Roemenië wil Bessarabië van Rusland terug Is men eens zo gevreesde tuberculose de baas? „Ik vocht met Himmler" V.S.-officier door Vopo geslagen Toestand op Cyprus nog altijd even ernstig Schroder blijft in Bonn Wisselend klimaat Bewaakster van Maidanek nu Amerikaanse WOENSDAG 15 JULI 1961 Vissersboot vergaan MAMA Ter hoogte van de Schotse oostkust op de Noordzee is gisteravond het 43 ton SU metende Schotse vissersvaartuig Sirius uit Buckie gezonken na aanvaring met de Poolse vissersboot Zieba (185 ton). Vier Britse vissers worden vermist, drie zijn gered. Fransen vierden val van Bastille In Parijs is gisteren de traditione le parade gehouden ter herdenking van de val van de Bastille in 1789. President De Gaulle stond bijna an derhalf uur in een blakerende zon, terwijl 10.000 militairen en 620 pant serwagens langs hem over de Champs Elysées trokken. In de parade wer den ook raketten van de Amerikaan se typen Honest John en Hawk mee gevoerd. Franse straaljagers vlogen over de Avenue, strepen achter zich latend in de kleuren van de nationale vlag. Gekleed in het uniform van brigade generaal reed de Franse president naai de Are de Triomphe Wuivend en la chend beantwoordde hij de groeten van de langs de brede boulevard verzamel de mensen. Naast hem in de open auto zat premier Georges Pompidou. Na een krans gelegd te hebben bij het graf van de onbekende soldaat keer de de president terug naar de bij de Place de la Concorde opgerichte ere tribune. Terwijl tanks over de avenues daver den, vlogen 90 straalvliegtuigen onder oorverdovend lawaai met een snelheid van 700 km voorbij welke de duiven verschrikt opjoeg van de aangrenzende Op de tribune, waar hij geflankeerd werd door Pompidou en Jacques Cha- ban-Delmas, de voorzitter van de Na tionale Vergadering, scheen De Gaulle in het bijzonder belangstelling te heb ben voor de tanks De president, die in april een prostaatoperatie heeft on dergaan, zag er fit uit ondanks het he te, broeierige weer. grondgebied dat Adolf Hitler Stalin in handen heeft g tijdens het korte bondgenootschap tussen Duitsland en de Sowjet- unie in de Tweede Wereldoorlog, blijkt zich nu te ontwikkelen tot een nieuw wrijvingspunt in de reeds gespannen verhouding tus sen Roemenië en Rusland. Het bewuste gebied, dat in oppervlak te iets groter is dan Denemar ken, beslaat ongeveer 5G.000 vier kante km vruchtbaar bouw- en weiland dat bekend is onder de naam Bessarabië en de Boekówi- na tussen de rivieren de Proeth, de Dnjester en de Donau, ter oosten van de Roemeens-Rus sische grens. Van diplomatieke zijde is gemeld dat de Roemenen Moskou hebben ver teld het gebied terug te willen hebben of dat tenminste toestemming wordt gegeven voor autonomie voor de etni sche Roemeense bevolking. Vernomen wordt dat dit probleem zeer belang rijk is bij de huidige, in een waas van geheimzinnigheid omhulde besprekin gen tussen de Russische leiders en de bezoekende Roemeense delegatie on der leiding van premier Ion Gheorghe Maurer in Moskou. Waarnemers in Wenen zijn van mening dat het tijd stip waarop de Roemeense eis wordt gesteld, heel goed een grensgeschil tussen de twee buurstaten kan oorzaken nu zij al scherp van mening verschillen over de economische in- tegreteit. De onafhankelijk denkende Roemenen, ie er op gebrand zijn de belangrijkste geïndustrialiseerde Oosteuropese staat te worden met behulp van sterke handels banden met het Westen, hebben zich