Terug naar de oergestalte van de christelijke gemeente GEESTELIJK Nederland orgelland, gids met pro's en contra's DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 18 JULI 1961 |N het Brabantse dorp Rijsbergen leeft een vitale christelijke gemeente die het zoekt tussen de twee uitersten van de foto's: links de kinderen die tegen de kerk opkijken, in Rijsbergen mogen ze mee aangaan aan het Avondmaalrechts het liefdemaal, in Rijsbergen vindt men een grote onderlinge liefde in de praktijk gebracht. 1^7E IN DEZE WEKEN zijn vakantie doorbrengt in in Noord-Brabant en op een zondagmorgen in het protestantse kerkje in het dorp Rijsbergen bij Breda de dienst bijwoont, wordt daar ongetwijfeld getroffen door het voor hem althans bijzondere van de kerkdienst. Deze gemeente die deel uitmaakt van het kerkverband van de Gereformeerde kerken (vrij gemaakt) heeft geen dominee en is niettemin toch niet vakant. Een ouderling, de heer J. van Katwijk, is namelijk voorganger en hij verkondigt het evangelie met grote blijdschap. En elke zondag vindtna de pre diking, de viering van het Avondmaal plaats en ook dat is voor de gemeente een reden tot grote blijdschap. Dat is het natuurlijk in elke kerk wel, maar in Rijs bergen valt het sterk op. De vreemdeling, die in Rijs bergen komt op zondag en met zijn gezin in de kerkbank heeft plaats genomen, blijft niet ge ïsoleerd zitten. De Brabander is gastvrij en spontaan van aard, maar de protestanten in Rijsbergen steken daarin be slist boven het gemiddelde uit. Ook van de vreemdeling wordt verondersteld, dat hij aan de tafel komt zitten, waar de bre king van het brood plaats vindt en waar de dood van Christus, tot verzoening der zonden, wordt gepredikt, waar het brood wordt uitgedeeld en waar de beker met wijn rondgaat. Ook kinderen En dan zijn het niet alleen de ouderen die openbare geloofs belijdenis in een kerk hebben af- {elegd die toetreden: ook de mderen mogen aanzitten en zij mogen van het brood eten en van de wijn drinken. Het is in Rijsbergens protestant se kerk de enige protestantse Kerk in het rooms-katholieke dorp nu al een aantal jaren heel gewoon, dat ook de kinderen het avondmaal vieren. De vakantieganger mag dus met zijn kinderen aan de avondmaals tafel zitten. De oudere kinderen Kunnen zelf al brood van de schaal nemen en de beker met wijn vasthouden, bij de jeugd van jaar helpen vader of houden de be moeder ker i i de mond van de kinde- laten tot de viering van het avond maal, omdat men nergens in de Bijbel iets kon vinden, waaruit zou moeten blijken dat kinderen geweerd moesten worden. Voor hen is de doop, voor hen is ook het avondmaal, zegt men in Rijs bergen en de ouders vertellen hun kinderen, wat het avondmaal be tekent. De zonden van de mensen, ook van de kinderen, zijn zo groot en zo veel, dat de Here Jezus er voor moest sterven aan het kruis en voor Hij ging sterven heeft Hij het avondmaal ingesteld, zo dat we er altijd aan zouden blij ven denken, dat Hij voor ons is gestorven. En zondag aan zondag gaan de Rijsbergense kinderen aan de üand van hun ouders naar de avondmaalstafel, naar de tafel van de Here Jezus en dan den ken ze aan het kinderversje: „Blij, blij, mijn hart is altijd blij, want Jezus is een Vriend van De viering van het Avondmaal ts veel eenvoudiger dan tal van mensen denken, zegt men in Rijs bergens kerk. In de loop der eeu wen zijn allerlei regelingen ont worpen, waarover echter ncch de Here Jezus, noch de apostelen hebben gesproken. Men spreekt van een sacrament, maar dat woord komt in de Bijbel niet eens voor. Avondmaal vieren wil zeg gen: De dood des Heren verkon digen. Dat willen wij hier in Rijs bergen