Een woord voor vandaag Geref. Bond richt zich tot Hervormde synode Ondernemingsrecht deze kabinetsperiode herzien Internationaal congres Reformatorisch Verbond^: Duitse Kerkedag krijgt nieuwe president .Tussen schoolpoort en huisdeur 2 DINSDAG 14 JULI HM® ANDERZIJDS EEN CHRISTELIJKE PARTIJ IN HET weekblad van de A R. Partij, Nederlandse Gedachten, is partijvoorzitter dr. W. P. Berghuis uitvoerig in gegaan op een tweetal artikelen in het Christelijk Historisch Weekblad van de hand van zijn hoofdredacteur, mr. J. IV. van Gelder, over de mogelijkheid van één reformatorisch-christe lijke partij. In zijn bijdrage gaf mr. Van Gelder antwoord op enkele vragen die door dr. Berghuis waren gesteld aan de Christelijke Historische Unie op het laatst gehouden Partij- convens. Bekend is de uitspraak van de A.R.-voorzitter, dat de CHU nu eens „kleur moet be kennen". Dr. Berghuis betreurt het aller- eerst dat hij van mr. Van Gelder op zijn vragen geen eenvoudig ant woord heeft gehad. „Hij stelt nu in zijn blad mij een ingewikkeld com plex van tegenvragen, die respec tebei en voor een deel ook belang rijk zijn en waarop ik uiteraard ook wel wil ingaan, maar ik zou zo graag hebben gezien, dat mr. Van Gelder voorafgaande aan die vra gen uitgesproken zou hebben, of hij die ene partij wil of niet", aldus dr. Berghuis. Hij schrijft verder onder TAE EERSTE vraag van de heer Van Gelder is. wat ik onder ..reformatorisch" versta, wanneer ik het over die ene partij heb. Ik versta daaronder dat de geloofs- waarheden van de reformatorische belijdenis het georganiseerd optre den van een politieke partij recht vaardigen. zoals dit ook nu met beide partijen het geval is: de eerste aangewezenen zijn om samen de stoot te geven aan een nieuw ver enigd optreden en gestalte geven aan een reformatorisch-christeliike politiek, gevoed vanuit de waarden van het verleden, geïnspireerd door nieuwe levensgrote taken, waarvoor de politiek staat en nieuw élan ver schaffend aan die politiek in de wereld van vandaag. Wij zullen ons geestelijk hebben en houden in die partij moeten in brengen en wij zullen elkander daarin hebben te herkennen. En die partij zal meer moeten zijn aan een program-partij, maar zal van principiële uitgangspunten van uit het reformatorisch politiek belij den moeten doortrokken zijn. En wanneer wij het over deze dingen hebben zullen wij, als antirevolu tionairen, niet op het standpunt mogen staan, dat de christelijk historischen zich tot het historisch gegroeide maar overigens weer ge heel in levende beweging verke rende a.r. denken bekeren, zoals wij ook aannemen, dat men zich van c.h.-zijde niet op het standpunt zal stellen, dat de ene partij alleen te bereiken is, wanneer de antirevo lutionairen zich zonder meer in de christelijk-historische gelederen wij zullen ons samen als voor standers van een georganiseerde re formatorisch christelijke politiek opnieuw moeten opstellen zonder ons verleden te verloochenen maar vooral ook in het bewustzijn, dat wij voor een gemeenschappelijke taak staan, indien wij tegenover de wereld en tegenover het opkomen de geslacht waar willen maken, dat het optreden van een christelijke partij in de wereld van vandaag reële zin heeft. MAAR DE heer von Gelder spitst zijn vraag met betrekking tot het „reformatorisch" nader toe. Betekent dat in feite anti-rooms?. njijn adres wellieht tot hem zelf gericht? Dat geldt in nog sterkere mate voor de direct op de voorafgaande volgende vraag: „Dan wel betskent het een willen uitgaan van het protestants karakter van ons volk?" Dat „dan wel" als tegen stelling tot de vorige is mij niet al leen niet duidelijk, maar doet mij de vraag stellen: waarom stelt hij mij die vraag? Heeft hij wellicht het oog op de passage in het Christelijk-Histo- risch beginselprogram, waarin staat dat Nederland bestuurd moet worden als een christelijke staat in protestantse zin? Deze passage is voor meerderlei uitleg vatbaar «n voor velen onduidelijk. vragen: „Hoe zal het voorts in die door de heer Berghuis bedoelde