VLEES IN BLIK HANDIG THUIS EN OVERAL MAGGI Engeland: Zuid-Rhodesië nog niet onafhankelijk lTsjombe niet iwelkom op de §oitopr' in Cairo Gemeiiebestconfereiitie Pakistan schakel tussen Amerika en rood China e,; jPrestatieprijs in dagbladen „Sportman houdt niet van lijken" Beiers minister met een bruin' verleden Schadevergoeding voor Joodse slavenarbeiders Onderwijs conferentie werd complete chaos GOUDERWTENSOEP Jjt een &on£e hij, Schroeder tot Moskou: „Navo is onze zaak Oorzaken ijstijdperken .5 DINSDAG 14 JULI 1964 umbc JL Ghana zal zich verzetten tegen de plating van de nieuwe Kongolese |remier Moise Tsjombe tot de komende 11 fl frlkaanse topconferentie, indien deze gestie in stemming gebracht wordt. Tsjombe en president Joseph Kasa- Deboe van Kongo worden donderdag Kairo verwacht voor de conferentie, e de volgende dag geopend wordt. Op enbur1 niveau van de ministers van buiten C nt,se zaken z'jn maandag al inleiden- T besprekingen voor de conferentie ^an gonnen. Ibbo "en Atlolf Herbst getrouwd J7EN van de overlevenden van de gruwelijke mijnramp in Lengede was de 21-jarige elec- B tricien Adolf Herbst. Voor het eerst in 2'jn Ieuen daalde hij in e mVn voor het verrichten van een karweitje. Toen overviel de ramp ook hem. Twee weken ti.,„ wachtte zijn meisje. Dagmar J A| Waletzko, een ondragelijke spanning op zijn redding. Adolf Herbst kwam er levend uit. Nu Brujj zy'n ze in Hannover in het hu- laan \tvelijk getreden. Verscheidene A Cl mijnwerkers. die met Adolf Mar Herbst al die bange uren hadden W i meegemaakt diep in de afgeslo ten mijnruimte. waren getuige van dit huwelijk. Geen interventie T^lNGELAND heeft gisteren tij- j -Cb dens de besprekingen van de lft blllll6tllü1lClS6 regeringsleiders van de landen van het gemenebest de definitie- aangelegenheden ve toezegging gedaan dat Zuid- O V Rhodesië niet de onafhankelijk heid zal worden verleend voordat een regering door de meerder heid van de bevolking is verze kerd. Maar Britse functionaris sen zeiden dat de Britse minister voor het gemenebest, D.uncan Sandys, had vastgehouden aan het standpunt dat alleen Enge land zou kunnen uitmaken wan neer en hoe deze doeleinden zouden kunnen worden bereikt. De toezegging van de Britse rege ring heeft de regeringshoofden van de Afrikaanse en Aziatische landen niet geheel kunnen bevredigen. Britse woordvoerders zijn echter van mening dat het communiqué dat na afloop van de conferentie zal worden uitgegeven de tegenstrijdige standpunten zal we ten te overbruggen. Eis Na vier dagen van formele en in formele besprekingen hebben de lei ders van de regeringen van de 13 niet- blanke landen in het gemenebest ge zamenlijk geëist dat de Britse regering al het mogelijke zal doen betreffende de volgende punten: 1. De onmiddellijke vrijlating van alle politieke gevangenen in Zuid- Rhodesië. 2. Het samenroepen van een nieuwe conferentie om een grondwet voor Zuid-Rhodesië op te stellen waarbij iedere bewoner van dat land het kies recht zal verkrijgen op de basis van 3. Het zenden van een commissie van het gemenebest naar Zuid-Rhode sië om het proces dat tot onafhanke lijkheid moet leiden te versnellen. Geen interventie De Britse regering stelde hier tegen over dat Engeland niet het recht heeft zich in de binnenlandse aangelegenheden van Zuid-Rhodesië te mengen en dus niets kan doen voor de politieke ge vangenen. Dat een constitutionele conferentie zo spoedig mogelijk zal worden bijeenge roepen, maar dat dit slechts zal kunnen gebeuren na het bezoek van premier Ian Smith aan premier Douglas-Home. dat waarschijnlijk in september zal plaats hebben. Dat Engeland het principe van alg. kiesrecht reeds lang geleden had erkend, maar dat het niet tot uitvoer is gebracht in Zuid-Rhodesië. Engeland zou echter niet de onafhankelijkheid verlenen aan Zuid-Rhodesië voordat een regering van negers is verzekerd binnen een afzien bare toekomst. Ondertussen dringt de Britse regering erop aan dat de conferentie niets dient te zeggen dat de houding ïen- (RESIDENT AJOEB KHAN van Pakistan is van mening dat eerd.