Vroeg of laat geeprotestanfs-c/iri5stpliike vrouw de uoorkmir aan SE S Liquidatie van nog een textielfabriek Nog eens Britten in Holland Festival Concert van feestelijke barokmuziek Weer gedeelte Rijksweg 15 gereed Platteel verwer Sud-Aviation niet meer met Fokker samen ZATERDAG 11 JULI 1964 ikke- atweg etarie Zon en regen J?EN actieve depressie trkkt langs Noord-Schotland in oostelijke richting. In de morgenuren bereikte een regenfront het westen van ons land gevolgd door vochtige oceaan- lucht. De zuidwestenwind neemt hier bij langs de kust tot windkracht 7 toe. Morgen zijn er naast enkele buien wat meer opklaringen te verwachten. Ook in een groot deel van Zwitser land, Oostenrijk en Noord-Italië wordt het zomerweer momenteel verstoord door regen en koele lucht. Een belangnjke verbetering ver wachten wij bij ons in deze eerste helft van juli niet meer. Zon en maan Zondag 12 juli: zon op 4.34 onder 2.56; maan op 8.03. onder 23.09 13 juli: zon op 4.35. onder 20.56: maan op 9.23. onder 23.30: 16 juli eerste kwar tier. HOOGWATER SCHEVENINGEN HET WEER IN EUROPA 'Rapporten hedenmorgen zeven uur Dr. Paardekoper mocht weer niet spreken Bij besluit van de Belgische staatsvei ligheidsdienst is aan de Neerlandicus dr. P. C. Paardekoper in België een spreekverbod opgelegd. Deze zou gister avond te Mechelen het woord voeren op een openbare bijeenkomst, die de Vlaam se volksbeweging had belegd ter voor bereiding van de herdenking van de Guldensporenslag, waarin de Vlamingen in 1302 de Franse edelen versloegen. Dr Paardekoper zou spreken over de „cul turele strijdlust op taalgebied". Het spreekverbod werd gemotiveerd door het feit, dat een andere spreker op de bijeenkomst het zou hebben over ..politieke Vlaamse aanspraken in een Belgisch perspectief'. De autoriteiten achtten het niet gepast, dat een buiten lander als dr. Paardekoper zich zou mengen in de binnenlandse politieke kwesties van België. a mei 1962 werd dr. Paardekoper niet België toegelaten, toen hij daar in Leuven wilde gaan spreken over het thema:„Er zijn geen Belgen" Tweehonderd man ontslagen Tegelijk met de Nederlandse w rij N.V. in Tegelen zal de N.V. Tex tielfabriek Kastofa in Tilburg, doch teronderneming van eerste bedrijf, to* liquidatie moeten overgaan. Dat be tekent dat ongeveer 200 werknemers elders emplooi zullen moeten vinden- hetgeen overigens voor het lager fa- briekspersoneel geen al te grote op gave zal blijken te zijn. De Tilburgse textielindustrie VTaagt meer personeel dan er nu vrij komt. Kastofa, waar het betere genre kam- •garen voor dames- en herenstoffen werd vervaardigd, is feitelijk de dupe ge worden van de teleurstellende gang van zaken in Tegelen Op exportorders zijn daar zulke enor me verliezen geleden dat het bedrijf surséance van betaling moest aan ÜENJAMIN BRITTEN neemt in dit Holland Festival een grote plaats het War Requiem, de opera „Cur lew River" vielen reeds te beluisteren u was er gisteravond in de Kur- zaal een concert van het Nederlands Kamerorkest onder zijn leiding, waar in weer twee van zijn composities, de Cello Symfonie en de Cantata Mise- ricordiuin, ten doop werden gehouden. Men zou erover kunnen discussiëren, of dit alles niet wat te veel van het goede is geweest. Britten behoort weliswaar al sinds iaren tot de vaste gasten van het Hol land Festival en het is een traditie geworden, dat zijn opera's, na hur oremière in Engeland, in ons land hun continentale première krijgen. Ook kan men niet ontkennen, dat Britten een goed componist is en dat hij bijzonder mooie en geïnspireerde muziek heeft geschreven. Maar wij bove Haarlemse Orgelmaand ge IES JJET Is een goede traditie van de ge- verst. ter°a) ipd meente Haarlem de prijsuitrei king van het internationale orgelim- provisaticconcours, die in het stad huis plaats heeft, te laten voorafgaan door