ienwe Leidse Courant |Goldwater zal republikeinen tegen Johnson aanvoeren Regering moet afremmen - geen lagere belasting Geen geforceerde marsen Grote meerderheid bij eerste stemming Scranton: unaniem achter kandidaat !ls afgetreden Brezjnef 5 Nikita's kroonprins? -BLR CALEX Klandestiene vluchtelingen mogen blij ven Inflatieneiging werkt door Commentaren O Donderdag 16 juK 1964, 45ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .SUntvattigh it gh»bl»vee mijn hert in teghentpoef Warm tot zeer warm De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Warm tot zeer warm, zonnig; en droog weer behoudens een kleine kans op een lokale onweersbui. Zwakke tot matige wind ln hoofdzaak uit oostelijke (Zie ook pag. 7) Ti. 3,35, p.kw. 10.05 Klachtendienst bezorging 18.00—T9.00 uur I Minister Andriessen: ^Handelsakkoord met Tsjechen veelbelovend De handelsovereenkomst tussen Tsje- ■lowakije en de Benelux, die de ilster van economische zaken, prof. J. E. Andriessen, maandag ln Praag eeft ondertekend, noemde de minister reelbelovend" tijdens een korte pers- onferentle op de luchthaven Schiphol, hij gistermiddag met een lijntoe- el uit Praag arriveerde. er van goederen uit Tsjecho- wakije is goed", aldus de minister, bestaat in hoofdzaak uit machines, onen- en vrachtauto's, textiel en rhoeisel. ..De overeenkomst die reeds id vorig jaar is geparafeerd is melijk gesloten om de export jjechoslowakije te bevorderen", professor Andriessen. De Beneluxlanden Teveren onder meer chemicaliën, levens middelen en metalen. pfy De minister, die vertelde dat mer '"'goed en plezierig" met de Tsjechen kan mderhandelen. voorziet vele mogelijk- leden voor de industrie en handeL I Voorts biedt Tsjechoslowakije, dat rolgens de recente ervaringen van prof. Andriessen een „zeer mooi land" is, ^voldoende perspectieven voor een uitge breid toerisme. De beslissing is gevallen: de 55-jarige senator Barry Goldwater zal de Republikeinse partij in november vertegenwoordigen bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen. Hij kreeg bij de eerste stemming al 883 stemmen, dat is 228 meer dan de vereiste 655. Zjjn belangrijkste rivaal, Scranton, kreeg slechts 214 stemmen, Rockefeller 114 en enkele anderen, zoals Cabot Lodge, nog veel minder. Onmiddellijk na de stemming trad Scranton de zaal binnen. Hij stelde voor de benoeming van Goldwater unaniem te ver klaren. Nadat de procedure hiervoor was gevolgd, verklaarde voorzitter Morton onder luide bijval de benoeming unaniem. Scranton vergeleek zijn positiè met die van Goldwater vier jaar geleden onder soortgelijke omstandigheden. Hij trok zich toen terug om het veld te ruimen voor Richard Nixon. „Ons standpunt heeft niet gezegevierd", al dus Scranton. „De overwinnaar wens ik zeer hartelijk geluk. De Republi keinse partij moet thans de nadruk leggen op haar eenheid, niet op haar verschillen. Dit is onze partij en wij zullen niet 'deserteren. En zoals ik al tijd heb verklaard, ik zal volledig wer ken voor de kandidaat, die voor deze conventie is benoemd. Voor de eerste keer sinds veertig jaar hebben de republikeinen zich achter een conservatieve kandidaat geschaard. De man die zij kozen, is een slanke, i een meter tachtig lange 55-jarige terner" met een middelbare schooloplei ding en een jaar college. Hij heeft Anastas Mikojan, een „oude bolsjewiek" s de rechterhand van Stalin, is gis- teren door de Opperste Sowjet bjj accla- matie benoemd tot president van de Sow- Jetunie, zoals wij gisteren reeds in een onzer edities meldden. Hij volgt president Brezjnef op, die door Chroesj- s vrijgemaakt voor werk in de bartij. De meest gangbare conclusie die £ult deze functiewisseling wordt getrok- dat Brezjnef een stapje dichter tot de opvolging van Chroesjtsjef is ge- ""komen en dat de gezondheidstoestand van -^Hikojan de laatste tijd kennelijk Is ver slechterd, waardoor deze zuiver repre sentatieve functie voor hem Is vrijge- xjjnaakt. /j Overigens verheelt