Nieuwe Leidse Courant pcranton: verliezend Goldwater kandidaat 1 Erhard: Navo-top na verkiezingen Engeland en V.S. Hard tegen hard in San Francisco Programma is hem op het lijf geschreven Tweeëntwintig doden na rouwmaal Vier leden van gezin in auto verongelukt Tankwagen boort zich in menigte: 8 doden Commentaren (juta) Maandag 13 juli 1964, 45ste jaargang s F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitigh is gheblevaa Hogere temperaturen Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog. Tot matig of krachtig en aan de kust mogelijk tot hard toenemende wind uit zuidelijke richtingen. Hogere temperaturen over- dag. (Zie voorts pagina 7) Abonnementsprijzen 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10.05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 ilde staking bij Sritse posterijen [Miljoenen brieven en tonnen postpa- etten hebben zich gisteren in Londen pgestapeld als gevolg vau een wilde laking om hogere lonen bij de Engelse osterijen. De vakbond had voor donderdag een jaking van een dag uitgeroepen maar uizenden leden werden gisteren al on- ustig en de situatie verslechterde toen jet het uur. De werkers bij de posterijen eisen een jonverhoging van 10.5 procent. De egering heeft hen 4 procent aangébo- jen Een functionaris van de posterijen ver gaarde gisteren: .In Londen is er al een jnorme opeenhoping van poststukken en lok elders in het land wordt de toestand jrnstig. Wij schatten dat er alleen al in Birmingham 750.000 brieven en postpa- venten gistermorgen niet zijn algele- 'i^fcrd". SïBij gasontploffing twee gewonden lo-l s be4>< ivo-gl itst j ben?" eid"ri Het programma van de Republikeinse partij voor de presidentsverkie zingen van november is senator Barry Goldwater als het ware op het lijf geschreven. Gouverneur Scranton kreeg bij de „platform-commissie", die voor twee derden uit aanhangers van Goldwater bleek te bestaan, geen voet aan de grond. H(j daagde Goldwater hierna uit, op de conventie, die vandaag in San Francisco is begonnen, met hem te debatteren over zyn politieke denkbeelden. De senator weigerde echter met de opmerking, dat hij alleen met de democraten wil debatteren. Scranton schreef daarna een brief aan Goldwater, waarin hij door grof geschut probeerde, zijn tegen stander tot een debat te verleiden. Deze zou woedend zyn geworden, het geen ook niet verwonderlijk is. ^'1 Een gasontploffing heeft de Hoofdweg in Mijdrecht jisteren een enorme ravage aangericht. Dok de naastliggende woningen kregen ro-glasschade. De bewoners van de getroffen henP"1^' een D°nS echtpaar, moesten met jieidbrandwonden naar een ziekenhuis rmeeden overgebracht. Het ongeval gebeur- xplo-öe door het ontploffen van een busje nblikcampinggas in de keuken, vrouw juist bezig was. De schdae loopt voelt*0 de tienduizenden guldens. 1&Dai yf Treinbotsing liep niet slecht af Sier- Zaterdag is bij Roosendaal een goe- sym- derentrein uit de richting Essen met boek een rangeer-diesellocomotief in botsing ^c'gekomen. Een van de machinisten werd met een shock naar het ziekenhuis ^"{Overgebracht. De beide locomotieven flink beschadigd. Zij werden uit de rails geworpen maar vielen niet om. In de goederentrein restauratiewagen van Wagon lrts; deze de werd eveneens beschadigd, niet Doordat de goederentrein enige spo- dien- ren blokkeerde ondervond het trein- :h in verkeer gedurende ongeveer 'a te hinder van de botsing. de „U moet beslissen", aldus Scranton, „of de Goldwater-filosofie een openbare behandeling voor de conventie en het land kan doorstaan. Want dit Goldwaterisme houdt ln: onverant woordelijkheid bij beslissingen ove gebruik van atoomwapens, vrees on omwonden rechtse extremisten te oordelen en een weigering, zich te plaat- aan de kant van het recht en de orde bij het handhaven van de vrede tussen de rassen. In het kort is dit Goldwaterismehet symbool geworden een hele