Echtpaar Hij koop voor jeugdwerk in Rwanda Ontslagen na examenfraude Arbeidsverbod jeugd vaak overtreden Paus Johannes was geen vernieuwer Brandstichter voor promotie Een woord voor vandaag Werelddiakonaat helpi onderwijs in Pakistan Minister Luns: 1 Hermitage is j uniek Uitbreiding taken voor geref. drankbestrijders b MAANDAG 13 JULI 11= ANDERZIJDS KERKEN GROEIEN NIET Prof. dr. B. J. Oosterhoff wijdthet geloof bleek in het persoonlijk in De Wekker een beschouwing aan het gebrek aan groei in de Christelijk Gereformeerde Ker ken. Hij doet dit aan de hand van het overzicht van ds. Maris in jaarboekje oan deze kerken. Prof. Oosterhoff schrijft het volgende: W/ANNEER D.S Marls enige oor- W zaken van het gebrek aan groei tracht aan te geven, wijst hij aller eerst op het feit. dat leder jaar een aantal leden, dikwijls na lang durige vermaning, wegens onker kelijkheid moet worden afgevoerd. Dit getal is naar verhouding echter gelukkig niet zo groot en het ver schijnsel is niet nieuw. Voorts zijn er de overgangen naar een andere kerkgemeenschap als gevolg van verloving of huwe lijk of door vertrek naar een plaats waar geen christelijke gerefor meerde kerk is. Wat dit laatste rt betreft verkeren onze kerken ie ongunstige positie dat ze in verschillende delen van het land betrekkelijk dun gezaaid zijn. Te genover deze verliesposten staan uiteraard een aantal overkomsten in verband met verloving of huwe lijk. Voorzover hier over en weer gesproken moet worden van gebrek aan kerkelijk besef ligt het voor de hand dat het verlies groter is dan de winst. De andere kerkengroepen tellen immers veel meer leden, zo dat de kans groot is, dat de chris telijk gereformeerde jongeren daar hun levenspartner vinden. Waar dan nog bij komt de nlet-prlnci- plële overweging van de aantrek kingskracht van de „grote" ker ken. In dit alles speelt hét gebrek aan kerkelijk beginsel een rol. Men weegt over het algemeen de ker kelijke verschillen in onze tijd niet zo neel zwaar. Terecht merkt ds. Maris op dat ln het licht hiervan het bestuderen van het eigen ker kelijk beginsel meer dan ooit nodig We leven in een tild waarin men oecumenisch en breed-kerkelijk pleegt te denken. In zo'n tijd is vooral een afgescheiden kerk niet erg in trek. Hier ligt een belang rijke oorzaak voor de weinige groei van onze kerken. Persoonlijk zou ik er nog aan toe willen voegen dat ook het gebrek aan predikanten in veel plaatsen de groei van de kerken heeft te gengehouden. 1VJAAR HIERMEE is toch nog 1*1 niet alles gezegd. Ds. Maris constateert een groot tekort ln het getuigen naar buiten. Al weten wij van een angstwekkende ontkerste ning in heel de wereld, die in de toekomst nog veel groter verwoes tingen zal aanrichten, niettemin blijft de opdracht van Christus: „gij zult mijn getuigen zijn" ten volle van kracht. Het staat te vre zen dat er op dit punt een grote nalatigheid is. En dan stelt ds. Ma rls de bijzonder ontnuchterende vraag: „Geloven wij Inderdaad dat zondaren buiten de kennis van Je zus Christus verloren zijn?" Ik geloof dat hier een teer, maar wezenlijk punt wordt aangeraakt. Hoe staat net met het geloof ln de kerken? De werfkracht van de eerste christelijke kerk heeft gelegen in het persoonlijk geloof van haar Christus-belijdende leden. De grote uitbreiding van de christelijke kerk in de eerste eeuw heeft mlddelij- kerwljs haar oorzaak niet gehad in het werk en de prediking van de officiële predikers, al is dit alles van enorme betekenis geweest, maar in het persoonlijk geloof en persoonlijk getuigen der individue le gelovigen. Het boek van de Handelingen der apostelen laat ons duidelijk zien hoe de arbeid van verstrooide ge lovigen riike vrucht gedragen heeft. Aanvankelijk waren het vooral uit Jeruzalem verjaagde „leekepredi- kers", die het evangelie overal ver kondigden. Aan hun arbeid wordt toegeschreven het ontstaan van de gemeenten in Samaria. Fenicië, Cy prus en Antiochië. De kracht van EN NU weet ik wel dat wij van daag de dag in een heel andere wereld leven dan de eerst, chris tenen. Zij leefden in een wereld, waarin het heldendom aan het eind was. Er was een dorst naar zeker heid en verlossing, in welke vorm dan ook. En