ene reformatorisch christelijke par tij zijn gesteld met de vrijheid van het individuele lid? In hoeverre zal in de gedachtengang van de heer Berghuis dat lid zich aan ge dachten van de meerderheid in de nieuwe groepering dienen te con formeren? Wie doelen hier niet op een for mele binding alleen, maar mede op een in feite niet verdragen van een afwijkende mening. Zal de ge dachtegroepering eer het karakter dragen van een Unie dan wel meer zijn een streng belijnde organisa tie"? Op dit vragen-complex zou ik het volgende willen antwoorden: Ik geloof, dat deze partij een grote openheid zal moeten vertonen, waarbij verschillende componen ten meebouwen aan een christe- lijk-politiek beleid, gericht op de wereld en op de vraagstukken van vandaag en morgen. Deze compo nenten zullen elkander over en weer hebben te respecteren indien en zolang zij zich verzekerd weten van een gemeenschappelijke belij denis van en gehoorzaamheid aan Jezus Christus naar de Schrift. Er zal echter wel lijn in die partij moeten zitten, zodat men naar bin nen en naar buiten weet wat men aan haar als^ Christus-belijdende •drijf heeft. aag stelt. Het antwoord weet hij en dat is: nee. Volgende vraag: of houdt het in verdraagzaamheid? Ook hier weer mijnerzijds: waarom die vraag? Zij doet mij een beetje schrikken. houding partij-Kamerfractie. de laatste duidelijk haar vrijheid en eigen verantwoordelijkheid kunnen handhaven in zUn gedachtengang?" Ik zou natuurlijk aan de heer Van Gelder kunnen vragen: wat bedoelt ge precies met die vrijheid? Maar zij zal haar eigen vrijheid en haar eigen verantwoordelijkheid moeten behouden. IK ben mij voldoende bewust, dat dat ik in deze zaak niet kan force ren. Ik wens wel eens, dat ik het zou kunnen doen. Maar het is waarschijnlijk goed, dat ik het niet kan. Want dan zou het toch wel er gens verkeerd uitpakken. Maar ik geloof wel, dat wij „sa men" iets moeten „forceren" en dat wij het er in het gemeenschap pelijk „algemeen en ongetwijfeld christelijk geloof" op moeten wa gen ons aaneen te sluiten, ons daar bij openstellende voor alle refor matorisch christenen (ook bui ten onze georganiseerde kringen), die mede in politiek opzicht dit ge loof met ons belijden, en ons le vensverbonden gevoelende met de rooms-katholicke christenen, met wie wij ten fundamentele en in realiteit aan dezelfde Heer toebe horen. En dat niet ter afscheiding van de rest van de wereld, maar om haar naar die belijdenis toe te trekken, niet terwille van onze aardse macht of invloed maar ter- wille van de aanbidding van Chris tus als Koning van deze gehele wereld, in wie alle schepselen hun levensvervulling en hun eeuwig be houd mogen vinden. Dat is een groot woord, maar het is waar. Probleem: „De vrouw in 't ambt (Van onze kerkredactie) E Waarheidsvriend, het orgaan van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk, heeft in zijn nummer van vorige week een ingezonden stuk gepu bliceerd van de hand van ds. Joh. Kortleve uit Klundert, waarin uit voerig wordt ingegaan op de be kende kwestie „de vrouw in het ambt". Hij roept hierbij in herin nering de moeilijkheden die zich onlangs in Meppel en in Baren- drecht hebben voorgedaan, toen bij huwelijksinzegeningen predikanten van de geref. bond een vrouw als dienstdoend ouderling moesten ac cepteren. Vragen schade bij doorbreken van geluidsbarrière Het Tweede Kamerlid de heer J. H. Couzy (lib.) heeft aan de staatssecre taris van defensie de heer W. den Toom schriftelijke vragen gesteld over hin der en schade als gevolg van het door breken van de geluidsbarrière door mili taire vliegtuigen. Hij vraagt o.m. of het de staatssecretaris bekend is dat de be volking in het oosten van het land ir toenemende mate grote hinder onder vindt van de gevolgen van het doorbre ken van de geluidsbarrières. Verde hij weten of net juist is dat schade i glasschade) niet wordt vergoed. Acht de staatssecretaris een dergelijke vergoeding niet redelijk en noodzakelijk? Ook vraagt dit Kamerlid voorschrif ten of, als deze er al zyn, een betere