doen. elke zondag totdat Jezus terugkomt. Dat is naar Zijn bevel. Een dienst met prediking van net Woord en viering van het avondmaal noemt men dan ook in Rijsbergen een echte dienst, een complete dienst. Men houdt daar om ook maar één dienst op de dag des Heren, altijd met de bre king1 des broods. Uit de catechis mus wordt in deze kerk niet ge preekt, hoewel uiteraard de. in houd van de catechismus wel aan de orde komt in de prediking, maar dan onopzettelijk. Toen de catechismus ontstond, zegt men in Rijsbergen, konden veel mensen nog niet lezen en het was daar om nodig, dat de kerken z.g.n. leerdiensten hielden. Daarom had men ook een tweede dienst op zondag nodig. Dat is nu echter an ders. Er zijn geen analfabeten meer. De mensen kunnen zelf de Bijbel lezen. Men legt trouwens in Rijsber gen het accent niet op de belij denisgeschriften. Men wil bij het denken en handelen voor alles uit gaan van de Bijbel en er zijn dan ook drie Bijbelkringen, die door ouderen en jongeren worden bezocht. Bij de geopende Bijbel spreekt men daar over wat het Woord van God tot ieder in deze tijd heeft te zeggen. Het trouwe bezoek aan deze Bijbelkringen heeft bovendien tot gevolg dat men in Rijsbergen niet de zg. catechisatie kent, overi gens toch al minder passend in een gemeente, "waar ook de kinde ren aan het avondmaal komen en volledig tot de gemeente worden gerekend. De catechisatie leidt op om het in een ietwat wereldse term te zeggen tot het doen van openbare belijdenis en in de kerkelijke terminologie is het ge bruikelijk dat bij de afkondiging van namen van mensen, die be lijdenis willen afleggen, wordt gezegd, dat zij „daarmede toe gang vragen tot het Avondmaal." In Rijsbergen hoeven echter de jongeren geen toegang te vragen tot de Tafel des Heren en in deze gemeente vindt ook geen openba re geloofsbelijdenis plaats. Aparte plaats In het Handboek van de Gere formeerde Kerken (vrijge maakt) komt dat ook tot uiting. Van alle kerken wordt het aan tal belijdende en doopleden apart vermeld; van Rijsbergen wordt echter alleen vermeld, dat er 92 leden zijn. Hier kent men geen onderscheid. Het aan- APARTE plaats in het verband van de Geref. Kerken vrijgemaakt) Kerkeraad: Gemeente moet mondig zijn. In elke dienst viering van het Avondmaal. Ook de kinde ren ontvangen brood en wijn. Bijibelkringen, geen cate chisatie, geen openbare ge loofsbelijdenis. Gemeente leden mogen voorgaan in dieiisten en Avondmaal en Doop bedienen. Grote on derlinge liefde. problemen direct naar de kerke- meente, die terug wil naar de raad moet stappen om een ,,be- oergestalte van de christelijke ge- slissing" te krijgen. Allen samen meente, zoals we die vinden in de slist kerkeraadslid te zijn om rond de Bijbel, zegt de kerkeraad Handelingen der apostelen: Aan hiertoe tp wnrden aeroeoen en samen zoeken naar het juiste het begin van de dienst wordt nierioe te woraen geroepen. antwoord op de vragen van deze weliswaar de zegen uitgesproken. De leden van deze gemeente tijd. U mag de kerkelijke verga- maar de voorganger heft daarbij zijn afkomstig uit tal van protes- deringen niet belasten met vra- de handen niet op, „Dat gebaar kerken: Hervormden,Ge- gen, waar u zelf niet mee hebt is voorbehouden geworsteld bij het licht van de in de hemel." Bijbel, wordt de gemeenteleden Aan het slot van Rijsbergen voortdurend voor- spreekt ouderling Van Katwijk de Zij voelen zich gehouden. In het kerkverband zegen niet uit, maar zingt de ge- 1 J J u' van de (vrijgemaakt) Gerefor- meente de zegenbede naar Ge meerde Kerken neemt de ge- zang 95 uit de bundel van de Ned. meente van Rijsbergen dan ook Herv. kerk: „De genade priester