> strijd in Zuid-Vietnam en Laos SÜ)een ^an worden beslecht wan- (er Amerika en communistisch chercjiina samen om de conferentie- :el plaatsnemen. Khan deelde irts op een persconferentie in inden mee dat tijdens de Lao- iten. lanse crisis de Verenigde Sta- en rood China boodschappen •t elkaar hadden uitgewisseld r de toestand in Laos. Khan Zij liju hierbij als bemiddelaar zijn ij kojgetreden. Tijdens het bezoek de Chinese premier Tsjoe en- zou de Pakistaanse president grootste deel van zijn bespre- emanjigen gewijd hebben aan moge- ^^jte middelen om de betrekkin- tussen Washington en Peking wiidj verbeteren. de1^remier Abt,oe' Rachman meent Titer dat communistisch Chinese 'am ijjdkrachtcn geholpen door Indone- er thans krachtig naar streven tidoost-Azië te omsingelen. ..Zonder tleisië als zuidelijke flankdekking u Thailand, zelfs met behulp der lidoostaziatische verdragsorganisatie ft in staat zijn de communistische fdergrondse en openlijke aanvallen af slaan, waardoor het thans reeds in noordelijke en noordoostelijke isgebieden wordt bedreigd, linds Indonesië met zijn confrontatie- Ütiek jegens Maleisië is begonnen, zijn lm duizend jonge Chinese communis- uit Serawak naar Indonesië gezon- p, om aldaar een militaire opleiding krijgen en te worden geoefend voor t bedrijven van sabotagedaden, zulks ;het kader van een grootscheepse aan- pe American Newspaper Publishers «eiiing Di KV?' P"S ereldpers. Het prjjs fs de groei van een op de wereld te bevorderen. e prijs wordt aan een of meer dagbla- verleend uit erkentelijkheid voor 'jortreffelijke diensten over een lange piode aan de bevolking van een land, fwezen op het terrein van de cultuur. Jatschappelijk leven, economie en po- 'tiek. De prijs zal uit twee delen bestaan. deel is een gouden medaille en lt andere een rondreis door de Verenig- Staten en Canada door de uitgever of ofdredactcur van het winnende blad. val op Maleisië", aldus premier Rach man die dit zegt in een memorandum dat onder de staatslieden, die de gemene bestconferentie te Londen bijwonen, is verspreid. In dit memorandum wordt voorts nog gezegd dat de Maleisische communistische partij met Indonesië samenwerkt in een poging om de Ma leisische statenbond te vernietigen. Kwestie van tijd ..Indien Maleisië, als gevolg van de ondergravingspogingen der Chinese com munisten en van Indonesië, die gepaard gaan met openlijke aanvallen, instort, zal het slechts een kwestie van tijd zijn voor ook de rest van Zuidoost-Azië ver loren gaat", vervolgt het Maleisische me morandum. In het memorandum wordt opgeroepen tot materiële of morele steun der ge- menebestlanden, ..opdat Maleisië zich kan verdedigen tegen een tien maal zo sterke overmacht, die de steun heeft van Russische technici en wapens". Enge land, dat een verdrag met Maleisië heeft helpt reeds bij zijn verdediging, terwijl Australië en Nieuw-Zeeland hulp hebben toegezegd. Auschwitz-proces Hoe vreemd het toe kan gaan bij de pro cessen tegen oorlogsmisdadigers bewijst wel de Auschwitz-procesdag van gis teren in Frankfurt. Nadat een voorma lige gevangene een gruwelverhaal