Zeepolitie van Singapore slaags met Indonesiërs Executies in Algerije Maurice Thorez bezweken aan een hartaanval Visser deed gruwelijke ontdekking Katangaanse ex-gendarmes nu bij Kongolees leger Ta een doafce Kij. Neger lafhartig vanuit wagen doodgeschoten Landingen op Cyprus duren voort Dateringsmethode Drieste daad van Russische onderzeeër Verdediger van Mandela c.s. weer vrij MAANDAG 13 JULI 1964 mulo.» ippers, A. L, N. I i M. Vim Vi Kees 1 lardem t Holla cilia' r P. K ejjÏÏ *DeG t, die Zuidvietnamese premier: Geregelde invasie vanuit N.-Vietnam Premier Ngyen Khanh van Zuid-Viet- nam heeft verklaard, dat een invasie van Zuid-Vietnam door de strijdkrachten van communistisch Noord-Vietnam gaan de is, zo meldde het officiële Zuidviet namese persbureau. De Zuidvietnamese regeringsleider zei op een bijeenkomst van tienduizend mensen te Hoi An, de hoofdstad van de noordelijke provincie Golang Nam, dat geregelde troepen van het Noordvietnamese leger de afgelopen dagen andere noordelijke provincies hadden aangevallen. De krijgsgevangenen die waren gemaakt kwamen volgens hem uit de Noordvietnamese steden Haipong en Thanh Hoa. Intussen werd vernomen, dat Zuid vietnamese troepen, gesteund door artil lerie en gevechtsbommenwerpers, bij Vinh Tsjaoe en felle strijd van acht uur hebben geleverd met twee Vietcong- bataljons. Aan regeringszijde vielen 30 doden en ruim 100 gewonden. Minstens tien communistische guerrillastrijders sneuvelden. :hte kr nenwa; :rd zw, irsoonl terechtgestel cuties sinds het land 2 jaar geleden, afhankelijk werd. Van de 5 terechtgestelden was er slechts een die wegens politieke mis drijven is veroordeeld, namelijk een ze kere Oekrif Batsjir, die een moordaan slag pleegde op een plaatselijke leider van de in Algerije aan het bewind zijnde F.L.N. Infiltratiepoging mislukt JATROUILLEBOTEN van de zeepolitie van Singapore zijn gisteren driemaal opgetreden te gen snelle gemotoriseerde sam pans uit Indonesië, die in de wa teren bij Singapore voeren. Bij een incident kwam het tot een schiet partij, bij een tweede vuurde de bemanning van de sampan op de oolitie. Of er mensen gewond zijn is niet bekend, aldus een woord voerder van de polite. De sampans waren volgens de zegsman van dezelfde soort als gebruikt wordt door Indonesische handelaars van de nabijgelegen Rhio eilanden, die nog in Singapore handel drijven. Elke sampan was voorzien van twee buitenboordmotoren en be mand met vijf mannen in donker blauwe of zwarte overalls „klaarblijkelijk geen handelaren". genon ICL. iringJ Tijd seizo stere 1 te m pelers verleo ;rd bil De h opvol gang elers genu Op weg naar Rusland voor kuur Lijk opgebaard in stadhuis Maurice thorez, voorzitter van de Franse communisti sche partij, is zaterdagnacht aan boord van het Russische passa giersschip Litva (Litouwen) waarmee hij op weg was naar Jalta, in de Sowjetunie, aan een hartaanval bezweken. Thorez zou in Jalta een kuur ondergaan ter verbetering van zijn gezondheids toestand. Het schip, dat zich toen Thorez overleed ter hoogte var» Istanboel bevond, zette onmiddel lijk koers naar de Bulgaarse Zwarte Zeehaven Varna waar het h d Warra Tieodo 'an Gi •an St. C J i Henri ter La dor} 25 jri Wilh IM Studenten nog spoorloos Nabij Tallulah. in de staat Louisiana, is gisteren door een visser de onderste helft van een menselijk lichaam gevon den. De voeten waren met touwen aan elkaar gebonden. De toestand van hot li chaamsdeel maakt het onmogelijk het geslacht van het slachtoffer vast te stel len. De autoriteiten van Tallulah hebben de vondst onmiddellijk doorgegeven aan de politie van Mississippi en de agen ten van het F.B.I., die nog steeds bezig zyn met de opsporing van drie