een concert in de St. Bavo met een extra feestelijk karakter. Het vo rige jaar zong daar het N.C.R.V. Vo caal Ensemble onder Marinus Voor berg met medewerking van de orga nist dr. Anthon van der Horst, ter ge legenheid van het Sweelinck-jaar, werken van onze grote componist organist. Sweelinck. Het concert van dit jaar. dat gisteravond te beluiste ren viel, overtrof dat van het vorige jaar in feestelijkheid. Behalve het N.C.R.V. Vovaal Ensemble werkten nl. mee de Instrumentalisten van „De Nederlands Cantorij" onder Maarten Kooy. Klaas Bolt. een der stadsorga- nisten, speelde enkele orgelwerken. „De Nederlandse Cantorij" is een voor ons land uniek ensemble, dat, wat het instrumentale gedeelte betreft, bestaat uit strijk- en blaasinstrumenten in de zgn. Barok-mensuur. Zelden immers kaD men barokmuziek horen in de bezettin gen en kleuren waarvoor deze geschre ven is. Veel te weinig wordt gerealiseerd, ook in vakkringen, dat onze huidige instrumenten, al dragen ze dezelfde naam en zien ze er oppervlakkig be keken hetzelfde uit. anders klinken De violen en ook het allergrootste ge deelte van de beroemde oude violen zijn in allerlei details omgebouwd met als gevolg, dat de huidige instrumen ten scherper en stefker klinken dan de oude. die een helderder maar tege lijk zachter geluid hadden. En ditzelfde is ook het geval met de koperblazers, die in de barok „enger" van mensuur 'd.i. van verhoudingen) waren en daardoor intiemer en omlijn- dcr klonken. De eigenschap van deze oude instrumenten was. dat ze zich veel beter konden vermengen met zangstem men: de instrumenten van die tijd wa ren nl. in de eerste plaats bestemd voor het samenmusiceren met zangers Wan neer men de stemboeken beziet van vo cale werken van Gabrieli en Schütz en vele anderen, dan ziet men meestal slechts de zangpartijen genoteerd. Daar om heeft men, toen men aan het einde van de vorige eeuw deze muziek weer ging ..herontdekken", gedacht, dat al deze koormuziek a capella was bedoeld Niet a capella Maar de laatste iaren heeft, men bij nadere bestudering ingezien, dat allerlei instrumenten met de verschil lende koorstemmen meemusiceerden. Vooral in meerknrige stukken, zoals de hier uitgevoerde motetten van Ga brieli ..Virtute magna" voor drie vier stemmige koren en het achtstemmige ..O Domino", is deze uitvoeringsprak tijk bijzonder interessant. Men moet dan met de verschillende koren, die naar Venetiaanse traditie Gabrieli was verbonden aan de San Marco in Venetië) op verschillende, tegenover elkaar liggende onlerijen staan opge steld. ook verschillende instrumenten lat^n meewerken, zodat daardoor de ze koren in kleur van elkaar ver schillen. Zelfs kan men een van deze koren geheel instrumentaal bezetten. Uit deze praktijk is dan de zuivere instrumentale muziek ontstaan, zoals ook te horen was, gisteravond, in een Sonate piano e forte" van bo- venoennemde Gabrieli voor 4 trom bones 2 trompetten en orgel. Nu was voor het concert van gister avond een prachtig en vooral door de koperblazers een feestelijk klinkend programma samengesteld, dat o.a. be stond uit werken van Gabrieli en Schütz (de motetten ..Ich bin ein rechter Wein- stock" en „Also hat Gott die Welt ge- liebet"), Hans Leo Hassler (Achtstem mig Kyrie en Agnus Dei), terwijl aan zui ver instrumentale muziek o.a. enkele sonates van Gabrieli en Jan Krtitel To- lar klonken. Klaas Bolt speelde orgel werken van Pachelbel en Johann Krij ger. Toch Het was jammer dat op het laatste moment de gemengd vocaal-instrumen tale bezettingen door gebrek aan vol doende repetitietijd moesten komen te vervallen. Het koor zong dus toch a cap- pella, maar de koorklank verwaaide te veel in de grote ruimte van de kerk. De prachtig gezongen misgedéelten van Hassler leden hiervan het minst Hoe miste men dus hier al de noodzakelijke, instrumentale