men stond nog vóór de overwinning en de geschiedenis van het christendom. Onze wereld staat er achter. Eeuwen lang heb ben de klanken van het evangelie geklonken en men is er moe en doof van geworden. Men gelooft niet meer in de kracht van het evangelie en in de waarde van de kerk. Wat ziet men Immers bij de kerken zelf van de kracht van het evangelie? Zijn kerkmensen anders dan de rest? Zijn zij blijer en ge lukkiger? Is bij hen alles pais en vree? Welk een egoïsme en liefde loosheid, wat een twijfel en onze kerheid. welk een verdeeldheid vaak bij hen. Maar al i6 er een groot verschil tussen do wereld van thans en van voorheen, toch blijft gelden dat do werfkracht van de kerk gelegen is in de kracht van het persoonlük geloof. Helaas is er zoveel dood geloof. De strijd om het dogma, hoe be langrijk ook, heeft bij velen de plaats ingenomen van het persoon lijk geloof. Er is 20veel dode or thodoxie en lege vormelijkheid. Hier ligt geloof ik de nood der kerk. Als de kerk ergens behoefte aan heeft dan is dat aan de kracht van het levend geloof. Het is nodig dat de wereld iets ziet van onze verlossing, van onze blijdschap en van onze toekomstverwachting. We mogen in onze 6tarheid en vorme lijkheid niet blijven rusten. We heb ben zo nodig dat de Geest van Pinksteren de hof van de kerk door waait. opdat de vruchten mogen uitbotten. Jonge mensen moeten worden ge wonnen doordat ze de kracht en de betekenis van het geloof bij oude ren zien. Maar geloven we nog wel zelf in de kracht van het evange lie? Als ons vasthouden aan de kerk en aan de bijbel alleen maar traditie is, moeten we ons niet ver wonderen dat het op anderen geen indruk maakt en zelfs de schijn wekt van oneerlijkheid. Daardoor worden anderen voor de kerk niet gewonnen, maar juist afgestoten. Voorts moet de kerk er voor wa ken niet een buiten de wereld staande en aan de wereld vreemde grootheid te worden. Daarmee ont ken ik niet. dat de kerk niet van deze wereld is. Haar oorsprong Is in God. Maar zij is wel in de we reld. Daarom mag de kerk zich niet van de wereld distantiëren als zou ze met de wereld niets te ma ken hebben. Haar boodschap is een boodschap voor de wereld. Dat houdt in dat de kerk een verstaanbare taal zal moeten spre ken en op de problemen van de mens van vandaag zal moeten in gaan. rPENSLOTTE IS een oecumenische J- openheid eis. Dat betekent geen staan in een oecumene, waarin de waarheid van het evangelie niet on verzwakt gehandhaafd wordt. Maar het betekent wel gemeenschap zoe ken met allen die éénzelfde evan gelie en éénzelfde Christus. name- Ink de Christus der Schriften, be lijden. Christus bidt ln het Hoge priesterlijk gebed om de eenheid van al de Zünen, opdat de wereld gelove, dat Hij door de Vader ge zonden is. Door de gedeeldheid der kerken wordt haar werfkracht ver zwakt. Door de eenheid der kerken wordt haar werfkracht versterkt, Danrom zullen terwille van de kerk en terwille van de wereld zij, die om Christus' wil bijeenhoren, elkaar moeten zoeken totdat zij el kander vinden. We zullen ook als christelijke ge reformeerde kerken ons niot mogen opsluiten in onszelf, hoe knus men dat misschien ook vindt. Maar we zullen als kerken moeten gaan staan midden in de 'vraagstukken van wereld en kerk. hoe moeilijk dat misschien ook is. De kerk droomt van de wereld Ds. Lammens over Gods droom (Van een onzer verslaggevers) Maarten en Bep Hijkoop zijn gister middag tijdens een bijzondere kerk dienst in do Geref. Westcrkerk te Utrecht uitgezondon naar Rwanda in Afrika om daar het zendingsjeugdwerk ter hand te nemen. Deze dienst was de kroon op de grote jubileumactic, die do Gereformeerde Jeugdbond in 1962 organiseerde ter gelegenheid van zijn 75-jarlg bestaan teneinde de mo gelijkheid te scheppen het zendlngs jeugdwerk ln Rwanda ter hand te doen nemen. De aktle leverde een bedrag op van ƒ600.000 en de Utrechtse jeugdconsu- lent van de geref. kerk, de heer M. J. Hijkoop, stelde zich met zijn vrouw beschikbaar voor uitzending naar Afri ka. Ongeveer anderhalf Jaar heeft de heer Hijkoop zich daarna voorbereid op zijn werk in dienst van de zending. Gisteren vond deze voorbereiding haar afsluiting in een officiële kerkdienst, waarin