reformeerden (synodaal), oud-Ge hecht bonden door het Woord van God en door de liefd* tot Jezus Chris- ietwat aparte plaats t Heer Jezus Christus, en de zorgd De Bijbelkringen hebben hechte band Voorganger der gemeente is de liefde van God en de gemeen- 49-jarige ouderling J. van Kat- schap des Heiligen Geestes is r wijk, een oud-militair, die vroe- u allen, met u allen, Amen.' ger in Breda ouderling van de In de diensten zingt men Geref. kerk (vrijgemaakt) is ge- rigens zowel uit het kerkboek weest en daar ook wel heeft ge- de Gereformeerde Kerken als uit Christus en op de schatten, die preekt. Hij heeft in Rijsbergen de bundel van de Ned. Herv. het Woord van God aan de een volledige pastorale dagtaak. Kerk. Avondmaal en doop worden ook kerkdiensten van de ge- sterke onderlinge liefde. Men bidt met veel voor elkaar, zieken worden ook door niet-kerkeraadsleden be zocht en men wijst elkaar voort durend op de grote liefde zijn gegeven. Zegen van God Men verbaast er zich in leen door dominees het woord maakt) maar een enkele keer ook pastor is beter, volgens de Rijs- wel eens een ander, bijv ds D. bergse gemeenteleden bediend «e Boer predikant van de Vrije mag worden. In de loop der eeu- £Jere.. Kerk te Wolyega. Ook mr. wen is dat zo gegroeid in de kerk, Van Zwieten uit Utrecht, redac- maar zo is het niet geweest ten *eur tijde van de apostelen. Bij de i het (vrijgemaakt) Gere- formeerde blad ..Contact", heeft viering van' het Avond- hier onlangs gepreekt bediend door deze voorganger. In meente te Rijsbergen gaan ook de Bijbel hebben wij nergens iets anderen dan ouderling Van Kat- kunnen lezen, dat er op zou wij- wijk voor, in de regel predikan- ondmaal en doop al- ^uit de^Geref. Kejken^(vnj^ee- Rijsbergen wel eens over, maa maar «en »n Por nn ef jn kerken OOk in de Gereformeerde vrijge maakte kerken van tijd tot tijd moeilijkheden zijn, die af en toe van ernstige Vijf jaar geleden werd deze ge- maal wordt nief het formulier ge- avondmaal bediend. aard blijken te zijn. In Rijs- meente gesticht. Er waren toen in lezen, wel de woorden van de in- Men v menina dat nredi- bergen kent men geen moei- varf^^Geref^keric^TCljgemaal^ lS van Doop en lijkheden en daar dankt men die zondags in Breda ter kerke zing van deze instellingswoorden Avondmaal niet gebonden zijn God van harte VOOr. ,,OnS gingen. Er bestond echter behoef- wordt in de regel gevolgd door aan het ambt van dominee of pn n,,«, monip ppmppn- te aan eigen diensten en op 29 enkele persoonlijke woorden van oastor. Ook andere gemeentele- ?7ae en 0nS mooie 0emeen- maart 1959 werd een gemeente de voorganger. den dan ouderling Van Katwijk televen is een zegen van geïnstitueerd. Er zijn twee ouder- Voor ouderling Van Katwijk de mogen voorgaan in de dienst en God, een zegen die Hij geeft Dfferke™»! Sit er echter h^gehmMijte toriJSKr" gïe! °°°P jijlSITm" II h if'iTn Ban hen' d'e Z'Ch b°Ve" al" voor alles van uit, dat de gemeen- zen en worden de vragen aan de Het IS bijvoorbeeld t^ee keer wQjen onderwerpen aan te mondig is, dat wil zeggen, dat ouders gesteld. voorgekomen dat ouderling M. men niet met kleine en grote Nog iets, dat opvalt in deze ge- Meywaard preekte en daarna neiiige oonrilt. „Nederland Orgelland" is de nieuwe titel van de geheel om gewerkte en uitgebreide derde druk van de indertijd bij de „Heemschutserie" uitgekomen publicatie „Orgels in Neder land" van mr. A. Bouman. Op het gebied van de orgellitera tuur, die vooral ook voor de be langstellende liefhebber van het fenomeen orgel geschikt is, blijkt de keuze tussen goede in formatieve werken niet zeer groot. Enerzijds bestaan er enkele, overigens nogal summiere hand boeken