krankzinnige verzameling van absurde en gevaarlijke standpunten, die ln november krachtig door het Ame rikaanse volk verworpen zullen worden". Wat betreft de keuze van een kandi daat, schreef de gouverneur dat de kwes tie heel eenvoudig ligt: „zal de con ventie de kandidaat steunen, die op overweldigende wijze de voorkeur van de republikeinse kiezers geniet, of zal kiezen?" Scranton beweert, dal Goldwater bij de eerste stemming (die pas woensdag wordt verwacht) slechts op 620 zekere stemmen kan rekenen niet de 739 stemmen, die hij beweert achter zich te hebben. Zoals men weet 620 een tekort van 35 stemmen op leveren voor het verkrijgen van nominatie. Goldwater zegt echter tenminste 739 stemmen te kunnen re kenen. Gebleken is, dat er door hem en zijn aanhangers met cijfers wordt goocheld. Dat was ook het geval met de bewering, dat een aantal gedelegeer den uit Pennsylvania (de staat Scranton gouverneur is) naar het Gold- waterkamp zou zijn ovengelopen. Communisme leidt tot poptenitiële gelijkheid macht in plaats van tot een volledige Amerikaanse superioriteit. De democra ten zouden vertrouwenscrises met „on oudste vrienden, waaronder Engeland Frankrijk, hebben veroorzaakt door het verknoeien van zulke belangrijke projecten als de Skybolt en de kernbe hoeften van de Navo". De rode agressie in Vietnam zou zij-n aangemoedigd door het schijnbaar grenzen stellen aan de Amerikaanse bereidheid tot handelen later door het offeren van Amerikaanse levens door het niet beschikbaar stellen moderne uitrusting. (Voor vervolg zie pag. 7) In navolging van Goldwater, beschul digt het verkiezingsprogram de demo cratische regering van president John son van zwakheid ten opzichte van het communisme". Dit zou o.m. gebeuren door het voeren van een politiek, die t. Ik lezer atiek, enle-j Heil in gaan Insektenpoeder in het eten In botsing met melkauto Een verschrikkelijk ongeluk in I ren, het leven gekost. Mevrouw Pie- Corbony (Aisne) in Frankrijk heeft tersen en haar beide dochtertjes van 10 en 3 jaar waren op slag dood. De heer A. A. Pietersen, directeur van een N.V. van elektrotechnische en scheepsmaterialen, en rijn vierjarige dochtertje Carmen werden ernstig gewond in een ziekenhuis opgeno men. Carmen is inmiddels ook over leden. De familie Pietersen was op vakantie aar de Rivièra. By het bewuste dorp wam hun wagen, waaraan een caravan gekoppeld was in botsing met een met 20.000 liter melk gevulde tankwagen. De are wagen verbrijzelde de Nederland- personenwagen tegen een kerkmuur. De chauffeur van de vrachtwagen liep een shock op. De 19-jarige J. Teratogen uit Laren die op vakantie in Venlo was, is in de nacht van vrijdag op zaterdag bij botsing tussen een taxi, waarin hij drie andere vakantiegangers een reisje maakte, en een vrachtwagen om het leven gekomen. De drie andere inzit tenden en de twee chauffeurs werden in een ziekenhui» opgenomen. In Echteld is gisteren een auto met drie inzittenden in een bocht geslipt en tegen een lichtmast gebotst. De bestuur, der, de 20-jarige C. H. Blanken uit Ede, kwam-hierbij om het leven. Een andere inzittende werd zwaar gewond. In een ziekenhuis te Enschede gisteravond de 18-jarige G. Slotboom overleden aan de verwondingen die hij kort tevoren had opgelopen, toen hij met zijn bromfiets tegen een lichtmast was gebotst. Zijn duopassagier, een 15- jarige jongen, evenals hij uit Ensche de, werd licht gewond. Gisteravond is de 30-jarige onge huwde K. Bruin, een varensgezel uit Schagen in Anna Paulowna met zijn auto met zo'n snelheid tegen een boom gebotst, dat de wagen in tweeën brak. De zwaar gewonde automobilist leed tijdens het vervoer naai* ee kenhuis in Den Helder. Na hef eten van de traditionele Griekse rouwmaaltijd van gekookte tarwekiemen zyn 22 mensen gestor ven, terwijl de toestand van 128 per sonen ernstig is, zo heeft de politie gisteren meegedeeld. Volgons de autoriteiten