steunEn hoe prachtig klonken de barokinstrumenten in de zuiver instrumentale sonates. Dit be scheiden voorproefje smaakte naar meer. Een volgende maal verwachten wij dus waarop wij gehoopt hadden. Na dit concert werd in de grote Sche penzaal van het stadhuis door de bur gemeester van Haarlem aan de winnaar van het internationale improvisatiecon cours Arie Ke.vzer uit Middelharnis de wisselprijs ter hond gesteld, die hij het volgend jaar zal moeten verdedigen. Willem Talsina vragen ons af, of het Holland Fes tival nu ook bereid zal zijn om hel volgend jaar een ander edendaags componist op een dergelijke wijze in de belangstelling te plaatsen. Een eerbetoon b.v. aan de 73-jarige Mil- haud zou in het Holland Festival gevat kunnen worden Samaritaan Maar nu dan de twee nieuwe werken van Britten, beide geschreven in 1963. De „Cantata" Misericordium" werd ge componeerd voor de viering van het honderdjarig bestaan van het Inter nationale Rode Kruis. De barmhartig heid. de naastenliefde wordt erin be zongen en daarvoor gebruikt de tekst dichter Patrick Wilkinson de gelijkenis van de barmhartige Samaritaan. Koor. tenor en bariton voeren als 't ware een scène'tje op: de reiziger wordt beroofd, blijft ontredderd op de grond liggen, niemand bekommert zich om hem. tot dat de Samaritaan verschijnt en hulp biedt. Een levendige tekst (in 't Lat- tijn). waarbij Britten passende illustra tieve muziek vindt. Maar als een „gele genheidswerk" doet het toch wel aan: men bewondert het grote vakmanschap In de behandeling van het materiaal, maar men wordt er niet door gegrepen omdat de inspiratie ontbreekt. Natuurlijk was de uitvoering voor treffelijk: de tenor Peter Pears, de ba riton Thomas Hemslev (mooie stem het Nederlands Kamerkoor lieten het de compositie aan niets ontbreken. En Britten kan dirigeren Cello-symfonie Jammer genoeg viel de Cello-symfonie ook tegen. Britten schreef haar voor de Russische cellist Mstivlav Rostropowitsj die het hier ook speelde. Maar zelfs het meesterlijke spel van deze kunstenaar kon het werk niet redden. Het leek ons. of Britten moeizamer en daardoor inge wikkelder vorm gegeven heeft aan zijr gedachten en dat hij deze gedachten wat minder critisch onderzocht heeft op originaliteit. Ook de pathetische, bijna dramatische inslag is opvallend. De cel lopartij neemt volledig deel aan de symfonische ontwikkeling en is bijzon der virtuoos geschreven. Rostropowitsj had er uiteraard geen moeite mee en dank zij de bezielende voordracht werd het Scherzo gebisseerd. Haydn Maar Rostropowitsj speelde nog celloconcert, nl. dat In C-dur t en dit eenvoudige, charmante sloeg glansrijk Britten's Cellosymfonle. Een juweeltje, dit „andere" Haydn-con- cert, stammend uit de zestiger jaren, een rococo-JuweeltjeEn hoe Rostro powitsj dit voordroeg glanzend van toon en watcrvlug schertsend in het laatste deel. Hoe ook het N.K.O. bege leidde even spits en elegant Britten ODende deze avond met zijn eigen bewerking van de F-dur Cha conne van Purcell. een voorname ea statige opening. Dra. II. E. Kokee-van den Berge gen. Weliswaar zijn pogingen aangewend de bedrijven op een aanvaardbare basi» te doen overnemen, maar tot dusver is men daarin niet geslaagd, en de ver wachtingen zijn allerminst hoog gespan nen. Besloten is daarom geleidelijk de produktie te staken, af te maken er af te maken is en het personeel te laten afvloeien. Alleen voor het leiding gevend personeel en het administratief personeel zal het vinden van emplooi minder makkelijk gaan Een ander Tilburgs bedrijf, de N.V. Wollenstoffenfabriek De Rooy-van Dijk, heeft aan 25 personeelsleden, voorname lijk afkomstig uit apprétuur en spinne rij, ontslag aangezegd omdat men voor nemens is in het vervolg te laten spin nen in speciaal daartoe ingerichte spin nerijen. Ook voor deze werknemers zal het niet