Den Haag stiefmoederlijk bedeeld in Festival Ned. Kamerorkest: een nietszeggend concert Wilt u mijn vrouw bellen dat ik gauw thuis ben? Esperantisten gaan een week naar Den Haag China wil atoombom als statussymbool 13 DINSDAG 14 JULT 1964 Minder warm druk tot bijna 1030 mb gestegen, iet hogedrukgebied heeft via Zuid- frankrijk verbinding met het Azo- IvnhogedrukgebiedDoor het systeem gorden oceaandepressies op verre af tand van het Europese vasteland ge ouden. Enkele fronten die gisteren ,n Engeland veel regen veroorzaakten, Irongen tot dicht bij Nederland door. LUs gevolg daarvan nam de bewol- Ijng tijdelijk toe en geraakten we it lodhtiger lucht waarin het drukkend jsarm is. De wind wordt morgen I overheersend zuidwest of west, zodat lie temperaturen iets lager zullen jgorden, maar nog boven de normale gaarden voor de tijd van het jaar •lijven. Overigens zal de bewolking •eranderlijk zijn met vooral landin- vaarts ook zonnige perioden. Regen ■an betekenis is niet te verwachten. ZON EN MAAN I Donderdag 16 juli: zon op 4.39. onder 0-53; maan op 13.05, onder 00.05. 16 juli eerste kwartier. Strandheer Ook morgen aan het strand zomers iet flinke perioden van zonneschijn. Iwakke wind, in de middag van zee. Farm weer, temperatuur 25 tot 27 gra- en, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Het blijft zo- aers, waarbij de onweerskans lang- iiam iets groter wordt. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Mij lelsinki onbew. Itockh onbew Copenhagen 1. bew. iberdeen onbew. Irussel zw. bew Sxemb. zw. bew rijs zw. bew. „De band met God" Zoals uit de tekst ook wel bleek, ver- oonde de foto bij het artikel „Evangelie ted geluidsband gisteren niet de hoes on de besproken plaat. Abusievelijk /erd een andere plaat geplaats. De plaat ie bij de stiohting „De band met God" e bestellen is. heet „Niet zien en toch eloven". Als muziekfeest goed geslaagd TTET Holland Festival is voorbij en AA nu kunnen wij de rekening op maken. Een rekening, die niet in elk opzicht goed en plezierig uitvalt. La ten wij de verschillende sectoren, waaruit dit muziekfeest is samen gesteld, eens nagaan. Wij moeten dan constateren, dat het zwaartepunt op de muziek is gelegd. Het toneel was slechts bedeeld met verdien stelijke doch allerminst briljante Shake- speare-voorstellingen van The Bristol Old Vic Company, met een goed gespeeld ir volkomen onbenullig Nestroy-stuk het Wiener Burgtheater en met repri- uit het winterrepertoire van het Ne derlands toneel. In dit opzicht zet het Holland Festival de droeve traditie der laatste Jaren voorl Is men werkelijk noch een toneelge zelschap noch een toneelstuk van festlval- tu kan vinden, dan doet het Holland Festival beter het toneel uit zijn pro gramma te schrappen. In de balletsector was het alleen het Nederlands Dans Theater, dat de ee hield. Het Nationale Ballet presenteerde een slechte voorstelling, die bovendien bijzonder veel geld gekost had. The Royal Ballet uit Londen was met zijn „second group" gekomen, waarvan de grote ster niet eens in Den Haag dansten en het gaf programma's, die eveneens tegenvie len. Over het Kroatisch Nationaal Ballet zullen wij maar zwijgen Nare smaak Het Nederlands Dans Theater, dat in zijn programma samenstelling en ook in andere opzichten door het Holland Festi val werd tegengewerkt, kwam deson danks met de interessantste choreogra fieën en met de beste opvoeringen voor de dag. Een voorbeeld van de houding het Holland Festival werd geleverd door het feit, dat de „Danses Concertan- tes (op muziek van Strawinsky) var Sanders niet gegeven mochten worden door het Nederlands Dans Theater, dat het Royal Ballet de choreografie MacMillan op dezelfde muziek bracht Waarom moest het Nederlands Dans Theater de dupe worden? De houding het Holland Festival laat hier wel nare smaak achter. Compliment Nu komt dan de muzieksector aa