bepalen. Wat u aan gaat. gaat mij aan. en ik verdiep me in wat u interesseert. ALS iemand die ons hier leest, zegt: alle mensen, waar slooft ze zich voor uit! of wat een on derwerp!, dan deert me dat niet, want het was iemands onderwerp en iemands probleem, en dan is het ook het mijne. Goed, dat moest weer eens even gezegd. Ik ben me ervan bewust dat ik hier varieer op een oud thema! Maar toch. het gebeurt vrij vaak dat iemand me schrijft dat hij het onderwerp onnozel vond. oppervlakkig, gevaarlijk, een van drieën of alle drie tegelijk. Terwijl ik dan weet dat het voor degene die erover schreef, belang rijk, diepgaand was. Dat moeten we van elkaar aannemen. Maar als u het niet kunt geloven, u schrijft het me maar hoor! Ik wil best voor een beetje dartel door- gaan of voor een oppervlakkig floddertje, want ook de briefschrij vers die me daarvoor uitkrijten, leren me veel omtrent dat kleuri ge vuurwerk-boeket van Open Brief reacties. Ik zei: hij. en: schrijvers. Ja gek. maar het zijn dikwijls mannen. Het zijn mannen die nog de moeite nemen de Open Brief te lezen maar zich dan het mandje vol knolletjes in de tuin!). Hebben sokjes inhoud? Toen ik de kinderen zo oud had als jij, de oudste nog geen 10, de jongste een baby, had ik een sokjes-omloop per week van 50. We woonden buiten, dat beteken de dauw, nat gras. Nylon was nog niet allesoverheersend, dus nog i katoen. Rode, blauwe, ge want het moet bij ons al tijd passen bij de kleding bol letjes gingen door je handen. On- die stuk voor stuk misschien niets Toch, oorspronkelijks inhouden (de kin- rasol ,,ru deren, de huishouding, geld. slij- door het tage. wensen), zich door schrijven iets ontvouw geschreven werd, zouden de gevafTondêT'vechtJn denk ik ie te doen het andere ordt. Misschien zonder stopwerk geen parasol. Maar gedachten onvoltooid blijven; echter ontdekt de briefschrijfster dat er ergernissen zijn waarvan ze ófraakt. niet alleen door ze op te schrijven maar meer: door ze gestalte te geven, een verleng- ichtergronden Zo heb dat stuk je het over sokjes stoppen, het daarbij bleef, was het niets, een ergernis, over 10 jaar ben je andere situatie iV„k a <1"uc,e 5: Vergeving schort het oordeel op. sokVsV™^ irer ".".-a erken van inwendig gemop per geen rust. En zo kom je. er ik met je in de beantwoording, weer bij een heel ander punt var de Open Brief maar alles ver- alles in samenhang, om mens die bij alles wat hi; doet. leeft, eenvoudig nooit iets •ergeefs kan doen dat van de •ergeving en het geduld Gods. Vergeving schort het oordeel op. wel duidelijk blijkt, dat pa's zich over 't algemeen gesproken vroeger vaak niet zo met de opvoeding bemoeiden, dat hij meer de figuur was, die „toe stemming gaf', of een onverbid delijk „nee" liet horen én dat moeders dus veel zelf moesten opknappen, een uitspraak van mevr. J. J. den tf.-V. te R. „Persoonlijk vind ik het een enorm voordeel, dat de pa's uit vroeger tijden van hun hoge ze tels zijn gestapt en daardoor hun kinderen veel nader zijn ge komen! Dat de jeugd heel an ders is dan vroeger is een lo gisch gevolg van het feit. dat de ouders tegenwoordig: heel anders tegenover hun kinderen staan. Verder waren vroeger „zoete en brave kinderen" ideaal. Volgens mij moeten kinderen niet al te braaf zijn. noch zoet. Jongens moeten eens een winkelhaak in hun broek hebben en een hekel hebben aan water en zeep. Met ongekamde haren en ongepoet ste schoenen naar school rennen als ze de kans krijgen. Ze moe ten beslist niet de hele week hun bloesje schoon houden, hun nagels keurig poetsen en zonder morren op tijd naar bed gaan. Natuurlijk: we moeten ze dan maar aan hun haren naar de kraan slepen en ze moeten ook wel een flinke uitbrander krij gen voor die winkelhaak. Weet u wat de kunst van opvoeden is, dacht ik? Ze in déze tijd zo'n beetje tussen het brutale (want de jeugd is inderdaad brutaler) en het onderdanige in te laten laveren. Welke verschillen er overigens ook mogen zijn tussen dat vroeger en dat nu: wat nog steeds hetzelfde is gebleven, is dat we onze kinderen niet alleen hoeven op te voeden. Maar dat we een Vader in de hemel heb- i vooral in deze tijd". IViel alleen Heel wat andere brieven gaan op dit „niet alleen hoeven groot te brengen" in. Twee zinsneden hierover koos ik uit de inzendin gen van resp. de heer A. W. van S. te S. (onderwijzer) en dhr. J. K. te G. De heer Van S. „Wie kan op voeden als het doel der opvoe ding niet de ere Gods is? Buiten Christus is opvoeden niet moge lijk", en verder „Het leven is immers voorbereiding op de eeuwigheid? Dan hebben de ver anderingen in de tijd geen in vloed op de opvoeding. Dan is opvoeden niet maar moeilijk, doch onmogelijk. Zou er dan niet gebeden worden? Bidden: staan voor de onmogelijkheid. Dan is 't onmogelijke mogelijk". En dhr. K.: „We vinden ook in Gods Woord veel over de juiste opvoeding, in de Spreuken voor al. Om het beste te zoeken is het nodig, dat wij zelf het licht van Gods geest hebben ont vangen om te zien hoeveel wij aan het goede tekort komen. Wij moeten door ons voorbeeld de kinderen trachten te doen begrijpen wat écht leven is, dan is het leven ook waard geleefd te worden". 