openlijk verzet tegen Russische plannen voor een door Moskou geleide integra tie in het raam van de Comecon, het communistische equivalent van de EEG. De Roemenen kregen Bessarabië voor het eerst van het Tsaristische Rusland in 1865 na de Krimoorlog. verloren het daarna weer en kregen het terug na de Eerste Wereldoorlog toen zij ook Boekowina bezetten, dat eerder deel had uitgemaakt van Hongarije. Russische eisen met betrekking tot dit gebied hiel den het geschil levendig tot 1940 toen Hitler en Stalin overeenkwamen hun machtssferen in Oost-Europa te herzien onder een verdrag waarbij Stalin toe stemming kreeg Bessarabië. de Boeko wina en een gedeelte van Dobroeja bin nen te vallen om de Moldavische Sowjet- republiek te vormen. De Roemenen kwa men een jaar later als bondgenoten van Hitier terug in de veldtocht tegen de Sowjetunie maar in 1944 trok het zege vierende rode leger het land opnieuw binnen om er voorgoed te blijven. Het gebied werd toen verdeeld tussen de Sovjetrepublieken Oekraïne en Molda- Volgens betrouwbare woordvoerders klaagt de regering in Boekarest over het feit dat de etnisch Roemeense groep in dit gebied, de Moldaviërs, die bijna 65 procent van Oe totale bevolking van ongeveer drie miljoen mensen uitmaken, economisch en sociaal slechter af zijn dan de gemiddelde Russische staatsbur- - Tbc-explosie èn... sanatoriumsluiting Amerikaanse officieren lijn werden gisteravond woedend zij hoorden dat een Oostduitse grensbe waker een collega van hen in het ge-j I (Van een onzer redacteuren) Bericht van maandag in de krant: Studentensanatorium te Laren gaat zijn poorten sluiten. Gelukkig reden: het steeds ver minderende aantal tbc-patiën- ten in ons land. Bericht van ver leden week in de krant: tbc- West-Ber-| exPl°sie in Pernis en Hoogvliet, waar 17 gevallen van tuberculo se- se werden geconstateerd. Terwijl zicht had geslagen en dat de Amerikaan I een week daarvoor Vianen moest "H\V""?d«tchLadenzo„dag plaats J wor?en aangewezen als explo- Oost-Berlijn bij checkpoint Charlie, de Sieplaats. Hier betrof het Vijf oversteekplaats voor niet-Duitsers door de Berlilnse muur. De officier reed in een personenwagen van het leger. Een Oostduitse grenspatrouille op een motor fiets bracht de wagen tot stilstand en deelde de inzittenden mee dat zü het gebied moesten verlaten. Op een gegeven ogenblik stak een van de Oostduitsers zijn.arm door het raam van de Amerikaanse wagen en sloeg de officier met zijn hand. De officier deed volgens zijn instructies niets terug maar reed onmiddelliik naar West-Berlijn er. meldde het incident. Het leger heeft ver klaard dat er „een krachtig protest" is ingediend bij de Russische autoriteiten, opgespoorde tbc-gevallen. Commentaar van dr. J. Meyer Een t.li c.-explosie in Perms en Hoogvliet; de sluiting vnn liet bekende studentensanatoi ium te Laren lijken twee met elkaar in flagrante strijd zijnde krantebe- berkel-baril nu de bas Ovf i .laan hangende vragen hadden wij verhelderend gesprek met dr. J. Meyer te Wassenaar. Dr. Meyer is directeur van de geheel op par ticuliere leest geschoeide Ko ninklijke Nederlandse Centrale Vereniging ter bestrijding der t.b.c. Deze ogenschijnlijk tegenstrijdige be richten kunnen de vraag doen ontstaan In hoeverre wc de eens zo gevreesde tuberkelbacil nu eigenlijk de baas zijn; hoe het voor kan komen dat we met de regelmaat van een klok, nu hier dan daar. tóch nog van tbc-explosles blijven