moeilijk zijn plaatsen elders in de Tilburgse wolindustrie te vinden. De reden waarom het bedrijf tot deze pntslagen is overgegaan, moet uitslui tend worden gezocht in redenen var efficiëncy. De Rooy-van Dijk is sterk gelieerd met de Artex Brabantse textiel- maatschappij N.V. te Aarle-Rixtel, waar voornamelijk woningtextiel wordt ver vaardigd. De aanleg van de nieuwe snelweg Rotterdam-Zevenaar (Rijksweg 15) is een eind gevorderd: volgende week donderdag zal het traject Tiel— Kesteren feestelijk in gebruik worden men. Ir. J. van de Kerk. direc teur-generaal van de Rijkswaterstaat zal de weg dan openen. Door dc ope ning van dit weggedeelte zal de aan sluiting tot stand komen op de provin ciale noord-zuidverbinding Veenendaal- Oss. Dit wegvak is overigens niet het eni- waar volgende week feestelijke spee ches zullen worden afgestoken. Twee andere belangrijke trajecten zullen eveneens gereed komen. Dinsdag 13 ju li opent Rijkswaterstaat het grote ver keersplein onder Vuglit. Door dit ver keersplein gaat rijksweg 65 van Den Bosch naar Tilburg nu direct aanslul- op weg 64 van Den Bosch naar Eindhoven. De derde weg is die in het Gooi over het kruispunt Crailo. Gascon mag 400.000 aa nsluitingi ;en voor aardgas ombouwen (Van een onzer verslaggevers) De algemene raad van de ..Gemeen telijke Gasvoorziening Zuid-Holland" heeft tijdens een vrijdag in Rotter dam gehouden vergadering besloten te garanderen (mits goedkeuring van de gemeenteraden wordt verkregen) dat de N.V. Gascon in het gebied van de G.G-Z.H. 400.000 gasaansluitingen mag ombouwen voor aardgas. (Vervolg van pagina l) „Waardeloos" Ten aanzien van het tweede pnnt ln het communiqué werd ons erop gewezen, dat de werknemers nog ruim f 10.000 te vorderen hebben ten behoeve van het door hen gestichte sociale fonds (voor extra ondersteuning bij ziekte o.i.d.), dat door de directie werd beheerd. De ver klaring in het communiqué, dat dit fonds reeds verrekend is, is in zoverre juist, dat de bestuursleden (voor alle zekerheid) twee vorderingen van het bedrijf hebben geaccepteerd, t.w. een vordering op het Gemeenschappelijk Administratie Kantoor van f2200 wegens lopende uit keringen van zlektegeld en een vordering op de Hannover Messe van D.M. 9000. Beide vorderingen worden echter voors hands „waardeloos" genoemd. Wat de eerste betreft, omdat de Kon. Plateel bij het G A.K. nog een schuld heeft van ca. f 55.000, zodat het zeer de vraag is of deze instelling die f2200 ooit zal betalen. En wat de tweede vordering betreft, omdat de Hannover Messe haar schuld in negen jaarlijkse termijnen mag (en waarschijnlijk ook zal) betalen. En bovendien: mocht de Koninklijke Plateel in oktober a.s. toch nog failliet worden verklaard, dan kan de curator de overge dragen vordering op de Hannover Messe van het fonds opeisen, daar de H.M. slechts schuldig is en blijft aan het be drijf. „Sympathie" Wat de pensioenpremies betreft werd ons meegedeeld, dat deze op woensdag jl. nog slechts tot en met 31 december 1963 waren voldaan. Dit is uitdrukkelijk door de directie van de betreffende verzeke ringsmaatschappij verklaard, die de Ver zekeringskamer van deze „wanbetaling" op de hoogte heeft gesteld. Overigens de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de premies inmiddels wel zijn voldaan. Dat kon gisteravond niet meer worden nage gaan. Ten aanzien van de andere, minder be langrijke punten in het communiqué werd verklaard, dat de vakbonden een „protest namens het gehele personeel' zinloos achten. Het advies aan de werk nemers, om het dienstverband niet te her- stellen, achten de vakbonden „verstan dig" zolang de directie niet in staat is de zekerheid te geven, dat de verplichtingen jegens het personeel kunnen en zullen worden nagekomen. En wat het laatste punt in het communiqué betreft, menen de bondsbestuurders. dat, na