GEBREK AAN COMMÜNICATfi TUSSEN BISSCHOP EN LEEf Een woord voor vandaal Vijf kerken in Indonesië nemen belangrijk besluit DRINGEND VERZOEK ICCC neemt week lang bezit van Woudsehoten Ondanks warmte gedegen beraadslaging in Senaat Industrie vindt voeding op te laag peil (IE! WOENSDAG 15 JULI 19( ANDERZIJDS ANTWOORD AAN RIDDERBOS In een ingezonden stuk in het blad Opbouw heeft dr. R. H- Bremmer, geref. predikant (vrij- gem.) te Enschede, geantwoord op het artikel van prof. dr. H. N Ridderbos in het Gereformeerd Weekblad over de uitspraken van de generale synode van de vrijge maakte kerken in de zaak-ds. Van der Schaft. In deze publikatie (die later door ons is overgenomen) heeft prof. Ridderbos gewezen op de merkwaardige houding, die dr Bremmer tijdens de behandeling van genoemde zaak in de synode zitting zou hebben ingenomen. Zo als bekend, wees prof. Ridderbos op de toenaderingspogingen die na de synode van Utrecht (in 1959) werden ondernomen en waaraan ook de Enschedese pre dikant actief deelnam. Met Af keer en droefenis" nam de Kam per hoogleraar nu kennis van de houding van dr. Bremmer in de synode. Dr. Bremmer dient prof. Ridderbos als volgt van repliek: INDERDAAD was er naar mijn mening na Utrecht-1959 reden om vanuit ons vrijgemaakte stand punt positief te reageren. Er was beweging gekomen in de jarenlang verstarde zaak tussen de belde ker ken. Ik meen dat ik althans per soonlijk daarin het uiterste beproefd heb. Maar toenadering betekent nog geen uitverkoop. Dr. Ridderbos heeft dat zelf treffend gedemon streerd bij gelegenheid van hetgeen de laatste maanden op de synode van Groningen 'Lunteren van de Gereformeerde Kerken 'synodaal) gebeurde. Een voorstel van Com missie I van deze synode om niet in te gaan op de verzoeken de tucht maatregelen van 1944 en volgende jaren alsnog te desavoueren (ge zien de terzijdestelling van de Ver vangingsformule) werd daar ver worpen. De synode van Lunteren bevond zich toen om met dr. Ridderbos te spreken in kerke lijk niemandsland. Prof. Ridderbos intervenieerde op dat moment krach tig met een artikel ..In het slob" in het Geref. Weekblad van 14 februa ri 1964. Hij werd vervolgens in het daarop volgend beraad te hulp ge roepen en de zaken bleven zoals ze waren. Belangstellende lezers ver wijzen we naar hetgeen dr. E. Mas- sel ink over deze zaak in Waarheid en Eenheid schreef waarin deze zich tot het uiterste inspande het syno dale kerkpubliek te confronteren met dr. Ridderbos' aandeel in de ze zaak ial vergiste hij zich wat betreft het begin van dr. Ridder bos' interventie). En nu veroor deelt dr. Ridderbos in zijn vrijge maakte partners in de toenade ringspogingen van 1959 dat zij in een tuchtprocedure voet bij stuk hielden bij de centrale punten en directe grondslagen van ons vrij gemaakte kerkelijke leven? Toe stemmen dat de herziene kerkorde principieel aanvaardbaar is, zoals ds. Van der Schaft o.m. wilde zou immers betekenen met pak en zak overgaan op het synodal* standpunt. Het geweten van dr Ridderbos klopt luide voor ande ren. Zolang hij echter zelf staan de houdt dat de generale synodes van 1944 en volgende jaren tcrech' de huidige vrijgemaakten niet toe stonden ..hun verzet in de ambte lijke bediening'' tegen de toenmali ge ..rechtsbedeling'' voort te zetten en dat toen ..wettige en rechtmatig* beslissingen" genomen zijn (G. W 14-2-1964), moet hij geen alarm slaan als anderen opkomen voo* het goed recht van de fundamen tele inzet van het vrijgemaakt* kerkelijke leven. En als hij schrijft dat wij door deze uitspr? ken ,,de vrijgemaakte