voor de vakman en enkele historische uitgaven, anderzijds zijn het de orgeltijdschriften, die over het rijke Nederlandse orgel bezit in de loop der jaren veel materiaal hebben gepubliceerd. Een publicatie, die het orgel plaatst in de algemene cultuur van „toen en nu", bestaat er eigenlijk niet. Dit boek wil, zo luidt de aankondiging, trachten de afstand te overbruggen tussen het publiek, matig geïnteresseerd in wat des orgels is, en de orgellief hebbers, die in deze cultuursector opgaan. Daarnaast wil het een po ging zijn tot een kunsthistorisch verantwoorde organografie van Nederland.... Er is getracht het Nederlandse orgel te laten zien in het brede verband van zijn tijd en daarbij de eigene en onvervangba re kwaliteiten van de verscheidene stijlen te belichten, verder op de vragen van het heden in te gaan en ook enkele perspectieven te WW -WWWWWWWWWWWWWWW^WWWWWWWWWWWW r. r\ r\ r „Omgeving" Wordt dit alles waar gemaakt, is de vraag, die men bij een kri tische bespreking stelt. Mijn con clusie is: maar zeer ten dele. De schrijver behandelt na een hoofd- besprokende ontwikkeling de orgelbouw vanaf circa 1400 tot heden in historische volgorde. Bij deze besprekingen wordt hier en daar veel aandacht besteed aan de kunsthistorische „omgeving" van de orgelbouw in de verschil lende tijdperken, die hoofdstuks- gewijs zijn onderverdeeld in Go tiek, Renaissance, Barok, Rococo, Classicisme etc. Hierin is zeer veel interessants te lezen, maar er is ook veel, waarvan de histo rische juistheid nogal discutabel lijkt. Discutabel zijn vooral de laatste hoofdstukken, die onze eigen tijd behandelen onder de ti tels „Néo-barok" en „Expressivi teit" Hoewel er misschien geen enkel gebied is, waarop zoveel verschil van mening bestaat als de hedendaagse orgelbouw en hoewel iedereen het recht heeft er een eigen mening of smaak op na te houden, past het de schrijver niet, onder een objectief aandoen de terminologie in wezen reclame te maken voor één zeer bepaalde smaak, nl. die van de schrijver zeif. Arie Bouman (zijn meesters titel is een juridische en moet dus niet verward worden met de oude term „meester-orgelmaker") on derhoudt zeer nauwe relaties met de fa. Pels, de orgelbouwfabriek, die enkele door Bouman gecon strueerde experimentele pijpvor* men fabriceert en in haar orgels toepast. Hiertegen bestaat van zelfsprekend geen enkel bezwaar, maar wel doet de schrijver het voorkomen hiermee de definitieve richting van de orgelbouw voor de toekomst te hebben bepaald met voorbijgaan of negatief beoorde len van andere verschijnselen. In wezen houden deze hoofdstukken een reclame in voor zichzelf en „zijn" firma zonder dit in zoveel woorden te zeggen. Zwakste De hoofdstukken, die de perio den van resp. 1950-1960 en 1960 (het begin van het „optreden" van Bouman als ..orgelontwer per") tot heden behandelen, beho ren zo tot de zwakste van dit boek. Vooral de tendentieuze en vaak zweverige filosofiseh-theolo- gische argumentatie doet in dit licht gezien niet bijzonder prettig De indeling van de verschillen de stijlperioden, die Bouman kiest, wekt ook veel twijfel. Ten opzich te van de vorige drukken is deze trouwens een geheel andere, waar bij men de indruk krijgt, dat een en ander hem op het ogenblik beter van pas komt. Het Classi cisme laat hij nu lopen van 1830- 1890, de Romantiek van 1890-1930: het zijn kunsthistorisch gezien vreemde willekeurige beslissingen. In de vorige drukken werd de pe riode van 1875-1930 als „ontaar ding" aangeduid, de tijd van 1930 ais „herleving". Dat deze laatste periode nu vanaf 1930 tot 1950 als synthese wordt beschouwd, zal wel iets te maken hebben met het feit, dat in