men in het Westen [toiet dat de benoeming van Mikojan, die ^fcezien wordt als degene die de stoot ge geven heeft tot Chroesjtsjofs politiek van vreedzame coëxistentie, een versterkig >J>etekent van Chroesjtsjefs positie, pal wat zijn toenaderingspolitiek tot het k Westen betreft >8-jarige Mikojan is de eerste niet- Russische president Hij is een Armeen |werd door Chroesjtsjof gebruikt v< moeilijke buitenlandse kwesties. Ook onder Stalin onderhield hij vooral contacten met het buitenland, scherp- Izinning, innemend en geestig. In 1962 werd hij naar Cuba gezonden n premier Castro te verzoenen met de Russisch-Amerikaanse overeenkomst dat de Russische zware raketten van het eiland zouden worden teruggetrokken. Na zijn bezoek aan Havanna reisde hij ir de VS voor overleg met Kennedy Rusk. Official dealer Leiden e.o. In één oogopslag AR: minder subsidie voor woningbouw pag. 2 Over Alfrink pag. 2 Goldwater (achtergrond) pag. 5 Rusland wil rode top pag. 5 Chinezen hitsen Roemenen op pag. 5 Steeds stiller in vakantie- gebied! pag. 7 Vanavond: Knokke pag. 7 Nogmaals: Plateel pag. 7 gezegd er niet zeker van te zijn, de her- te hebben om het presidentschap te kunnen bekleden. Goldwater, die geen bezoek aan de conventiezaal mocht bren gen, heeft het gebouw, waarin de gede legeerden bijeen waren, van de lucht uit bekeken. Hij reed naar een vliegveld en cnarterde een vliegtuig. de Verenigde Staten. De republikeinse kandidaat zei, tijdens zijn campagne ge bruik te zullen maken van vroegere uit spraken van Johnson. Oud-president Eisenhower verklaar de (voordat Goldwater kandidaat was geworden) voor de t.v., de verwerping de amendementen op het republi keinse program als ondemocratisch te beschouwen. De amendementen waren heel goed en hadden zonder bezwaar aanvaard kunnen worden. Zij zouden iets wezenlijks tot de beginselverkla ring hebben bijgedragen. Eisenhower zei: „Het was of je alleen de keus had voor of tegen het program te stemmen en dat was erg slecht". Gisteravond is bij Guémar in het Franse departement Haut-Rhin, een door de uit Amsterdam afkomstige 63- jarige heer A. Raphalowiz bestuurde auto door nog onbekende oorzaak aan het slippen geraakt en vervolgens tegen boom gebotst. Zijn passagiere, de 28-jarige mej. Ch. Jelgersma uit Was- ar. werd zwaar gewond in een zie kenhuis opgenomen. De heer Raphalowiz is in een ziekenhuis overelden. Miller Voorzitter Morton heeft intussen laten weten, dat Goldwater William E. Miller, voorzitter van de partij en lid van het Huis van Afgevaardigden, uitgenodigd heeft, de kandidatuur voor het vice-pre- sidentschefp te aanvaarden. Miller heeft zich hiertoe reeds bereid verklaard. Van avond (Ned. tijd) komt de conventie voor een slotzitting bijeen. Goldwater zal dan in een toespraak de benoeming aan vaarden en voorstellen Miller tot kandi daat voor het vice-presidentschap te be noemen. Deze wordt beschouwd als een harde verwoede campagnevoerder. Hij is rooms-katholiek en komt uit een staat met veel stemmen (New York). Johnson r pre- Minister SchoLten (justitie) is bereid het verblijf te legaliseren van als bona fide aan te merken vluchtelingen die thans klandestien hier te lande mochten verblijven mits: de datum van him ille gale binnenkomst ligt op of vóór 24 juni 1964, zij zich vóór 1 september 1964 bij de politie aanmelden en zij alsnog een verzoek indienen tot het aanvaarden van hun verblijf als vluchteling. Gepensioneerden vragen minimum huureompensatie De besturen van de Algemene Neder landse Bond van Gepensioneerden, de Centrale Raad voor de behartiging van pensioenbelangen en de Bond van Ge pensioneerd spoor- tram- en ander ver- voerspersoneel .tezamen 120.000 gepen sioneerden vertegenwoordigend, hebben zich in een brief tot de ministerraad en tot de voorzitters en de leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaal gewend. In de brief wordt erop gewezen, dat de actief dienende ambtenaren een huur eompensatie krijgen van 1.3 