ds. G. N. Lammens, voorzitter van de Gereformeerde Jeugdbond, voorging. Ds. Lammens had zijn preek geïnspi reerd op het thema van een recente rede van ds. Martin Luther King in Amerika: „Ik heb een droom." Hij had daarvoor als tekst gekozen de woorden van Paulus in Handelingen 16:9: „En Paulus kreeg in de nacht een geziicht." Op de vraag of deze visioenen ook nog wel voor onze tijd gelden, verwees dl. Lammers naar Joël 2:26-32: Uw ouden zullen dromen dromen, uw jongelingen zullen gezichten zien. Het gaat hier om de grote droom van Jezus, om de droom van de hele wereld voor Christua. DROOM By dit „gezicht" blijft de mens niet al leen, maar ontmoet hy de medemens in al zyn grootheid en kleinheid, met al De Franse minister voor onderwijs heeft deken Choux, directeur van het bureau voor de examens van de académie Aix-Marseille, ontslagen, zo is gisteren door het ministerie officieel meege deeld. De organisatie van de examens deugde niet, aldus het communiqué. De ken Choux was voor deze organisatie verantwoordeiyk. Zoals onlangs gemeld was de tekst van de examen-opgaven tevoren te koop voor bedragen van 1500 tot 150 frank. Enige leerlingen die zich hierdoor bena deeld voelden, dienden hiertegen hun beklag in. waardoor de zaak ln de open baarheid kwam. Het communiqué zegt dat het onderzoek nog steeds gaande is. K.A.J ,-onderxoek Uit een onderzoek dat de katholieke arbeiders Jeugd beweging in Nederland (K.AJ.) heeft laten instellen naar de arbeidssituatie van de werkende jeugd blykt dat met het arbeidsverbod voor 14-jarige meisjes nogal eens de hand wordt gelicht Vaak worden deze jonge meisjes op een of andere verkapte manier in het arbeidsproces opgenomen. Uit een onderzoek kwam naar voren dat aan de voorbereiding op het arbeids leven nogal wat mankeert Te veel jon geren worden op de vaak ongeschoolde fabrieksarbeid losgelaten, zonder dat zU enig Idee hebben van wat dit werk eigen- ïyk Inhoudt De eentonigheid van het werk voor ongeschoolden leidt veelal tot ontevredenheid. Een andere veelge hoorde klacht vooral by de jongste ar beidersisters) heeft betrekking op de korte vakantieduur. Kenmerkend is de beroepswisseling bij de oudere leeftijdsgroepen. Oorzaak is hier ln de meeste gevallen positiever betering. Over de sfeer op het werk klagen slechts weinigen. De onderzoeksgroep bestond uit 1000 jeugdige, in het arbeidsproces opgeno men, jongens en meisjes in de leeftond van 14 tot en met 25 Jaar. De resultaten van het onderzoek dienen als materiaal voor hot studiecongres van de Europese katholieke jongeren, dat over enkele w« ken in Straatsburg wordt gehouden. Sanatorium voor studenten dit jaar geslote n Het Nederlands studentenlaboratorium ln Laren (N.-II.) zal uiterlijk het eind van dit Jaar sluiten, maar de werk zaamheden van de stichting studenten- •anatorium worden voortgezet. Het sa natorium Zonnegloren in Soest zal stu derende kuurders opnemen en de Stich ting studentensanatorium gaat daar alle faciliteiten aan studerenden verlenen, die ook in Laren ter beschikking ston den. De oorzaak van de sluiting ls het toenemend aantal leegstaande bedden (per 1 lull 35 van de 86). Het besluit is zaterdag gevallen op een buitengewone vergadering van het algemeen bestuur in Amsterdam. De stichting is van plan het gebouw in Laren te verkepen of te verhuren en heeft hierover reeds contacten met be langstellenden op het terrein van het onderwijs en de volksgezondheid. Even tueel zal net bestuur ook toenadering zoeken met anderen. Ernstige kritiek Britse geestelijke Verschil tussen mens en legende (Van onze speciale verslaggever) TN het blad Westminster Cathe- dral Chronicle heeft de aarts bisschop van Westminster, dr. Heenan, ernstige kritiek geuit op de voorlaatste paus, Johannes XXIII. ,,De paus, zoals ik die ge kend heb", aldus de aartsbis schop, „was geen genie, doch had 't meeste weg van een goed wil lende pastoor." Andere citaten: „Niemand had minder van een groot denker, of plannemaker dan paus Jc- hannés. Hy was geen oorspronkelijk denker". „Paus Johannes was geen vernieuwer. Er zUn aan hem geen grote hervor mingen te danken. Zyn grootste prestatie was dat hij de wereld van deze eeuw leerde