beurt. Deze was uitgebreid en heel ge varieerd. Het Holland Festival verdient hier inderdaad een compliment voc handigheid, waarmee het verschillende zich voordoende evenementen naar toe kon halen, zoals b.v. de Oostenrijk Week, die het bezoek van de Wiener Philharmoniker onder Herbert von Kara- bracht. Het Kroatisch Nationaal Theater uit Zagreb was een relatie de Nederlandse Opera, die indertijd dooi de Zagrebbers uit de moeilijkheden zake de opvoering van Borodin's P Igor was geholpen Dank zij deze relatie kreeg men hier eindelijk eens Moes- sorgski's Boris Godoenow en kon men kennis maken met Sjostakowitsj's Kate- 'na Ismailowa. Het Residentie-Orkest bood heel bijzon- Leeuwedeel voor Amsterdam dere programma's, zoals Carissimi's His- toria Divitis en Haydn's Nelson Mis, het Concertgebouworkest hield zich aan con ventionele programma's, zoals de Rich. Strauss-avond en Beethoven's Negende Symfonie met wereldvermaarde dirigen ten en bracht in eerste Nederlandse pre mière Brittens War Requiem. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest gaf een uniek Schönberg-concert en er waren recitals van Svjatoslaw Richter, van Mstislaw Rostropowitsj, van Fischer- Dieskau. De werken van Benjamin Brit ten namen een opvallende plaats in en men ging zelfs van een „Britten-Festival" spreken. Zo waren er vele hoogtepunten, vele memorabele herinneringen. Muzi kaal bezien, was het dit jaar een goed festival. Nederlands Maar er zijn ook negatieve, ronduit minder plezierige kanten geweest en deze willen wij niet verbergen. Niet on Holland Festival te schaden (wij zouden het niet willen missen) maar om het te Jet kan best aan de drukkende hitte gisteravond in de Kurzaal gele en hebben, maar het concert van het (ederlands Kamerorkest heeft althans p ons weinig indruk gemaakt. Het spel op zichzelf was heus niet echt, al raakten de blaasinstrumenten 'at ontstemd. Er werd ijverig gespeeld dirigent Szymon Goldberg hield het ipo er fiks in, joeg het zelfs wat op. zijn gewoonte is. Maar wat klonk lydn's 82ste Symfonie, bijgenaamd 'Ours",bars en soms bijna snauwerig tinkelende spiritualiteit van Haldn's Uziek ging hierdoor bijna verloren. En ze symfonie is zo'n verrukelijk. pun- geestig werk, dat als het ware „als inzelf" moet opbloeien zonder enige idrukkelijkheid of opzettelijkheid. Juist komen de schoonheden tevoorschijn r ja de Haydn-symfonieën zijn teilijker dan men pleegt te denken, erd met Haydn begonnen, met Mozart sloot het programma, en wel met Mo ri's Simfonia Concertante voor viool, tviool en orkest. Behalve Szymon Gold- 'as Bruno Giuranna solist en hij :en uitnemend altist te zijn de ogrammatoelichting bevatte geen gege- "ns over hem! en dat er niet steeds en zuiver gespeeld werd, zal wel aan vochtige warmte gelegen hebben. Tussen Haydn en Mozart stonden twee tiendaagse werken. Paul Hindemith's 'hema met variaties" voor strijkorkest piano, beter bekend onder de titel „De er temperamenten", en de Treurmuziek noriam Bela Bartok van Witold utoslawski, waarvan hier de eerste uit tering in ons land werd gegeven. Wij Voor tonnen schade bij fabrieksbrand Een vlasfabriek in Heikant (Zeeuws laanderen) is vannacht voor een groot cel door een felle brand verwoest. Aan- enomen wordt dat de schade in de onderddurzenden guldens loopt, daar nder meer het gehele machinepark ver ging. De fabriek was gespeciali- in het vervaardigen van grond- loffen voor sigarettenpapier. De eige- iars van de fabriek, de firma Gebrs Hooghe, waren tegen brandschade ver- lewerd. De 50-jarige mevrouw M van den ?ven-Baars uit Jutphaas is gisteren •r een vrachtauto overreden en om let leven gekomen Zij was met de fieti g naar Utrecht en kwam bij een nhaalmanoeuvre even in aanraking met ten bromfietser waardoor zij op de ver keersweg ten val kwam. Met haar hoofd [wam zij terecht onder de achterwielen :n truck. hebben Hindemith's