voor vechters voor de burgerrechten, 'wee blanke studenten uit New York en een neger uit Philadelphia, die sinds drie weken worden vermist Jager Rotterdam schond Zweedse wateren Naar aanleiding van berichten uit Stockholm, dat Hr. Ms. Jager Rotter dam bij een bezoek aan de Zweedse hoofdstad de Zweedse territoriale wate ren zou hebben geschonden, deelt de marinevoorlichtingsdienst mee, dat Hr. Ms. Rotterdam, op oefenreis met adel borsten aan boord, opstomend door de Oostzee naar Stockholm, het eiland Oeland westelijk heeft gepasseerd, in plaats van oostelijk, waardoor het schip zich niet aan de juiste route welke de toestemming van de Zweedse autoritei ten had, heeft gehouden. De oorzaak daarvan was gelegen in de weersomstandigheden die het n van de westelijke passage, mede ii band met een aan boord gehouden ning, te prefereren maakte. De Nederlandse diplomatieke verte genwoordiging in Stockholm heeft zijn verontschuldigingen inzake deze kwestie aan de Zweedse regering aangeboden, waarop het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard de zaak verder als gesloten te beschouwen. Rainier breekt met Onassis Prins Rainier van Monaco heeft met de Griekse reder Aristoteles Onassis ge broken en probeert hem uit het prins dom te doen vertrekken, zo werd giste ren van welingelichte zUde vernomen. De oorzaak van de onenigheid zou lig gen in de plannen voor de toekomstige ontwikkeling van het prinsdom. Onassis heeft een meerderheidsbelang in de maat schappij welke het casino en enige grote hotels exploiteert. Onaisis wil een nieuw casino bouwen en ook verder het prinsdom drastisch moderniseren. De prins geeft echter de voorkeur aan een geleidelijke ontwikkeling. Onassis heeft 10 miljoen francs voor het moderniseringsplan aangeboden De prins heeft evenwel een lening van 5 miljoen franc aangeboden om het oas no uit de financiële moeilijkheden te nelpen indien bet moderniseringsplan niet uit gevoerd wordt stoffelijk overschot van de Fran se communistenleider werd opge baard in het stadhuis alvorens het zondagmiddag per vliegtuig naar Parijs werd overgebracht. genote, Jeanette Vermeersch, is 34 jaar secretaris-generaal geweest van de Fran se communistische partU- In verband met zijn slechte gezondheidstoestand werd hU op 17 mei 1964 als zodanig opgevolgd door zjjn plaatsvervanger, Waldeck Ro chet. Thorez, sinds 1930 een lid van de Fran- Nationale Vergadering, heeft in 1936 de helpende hana geboden bij het vor- de toenmalige Franse „rege ring van het volksfront", waarin socia listen en communisten, onder leiding van de socialistische premier Blum, samen werkten Na de Tweede Wereldoorlog trad Tho- }7. toe tot de regering die toen door generaal De Gaulle werd gevormd. On der de premiers Bidault en Ramadier was hij vice-premier, om zich in 1947 definitief uit het Franse landsbestuur te rug te trekken. Thorez is ook in Rus land geweest voor een kort verblijf. Ra- dio-Sofia noemde Thorez „de illustere Frankrijk en vriend van het Bulgaarse volk". Toen het schip met het stoffelijk over schot in Varna arriveerde stond op de kade een groot aantal Bulgaarse rege- rings- en partijfunctionarissen, onder wie eerste premier Zjifkof. Ook enkele bui tenlandse autoriteiten, die in Varna hun vakantie doorbrengen, waren aanwezig. Zij begaven zich aan boord van de Lit- i en vertoefden een ogenblik by het stoffelijk overschot van de Franse com munistenleider. Het overlijden van Maurice Thorez wordt in de Sowjetunie als zen groot verlies beschouwd. Thorez, die in Rus land zijn tweede vaderland was gaan zien heeft de Franse partijlijn steeds nagenoeg parallel laten lopen aan die van de Russische communistische partij. Ra dio-Moskou