had de we duwe per vergissing de maaltijd met een dadelijke insecticide besprenkeld in plaats van met poedersuiker. In Griekenland- is het gebruikelijk op de veertigste dag na iemands dood een rouwmaal te nuttigen. Maria Apostolopoulos had gisteren dit maal aangericht in haar huis te Stylia voor haar echtgenoot Gregory, die 40 da gen geleden was gestorven. Volgens het gebruikelijke recept strooide zij over het gerecht rozijnen en wat zij dacht dat poe dersuiker was. De politie heeft intussen iringl Inéén oogopslag Echtpaar voor jeugdwerk in Rwanda pag- 2 Paus Johannes: pastoor" Rassenstrijd naa tepunt „goede pag. hoog- pag- Thorez overleden pag. 5 Indonesiërs infiltreerden weer pag- 5 Laatste restjes van „Ber lijn" Pag- 7 Meester Vestdijk pag. 7 Sport pag. 8 en 9 Ongeveer tweehonderd mensc: m het maal Zodra het bericht van de massavergiftiging het vijfenzestig kilo- - verder gelegen Patras bereikt had, werden helicopters van de Griekse luchtmacht ingeschakeld. Zij brachten 128 personen naar hier voor een spoed- behandeling. Alle ziekenhuizen binnen een straal honderd kilometer hebben opdracht ge kregen voorzieningen te treffen tiënten op te nemen. Uit andere deler Griekenland worden doktoren verpleegsters gestuurd. Gevreesd wordt dat het aantal slacht offers nog zal stijgen. Prinses Beatrix is zaterdag met haar schip „De Groene Draeck" naar Medemblik ge koerst voor het admiraalzeilen dat daar zou worden gehouden, maar dat door de te harde ivind. die enkele masten van deelne mende schepen deed knappen, in het wter is gevallenDe foto toont de Prinses met oliejas i zuidwester aan het stuurrad vi haar schip. Naast haar de luit. ter zee-vlieger eerste klasse Pauli. Cliroesjtsjef: inkomen Sow jetvolk steeg met 61 procent Sow jet-premier Chroestsjef heeft van daag verklaard, dat het werkelijke in komen van het Sowjetvolk in de laatste' tien jaar met 61 procent gestiegein is. Maar, zei hij, er wordt niet genoeg gedaan om te voldoen aan de vraag van het volk. Hij drong aan op grotere in spanning om aan de behoefte voor meer consumentenprodukten te voldoen. Chroestsjef sprak tijdens de opening van de zomerzitting van de opperste Sowjet. De hoofdpunten op de agenda zijn plannen om de pensioenen en subsidies collectieve boeren te verhogen als mede de lonen voor het personeel in de overheidsindustrieën zoals die van de levensmiddelen en bij het onderwijs. Chroestsjef zei. dat verbetering van de levensstandaard van het volk het be langrijkste vraagstuk is voor de Sowjet- unie en de belangrijkste ideologische overweging. Hij deelde mee, dat de helft va volk niu middelbaar of hoger onderwijs krijgt, meer dan 30 procent van het na tionale bikomen wordt aan onderwijs besteed, zei hy. De 43jarige Amsterdamse stoker van het Binnengasthuis, de heer N. Abbe- kerk reed gisternacht op de Slotermeer- laan in zijn woonplaats met ziin echt genote. schoonzuster en dochter in de stromende regen tegen een geparkeerde truc met oplegger. De stoker overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis Zijn echtgenote moest met hoofd- en beenwonden in het ziekenhuis worden opgenomen. Kort voor het ongeluk de rechter ruitenwisser plotseling los geraakt en op het wegdek gevallen. De stoker stopte en liet zijn dochter het voorwerp oprapen. Even nadat hij der ruitenwissers was doorgereden, ge beurde het ongeluk. Schaduw over wielerevenement Acht doden, onder wie vier kin deren, en elf gewonden, van wie vier zeer ernstig, dat is de trieste balans van een ongeluk, dat een zwarte schaduw werpt op de Tour de Fran ce. Reeds was zaterdagmiddag de reclame-karavaan de brug over het kanaal van de Dordogne bij het dorpje Port-de-Couze gepasseerd. Halsrekkend keken tientallen buurt bewoners uit naar het peleton, dat in enkele minuten zou aankomen. De opgewekte gezichten echter verstar den plotseling. Met een snelheid van ongeveer negen