kerk als de enig ware tegenover onze kerk al* de valse stellen" maakt dat mif •chien indruk op het publiek waar voor hij in G. W. schrijft, het i« echter slechte caricatuur 'onze sy node zou doen aan „zelfabsoluto ring": nota bene!) en ver beneden de theologische en journalistieke maat waarin prof. Ridderbos zich gemeenlijk pleegt uit te drukken Ik zou best eens met dr. Ridder bos over de principiële en prakti sche kwesties die met het belijden aangaande de kerk in de artikelen 27 tot 29 N.G.B. samenhangen in de pers van gedachten willen wi» selen. maar dan niet op het niveau van caricaturen en van zijn voete» afvegen aan zijn tegenstanders. Het bovenstaande schreef ik nie« met plezier. Met dr. Ridderbos om gaan in toenaderingspogingen" is aangenamer. Maar het is blijkbaai soms nodig de dingen wat hard zeggen om de sfeer zuiver te hou den. Wij ziin als vrijgemaakten volgens dr. Ridderbos voor de sy- nodalen „vlees van ons vlees en been van ons gebeente". Maai waarom dan, zodra het over de vrijgemaakten gaat, zo ruw cn wrang geschreven? Aansluiting bij Raad van Kerken (Van onze kerkredactie) TNERTIG ledenkerken van de Indonesische Raad van Ker ken hebben dit jaar 123 afgevaar digden gestuurd naar de verga dering vain deze Raad, die onlangs in Djakarta gehouden werd, terwijl er daarnaast nog veel adviseurs, waarnemers en gasten waren. In totaal waren tweehonderd personen aanwezig. Voorzitter was prof. dr. J. L. Ch. Abineno, die het thema van de vergadering .Jezus Christus, de goede Herder" inleidde. Het on derthema ,,De christelijke taak midden in de revolutie" werd behandeld door de heer T. B. Si- matupang. Vijf kerken werden op deze vergade ring aanvaard als lid: de Protestantse Kerk van Stmalungun. die zich als doch terkerk afsplitste van de grote Batak- kerk, een kerk van Kalimantan (Bor neo), twee pinksterkerken reeds eer der was er een pinksterkerk lid gewor den. en de Evangelisch Christelijke Kerk van West-Irian, die voorheen al als lid werd beschouwd, maar nu officieel werd toegelaten. Verschillende werkgroepen hebben de eenheid, de zending en evangelisatie, de enhid, d zending en evangelisatie, de opbouw van de gemeente, kerk en sa menleving. en dienst en interkerkelijke hulpverlening besproken. In een bood- Kerkdiensten in Parijs Op verzoek van de kerkeraad van de Seref. kerk van Parijs vestigen wij er e aandacht van toeristen op, die een zondag in Parijs doorbrengen, dat ook tijdens de vakantie elke zondagmorgen om half elf kerkdienst wordt gehouden in het kerkgebouw 102 Boulevard Ara- go, Parijs XIV Métro Denfert-Roche- VAKANTIE-ADRESSEN uitsluitend via de uit de krant i ons op te geven. DE DIRECTIE Conferentie met dr. Carl Mclntire Bijeenkomsten in Taipeh, Helsinki en Libanon D> vijf dagen geconfereerd, waarbij tal van sprekers het woord zullen S Internationale Raad van Christelijke Kerken (ICCC) heeft voor deze zomer tal van bij eenkomsten in verscheidene we relddelen op hert programma staan. De belangrijkste voor ons land is ongetwijfeld die in Woudsehoten van 20 tot 24 juli a.s. Onder het thema ,,De Bijbel Gods Woord" wordt onder auspiciën van de Ne derlandse organisatie ter bevorde. ring van het werk van de ICCC (Van onze parlementsredactie) I Carl de overheid uitgaat, maar omdat een bepaalde richting vertegenwoor- De zomerse warmte en het ver-fe,™ SF- langen naar vakantie heeft de ziging van de L.O.