onderbrak de uitzending gis termiddag voor het bericht van zijl dood. Daarna gaf de Russische radio eei korte levensbeschrijving. Amnestie in Frankrijk Generaal André Petit (54), die 3 jaar geleden tot vijf jaar gevangenisstraf ver oordeeld werd omdat hij een leidende rol gespeeld had bij de generaalsopstand in Algiers op 22 april 1961, zal op 14 juli amnestie verleend worden, zo werd van welingelichte zijde in Parijs Petit zal een van de 250 mensen die amnestie krijgen. De meeste var zijn tot 7 a 8 jaar gevangenisstraf oordeeld tijdens de Algerijnse oorlog of verzet tegen het staatsgezag. Moskou achter Soekarno De invloed-rijke krant Berita Ming- goe in Djakarta schreef gisteren dat het Indonesische leger nu in staat is soldaten naar de Britse basis over te brengen binnen een paar uur nadat het bevel daartoe gegeven is. doordat op de eilanden bij Singapore troepen gelegerd zijn. De eersite Russische vice-premier, Anasitas Mikoyan, verklaarde zaterdag dat Moskou de strijd van Indonesië tegen Maleisië beschouwde als ,.een gerecht- vaardigde worsteling tegen een kunst matig geschapen koloniale staat". Uit Mikoyans toespraak die hij voor de tede- visie hield naar aanleiding van zyn re cente bezoek aan Zuidoosrt-Azië, waar onder Indonesië, blijkt onomwonden dat Moskou achter Djakarta staat. In de op richting van Maleisië zag de vice-pre mier een nieuwe Britse politiek van koloniale overheersing. Hij merkte op dat in Maleisië het kapitaal voor 90 pro cent in handen is van de Britten en dt rest is „bourgeois Chinees" kapitaal. Mikoyan herinnerde eraan dat Amerika gedreigd had de hulp aan Indonesië stop te zetten toen Soekarno zijn anti-Malisië campagne begon. Washington, aldus de Rus, probeert Djakarta de wil voor te schrijven. Mikoyans toespraak viel op het ogeniblik dat de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken, Soebrandrio, een bezoek aan Moskou brengt. Het regerin-gsblad Izwestia heeft een felle aanval gedaan op communistisch China. Het regiem in Peking werd door het blad bestempeld als valse vrienden van de Indonesiërs. Izwestia wijst erop dat de handel van China met Maleisië i Hongkong het vorig jaar vijf keer groot is geworden. „Derhalve maken de Chinezen aan de ene kant vriende lijke buigingen voor Indonesië en aan de andere kant steunen zij het land dat nu als springplank dient voor imperia listische provocaties gericht tegen In donesië". zo besloot het blad. Uit Djakarta wordt nog vernomen dat Indonesische guerilla-strijders de afge lopen maanden in Noord-Borneo 57 Rusland waarschuwt weer voor NAVO-kernmacht De Sowjetunie heeft zaterdag West- Duitsland in een nota opnieuw gewaar schuwd. niet deel te nemen aan de voor genomen multilaterale kernstrijdmacht van de NAVO, zo deelden welingelichte kringen in Bonn mee. Een regerings woordvoerder wilde alleen beves<igen, dat zaterdag een Russische nota was ont vangen. Aan de regering van de Verenigde Sta ten heeft de Russische regering een nota tezonden waarin opnieuw wordt gezegd at de ..zogenaamde multilaterale kern macht" allereerst bedoeld is om te ca moufleren dat Weist-Duitsland reeds in feite toegang verkregen heeft tot de kernwapens. Gelijkluidende nota's zijn eveneens gezonden aan de reger.ngen van de andere NAVO-landen, Engeland, Italië, Nederland. Turkije en Grieken land. Prins Philip valt van polopony pony gevallen. Hij werd per ziel het veld gehaald, maar bleek slechts gewrichtsband in de linkerschouder verrekt te hebben. De ziekenauto bracht hem terug naar de kleedkamer, waar hij een mitella kreeg. De val kwam 10 minuten na het begin van de wedstrijd tussen Windsor Park (de ploeg van de prins) en Jersey Lillies. Toen zijn pony