na- leving van de voorschriften om de over last tot een minimum te beperken. Als de hinder mede wordt veroorzaakt door dicht bij de grens gestationeerde Duit se vliegtuigen, dan vraagt de heer Cou zy overleg met de Duitse autoriteiten, om te trachten ook overlast van deze kant zoveel mogelijk te voorkomen. Daar het hoofdbestuur van de Geref. Bond zich naar aanleiding van dit schrijven tot het modern- men van de Hervormde synode gewend heeft met het verzoek de ze moeilijkheden te bespreken en te willen bevorderen, dat een her haling wordt voorkomen, menen we er goed aan te doen, de kern van de brief van ds. Kortleve hier weer te geven. Allereerst zet ds. Kortlever nog een uiteen, om welke reden de Geref. Bond zich verzet tegen de vrouw in het ambt, namelijk omdat er in het nieuwe Tes tament staat, dat de vrouw in de ge meente moet zwijgen. „Als leden van de Geref. Bond willen wij er voor ijve- dat het Woord van God weer ec- zag krijgt in 'onze oude vaderlandse kerk. Helaas is er in de Hervormde Kerk naast de vrijzinnigheid ook de genaamde midden-orthodoxie, die het met het gezag van de Heilige Schrift niet zo erg nauw neemt", aldus ds. Kort- -0 is de vrouw in het ambt geko- Want de midden-orthodoxie heeft uitgemaakt, dat de uitspraken van c Bijbel niet voor alle tijden gelden. Het Woord van God is volgens haar tijd gebonden, dat wil zeggen, wat vroe ger gold, geldt nu niet meer. Dus vroe ger mochten de vrouwen niet spreken in de -gemeenten, maar tegenwoordig mag dat wel." VOORZICHTIG „Bij de invoering van de vi het ambt is van de zijde van de synode gevraagd, zo voorzichtig mogelijk op treden. Zo is onder meer verzocht i dames niet onmiddellijk af te vaardi gen naar de classicale vergaderingen. Helaas is er van voorzichtigheid op geen enkele manier sprake", zo meent deze predikant. Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Ten Boer (Gi tevens bijstand studentenpast, ningen): G. H. Cassuto, pred. tengew. werkzaamh. vlootpred. te Den Helder; te Enschede 'vac. 1). Oos ten dr. B. Klein-Wassink te Gorin- chem. Aangenomen naar Hansweert: B. v. d. Lelie te Buurmalsen, die bedankte voor Hulst (toez.). Bedankt voor Surhuisterveen (toez). W. ten Kate te Eenrum; voor Goecte- reede: L. Doppenberg te Wilsum (Ov.>; Delft: W. A. B. Hagen te Katwijk et Vragen over ontslag bij Plateelbakkerij in Gouda Het Tweede Kamerlid drs. G. M. Ne- derhorst (soc.) heeft aan de minister van sociale zaken, van economische za ken en van justitie schriftelijke vragen gesteld over het ontslag op staande voet aan personeelsleden van de Koninklijke Plateelbakkerij Zuid Holland in Gouda. Dit Kamerlid wil vernemen welke ta ken de regering in de naaste toekomst ziet op het gebied van het veilig stel len van de positie der werknemers m soortgelijke gevallen. Ook wil hij weten of er pogingen wor den gedaan om het bedrijf op een of andere manier voort te zetten en of de regering daar op enigerlei wijze bij be trokken is. Is het juist, zo vraagt drs. Nederhorst verder, dat in de ondernemingsraad met geen woord mededeling is gedaan van de reeds lang bestaande moeilijk heden. zodat het ontslag voor de werk nemers als een volkomen verrassing kwam. Hij wil weten of de ministers deze gang van zaken in overeenstemming achten met letter en geest van de wet op de ondernemingsraden en of zij in net ge beurde geen aanleiding zien om alt. vraagstuk van het ontslag in Gouda onder de aandacht te brengen van de com missie-Verdam en bij de voorzitter var, deze commissie aan te dringen op de nodige spoed bij het uitbrengen van haar rapport over de medezeggenschap van de werknemer in de onderneming. Vragen in Kamer Woningwetbouw achter op het programma? Het Tweede Kamerlid de heer J. Hom mer (soc.) heeft aan de minister van volkshuisvesting gevraagd of op grond van de recente cijfers niet geconsta eerd moet worden, dat de woningwetbouw tot dusver in dit jaar ver bij het program ma ten achter blijft- dal dit in mindere mate het geval is met de premiebopw. terwijl aan de vrije sector meer is toe bedeeld dan het geprogrammeerde aan tal Dit Kamerlid vraagt de minister of hij een en ander kan verklaren en of hij bereid is te zorgen, dat aan het program ma de hand wordt gehouden. KVP-bestuur over medezeggenschap de woningbouw. In de eerste vijf maan den is van rijkswege medewerking ver leend voor de bouw van 15624 woning wetwoningen. 