-wet. waarii Eerste Kamer er gisteren niet van bevoegden van^oude^bn weerhouden drie wetsontwerpen 0p djt punt ontstaat er grote gedegen te behandelen: verdere deelneming aan de Internationale ba*e scholen behoeft echter geen borgsom f ontwikkelingsassociatie, de Oor logswet en de wijziging van de Lager-onderwijswet 1920 en dc Kweekschoolwet. Zij werden alle aangenomen, de Oorlogswet met de stemmen van de communisten en de pac. socialisten tegen. Twee en een half uur spraken de senatoren over de ontwikkelingshulp naar aanleiding van het voorstel om over een periode van drie jaar een kleine 60 miljoen bij te dragen aan de I A.O. Prof. De Gaay Fortman be toogde. dat het weinige, dat Neder land in het kader van de ontwikke lingshulp kan doen. zoveel mogelijk moet zijn. Het Evangelie zegt. dat veel zal worden geëist van degene, die veel heeft. Welnu. Nederland heeft overmatig veel ontvangen, al dus de a r. woordvoerder In dezelfde geest sprak prof. Van Hulst. De c.h. afgevaardigde zei, dat het schaamrood hem naar de kaken zou stijgen wanneer men met het oog op het eevraagde bedrag van een oiier zou spreken. Hij had berekend, dat het nog geen hallje per hoofd en per dag wes. terwijl het overeenkomstige bedrag voor de defensie 208 is. OORLOGSWET Een enkele opmerking van de heer Van der Spek «pac. soc.) Ubu!te" be schouwing gelaten, was de..heer Burger (soc de enige spreker bij de beraad slaging over de Oorlogswet. die regels bevat voor de uitoefening van de mili taire bevoegdheden in tijden van gevaar of oorlog. Hij was zeer verheugd, dat het recht van de staten-generaal op in formatie en de plicht van de regering om informatie te geven ook tijdens een abnormale rechtstoestand met w°rdt aangetast. Hij wraakte in dit verband de opmerking van een Tweede-Kamer lid (de a.r. Walburg - red.); „Wanneer de minister op deze vraag niet kan ant woorden. zal hij het wel zeggen, parlement moet niet dociel zijn, De openingsrede zal worden uitge sproken door niemand minder dai voorzitter van de ICCC, dr. Mclntire, die volgende week twee (la gen in ons land zal vertoeven alvoren hij doorreist naar Formosa. D Mclntire heeft als titel voor zUn li leiding gekozen: „Het Woord Gods e het getuigenis van de ICCC". Voor de tweede dag staan drie sprt kers op het programma: prof. dr. S. t Zuidema van de Vrije Universiteit („De Schrift en haar sleutels"), prof. W Kre- mer, hoogleraar aan de Theologische Hogeschool van de Chr. Geref. Kerken in Apeldoorn („De Bijbel en het dage lijks leven") en de heer P. Kuit. direc teur van de kweekschool „De Driestar" in Gouda „(De Bijbel en 'iet persoonlijk geloofsleven"). Op woensdag 22 juli zal 's morgens het woord worden gevoerd door luitenant-kolonel A. van Ramshors'. te Doorn over het onderwerp ..Het Woord van God in het atoomtijdperk", terwijl 's middags een causerie zal wor den gehouden door ds. J. C. Maris, de Europese secretaris van de ICCC, over „De Bijbel en de Bijbelgetrouwe kerk". PROF. GISPEN De volgende dag spreekt de VU-hoog- leraar prof. dr. W. H. Gispen over „Het Bijbelse en het Babylonische scheppings verhaal". 's Middags komt het onderwerp „De ontwikkeling van de moderne theo logie in Duitsland en het Woord Gods" i aan de orde. dat wordt ingeleid door ds. WiJ-( Horst Thurmann uit Wuppertal (Wcst- n Duitsland), terwijl Dick Boogaard, voo:- zitter van het ICCC-jeugdcontact snreekt over „Bijbel en Jeugd". Op de laatste dag wordt nog gespro ken over ..Bijbel en evolutie" door dr. H. K. Flipse. leraar aan het christelijk lyceum m Hilversum, en over ..Dc Bij bel en de wederkomst van Christus' door prof. dr. B. J. Oosterhoff, hoogle raar aan de Theologische Hogeschool in Apeldoorn. Ds. P. J. Mietes, predikant van de Vrije