horen en of het gehele gedif- ferentieerde bestrijdingsapparaat waar op ons land kan bogen in zijn huidige 1951 en 1952 reeds. Was vorm moet blijven bestaan, in andere °en tekort aan sanatoriumbedden, het derzoek alsmede door se straatje volledig schoon zouden krij gen (algehele maagdelijkheid der be volking met betrekking tot de tuberkel bacil) dan zullen buitenlanders, de een meer. de andere minder voortdurend dat schone straatje vuil blijven lopen. Met andere woorden: wie mocht den ken dat er voor de tuberculosebestrij ding in ons land niet veel meer te doen zou zijn zit er falikant naast. De grote winst is, dat er straks helemaal geen tbc-sterfte meer behoeft te zijn als ge volg van o.m. nieuwe geneesmiddelen. Vier miljoen Gestapo-man Wiese gesnord (Van speciale verslaggever) Simon Wiesenthal van het Joodse In lichtingenbureau in Wenen heeft op nieuw van zich laten horen door de ar restatie te bewerkstelligen van de voortvluchtige Gestapo-officier Kurt Wiese. Hij werd door de Oostenrijkse politie gesnord, toen hij zich met een vervalst paspoort in een trein bevond, die van Wenen onderweg was naar Ita- Wiese wordt beschuldigd van moord op honderd Polen, voor 't merendeel kinderen. Hij was op borgtocht vrijge laten, doch verdween spoorloos. De nazi, die Duitser van nationaliteit is, zal aan West-Duitsland worden uitgeleverd, hij terecht moet staan. Bastille-tlag in Frankrijk Gisteren vierde Frankrijk Bastille- dag. Het was de beroemde veertien de juli. waarop de Fransen even de bloemetjes bruten zetten. President de Gaulle nam, staande op het ere podium aan de Parijse Champs Elysées. de traditionele militaire parade af. Rechts van de president staat de Franse premier Georges Pompidou. Weer gevechten hij kasteel St. Hilarion nog altijd even ernstig. Griek se en Turkse Cyprioten hebben eergisteravond-bij het kasteel St. Hilarion in de bergen van Kyrenia wederom vuurgevechten geleverd, waarbij een Turkse Cyprioot ge- wond werd. Vijf Turkse Cyprioten die met een ambulance van de VN naar een ziekenhuis in Nicosia werden overgebracht, zijn door de Grieks-Cyprische politie gearres teerd. Zij kwamen uit Paphos en waren niet in het bezit van identi teitspapieren. Gebleken is dat zij geen dringende ziekenhuisbehan deling nodig hadden. In de haven van Kyrenia hebben onbekende personen elf zeiljachten van de Britse luchtmacht in brand gesto- i ken. De schade bedraagt 20.000 i gulden. Eerder waren in deze i plaats al de ruiten van de Engelse club ingegooid. Uitroeiingsoorlog Dr. Fadhil Koetsjoek. de Turks-Cy prische vice-president van Cyprus, heeft opnieuw kritiek uitgeoefend op de hou ding van de V N. op Cyprus en gezegd, dat de Turken op het eiland zeer te leurgesteld en ontmoedigd zijn door het rapport dat secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. onlangs heeft uitge bracht. Dr. Koetsjoek meent dat de Griekse elementen in de Cyprische gering alle macht aan zich getrokken hebben, waartegen de V.N.