hoe klein de haat en hoe groot de liefde is". „Van wat hij voor de kerk wilde scheen Bius Johannes nooit zo zeker te zyn. ij heeft mij verteld dat het idee om een concilie byeen te roepen plotseling bij hem opgekomen is. Hij dacht dat als het concilie in oktober begon het tegen de Kerstdagen afgelopen zou zyn. Het was zoiets als een echo uit het Engeland van 1914 cn 1939 Een voudige lieden denken altijd dat een oorlog tegen de Kerstdagen voorby is. Ik wil natuurlijk niet de voorstelling wekken dat het Vaticaanse concilie een soort oorlog is. Alleen wil ik zeggen dat paus Johannes, evenmin als men sen, die krygsplannen beramen, voor zag wat de gevolgen van zyn besluiten zouden zyn. Ik betwijfel, of hy het concilie op zo korte termijn bijeenge roepen zou hebben, als hy geweten haa^ welke voorbereidingen nodig wa- De kritiek van aartsbisschop Heenan op de voorlaatste paus heeft grote over eenkomsten met die, welke Indertijd paus Pius XH na diens dood ten deel viel. Ook toen is van verschillende kanten getracht de werkelyke paus te schilderen. Vakbonden mogen geen pressure-groups zijn Paus Paulus verklaart ln een donder dag te Vaticaanstad gepubliceerde brief dat de vakbonden geen „Pressure groups" moeten worden, wel elke vorm van klassegeest moeten trachten uit te bannen. Ze moeten met de werkgevers samenwerken voor het nationaal, alge meen welzyn en voor het internationaal welzijn, aldus de paus in zyn brief, die namens hem door zijn staatssecretaris, kardinaal Cicognanl, geschreven ls aan de organisatoren van de 51ste sociale week van Franse katholieken, die don derdag begon. Geneeskundig centrum steenkolenmijnen De directeur-generaal van de volksge zondheid, prof. dr. P. Muntendam, zal dinsdagmiddag 14 juli het geneeskundig centrum voor de Nederlandse steenkolen mijnen te Treebeek-Heerlen openen. Het gebouw, waarin het centrum ls onderge bracht, bestaat uit parterre, verdieping en souterrain. Het periodiek longonder zoek van het totale personeel van de Ne derlandse mijnen wordt vanuit het cen trum geleid. In de archieven worden on geveer een miljoen longopnamen be waard. Ook de huisartsen kunnen in voorkomende gevallen van de diensten van het geneeskundig centrum gebriuk maken. Bijna 60 procent van de Westduitse soldaten kan niet zwemmen, zegt de „Co- burger Conventie", een studentenbond. De Ford-stichting heeft delbare scholen uitblinken. De stichting wil ieder jaar tweehonderd studiebeur zen verlenen. Is ook niet erg, aldus ds. Lammens. De wereld droomt niet van de kerk, maar de kerk droomt van de wereld. De jon gens en meisjes in Nederland dromen van de jongens en meisjes In Rwanda, die voor Jezus gewonnen moeten wor den. Daarom stapten Paulus en zijn nen ln het schip en voeren over naar Macedonië; dat schip was de Ark van Noach, dat was het schip waar Petrus zich op bevond, dat ls het schip van de enige Heilige Katholieke Kerk. Aan deze droom mogen we nooit twijfelen, want het is de droom van God en alleen van God komt de waarheid over mens en wereld. D9. Lammens besloot zijn preek met een persooniyk woord tot de heer en mevrouw Hykoop, waarna hij het laatste visioen uit de Bijbel las uit Open baring 21. Ds. B. Richters, directeur van het Zendingscentrum van de Geref. Kerken las vervolgens de zendingsformule. Hij wees het echtpaar Hijkoop op de grote moeiiykheden die ongetwijfeld zullen ko men, maar anderzijds riep hij hen op te geloven ln het plan, dat God heeft, ook voor dit werk. In deze dienst, waarvoor een enorme belangstelling bestond, trad als cantor op de heer J. Pasveer en als organist de heer J. H. Ras. Medewerking werd ver leend door een zanggroep van de utrechtse Westerkerk olv. Pleta van der Werff-Lous." VERTREK De heer en ken op 22 juli ste etappe van de reis wordt per auto afgelegd. Het echtpaar met hun ar ie kin deren vertrekken dan pef Landrover leen veredeld soort grote jeep) van Utrecht naar Venetië. Ook deze auto is door de gereformeerde jeugd gefinancierd uit de actie „Heb het hart eens". Op 30 juli hoopt het gezin scheep te gaan in Ventië met bestemming Mombasa in Kenya. Op 11 augustus is de aankomst in Mombasa gepland, waar de familie Hijkoop zal worden verwelkomd