Evangelische gemeente te Zeist zal steeds de dagopehing verzorgen. Van 23 tot 29 juli zal voorts de Raad van christelijke kerken in het Verre Oosten zijn vijfde algemene vergadering Men* wil de I houden in Taipeh (Formosa) onder liet blhSSS. K, de heer jhe™ .ChrMHhhe in S ian ^"""roVerSDe S3nd°"vSche EvahgelUche raad school behoort. De heer Derksen (kath. komt van 28 tot 31 augustus :n Helsinki v) zag in het wetsontwerp een poging (Finland) bijeen, op welke bijeenkomst om te komen tot gelijke ontwikkelings-; het woord zal worden gevoerd door ds. mogelijkheden van openbaar en bijzon- j c. Maris uit Bloemendaal. Van 17 tot der onderwijs en een uitwerking van de 24 augustus wordt de bijbelconferenti pacificatie De heer De Jong (soc.), een van de ..Bijbelgetrouwe raad voor he notoir voorstander van openbaar onder- Midden-Oosten" gehouden in Naoa Es iiw.M/1» - worden gestort. Waarom niet. wilde de heer Algra weten. Omdat, antwoordde staatssecretaris Grosheide, de kosten van schoolstichting voor re kening van de gemeente komen en net een vreemde zaak zou zijn uit de ge meentekas een waarborgsom te storten. Het gehele wetsontwerp overziende, kwa men de heren Algra en Van Hulst (e h.) tot de slotsom, dat er van een evolutie kan worden gesproken. wijs, bracht staatssecretaris Grosheide hulde. Sprekende over de invoering van schoolraden, legde de staatssecretaris er de nadruk op, dat dit adviescolleges zullen zijn. Daarom kon hij evenmin als de heren Derksen en De Jong het be zwaar delen van de heer Algra, die het had genoemd, dat in de school- Safa in de Libanon. Ten slotte kan nog worden gemeld, dat het zesde ple, congres van de ICCC volgend jaar augus tus in Genève zal worden gehouden, thema zal zijn „Jezus Christus Weg, de Waarheid en het Leven" schap van de Raad van Kerken wordt erop gewezen, dat Jezus Christus de enige bron van openbaring is. In alle omstandigheden moet naar Hem geluis terd worden. In het huidige Indonesië betekent dit, dat de christenen ook te midden van de structuren van deze moderne staat met een eigen ideologie gehoorzaam moeten zijn aan de Heer. Onder de vele punten, die de werk groep „Kerk en samenleving" aan de orde stelde was er een inzake de situatie West-Irian, waar onder regeringsin- ïd een jeugdfront is opgericht. Het bestaan van dit jeugdfront doet echter niets af aan de taak van de kerk tegen over de jeugd in eigen organisatorisch verband, zo meende men. CORRUPTIE Verder werd over de politieke par tijvorming in de Parkindo (christe lijke partij) nadrukkelijk gezegd, dat deze en aanverwante organisaties de roeping hebben in gehoorzaamheid aan hun Heer voort te werken en vooral door kadervorming. Ook over de corruptie sprak de vergadering zich uit. Duidelijk werd het gevaar de corruptie onderkend, juist in verband met de ernstige inflatie in In donesië. Van de kerk werd gevraagd in prediking en catechese en bij de pastorale zorg bijzondere aandacht te schenken aan de gevaren van corrup tie, die ook de leden van de kerk be dreigen. „We mogen deze problemen niet ontwijken, want anders doen we mee aan de morele ondermijning van de maatschappij" Van de overheid werd gevraagd met kracht tegen alle uitingen van corruptie op te treden. Tenslotte werd een verklaring opge steld over de kwestie Maleisië. ..De christenen moeten zich bewust zijn van hun roeping: bij te dragen tot de vrede tussen de volkeren in Oost-Azië. Daarom dient er een einde te komen aan het kolonialisme in welke vorm ook." Gepleit wordt voor de gedachte Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Naarden (ziekenhuisDred.) H. Noordermeer te Peize (Dr.) Aajigenomen het beroep van de gene rale synode tot pred. voor buiteng-.w. werkzaamh. legerpredikant: F. P. Sal- verda te Etten en Leur (N.B.). GEREF. KERKEN Beroepen te Schagen (N.H.): B E Span, te Dordrecht: te Marum (Gr.): A. Wiersinga, te Winschoten GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Glanerbrug-Oldenzaal en te Noorbergum: J Verhoef, kand. te Kampen. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Ierseke: A. Bregman, kand. te Benthuizen en F. Harinck, kand. te Beroepen te Rotterdam-Zuidwijk e.a.: F. Harinck, kand. te Goes. Aangenomen naar Almelo: L. Vogelaar te Zoetermeer CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Charlois: J. Plantinga, kand. te Hoogeveen; te Naar den: (bij accl.): G. Bouw, kand. ie Nun- speet. Aangenomen naar Gorinchem: P den Bulter, kand. Ie Apeldoorn, die bedank te voor Ermeio en Klundert OUD GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Doorn: J. W. Slager te Stavenisse. EVANG. LUTHERSE KERK Benoemd tot hulppred. te Culemborg: W J. Manger, em. pred. te Brussum. Joel Brand (58) overleden De bekende Israëlische schrijver en journalist Joel Brand is gisteren in Bad Kissingen aan een hartaanval overleden. Hij is 58 jaar geworden. In de oorlog heeft hij een vooraanstaande rol ge speeld in de Joodse ondergrondse bewe ging. In Hongarije heeft hij in 1944 met Eichmann onderhandeld over het ruuen var. een miljoen Joden tegen 10.000 vrachtauto's. In het Auschwitz oroces ia Frankfort en in het proces tegen EicM- manns medewerkers Hunsche en Kru- mey trad hij als getuige op. Ook nam hij deel aan de onderhandelingen tussen West-Duitsland en Israël over de her stelbetalingen. (Maphilindo) waarin de betrokken keren samen een bijdrage zouden kun nen leveren tot de ontspanning in dit gedeelte van de wereld. Aan het slot van de vergadering werd het avondmaal gevierd in het kerkge bouw van de Christelijke Kerk van In donesië (de vroegere Chinese kerk). Li turgie en sacramentsbediening werd gezamenlijk verzorgd door predikanten van verschillende kerken aan d onge- van verschillende kerken a wie vrijwel alle deelnemers ferentie. Prof. Muntendam opent medisch centrum te Heerlen De directeur-generaal van de volks gezondheid, prof. dr. P. Muntendam, heeft gistermiddag het nieuwe ge neeskundig centrum van de Neder landse steenkolenmijnen in Heerlen geopend. In zijn openingstoespraak zijn laatste in deze functie wees prof. Muntendam op het verschil in arbeidsomstandigheden tussen nu en een eeuw geleden Hij richtte voorts een persoonlijk woord tot dr. Mey, directeur van de geneeskundige dienst der Nederlandse steenkolen mijnen, waarin hij zijn stuwkracht en organisatorisch talent prees. Tevoren had president-directeur van de staatsmijnen, Drs. A. Rottier, als voorzitter van de gezamenlijke steenko lenmijnen van Limburg een kort be groetingswoord gesproken, waarin hij zich speciaal richtte tot prof. Munten dam, de afgevaardigden der E.G.K.S. het staatstoezicht op de mijnen, ge meentebesturen, de mijnindustrieraad. de instituten van sociale verzekering en vertegenwoordigers van werknemers en anderen, evenals de andere sprekers van de middag schetste hij de enorme groei van de bedrijfsgeneeskunde bij de mijnen als onderdeel van de sociale verzorging van het personeel. De directeur van het nieuwe, genees kundig centrum, dr. A, V. Mey, ging dieper in op de historie en de medische kant van het centrum. Hij merkte hier bij onder andere op, dat de intense aan pak van de speciale