uitgleed en viel, werd de prins ter aarde geworpen. Enkele ogen blikken bleef hij versuft liggen, om ver volgens rechtovereind te gaan zitten. De prins kon de rest van de wedstrijd volgen Windsor Park verloor met 107 *"•- -jarige prins herhaaldelijk bij polowedstrijden van zijn pony gevallen. Verleden jaar nog moesten als gevolg van zo'n val drie hechtingen in een arm- wond aangebracht worden. Anti-semitische internationale De president van het Joodse wereld- congres, dr. Nahm Goldmann, heeft gis teravond op een openingsbijeenkomst van het congres in Jeruzalem gezegd dat er „een soort anti-semitische internationale" bestaat, gebaseerd op contacten tussen neo-nazi fascistische en anti-semiT;sche bewegingen. Een nieuw aspect van de anti-semitische aanvallen, vooral in Zuid- Amerika. is „het daadwerkelijk deelne men van Arabieren in deze beweging" De Joodse leiders zullen hier ernstig re kening mee moeten houden, aldus Oold- het Vaticaanse concilie zal worden behandeld, zei Goldmann: „een strenge veroordeling van het anti-semitisme door de hoogste godsdienstige gezaghebbers in de katholieke wereld zal van groot be lang zyn voor de strijd tegen het anti semitisme en het verbeteren van de be trekkingen tussen de katholieke wereld en het Jodendom'" Britse soldaten hebben gedood. Zelf had den zij slechts twee gewonden gehad Dit bericht is afkomstig van radio-Djakarta. Volgens deze radio zouden deze Indone sische aanvallen zijn ondernomen uit wraak voor het doden van tien Indone sische vrijwilligers door de Britten tij dens de topconferentie in Tokio. President Soekarno heeft in een schrif telijke boodschap een beroep gedaan op de rooms-katholieke jeugd van Indonesië hem te helpen bij de tenuitvoerlegging van de 3 punten van het regeringspro gram. waarvan één is de confrontatie- i de r.k. jeugdbeweging ir Bosbranden aan Franse Rivièra Aan de grote bosbranden die dagen lang in het gebied langs de Franse ri vièra hebben gewoed en waarby twee mensen het leven verloren en ruim 6.000 ha. bos zijn verwoest was gisteren vrij wel een eind gekomen. De brandweer rekende erop, het op enkele plaatsen nog smeulende vuur spoedig te kunnen doven. Een zwakke wind kwam zondag in de plaats voor de mistral, die een snelle verspreiding van het vuur heeft veroorzaakt. J^EVROUW Scranton (links) en mevrouw Goldwater (rechts) geven elkaar tijdens een lunch in San Francisco vriende lijk de hand. Haar echtgenoten zijn vooral dezer dagen in een felle strijd gewikkeld om aange wezen te worden als republi keinse kandidaat voor het pre sidentschap. De politieke tegen stellingen tussen de rivalen (de wet op de burgerrechten) zijn groot. Maar waarom zouden de dames niet in een vriendschap pelijke sfeer met elkaar lun- Tsjombe gaat naar Cairo Premier Tsjombe heeft zater dag meegedeeld dat hij president Kasavoeboe zal vergezellen naar conferentie van Afrikaanse staatshoofden, die vrijdag Kaïro begint. Tsjombe die tot verslaggevers sprak zei dat de leden van de voormalige Katan gaanse gendarmerie die zich thans in Angola bevinden naar Kongo zullen terugkeren. Alle politieke gevangenen waren vol gens hem vrijgelaten, maar h|j wist niet of Antoine Gizenga, de vroegere vice- premier, daar ook b|J was. Glzcnga'! naam komt niet voor op de lijst met 150 namen van vrijgelaten gevangenen die door plaatselijke bladen ls gepubli ceerd. De nieuwe premier zei ook dat hij de binnenlanden van Kongo zal bezoeken voor hij naar Cairo gaat. Volgens som mige berichten zou hij Boekavoe, de hoofdstad van de door onlusten geteis terde provincie Kivoe. en Stanleystad waar Loemoemba veel aanhanger: bezoeken. In goedingelichte dipl tieke kringen was reeds eerder gezegd dat