-politiemacht niets kan doen. en een ..systematische nitroeiingsoorlog" tegen de Turken uit voeren. Hij zegt dit in een schrijven aan de Veiligheidsraad. Desertie in Grieks leger Ook de vertegenwoordiger van Cy prus bij de V.N. heeft de Veiligheids raad een brief gezonden, waarin ge zegd wordt dat de Cyprische rege ring „met grote bezorgdheid consta teert, dat talrijke wapens en talrijke militairen uit Turkije klandestien op Cyprus blijven binnenkomen". Uit Athene wordt vernomen dat minister Garoefalias van defensie in een dag order heeft bekendgemaakt dat op het ogenblik pogingen in het werk worden gesteld om zekere Griekse mi litairen tot desertie te bewegen met het doel hen in het Cyprische leger op te nemen. Deze pogingen, zo heet het in de dagorder, hadden helaas enig resultaat, maar gewaarschuwd wordt dat elke desertie van dit soort onverbiddellijk zal worden gestraft Tegenover de pers heeft de minister verklaard, dat elke deserteur voor de krijgsraad zal worden gedaagd. Uit Nicosia wordt gemeld dat Galo Plaza, de speciale afgezant van Oe Thant, wiens missie op Cyprus is voltooid, intussen reeds naar Genève is vertrokken waar hij de secretaris-generaal van de VN zal ontmoeten. V.S. en Rusland oneens Weer impasse Ceneefse oh twa peni j 1 gsbes pre king Vorming speciale worden voortgezet, dan volgende jaar stond er al een respec- lichting, wel op den duur geheel zal kunnen ver- tabel aantal leeg. Want inmiddels had dwijnen. het heilzame streptomycine, in Ameri ka ontdekt, zijn intrede gedaan, een Om dit soort vragen te kunnen be- nantal jaren later onder meer gevolgd antwoorden dienen we eerst in hoofd- door twee andere doeltreffende chemo- lijnen iets van de ontwikkeling der tu- therapeutische middelen: het P.A.S. en berculose-bestrijding gedurende de af- het I.N.H. gelopen twintig jaar te weten. Toen ons land in 1945 zijn vrijheid herkreeg, was Het bijzondere de tbc-situatie op zijn zachtst gezegd ten is. dat zij. voor het eerst bedenkelijk. De gunstige ontwikkeling geschiedenis de tuberkel-bacterie Dl- Maar dat is slechts één kant van de tbc-bestrijding. namelijk de klinische: de behandeling van dc zieke mens. Daarmee is echter de tbc als zodanig nog niet uitgeroeid. Zo lang er immers nog besmette mensen rondlopen in ons recordland toch altijd nog zo'n slordige vier miljoen blijft bestrij ding middels een adequaat controlesys teem noodzakelijk. Preventie in de breedste zin van het woord, uitge oefend door de consultatiebureaus en mede mogelijk gemaakt door de perio dieke bevolkings- en bedrijfsonderzoe- ken. maar ook door het systematisch 1951 nog epidemiologisch en bacteriologisch on- Van hoeveel gewicht bijvoorbeeld dat laatste is blijkt uit dc uitlating van een buitenlandse vrouwelijke dokter, die hier onlangs kwam om kennis te ne men en te Ieren van de Nederlandse tuberculosebestrijding. Zij stond een- oudig perplex toen zij zag dat i die sinds het begin der twintigste eeuw. RECT aangrijpen, door deze toen de tuberculosebestrijding ter hand stofwisseling te belemmeren. Door het werd genomen, aan de gang was, had allerwegen toepassen dezer chemo- een ongunstige wending genomen. Hoe therapie alsmede door het uiterst doel- ongunstig, blijkt uit mortaliteitscijfers treffend functioneren van onze ruim "in 1939 en 1945. honderd consultatiebureaus, stuk voor In 1939 was er nog sprake van 40 stuk bemand met specialisten, daalde sterfgevallen door tbc per 100.000 inv ners; in 1945 was dit cijfer al m< dan verdubbeld, want toen stierven op 100.000 inwoners niet minder dan tuberculose. deze medjeamen- willekeurige gemeente de mensen niet alleen vrijwillig (in de regen!) op bun beurt stonden te wachten bij het be volkingsonderzoek, maar daar zelfs nog voor betaalden óók! „Zo kan het bij ons nooit, want dat doen onze men sen niet", verzuchtte zij. Liet het jaar 1953 nog 847 ziektegevallen