10 548 premiewoningen en 11.321 ongesubsidieerde woningen Het bouwprogramma 1964 omvat 47.750 woningwetwoningen (na correctie). 28.000 premiewoningen van de staatscommissie-Ver dam en de daarop gebaseerde voorstellen tot herziening van het ondernemingsrecht is het partijbestuur van de KVP van oordeel, dat onderwijl alle be staande middelen moeten worden aangegrepen om de medezeggen schap, rekening houdend met aard en grootte van de onderne ming, al zoveel mogelijk te rea liseren. Het partijbestuur acht het gestalte geven aan de gelijk waardigheid van de factor arbeid een van de belangrijkste proble men waarvoor de christelijke po litiek vandaag staat. De KVP vertrouwt er op dat een herziening van het ondernemingsrecht in deze kabinetsperiode kan worden ter hand genomen en verwacht dat de commissie-Verdam dan ook spoed zal betrachten. De medezeggenschap, dit dient voorop te worden gesteld, hangt niet enkel af van wettelijke maatregelen. Voorzover met medezeggenschap de mondigheid en het directe meespreken van alle werk nemers in de onderneming bedoeld wordt is zij een zaak van mentaliteit, mense lijke verhoudingen en een-democratische manier van leiding geven, die is af gestemd op de juiste opvattingen over persoonlijke vrijheid en waardigheid. Om de ontwikkeling evenwichtig te la ten verlopen zal het meespreken van allen uitgangspunt moeten zijn van ieder verder uitgebouwd stelsel van mede zeggenschap. in of buiten de onderne ming. waarin ook het medebeslissings recht zijn juiste plaats moet vinden. Mentaliteit directe medezeggenschap in de onderneming nodige mentaliteit kan bevorderd worden door kadervorming, periodieke bedrfjfsbesprekingen en sprei ding van taken, door de werknemers bij het zoeken naar verbeteringen te be trekken en door allerlei andere voor zieningen. die het medeverantwoordelijk zijn van allen duidelijk en aantrekkelijk De wet op de Ondernemingsraden biedt reeds een mogelijkheid om de indirecte medezeggenschap door middel van door de werknemers gekozen vertrouwens- te verwezenlijken. Daarnaast krachtens de wet niet enkel de bevoegdheid om sociale-, maar ook om economische problemen te behan delen. Het partij-bestuur van de KVP meent dat hier van nog veel te weinig gebruik wordt gemaakt. Uitbreiding van het werkterrein vi ondernemingsraad kan betrekking heb ben op het personeels- en promotie beleid, de problemen rond de produkti- Hij schetst vervolgens de gang van zaken tijdens een vergadering van de classis Breda, waarin een lid van het moderamen moest worden gekozen. Op voorstel van een van de aanwezigen werd een vrouw bij meerderheid van stemmen in deze functie gekozen. Twee afgevaardigden van de Geref. Bond lieten hierna de vergadering, maai Kortleve bleef zitten omdat hij nog meer op zijn hart had en omdat hij meende dat er met „weglopen niets te bereiken is." „Door deze vergadering heb ik het erg moeilijk gehad", merkt ds. Kortle ve verder op. „Is het voor mij moge lijk om in een kerk te blijven waarin het Woord van God met voeten wordt getreden? Met andere woorden, kan ik onder deze omstandigheden nog langer hervormd predikant blijven?" Hij meent dat deze vraag niet gemakkelijk is te beantwoorden. „Welke kerk is beter? Aangezien ik dit niet weet, blijf ik aar"gewoon hervormd predikant, al het onder zwaar protest. Zolang mij de gelegenheid in de Ned. Hervormde Kerk niet wordt ontnomen om he Woord Gods te prediken overeenkom stig de belijdenis der kerk, blijf ik maar in", aldus ds. Kortleve. Nieuw geref. centrum voor „het zuiden" Voor de evangelisatie in Noord-Bra bant en Limburg en voor het kerkelijk gesprek tussen de reformatie en Rome openen de Gereformeerde