Nieuwe LeMse Couraut Tsjombe blijft bij plan Kaïro te bezoeken Acht tram- en buslijnen minder in Den Haag Voor hedenavond geen beslissing Riviera-temperaturen in ons koude kikkerland Kongolese premier niet welkom Staatshoofden moeten vrijdag beslissen Morgen toch minder warm Commentaren 1964 Woensdag 15 juli 1964, 45ste jaargang Krectavr: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Iels minder warm De Bilt verwacht tot donderdagavond: Aanvankelijk vrij veel bewolking, mor gen overdag zonnige perioden. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke westelijke wind. Later veranderlijk. Iets minder warm. (Opgemaakt om 11.15 uur). (Zie voorts pag. 13) mijn hert in teghenipoet" De komst van Moise Tsjombe, de nieuwe Kongolese premier, dreigt de Afrikaanse topconferentie in Kairo in de war te sturen, voordat zij is be gonnen. De ministers van buitenlandse zaken die deze topconferentie moe ten voorbereiden, zijn gisteravond tot de conclusie gekomen, dat de aan wezigheid van Tsjombe op de conferentie ongewenst is. Tsjombe heeft naar aanleiding daarvan laten weten dat hij zich door niets en door niemand zal laten afbrengen om toch naar Kairo te gaan en de conferentie bü te wonen. Als hij zijn zin doorzet, zullen de staatshoofden zelf een besluit moeten nemen, als zij vrijdag bijeenkomen. Gouverneur William Scranton van Pennsylvania ging gisteren nog rvstig door in zijn strijd tegen kandidaat Goldwater, die evenals hij op de kandidatenlijst staat voor het presidentschap van de Verenigde Staten. Enthou siast nam hij ook deel aan een barbecue van de delegatie uit Iowa op de Nationale conventie van de republikeinen, waar hij compleet met cowboyhoed en on der het eten van geroosterd vlees de deelnemers opwekte, vooral tegen Goldwater te stemmen Volgens Assoiated1 Press werd het besluit van de ministers van buiten landse zaken niet met algemene stem men genomen. Er waren voor de be slissing twee geheime zittingen nodig waarover naar buiten vrijwel niets is uitgelekt. Een functionaris, die de zit tingen had bijgewoond, zei dat over eengekomen werd, de Egyptische mi nister van buitenlandse zaken, Ma moud Riad, een telegram te doen ver zenden aan president Kasavoeboe en premier Tsjombe.-De gëheime bespre kingen van de ministers werden dOor een officiële woordvoerder een ge- d'adhtenwisseling genoemd. Wat er zal gebeuren, als Tsjombe toch komt, Is niet bekend. De staatshoofden moeten dan uiteraard zelf besluiten, wat Republikeinse conventie Er is weinig te melden over de republikeinse conventie in San Fran- cisct). „Dit is dev ervelendste, die er ooit geweest is", zei Joseph Martin, V.S. stuurt 600 specialisten naar Vietnam Amerika stuurt nog 600 specialisten naar Zuid-Vietnam om het leger van dit land te steunen in de strijd tegen de communisten. Van het nieuwe contingent worden 300 officieren geplaats bij Zuid vietnamese infanterie- en artillerie een heden te velde. De 'overige behoren tot de z.g. speciale troepen, waarvan het de voornaamste taak is, Vietnamese mili tairen op te leiden in de techniek van de contra-revolutie. Vorig jaar brachten de Verenigde Sta ten het aantal adviseurs, opleidingsman schappen en vliegers in Zuid-Vietnam terug van 16.500 tot 15 500. Het nieuwe contingent dient dus ter gedeeltelijke opvulling van de vermindering in aantal waartoe vorig jaar werd overgegaan. Overigens zijn er geen aanwijzingen dat er zich eenheden van het volksleger van Noord-Vietnam op Zuidvietnamese bodem bevinden, zo heeft gisteren een Amerikaanse woordvoerder in Saigon verklaard. Ook waren er geen gevallen bekend van