hetgeen in de afgelopen week is gebeurd, van moge lijke sympathie van de zijde der werk ers weinig of niets meer over is. (Dat dit laatste juist is. hebben wij op gistermiddag in Gouda gehouden lichtingsvergadering voor de ontslagen werknemers, uitgeschreven door de drio betrokken vakbonden, kunnen consta Khider: geld niet in Zwitserland Mohammed Khider, de voormalige se cretaris-generaal van het Algerijnse F.L. N.. heeft gisteren in Londen verklaard, dat hij de gelden, die hij op het ogenblik zijn ontslagname onder zijn beheer en in veiligheid stelde, ter beschik king stellen zal van het enkele dagen geleden opgerichte „Nationaal comité de verdediging van de revolutie", in alle bestaande verzetsgroepe ringen in Algerije zich verenigd hebben. Volgens Khider berusten deze gelden iet meer in Zwitserland. Over de groot te van het bedrag wilde hij zich niet, qitlaten. Khider zei te menen, dat de vorming an het nieuwe comité erop wijst, dat de oppositie in Algerije in de eerstko mende dagen zal toeslaan. VPRO-voorzitter: REM-eilaiid De VPRO is (nog altijd) vóór re clame in de televisie, maar acht het optreden van het REM-eiland, uit een oogpunt van algemeen cultuur beleid, volstrekt verwerpelijk. Dit was gistermiddag één der punten uit het openingswoord van de VPRO- voorzitter dr. J. E. de Koning, tijdens de jaarvergadering van deze om roepvereniging te Barchem (Gld.). Dr. De Koning voerde in zfjn toe spraak aan: Het bedrijfsleven heeft als deel van de cultuur recht op een plaats in de televisie. Als bij de pers zal een vol strekte scheiding tussen advertentie exploitatie en redactioneel gedeelte tot stand moeten komen. En dan nog in sterkere mate. Het bedrijfsleven heeft niets te ma ken met informatie, opinievorming en cultuuroverdracht. Een limite ring van het aantal minuten recla me en de plaatsing van deze minu ten in het totale programma dient nauwkeurig te worden geregeld. Een solide reclamecode is onontbeerlijk. De pers zal bij de exploitatie der reclame in de tv nauwkeurig moe ten worden betrokken. Niet alleen uit hoofde van deskundigheid en ervaring, maar evenzeer om haar te vrijwaren van een dermate scher pe concurrentie, dat zij in haar noodzakelijke en gewenste functie van brede en gedifferentieerde voor lichting in onze democratie *ou worden bedreigd. Nu de mensen steeds meer vrije tijd krijgen en hovendien dc zendtijd mogelijkheden worden uitgebreid, zijn de door de VPRO aan de orde gestelde denkbeelden voor een na tionale omroep actueler dan ooit. vanavond Geen toenadering E.V.A. en E.E.G. Groot-Brittannië en andere leden van de Europese Vrijhandels Associatie lE.V.A.) waren het. met uitzondering van Oostenrijk erover eens, dat het geen zin had op het ogenblik te trach ten een ruimere handelsgemeenschap te vormen met de concurrerende Europe se Economische Gemeenschap, zo deel de de Engelse minister van handel. Ed ward Heath, na afloop van de minister raadbijeenkomst van de E.V.A. op een persconferentie mee. Hij zei dat de Oostenrijkse delegatie volledig verslag had uitgebracht over haar plan om te komen tot een han delsregeling met de E.E.G. Hij voegde daaraan toe: „Wij zijn volkomen bevre digd door deze opheldering." Met f5. in de hand komt men door het ganse land! Ideaal voor de vakantie. Het 8-daags i abonnement kost in de N.V.NEDERLANDSE SPOORWEGEN val 21.00 Socialistisch commentaar 21.15 Tango-rumba orkest en zangsolisten 31.40 Op de vlucht, hoorspel 22.15 Muzikale France 196-1 19.30 Holland Festival 1964: Residentie orkest en solist: klass muziek 20.30 Raaien maar: muzikaal spelletje 21.30 Onze kinderen en het middelbaar onderwijs, lezing 2145 Lichte gram 22 15 "'ereldoorlog. documentaire over de oor- 114—1918 22.30 Nieuws 22 40 Tc- tijds. gesprek 23 00 Mode» De N.V. Gascon wordt onder auspiciën Haydn, van Werkspoor