mijnwerkersziekte, de silicose, er in Limburg toe geleid heeft dat de specialisten op dit gebied hun collega's in het buitenland ver vooruit zijn. Hij merkte tevens op, dat daarnaast in het nieuwe centrum de aandacht gericht blijft op hart- en vaat ziekte, die in Nederland nog de groot ste doodsoorzaak zijn. De vergoeding voor gemis van levens middelen voor dienstplichtige militairen, die met verlof zijn of wegens ziekte thuis verblijven zal belangrijk worden ver hoogd, zo heeft minister De Jong (de fensie) meegedeeld op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid E. R. Wieldraaijer (soc.). De vergoeding be draagt sedert 1954 1,15 per dag. Een beslissing over het bedrag van de verhoging zal, naar verwachting, binnen kort worden genomen, aldus de minister. Holandes para Espanoles, por Nelly W. Soetens. Voorwoord F. E. de Mulder Bonello. Omslag Bob Kernper. Uitgave H. W. Blok v.h. W. J. van Hengel, Rot terdam. Geloof en beklemming, door de hoog leraren dr. F. J.J. Buytendijk, dr. R. C. Kwant en dr. A. L. Janse de Jonge. Uit gave Het Spectrum, Utrecht. Rosie, de eerste de beste, door W. Somerset Maugham. Vertaling Clara ««e- Eggink. Tweede druk. In serie Corona- de onge-1 pockets. Uitgave F. G. Kroonder, Bus- De steen der kuisheid, door Margery Sharp. Vertaling H. S. Lanson. In serie Corona-pockets. Uitgave F. G. Kroon der, Bussum. Gevecht aan twee fronten, door Fran- s Clifford. Vertaling M. Gerritsen. In :rie Corona-pockets. Uitgave F. G. Kroonder, Bussum. 55 dagen in Peking, door Samuel Edwards. Vertaling A. J. Richel. Geïllustreerd. In serie Corona pockets. Uitgave F. G. Kroonder. Bus sum. Vlucht in de jungle, door James Ramsey Ullman. Vertaling J. W. de Groot-Canté. Derde druk. In serie Coro na-pockets. Uitgave F. G. Kroonder, Bus- „Ztef toe, dat niemand u meeslepe door zijn wijsbegeerte door ijdel bedrog in overeenstemming met de overleven der mensen, met de wereldgeesten en niet met Christus, wa in Hem woont al de volheid der godheid lichamelijk; en hebt de volheid gekregen in Hem. die het hoofd is van a overheid en macht" (Colossenzen 2:9 en 10). Paulus' waarschuwing heeft haar kracht de eeuwen door houden. Tot op de dag van vandaag staan de kinderen Go bloot aan de aanvallen van hen, die met gladde tong en een veelheid van ivoorden gevaarlijke zg. wijsheden verk digen met geen ander doel dan twijfel in hun hart te zaai in de hoop, dat zij zich van hun Here zullen afwenden. Valse leer en valse leraren ze zijn er altijd geweest. Paul spreekt van ijdel bedrog, en het bedrog is ook ijdel in die z dat de valse leer geen hoop geeft. Men spreekt van godsdii sten, maar er is geen God, men spreekt van verlossing, mi er is geen Verlosser, er is geen uitzicht en er is geen toekom er is niets anders dan wat ijdel geklap, dat de mens op e voetstuk plaatst en hem de eer geeft, die God toekomt. i Ziet toe, dat niemand u meeslepeMen denke hieroij niet gering. Er zullen er onder ons zijn, die moeten getuigt dat zij slechts door Gods genade zijn ontkomen aan de fluwel stem van hen, die in de wereld Gods kinderen strikken spa nen. Maar zij hebben getriomfeerd in Hem, Die het hoofd van alle macht en overheid, Die de kruisdood is gestorvi opdat een ieder, die in Hem gelooft, het eeuwige leven heb rkt' De Enige, in Wie de belaagde mens kan gloriëren. Wij lezen vanavond: Ezra 9 vers 1 tot 15. Mr. Boot tot r.k. ambtenaren: ,,De exegese van hetgeen de bisschoppen zeggen is soms moeilijker te vinden dan de exe gese van de Bijbel. Van de bis schoppen weten wij namelijk niet altijd of zij wel gezegd