gevangenneming van men sen die behoorden tot het geregelde Noordvietnamese leger. Wel waren er onbevestigde berichten dat enige Viet- kong-bataljons individuele versterking r uit Noord-Vietnam ontvangen. In Zuidvietnamese militaire kringen sprak men echter van de aanwezigheid van ongeveer 180 leden van het geregel de leger van Noord-Vietnam in de noor- I delijke provincies van Zuid-Vietnam. In één oogopslag Bischop en leek pag. 2 Indonesische kerken in Maleisië pag. 2 Industrie en voeding pag. 2 Warm of niet, Kamer vergadert pag. 2 Tbc: meer of minder? pag. 11 Roemenië eist grond van Rusland pag. 11 Balans van het Holland- Festival pag. 13 Esperantisten naar Den Haag pag. 13 Praatpalen: kletspalen pag. 13 deb ekende vroegere voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden. Vanavond om half tien Ne derlandse tijd zal pas de eerste stem ming plaats vinden. En al hopen ve len tegen beter weten in nog, dat Goldwater kan worden tegengehou den, vrijwel niemand twijfelt er r aan, dat de senator by deze eerste stemming al een grote meer derheid zal krijgen. Vannacht heeft de conventie (die s octhenids niiet bijeenkomt) .het partij programma zonder wijzigingen aan vaard. Dat werd' ook verwacht, sinds oud'-president Eisenlhouwer zich er en kele dagen geleden achter schaarde. Vijf amendementen van tegenkandi daat Scranton, de gouverneur van Peimsyüvanda, werden door de Gold- water-aanhang weggesohreeuwd. Gou- eur Rookefeller van New York, die vijf minuten gelegenheid kreeg om van de amendementen te vertdedi- kon zich vrijwel niet verstaan baar maiken. Eisenhower werd geest driftig toegejuicht met de kreten als: „Wc stild like Ike". Voordat het programma werd aange- >men had Richard Nlxon, de vroegere ce-president van de Verenigde Staten, laten weten, dat hij Goldwater zou steu- als hij kandidaat van de Republi keinse partij wordt. Hij meent, dat de senator de voornaamste stroming van het Amerikaanse denken vertegenwoordigt Voorts is hij van oordeel, dat de weer slag van het rassenprobleem niet ten voordelen van president Johnson, maar van Goldwater zal uitwerken. Het is niet bekend, of hij opnieuw kandidaat voor het vice-presidentschap wil worden. Scranton heeft zeer beslist voor deze kandidatuur bedankt. Tak-7 heeft strijd tegen stikstof aangebonden De strijd tegen het gas en het stikstof in de Duitse Bocht is begonnen. Maar de vraag is of de reuzenponton Tak-7 vol doende barietmengsel in voorraad heeft, om de strijd ook tot een goed einde te brengen. Red Adair veronderstelt, dat er nieuwe kraters zijn ontstaan, die u it noodzakelijk zouden maken, dat de hoe veelheid barietmengsel belangrijk groter zou moeten worden. Intussen schijnt er zich met dat meng sel verder geen moeilijkheid te hebben voorgedaan. De vrees dat het na het vervoer van Rotterdam naar dc Duitse Bocht verdund zou moeten worden of wellicht helemaal onbruikbaar was, is niet bewaarheid geworden. Gisteravond „joeg" Red Adair de barietspoeling on der een druk van een zeshonderd atmo sfeer in de boorput. Als er zich geen tegenslagen voordoen zou het mogelijk kunnen zijn, dat de „operatie" vandaag zo goed als geheel kan worden afgesloten. zij zpullen doen. Formeel Is preslden Kasavoeboe gerechtigd iedereen mee t« nemen, die hy wil. En het zou moeiiyi zijn, hem te weren aangezien hy een deel »r was aan de conferentie van Addii Abeba, die in 1963 besloot de organisatie in Afrikaanse eenheid op te richten. Intussen heeft de nieuwe Kongolese regering (van Tsjombe) bekengemaakt, graag te willen zien, dat de weduwe de in januari 1961 vermoorde premier Loemoemba