Kerken op 4 september een nieuw bureau „Het Zui den" aan de Smalle Haven in de binnen stad van Eindhoven. In dit niei trum vindt men goede ruimten bibliotheek, het lectuurwerk, de propa ganda en voor besprekingen. Studiesecretaresse van het bureau zal mej. E. Ebling zijn. Zij is theologisch kandidate en was ook verbonden aan het oude bureau „Het Zuiden". In verband hiermee beëindigt zij haar werk als evangeliste van de gereformeerde kerk van Eindhoven. Voor de opening Is prof. dr. J. T. Bak ker uit Kampen gevraagd om te spre ken over „Onze taak ten aanzien van Rome in deze tijd", 's Avonds begint in aansluiting hierop een tweedaagse conferentie voor de geref. kerken van Noord-Brabant en Limburg met als hoofdthema: „Het gemengde huwelijk". Daarbij komt ook de geldigheid van de doop bij Rome en de Reformatie aan de orde. Deze conferentie wordt gehouden in Heeze. GEREF. KERKEN Beroepen te Wilnis (U.): J. P Rozen- il te Gramsbergen; te Lutjegast (Gr.): Torenbeek te Ter Apel; te Do'ezum classis Grootegast): J. v. d. Schaft, oorm. vrijgem. pred. te Murmerwoude. Benoemd tot hulppred. te Voors:: J. H. Meuleman. as. em. pred. te Wolvega. Aangenomen naar Roden (Dr.): dr. A Luiks te Amsterdam-centrum: naar Hoogvliet (3de pred. pl.): P. Hainjé te Krommenie. Aanvaard de benoeming 'ot lucht- machtpred. in )-ng verband: J. Verlare te Rotterdam-Schiebroek. Bedankt voor Culemborg Jon. Ro- aan te Westmaas: voor Aardenburg- Breskens: M. V. J. de Craene te Baar land: voor Zevenhuizen (Gr.): C. E. v. d. Broek te Nieuw-Leusden. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Benoemd tot hulppred. te Mildam: Joh. I de Wal. as. em. pred. te Ermelo. Bedankt voor Terneuzen: H W Op- hoff te Houwerzijl. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Oud-Beijerland: A. Breg- man, kand. te Benthuizen. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Rijnsburg: G. J. Buijs te Murmerwoude en M. Vlietstra te IJmui- j den. Beroepen te Gorinchem: P. den Butter, j kand. te Apeldoorn; te Elburg en te Rot- terdam-Kralingen: P. Roos, kand. tc 's-Gravenzande; te Dokkum: J. Plantin- ga, kand. te Hoogeveen; te Arnhem en te Urk: G. Bouw, kand. te Nunspeet. Discriminatie van afgestudeerden Het Tweede Kamerlid de heer P J Lardinois (kath.v.) heeft aan de minis ters van landbouw en van O. K. en W. schriftelijke vragen gesteld over de in- verdienregeling renteloze voorschotten. Hij wil weten of het juist Is dat afgestu deerden van de landbouwhogesohool in Wageningen, die werkzaam zijn bij het hoger, middelbaar en voorbereidend on derwijs, niet onder een dergelijke >ege- ling vallen, terwijl deze voor afgestu deerden van de universiteiten en andere hogescholen al vanaf 1960 wordt toege past. Hij vraagt de ministers om de re denen hiervan mee te delen. Als er van discriminatie kan worden gesproken dan wil de heer Lardinois „Nu gij Christus Jezus, de Here, aanvaard hebt, wandelt it Hem, geworteld en dan opgebouwd wordend in Hem, beuej tigd wordend in het geloof, zoals u geleerd is, overvloeiend in dankzegging(Colossenzen 2: 6 en 7). Het lijkt of Paulus hier een overbodig woord spreekt. Is he niet vanzelfsprekend, dat wie Christus aanvaardt ook in He\ wandelt, dat wil zeggen Hem tracht te volgen, tracht Zijn g(' boden te onderhouden? Paulus kent de mens, en hij kent machten, die de mens bedreigen en ook vat op hem krijgen, praktijk van het leven bewijst, dat Christus aanvaarden en Christus wandelen twee afzonderlijke zaken kunnen zijn. Ma kan zeggen: Ik aanvaard Christus als mijn Heiland, en toch i^T handel en wandel doen of Hij niet bestaat. Van mond-christf nen is de wereld vol. Maar in hun leven zit weinig diepn weinig standvastigheid. Hun geloof is als een laagje vernis, di m snel verwijderd kan worden en dan het naakte hout toont. Het wandelen in Christus Jezus is niet eenvoudig. Het niet iets wat van de ene minuut op de andere kan geschiedei H Paulus laat daar geen twijfel over bestaan. De mens, d\ Jezus aanvaardt en in Hem wil wandelen, moet in Hem wo den opgebouwd, dat