f Nieuwe Leidlse Courant 1 Erhard trekt scherp van leer tegen Duitse „gaullisten" PLATEEL: LOON TOT LAATSTE DAG BETAALD Luns zong de lof van Leningrad Belgen doen mee aan semafoonnet ACTIE VAN OPPOSITIE BINNEN C.D.U. Doctorandus Verzet tegen ideeën van Adenauer w Commentaren Straks met vleugelboten over het IJsselmeer Zaterdag 11 juli 1964, 45ste jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh ia gheblevea mijn hert in teghenapoet" Onbestendig De Bilt verwacht tot hedenavond: Half tot zwaar bewolkt met van het westen uit tijdelijk regen Matige tot krachtige, in de kustgebieden harde zuidwestelijke wind Koel weer (Zie voorts pagina 7) V» Steenstraat 37 "Postbus 76 482 p Aan de rijksuniversiteit te Gronin gen siaagde voor het doctoraal exa men filosofie de tachtigjarige heer L. Groefsema uit Groningen, oud-hoofd van de christelijke lagere school in Oldehove. In zijn vrije tijd studeerde de heer Groefsema in de jaren twintig reeds voor het staatsexamen, waarvoor hij in 1926 slaagde Hij ging filosofie stu deren aan de rijksuniversiteit en haalde in 1933 zijn kandidaatsexamen. Toen moest hij verdere studie op- I schorten tot zijn pensionering, omdat I gezin en werkkring alle tijd opeisten Na zijn pensionering in 1950 tvas de heer Groefsema eerst nog acht jaar als tijdelijk schoolhoofd werkzaam in achttien verschillende plaatsen in het I noorden van het land, maar in okto- I ber 1958 kon hij zijn studie hervatten. I Namen sde Senaat werd hem een F gedenkboek van de universiteit aan geboden. T TIT BONN komen verontrustende berichten. Hoewel bondskanselier VJ Erhard na een bespreking met Adenauer heeft Inten vetklmen, dat de Westduitse politiek onveranderd blijft streven naar een Europese poli tieke unie op zo breed mogelijke basis, zyn er aanwijzingen dat de aanhang van Adenauer in de CDU, die zo spoedig mogelijk de stoot wil geven tot een unie gegroepeerd om het Frans-Duitse vriendschapsverdrag, veld wint. Adenauer zelf heeft in twee verschillende interviews Nederland in een geïsoleerde positie geplaatst door te verklaren dat de staten die nu bereid zyn tot een politiek verenigd Europa, op Frans-Duitse leest geschoeid dan wel te verstaan, zouden moeten onderhandelen. Volgens de oud-kanselier zijn dat West-Duitsland, Frankrijk, België (dat eerst directe deelneming van Engeland had geëist maar nu was omgezwaaid) en Luxemburg. Italië kampte met een regeringscrisis en Nederland kwam in het stuk niet v In een publikatie van het Parijse blad France-Soir zegt Adenauer dat het Frans-Duitse vriendschapsverdrag werd gesloten om de stoot te geven aan de politieke eenwording van Europa. Het is nu de tijd voor de an dere EEG-landen om zich daarbij aan te sluiten, Adenauer zegt. dat deze opvatting in zijn partij veld wint. De oud-bondskanselier gelooft zelfs dat de chr. democratische regering, die de politiek van Frans-Duitse vriend schap de rug toekeert, kans maakt de verkiezingen van volgend jaar te ver- Erhard schijnt echter voet bij stuk te houden en laat zich niet door de „gaullistische vleugel" van zijn partij onder druk zetten. Bij zijn terugkomst in Bonn verklaarde hij, dat hij in De nemarken „meer voor de consolidatie en eenheid van Europa had gedaan dan dat het geval was bij sommige gesprekken hier" (in Bonn). Erhard gaf geen nade re uitleg voor deze woorden, maar waar- KONINKIJKE PLATEEL (Van onze soc.