deze periode het op treden van de schrijver valt als secretaris van de „Nederlandse klokken- en orgelraad", die de schuldige is van de definitieve on dergang in de vorm van electrifi- catie (men zou beter kunnen zeg gen electrocutie) van een groot aantal historische Nederlandse or gels, waarvan de meeste ook wat klank betreft, onherstelbaar zijn toegetakeld, zoals het orgel in de Martinikerk te Groningen, dat in de Westerkerk te Amsterdam en andere. Het mag als winstpunt worden beschouwd, dat de schrij ver deze misstappen niet meer als „herleving" durft kwalificeren. Ik meen hierop juist daarom te moeten wijzen, omdat vele kerkvoogdijen, wellicht nog geïm poneerd door de eerder genoemde theologisch-filosofische redene ringen het gevoel zouden krijgen bij Bouman en „zijn" orgelfabriek in goede, begripsvolle handen te zijn wanneer zij hun orgel aan de ze combinatie toevertrouwen. Eisen Nogmaals, ieder heeft het recht van een eigen blik op de toekom stige orgelbouw. Ook de in dit boek onder het hoofdstuk Neo* barok gesignaleerde onvolmaakt heden van de orgels* van onze bes te Nederlandse orgelbouwers zijn ondergetekende bekend, maar het alternatief dat de schrijver biedt, zou ons van de wal in de sloot helpen. De orgelbouw heeft nog heel wat eisen te verwezenlijken, maar dan toch.langs een natuur lijke weg, die veel tijd zal eisen en veel idealisme van de kant van de orgelbouwers. Een ander bezwaar geldt de vaak zeer onexacte feilenpublica- tie, vooral t a v. disposities, jaar tallen e.d. Het blijkt, dat veel is overgenomen uit de vaak wat da tering betreft historisch onjuiste opgaven van dr. M. A. Vente. aan wiens onjuiste dateringen van oude orgeldocumenten onlangs een stelling bij een proefschrift is ge wijd. Bouwman neemt deze gege vens met de vaak kant noch wal rakende hypothesen klakkeloos over. Enige voorbeelden: het Rug werk van het orgel in Wijk bij Duurstede, gebouwd door Frede ricks in 1819 werd in vroegere uit gaven gedateerd 1750. Vente da teert 1814 (terwijl Hess in 1915 in het vervolg van zijn Dispositien nog een borstwerk vermeldt). Bouman dateert nu plotseling I860.... Het orgel te Monnikendam dateert Bouman op pag. 21 ong. 1540, op pag. 155 in zijn privé monumentenlijst circa 1560. Dat de kast een origineel gotische kast zou zijn, is zeer discutabel. Hess vermeldt in 1774 een geheel andere toestand dan de huidige, die pas eind 18de eeuw in de overigens bijzonder interessante neo-gotische toestand is gebracht. Deze neogotische situatie is iede re oppervlakkige kenner van bouwstijlen op het eerste gezicht volkomen duidelijk, niet echter Bouman. Samenvattend zou men moeten zeggen: jammer, dat dit boek is verschenen. Er is grote behoefte aan een dergelijke publicatie voor de vele liefhebbers van het orgel. Maar deze worden nu vaak op een dwaalspoor gebracht, terwijl voor een andere, betere publicatie hierdoor voorlopig wel geen plaats WILLEM TALSMA. 1) Nederland orgelland, door mr. A. Bouman. Uitgave Sprayt, Van Mantgern en De Does N.V., Leiden. Invloed van de overwinning van Barry Goldwater op de ontwikkelingen in Europa - Krijgt Erhard het nu moeilijker? Bondsdag ER DIENT rekening te worden gehouden met de mogelijk heid. dat de benoeming van Goldwater tot kandidaat van de Republikeinse partij voor het Amerikaanse presidentschap, niet zonder invloed zal blijven op de gang van zaken in Euro pa, met name in Duitsland. En geland en Frankrijk. Het Deen se blad Bcrlingske Tidende merk te op. dat „Goldwaters overwin ning op een akelige manier de opmerking van De Gauile on derstreept, dat men Amerika niet kan vertrouwen, omdat men niet kan weten, wie er presi dent