Vier Temperamen ten, eigenlijk balletmuziek, altijd te lang gevonden en ook dit keer kon het werk ons niet blijvend boeien, ondanks het uit muntende solospel van de pianist Theo Bruins. Lutoslawski's Treurmuziek von den wij interessanter stof. maar wij zou den het werk graag nog eens willen ho ren in een betere weergave. Deze leek ons niet bepaald vlekkeloos en ook nog niet helemaal af Lutoslawski. in wiens Concert voor orkest ook Bartok-remini- scenties aanwezig zijn, betoont hier op nieuw zijn homage aan de grote Hon gaarse meester, wat opvallender, maar toch met een eigen zegging. Er was een matige belangstelling voor dit concert Geen wonder. Dr. H. E Kokeev. d. Berge verbeteren. Wij noemden reeds de hou ding tegenover het Nederlands Dans Theater. Verder ontbrak ook ditmaal de „draad der Nederlandse muziek" opende het Holland Festival met Nederlands programma (alleen vooi nodigden) en was er een concert Nederlandse koor- en orgelmuziek i Oude Scheven ingse Kerk. welk concert overigens bij toeval in het Holland Fes tival was terechtgekomen en waaraan he part noch deel had. Men weet toch wel, dat alle medewerkende concertinstellin gen (orkesten, koren) voor eigen reke ning in het Holland Festival participeren Ernstiger Maar er is nog iets nog veel ernstigers aan de hand geweest en dat betreft de steeds duidelijker tendens om het zwaar tepunt naar Amsterdam te verleggen. Amsterdam kreeg het leeuwe-aandeel van de „premières". Amsterdam kreeg de „sensationeelste" concerten, waarop hei publiek storm liep, terwijl Den Haag als 't ware de „tweede beurt" toebedeeld werd Wie het programmaboekje ter hand neemt, kan dit zelf nagaan: Fischer- Dieskau, Elisabeth Schwarzkopf, Mstislaw Rostropowitsj gaven alleen in Amsterdam een recital, het War Requiem ging alléén in Amsterdam en zelfs twee maal, de En gelse gezelschappen openden hun tournee met een optreden in Amsterdam, de Kroa tische Opera startte er eveneens. Bij de voorlichting van het Holland Festival ging het nog erger toe. Het pers bureau in Den Haag werd niet of ter nauwernood ingelicht, de voorlichting de pers richtte zich op Amsterdam en ach ja Den Haag mocht ook wel meedoen. Het gezelschap uit Zagreb, dat in Den Haag logeerde, hield één perscon ferentie, natuurlijk in Amsterdam. Van enige samenwerking of coördinatie geen sprake. Discriminatie En hoezeer Den Haag gediscrimineerd wordt door Amsterdam, is uit de laatste persconferentie gebleken. Deze werd gis termorgen om 11 uur in Amsterdam gistermiddag om 4 uur in Den Haag ge houden. Voordat de Haagse persbijeen komst plaats had, was reeds een A.N.P.- verslag verschenen, waarin de secretaris van het Holland Festival, de heer Peter Diamand, cijfers over de belangstelling verstrekte, een vergelijking trok tussen Amsterdam en Den Haag. In Amsterdam was veel meer belangstelling, in Scheve- ningen „teleurstellend wij zullen dit ernstig onder ogen moeten zien", zo stond te lezen. Deze wijze van handelen dient de scherpste afkeuring en op de conclusie van de heer Diamand valt heel wat in te brengen. Zij is zelfs onjuist discriminerend. Het gaat niet aan I A.N.P. de kans te geven nieuws de reld in te sturen over een persconferentie die nog gehouden moet worden en nog een telexbericht met een ook door de heer Diamand later als onjuist erkende mededeling. In wat voor vals licht is Den Haag hier gezet.Het is toch geen wonder, dat in Amsterdam meer mensen het festival bezocht hebben als daar de „topconcer- ten" plaats hadden. Als zo'n „topconcert" in Den Haag herhaald werd, zat de zaal óók stampvol zoals bij bet concert Klemperer en van Svjatoslaw Richter. De zinsnede van de heer Diamand ,.wU zullen dit ernstig onder ogen moeten zien" richt te zich vooral tegen het Residentie-Or kest, dat in zijn programmakeuze géén „best sellers" had opgenomen (zoals het Concertgebouworkest). Als dank