-econ. redactie) De leiding van de N.V. Koninklijke Plateelbakkerij „Zuid-Holland" te Gouda heeft in een gisteren aan de pers gezonden communiqué officieel naar buiten gereageerd op persbe richten en uitlatingen van vakbonds bestuurders over de verwikkelingen rondom het ontslag-op-staande-voet, dat alle 130 werknemers van de on derneming dinsdagmiddag jl. hebben ontvangen, en de daarop volgende faillisementsaanvrage door een aan tal schuldeisers. In dit communiqué wordt op verschillende punten een verkeerde voorstelling van zaken ge geven. 1. Onjuist is. dat werknemers geen loon zouden hebben ontvangen over da gen, waarop wel is gewerkt. Integendeel, de lonen zijn betaald tot en met de week waarin op dinsdag het werk werd stop- 2. Het aan de werknemers toebehorende Sociaal Fonds werd door de directie on gevraagd onmiddellijk na de ontslagaan zegging ten volle aan de zeven bestuurs- ledën overgedragen, die daarvoor hebben gekwiteerd. 3. De premie voor de reeds tientallen jaren bestaande pensioenvoorziening werd volledig betaald tot en met 1963, terwijl de werknemersbijdrage in de pen sioenpremie over 1964 tot aan de ontslag- In één oogopslag Palaver over Palaver pag. 2 Geheelonthouders bij een pag. 2 Ver. Staten: het spul be gint! pag. 5 Nieuw sabotageproces pag. 5 Feest van de barok pag. 7 VPRO over Reclame-TV pag.7 In het ZONDAGSBLAD o.m.: vaandels voor onder- zeedienst en MLD; Misda digers opsporen met een doosje; onderhoud met ne gerdominee Harding; Kunst in Kassei. datum door de verzekeringmaatschappi is ontvangen, evenals een even grote bij drage van de werkgever. De rechten van de werknemers zijn derhalve mede op die twee bijdragen gebaseerd. Van het niet vooruit betalen van de premie over het gehele jaar 1964, was de Verzekerings kamer op de hoogte. 4. Aan de vakbondsbestuurders was ge vraagd om namens het gehele personeel te komen protesteren tegen de ontslagaan zegging teneinde juridisch te doen komen vaststaan, dat het ontslag onvrijwillig was. Zij zijn niet verschenen en gaven ook geen bericht, zulks in strijd met hun belofte. 5. Het advies van de Vakbondsbestuur ders om niet meer bij de N.V. te gaan werken, moet als een onverstandig advies worden beschouwd. 6. Het financiële en commerciële beleid van de directie is niet binnenskamers gevóerd, doch wordt reeds sinds lang voorgelegd zowel aan verschillende over heidsinstanties als aan de kredietgevers 7. De verhouding tussen werknemers en directie wordt ook thans nog geken merkt door wederzijdse sympathie, na jarenlang intensief en openhartig samen werken. Onjuist De bestuurders van de bij de „kwestie Gouda" betrokken vakbonden die wij gisteravond om commentaar vroegen, zijn unaniem van mening dat het communiqué van de Koninklijke Plateel in grote lijn zowel als op onderdelen onjuist is en de werkelijke feiten verdoezelt Wat de uit betaling van het loon betreft wezen de vakbonden ons er op, dat het bestuur van de onderneming géén rekening houdt met de zgn. „penweek", die al zeer vele jaren geleden bij het bedrijf werd ingevoerd en nog steeds bestaat. Dit betekent, dat een nieuwe werknemer zijn eerste week loon niet ontvangt op basis van zijn pro- duktie (die wekelijks kan verschillen), maar bij wijze van voorschot. Pas zijn tweede weekloon is „reëel", d.w.z. geba seerd op de berekeningen van de eerste week. Verder bestaat de bepaling, dat een werknemer alleen mag worden ontslagen aan het einde van een werkweek. Een en ander houdt in, dat de Koninklijke Plateel de werknemers bij hun ontslag een extra weekloon minus het zgn. voorschotloon had moeten betalen. Daar 80 procent van het personeel veel dienst jaren heeft, zou deze aftrek voor velen slechts gering zijn: voor sommigen zelfs slechts ca. f20, nl. het bedrag van