omstreeks 2000 leden van de vroe gere Katangaanse gendarmerie uit An gola naar Kongo zouden terugkeren Dc thans 21-jarige Duitse monteur Adolf Herbst is zaterdag in Hannover in het huwelijk getreden met de 20-jarige Dagmar Waletzko. het meisje, dat dag en nacht voor de ingang van de mijn heeft gestaan, waar haar toenmalige verloofde in was opgesloten. Het wa: Lengede. in oktober van het vorig j; toen na een reddingsactie, die de hele wereld in haar ban gevangen hield, elf uitgeputte en op hun benen wankelende mannen na tien dagen naar het licht werden getrokken. Acht van de tien mijnwerkers, met Herbst indertijd de dood dacht in gaan er was geen voedsel en slechts water, dat van de muur moest worden afgelikt woonden de huwelijksplech tigheid bij. Onder hen bevond zich Bern- hard Wolter. de man. die grote leiders- capaciterten toonde en het moreel op peil wist te houden. Bij een wedstrijd in een Amerikaans voetbaltoer nooi bedacht de Griekse speler Gergois Petridis een nieuwe manier om een arbitraal geschil te beslechten. Hij pakte de scheidsrechter bij het mid del en droeg hem van het veld. De arbiter kwam echter terug en stuurde de Griek naar de kleed kamers. Deze ging op eigen benen. Prins Guy de Bourbon- Parma, een 24-jarige neef van prins Hughes Charles, is zaterdag in het huwe lijk getreden met de 20- jarige dochter van een Franse politie-chef. I De 59-jarige Amerikaan se miljonaire, Eugenia Hith uit Alabama, is af gelopen dinsdag in haar hotel in Baden-Baden be stolen. Zij zegt een kof fer kwijt te zijn met ju welen ter waarde van een tot twee miljoen mark. De politie staat voor een raadsel, daar zij geen spo ren kan vinden van in braak in de hotelkamer, waar de koffer moet heb ben gestaan. I Een 55-jarige vrouw, die op haar tiende jaar trouw de, is volgens berichten uit Teheran bevallen van een vierling twee jon gens en twee meisjes. Vo rig jaar heeft de vrouw, echtgenote van de 65-ja- rige Abbas Ali reeds een tweeling ter wereld ge bracht. Het echtpaar woont in Ardebil, ten noorwesten van Iran bij de Russische grens. Zaterdagmiddag werd in Limbricht de herkansing gehouden van de acht schutterijen, die met hun zestallen nog waren over gebleven van de 138 Bel gisch- en Nederlands-Lim burgse schutterijen die aan het „oud-Limburgs" hadden deelgenomen. Na de tweede ronde bleven er van deze acht schutte rijen twee over die zes keer raak hadden ge schoten: Oirsbeek en gelen. In de vierde ronde ging de hoge schutterseer van Limburg naar het zes tal van de schutterij St. Hubertus te Tegelen dat met een punt verschil won van Oirsbeek. Door deze overwinning valt Tegelen de eer te beurt om in 1965 het „oud-Limburgs" te or ganiseren. J in het Kongolese nationale leger te wor den ingelijfd. Het plan zou de steun heb ben van de bevelhebber van het Kon golese leger, generaal Moboetoe en van de defensiecommissie onder leiding van president Kasavoeboe. Verzoening De nieuwe Kongolese minister van binnenlandse zaken, Godefroid Moenon- go, heeft verklaard dat nationale verzoe ning het doel van Tsjombes regering is. Daarvoor zullen wij zelfs zo nodig ons leven op het spel zetten, zo zei hij op een persconferentie. Hij deelde mee dat komende week een bezoek aan Noord- Katanga te zullen brengen om te trach ten. met de opstandelingen daar tot een vergelijk te komen. borgsom van 100 dollar. Slecht* één persoon, een neger, moest naar het ziekenhuis voor behandeling van won den die hem door de politie met een gummiknuppel waren toegebracht. Pas ■tegen Rassenstrijd bereikt hoogtepunt FBI ingeschakeld door Kennedy Z 'tegen drie*" uur in de nacht slaagde de ATERDAG is in Colbert in dej politie erin de vechtenden met traan- Amenkaanse