voor zijn durf en initiatief krijgt het een soort dreigement te incasseren. Subsidie Wij zijn meer dan onze gewoonte is op deze „zaken achter de schermen" ingegaan. Zij vertroebelen de sfeer en doen het Holland Festival schade. Maar wij zouden wel, met het oog op wat er nu gebeurd is. de fracties van de Haag se gemeenteraad dringend willen advi seren voortaan aan het verstrekken van de subsidie aan het Holland Festival be paalde voorwaarden te verbinden, zodat onze stad aan zijn rechtmatig deel komt en niet het nakijken heeft Misschien zou het het overwegen waard zijn om een adviseur aan de Haagse Hol land Festival bestuursleden te verbinden, die op de „internationale kunstmarkt" volledig thuis is en die met eigen, voor Den Haag exclusieve, ideeën kan komen. Dra. H. E. Kokeevan den Berge. Sluiting 'plateelfabriek Achtte minister werkgelegenheid van geen belang? Het argument, dat de werkgelegenheid van 130 mensen op het spel stond, voor het ministerie van economische ken van geen belang. Op deze arbeids markt telt dit niet. Dit heeft de presi dent-commissaris van de Koninklijke pla teelbakkerij Zuid-Holland gezegd volgens een interview Het Tweede-Kamerlid drs. G. M. Nederhorst (soc.) heeft hierin aan leiding gevonden om vragen te stellen aan de minister van economische zaken. Bij de plateelbakkerij had men goede hoop, dat een krediet toch nog zou men. Op het laatste moment liet het nisterie van economische zaken echter een garantie daartoe afweten en draaide de bankier van het bedrijf de kraan dicht, volgens de president-c De heer Nederhorst vraagt de minister thans of de gang van zaken inderdaad zo is geweest. Misbruik van praatpalen Nog geen oordeel over proefneming „Wilt u mijn vrouw even bellen en zeggen dat ik er aan kom". Deze en soortgelijke meldingen krijgt de meldkamer van de politie in Utrecht te verwerken van gehaaste automo bilisten die denken dat de „praatpa len" bij het verkeersplein Oudenrijn een service van de politie is voor het doorgeven van boodschapjes. Nog een andere melding: ,.lk ben derweg naar Duitsland maar ik heb mijn Negenenveertigste wereldcongres (Van een onzer verslaggevers) Ruim 2500 esperantisten uit alle delen van de wereld komen van 1 tot 8 augustus in Den Haag bijeen - hun 49ste wereldcongres. Een week lang zullen zij samen zijn om te luisteren naar causerieën van voor aanstaande wetenschapsmensen en de internationale contacten te verstevigen. Het is de derde maal dat wereldcongres in Nederland wordt gehouden. De laatste keer, ii 1954 was Haarlem de ontvangende stad, daarvoor, in 1922, Den Haag. Groter nog dan andere Jaren is de belangstelling voor het congres ditmaaL zegt de heer G. G. Pompillo, congres-se- ris van de in Rotterdam gevestigde wereldbonci, de Universala Esperanto Asocio. Al moet hij toegeven dat de 2500 gasten slechts een fractie vormen de 15 miljoen esperantisten over de hele wereld, die de 75 jaar geleden door de Poolse arts Zamenhof opgestelde taal tot hun hobby maakten. Vooral de laatste tien jaar is het aantal esperantisten sterk gegroeid. De contacten tussen de lande lijke organisaties zijn aanzienlijk verste vigd en onvermoeibaar strijden de espe rantisten voor hun ideaal: het esperanto tot wereldtaal te maken. Verscheidene bladen worden er door de bond uitgegeven, all" in het esperanto, zijn enkele duizenden boeken in espe- ito uitgegeven en regelmatig worden rsussen gegeven. Op het komende con gres zal worden gesproken over de toe komst van het esperanto als wereldtaal, over de mogelijkheid van onderwijs op de scholen. En niet alleen daarover. Er zijn eveneens werkvergaderingen gespecialiseerde internationale verenigin- de politie het grote vertrouwen dat de burgers in haar stelt, maar de praatpalen zijn nu eenmaal niet langs de weg geset met het doel dit soort gesprekjes moge lijk te maken. Voor het werkelijke doel: het verlenen van politionele en geneeskundige hulp bij een aanrijding of bij verkeersopstoppin gen, is de praatpaal (er staan er tien) maar weinig gebruikt in de afgelopen twee maanden. De Utrechtse politie werd zes maal gealarmeerd voor een aanrijding (waarbij eenmaal de GGD moest worden ingeschakeld), er kwam vijf keer een melding binnen naar aanleiding waarvan politioneel moest worden opgetreden, ter wijl de resterende 32 meldingen afkom stig waren van automobilisten die te kampen hadden met pech in de ruimste zin des woords. Deze gevallen werden onmiddellijk doorgegeven aan de Wegen wacht. Niet sneller De waarnemend chef van de Utrecht se verkeerspolitie, inspecteur Tj. P. de Vries, vertelde ons dat zich tot dusver geen urgente gevallen hadden voorge daan waarbij de praatpalen uitkomst brachten doordat sneller hulp kon wor den geboden. Hij vond echter dat de proefperiode te kort geduurd had om definitief oordeel te kunnen vellen het nut van deze praatpalen, waar bij een investering gemoeid is van vele iljoenen guldens wanneer het systeem over het hele land zou worden toegepast. Veel automobilisten brengen nog steeds politie op de hoogte van verkeersop stoppingen via de telefoon van het benzi nestation bij Oudenrijn, een bewijs dat nog velen niet op de hoogte zijn van het bestaan van de praatpalen, ondanks alle ruchtbaarheid die er destijds aan is gege- Zoals bekend werken de ministeries in verkeer en waterstaat, justitie en binnenlandse zaken voor dit experiment met dit draadloze systeem samen. Ook Den Haag meent men dat de resulta- i van twee maanden nog niet vol doende zijn voor het vormen van een oordeel. Voor de proefneming is geen bepaalde termijn vastgesteld. Kamerlid Bakker (communist): De Communistische partij Neder land is ervan overtqigd, dat c munistisch China de atoombom alleen r wenst te bezitten als status symbool en niet om er oorlog mee te verklaarde de heer M. Bakker, be stuurslid van de CPN en lid van de Tweede Kamer, gisteravond in Utrecht hij voor de Utrechtse afdeling van de partij nader inging op de discussie die momenteel wordt gevoerd binnen de internationale communistische beweging Chinese vrienden, zo voegde hij hieraan toe, zijn echter zo kortzichtig ze niet begrijpen, dat het kernstop- drag juist is bedoeld om de kracht die hardst naar een eigen a-bom streeft, West-Duitsland, af te remmen. Het ge vaar voor een nieuwe oorlog ligt volgens de heer Bakker in West-Duitsland en hij noemde in dit verband de tegenstelling die aan het ontstaan is tussen Amerika en de Bondsrepubliek, waarvan ook het kernstopverdrag zijns inziens een bewijs is, voor de hele wereld van het grootste belang. Dat er in de communistische wereld verschillen van mening bestaan acht de heer Bakker onvermijdelijk. Dat hoort bij de groei van het socialisme, zo zei hij. Ook de CPN is het niet altijd eens met de Sowjet-Unie, byv. voor wat betreft haar opvattingen over abstracte kunst en godsdienst, terwijl de CPN ook meent, dat de communistische partij in Rusland niet krachtig genoeg stelling neemt tegen het anti-semitisme. De CPN keurt echter de politiek zonder onderscheid" van China af. gen o.a. van juristen, journalisten, artsen en architecten, er is een welsprekend heidsconcours voor jongeren, er zijn lite raire wedstrijden, film- en toneelvoorstel lingen. Dat alles in slechts één taal: es peranto. Behalve de bij de wereldbond aange sloten verenigingen in Nederland de 1200 leden tellende LEEN, „La Estonto estas nia", of wel „De toekomst is van ons"), zullen ook de zusterverenigingen, de pro testantse, r.k. en socialistische bonder op het congres zijn vertegenwoordigd. Arena van Verona gereed voor liet Operafestival De voorbereidingen voor het Jaarlijkse S operaseizoen in de arena van Verona J zijn afgesloten. Het seizoen duurt van 5 23 juli tot 16 augustus a.s. Op het reus- J achtige podium in het oude Romeinse j amfitheater werden de decors voor de op het programma staande werken op- i gebouwd. 