met haar kinderen Kongo terugkeert. Na de moord op haar echtgenoot in Katanga was mevrouw Loemoemba naar Kaïro vertrokken, Vol gens het regeringscommuniqué zijn de Kongolese autoriteiten bereid het gezin helpen en steun te verlenen bij de op leiding van de kinderen. Douglas-Home en Wilson in debat Het was gisteren in het Britse Lager huis een rumoerige dag. Regering en oppositie hadden een felle woordenwis seling over de „verloren gegane" Spaan se opdrachten voor drie Britse fregatten. Premier Home wierp de socialisten voor de voeten, dat zij door hun ideolo gische polemiek tegen Spanje niet alleen deze order teniet hadden gedaan, maar waarschijnlijk ook een hele reeks andere, waarover men met Madrid onderhandel de. Het was dus de schuld van Labour een veelbelovende nieuwe afzet markt voor Britse produkten thans ge blokkeerd was. Onder oorverdovende bijvals- en pro- testkreten van de afgevaardigden dien de Labourleider Wilson sir Alec van re pliek met de vraag, waarom de Britse premier, wanneer hij zo op opdrachten uit het buitenland gesteld was, zijn veto had uitgebracht tegen het voorstel in ruil voor Russische scheepsbouwopdrach- ten Russische olie in te voeren. De rest van het steekspel met woorden werd door het tumult overstemd. Cadet-sergeant (bij mars onwel) overleden De 26-jarige cadet-sergeant aan de K.M.A. te Breda, J. R. Meerdink Veld boom uit Rotterdam, die gistermiddag tijdens een mars in elkaar was gezakt en in ernstige toestand was opgenomen in het Charitasziekenhuis te Roosendaal, is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overleden. De commandant van het korps commandotroepen in Roosendaal, waarbij de cadet-sergeant een gevechts cursus van drie weken volgde, heeft de Koninklijke marechaussee verzocht een onderzoek in te stellen. Drie cadetten waren als gevolg van de hitte onwel ge worden. Een van hen herstelde kort na dien, terwijl ook de toestand van de an dere cadet thans goed is. Gewonde per gondel naar de wal gebracht De monteur J. Kenters uit Zierikzee brak gisteren een been tijdens werkzaamheden on het veertig meter hoge plat form van de pyloon voor de ka belbaan. die midden in de Gre- velingen is gebouwd. Hij kor niet, zoals dagelijks, naar bene den klauteren om per boot naar de wal te worden gebracht. Daarom werd een brancard bo ven op een gondel gebonden om via de kabelbaan de gewonde te vervoeren. Deze operatie slaagde. Na aankomst in de Oostkophaven, waar een zie kenauto gereed stond, kon de onfortuinlijke monteur naar het Zweedse Rode-Kruïszie- kenhuis in Zierikzee worden overgebracht. De monteur was op het platform uitgegleden. Kort nadat koningin Juliana gisteren te Den Helder aan de onderzeedienst het vaandel had uitgereikt, bleef zij met haar naaldhak tussen de tegels haken, waardoor zij ongelukkigerwijs haar enkel verzwikte. Met een gezwachtelde voet verscheen de vorstin dan ook op de receptie die daarop volgde. Met deze uitrei king is de onderzeedienst een pas sende mogelijkheid geschonken tot het voeren van dc haar op 6 juni 1947 toegekende ordeteke nen van ridder der vierde klasse der Militaire Willemsorde wegens haar bijzondere verrichtingen tij dens de tweede wereldoorlog. Standpunt overbekend Luns praat niet over negerambassadeur Minister Luns (buitenlandse zaken) heeft op vragen van het Tweede-Kamer lid mej. mr. J. C. Utgers (a.r.) meege deeld, dat hij geen enkele aanleiding kan vinden terug te komen op de berichten in Amerikaanse bladen, volgens welke de Nederlandse regering geweigerd zou hebben agrément te verlenen voor de benoeming van een neger tot ambassa deur