procent, met een minimum van f 8.70 per maand, terwijl de gepensioneerden een huur eompensatie wordt toegekend van 1,75 procent, echter zonder minimum. Door het niet opnemen van een mi nimumbedrag voor de gepensioneerden worden in het bijzonder de weduwen en diegenen, die een laag pensioen zon der bodempensioen hebben getroffen. De bonden van gepensioneerden ver zoeken dringend ook voor de gepensio neerden een minimum-huurcompensatie van f 2 per week of f 8,70 per maand vast te stellen. De veertienjarige Steven L. vain Dier- men uit de Botenmakersstraat in Zaan dam is gisteren onder een vrachtauto geraakt en om het leven gekomen. De jongen werd bij egaliseringswerkzaam- heden bij de spoorlijn Purmerend-Zaan- dam door een achteruitrijdende zand- auto gegrepen. Prinses Beatrix is gisteravond op het vliegveld Soesterberg teruggekeerd van haar bezoek aan Noorwegen. De Prinses reisde per Friendship. Goldwater heeft zich gisteren ten verleiden tot een uitspraak sident Johnson, tegen wie hij het in vernber zal moeten opnemen. (De demo craten wijzen hun kandidaat pas aan op hun conventie te Atlantic City, die op 24 augustus begint). Hij noemde Johnson de .grootste zwen. delaar in de Verenigde Staten" en ,,een van de meest valse mensen, die hij ooit had ontmoet". Hij beschuldigde de pre sident ervan, dat hij vorig jaar nog hepl anders over de burgerrechten dacht dan hij nu doet en dat hij toen ook ernstige kritiek had op de belastingwetgeving in De 44-jarige mevrouw Geist uit Aadorp (gemeente Vriezenveen) is gis teravond bij het oversteken op Rijksweg te Almelo door een auto gegrepen overleden. Geen uitbundig zomerplaatje. Geen „blanke top der duinen" of „vriend'lijk Noordzee-strand"dat noodt tot een zonnebad. Maar een grauwe steenmassa, die er, ook als het zomer is, nauwelijks anders dan grauw uitziet. En wat doe je, als je „drie-hoog-achter" zit, je studenten kamer lijkt wel op een broeikas en de muren schijnen hitte uit te ademenAch. voor de ware zon-aanbidder is dan zelfs het kleinste platje een paradijs E.E.G.-commissie waarschuwt De regering moet haar remmende conjunctuurpolitiek voortzetten. Zo mogelijk moet in de herfst door een algemene afremming van de groei van de binnenlandse vraag een ont spanning op de arbeidsmarkt worden bereikt, die voldoende is om de loon- Een man heeft zich gisteren op premier Jomo Kenyatta van Ke nia geworpen, toen deze zijn hotel in Londen verliet om zich naar Marlborough House te be geven voor de Gemenebest-confe rentie. De lijfwacht van de pre mier heeft aan de worsteling een eind gemaakt. Op de foto ver laat Kenyatta, omringd door vei ligheidsagenten, Marlborough House. (Zie pagina 5). ontwikkeling in de hand te houden. Dit advies werd door de EEG-com- missie gegeven in haar recente kwar taalbericht over de economische toe stand van de gemeenschap. Volgens het bericht schijnt er weinig kans te bestaan, dat aan de voorwaarden - belastingverlaging per 1 juli 1965 zal worden voldaan. De commissie waarschuwt voorts, dat de Inflatieneiging nog geruime tijd zal door- werken. Het Is zeker niet uitgesloten, aldus het verslag, dat in de herfst van dit jaar toch een nieuwe golf van zoda nige loonstijgingen voor 1965 zal ontstaan, dat niet alleen stabilisatie van het prijs niveau wordt verhinderd, doch bovendien nieuwe prijsstijgingstendensen tegelijk met een verdere verslechtering vai betalingsbalans en ten slotte zelfs met een zeer ernstig recessiegevaar, zullen kunnen optreden. Men is in Brussel tot deze conclusie ge komen ondanks het feit, dat de groei var de Nederlandse economie vermoedelijk ir 1965 zal aanhouden, zij het ook in eer aanzienlijk langzamer tempo. Als de rege ring er in slaagt een nieuwe loonexplo sie te vermijden, kan een aanzienlijk tra gere uitbreiding van het particuliere ver bruik worden verwacht, aldus het verslag. Een geringe daling van de investeringen vooral als gevolg van een vermoedelijk sterk vertraagde stijging