heb ben wat hun wordt toegeschre ven en zo ja of zij als bisschop hebben gesproken en ten slotte zij namens het gehele episcopaat hebben gesproken en tenslotte hoe precies verstaan moet wor den hetgeen zij hebben gezegd". Deze kritische woorden kwamen gis teren uit de mond van de voorzitter van de Algemene Rooms-katholieke ambtenarenvereniging (ARKA), mr. G. A. A. M. Boot, die sprak op de jaar vergadering van deze organisatie in Scheveningen. De vergadering droeg een enigszins feestelijk karakter, om dat de heer Boot het voorzitterschap juist tien jaren vervult. communicatie tussen de bisschop pen en de leken". Hij stelde, dat „het al of niet gelukkige van sommige passages uit het mandement der bisschoppen ons in zoverre niet raakt, dat wij nimmer ook maar gepoogd hebben enig invloed te laten gelden teneinde het NW te doen veroordelen". Ook voor niet-r.k. De ARKA-voorzitter wees erop, dat zijn organisatie al jaren ook voor niet- rooms-katholieken openstaat. Vooral De levensmiddelenindustrie is (banketbakkerswinkel kan van oordeel, dat de voeding van crijf6nvmdSen 6" de Nederlander op een hoger peil dient te worden gebracht en dat daarom een accentverlegging noodzakelijk is in de verkooppo- litiek van het Nederlandse krui- deniersbedrijf. zelf- het kruideniersbe- verschillende opper vlakten, een fruit- en groentezaak -n diverse supermarkets. De Roka is uitsluitend een beurs voor vakmensen, die betrokken zijn bij de handel in voedings- en genotmiddelen: kruideniers, slagers, bakkers, groente handelaren, de zuivel- en de vishandel, chocolade- en suikerwerkers, dg scheeps- bevoorraders en de horecabedrijven, de Om deze redenen zal de veertiende de tabaksverkopers en de dro- Roka. de internationale levensmiddelen- gisten, beurs, die van tot en met 11 sep-i tember op het Jaarbeursterrein aan de Croeselaan in Utrecht zal worden ge houden, in het teken staan van het kwa liteitsartikel. Het motto van de beurs zal zijn „op hoger peil", waarmee men tot uitdrukking wil brengen, dat er in Nederland niet aan meer voeding be hoefte is maar aan betere voeding. De beurs, zo werd gemeld, is volge boekt. De sinds de vorige Roka aanzien lijk uitgebreide expositie-oppervlakte van 35.000 m2 (verspreid over de Ju- lianahal. de Merwedehal. de Marijkehal en de Margriethal) zal in beslag wor den genomen door ruim 50 firma's met stands. Directe deelneming wordt acht uit Marokko. Kameroen. En geland, België en West-Duitsland. De beurs biedt een volledig overzicht in hetgeen er op het gebied van voe dings- en genotmiddelen aan de markt is. Ook zullen er vele nieuwe snufjes worden getoond op het gebied van be- drijfsuitrusting. Op deze 14do Roka zullen onder meer negen complete winkels worden inge richt van verschillende typen: naast een Spaanse protestanten meer voorrechen Het Vaticaan en de rooms-katholieke hiërarchie in Spanje hebben hun goed keuring gehecht aan het door de Spaanse protestantensta- regering opgestelde tuut". Volgens het concordaat moet elk wetgevend initiatief Spaanse regering op het terrein godsdienstige minderheden door de ker kelijke hiërarchie worden goedgekeurd. De tekst van het statuut is nog niet openbaar gemaakt. Naar verluidt krij gen de protestanten in Spanje het recht eigen scholen en uitgeverijen te stichten en grond te bezitten. Ook zou aan oar- gerlljke huwelijken tussen protesta lten en rooms-kathertieken niets meer in de weg worden gelegd. Protestantse mili tairen zouden geen r.k. kerkdiensten meer oehoeven bij te wonen „Pnse'ie- tenmakerij" blijft echter voor protestan ten