van de Verenigde Staten in Ne derland. De minister wijst er op dat de Ameri kaanse regering reeds te kennen heeft gegeven, dat het bericht uit de lucht is gegrepen en dat over dit onderwerp geen enkel contact met de Nederlandse regering is geweest. Verder zegt minister Luns dat er ook geen aanleiding is deze zaak nog aan te snijden, omdat het stand punt van de Nederlandse regering inzake rassendiscriminatie overbekend is. In Lent (gem Eist) kwam gister avond de 79-jarige W. J. B. Jacobs uit Nijmegen op de Griftdijk-Noord mat zijn fiets zo ongelukkig te vallen dat hij ter plaatse overleed. Koninklijk gezin met vakantie De Koningin, prins Bomhard en prin ses Beatrix zullen vrijdag voor een va kantie naar hun zomerverblijf te Porto Ercole vertrekken. Prinses Margriet en prinses Christina zullen zich aan het eind van deze maand bij hun ouders voegen, zo deelt de RVD mede. Prinses Margriet blijft nog enige tijd Leiden om zich voor te bereiden op n deel van het kandidaatsexamen rechten, dat zU na de vakantie hoopt af te leggen. inses Christina neemt eerst nog deel ©en waterkamp. De 51-jarige mevrouw Ten Cate uit Zuidbroek is gisteravond in Martenshoek omgekomen. Zij werd op een bromfiets aangereden door een truck met opleg ger. Haar echtgenoot, de 51-jarige B. ten Cate. die de bromfiets bestuurde, werd Drastische adviezen dr. Lehner (Van r redacteuren) Als de adviezen van de Duitse ver- keersdeskundige dr. ing. F. Lehner wor den opgevolgd, zal de HTM het aantal tramlijnen terugbrengen van 13 tot 9 en het aantal buslijnen van 20 tot 16; wordt de lengte van de tramlijnen verminderd van 111 tot 72 km en de lengte van het autobusnet van 145 tot 130 km; wordt het eenheidstarief met 25 procent verhoogd; worden de tramlijnen samengebundeld tot hoofdaders met frequente diensten, en diametrale lijnen waardoor snellere ver bindingen met minder overstappen mo gelijk worden. In een vandaag verschenen deel van het rapport waarom de HTM dr. Lehner gevraagd had, laat deze de tram zoveel mogelijk uit 'nauwe straten verdwijnen. Verbindingen van woon- en werkverkeer worden volgens deze plannen alleen in extra-lijnen voor de spitsuren bediend. Reeds was bekend dat dr. Lehner ook Rijswijk in het verzorgingsgebied van de HTM opgenomen wil zien. Thans is al een buslijn naar Rijswijk geprojec teerd. De laatste lijnen die nog met oud materieel worden gereden (de Delftse tram en lijn 11) krijgen moderne PCC- cars. Daar wordt reeds aan gewerkt Dr. Lehner beveelt verder aan het ta riefsysteem te vereenvoudigen om op die manier de mogelijkheid te scheppen lot invoering van apparaten in de tram. waarmee reizigers zelf hun kaart kunnen afknippen, zodat alleen zü die nog een kaartje moeten kopen, voorin behoeven in te stappen. Dit apparaat is begin van dit jaar reeds samen met een kaartjes automaat voor de Haagse gemeenteraad gedemonstreerd. Hittegolf' over geheel Europa KJ Zomer-1964 vertoont evenals het voorjaar na enkele dagen kou en na righeid een verrassend snel herstel. De weegschaal is zelfs doorgeslagen: het is veel warmer geworden dan normaal is vor juli. Gisteren sprak het KNMI zelfs over „tropische waarden". En vele enthou siastelingen. die het plan hadden op gevat naar het strand te gaan, zagen er maar vanaf.wegens de hitte, hoewel het op het Scheveningse strand bepaald niet stil was en de Noordzee krioelde van verkoeling zoekende badgasten. Ook in de zwembaden was de drukte enorm. De steden, gisteren al min of meer in uitverkoop-roes, 's morgens nog druk, was gistermiddag stil in verhou ding tot andere uitverkoop-jaren. De (Van een onzer