door ds. en mevrouw C. M. Overdulve. Ds. Overdulve, direc teur van een protestants Jongensinter naat in Rwanda, reist dan samen met Maarten Hykoop per auto naar Kampala in Oeganda. De overige gezinsleden zet ten de reis per trein voort. Van Kampa la uit hoopt men later gezamenlijk per auto Rwanda te bereiken. Het eer9te jaar zal de familie Hijkoop een bezoek brengen aan de verschillende zendlngsposten om 2lch te oriënteren omtrent het reeds bestaande Jougdv/erk. Het plan is zich daarna te vestigen in de hoofdstad Kigali. Hier ls ook ds. J. van der Neut woonachtig; hij werd enige ja- ren geleden uitgezonden door de gere formeerde kerk van Utreoht-Noord. Paus maakt weer reis buiten Rome Paus Paulus VI zal voor de tweede maal sinds zijn verkiezing een reis bui- ten Rome maken. Volgens welingelichte kringen in Vaticaanstad zal hij op 11 augustus a.s. een bezoek brengen aan Orvleto, een stad die honderd kilometer ten noorden van Rome ligt. De paus zou daar het feest willen Bijwonen dat ls georganiseerd ter gelegenheid van het feit dat het 700 Jaar geleden is. dat Sacramentsdag ls ingesteld. Men neemt aan dat de paus één dag ln Orvleto Foto- en filmweek voor geref. jeugd Op het geref. jeugdcentrum „De Wit te Hei" zal van 10 tot 15 augustus een foto- en filmweek worden georganiseerd voor jongelui van zestien jaar en ouder. Daar het beeld de laatste Jaren /Un eigen plaats in de maatschappij en in het bijzonder in de vrijetijdsbesteding heeft gevonden meent het GJC dat jon geren in de gelegenheid moeten worden gesteld zich vertrouwd te maken met de camera. De deelnemers zullen een week lang door middel van gesprek ken, excursies e.d. zelf bezig zijn ln •en aantal kleine werkgroepen aan een bepaald onderwerp, waarvan de resul taten aan het eind van de week wor den gepresenteerd. Een deskundig foto graaf zal medewerking verlenen om langzaam maar zeker net peil van de opnamen te verhogen. De Jongelui moe ten zelf een camera meebrengen. In het jeugdcentrum zal een volledig uitgerus te donkere kamer worden ingericht. Min of meer door een stom toeval heeft de politie in het Westduitse plaatsje Lützenkirchen een 43-jarige brandweerman als een brandstich ter weten te ontmaskeren. In de laatste maanden waren er in de omgeving van die plaats tal van branden in schuren en andere op stallen van landbouwers. Het viel daarbij telkens op dat één man een bijzondere aGtiviteit aan de dag leg de: hij bleek achteraf de brand stichter te zijn. De man was al veertien jaar lang bij de brandweer en probeerde nu toch wel eens hoofdbrandwacht te wor den. Zijn commandant was zeer goed te spreken over hem en was voornemens hem inderdaad tot hoofdbrandwacht te doen bevorde ren. Hij zou de rang gekregen heb ben, tegelijk met de ingebruikne ming van de spoedig te openen nieu- we brandweerkazerne. Helaas voor de candidaat, doch geluk kig voor de landbouwers in de om gevingwerden zijn activiteiten ont dekt. In plaats van bevorderd te worden tot hoofdbrandwacht, is de man nu oneervol ontslagen. De gemeente Utrecht ls van plan. een foto- en filmarchief aan te leggen. Men wil niet alleen de veranderingen in de binnenstad (die onder meer een gevolg zullen zijn van de realisering van het plan Hoog Catharijne en de aan leg van een Ringweg) op film. foto of dia vastleggen, maar ook de belangrijk ste projecten die in de nieuwe wijken Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Haamstede (toez.): T. Stehouwer te Woudsend. Aangenomen naar Zeerijp en Wester-1 emden: H. v. Doorn te Overdinkel: naar Maassluis: E. H. Kalkman, voor- ganger noodgem. te Waddinxveen. Bedankt voor Ouderkerk a.d. IJssel: J. v. Sliedregt te Baarn; voor Ooster- wolde (Gld.): R. E. Kuus te Linschoten. Beroepbaarstelling: de kandidaten D. Bouwman, Boulevard 103 te Katwijk a./Zee, H. G. v. Duyl, Eikbosserweg 107 te Hilversum en J. D. v. Roest, Grote straat 24 te Besoyen (N.B.) zyn be roepbaar. GEREF. KERKEN Beroepen te Sint-Laurens: J. v. ,d. Haagen. laatstelijk vrygem. pred. 