wordt". En het blad meent, dat de politiek van Goldwater een kloof tussen Amerika en Europa kan doen ontstaan, die zo breed is als de Atlantische Oceaan. Ook France Soir is die mening toegedaan en schrijft: JDo benoeming van Goldwater is een stap terug, die de com munisten. (twijfelend aan de geest van ontspanning in de Ver. Staten) en de Europeanen (geen vertrouwen hebbend in de saam horigheid van Amerika en Euro pa) nieuwe argumenten zal ver schaffen". Zelfs wanneer Gold water in november door John son wordt verslagen zal Euro pa de terugslag van zijn optre den ondervinden, zo moet wor den aangenomen. Erhard De mogelijkheid is niet uitge sloten, dat de gevolgen van Goldwaters overwinning al spoe dig in West-Duitsland aan de dag zullen treden. Men weet, dat daar oud-kanselier Adenauer met de hulp van de vroegere minis ter van defensie Franz Joseph Strauss en enkele andere oud gedienden bezig is, de positie van bondskanselier Erhard te ondermijnen. Deze weigert zijn medewerking te verlenen aan de totstandkoming van een Euro pa, zoals dat generaal De Gaul le al vele jaren voor ogen staat: een Europa der vaderlanden, waarin Frankrijk en Duitsland dc toon aangeven. Adenauer meent, dat het geen zin meer heeft, de verkiezingen in de Ver enigde Staten en Engeland af te wachten, die resp. in novem ber en uiterlijk oktober zullen worden gehouden. Er is al zo lang niets aan de politieke toe komst van Europa gedaan, dat het niet verantwoord zou zijn, bij dc pakken neer te blijven zit ten. West-Duitsland zou naar de mening van Adenauer met Frankrijk samen een begin moe ten maken met de vorming van een Europese politieke unie. An- ïdeeën van Adenauer, die zich nog steeds sterk weet als voor zitter van de Chr. Dem. Unie. De kanselier is van oordeel, dat zijn land niet voor de keus: Amerika of Frankrijk mag wor den geplaatst, maar dat het met beide partners in het westelijke bondgenootschap zal moeten sa menwerken. Het gaat ook niet aan, de vorming van een Euro pese politieke unie te bevorde ren, waarin de kleinere Europe se landen niets meer te zeggen zouden hebben. Dit was een gro te teleurstelling voor generaal De Gaulle, die kort geleden om nu eindelijk eens de Euro pese zaken af te wikkelen. In Bonn beweert men openlijk, dat er sprake is geweest van een bepaalde verstandhouding tus sen De Gaulle en Adenauer, voordat de Franse president naar Bonn vertrok. Maar Erhard liet zich niet overrompelen. Hij handhaafde tegenover De GauUc zijn bezwa ren. En zijn partijgenoten liet hij weten, dat niet dc partij voorzitter, maar de door de Bondsdag gekozen kanselier de buitenlandse politiek bepaalt. Ook weigerde hij minister van bnitenlandse zaken Schroeder de verantwoordelijkheid voor dc stagnatie in Europa te laten De Adenauergroep weet nu, dat zij Erhard niet kan dwingen, de Europese plannen van De Gaulle te steunen. De kanselier weet zich gesteund door de Vrije democratische partij, zonder wier medewerking geen enkel» chr. dem. politicus een regering zou kunnen vormen. Ook de so cialisten hebben Erhard er van verzekerd, dat zij achter hem Kanselier Erhard bevindt zich in deze dagen in een moeilijke positie. staan in zijn verzet tegen het drijven van De Gaulle en de Duitsers, die met hem sympa thiseren. Erhard heeft duidelijk laten blijken dat degenen die he4 niet met zijn politiek eens zijn, in de Bondsdag maar een „con structieve motie van wan trouwen" tegen hem moeten in dienen. De kanselier kon dit dreigement gebruiken, omdat een dergelijke motie (waarin de naam van de nieuwe kanselier moet zijn genoemd) geen schijn van kans op aanvaarding zou maken. Een actie binnen de CDU cn de daarmede