5 ..Mefistofele" van Boito opent op don- I derdag 23 juli het seizoen. Franco Ca- puana dirigeert het werk waarin o.a. de jonge Bulgaarse bas Nikolai Ghiau- rof, de tenor Carlo Bergonzi en de so- t praan Gabriella Tucci zullen optreden. Voor de regie werd de internationaal bekende Herbert Graf aangetrokken; de choreografie wordt verzorgd door Ria Teresa Lagnani. De eerste opvoering van Puccini's „La Bohème" staat voor zaterdag 25 juli op het programma Dirigent ls hier Nino We heiper Gurt zullen dan optredën ir Sanzogno. terwijl voor de grote rollen de iaatste aflevering, die de titel „Hor- Gianni Raimondi, Renata Scotto, Mario n„s pn hahiit" kreee Zanari, Ivo Vinco. Renato Cesare en - - - 8' Gianna Galll zijn aangetrokken Regie- J Enrico Colosimo. 5 De derde avond brengt „Cavalleria Rusticana" van Mascagni en het ballet Ivanhoe vertrekt - Lancelot komt Ivanhoe, de onversaagde ridder van het televisiescherm, gaat afscheid ne men. De filmserie, die naar de beroem de roman van Sir Walter Scott, door de KRO sinds oktober 1961 werd uitgezon den, zal op zaterdag 25 juli a.s. worden beëindigd. Ridder Ivanhoe en zijn trou- De vissen zelfs zijn stóm. De vogelen echter komen een spraak nabij in zoverre, dat zij mu zikanten zijn en hun Schepper lofzingen op boom tak en in het geluchte, weze het argeloos onbe wust. De muziek is alleszins een soort van spraak, doch niet de spraak der gedachten, niét het woord, beminde parochianen, maar louter het liefelijk geluid! De spraak der gedachten is door God slechts de mens geschonken en zulks opdat de mens, luisterend naar God, met de tong uitzeggen zoude, hetgeen God werkt in het diepste van zijn gemoed. En de menselijke tong zou niets dan geluk, want God uitzeggen, /are er niet geweest de val des mensen ten tuine van het paradijs. Eva was de eer ste mens, die zondigde met de tong en daar om bevreemdt het mij niet, dat de vrouw mensen het felst onderhevig zijn aan kalzucht. „Eva, die haar Adam de appel bood, spre kend tot hem: Eét! Met dit „Eet!" stortte voor de mens het paradijs is puin, met dit „Eet!" vonniste de mens voor eeuwig zich zelve, doem de hij zich zelve tot lastige arbeid in het zweet zijns aanschijns en voor eeuwig de goddelijke en aardse Hof uit. Het is triestig. Wie bracht Eva tot het smaken dier appelvrucht? Wie anders dan de opperste der gevallen engelen, wie an ders dan de keizer des kwaads, wie anders dan satan? Hij lispelde de vrouw zijn verlokkingen in het oor, maakte zijn helse gedachte tot de hare en haar tong tot de zijne. En zij lasterde haar Schepper, begeerde Hem gelijk te worden. De satan, mijn broers en zusters in Christo, is vernibbeld op de tonge der mensen. Zij is lenig, die tonge, en slaagt gij er als duivel in, haar te plooien naar uw zwarte oogmerken, dan richt zij zich als een voortreffelijk wapen tegen de ziel van haar drager en tegen de Al-Enige God. De keizer des kwaads heerst in het hellerijk over vele truwanten. Zij belagen voor hem de zielen mensen, verleiden deze tot ketterij, diefstal doodslag, tot elke boosheid welke gij, paro chianen, maar bedenken kunt. En iedere tru- want heeft zijn aparte taak. Ge hebt er per exempel Lucifer, diens listen gij hoofs heten moogt en bijaldien uiterst gevaarlijk; Asmodeus, die tot ontucht aanspoort; Mammon, die u het goud God spelt en voornamelijk de gierigaards bekoort; Belphegor, de stinkende; Bélial, de LEVEN EN DADEN van PASTOOR PONCKE van Damme (n Vlaanderen door |AN H. EEKHOUT twislsioner en vuilgebaarder. Ah, het zijn le- lijkaards, deze duivelen, doch ze zijn niet eens de ergste. De ergste, beminde parochianen, is de door de heilige Chrysostomus Sathaël be- naamde, is hij, de leugenbelijder, de lasterije- pleger. Geen Satansslaaf geslepener dan