tig kilometer reed een met kerosine vooi een hefschroefvliegtuig geladen tank wagen van de Franse gendarmerie op de op de brug samengepakte me nigte in. De chauffeur moet de flauwe bocht in de weg vlak voor de brug pas op het allerlaatste ogenblik hebben opgemerkt. Ofschoon de chauffeur nog trachtte te remmen kon hij de wagen niet meer in bedwang houden. Ongeveer dertig toeschouwers met zich meesleu rend boorde de zware wagen zich door de brugleuning. De bestuurder van de auto kon nog shows en het vuurwerk doorgang ternauwernood worden gered. H(j was den, zette kwaad bloed bij de talrijke slechts licht gewond. De man moest I buitenlandse verslaggevers. Het ongeluk van Port de Couze. De brandweerlieden en een arts (midden) bezig met de in het ka naal gevallen tankauto. door de politie in bescherming worden genomen, omdat men hem dreigde te lynchen. Hij is in een ziekenhuis op genomen met een shock. Tegen de chau! feur zal een gerechtelijke vervolging worden ingesteld wegens dood dooi schuld. Aanvankelijk liet de ramp zich nog veel ernstiger aanzien. Reeds werd mel ding gemaakt van een aantal slacht offers van dertien, maar volgens offi ciële cijfers bedraagt het dodental acht en zijn er elf gewonden. Kort na het ongeluk arriveerden de renners bij de brug. Als een man stop ten zij. Na en minuut stilte in acht hebben genomen, stoven zij weer weg naar hun einddoel Brive. Op de organi satoren van de Tour de France is felle kritiek geuit. Vooral het feit dat de "E'EN ernstig ongeluk bij de Tour de France heeft acht doden ge- eist en enkele tientallen gewonden. De chauffeur van de bewuste wagen is als een schuldige dader gear resteerd. Onze deernis gaat uit naar de slacht offers, maar evenzeer naar de chauf feur. Want is ook hij niet slachtoffer geworden Slachtoffer van de waan zinnige verbijstering waarmee de Tour is omgeven en die zovelen meesleept, zij het niet allen als deze beklagenswaardigen. De chauffeur is aangehouden. Hij zal moeten boeten. Maar zou het niet beter zijn, indien allen tot enige inkeer kwamen De Tour heeft met sport weinig gemeen, is daarente gen van gevaren en risico's omge ven. Wil men even de sfeer proeven waarin deze vreemde wedstrijd wordt gehouden Welnu, na een enkele minuut van stilte werd hij voortgezet (~)OK politici komen en gaan. Hun namen verschijnen in het nieuws en verdwijnen daaruit. Ook hun gaat de dood niet voorbij. Een wiens naam vaak en lang in het nieuws geweest is, maar wiens naam wij nauwelijks meer zullen lezen is de bekende Franse com munistenleider Thorez. Van hem ook moet nu gelden de dood nam hem weg. Thorez. een boeiende figuur in de communistische wereld. Een die de partij is trouw gebleven. Een die de partij ln zijn land tot bloei zag ko men, maar die ook moest beleven, hoe de meesten de vTeemde ontwik keling vanuit Moskou niet konden volgen. Bij zijn dood heeft de Franse com munistische partij een kwart van het ledental van weleer. Aan Thorei valt in deze weinig te verwijten. Hoe hij eens communist werd Wel licht gaat iets van de sluier op, wan neer we lezen hoe hij eens als twaalfjarig kind naar de mijnen werd gestuurd. Zou er toen nog tijd zijn geweest om te luisteren naar do ook eens twaalfjarige Jezus "pR zijn aanwijzingen, dat Moskou in nog toenemende mate een diplomatiek verkeer te zien zal ge ven. Een der aanleidingen vormt de houding van Roemenië. Dat land maakt gebruik van. aan de ene kant de sfeer van ontspanning, aan «le andere kant 't feit dat Rusland door China gebonden is, om te geraken tot een zelfstandiger positie. Daar mee kiest het Joegoslavië met zijn leider Tito tot voorbeeld. Met betrekking tot Rusland zijn er middelpuntvliedende krachten werk zaam en Chroesjtsjef is druk doen de. als een herdershond de kudde bijeen te houden. Hij wil een con ferentie die China zal moeten uit stoten, maar de anderen blijken geen haast te