de weeklonen, die zo'n vijftig jaar geleden werden betaald. De directie heeft dinsdag jl. weliswaar een weekloon uitbetaald, doch dat was feitelijk slechts het loon over de vorige week (Voor vervolg zie pag. 7) nemers noemden het duidelijk dat de kanselier doelde op de activiteiten van Adenauer en zijn aanhang. Na afloop van een kabinetsvergade ring zei woordvoerder Von Hase, dat de -Westduitse politiek geen verandering zal ondergaan en dat de regering zal blijven streven naar een politieke unie op basis van het vriendschapsverdrag. Ter nadere toelichting verklaarde Von Hase dat deze politiek op de volgende vier beginselen berust: prioriteit voor de hereniging van Duitsland, behoefte aan steun van alle bondgenoten der Bondsrepubliek, in het bijzonder van de V.S., Engeland en Frankrijk: de rege ring in Bonn moet niet kiezen tussen Washington en Parijs, een dergelijke keus zou nadelig zijn voor de hereni ging van Duitsland, en ten vierde ge bruikmaking van alle mogelijkheden, geboden door het vriendschapsverdrag in het perspectief van de Europese poli tieke unie. Frans-Westduitse samenwerking „in alle sectorenis de eerste voor waarde voor een Europese politieke unie, aldus Von Hase. West-Duitslan aanvaardt echter in geen geval een Europa van de twee. Frans-Duitse samenwerking is niet het doel, maar een middel om tot een verenigd Europa te komen Een nieuwe poging van de Westduitse „gaullisten" om de politiek van de re gering te beïnvloeden bleek gisteren al gauw toen het voorstel van de voorma lige minister van defensie, Strauss, be kend werd. Hij stelde een verbond van EEG-landen, die daaraan wensen deel te nemen. voor. Het plan bevat de oprich ting van een Europese raad waarin staatshoofden en regeringsleiders elke twee of drie maanden bijeenkomen Voorts wilde hij Instelling van een se cretariaat als technisch, administratief en coördinerend orgaan en een politie ke commissie om de bijeenkomsten van de Europese raad voor te bereiden, en de besluiten uit te voeren. Het Is het soort „Europa der vader landen" dat De Gaulle voorstaat. Strauss verklaarde dat Erhard het In grote trek ken met hem eens was over de doel einden en beginselen, alleen de „timing" was een geschilpunt tussen belde poli tici. Strauss ontkende, dat er in de par ty een conflict was tussen „gaullisten" en „Atlantische" aanhangers. Bonn moest geen keuze tussen Parijs en Wash ington doen. Ook Strauss suggereerde, dat een of twee staten (en hy bedoelde hiermee Nederland In de eerste plaats en Italië) zich zeker zouden verzetten tegen het door hem voorgestelde. Min der positief liet hU zich uit over de vraag of het verstandig zou zjjn zonder Nederland en Italië door te zetten. Eerst moesten de zes EEG-landen zich maar eens over zijn plan uitspreken, vond da Beierse politicus. Brandt Ook Willy Brandt heeft zijn stem in het Europese koor laten horen. Hij trok zich niets aan van Adenauers waarschu wing dat de verkiezingen een verloren zaak waren voor de partij die de Frans-Duitse vriendschap niet primair zien. Hij pleitte voor een Europees pro gram van zeven punten: een nieuw verdrag tussen de Zei op het gebied van buitenlandse zaken en defensie een verdrag dat bekrachtigd moest worden door de parlementen. 