op één miljoen zien, het jaar 1963 telde er i r. 270 op één miljoen. (Onder nie UltbOUW tegevallen dan te verstaan: m voor de eerste maal een behandeling kort mogelijke ter- wegens tbc moesten ondergaan: geen 11terugkerende tbc derhal- werkgroep mislukt MERIKA en Rusland hebben de vertegenwoordigers der vijftien andere bij dit overleg be trokken landen schriftelijk mee gedeeld dat zij nog geen overeen stemming hebben kunnen berei ken over de vorming van een speciale werkgroep die zou moe ten nagaan op welke wijze kern wapens in gemeenschappelijk overleg zouden moeten wor den vernietigd. De leiders der Amerikaanse en Russische ver tegenwoordigingen, Timberlake Tsarapkin, verklaren echter dat zij hun overleg voortzetten. Tsarapkin verklaart in de medede ling dat geen overeenstemming kon worden bereikt „omdat de V.S. plan-Gromiko niet als basis vooi sprekingen door de voorgestelde spe ciale werkgroep willen aanvaarden". Volgens Tsarapkin willen de V.S. ge durende de drie ontwapeningsstadia „de beschikking houden over veel te veel kernwapens. alhoewel de overgrote meerderheid der deelnemers aan het ont- wapeningsoverleg hier tegen dat uit recente verklaringen van presi dent Johnson en andere Amerikaanse lezagsdragers gebleken is dat Amerika iver ruim duizend raketten met atoom koppen en over 1.100 strategische bom menwerpers beschikt. „De V.S pen de Russische voorstellen in plaats omdat zij de beschikking willen houden over een kernmacht met oordvoerder van het Westduitse ie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld dat minister Schröder de komende bijeenkomst van de minister raad van de Westeuropese Unie niet zal bijwonen, doch dat hij zich door zijn staatssecretaris, prof. Carstens. zal doen vertegenwoordigen. Dinsdag is te Bonn van welingelichte zijde nog vernomen dat Schröder in Bonn wil blijven om het politieke debat, dat aldaar wordt gevoerd over een Europese politieke unie, bij te wonen. De zogenaamde „gaullisten" van de christen-democratische regeringspartij hebben, als gemeld, de afgelopen twee weken zware druk uitgeoefend op bonds kanselier prof. Erhard en minister Schröder om in te gaan op De Gaulles voorstel om. als inleiding op een tot standkomen van een Europese politieke te beginnen met de stichting van Frans-Duitse unie een grote brand, dinsdagavond ont staan na een ontploffing, m het kantoor van een grote bouwfirma in Tokio bij de luchthaven Maneda, zijn vermoedelijk 31 mensen omgekomen, van wie 22 brand weerlieden. 45 personen werden gewond. De brand woedde in gebouwen over een oppervlakte van zevenduizend vierkante surplus aan vernietigingskracht", aldus Tsarapkin. De Rus voegde hieraan toe dat het mogelijk zou zijn op de huidige zitting der Geneefse ontwapeningsconferentie positieve resultaten te bereiken bij het streven naar een algemene en volledige ontwapening, mits in principe overeen stemming wordt bereikt over het begin sel van een „atoomparaplu" Teneinde lijn een sanering tot stand te brengen gevallen werd het Nederlandse sanatorium- vel> areaal energiek uitgebouwd. Op menig sanatoriumterrein verrezen niet al leen de bekende Zweedse barakken, maar in tal van gevallen was er ook sprake van definitieve uitbreiding. Zélfs was er een tekort-aan-santao- riumbeddencommissie hard denken geslagen hoe in deze nood Niet zonder resultaat, want het aantal Niet dodelijk meer in luttele toriumbedden rond 9000 (1950) gebracht. Allemaal terecht, want niemand kon toen ook maar voorzien dat de tbc- bestrijding zó effectief zou gaan wor den door nieuwe medicamenten dat het ene na het andere sanatorium nog eens zou moeten worden gesloten. Hoewel: tevéél gezegd, want ènke- (194=5) fln per jaar °P 100 000 UatOJ OP ,d. vriiupl a niemand len voorzagen de komende ontwikke- staf kan wortên eehanteerd SIMSSÏSS* Immers: waarschuwde vanwege te verwachten If" °?frec*te .zo.u bji bet scherP f edaal- J—h» behS Dat er overigens een aanpas sing moet zijn van de tbc-be strijding in ons land als gevolg van het toch wel ingrijpend ver anderende karakter der ziekte, ^tek- immers (zie boven) van en demisch epidemisch aan het worden is, moge duidelijk zijn. Eén facet ervan is vrij simpel: het opheffen van een aantal sa natoria; dit betreft dan weer de klinische zijde van het tubercu- lose-vraagstuk. Wat de tbc-preventie in de breedste zin van het woord aan gaat zijn er echter eveneens aanpassingen nodig, waarvan de realisering oneindig veel moei lijker ligt. Hierop dieper in te gaan zou in dit bestek te ver voeren; volstaan wordt daarom explosies te zien kan tenslotte met te memoreren dat nktnfeer1 aLsfmait men Z1C^ intern °P deze proble matiek ernstig beraadt teneinde tijdig de bakens te kunnen ver- Het is niet overdreven te stellen, dat dank zij de nieuwe geneesmiddelen er menselijkerwijs gesproken althans r bij nieuwe gevallen en bij juiste medi camenteuze toepassing GEEN Inderdaad IS er nog steeds tbc-sterfte, iclijk ongeveer twee sterfgevallen geldt dan vrijwel altijd oude gevallen. Een en ander betekent, dat de tu berculose in Nederland van een ende mische ziekte (een ziekte in het volk) een epidemische ziekte den is, die geven. Een de sterfte aan tbc niet meer als ma3t- 1565) Een fenomeen op het gebied tijdperken van onafgebroken zomi van populaire beschouwingen heeft en tropische hitte zijn geweest, ergens geschreven (oplaag enige De sporen van dergelijke woelige honderdduizenden!) dat het ijs in de en wisselende perioden zijn in ver- ijstijd zich niet uitbreidde omdat de schillende aardlagen aan te wijzen temperatuur daalde, maar dat de en van de klimaatwisselingen in de temperatuur daalde omdat het ijs opeenvolgende geologische perioden zich uitbreidde. Over de vraag, on- is iedereen dan ook ten volle over- der welke omstandigheden de ijs- tuigd. Maar desondanks blijft de massa's groter werden heeft de vraag gesteld, waaraan deze kli- schrijver ons helaas in het ongewis- maatverandcringen te wijten zijn gelaten en we maken ons sterk, geweest. Perioden van tropische hit te hebben afgewisseld met ijstijden, waarin uitgestrekte delen van hc noordelijk en zui- delijk halfrond on der een dikke ys- kap begraven la- dat dit toch weer een gevolg temperatuurdaling moet zijn gew Maar waardoor is die daling van dc temperatuur tot stand gekomen? Dc vorige keer hebben we reeds verteld, dat som migen tot de op vatting overhellen dat het samenval- amphe- i wintertijd op het noordelijk kelijk te liun- halfrond de ijstijden moet hebben bewerkstelligd, maar meteorologen hebben er op gewezen, dat de dicht heid van de atmosfeer op aarde eveneens aan grote veranderingen onderhevig is geweest, waardoor sterk wisselende verwarming Zoals gezegd, me orologen mener dichtheid er samenstelling in de atmosfeer liiervoor aanspra kunnen stellen. Afgezien het feit, dat men niet weet neer er dichte atmosferen