uit het kamp had verteld, kwam een getui ge voor de rechtbank die in de oorlog eerste apotheker in het kamp geweest was. Volkomen ernstig verklaarde deze man, een zekere Henry Storch, nu ook weer apotheker in de bondsrepubliek, dat hij ervoor gezorgd had dat de apo theek van Auschwitz buiten de onder elektrische stroom staande prikkeldraad versperring kwam: „Ik ben een sport man en ik houd er niet van mensen te zien die er uit zien of zij al dood zijn. Bovendien houd ik er niet van naar lijken te kijken". Hij vertelde de rechters niet of hij ooit zijn sportieve mentaliteit tegenover SS'ers had ge toond als hij hoorde van het koelbloedig vermoorden van de vele duizenden on- gelukkigen. Prinses Beatrix in Noorwegen Zij brengt een bezoek van twee dagen aan het internationale jeugdkamp te Lbe- stad op de Lofoten van de „Europese werkgroep" van jongeren, waarvan de prinses oprichtster en voorzitster is Na een korte rust in Ibestad, inspec teerde de prinses het kamp en sprak met de 50 deelnemers uit verschillende lan den Daarna begaf zij zich naar een toe ristencentrum te Medvatnet voor de het e het veranderen i: I Sobsi: Nederlanders krijgen bedrijven niet terug I De onder communistische leiding staande organisatie van vakverenigingen in Indonesië, Sobsi heeft verklaard dat compensatie voor door Indonesië over genomen Nederlandse ondernemingen, noch teruggave van deze ondernemin gen ter sprake zou moeten komen. Het gehele land zou zich verzetten gen elke poging om de Nederlandse overheersing van de Indonesische econ mie. politiek of cultuur te herstellen. De Indonesisch-Nederlandse betrekkin gen dienen op basis van gelijke rech ten en wederzijds voordeel te worden op gebouwd, aldus de Sobsi. Volgens de organisatie kan Indonesië compensatie-aanspraken doen gelden op de Nederlanders vanwege verlies aan mensenlevens en bezit tijdens de strijd om West-Irian. Met 12 stemmen tegen 6 heeft het be stuur van de Italiaanse socialistische par tij de overeenstemming in beginsel goed gekeurd. die reeds bereikt was tussen d« afgevaardigden van de vier regerings partijen (de christen-democraten, sociaal democraten. republikeinen en socialisten) over het program van een nieuwe rege- (Van onze correspondent in Bonn) De 63-jarige Beierse minister van onderwijs, kunsten en weten schappen, prof. Theodor Maunz (C.S.U.) is met ziekteverlof ge gaan. Er is enige twijfel, of de minister na het Landdag-reces in de komende herfst weer op zijn ministerstoel zal terugkeren. Plotseling Premier Alfons Goppel (C.S.U.) heeft ontkend, dat er sprake is van een ont slag van de minister, die plotseling hef tig wordt aangevallen door de socialis tische en de liberale oppositie (in Beieren regeert de partij van Franz Jo seph Strauss alleen i ofschoon prof. Maunz'bruine verleden alle betrokke nen al jaren bekend is geweest. Het socialistische Münchense blad ..Abendzeitung" herhaalde enige tijd ge leden de verwijten aan het adres van Opstandelingen in Kongo aan winnende hand De Kongolese opstandelingen in Noord-Katanga en Zuid-Kivoe hebben in het weekeinde belangrijke vorde ringen tegen de strijdkrachten van de centrale regering gemaakt, 7.0 wordt gemeld in betrouwbare berichten die in Boeroendi zijn ontvangen. Volgens radioberichten, waarin agenten van handelsondernemingen worden ge citeerd. is Kabalo, 320 km ten westen van het door opstandelingen bezette Al- bertstad. vrijdag gevallen, evenals Wa- zama, 50 km ten oosten van Kasongo. Dc regeringstroepen zouden 28 man hebben verloren toen de opstandelingen Kabalo innamen. Verscheidene