van de winsten in 1964 zou kunnen leiden tot zekere ontspanning op de arbeidsmarkt In dat geval zal de expansie van de uit. voer, waarvoor zeer gunstige vooruitzich ten bestaan gezien het verloop van d< wereldconjunctuur leiden tot een spoe diger herstel van het externe evenwicht in het verdere verloop van 1965. Bij deze, in velerlei opzichten nog onzekere hypo theken zou het bruto nationale produkt in 1965 ten opzichte van 1964 met onge veer 3,5 procent kunnen toenemen. Er bestaat weinig kans dat aan de In afwachting resultaat ondersoek In verband met het tragische over lijden van de cadet-sergeant Meerdink Veldboom heeft de bevelhebber der landstrijdkrachten na overleg met de staatssecretaris van defensie Den Toom aan het korps commandotroepen op dracht gegeven alle grote inspanning vergende werkzaamheden, in het bij zonder geforceerde marsen, verbonden aan de gevechtscursus te Roosendaal tot nader order achterwege te laten. Tevens heeft de bevelhebber der landstrijdkrachten bepaald dat het af leggen van de militaire vaardigheids- proef. voorzover betreft de veldloop tot nader order dient te worden opge schort. Zowel ten aanzien van de zware inspanning vergende werkzaam heden van de gevechtscursus te Roosendaal als met betrekking tot de veldloop voor de militaire vaardigheids- proef vindt thans een onderzoek plaats door de inspecteur militair geneeskun dige dienst of en in hoeverre de eisen daarbij gesteld eventueel zullen moeten worden herzien, zo deelde de leger- voorlichtingsdienst mee. Gisteravond werd sectie verricht op het stoffelijk overschot van de over- De staatssecretaris van defensie heeft in gezelschap van de plaatsver vangend secretaris-generaal van d< Koninklijke Landmacht een bezoek aar het korps commandotroepen gebracht om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de omstandigheden onder het tragische voorval plaats had. Ook de inspecteur van de militair geneeskundige dienst, generaal-majoor dr. H. J van der Giessen, was in Roosendaal. Weinig kans De regering heeft een verlaging in de orde van grootte van fl miljard a kondigd en wel voor het begin 1967. Het eerste deel ervan (ca. f500 miljoen) zou op 1 juli 1965 van kracht worden, als de toeneming van de binnenlandse vraag in 1965, vergeleken met 1964, twee procent achterblijft bij die van de binnenlandse produktie. Deze voorwaarde biedt overi gens volgens het verslag geenszins de garantie dat het binnenlandse evenwicht dan zal worden hersteld, aangezien ze alleen in volumegrootheden is uitgedrukt Als de belastingverlaging reeds in 1965 plaats vinden, moest in ieder geval overeenkomstig de aanbeveling van de EEG-ministerraad de stijging van de overheidsuitgaven dienovereenkomstig beneden de 5 procent worden gehouden. Voorts wordt verklaard, dat de krediet- politiek in de herfst van dit jaar restric tief zal moeten blijven. De stabilisatie van het bedrag der uitstaande bankkre dieten van mei tot augustus komt vrijwel met het seizoenspatroon, doch de volgende maanden zal een krach, tige druk worden uitgeoefend tot het toe. staan van een aanzienlijke expansie, echter slechts zeer beperkt ge volg zou mogen worden gegeven. Wat de gemeenschap als geheel gaat verklaart het verslag, dat de e mische groei zich dit jaar ongeveer in het huidige tempo zal blijven voortzetten. De handelsbalans van de zes zal waarschijn lijk niet verder verslechteren, doch het tekort over het gehele jaar zal toch 3 tot 3,5 miljard dollar belopen. De lopen, de rekening van de betalingsbalans van de EEG zal ongeveer in evenwicht zijn. De toeneming van het reële bruto-sociale produkt wordt nog steeds op 5 procent geraamd, terwijl het indexcijfer vot industriële produktie een stijging zeven procent kan opleveren. T\E TIJD is voorbij dat de verkie- zing van een Amerikaanse pre sident een Amerikaanse aangelegen heid vormde. Dat hangt samen met de situatie van de wereld en met de plaats van Amerika daarin. Daar om wordt