'te Deventer. Aangenomen naar Amsterdam-W.: (vac. J. Wiersema) drs. J. Vegh te Boechout (België), die bedankte voor Voorburg (vac. ds. mr. W. S. de Vries). Bedankt voor Grootegast: C. A. Wiele- maker te Nieuw-Loosdrecht; vóór Was senaar: drs. C. Klapwijk te Apeldoorn. GEREF. KERKEN (vrUgemaakt) Tweetal te Deventer: Tj. Boersma te Urk en K. B. Holwerda te Zalk en Veecate. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Urk: P. Roos, kand. te 's-Gravenzande en G. Bouw, kand. te Nunspeet. Bedankt voor Harderwijk: J. Kievit te Noordeloos: voor Eindhoven; B. v. Smeden te Amsterdam-Nieuwwest. Jeugdconferentie I\BG Jongeren uit vele landen komen naar Driebergen In het „Eykmanhuis" te Driebergen tal van 1 tot 13 augustus een interna tionale jongerenbijeenkomst worden ge- houden.georganiseerd door het Neder- landsch Bijbelgenootschap en de confe rentieafdeling van Kerk en Wereld. In voorgaande jaren werden dergelijke bij- omsten belegd in Hemeln (Duits- I, Limpsfield (Engeland) en Oslo. van de doelstellingen van deze con- ities is, de jongere generatie bekend te maken met het missionaire karakter van het bijbelgenootschapswerk en bestudering van de wijze waarop de Bij bel en de Bijbelse boodschap moet wor den doorgegeven, zowel aan de mede mens in eigen land als aan die in af gelegen gebieden. Twee sprekers (onder wie drs. P. Tij- les uit Utrecht) zullen het thema van 6 bijeenkomst „.Het presenteren van Bijbel in onze moderne samenleving" belichten, waarna de vijftig deelnemers hierover met elkaar van gedachten kun nen wisselen. Onder leiding van dr. A. Dronkers zullen voorts enkele films met religieuze inhoud of achtergrond beke ken en besproken worden. Ook zal er gelegenheid zijn voor bijbelstudie en het' uitwisselen van kerkelijk en ander nieuws, Duits en Engels zullen als voer taal worden gebruikt. De conferentie wordt dit jaar in ons land gehouden in verband met het juboleum van het Ned Bijbelgenootschap. Geen waarnemers van Griekse Orthodoxie op Vaticaans concilie De Griekse Orthodoxe Kerk heeft voor e tweede maal een uitnodiging van het Vaticaan, waarnemers te zenden naar de derde bijeenkomst van het Vaticaan se Concilie, afgewezen. Een woordvoer der van do synode van de Griekse Or thodoxe Kerk heeft dit in Athene mee gedeeld. Een eerste uitnodiging daartoe was vorig jaar september eveneens ver worpen. De synode heeft wel een uitnodiging van de oecumenische patriarch van Konstantlnopel, Athenagoras, om de der de pan-orthodoxe conventie ln septem ber op het eiland Rhodos bij te wonen, aanvaard. Op deze conventie zal een besluit genomen worden ten aanzien van het aangaan van een „dialoog" tussen de Orthodoxe en Rooms-Katho- lieke Kerken. Jordanië stopzetting Joodse emigratie De minister van buitenlandse zaken van Jordanië. Kadri Toekan, heeft gis teren de Russische ambassadeur in Am- I worden uitgevoerd. „Want ik heb geleerd met de omstandigheden, waarin ik keer, genoegen te nemen.. Ik vermag alle dingen Hem, die mij kracht geeft" (Flippenzen 4:12). In de grond van de zaak een machtig woord: Ik heb gelet met de omstandigheden waarin ik verkeer, genoegen te t nemen. Er zijn niet veel mensen, die dit kunnen zeggen. In zen ligt het in onze aard, al is het nog zo weinig, toch alf" de zaken anders te willen zien gaan dan zij gaan. Het verï in de mens tegen de omstandigheden waarin hij verkeert, I wel immer blijven bestaan. Paulus zegt, dat hij, hoe zijn leven ook reilt en zeilt, ste{ - tevreden kan zijn. Hij zegt er nog iets bij: Ik heb geleel Hij heef het niet uit zichzelf. Van nature is hij als ieder o der: Hij heeft het verzet gekendhet verzet tegen aller, machten die bezit van de mens kunnen nemen. Maar hij hei geleerd te berusten, hij heeft geleerd, zoals hij zelf zegt,\ genoegen mee te nemen. .Is hy moedeloos geworden? Is hij bij de pakken gaan nel zitten, onder het motto: Laat maar komen wat komen mo| Getuigt zijn woord van een grenzeloze onverschilligheid: kan er toch niets aan en tegen doen, ik wacht maar rustig (j Is het een getuigenis uit onmacht? Nee, Pauluswoord getuigt niet van slapte, maar van mot Ik vermag alle dingen in Hem, die mij kracht geeft. PaulH kan spreken zoals hij spreekt, omdat hij zijn hele leven heèj, gelegd in de hand van Hem, van Wie alle dingen zijn. Om<fri niet hij wil regeren, maar omdat hij God laat regeren. Or dat hij door Gods genade