mensen zijn verdronken bij paniek op een boot met mensen uit Kongolo. Deze plaats is door de regeringstroepen verlaten. Ka- Omzet en winst van Fiat zijn in de eerste zes maanden van dit jaar 'groter geweest dan in de overeenkomstige periode van 1983. In het eerste halfjaar zijn 502.000 voertuigen verkocht. Dat is 30.000 stuks meer dan in de eerste zes maanden van 1963. De brutowinst be draagt 488 miljard lire oftewel 19 mil jard lire meer dan in de eerste helft van 1963. dat drie internationale Duitse firma's besloten hebben Joodse slavenarbeiders die in de Tweede Wereldoorlog in hun bedrijven hebben gewerkt, schadevergoe ding te geven. Dit is bekend ge maakt door een organisatie van voormalige concentratiekampge vangenen. De betrokken firma's zijn de Krupp staalfabrieken, de fabrieken van elektronische appa ratuur Siemens-Schuckert en de Elektriciteitsmaatschappij AEG Genoemde firma's zijn overeen gekomen hun voormalige Joodse slavenarbeiders schadevergoe ding te betalen. De uit te betalen bedragen werden niet bekendgemaakt. Jaren geleden heeft het grote chemische concern IG- Farben al besloten zijn nog levende slavenarbeiders schadeloos te stellen. De overgrote meerderheid der Duitse firma's die gebruik hebben gemaakt van slavenarbeiders tijdens de oorlog Na resolutie uitstoting Portugal De Verenigde Staten alle Wes-, ..De. vertegenwoordiger van de Unesco. 1--1 j T i-- a d'e de conferentie tiad belegd, zei voor telljke landen en de Latljns-Ame- de stemming dat de resolutie „onwettig" rikaanse landen zijn gisteren -ge- is- Daarna stemden 43 landen zamenlijk de wereld-onderwijs-1SVn™mming"den' conferentie van 90 landen uitge- Na de stemming verklaarde de lopen nadat de Afrikaanse en n' Aziatische landen aangedrongen 1 onthielden hadden op stemming over hun resolutie, waarin uitstoting van Portugal wordt geëist. Terwijl de Westelijke en Latijns- Amerikaanse afgevaardigden de con ferentiezaal uitstroomden, bleven 35 Afrikaanse en Aziatische landen en die van het communistische blok zitten om over de resolutie te stemmen. Zomerslekker en luchtig! (Daarom lijdelijk van 78 voor 68 cent) I De Londense hoteleige naresse Dorris Easton die sedert vrijdag haar 17- jarige kater Mickey mist, heeft een telefonische mededeling ontvangen dat ze hem tegen een losprijs van 6500 gulden „of 10.000 gulden als zij naar de politie gaat" terug kan krijgen. Juffrouw Easton heeft de hulp van de po litie ingeroepen. Zij zei: „Ik vertrouw liever op de politie dan op de woor den van een onbekende ontvoerder. Ik hoop ei\ bid dat Mickey niet dood keinse conventie te San Francisco het snelst ver kocht zal worden is een knoop waarop staat: „Als ik 21 was zou ik voor Barry stemmen." Een an der geliefd artikel is een klein gouden olifantje (mascotte van de repu blikeinse partij) met een bril met een breed mon tuur op zoals Goldwater draagt. En dan is er een nieuwe drank genaamd „Goldwater, de echte drank voor de conserva tief met smaak". De Italiaanse filmprodu cent Dino de Laurentiis heeft gisteren bekendge maakt dat hij de Rus sische balletdanser Rudolf Noerejef heeft gecontrac teerd voor de rol van de slang in de filmversie van de Bijbel. Hij zal de plaats innemen van een pyton die oorspronkelijk zou worden gebruikt bij de verfilming van het gedeel te in het paradijs. I Lady Sarah, het pas ge boren dochtertje van de Britse prinses Margaret, is gisteren in het paleis Buckingham gedoopt door de deken van de Westmin ster Abbey, dr. Eric Ab bot. Het 10 weken oude kind gaf geen kik toen het water uit de rivier de Jordaan over haar werd