opgericht met medewer- king van een Amerikaanse maatschappij die gespecialiseerd is in het ombouwen van gasapparatcn. De N.V. Gascon heeft op zich genomen in maximaal vier jaar een miljoen aansluitingen in Nederland om te bouwen. De Gasvoorziening Zuid- Nederland moet er 450.000 voor zijn rekening nemen en het Gasbedrijf Cen traal Nederland 150.000. In de vergadering werd ook de prijs bekendgemaakt. Het wordt een vast be- (Van een onzer verslaggevers) drag van f 11.40 per toestel met daar- naast een uurbeloning van f 9,70. Hierin jIn opdracht van de Franse regering is materiaal en transport begrepen I heeft de Franse vliegtuigfabriek In opdracht Franse regering 33 Here! uitte pastoor Poncke nogmaals. En het volgend ogenblik was hij rechtstandig tot de heupen in de smalle watering gesprongen, voelde zijn voeten wegzinken in de modder, graai de op goed geluk met de arm en had Sander- ken beet. Snel klauwde hij de vrije hand in het oevergras en wrocht zich daarna met de knieën op de wal, Sanderken mèt zich sleurend. En daar lag hij nu op het droge, uithijgend naast de drenkeling, die het aangezicht in het gras pi-este. Na een poze rechtte hij de romp en zat, zich stuttend op de palmen. Wat zijn dat nu voor manieren. Sanderken, schrolde hij, Zie mijn toog eens. En waar is mijn tik? Ah-ja, die ligt ievers op het veld en ik vind hem seffens wel. Maar wat zijn dat nu voor manieren van u. Ge ziet mij komen en vat de vlucht als ware ik een rabouw en niet uw pastoor. En daar nog niet van: ge smijt u rats in het water en ik moet trachten u eruit te krijgen. Sanderken, Ons-Heer treurt om u, gij hebt Hem afvallig willen zijn. Tja, nu ligt ge daar te kermen van spijt om uw on- daad. Zonder mij waart ge nu dood geweest. Hoe kunt ge zo onordentelijk handelen! Dood wat hebt ge eraan, Sanderken? Peinst ge. dat de dood u profijten biedt? Ge hebt uw leed wil len verdrinken, ge hebt u willen versmachten. Schoon. Maar dood is nog niet dood, bij lange niet! Wil ik u eens wat zeggen? De dood be staat niet en heeft nimmer bestaan. Ge dacht, nietwaar: ik kan niet langer leven met dat ver driet in mij. De dood is een donkere put. Een simpel sprongske en alles is voorbij .geen gepeinzen, geen lijden. Natuurlijk moet men daarbij God verguizen èn bijaldien het léven, nietwaar? Men roept een waanbeeld op van de dood en alles is u effen. Maar God cn leven, mijn vriend, zijn Eén en oneindig. De put van de zogenaamde dood is een bodemloze schacht door haar duisternis heen stort gij opnieuw in het leven. En dan hebt gij het daar weer al uw miserie, en de knagende wroeging op de koop toe, Sanderken Teirlinck toch! Voormaals waart gij mijn geliefdste parochiaan en ,ah- wel, ge kunt het nóg zijn. Wat hier geschied is ik sluit er mijn oorschelpen voor en LEVEN EN DADEN van PASTOOR PONCKE vap Datnme in Vlaanderen door [AN H. EEKHOUT Gou handelt gelijkelijk. Ik kan dit zonder blo zen verklaren, want ik heb. om zo te zeggen, de boeren de regen geschonken gelijk ge weet. Er is dies niemendal voorgevallen. Zó. ik ben weder op de voeten. Alla, sta op. Sanderken; kom ik help u. Schoon. Zie mij eens aan.Neen? Ik heb patiëntie genoeg. Sanderken, het is toch om te lachen! Mijn vriend, ik schuif mijn arm door de uwe. En thans huiswaarts. Ik wilde zeggen: het is toch om te lachen, Sanderken: ge gelijkt een water geest, die zijn element is ontrezen. Ge zijpt het allenkant en zijt groen van kroos. Een mens maakt bijtijden dwaze dingen door. Dat zwar te, ginds op de stoppels, is het mijn tik niet? Alleszins mijn hoofddeksel, mij ontrukt door de zucht van de vaart, waarmee ik u achtervolg de Poncke loopt lijk een windhond;gy gold zijn wild, Sanderken. Héé, het zou mij niet verba zen. wanneer we gebeiden door die wedkamp een tiental jaren verjeugdigd waren. Het is mijn tik. Wij zijn bijkans