heeft geleerd te zeggen: Wat doet, Here, het is welgedaan. Wij lezen vanavond Ezra vers 6 tot 28. Blindenschool krijgt geld b. TIEN jonge christenen in West- Pakistan kunnen voor onder wijzer gaan studeren. Hun studie wordt betaald door het wereld diakonaat van de Gereformeerde Kerken in ons land. Een bedrag van 2500 dollar is hiervoor ge stort in het Pakistaanse fonds voor hulp aan christen-onderwij zers. Er zyn ln heel Pakistan vijf christelijke kweekscholen. Ze kunnen echter maar weinig leerlingen aannemen, omdat er niet genoeg geld is voor de opleidings- Prof. Andriessen naar Praag vertrokken Gistermiddag is de minister van eco nomische zaken, prof. dr. J. E. An driessen, van Schiphol naar Praag ver trokken voor de ondertekening van de op 8 november 1963 te Praag gepara feerde handelsovereenkomst tussen de Beneluxlanden en Tsjechoslowakije. Deze handelsovereenkomst, die vol gens de verklaring van de minister voor zijn vertrek van de luchthaven werd gesloten „om de handel tussen Tsjechoslowakije en Nederland tot gro tere activiteit aan te zetten en vooral om de uitvoer van Nederland naar Tsjechoslowakije te stimuleren'geldt voor de periode 1 april 1963 tot en met 31 december 1965. De minister sprak de hoop uit, dat ook de gesloten nationali- satieverdragen voor de vergoeding van de in Tsjechoslowakije genationaliseer de Nederlandse eigendommen door de ze overeenkomst op gang gebracht zul len worden. Minister Andriessen wordt vergezeld door de heer K. A. Kalshoven, direc teur voor bilaterale samenwerking van het ministerie van economische zaken, onder wiens voorzitterschap de Bene- handelsbesprekingcn luxdelegatie -r- c heeft gevoerd. Beiden werden op Schip hol uitgeleide gedaan door de Tsjecni- sche gezant in ons land, dr. Ladislav Pauselijke encycliek spoedig venvacht In Vaticaanstad wordt verwacht, dat paus Paulus spoedig zyn eerste ency cliek zal uitgeven, waarin een uif»"- zetting gegeven zal worden van het gramma voor zyn pontificaat. In de encycliek, die waarschijnlijk half augustus zal verschijnen, zal de positie kosten. De christelijke gemeenschap dit land is klein en de meeste menr zijn arm. Zij kunnen het ondervfo niet betalen. Daarom vroegen zU L kerken in andere landen, waaronder h Geref. Kerken in Nederland, om hw Verder is besloten vanuit het gerefd meerde werelddiakonaat hulp te vP' lenen aan een school voor blinde kP deren in West-Pakistan, de zogenaal de „Sunrise-school for the blind". T is het enige christelijke blinden-ini tuut in dit land. Er zijn 34 kindett opgenomen. Ze leren er een vak. dat ze later niet behoeven te bedelen Het Algemeen Diakonaal Bureau de armoede van de christelijke gemei schap in Pakistan, in grote flnanclB zorgen zit Er zyn in Pakistan verhov dingsgewijs zeer veel blinde kinder^ Geref. zendingsbont* der N.H. kerk vooij 53ste maal bijeen s De nationale zendingsdag van de g1 reformeerde zendingsbond in de Ne Herv Kerk zal 6 augustus voor de 53% maal in het Rijsenburgse bos te Drieb£ gen worden gehouden onder leiding vp ds A. Meyers, em. pred. te Utrecht de morgenvergadering spreken de heffl predikanten dr. P. de Jong (Veènendaéi en ds. J T. Galander (Seherpenzeel) I in de middagvergadering ds. I. Kok (Zer veld), ds. J. C. Schuurman (School' hoven) en ds. J. H. Cirkel (Huizen). i P. van Strijen van G.S.A.: (Van een medewerker) l(Er liggen tussen de Gerefor meerde Stichting voor Sociale Ar. beid en de Gereformeerde Ver eniging voor Drankbestrijding raakvlakken en laatstgenoemde organisatie, werkzaam op het ter rein van de geestelijke volksge zondheid, kan hier mede beïnvloe dend werken. Ook op maatschap pelijk gebied zijn die raakvlakken er en het zou gewenst zijn, be stuursleden van de organisatie van de Geref. Drankbestrijding een werkzaam aandeel te doen geven in de instellingen van maat. schappelijk werk". Aldus stelde de heer P. van Stryen uit Utrecht, directeur van de Geref. Stich- oor sociale arbeid, in zyn rede op __terdag in Vlaardingen gehouden Jaarvergadering van de geref. drankbe strijders. Hij schetste in een levendig be toog de geschiedenis van de G S A., die by het diakonaat begint. Omdat de Cen trale Diakonale Conferentie van de Ge