zijn ge weest, kan toch worden opgemerkt, dat betrekkelijk kleine wijzigingen van de atmosfeer voldoende zijn om de temperatuur een paar graden te doen dalen. En een paar graden om een ijstijd te voorschijn te roe pen. Want het klimaat van de ijs tijd verschilde werkelijk niet zo enorm van het tegenwoordige als gemeenlijk aanneemt. Dit is verduisterd door eindeloze wolken massa's, waaruit onophoudelijk re gens neerdaalden op het kale land, waar zich geweldige rivieren en snelstromende wateren vormden die de rotsen afslepen en het bezinksel zonder meer duidelijk, daarvan in zee deponeerden. Het bedenken dat land werd door vulkanische krach- stad ten voortdurend opgeheven en sa mengeperst, krateruitbarstingen wa ren aan de orde van de dag en gie rende stormen joegen onophoudelijk door het luchtruim. Geologen kun- Kaap- klein eilandje ligt op 54° Z.Br. en 3° O.L. dus slechts een tik keltje dichter bij het poolgebied dan ons land (52' N.Br. en 5° O.L.). Desondanks is dit Bouvet-ciland ten gevolge van koude zeestromingen en praak met meteo- wind gedurende het gehele jaar ver- astronomen haarscherp gletsjerd. Men heeft dan ook uitgc- die prille jaren rekend, dat West-Europa spoedig weer in een ijstijd zou zitten, wan neer de gemiddelde jaartempera tuur slechts 3° C. zou dalen en daar bij een afwisseling van vrij milde winters met zeer koele zomers zou optreden. Vóór we nu een ander facet gaan bespreken, kunnen wc ter afwisse ling het IJseiland wel eens aan u beredeneren, dat van het aardse bestaan de atmos feer aanzienlijk dichter moet zijn ge weest dan thans het geval is. Hoewel we zeker niet zullen trach ten in enkele regels de geschiedenis van de aarde te schrijven, moeten we hier toch aan toevoegen, dat er ook rustiger perioden aanbraken, waarin een bleek zonnetje trachtte voorstellen, door te dringen door de dampige at- (Nadruk verboden.) mosfeer en dat er wéér later Nieuwe gevallen komen vanwege het zich wijzigende karakter der ziekte, dus derhalve in de vorm van z.g. explosies voor. Hoe ontstaat nu zo'n „ontplof- fing"? Was het vroeger zo. (plm 1900) dat praktisch iedereen met de tu berkel-bacterie was besmet (derhalv ook die miljoenen die niet aan tuber culose leden), thans groeit er een gene n-komt in hun lichaam. Enige cijfers om dit aan te tonen. Van de thans 50-jarige is naar schat ting nog 70 procent besmet; van de thans 35-jarigen ongeveer 50 procent er van de thans 20-jarigen nog maar am per 10 procent. Dat laatste wordt ge staafd door een desbetreffend onder zoek bij dienstplichtigen van wie er op elke 100 nog slechts 10 man dragers van de tuberkel-bacterie zijn. Van deze leeftijdsgroep is dus 90 procent onbe- net of maagdelijk. Welnu, daar waar besmette groepen onbesmette eroeoen met elkaar in aanraking komen kunnen iets soort gelijks als bij de weersgesteldheid randstoringen ontstaan. Dit zijn meer genoemde explosies, die minder zul len worden naarmate de onbesmetten sterker de overhand gaan verkrijgen. Anders gezegd: naarmate de besmet en 2020 voltooid kan zijn. Dan (theoretische) tijdstip zijn bereikt dat we uit een oogpunt van tuberculose met een maagdelijk volk te doen had den. Echtei is het bijzonder onwerkelijk m, juist in een tijd van toenemende in- rnationale integratie (buitenlands toe- sme. arbeiders-import enz.) met alle gevolgen van dien, deze zaak louter en alleen nationaal te beschouwen. Want kijken we naar onze buren, dan