te uwent. Het eerste wat gij doet, is uw natte kleren uitwerpen, u droog- wrijven en uw bed in. Morgen vermeent gij alles een droom. Een droom evenwel, waarin gij u gebaad hebt en rein gekuist en herboren zult gij opstaan. Zo, nu zijt ge thuis. Socrates! Daar komt Socrates al aangedreveld, Sander ken. Wilt ge geloven, dat ik wel eens gedacht heb, dat Socrates een betoverend mens zou kun nen zijn? Geloofde ik aan toverij, mijn gedacht ware een wéten. Wat houdt ge uw huizingske proper. Sanderken Katrijne verbetert het niet. Ontkleed u. Neen wacht efkes. Voor naar huis trek. eis ik een belofte van u. Zie mij aan, Sanderken. Schóón. Met een halve blik ben ik al content Luister nu: plechtig moet ge mij beloven, niet meer te doen 'tgeen ge deedt. Belooft ge 't mij, mijn vriend? Ja-ik, zegde Sanderken zacht, terwijl een plas zich vormde rondom zijn voeten. Ja-ik en en ge zijt welgedankt, mijnheer pastoor ik zal niets meer forceren. En nogmaal Geen vereiste, mijn vriend, woof pastoor Poncke mild, ik had het voor mij zelf im mers eveneens gedaan! En. om mij te veraf- scheiden van u: toon u kloek voor Ons-Heer er gedenk elke dag: mors honesta vitam etiam turpem exornat. hetwelk zoveel beduiden als: dat een eerlijke dood zelfs een schandelijk leven siert. Tot morgen, Sanderken. En pastoor Poncke reed ter pastorij, alwaar Katrijne de staat van zijn soutane gewaarwor dend, uitbarstte: Eerwaarde, wat hebt ge nu uilgehaald? Uw toog, uw goede toog bedorven! En zie mij uw schoenen! Zijt ge gevallen? Hebt ge in het wa ter gelegen? Here, is me dat verschieten! Ik ben een luttel nat tot aan het middel, Katryne-dochter. Homo sum (Ik ben een mens). Een mens kan uitglijden, nietwaar? Ge moogt peinzen, dat ik inderdaad uitgegleden ben. Op een waterkant, dochter Katrijne. Heel myn keuken wordt vuil. Trek rap uw schoenen en kousen uit, en die toog. Ik kuis hem dadelijk en lang u de andere. Een stonde verleen liep mij een rosse kater tussen de be nen. Dat voorspelt ramp. En daar hebt ge 't al. Ter wereld. Katrijne-dochter, ge merkt het, draait alles zijn noodlottige gang. Schuw katers. Katrijne, zegde pastoor Poncke zich van schoeisel en kousen bevrijdend. Altegaar mod der. Modder behelst geneeskracht, Katrijne.Mo- gelijk kom ik op deze wijze van mijn likdoorns af. „Laas, ik vrees: want de mijne zijn duivel achtige. Breng mij lauw water, Katrijne, want ik schaam mij, zo vies dat mijn voeten er uitzien (Wordt vervolgd) Sud-Aviation haar deelneming aan het Fokker F-28-project moeten af zeggen. Zoals bekend zou de fabriek de vleugcis voor de Fellow-ship gaan bouwen. Samen met de even eens Franse fabriek Dassault moet Sud Aviation nu de Mystèrc 30 gaan bouwen, een vliegtuig dat altijd als een grote concurrent van de F-28 werd beschouwd. Aanvankelijk leek het er op dat de Fransen dit project zouden opgeven, maar het ziet er thans naar uit dat het weer met kracht ter hand zal worden genomen. Vooralsnog heeft Fokker hier van echter weinig moeilijkheden te ver wachten. want het zal nog jaren duren voordat de eerste Mystère in de lucht zal kunnen worden gebracht. Algemeen wordt de opdracht van de Franse regering aan de Staatsfabriek Sud Aviation gezien als een poging om Nederland in de Air Union te krijgen op Franse voorwaarden. Zij zou bereid ziin het My stèreproject hiervoor te laten val len. Verwacht wordt echter dat de Fran- re regering met deze poging weinig suc ces zal hebben want het ligt in de lijn der verwachtingen dat Nederland als straks aan het eind van deze maand dc besprekingen over Air Union in Brus sel worden hervat, weinig van zyn eisen zal laten vallen. Er wordt dan ook niet gerekend dat de besprekingen resul taat zuilen hebben. Eerder wordt verwacht dat de Air Union na jarenlang onderwerp van lang durige besprekingen te zijn geweest ten grave zal worden