betekent dat hij zich in de Here moet tou len laten opgaan, helemaal van Hem moet worden doortro 1 ken. En bevestigd worden in het geloof het geloof moet 7f als het ware ingebrand krijgen. En hij moet overvloeien dankzegging. Een echte christen is een mens die weet, dat ra God in alles heeft te danken, niet alleen in dagen van uooStad spoed, ook in de dagen, waarin hij door tegenslagen dreigt onder te gaan. Christus aanvaarden alleen is niet genoeg, Ieren in Hem wandelen is er onafscheidelijk mee verbondeirv. Wij lezen vanavond Ezra 8 vers 21 tot 36, ten of de ministers bereid zijn te be' deren, dat alsnog een iiwerdienregelimg tot stand komt en wel met terugwerken de kracht tot 1960. Feestjes? DROSTE pastilles altijd welkom! „De Kerk in de moderne wereld" (Van onze kerkredactie) VAN 21 tot 28 augustus zal op het conferentieoord Woud- schoten te Zeist het vijfde inter nationale congres gehouden wor den van het Internationaal Re formatorisch Verbond. Dit con gres, waarvan het thema zal zijn> ,,De Kerk, haar plaats en op dracht in de moderne wereld", sluit aan bij de congressen, die vroeger achtereenvolgens plaats- vonden te Montpellier in Frank rijk (1953), te Detmold in Duits land (1955), te Straatsburg in Frankrijk (1958) en te Cambridge in Engeland (1961). Diploma binnen? DROSTE pastilles altijd welkom l\j|, Dr. Reinold von Tliadden erevoorzitter viteitsbevordering, een periodiek uit brengen houvast-gevend verslag gang Op de vergadering van het pre sidium van de Duitse Evangeli sche Kerkedag, die vorige week in Berlijn gehouden werd, is dr. Richard, baron von Weizsacker uit Ingelheim gekozen tot presi dent. Hij zal dr. Reinold von Thadden-Trieglaff. de initiatief nemer van de Kerkedag, die sinds de oprichting in 1949 onon derbroken het presidentschap heeft vervuld, opvolgen. Deze laatste is in verband met zijn leef tijd afgetreden. Hij is benoemd tot erevoorzitter. Op een persconferentie in Berlijn verklaarde de nieuwe voorzitter, dat de Kerkedag steeds nauw verbonden zal blijven met dr. Reinold von Thad- den, die tijdens de Evangelische 'Week in Hannover, nu vijftien jaar geleden de grondslag legde. Wij zullen dan ook zeker in zijn voetsporen verder gaan. De nieuwe president, dr. Von Weiz sacker werd 15 april 1920 in Stuttgart geboren. Hij stamt uit een oud Wür- tembergs geslacht. In Oxford, Grenoble en Götiingen studeerde hij rechten. Op het ogenblik bekleedt hij een hoge func tie in de farmaceutische industrie. Sinds 1962 maakt hij deel uit van het presi dium van de D.E.K. Dr. von Weizsacker zal naast zijn nieuwe ambt zijn maat schappelijke werkzaamheden blijven uit oefenen. Doel Dr. Reinold von Thadden vroeg bij de bestuuisoverdracht de nieuwe voorzitter met hetzelfde vertrouwen tegemoet treden als hem al die jaren was schonken. Voorts wees hij nog eens het doel van de Kerkedag: het bijeen roepen van de lidmaten van de Duitse Het Internationaal Reformatol Verbond is noch een kerkelijke specifieke theologen organisaJ Het stelt zich meer algemeen tot dP door het houden van conferenties de uitgave en verspreiding van litel tuur mee te werken aan de verdiep\ het reformatorisch leven tin, zowel binnen als buiten f kerk. Het Verbond staat los van Presbyteriaanse Wereld-Alliantie de Gereformeerde Oecumenische node. S Ch. Marcel uit Frankrijk, voorzitter i het Verbond zal de openingsrede uitsjrcö ken. Elke morgen wordt begonnen jUn' bijbelstudie in groepen, ingeleid c prof. dr. Jean Cadier uit Montpel (Frankrijk). Programma door groeps- en plenaire discussies. Ej. hebben tot onderwerp: „De Nieuw-*ut tamentische kerk en haar uitdaging fo j mis", door dr. L. Coenen uit DuitslaL .,De kracht der reformatie in de tejPe woordige wereld", door prof. dr. Mi: Stanford Reid uit Canada; „De leekee do kerk", door dr. H. Denks uit Dujtoi land; „De opdracht van de kerk invuc wereld", door dr. J. Borges dos Sarc uit Brazilië en ,,De eenheid der kerPP' door prof. dr. Herman Ridderbos pti Kampen. |5 Zondagavond 23 augustus zal er è.K congresdienst worden