gesprenkeld uit een zilveren doopvont die sinds de tijd van Konin gin Victoria bij dergelij ke gelegenheden in de Engelse koninklijke fa milie is gebruikt. Marga rets baby heet: Sarah. Frances, Elizabeth Arm strong Jones. Als tweede kind van de zuster van koningin Elizabeth is Sa rah zevende op dc lijst van opvolgers voor de Britse troon. Zij komt vlak achter haar oudere broer, burggraaf Linlcy, die. nu 3 jaar oud. bij de plech tigheid aanwezig was. tegen woord iger van de Unesco. Gabriel Betancour, dat zijn organisatie niet lan ger zou optreden als secretariaat van de conferentie en zich onmiddellijk terug trok. Onder gegil en stampvoeten van de Afrikaanse afgevaardigden zei hij dat een aanblijven van het secretariaat „zou kunnen worden opgevat dat de directeur- generaal iets te haken gehad heeft" met wat er op de bijeenkomst gebeurd is. De Portugese afgevaardigde, mevrouw Maria Irene Leite de Costa. verklaarde hierna schriftelijk dat haar delegatie niet langer aan het werk van de conferentie zal deelnemen en zio'n onmiddellijk terugtrekt. De resolutie is „volledig on wettig", aldus de verklaring, die door de voorzitter werd voorgelezen. De kwestie-Cyprus Turks militair potentieel toegenomen Engeland heeft gisteren tegenover Griekenland uiting gegeven aan zijn be zorgdheid over de toeneming van liet Griekse en het Turkse militaire poten tieel op Cyprus, zo heeft liet Britse mi nisterie van buitenlandse zaken bekend gemaakt. Een dergelijke stap zou on verwijld ook b(j de Turkse autoriteiten worden gedaan- De Britse regering heeft voorts Grie kenland gevraagd zyn invloed in Nicosia aan te wenden om de aandacht van de Cyprische regering te vestigen op het gevaar, dat haars inziens de eenzijdige wijziging van de grondwet inzake de opheffing van het constitutionele hof met zich meebrengt. De Turkse regering heeft gistermor gen president Makarios van Cyprus een nota doen toekomen waarin zij protes teert tegen de opheffing van de Turkse rechtbanken op het eiland. Afschriften van de nota zijn gezonden aan Grieken land en Groot-Britannië als landen die op naleving van de akkoorden van Zu rich en Londen moeten toezien, benevens aan de Ver. Staten. De afschaffing van de Turkse rechtbanken betekent een nieuwe schending van de fundamentele bepalingen van de Cyprische grondwet, zo zegt de Turkse regering. Deze toe stand vereist ingrijpen van de garan derende mogendheden. De Cyprische wet, krachtens welke genoemde maatregelen zijn genomen, bezit volgens haar geen enkele rechtsgeldigheid. len. De G4-jarige voormalige SS-generaal, Karl Wolff, eertijds topmedewerker van Hc-inrich Himmler en SS-contactman met Hitier. heeft gisteren verklaard onschul dig te zijn aan de besohuldiging van medeplichtigheid aan de dood van 300.000 Joden tijdens de Tweede Wereldoorlog. Wolff verklaarde op de eerste zitting van het proces dat in München wordt ge houden, dat hij driemaal besprekingen nad gevoerd met Allen Dulies in Zwit serland om de overgave van de Duitse troepen in Italië te regelen. Dulles het hoofd van de Amerikaanse geheime inlichingendienst in Zwitserland tijdens de Tweede Wereldoorlog. Deze ontmoe tingen tussen Wolff en Dulles hadden in maart en april 1945 plaats. De ex-SS-generaal zei dat hü bij die gelegenheid zijn leven waagde en dat de geallieerden later hadden verklaard dat zijn optreden het leven van tienduizen den soldaten had gespaard. Wolff sprak ook over het onderhoud, van een uur, dat hij in mei 1944 met de toenmalige paus Pius XII zou hebben gehad en waar bij gesproken zou zijn over een Duitse overgave