gedragen en dat dan KLM. SAS. Swissair en wellicht ook Lufthansa afzonderlijk zullen gaan sa menwerken Fokker is door de Franse afzegging geenszins ontmoedigd. Hoe- wel dit officieel niet is bevestigd, wordt aangenomen dat dc fabriek nu met Duit- j fabrieken zal gaan samenwerken. Sud Aviation is met de Franse regeringsop- J dracht minder gelukkig, omdat zij nu j een onderneming moet gaan samen- J werken, die met de bouw van passagiers- J vliegtuigen geen enkele ervaring heeft. eofonische uitzending) 2355— vanavond NCRV: 19.30 Barend de Beer. film voor de kinderen 19 35 Lassie. TV-film NTS: 20 00 Journaal NCRV: 20 20 Memo 20 35 Dc Beverly Hillbillies. TV-film 2100 De aap uit de mouw. populair wetenschappelijk programma 2! .70 Lu. v Ball. TV-film 22 2» Dagsluiting. NTS: 22.30 Journaal 22.35— 2.45 Filmverslag van dc Tour de Franct». Programma voor zondag toespraak. IKOR: 10.00 Gram 10.05 Ethiek van het straffen, lezing 10.20 Gram 10.30 Kerkdienst 1130 Vraag cn antwoord 11.40 Gram 11 45 De kerk ln de spiegel van de pers. bespreking van aktuele artike- i postduiven berichten 13.07 Dc toestand de wereld, lezing 13.17 Mededelingen --------- sel, licht programma (stereofonische ultz) 16 30 Sportrevue 17,00 Licht ensemble en zangsollst VARA: 17.30 Hoorspel voor de Jeugd 17 50 Nws en sportuitslagen 16 05 Sportjournaal 18.30 Stradiva-Sextet (stereofonische uitz) 19.00 De kleine vossen...., gesprek over go- (uitvoerlng in verkorte vorm) 21.00 Kijk nou es even, licht programma 21.20 Hol land Festival l9tMSopraan cn piano: klass en modeme liederen 22.00 Lichte- en dansmuziek 22 30 Nieuws 22 40 Actua liteiten 22.55 Lichte orkestmuziek (gr) 23.30 Jazzsnuztek 23 55—M OO Nieuws Hilversum II, 298 m. NCRV: 8 00 Nieuws en weeroverzicht 8 15 Geestelijke liederen (gr) 8 30 Morgenwijding 9 00 Gewijde mu ziek 9 45 Nieuws en waterstanden KRO: 10 00 Inleiding hoogmis i0 05 Hoogmis 11.15 Klass cn moderne gram 12 00 Uilt het land van de dichter, literaire lezing 12 20 Lichte gram 12 50 Buitenlands commentaar 13 00 Nieuws 13 10 Lichte gram 13 30 Licht jeugdensemble en jeugdkoor 14 00 Viool en piano topn)klass muziek 14.45 Vrou wenkoor. geestelijke liederen 1500 Lichte gram. sport reportages en uitslagen (Tus- gecsteüjke l.ederdn 19 15 Het werk van de Heilige Geest, lezing 19.70 Hobo en althobo met orgelbegeleiding: klass en moderne muziek 20 00 Nieuws 20 08 Re flex. een wekelilkse bespiegeling over leven en samenleven. KRO: 20 15 Licht orkest 20.40 Stereofonische uitzending: klass gram 21.15 Relsoogsi: zwerftochten yf rtu'! i11,i'.MTclilcn sel 21) 2135 OHv< lusical 22.21 inee 22 25 Boek- 22 40 Avondge- 1" 56 Journaal 20 00 Sport in beeld. VARFA: 20.70 Cor Steyn en zijn vakantletrein. een luchtig zomer- 22 4O—22.50 Filmverslag van de Tour do Olympiade. Japanse TV-film Programma voor maandag Hllvers 7 10 Och 7 35 Lichte gram 8.00 Nieuws 8.15 Klank- juwelen (gr) 9.00 Gym 9.10 De groenteman ti inbouw 12. S3 of gram 13.25 Beurs berichten 13 30 Arli Eventueel actueel 18.20 nennde orkest met zangsolistc en harp Iversum II. 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws Dagopening 7 20 Lichte gram 7 45 Ra- 8 00 Nieuws 8 15 Gewijde muziek gram 8 45 Jagersliedjes (gr) 8 30 Li. (gr) DOOyerroekprogramma voor de zie ken 9.40 Voor de vrouw 10.10 Klass gram 10.70 Rondom lu-t Woord: theologische etherleergang 11,06 Lichte ^gram 12.00 - 12.30 Meded tuinbouw 12 33 Licht hi all teilen 13 00 Nieuws 13.15 12 25_ Voor boer eve van land- tsembte 12 53 Gram Jl) 15.75 Vocaal 16 00 Bijbeloverdenking 16 30 Blokfluit gPL ziek 17.00 Voor dc kleuters i7.15 Voor de Regerings- Jeugd 17.30 Lichte uitzending: De transmigratie woners in hot Brokopóndo-stuwmeer-ge- bied. door pater E Bancke 18 00 Konink lijke Militaire Kapel: marsmuziek IC 20

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7