9 Fusie van de Europese executieven. Uitbreiding van de bevoegdheden het Europese parlement. Directe verkiezing van de Europese parlementaire afgevaardigden. Toelating van Engeland en andere landen die erom gevraagd hebben. Onderhandelinegn met andere demo-, cratische landen over een vorm van samenwerking. Deelgenootschap op basis van gelij ke rechten tussen een verenigd Europa de Ver. Staten. Op 88-jarige leeftijd is in Groningen overleden de heer J Kaajan, die tal van jaren in het maatschappelijk leven in het noorden van het land een vooraan staande plaats heeft ingenomen. HU is onder meer lid geweest van de Kamer van Koophandel in Groningen Deze luchtfoto van het ANP toont het bergingsplatform, „Tak 7", dat vrijdag bij Hoek van Holland zee heeft gekozen, om ingeschakeld te I worden bij de pogingen om de stikstojbron in de Duitse bocht te dichten. I Minister en mevrouw Luns hebben gisteren na zijn aankomst in Lenin grad, dat hij beschouwt als „een van de sieraden van de Sowjetunie", een bezoek gebracht aan de stadssowjet. Daar vertelde burgemeester Vasili issajef hem het een en ander over de stad, de tweede in de Sowjetunie naar grootte en belangrijkheid. De Nederlandse minister kreeg onder meer te horen, dat de Sowjet van Leningrad (te vergelijken met onze gemeenteraad) uit 595 afgevaardig den bestaat, van wie 243 vrouwen, terwijl 298 leden arbeiders zijn. Burgemeester Isajef vertelde tevens dat Leningrad contact onderhoudt met 25 steden in het buitenland. Hij opperde het denkbeeld van het aanknopen van dergelijke band met een Nederland- tad, een suggestie waarop minister Luns inhaakte door op de mogelijkheid van „brede contacten tussen Leningrad en Rotterdam" te wijzen. Minister Luns verzekerde de burge- leester, dat de Nederlanders grote be langstelling hebben voor Leningrad. Wij weten, dat vele landgenoten een aandeel hebben gehad ih de bouw van de stad, 100.000 AANSLUITINGEN MOGELIJK Tussen de Belgische regie der tele grafie en telefonie en de Nederlandse PTT is in principe overeenstemming bereikt over een gemeenschappelijk semafoonnet. Dit net omvat een draad loos gecodeerd oproepingssysteem via het gewone telefoonnet en een auto matisch daarop aansluitend radio- zendernet. Nadat in de afgelopen maanden, zo wel in Den Haag als in Brussel, overleg hierover is gevoerd, is het te verwach ten, dat nog in de loop van dit jaar door de beide betrokken ministers een overeenkomst daartoe zal worden ge tekend, aldus verneemt het ANP. De Nederlandse dienst zal in de loop van september beginnen, enige tijd later zal de semofoondienst in België ge opend worden. Te zijner tijd zal dus over het gehele grondgebied van België en Nederland het gebruik van de semafoon zonder beperkingen mogelijk zijn. De totale capaciteit van het gezamenlijke net bedraagt dan 100.000 aansluitingen. D belangstelling voor deze nieuwe dienst is in Nederland zo groot, dal reeds voor het begin ervan een wacht lijst moest worden aangelegd. De oproepen, zowel voor de Neder landse als de Belgische aangeslotenen, worden geleid via de thans nog in het Dr. Neherlaboratorium te Leidschendam opgestelde elektronische automaat. Dit zgn. centrale besturingssysteem zal te zijner tijd in de districtscentrale te Den Haag worden geplaatst. Maandag 20 juli zal minister Van Aartsen de brug over het Haringvliet tussen Numansdorp en Ooltgensplaat vanaf de noodzyde openen- Op 20 juii zullen ook de brugwach ters hun werk beginnen als tolgaar ders die bij de N.V. Brugverbinding in dienst getreden zijn. Zoals bekend worden de bouwkosten van deze 1.222 meter lange brug, waarvan voorlopig twee rijbanen in gereedheid gebracht zijn, door het heffen van tol afgelost. Luchtfoto ANP Twee buurmeisjes bij oversteken verongelukt In de Groenestraat in Nijmegen zijn gisteren twee buurmeisjes, respectieve lijk vijf en zes jaar oud, bij het over steken van de rijbaan door een vracht