deze Sathaël, het lieve-kind van zijn vieze vaér. Wie der truwanten weet zich zó onzichtbaar te ma ken als hy, zó de mens in te wikkelen, te vleien in diens hovaardij? Hij is niet groot van gedaante, Sathaël; zijn lichaamslengte reikt niet verder dan van uw polsgewricht tot de middel ste vingertop. Zaagt ge hem, ge zoudt zijn vel grel-geel weten, zijn lampen gluiperig groen, zijn neus een els, zó dun en vlijm, en zijn bloedrood spraaklid gespleten gelijk bij de slang in de Hof van Eden. Hij is rap als een muishond en dui zenden werven rapper. Hij vliegt van her naar der. van Parijs naar Londen, van Londen naar Moskou, van Moskou naar Damme. En alle reizen tesamen volbrengt hij in één aémtocht. Nu eens springt hij op de schouder van een ko ning, dan weer op die van een landenaar hij hupt. o parochianen, kriskras van Maarten naar Mieke, van Karei naar Klaas en uw blik ken, zaagt ge hem, kunnen hem niet volgen. Hutsj, hier! Hoetsj, ginder! Hij heeft gaarne omgang met edelingen, verpoost bij voorkeur op de vorstelijke hoven. Mede is hij verzot op de grote steden, gelijk Brussel, Gent, Antwerpen, Brugge. Hij klautert ten paleize een kamerling op de nek en blaast de ijdeltuitige duts aller- hand verdachtmakingen in betreffende de overi ge paleiskwanten. En de kamerling luistert gul zig naar het zoet gevezei, met oren gelijk die van Mydas, dewelke een ezelbeest wél passen maar geen menselijk schepsel en hij waant zich de wetende en is gereed zijn gal-venijn uit te spuwen over een ander en anderen, en ramp op te roepen. De paleizen zyn voor de kwa-klapdui- vel nesten van geneucht. Nergens woekert de las- terij weliger dan binnen de gouden koningszalen. Evenwel muikert de revelarij niet bijster veel geringer binnen de weidse steden van het heden. Deze zyn Babylonische poelen van ontaarding en alle satansgasten tieren er gunstig op de velden ongodisterij, hoererij, moordenarij, achterklap men kan opsommen tot in het oneindige, vanuit de steden maken de ongure gasten stroop tochten naar het platteland, de gehuchten, de dorpen, de stedekens en mijnheerken Sathaël is daarbij haantje-de-voorste. Echter te lande is er voor de Luciferisten luttel te vangen, veel al botsten zij er de kop tegen de rondborstig heid der eenvoudige boeren, borgerkens en dag gelders, en druipen per slot droef af. Want te lande hebt ge nog het waarachtige leven gelijk Ons-Heer het gaarne ziet. Tevergeefs begeert er de doodzonde toegang. Maar mijnheerken Sa thaël is een taai duivelke en het laat niet licht zijn prooi vrij. Moet hij afdeinzen, koppig her vat hij naderhand de aanval op de burcht van de goede wil des landenaars. En kortelings slaag de hij erin de veste binnen te dringen, hield hij zijn „blijde inkomste", „laas, binnen het brave. Damme! Dwazelingen, gij! Gij hebt u de duivel ont vankelijk getoond voor zijn inblazingen cn iedere andere duivel ware schier beter dan hij, wie gij het oor leendet: de lasteraar Sathaël! Dwa zelingen, gij! Doemwaardige Dammenaars! In u vond de duivel zijn treffelijkste voedingsbo dem zijn kost is al wat slecht is, daarvan staat hem dc balk bijtijden bol voor u liet hij Hof en stad in de steek en de door u in gezogen kwa-mare verbreidde zich met de rap te van Sathaël-zelve, en gans Damme zie ik thans betast gerust uwe hoofden ge-My- das-oord. Vraagt een vreemdeling mij, hoeveel domaards er huizen binnen Damme, ik ant woord hem: zulks kan ik u niet zeggen, wèl het aantal wijzen en dit a antal is een. (Wordt vervolgd.) „Zwanenmeer" van Tsjalkofski. Voor de Mascagni-opera is Oliviero de Fabritiis de muzikale leider, terwijl als regisseur Sandro Bolchi optreedt. De belangrijke rollen zijn in handen van Antonietta Stella. Renato Cioni, Giangiacomo Guel- fi, Bianca Bortoluzzi, Luciana Rezzadore Maria Del Fante. Het ballet ,.Zwa- meer" wordt in een groots opgezette voorstelling onder