leren de tbc-c ifers aldaar, dat men met zijn tbc-bestrijding nog lang zo ver niet is als in ons land. waar we een wereld laagterecord hebben. In West-Duitsland. in België cn in Frankrijk, kortom in geheel Europa, uitgezonderd Denemarken, is het tuber- culoseprobleem vele (soms tien- en leer) malen groter dan bij ons! Om het nu in beeldspraak te zeg gen: stel. dat we ons eigen Nederland- Izwestia maakt excuses Het Russiscne regeringsblad Izwestia neeft de Westduitse regering zijn ver ontschuldigingen aangeboden voor het publiceren van een belediging aan hev adres van president Heinrich Luebke. geuit door de Oostduitse partijpropa- -an«*ist Albert Norden. Deze zei op 29 .uni op een persconferentie in Oost- ïerlijn twee dagen voor de herverkie zing van Luebke in West-Berlijn, dat Luebke in de oorlog „een vertrouwa me- derwerker van de gestapo" was. de Izwestia Een >-edacteur de Westduitse ambassade in Moskou komen maken, dat aanvaard SS-eeneraal: De 64-jarige voormalige SS-generaal Karl Wolff, die ervan beschuldigd wordt medeplichtig te zijn aan de moord op 300.000 Joden, heeft gisteren voor de rechtbank verteld, dat hij in 1942 de SS-leider Heinrich Himmler met zijn vuisten bewerkt had en geëist had, dat hij uit de SS ontslagen werd. Himmler had toen gezegd, dat de SS niet een soort kegelclub was waaruit men naar belie ven kon weglopen. Himmler had hem gedwongen in 1941 in Minsk de terechtstelling bij te wonen van 100 russen, voornamelijk joden. „De terechtstelling was verschrikkelijk en vooral de primitieve manier waarop dit geschiedde was walgelijk. Ik werd er zo van dat ik bijna moest overgeven, ei tegen Himmler, dat dit eens was r nooit weef en vroeg hem mij deze zaken voortaan te besparen." Wolff zei menen, dat het een wettige executie van „partisanen. spionnen, saboteurs misdadigers." Simon Wiesenthal heeft in New York :n vrouw opgespoord, die in de tweede ereldoorlog bewaakster in het nazi- concentratiekamp Maidanek is geweest. De vrouw, de vroegere Hermine Braunsteiner die thans Amerikaans staatsburgeres en huisvrouw is, heeft dit in een interview met tea dagblad reporter erkend, maar zij voegde hier aan toe: „Ik ben genoeg gestraft. Ik heb drie jaar gevangen gezeten. Drie jaar kunt u zich dat voorstellen? En willen ze weer wat van me?" Wiesenthal heeft in brieven, die hij uit Wenen aan de Israëlische autoriteiten heeft gestuurd verklaard, dat de vrouw in 1953 tot drie jaar gevangenisstraf werd veroordeeld voor de kleine rol. die zij in het kamp Ravensbrueck heeft ge speeld. In het vraaggesprek heeft zij ver klaard een jaar te Maidanek gediend te hebben. Daarvan was zij acht maan den ziek. Later hebben de Engelsen haar nog weer acht maanden vastgehouden. Van haar werk te Ravensbrueck zegt 'ij: „Ik heb er precies hetzelfde gedaan ils bewakers in kampen thans ook doen". Haar man, de bouwvakker Russell Ryan, zei: „Mijn vrouw zou nog geen vlieg «waad doen. Er is geen fatsoen- lijker mens op aarde. Zij heeft mij ver blad niet de be- teld van de taak die haar ipgedragen doeling heeft gehad zich met de aantij-| werd. Het was plicht", ging te vereenzelvigen. Het bericht was rv-»„ ,o-o a tr per abuis opgenomen. Mevrouw Ryan kwam in 19o3 de Ver. De regering in Bonn had bij Moskou! Staten binnen en kreeg vijf jaar latet geprotesteerd tegen de publikatie. het Amerikaanse staatsburgerschap. A

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11