buiten de Verenigde Sta ten evenzeer meegeleefd met de pre sidentsverkiezingen als binnen de Verenigde Staten. Er Is een verschil: wij buiten Ame rika kunnen er zo weinig aan doen. Ons past een afwachtende houding. Wat we ons mogen veroorloven is enige bevreemding over de gang van zaken ginds. Dat merkwaardige ge doe met die conventies, dat elkaar aftuigen van partijgenoten. Dat klaarblijkelijk kinderlijke en weinig diepgaande. Dat weinig onderscheid ook ln de principiële fundering tos sen de partijen. Alsof de problema tiek waarin de wereld zich bevindt ware weg te nemen met toverwoor den als conservatief en progressief. Om eerlijk te zijn: het is ons de afge lopen dagen wel eens bang te moede geworden. En wij vermoeden, dat dit wel zo blijven zal. TTET MEEST neutrale wat voor lopig gezegd kan worden van de verkiezing van Goldwater tot repu blikeins kandidaat is, dat zij al niet meer verrast. Verrassen doet ook niet meer de grote meerderheid die hem ten deel is gevallen. Zeker is, dat ook onder de republi keinen velen met deze kandidaat niet gelukkig zijn. Maar zijn verkie zing kreeg steeds meer het karakter van de onontkoombaarheid. Onder deze omstandigheden is niet onbe grijpelijk dat vele kiesmannen zul len hebben gedacht: haalt hij toch een meerderheid, laat het dan maar een zo groot mogelijke zijn. Op deze wijze hebben zij hun onde partij, die ccn bijzonder moeilijke tijd meemaakt, nog zoveel mogelijk de schijn van eenheid willen geven en hun kandidaat die toch ver liezen gaat nog zoveel mogelijk kansen. Mogen wij het eens paradoxaal for muleren? Wanneer Goldwater een heel normale meerderheid had be haald, zouden we ons even hebben kunnen afvragen of ons kritisch oor deel misschien herziening behoeft. Nu zien we daartoe helaas geen aanleiding. De vermeende onont koombaarheid overheerste. 17EN van de verklaringen van Gold- waters verkiezing ligt ln de laks heid van zijn eigen partij. En nit deze ervaring zijn lessen te trekken van wijder strekking. Een politieke partij Is een belang rijke Instelling. Zij heeft een functie in het selecteren en naar voren schuiven van toekomstige politici zjj heeft een even belangrijke func tie in het proces van politieke me ningsvorming. Van een politieke partij mag een re delijke politieke activiteit worden verwacht. En dat eigenlijk zonder onderbreking. Niet alleen maar bij de nadering van verkiezingen. Voor al dat proces van politieke menings vorming duldt geen onderbreking. De republikeinse partij in Ameri ka is ingezonken. Men meent hij de volgende presidentsverkiezingen geen kans te hebben en dat schijnt ook wel zeker. Maar juist in moeilijke tijden moet een partij tonen wat zij waard Is. TVIAT een politieke partij waard ls dat is wat allen die daarvoor in aanmerking komen haar waard maken. En die allen dat zijn wij allen, in onze hoedanigheid van bur gers van de staat onzer Inwoning. Een gezonde democratie veronder stelt gezonde partijen. En gezonde partijen veronderstellen een burgerij die bereid is tot actieve belangstel ling. Duidelijk Is wel, dat de republikein se partij in Amerika hieraan lijden de is. Naast de onmacht om tegen over de politiek der democratische regering een duidelijk alternatief te plaatsen. Dat zal trouwens bij een ontbreken van genoegzame principiële funde ring altijd moeilijk blijven. Ditmaal is de republikeinse partij het slachtoffer, omdat de democra tische aan het bewind is. Ware de republikeinse partij aan het bewind, dan zou de democratische partij bij ontbroken waakzaamheid op haar beurt hebben verloren. Een fout nu van de republikeinse partij is, dat zij, met de dreiging van het verlies in het verschiet, bedenkelijke accen ten is gaan leggen. Maar daarmee maakt zij, zowel voor Amerika als voor heel onze gemeenschappelijke wereld, dc zaak vermoedelijk niet beter. ,Jk moet binnen komen. Ik ben de enige die het strijkijzer kan repareren"

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1