gehouden onLrv leiding van prof. G. N. M. Collins L Schotland. Op de avondbijeenkomsr zal men rapporten bespreken over'A situatie van het gereformeerd prols tantisme in de verschillende lancfcoi Voor dit congres, dat open staat Evangelische Kerk om hen sterker wust te doen zijn van hun christt geloof en te komen tot een duidelijk! hun specifieke ïekenopdracl de nog eens de nadruk c tussen de Kerkedag en Oost-Duitsli.l In ieder geval, zo meende hij, moett. ze verbondenheid een ander karat, gaan dragen dan vóór de oprichting r de Berlijnse muur het geval omdat de christenen uit Oost-Duitsl niet meer aanwezig kunnen zijn Kerkedag, moet het werk van d kedag daar meer in de belangstel komen te staan. ongesubsidieerde woningen. linste) 20 000 dient gestreefd te Iding I 4-1 zaken en op plannen toekomst. Het is verder wenselijk om na te gaan of in de toekomst wellicht de mogelijkheid geschapen moet worden om de ondernemingsraden een verder gaande dan adviserende bevoegdheid te geven. Hoe belangrijk het meespreken in de ondernemingsraden ook is, de factor ar beid zal daarnaast een grotere invloed moeten uitoefenen op het beleid van de leiding door een plaats in de raad van commissarissen, meent het partijbestuur van de KVP. Het is niet noodzakelijk en veelal niet gewenst dat deze zetel inge nomen moet worden door een werk nemer uit het eigen bedrijf. In een en ander ziet het KVP-partij- bestuur een doortrekken van de samen- werkingsgedachte in de onderneming. Verder verdient, ter bescherming van de rechtspositie van de arbeid, het enquête recht en de praktische uitvoerbaarheid van het beroepsrecht van de werknemer, nader onderzoek. Ondeugdelijke kabels op grote schaal ingevoerd? Het Tweede Kamerlid drs. H. Peschar (soc.) heeft aan de ministers van sociale zaken en volksgezondheid en van econo mische zaken schriftelijke vragen gesteld over de invoer van ondeugdelijke stroom kabels. Hij stelt deze vragen na.v het dodelijke ongeluk in de Noord-Oos.pol der. waarbij een achttienjarige scholier door aanraking met een stroomtoevoer- kabel het leven verloor. De heer Peschar vraagt de ministers of deze kabel uit volstrekt ondeugdelijk materiaal bestond en of het waar is dat jaarlijks grote hoeveelheden ondeugdelij ke elektrische materialen worden inge voerd Om wat voor materialen gaat het hierbij? Welke maatregelen zullen worden ge nomen om de import en het gebruik van dit soort kabels en andere slechte mate rialen tegen te gaan en waarom zijn op grond van de elektriciteitswet geen voor schriften op dit gebied uitgevaardigd, aldus het Tweede Kamerlid Peschar. Ik zal wel eens een keer met starrige drijven Ung., - Heüy heette ze. - want S dat wordt zo langzamerhand te gek Het is niet dat ik je voor een leu genaarster aanzie, op ijskoud on- waarheid spreken heb ik je nog uitzonderlijk "exemplaar, nooit betrapt, maar iets klopt hier buitenbeentje werd, Jiij luisterde niet. En voegde hij er met zwa- jjHA1" iV re opvoedersernst aan toe, er moet hoe dan ook een eind aan ko men. Veronderstel dat ze allemaal gingen doen zoals jij, waar blijven we dan met onze schooldiscipline, de rustige, voorbeeldige tucht waar op we zo prat gaan, die andere scholen ons openlijk benijden. Het was een goed gefundeerde toespraak zoals hij ze soms ten aan- hore van de hele klas kon maken, mooi gearticuleerd, zonder ook maar de minste hapering. te doen zoals alle anderen, Je kon het hem tien keer uitleggen, verzekeren dat niemand er iets van begreep, dat je op die manier een ■velijks. Als ik het maar begrijp was het enige dat je te horen Kreeg. Nou, vandaag of morgen kon hij erop rekenen dat het uit zou zijn met haar gehoorzaamheid. Nu me neer bleek te twijfelen aan de geloof- je ook had gelezen en er wat in haJ gezien, maar nee, praten met doch ter Hetty was er niet bij, tenminst* niet over dingen die haór nu juist zc hoog zaten. Hij kon op zijn manie: conversabel genoeg zijn, aan tafel ogen deed open. b.v. met kwasi komische verhande- roepen, komt u lingen over guitenstreken uit