auto gegrepen. Zij waren op slag dood. De kinderen hadden juist in een winkel wat klappertjes gekocht. Samen op een step rijdend, staken zij daarna tussen langs hat trottoir geparkeerde auto's de rijbaan over. De verongelukte meisjes zijn de zesjarige C. Hoekman en de vijf jarige M. P. A. van den Weerden. zo zei hij. Een van de oudste wijken van de stad aan de Neva wordt nog steeds Novaja Gollandija (Nieuw-Holland) ge noemd. De minister overhandigde Isajei enkele geschenken een boek met pla ten over het hedendaagse Nederland en een wandbord waarop een molen staat afgebeeld. De minister besteedde drie uur aan een bezichtiging van de stad. Hij bracht ver der een bezoek aan de erebegraafplaats van Piskaref, waar tienduizenden bur gers en militairen die tijdens het beleg van negenhonderd dagen van de stad door de Duitsers het leven verloren, be graven liggen. Hij plaatste een krans met een rood-wit-blauw lint aan de voet van het zes meter hoge bronzen monument Minister Luns zei gisteravond tot een correspondent van het Russische pers bureau Tass, dat hij de tocht naar Le ningrad als een van de hoogtepunten van zijn bezoek aan de Sowjetunie beschouw de. Vanmiddag vertrok de minister naar Kief. Grote bosbranden aan Riviera Sinds gistermorgen wordt ongeveer honderd vierkante kilometer van de Franse Rivièra door bosbranden geteis terd. Het felst laait het vuur steeds op in de omgeving van Frejus, in het bos van Grimaud en dicht bij Marseille. Vele honderden brandweerlieden en sol daten zijn ingeschakeld om deze groot ste brand sinds jaren in dit gebied te bestrijden. De grote weg naar dit Franse vakan tieoord is op verschillende plaatsen af gesneden. Ook het treinverkeer langs de kust moest worden stilgelegd. In de meest bedreigde dorpen wordt alles in gereedheid gehouden om direct huizen gebouwen te kunnen ontruimen. Bij het vallen van de avond waren gisteren al duizenden hectare bos een prooi der vlammen geworden. De brandweren staan voor een vrijwel ho peloze taak, temeer daar er in dit deel van Frankrijk een harde wind staat Bovendien kan de brand slechts indi vidueel worden aangepakt omdat door de uitgebreidheid van het gebied een massale aanpak onmogelijk is. KITA „Hij brandt nog wel yOLGENDE week zullen we we- ten, wie bij de Amerikaanse verkiezingen de republikeinse tegen kandidaat van de democratische president Johnson zal zijn. Naar het zich thans laat aanzien, zal het Goldwater wezen. Men zou kunnen zeggen: het doet er niet veel toe, Johnson wordt toch her kozen. En dat zal stellig het geval zijn. Maar het kan, ook buiten Amerika, niemand onverschillig la ten, wie de tegenkandidatuur ver werft. Met de kandidatuur van Goldwater is het stellig vreemd gegaan. Ver moeden laat zich, dat de meerder heid der republikeinen met zijn keu ze allerminst gelukkig is. Maar bij de zekerheid dat de kandidaat het toch tegen de president zelf zou afleggen heeft de republikeinse par tij weinig geestkracht getoond. Gold- water heeft ervan geprofiteerd. Dat, hoe het ook zij, een man van zijn denkbeelden het in het Amerika van vandaag zo ver heeft kunnen brengen, moet ook onder ons wel enige bezorgheid wekken. U/lE gemeend mochten hebben, dat ook na zijn aftreden als kanselier de heer Adenauer nog wei van zich zou laten horen, krijgen in deze dagen gelijk. Hij is op het ogenblik bezig, de officië.e buiten landse politiek van Duitsland en tevens die van zijn partijgenoot Er hard bedenkelijk te doorkruisen- Dat Erhard ten aanzien van de verhouding met de Fransman De Gaulle een andere politiek volgt dan hij heeft gevoerd, kan de vroe gere kanselier nauwelijks verkrop pen. De Gaulle zelf heeft dezer da gen te Bonn met Adenauer gecon fereerd en daarbij Erhard onver droten op zich laten wachten. 