staat Georgia;dat tot dusver over een neger door een geweerschot twee toegangen beschikte, één „voor blan- gedood. Hij bevond zich in een ken en één voor ,.kleurlin^n'\ is na on- j -J dertekening van de wet op de burger- auto, die beschoten werd vanuit rechten geheel voor negers toegankelijk een andere auto. Het slachtoffer geworden. is Lemuel Penn, directeur van; scholen voor onderwijs aan vol-i wassenen in Washington. Presi dent Johnson werd telefonisch van het incident in kennis gesteld door minister van defensie, Ro bert McNamara. De minister van justitie, Robert Kennedy, heeft de FBI opgedragen een onder zoek in te stellen naar de moor denaar. Penn, die reserve luitenant-kolonel was, zat samen met twee andere reser ve-officieren eveneens negers) in de auto. Majoor Charles Brown, die naast Penn zat toen deze werd getroffen bracht de auto tot stilstand. Luitenant kolonel John Howard, die achterin de auto zat, verklaarde dat er verschei dene personen in de auto zaten, van waaruit werd geschoten. De drie offi cieren hadden deelgenomen aan oefe ningen in Fort Banning in Georgia. Penn was getrouwd en vader van drie kinderen. In Abbeville, Zuid-Carolina, werd neger, de 48-jarige verzekeringsagent Clarence Ellington, oveneens beschoten. Hij verklaarde gisteravond, dat hij des nachts op de snelverkeersweg in Georgia reed toen er drie of vier schoten op hem werden gelost vanuit een passerende wa gen. Ellington, zijn vrouw en twee kin deren zaten in de auto. maar werden evenwel niet gewond. Hij voegde er aan toe dat er in zijn auto 20 tot 25 kogel gaten zitten. In Henderson (Noord-Carolina) heeft de politie zaterdagavond traangas moe ten gebruiken in een restaurant, waar een hevig gevecht was uitgebroken tus sen ongeveer 200 blanken en negers. Vier Op een bijeenkomst van Grieks-Cypri sche ministers die onder leiding stond an president Makarios is gisteren een belangrijke beslissing" genomen om het hoofd te bieden aan de situatie na be richten over Turkse troepenzendingen naar Cyprus, zo hebben welingelichte regeringskringen in de Cyprische hoofd stad meegedeeld. De bijeenkomst werd ook bijgewoond door militaire deskun- VN-functionarissen hebben secretaris generaal Oe Thant gemeld dat de laatste tijd enkele honderden Turkse militairen op Cyprus zijn aangekomen. Zij waren in het gebied van het Turks-Cyprische kustdorp Mansoura aan land gekomen. In Grieks-Cyprische havenplaatsen in het bijzonder in Limassol waren d« afgelopen weken ongeveer 3.000 man aar land gekomen. „We hebben ze niet kun nen identificeren. Het kan militair per soneel zijn maar mogelijk ook niet", zei de woordvoerder. Ook hierover rapport aan secretaris-generaal Oe Thant uitgebracht China en Birma: conferentie over Laos De Chinese volksrepubliek en Birma hebben „hun ernstige bezorgdheid uit gesproken over de verslechterende toe stand in Zuidoost-Azië" en bepleiten met klem een veertienlandenconferentie over Laos, zo staat in een gemeenschappelijk Chinees-Birmaans communiqué dat gis teren in Peking gepubliceerd is. Het com muniqué is ondertekend door premier Tsioe En-lai van China en generaal Ne Win, de Birmaase premier. Tsjoe En-lai heeft, naar bekend, een bezoek aan Bir ma gebracht De twee leiders, zo heet het in het communiqué, hebben hun vastbeslotenheid bevestigd om naar een vreedzame regeling van de situatie te blijven streven. Het communiqué zegt nog, dat beslo ten is tot uitbreiding van de economische en technische samenwerking en de han del tussen beide landen. Volgens het communiqué hadden de besprekingen „verder bijgedragen tot wederzijds be grip". Memorandum van Rusland over VN-strijdmacht De Sowjetunie heeft in een zaterdag gepubliceerd memorandum aan de V.N. voorgesteld dat zekere leden van de V.N. militaire eenheden gereedhouden voor de V.N. om het hoofd te bieden aan bedrei gingen van de vrede en daden van agres sie. De Sowjetunie aoht het ongewenst, dat dergelijke eenheden gcrecruteerd worden uit de legers van de permanente leden van de veiligheidsraad. Wel zou de militaire stafcommissie van de V.N., be staande uit hoge militaire officieren van de permanente leden-staten, de plannen voor een V.N.