zijn jeugd, hij kon ook wel als hij het op zijn heupen had, met pathos hele verzen reciteren van poëten die reeds tientallen van jaren tot hun vaderen waren verzameld en dan vond je hem toch wel even een heel aan vaardbaar familielied. Maar er was altijd die andere helft van zijn wezen b om op een fraaie lenteavond (dinsjj1 dags) de Paardebloemstraat in, voor'1" bereid op de confrontatie met eetfe vervaarlijke krachtpatser. Een omfel vangrijke vrouw met een paar gulle :al hem everi Niek daar ik: de onderwijzer van HettyEven la-), ter daalde een bleek, ondermaats^ Beslist geen stadionfiguur, dat vie^g De jongedame Hetty stond intussen nog lichtelijk uit te hijgen naast zijn katheder. Ze was zich maar al te goed bewust van haar vergrijp, de inbreuk die ze voo~ maal had gemaakt adat. Die man had volkomen gelijk, zelf zou ze ook zo praten als ze voor de klas stond en steeds maar weer hetzelfde kind moest uitkafferen voor te laat komen. Dacht hij soms dat ze niet anders wilde, dat ze voor haar plezier met de tong een el uit haar mond net een paar minuten te laat kwam. iedere dag opnieuw, behalve wanneer pa eens een dag of wat erg vroeg de deur was uitgegaan. Pa.... Ja, daar zat hem de kneep Niemand had enig idee hoe ze hem in haar diepste binnenste betitel ie tioe alles in haar in opstand kwam tegen zijn geplaag. Want anders waardigheid van haar verontschuldi ging „mijn vader geeft me de kans niet om wat vroeger van huis te gaan", geraakte haar verbolgenheid de zoveelste op het kookpunt. Omdat ze tegen een de heilige volwassene niet op kon. Omdat er haar toch echt veel aan gelegen was een doodgewoon kind in de klas te zijn zonder eigenaardigheden waar- je alleen maar last kunt krij- iets hebben ïppen, ze Ier... verkeerde dingen door. bekkerij, anders niets.... Meneer ddti onderwijzer had nog niet eens tijdj£ om zijn voorzichtig „nou, nou" ter plaatsen. Het magere mannetje voni dat zijn dochter dan nog maar wat harder mrest lopen, te laat komen k niet nodig, ze heeft jonge benen, —h Maar ze komt buiten adem opge^ draafd, iedere morgen, ik heb spijla dat ik haar steeds weer een standji heb gegeven nu ik weet hoe de vorlf' m de steel zit. De vader bromde nog Iets vai* zachte heelmeesters die stinkendeu wonden maken, maar wilde uiteindel. Lijk toch wel wat water In zijn wijf vind ik zelf ook afschuwelijk.... Ze doen door de tien minuten te veranr zij bij voortduring noop lag. Ze zei tegen meneer bloosde erbij want het leek eei je op hoogverraad dat pa dinsdags woensdagsavonds altijd thuis was en, toe doet u dat dan eens, ik ben tr heus niet bang voor, dat laatkomen In een of ander weekblad had ze eens gelezen dat opgroeiende jongens en meisjes het stellig zouden appre ciëren wanneer hun ouders zo nu cn dan en vooral bij het opduiken van ingewikkeld" problemen er eens rus tig voo- „ouden gaan zitten cm van hu- ..edeleven te getuigen door een o.cttige, vlotte babbel. Misschien -.ou o. er van verbittering bij haar nooit je het bepaald niet noemen, dat hals* sprake zijn geweest als pa dat stuk- dacht, het zou me verwonderen als de meester hem aankon, het zal wel •liet, maar ik hoop het vurig. Je kunt je voorstellen wat verademing het voor zo'n moet wezen om niet langer deeid te zijn in atletiektempo school- waarts te hoeven spankeren met hei principes verloochen ik nooit, moet u goed begrijpen.... en sentf, mentaliteit staat n et in mijn meiske denhoek. veroor Bij het afscheid wierp de moedeit® anuit de keuken een verstolen blilf erstandhouding toe aan de be4 daarbij onvermijdelijke vooruitzicht zoeker. Principes, dacht hij, i bepaald niet verdiende af straffing Meneer, vertederd, garan deerde dus zijn vooralsnog dubieuze je bemiddeling die ze met een hartelijk „Fijn" beantwoordde. Op zijn scooter denderde hij daar- dingen soms. Ènfin, het was toch e kleine overwinning, hij zag het ^noetj die Hetty al. morgenochtend urn a uur. Hij klom op zijn scooter e slaakte een diepe zucht. HAY A SF.LVAt

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2