hebben. De positie waarin Rusland zich bevindt komt hen van pas. Politiek is veelal een hard bedrijf- Lang heeft Roemenië aan Rusland communistische trouw gezworen. Zodra het de kans schoon ziet, gaat het zijn eigen weg. Intussen echter wordt door China al een tegenconferentie beraamd. TTET behoort tot de diplomatie, dat men tegenstanders tegen elkaar uitspeelt. Een voorbeeld daarvan publiceert de New York Herald Tribune, vermaard Ameri kaans blad. om ei tegelijk een waarschuwing aan te verbinden. In de Duitse bondsrepubliek wordt een pleit gevoerd voor toenadering tot het communistische China, om op deze wijze Rusland onder druk ta zetten. China namelijk heeft rich al uitgelaten op een voor de bonds republiek gunstige wijze het schijnt welwillender (e staan tegenover de Duitse eenheid dan Rusland. Het Amerikaanse blad laat hier een waarschuwing horen. Behalve een westers, schrijft het, is er ook een oosters front, en toenadering tot China betekent een verzwakking van onze positie in het oosten, die straks trouwens moet doorwerken op onze positie in het westen. Even merkwaardig als de Duitse po ging om Rusland door middel van China te verzwakken, is de Ame rikaanse waarschuwing, daarmee bijzonder voorzichtig te zijn. Wie had zich voor enkele jaren bei de ontwikkelingen kunnen denken- Bondskanselier Ludwig Erhard heeft gisteren in een grote rede op het jaarlijks congres van de CSU, de Beierse zusterpartij van de CDU, zyn Europese politiek verdedigd en zich uitgesproken voor een topcon ferentie van de regeringsleiders van de Navo-landen na de verkiezingen Engeland en Amerika. Op deze conferentie zou gesproken moeten orden over een reorganisatie van de NAVO. Dit zou de Europese pro blemen gemakkelijker helpen oplos sen. Het streven naar een Europese unie kan, volgens Erhard, niet los gezien worden van de defensiepoli tiek. Erhard legde er de nadruk op dat hij. en alleen hij, het recht heefit de richtlijnen van de Westduitse politiek vast te stellen. Hij zei zijn huidige po litiek, met name wat Europa betreft, te zullen voortzetten. Wanneer iemand een ander poliitiek wenst, moet hij dat openlijk zeggen, aldus de bondskanse lier, de grondwet kent de construc tieve motie van wantrouwen als wettig middel om zich van een kanselier te ontdoen. Onder krachtig appLaus zei de kanse lier, dat hjj uit diepste overtuiging voor Europese eenheid was en dat deze niet mogelijk was zonder Frans-Duitse vriend schap, maar allereerst moet men weer bij de „Zes" beginnen om een oplossing te vinden. Fel keerde hij zich tegen de ver dachtmakingen als zou Bonn een open lijke breuk met Parijs willen uitlokken en in de grond van de zaak geen eigen buitenlands beleid hebben, omdat het zich te zeer van de V.S. afhankelijk voelt Erhard zei zich geen satelliet van Ame rika te voelen, echter wel ten nauwste verbonden als voornaamste verdediger van de vrijheid. Hij merkte verder op dat zijn pogin gen om de Europese politieke eenwording te stimuleren tot tweemaal toe mislukt waren. President De Gaulle had hem gezegd dat hij zelf geen stappen in de richting van politieke eenwording nemen, maar wel een Duits plan steunen. Italië en Nederland hadden echter zonder omwegen h?t denkbeeld van een politieke unie zonder gelijk tijdige toetreding van Engeland ver pen. „Ik berust daar niet in, zulke din gen kunnen niet reeds in het allereerste begin tot stand komen", zo riep Erhard uit (Voor vervolg zie pag. 7) De zeventienjarige kapper R. Rcnn- nefeld uit Amsterdam is vannacht aan de gevolgen van een verkeersongeluk overleden. De jongen reed zondagmiddag met een auto in Overveen en verloor in een bocht de macht over het stuur. Zijn passagier een twintigjarige cheuf- feur uit Halfweg, werd licht gewond rEr zijn er nu echt te veel om naar de tv te kijken. Wilt u er een paar naar huis sturen?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1