-strijdmacht moeten opstel len. (Deze commissie is niet ingeschakeld bij de operatie* van de V.N. in het Mid den-Oosten. Kongo en Cyprus. De ope raties in deze gebieden zijn geleid door secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld 1563) Peinzend over de invloed Toen het nlenws over deze verba van kosmische stralen op de aardse zingwekkende manier om het verle- atmosfeer, kwam de chemicus W. F. den te dateren uitlekte, bestond voor Libby in 1946 tot de conclusie, dat al in kringen van archeologen grote zich enkele kilometers boven het belangstelling voor deze methode aardoppervlak voortdurend atoom- van onderzoek. Van alle kanten explosies voordoen. Immers, onge- kreeg Libby de koolstofmonsters toe- veer 8 km van de aarde komen de gezonden met het verzoek de ouder- kosmische stralen met hun ladingen dom daarvan te bepalen. Een stuk van verscheidene miljoenen elektro- hout uit de Ujkboot van farao Sesos nenvolt In botsing met de buitenste tris. grenenhout uit de vloer van een lagen stikstof. En omdat stikstof Hettitisch palels uit Klein-Azië, cy- „reageert", is het resultaat van de- pfeshout uit de tombe van Snefroe botsing ne atoomontplof fing, waarbij het stikstofatoom wordt gesplitst, zodat één deel radioactieve koolstof (C-14) vrij komt en één deel waterstof. Deze radioactieve koolstof wordt door de geweldige en veelvuldig optreden- DaarbU kwamen slechts foutjes* TOCH IS HET ZO! Meidum Egypte, sparreliout van de Yokon, zee hondenolie uit het poolgebied, kortom, allerlei koolstofhou- dende organische resten werden met deze methode on derzocht en op ouderdom getest. de luchtstromingen in de atmosfeer Van enkele procenten, en toen de gelijkmatig gemengd met het gewo- methoden verbeterden lagen de fon- ne koolstofdloxydc cii hoewel er r0nd ongeveer 1 procent, slechts een uiterst kleine hoeveelheid van deze radioactieve koolstof in de We behoeven al deze sprekende atmosfeer aanwezig is (ongeveer één voorbeelden niet opnieuw aan te ha- deel op de triljoen deeltjes) is het len, want lezers met een ijzersterk gevolg van deze vermenging toch. geheugen zullen zich herinneren, dat dat alle levende organismen hier- we vele jaren geleden hierover een door „besmet" worden. Planten ade- belangwekkende opsomming hebben men radioactieve koolstot in (of lie- gegeven. Speciale aandacht vragen ver, zij vervaardigen daaruit hun we in dit verband echter voor een zetmeel) en dieren en mensen die stuk hout, afkomstig uit een sparre- plantcn eten worden op hun beurt bos dat in dc laatste «Amerikaanse) radioactief, kortom alles wat leeft is Ijstijd door voortschulvende giet- voorzien van radioactieve koolstof. schermassa's was vernield. Volgens Nu is het algemeen bekend, dat de tot dusver gangbare opvattingen radioactieve stoffen na verloop van zou periode 25.000 jaar achter de tijd door verlies van straling uit el- ™g liggen, maar bet koolstofonder- kaar vallen, een verschijnsel dat is z°ek van dit stokje sparrehout uit vastgelegd In de formulering der zg. Wisconsin toonde aan, dat slechts halveringstijden. Wanneer dus de 11-000 jaar geleden het woud door dood bij een organisme is Ingetre- bet voortschulvende ijs werd vernie- den, en er een eind