regie en choreografie Vaclav Orlikofski door het London Festival Ballet opgevoerd. Alle decorontwerpen zijn van Attilio Colonello. die ook de talrijke nieuwe costuums concipieerde. PTT-telegrafisten in Amsterdam: modelactie De telegrafisten van het telegraaf kantoor in Amsterdam zijn van plan binnenkort een model-actie te voeren alsmede voor een bepaalde periode het vrijwillig overwerk tc staken als protest tegen hun beweerde achteratelling bij die van andere dienst takken der P.T.T. communiqué zegt een actie comité dat bij de postdienst en bij de technische diensten onlangs zeer be langrijke salaris verbeteringen tot stand zijn gekomen. De algemene verwachting was dat werknemers van hetzelfde staatsbedrijf met gelijkwaardige voorop- leiding gelijke verbeteringen zouden krijgen. Hiervan is niets terecht geko- I men. aldus het communiqué. Het bereikbare maximum salaris op 37-jarige leeftijd bij de telegraafdienst ligt f 82 lager dan dat bij de postdienst. Omdat ambtenaren geen stakingsrecht hebben, aldus het communiqué, is men gedwongen tot een vertraging opleve rende model-actie. Als gevolg van per soneelsgebrek wordt al jarenlang op het telegraafkantoor vrijwillig overwerk verricht. Overeenkomst Shell en Indonesië Antara meldt dat dc Indonesische oliemaatschappij Pertamin en de Shell Oil Company onlangs een overeenkomst hebben gesloten inzake de overneming van de afzetactiva van Shell op Noord- Sumatra en Celebes, alsmede een aantal ollepompen in het hele land, op basis vorig jaar gesloten werkcontract. In Medan is de overdracht geschied en te Makassar zullen de activa van Shell binnenkort worden overgenomen. Een over de weg rollende oude melk bus heeft gisteren op rijksweg 16 in Den Helder twee inzittenden van een perso nenauto het leven gekost. De bus was met ander ijzerafval van een vrachtwa gen gevallen die uit een uitrit de weg opreed. De bus rolde over de weg en kwam onder de personenauto terecht, die daardoor onbestuurbaar werd en tegen uit de andere richting komende vrachtwagen met puin botste. De beide inzittenden van de auto. de heren J. Ro- (38) uit Haarlem en J. van Rees <49> uit Amstelveen, werktuigkundigen bij de machinefabriek Stork, waren vrijwel op slag dood. De kijkers behoeven het ridderschap op dc televisie niet helemaal to missen, want half augustus wordt een begin ge maakt met een nieuwe filmserie over „Lancelot", gebaseerd op de middel eeuwse sage over de Deense prins, die ook in de Middelnederlandse literatuur zo'n belangrijke plaats i vanavond ;e uitzending 20 00 Nieuws 20 05 Hallo >urg Hallo Hilversum: Promenade- t cn solisten: populair klass en mo- muziek 2130 Waarheen de wind gevar programma 22 20 Sport hai- >ge 22.30 Nieuws 22 40 Actualiteiten Elektronisch orgelspel 23 10 Jazzma- 23.53—24 00 Nieuws •ersum II. 298 m. 19.00 Nieuws en iraatje 19 10 Muziek van het Leger vanavond mad mad mad 0.20—22.00 Hei- speelfilm (alle lecftydci Programma voor morgen 7 10 Ochtcndgym 7 20 Licht 7 50 Dagopening AVRO. Schakel Kuituur. Beij Jon 1800 Nie 13 20 Licht p 9 40 Morgenwijding 11.15 Radio Filharmonisch muziek 12 00 Dixlelandmu- isorkest en zangsolistcn 14 00 imermuzicv (stereofonlsche 14 40 Praatje uit Engeland luziek igr) 16 00 Nieuws 16 02 gisch programma 17 00 Mln- iws 18 15 Eventueel actueel anospel 1830 Instrumentaal ingsolost 298 m. KRO: 7 00 Nieuw* de kinderen 10 00 Kamer- t: amus muziek 1100 Voor RO: 1145 Metropole oriccst gesprek 12 30 12 15 Leven op Meded ten bchoe\ 12 33 Deze week 13 00 Nieuws i3 13 Klas* gram 13 45 Voor dc vrouw NCRV: 14 15 Marsmuziek (gr) 14.30 Kinderkoor (gr): volksliederen 14 50 Licht instrumentaal kwartet 15 10 Vocaal ensemble: oude mu ziek 16.00 Bijbeloverdenking 16 30 Trom- irtet 16 4: (gr) 17.00 Voor c KI af trijkkwartet jeugd (ers 18 15 Sportagenda est en soliste: opera-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13