redacteuren) verkoopsters hadden het niet gemak kelijk tussen de toch nog vele klanten, graaiend naar koopjes. Maar het weerbericht vertelde ons vanmorgen, dat de warmte gisteren nog in Eindhoven 30, in Zuid-Limburg 31 en aan de kust ongeveer 25 graden iets zou afnemen tengevolge van enkele fronten, die gisteren in Engeland toch nog veel regen veroorzaakten en ons land gevaarlijk dicht naderden. Vandaar, dat het vandaag nogal be wolkt was en iets minder warm, zoals ook voor morgen wordt verwacht. Maar toch zullen de temperaturen nog hoger deze tijd zijn dan normaal jaar. Er is geen regen van betekenis te ver wachten en als De Bilt dat nog even zo wil volhouden, dan kunnen de bouwvak kers, die vrijdag vakantie krijgen, ervan op aan, dat ook al blijven ze in eigen land, het weer goed zal zijn. Ook in het buitenland werden gisteren uitzonderlijk hoge temperaturen gemeten. In Frankrijk, Duitsland en Italië schom melde het kwik 's middags rond de 30 graden Merkwaardig was, dat in Rome. waar normale maximum-temperatuur thans 33 a 35 graden zou moeten bedra gen, het kwik „slechts" opliep tot 27 gra den. In Madrid was het 34 graden in de schaduw en zelfs in het noorden Europa was het zomers weer: In Helsinki 23 en in Stockholm 25 graden. Behalve Engeland en Schotland kwam nergens Europa regen voor. In Londen werd gis teren 26 graden gemeten, voor deze stad de hoogste temperatuur dit jaar- De voorgestelde wijzigingen in het lij- nennet komen neer op vergroting van de „maaswijdte", waardoor de reizigers hier en daar verder zullen moeten lopen naar een halte, hetgeen eöhter volgens dr. Lehner wordt gecompenseerd door ver hoging van de frequentie. Kleuter gedood door elektrische wormenvanger Het driejarige meisje L. Dietrich ui Weesp is gisteren door elektrische sftroom gedood. Haar 15-jarige broer was in de tuin bezig wormen te vangen met behulp van een elektrisch apparaat. Daarbij wordt het ontblote uiteinde van een in een stopcontact gestoken snoer aan een ijzeren staafje bevestigd, waarmee trillingen in de grond worden veroor zaakt. Toen hy op deze wijze een worm had gevangen, ging de jongen naar bin nen om deze aan zijn vogeltje te geven. Terwijl hij naar binnen was, is zijn zus je de tuin ingelopen en met de stroonr in aanraking gekomen- op V-2 gevonden Rozenburg Tijdens werkzaamheden in Europoort op De Beer. westelijk Rozenburg, is een groot gedeelte van een V-2, een Duits projectiel uit de tweede wereldoorlog, gevonden. V-2's werden vanaf de Euro pese kust naar Engeland gelanceerd. De mijnopruimingsdienst werd dirert gewaarschuwd en heeft een onderzoek in gesteld. Het voorste gedeelte van deze V-2 heeft men nog niet gevonden. De V-2 dateert uit 1945. OPRUIMING KARPETTEN MACH. SMYRNA 145,- i 245.- 310,- 455,- 225 x 315 i 250 x 350 TRAP- EN GANGLOPERS diverse voordelige aanbiedingen VELOURS GORDIJNSTOFFEN van 14,90 voor 9,80 SMYRNA TAFELKLEDEN 140 x 170 140 i r 62.80 79.80 BULTHUIS BOTERMARKT 23. TAE stapel stukken over het vraag stuk van de medezeggenschap wordt nog steeds hoger. Nu weer heeft de KVP een brede verklaring het licht gegeven. In aanmerking genomen, dat het hier een innerlijk nogal gevarieerde par tij betreft, is het stuk zeker niet on duidelijk. Enkele klaarblijkelijke ad viezen springen naar voren. De KVP bepleit een vertegenwoor diging van de arbeid in de colleges voegdheid voor de ondernemings raden. Deze punten zijn niet nieuw, even min trouwens als wat verder in de nota staat. Maar het belangrijke is, dat op deze wijze onze grootste poli tieke partij, tevens de grootste re geringspartij, zich nog eens