'Er moest Erhard blijkbaar iets worden ingepeperd. Het punt van verschil is duidelijk. Adenauer was, met De Gaulle, de man van de Frans-Duitse unie, Er hard op zijn beurt is de man van de Europese politiek. Reeds heeft Erhard zich een be kwaam politicus betoond en moge lijk is dat ook iets wat Adenauer moeilijk kan verwerken. Intussen vormt de inmenging van Adenauer, die door de omstreden Strauss wordt gesteund, geen opwekkend beeld. TAE bijna voorbije week heeft ons een opmerkelijk Russisch voor stel bezorgd tot oprichting van een permanente vredesmacht der Ver enigde Naties. Het plan is omzichtig aan de or de gesteld, als moesten de gemoe deren met zorg worden gepeild. Hoe vreemd het klinken moge, daarin zou een aanwijzing kunnen liggen dat het ernstig is gemeend. Geen plan uit propaganda-overwegingen, dat dan ook rustig kon worden ver worpen zonder dat het de indieners zou verdrieten. Neen, er is de Rus sen aan dit plan blijkbaar iets ge legen. Bij de huidige vredesinitiatieven van de V.N. zijn de Russen een beetje buiten spel geraakt, zij het ook uit eigen schuld. Dat doet hun aanzien in de wereld geen goed. Vandaar dit voorzichtige plan. Tegen het plan zelf zijn nog wel bedenkingen in te brengen, van be lang is echter dat het wordt ge zien als een Russische poging, zich zelf weer in te schakelen. En ook dat zou dan behoren tot de zozeer gewijzigde Russische po litiek. Uit deze overweging al is het plan bestudering waard. TEMIDDEN van allerlei andere zaken die ons deze week heb ben beziggehouden is wellicht in de belangstelling wat achterop geraakt de aanvaarding door de Eerste Ka mer van enkele wijzigingen in onze Gemeentewet. Toch zijn die wijzigingen van bete kenis. Zij strekken ter ontlasting van de gemeenteraden, die met na me in de grote steden vaak zwaar belast zijn. Tegelijk beogen zij de afstand tussen het gemeentebestuur en de burgerij, een afstand die al groter is geworden, kleiner te ma ken. Dat zijn belangrijke zaken. Een ge zonde democratie veronderstelt een gezonde werking van de organen, veronderstelt ook een actief beoefen de burgerzin. Ter verwezenlijking van deze doeleinden moet op zijn tijd naar nieuwe vormen worden ge zocht, opdat de oude waarden be houden blijven- Dat was de zin van de wetswij zigingen, waarmee de Eerste Ka mer. behoudens een zekere reser- gehad" da3r' gCen moeite heeft De Amsterdamse onderwereld blijkt zeer zonnige zomer te verwachten, een auto in de Blassiusstraat ver dwenen gisteren 650 bonnebrillen m«t etui's, ter waarde van f 1100. yERSCHILLENDE ojliciële instanties in Friesland rijn nornl enthousiast colleeesrhe?fMn?ed?en.i N V' A<juil,vl,°n te Pandrecht bU Friese bestuurs- ton» «i„. een Tleuieibootverbindinj in te stellen op de tra mom»,,'?,..,. EiiLlimien en SUreren-Amsterdam. Dele diensten worden "Zfp van "SS d' Spoorwegen uitgevoerd met hr£l»ü'V' ?qrvion 5«n nevenvestiging van de Aviolanda-vliegtuigfa- rettpn een P1?n 'ngediend om op deze trajecten vleugelboten in te zetten met een capaciteit van circa veertig passagiers. De reis zou op het tra- l-n Stav®ren E"khu,"n een half uur en op het traject Staveren-Amsterdam van dUrmU"n' D®rg®,.,jke ▼lwgelboten, die bestuurd worden door oud-piloten de niarine-^liegdieMt en met radar zijn toegerust, kunnen een snelheid ontwikkelen van rond 58 kilometer per uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1