aan de Westerse geallieerden en niet aan de Russen. „Er bestaat geen twijfel verdient voor uw pogingen", zei de pre sident van de rechtbank, „maar wij moe ten beslissen of u in 1941 en 1942 andere opvattingen had". „Ik heb nooit andere opvattingen ge had. Men heeft mij misleid en gebruikt", aldus Wolff, die hieraan toevoegde: „De misdaden, waarvoor ik twee en een half jaar in voorarrest heb gezeten, zijn bui ten mijn voorkennis begaan". Premier Cheddi Jagan heeft bepaald, dat dinsdag 21 juli een dag van natio nale rouw zal zyn. Hy beeft op alle kerkgenootschappen een beroep gedaan op die dag passende diensten te houden. Jagan verklaarde, dat de uitingen van leedwezen weinig zin zouden heb ben. indien zij niet vergezeld gingen van een geest van herstel en verzoening. Bovendien pleitte hij voor positieve stappen om te komen tot het einde van de verbittering en het geweld, die Brits Guyana in de afgelopen vijf maanden hebben geteisterd. ..Ons volk. dat thans op zo tragische wijze verdeeld is. moet zich herenigen" prof. Maunz. die het ..Neue Juristisch® Wochenze itschr ift'had gepubliceerd, n.l. dat Maunz als hoogleraar aan de universiteit in Tübingen gedurende het naziregime geen recht had gedoceerd, maar (nazi-) onrecht gerechtvaardigd, vaardigd. De Fuehrer Wat nieuw is aan deze affaire is. dat er thans een aantal citaten uit Maunz' commentaren op het gedurende het na zi-regime in Duitsland geldende recht zijn bekend geworden, die nog niemand ooit had gezien; verdediging van de discriminering jegens de Joden, een ju ridische motivering van de Gestapoter- reur en verschillende „opwaarderingen" van woorden van de Führer tot nazi-wet ten. In 1943 constateerde prof. Maunz: „De opdracht van de Führer is het kern stuk van het geldige rechtssysteem". In 1937 schreef prof. Maunz: „Wet is het vorm geworden plan van de Führer en daarmede uitdrukking van de levensor de". Dit alles belette prof. Maunz niet na de schepping der Bondsrepubliek even vrolijk commentaren te schrijven op de Voorlopige Westduitse Grondwet. Niet betast^ W Maunz was 31 jaren toen hij in 1932 privaatdocent voor openbaar recht aan de universiteit van Freiburg werd. Vijf jaren later was hij hoogleraar en schreef commentaren op nazi-wetten. Maunz zorgde er echter wel voor nooit lid te zijn geweest van de N.S.D.A.P. of andere nazi-organisaties. Na de oor log werd Maunz dan ook gedenazifi- ceerd. Hij gold als „niet-belast". Indien hij echter zou willen proberen zich thans schoon te praten met de „aan vankelijke aantrekkelijkheid" van het nazi-regime: nog in 1943 twee jaren voor de grote ineenstorting. sanctio neerde Maunz het nazi-onrecht: de ver nietiging der Joden, de euthanasie, Auschwitz, en de vele andere concen tratiekampen en „Vernichtungslager". „Op rechtskundigen als prof. Maunz". zo schreef dezer dagen graaf Lambs- dorff in de „Koelner Stadtanzeiger", „beroepen zich dr. Mengele, Hefelmann, Kaduk, Schubert en Sorge". Handhaven? Aangezien Maunz in 1952 voor ..niet-belast" werd verklaai'd, scheen er wel niks op tegen te zijn om hem in 1957 minister te maken. Er werd toen in Beieren een bewindsman voor de portefeuille van onderwijs, kunsten en wetenschappen gezocht, die geen lid van een der drie regeringspartijen (C.S.U., Vluchtelingenparty en liberalen mocht zijn. Maunz paste precies. Als minis ter behartigde hij echter in hoofdzaak de C.S.U.