weer in de discussie heeft gemengd. Voor de commissie-Verdam, die nu in de nota, niet geheel overbodig, tot spoed wordt gemaand, wordt het tijd, met iets voor de dag te komen. TTIT RUSLAND bereiken ons ge ruchten omtrent veranderingen die zouden worden aangebracht aan de top van de regering ginds. Miko- jan wordt genoemd als president ter opvolging van Brezjnef, Adzjoebei, de schoonzoon van Chroesjtsjef, wordt genoemd als nieuwe minister van buitenlandse zaken. Het zijn nog slechts geruchten, maar ze zullen voldoende zijn om de di plomaten aan het gissen te zetten. Ook voor een vitaal man als Chroesj tsjef klimmen de jaren en In Rus land pleegt de opvolging in de op perste leiding met enige spanning gepaard te gaan. Geen wonder dat dan tijdig zekere schikkingen worden getroffen. Er zijn voorlopig twee lezingen. Ml- kojan, man van belangrijke missles, die bovendien bij diens niet zeldza me afwezigheid Chroesjtsjefs beleid waarnam, wordt genoemd als be zetter in de toekomst van de hoog ste post. Een andere lezing is, dat, in een spel van boompje verwisse len, deze post in de toekomst jnlst aan Brezjnef Is toegedacht Voorlopig nog hoe begrijpelijk overigens dat men er zich aan over geeft zijn het gissingen. J)E voorzitter van de landelijke r.k. vereniging van ambtenaren heeft gistermiddag een merkwaardige klacht geuit. De communicatie tus sen de kerkelijke leiding en de le ken, zo heeft hij gezegd, laat te wen sen over. Wat de bisschoppen zeg gen, is soms moeilijker te exegeti- seren dan de bijbel. Zeggen zij ook wel alles wat hun wordt toegeschre ven? En spreken zij namens heel het episcopaat? Zeker in de oren van de protestant se christen een merkwaardige klacht. Hij zal van zijn predikant verwach ten dat deze hem de bijbel opent, met de vermaning en troost die deze bevat, maar geen aanwijzingen als de rooms-katholiek van zijn geeste lijke leiding. Het gevoel van onzekerheid, waar aan deze r.k. voorzitter uitdrukking gaf Iaat zich verklaren. In de ont wikkeling die het r.k. denken in on ze tijd doormaakt. Want de onzeker heid onder de gelovigen is een gevolg van onzekerheid onder de leiding. Niet alle onzekerheid overigens is verlies. Er Is ook een zekerheid die een vermeende is. En er kunnen ook antwoorden zijn, die men schuldig moet blijven. J^AT gaat ons te ver, co schreven wij dezer dagen, toen ons minis terie van buitenlandse zaken In Amerika excuses ging aanbieden omdat een Amerikaanse jongen, wel met weinig geld op zak, maar naar achteraf bleek de zoon van een mil jonair, door de vreemdelingenpolitie naar huis was teruggestuurd. Wij achten het juist, dat nu ook van uit de Tweede Kamer aan de minis ter is gevraagd, of hier niet wat overdreven is gehandeld. En evenals wij het hebben gesteld, wordt in de vragen tegelijk geïnformeerd, of be tere voorlichting geen voorkeur had verdiend. Men kan ook al te beducht zijn. Be ducht voor een gedrag dat voor het overige geheel naar de regels is. Een gedrag dat trouwens in Amerika al niet anders is dan bij ons. Ook daar komt men niet binnen zonder geld. Heeft Nederland zich nu niet ginds een beetje belachelijk gemaakt? En de politie weet niet meer, waaraan zich te houden. De 38-jarige ongehuwde fotograaf J van RijswUk uit Beek en Donk is gis'. teravond bezweken aan de verwoningen die hy by een auto-ongeluk had opge lopen. De fotograaf reed gisteravond met zyn sportwagen naar de brug over het Wilhelminakanaal waar hy plotse ling moest afremmen voor een nade rende auto. De' wagen begon te slingeren vloog over de kop. (RITA)

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1