Is gekomen aan ttgd. het opnemen van radioactieve kool Of we hieruit direkt reeds vèr- stof, begint het moment waarop met strekkende conclusies mogen trek- konstantc snelheid de radioactieve ken. laten we even buiten beschon- koolstof gaat uiteenvallen. Is de hal- wlng. Maar dit feit geeft ons in ieder veringstijd van de radioactieve kool- geval wèl gelegenheid eens te over- stof bekend, dan kan door meting wiegen, welke oorzaken aan het op- van dc nog aanwezige hoeveelheid treden van ijstljdperken ten grond radioactieve koolstof berekend slag kannen hebben gelegen, worden hoe lang dit afbraakproces de gang is en hoe lang het Daarover een volgende keer. i het Nadruk verboden. Sowjetunie moeten bestaan uit eenheden van westelijke, neutrale en communis tische landen. De Sowjetunie is bereid bij te dragen in de kosten tot instand houding van een leger ter handhaving van de internationale vrede en veilig heid. Een Russische duikboot heeft verleden jaar tijdens Amerikaanse vlootoefen' gen in de Stille Oceaan een driest stu - je uitgehaald door een nieuw apparaat voor de opsporing van duikboten weg te kapen. Dit meldt Sunday Time* gisteren. Het blad baseert zyn inlichtingen op berichten, die op het ogenblik in Londen de ronde doen. Van de zijde der Ameri kaanse marine zou volgens het blad ver klaard zijn, dat geen officieel communi que over het incident uitgegeven was. Volgens de Sunday Times zou het apparaat een Miniboei zijn. Deze boei kan door opsporingsvlieetuigen uitge worpen worden om duikboten op te SDoren, die zich in de termale lagen van de oceaan schuilhouden, die gewoonlijk de geluidsgolven neutraliseren. Een woordvoerder voor de Amerikaan se marine heeft te Washington verklaard, dat er nog geen inlichtingen over het in cident voorhanden zijn, maar dat de ma rine er zich geen ernstige zorgen over maakt. .Herhaaldelijk worden bij oefeningen met torpedobootlagers boeien uitgewor- Den door vliegtuigen Deze boeien, die een kleine radiozender bevatten, zijn vrijwel waardeloos en worden nooit ge borgen Voor een duikboot of een op- oervbkteschin zoai5 een vissersboot moet het gerpakke'iik zijn deze boeien on te vissen. Met dit feit werd rekening gehouden bii de constructie van de boeien. Het is onwaarschiinliik dat zy waardevolle inlichtingen opleveren." Abrahaqj Fischer, de voornaamste ver dediger in het te Rivonia gehouden an- tisabotageproces. die donderdag jL ge vangen was gezet, is zaterdagnacht op vrije voeten gesteld, aldus een medede ling van de zijde der Zuidafrikaanse vei ligheidspolitie. In het proces van Rivonia werd een aantal negerleiders, die schuldig waren bevonden aan samenzwering om de Zuidafrikaanse regering met geweld om ver te werpen, tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. De veiligheidspolitie heeft zaterdag avond in Witwatersrand de natuurkun dige B M. Hirson gearresteerd. Hirson is de tweede natuurkundige die sedert het begin van de jongst razzia's in Zuid-Afrika is aangehouden. Veer tien dagen geleden werd de natuurkun dige Lionel Gay gearresteerd. In Zuid-Afrika is een politieke partij voor uitsluitend kleurlingen (mensen van gemengd ras) opgericht om „hun vertegenwoordiging op alle vlakken te te verzekeren", zo staat in het partijma nifest dat het afgelopen weekeinde werd gepubliceerd. De federale kleurlingen- partij is op 23 juni opgericht en staat voorlopig onder leiding van T. R Swartz. De partij is van ooordeel dat de kleur lingen het recht hebben, volledige vrij heid en gelijkheid te bereiken in het land van hun geboorte. De kleurlingen worden In het Zuid afrikaanse parlement vertegenwoordigd door blanken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5