-belangen. Inmiddels is Maunz ook officieel lid geworden van de C.S.U. De Strauss-partij zal nu moeten beslissen of zij deze man op een mi nisterstoel wil handhaven. Tijdens een televisie-uitzending heeft de Westduitse minister van buiten landse zaken. Schroeder. het jongste Russische protest tegen West-Duitslands' deelname aan de voorgenomen multi laterale kernstrijdmacht van de Navo een „inmenging in onze binnenlandse aangelegenheden" genoemd. De Russische bewering als zouden militaire en revanchistische kringen in West-DuitslancT autonome macht wensen om van kernwapens gebruik te kunnen maken, is volgens minister Schroeder onjuist. West-Duitsland wil alleen maar een consequente voortzet ting van de Navo-politiek. zo zei hij. Volgens militaire autoriteiten zijn maandag drie Amerikaanse officieren gedood, toen ongeveer zeventig kilo meter ten noorden van Saigon een kon vooi met Zuidvietnamese troepen In een door Vieteongs gelegde hinderlaag viel. Onder de regeringstroepen vielen 19 doden en 21 gewonden. 1564) lu de geologische geschiede- zomer (als gevolg van de grotere nis van de aarde zijn herhaaldelijk snelheid waarmee de aarde haar perioden opgetreden, waarin gebie- baan doorloopt), maar bovendien den die thans een warm of gematigd minder koud Is, dan hij had künnen klimaat bezitten, door een meer zijn. Staat de aarde in onze wlnter- of minder dikke laag landijs waren tijd zo ver mogelijk van de zon. dan bedekt. Zo worden niet alleen in ons duurt dc winter langer en is hij bo- land, in geheel Noord-Europa en vendien kouder, doordat de afstand Azië en in Noord-Amerika tot St. tot de zon groter is. Louise toe sporen van een ijstijd Er was nog een andere factor, die aangetroffen maar eveneens in Zuid- in de berekeningen van Melanko- Amerika, Australië, Afrika en India, vitaj een rol speelde en wel. de wis- Het ijs uit het noordpoolgebied selende excentriciteit van de aard- om ons nu maar alleen tot onze stre- baan. Vallen bovengenoemde om- ken te bepalen heeft zich in de standlghedcn samen, waarbij de ijstijden telkens uitgebreid; soms aarde zo ver mogelijk van de zon reikte deze ijskap ver naar liet zui den, dan weer had den gletschers zich een cindweegs in noordelijke rich ting teruggetrok ken. In één van de ze ijspcriodcn be reikte het ijs ook ons land en de zui delijke rand van de gletschers ten toen gelegen hebben op ee en Zeist naar Nijmegen kan trokken. Nu heeft de Servische wis kundige Melankovitsj eens rekening opgesteld van bet verloop KSSirtfré' van de zonnestra ,„g gedurende de dc dc laatste 1 lijn afstaat in de winter- tyd op het noorde- lijk halfrond, dan Is er zo'n opeenhoping van ongunstige fac toren. dat de UstU- den daaruit zonder veel moeite ver klaard kunnen wor den. Melankovitsj' berekeningen klop ten dan ook merkwaardig zuiver met de uitkomsten die de Ustijden te zien _0^1®n held die van deskundige zijde werd geopperd, bestond uitsluitend uit de opmerking, dat er geen volkomen gegevens bestaan aan- üjoen jaren „aarvan hij ^'taair "™ertriniteit 'Tan T -rniitirtcfraiïn aardbaan, noch van twee achtereen- zonnestraling moet zijn geweest tij- v„|sendc samenvattingen van amphe- dens de per.ndcn dat de aarde In ,lum dc „rd, IO v„ Pmo. l'mNTz «r aardas van de zon was afgekeerd. Dan Is het winter op het noordelqk Hoc vernuftig de berekeningen van halfrond en de aarde bevindt zich Melankovitsj ook waren, door al de- zo ver mogelijk van de zon af. zC onbekenden kon er dus nog niets :en worden. Dat is jammer, te omdat de meteorlogen ook nog Momenteel is de toestand juist om gekeerd, want in onze winter bevindt de aarde zich juist zo dicht mogelijk bij de zon, wat tot gevolg heeft, dat onze winter korter duurt dan onze 'Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5