verbonden Beier se zusterpartij CSU (van Strauss) behoort ook niet tot de mogelijkheden, omdat Erhard de meest populaire figuur in de partij k en hij de enige k, die haar bij de verkiezingen van volgend jaar naar dc overwin ning kan leiden. Weerslag De benoeming van Goldwater is nieuw koren op de molen van de Westduitse gaullisten en van de Franse president. Zij kun nen thans beweren, dat eens te meer is bewezen, dat in de toe komst niet op de Verenigde Sta ten kan worden gerekend. Zij zullen de overwinning van Gold water aangrijpen als het bewijs dat het Amerikaanse volk bezig is de kennismaking met het con servatisme uit de twintiger ja ren te hernieuwen. De herinne ring aan de „splendid isolation" zal er toe bijdragen, dat Er- hards streven naar een zo nauw mogelijke samenwerking op po- terrein met de Verenigde Sta ten, op meer wanbegrip zal stui ten dan totdusver het geval is. En het gevaar is zeker niet denkbeeldig, dat de reactie in Europa op de jongste ontwikke lingen in de Verenigde Staten vele Amerikanen op hun beurt de indruk zal geven, dat Gold water zich terecht niet veel van Europa aantrekt. Het zou be treurenswaardig zijn, als liet zo ver zou komen. Want het duurt nog vrij lang, voordat het november is en alle twijfel kan worden weggenomen. Engeland Intussen is de benoeming van Goldwater niet in alle opzichten van nadelige invloed op de gang van zaken in Europa als men Engeland tenminste als een Europees land wil beschouwen. De Britse premier Douglas Ho me zal bij alle zorgen, die ook hij zich ongetwijfeld maakt over de kandidatuur van Gold water er tijdens de campag ne voor de uiterlijk in oktober te houden verkiezingen voor het Lagerhuis de socialisten mee te lijf gaan. Men weet, dat hun leider, Harold Wilson, zich voor afschaffing van de eigen Britse kernmacht heeft uitgesproken. Een van zijn argumenten is, dat Engeland zich als ,:J litiek, economisch en militair in november tót president i-ugeidiiu zien ais na van de Navo best wat zijn verdediging betreft op deze militaire organi satie kan verlaten. Terecht kan Douglas Home hier thans tegen over stellen, dat een dergelijke politiek een voor Engeland bij zonder gevaarlijk karakter zou kunnen krijgen, als Goldwater worden gekozen. Want van hem is bekend, dat hij niet alleen de president van de Verenigde Staten zeggenschap over het ge bruik van atoomwapens wil toe kennen (zoals het totdusver is geweest), doch ook aan de Na- vobevelhebbers. Mogelijkheid De beslissing op de Republi keinse partijconventie kan dus van wezenlijke invloed zijn op de ontwikkelingen, welke zich in de komende maanden in Enge land zullen voordoen. De moge lijkheid, dat de Gonservatieve partij bij nationale verkiezingen als overwinnaar uit de bus komt, werd door politieke waarnemers totnogtoe niet erg groot geacht. Men had zich reeds min of meer verzoend met de gedachte, dat Engeland dit najaar een socia listische regering zal krijgen. Wilson heeft nu echter een be langrijke troef uit handen moe ten geven, waardoor ook ande re argumenten van de socialis ten aan kracht dreigen te ver liezen. Het is niet onwaarschijn lijk, dat premier Douglas Ho me binnen betrekkelijk korte tijd nieuwe verkiezingen zal la ten uitschrijven en niet tot ok tober zal wachten. De conservatieven hebben wel iswaar op het ogenblik hun naam niet mee en de socialis ten zullen dan ook geen enkele gelegenheid voorbij laten gaan om daar op te wijzen. Mocht de Conservatieve partij cr deson danks in slagen, dc overwinning tc behalen, dan openen zich ook voor de samenwerking ln Euro pees verband nieuwe mogelijk heden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 14