ref. Kerken het werk in de zozeer ge wijzigde vorm niet meer kon verrich ten. riep zy een Raad voor kerkelijke sociale arbeid in het leven, die beioeld kionieën. Aangezien de behoeften zich bleven wijzigen bevredigde ook deze si tuatie niet. In de eerste helft van 1955 werd de Raad voor Gereformeerde So ciale Arbeid als overkoepelend orgaan voor het gereformeerd maatschappelijk werk gesticht. Met het diakonaat ëleef men nauw samenwerken. Direct na de oprichting wendde de G.S.A zioh tot de Generale Synode van Geref. Kerken om morele en financiële steun. De synode sprak uit dat hier werk ligt, waarvoor de kerken mede verantwoordelijk zijn. In 1959 besloot zij tot de stichting van een eigen centraal diakonaal bureau met directeur. De G.S.A. is later een inter kerkelijk orgaan geworden. Thans zyn er tien provinciale stichtingen voor maatschappelyk werk, alsmede drie gro te stedelijke. In de plaatselijke stichtin gen voor maatschappelyk werk ligt de kern. De G.S.A. is een toporgaan voor overleg en bezinning. De heer Van Stryen gaf vervolgens een overzicht van de onderscheiden ac tiviteiten van de G S.A. (kinderbescher ming. de revalidatie, woonwagenwerk, Ambonezenzorg enz.). De raad doet een poging, belangstelling te wekken voor het wel en wee van het geref. maatschap pelyk werk in de ruimste zin van het woord. Op dit referaat volgde een levendige discussie. Bepaalde suggesties, die uit de spreking naar voren kwamen, zullen door het hoofdbestuur nader worden overwogen. Ds N Brandsma, christelijk gereformeerd oredikant te Sliedrecht, ;prak tenslotti ïog een opwekkend woord, was als adviserend lichaam voor de dia- getiteld; „We laten het blauw blauw". Na een bezoek van twee dagen atf Leningrad is minister Luns zaterdaj met zijn gezelschap naar de lioofdsta van de Oekraïne, Klef, gevlogen. 1 De Nederlandse minister van buiteii landse zaken hield zaterdag een perf conferentie nadat hij de Hermita^ had bezichtigd. Minister Luns heeft dj hele ochtend in dit grote museul doorgebracht en bezichtigde ondö meer de zich daar bevindende verzl meling van Nederlandse kunstwerker Tegenover een correspondent van Tas merkte hij op, dat deze collectie alleej al een bezoek aan Leningrad de moei te waard maakt. De collectie omvsj ongeveer vierduizend doeken en tweq duizend tekeningen. Op zijn persconferentie zei ministö Luns, dat de in de Sowjetunie gevoer de gesprekken openhartig waren ge weest en gekenmerkt waren door ee: vriendschappelijke sfeer. Het hoogte punt van zijn bezoek vond de ministe de samenkomst met premier Chroesjt sjef, die anderhalf uur heeft geduurc Minister Luns legde er de nadrul op van gevoelen te zijn, dat beide par tijen tevreden waren. „Wat sommig vraagstukken aangaat, hebben wij de zelfde opvattingen: zowel het Westei als de Sowjetunie zijrf bevreesd voo verspreiding van kernwapens ove meer landen". Het Duitse vraagstuk was de hoofd schotel. Het hoofd van de regering de Sowjetunie, aldus minister Luns, zett uitvoerig het Russische standpunt ui' een en stelde belang in het Nederland se standpunt. Verder is er gesproken over verrui ming van de culturele uitwisselingei en van het handelsverkeer tussen Ne derland en de Sowjetunie. Weer spreekverbod dr. Paardekooper Bij besluit van de Belgische staats veiligheidsdienst is aan de Neerlandicu dr. P. C. Paardekooper in België ee spreekverbod opgelegd Deze zou vrij dagavond te Mechelen het woord voerei "p een openbare bijeenkomst, welke d .Vlaamse volksbeweging" had beleg' er voorbereiding van de herdenking vai !e Guldensporenslag, waarin de Vla mingen in 1302 de Franse edelen ver sloegen. Dr. Paardekooper zou spreke over de „culturele strydlust op taal gebied" Het spreekverbod werd gemotiveen dor het feit, dat een andere spreker oi de bijeenkomst het zou hebben over ..pc litieke Vlaamse aanspraken :n een Bel gisch perspectief'. De autoriteiten acht ten het niet gepast, dat een buitenlan der als dr. Paardekooper zich zou men in de binnenlandse politieke kwestiei mei 1962 werd dr. Paardekooper nie in België toegelaten, toen hy daar ir Leuven wilde gaan spreken over he thema: „Er zyn geen Belgen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2