20- Jarige Ik zou deze opvoedings-serlc willen besluiten niet een paar stukjes uit een vrij uitvoerige brief van een twintigjarige, n.l. J. Z. te 's G., die zich een „kort-geledcn - afgeleverde op gevoede" noemt. „Over 't algemeen vinden wij dat onze ouders maar knap zeu ren! 't Begint al vroegdenk er om met oversteken." Wat la ter: „Denk er om... op tijd thuis." We mogen dit niet en we mogen dat niet en daarom gaan wij dan maar op onze eigen, eigenwijze manier onszelf op voeden. Wat we dan ook zo graag doen is ons „afreageren we kopen brommers, roken zwa re shag, lezen „schuine" boe ken, komen midden in de nacht thuis... Ik geloof, dat in deze tijd het voor onze ouders dé moeilijkste tijd is om zich als goed opvoeder te handhaven. Maar ondanks dit alles geloof ik daarnaast stellig en vertrouw ik er op, dat de nozempjes van vandaag morgen Uw trots zijn en zeggen (of beter: denken) „Moeder ik dank je" richt hij zich (roostend tot eventueel be proefde ouderparen. Terwijl hij vindt, dat jongelui die deze ru briek eventueel lezen moeten bedenken dat ze later precies weer hetzelfde tegen hun kinde ren zullen zeggen en hetzelfde met hun kinderen zullen doen .Opvoeden is moeilijk, maar wie het formeel en degelijk doet hoeft zich geloof ik om de to komst geen zorgen te maken' Tot besluit vraagt deze jonge lezer of. als wij zijn mening pu bliceren wij een boekje willen sturen naar de mensen „die mij met zoveel liefde en zorg heb ben opgevoed, n.l. mijn ouders". Hetgeen uiteraard gaat gebeu ren. Tot degenen, die deze ron de geen boekje ontvingen, om dat ik ook nu niet alle post kon meenemen zou ik maar willen zeggen: gauw uw brief over de krant op de bus gedaan en uw kansen stijgen met sprongen! sokjes brengen je bij rust xe. en je denkt dat dóór, en heb je een overwinning op ,lllucl u punt. en dat weer maakt dat je te staan. vallen geduld. Waar ergeren rouwelijke de tails, de springerigheid, het voort hollen hier. en het onnodig stop pen daar. Laatst kreeg ik een brief van iemand die alles ver keerd aan me vond. Er stond eigenlijk niets kwaads in de brief. Alleen dat hij me niet vergaf dat ik- was zoals ik ben. Dat nu vind ik heel excusabel. Ten diepste vergeven we elkaar nooit elkèar. We proberen altijd aan de ander te rükken, we willen hem ver-an deren. Als dat in het groot ge beurt, allicht dan ook eens in het klein. En bovendien: zou ik ook niet hier en daar een rukje kun nen gebruiken? V[U MOET ik naar de brieven te- rug. En ik begin met een hoogst vrouwelijke brief die van weet: doorgaan, af de overwinningen ons toe. En „„V1«k „MU uaiuuni ee de innerlijke rust omgekeerd: het wachten Gods ontstaat waarmee je de sokje_. anders, aankunt en accepteert. Weet je, wij zitten altijd tussen binnen in de liefde, dat wonder lijk iets dat met Jezus Christus helder in deze wereld is komen glimp van Gods ensen vergeven, wacht God. Maar natuurlijk eerst oneindig veel volkomener dan as kunnen voorstellen (bij het iets van ongeduld, bij die we belangrijk achten: meeden- geving. op onze bezigheden: sokjes. We bouwwerk, ii kunnen deze spanning (en die kan J groot zijn. ik denk aan de va- cantie!) slechts opheffen door van de twee één te maken: alles even belangrijk. We geven de sok jes wat inhoud en we balen uil de diepe gedachten wat wensdro men (want o wee de huisvrouw die inderdaad zou moeten doen aan mee-denken, ze zoi ken dat dat een harde arbeid is en misschien terugverlangen de natuur, duidelijk wordt: Bij plaatsing van uw meniug ontvangt u naar wens het boek Tip Parade, De dokter zegt 1 of De dokter zegt 2. Wüt u uw naam en adres óók vermelden in de brief die u kunt stun-n naar dc redactie „Blad- Z(j" met op de enveloppe „Uw mening". Zo nodig zal de redac tie een keus maken uit de binnengekomen brieven en deze bekorten. Over deze beslissing wordt niet ge correspondeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 15