verboden ich( ir kelijk aantal niet-rooms-katholiei „Voor hen, die de openheid vai rooms-katholicisme al of niet In i._ oprechtheid tot uiting willen birle gen door hun afzijdigheid van een sociale organisatie moge dit te ken geven. Wordt de zogenaamde oj kul; heid van het katholicisme niet al te v ry. misbruikt, zo vroeg mr. Boot zich om modern te schijnen en uitern goedkoop te doen". rute De heer Boot pleitte er voor de i1 b dariteit met andersdenkenden te beni )e vanuit die met de geloofsgeno m,, ag nog een uitgebreid werkten ,ppI. zijn organisatie. „De structuur de ARKA is ervoor garant, dat zij 1 nog volledig voor hBus' aldus de j Ope tien jaw. taak zal zijn berekend", lerende voorzitter. Geen rassenscheidiiff, meer op scholen in Jackson «ei W a De onderwijsautoriteiten van Jack«c in de staat Mississippi, hebben gistel de opheffing van de rassenscheiding openbare scholen in deze stad bell gemaakt. Zij hebben daarmede volei aan een uitspraak van een federaal! dat een bepaalde termijn had vasl steld waarbinnen plannen voor dezefsch heffing moesten worden ingediend, t De rassenscheiding zal met ingang I. september worden opgeheven voor I eerste klassen der ope w "u onderwf instellingen. Mississippi is de enige Amerikaal staat zonder integratie op ondenwj^j bied onder universiteitsniveau. Blanken die ker in brand wildej? steken gepakt In Elm City zijn maandagat twee jonge blanken gearresteerd wijl zij probeerden een negerkerkf; brand te steken, Zij werden op het daad betrapt door politiemannen i zich onder de kerk verdekt hadd opgesteld. test Gisterochtend begonnen 17 leden 1 «en groep werkers voor de integrt__, de kerk op te schilderen en schoon*), maken om er een Bijbelschool in te cl nen. Zij deden dit onder politiebewakr Sinds de bekendmaking een maand f leden dat deze school er zou koml heeft de Ku Klux Klan „grote draf van Noord-Carolina tweemaal aan kerk gewaarschuwd tegen het doen i integratiewerk in deze kerk. De gouijt neur van Carolina heeft dit weekeil de Ku Klux Klan aangezegd uit de sl weg te blijven en zijn steun aan de kfetu toegezegd Prins Axel vai Denemarken [Lid overleden fe Prins Axel van Denemarken, een oIP& van koning Frcderik IX, is kort v^Re: middernacht overleden. ls De dood van de 75 jaar oude pr - werd bekendgemaakt door professor B Krarup. chef-chirurg van het ziek huis. waar prins Axel behandeld voor een ziekte der luchtwegen. raden ook onderwijzers zitting zullen hebben. De Friese senator was van me ning. dat deze niet over benoemingen moeten meespreken. Onderwijsbevoegdheid van „Wageninsen" De Tweede Kamerleden ir. L. G. 01- denbanning en ir. Tuijnman (beiden lib.) hebben aan de ministers van landbouw O,, K. en W. schriftelijke gevraagd of zij mede in verband met het tekort aan bevoegde leraren bij het voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs willen bevorderen, dat aan de Landbouwkundig ingenieur thans op korte termijn onderwijsbevoegdheid wordt gegeven voor de vakken schei kunde. natuurkunde, biologie en econo- nodig brutale vragen stellen, aldus dc socialist. Minister De Jong ging wijselijk niet op in. ONDERWIJS .w. „•achten dat voor het schooljaar 1961- 1962 een regeling tot stand zou komen voor de regeling van de onderwijsbe voegdheid van afgestudeerden van de landbouwhogeschool in Wageningen. al dus deze Kamerleden. Ondanks herhaal- Tceenwoordig kiest men niet meer de aandrang is tot op dit moment geen voor de openbare school, omdat deze I wettelijke regeling tot stand gekomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2