Tweede Lauradag bracht regen en windkracht PONSIOEN ZOON Geweldige teamgeest kwam nu tot uiting TOLK Co voor ALLE verzekeringen CAMERA'S en ROLFILMS LAROS VAN DEN ENT Plan voor steun aan de pluimveehouderij Modernisering en vergroting van bedrijven Geen suikerprijs in Laura voor grootste pechvogel De tijd tot 14 oktober Koninklijke Plateel: uitstel van betaling Werk wordt niet heiwat MfflïIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 9 JULI 1964 Weersomstandigheden verhoogden stemming (Van onze sportredactie) ALPHEN „Hé jongens, regent het buiten?" vroeg een gemoedelijke dikke Schiedamse politie-agent, toen gistermiddag een stel druipnatte Laura-ryders het Nutsgebouw kwam binnenvallen. „Welnee man, we heb ben ons alleen de tranen gelachen," luidde het rappe antwoord. Derge lijke opmerkingen en antwoorden kenmerkten de tweede Lauradag, die onder het hoofdstuk „Hoe ver het was en hoe nat" de geschiedenis is in gegaan. Vierhonderdentwintig deelnemers verschenen gistermorgen aan de start. Vijf kwamen zich niet melden van de 432 deelnemers, van wie er ,al zeven waren uitgevallen. In de loop van de dag zou het legioen opnieuw fVijf dapperen verliezen. zeven uur startten de rijders en rs van de A-groep. Ze wilden geen :rliezen, omdat ze het grootste deel e tocht via Rotterdam naar Hoek olland recht tegen de wind in moes- itornen. De B-rijders keken de kat nog wat uit de boom in casu de regen uit ge lucht. Maar die regen hield niet op, jodat ook zij ten slotte om kwart voor Bcht maar van start gingen. Het hoge tempo van de eerste dag k werd natuurlijk niet gehaald. Dat kon j ook moeilijk. Windkracht acht en een - (Advertentie) JULIANASTRAAT 65 ALPHEN a. d. RIJN - TELEF. 2103 ALLE BEKENDE MERKEN FOTO- EN KINOHANDEL fris buitje toe, waren niet de ideale omstondigheden voor een hoog tempo. Vooral niet omdat de meeste rijders na de eerste, vrij gemakkelijke dag, zich 's avonds nog even op de dansvloer hadden gewaagd. Nieuwe fiets De Rotterdamse politie had gisteren nogal met peoh te kampen. Aanvankelijk beperkte de schade zich tot enkele lekke banden, waarvan de eerste al na enkele kilometers ,doch even later begaf een hele fiets het, zodat er een nieuw karre tje uit de voorraad van de Rotterdamse Hermandad moest komen. Met lede ogen keken de Rotterdammers naar hun Schie damse collega's, die de eerste dag niet één pechvogel hadden. In Rotterdam kre gen ook de Schiedammers de eerste lekke band. Het bleef de enige in die groep. In totaal moesten de reparatiewagens giste- :n dertigmaal in actie komen. De Haagse politie kwam er ook dit maal bijzonder goed af. Miss Laura 1963, agente Ans Miedema, draaide vrolijk lachend temidden van de groep mee in de hoop haar Miss-titel te prolongerenMaar er zijn ook andere „Missen.', die iets voor de titel 1964 voelen. Dat blëek uit de hele stemming, die in de hele Laura- karavaan heerst. Een stemming, die puik genoemd kan worden. Geen wanklank werd gehoord, want regen en wind deren de rijders en rijdsters Stevige steun Mej. Van Dolder uit Aarlanderveen vond deze dag zelfs nog gemakkelijker dan de eerste dag. „We kregen nu de harde wind het eerst en de rest hadden Het is bekend: voor GOEDE KLEDING Cafetaria PONT IJSV ARIA'S VLEESCROQUETTEN BITTERBALLEN DIV. SALADES enz. Raadhuisstraat 188 Alphen a. d. Rijn. Tel. 3199. A. DE VOGEL voor RIJWIELEN en BROMFIETSEN VOOR SNOEP, SIGAREN SIGARETTEN Speciaal aanbevolen: GEKOELDE DRANKEN HEINEKEN'S BIER Buffetten NUTSGEBOUW Alphen aan den Rijn we een stevige steun in de rug. Gisteren hadden we een lekkere vaart en bijna op het eind moesten we een kilometers lang traject door de duinen pal tegen de wind in en dat nekte me bijna," zei ze lachend. Er waren er, die er anders over dachten. Broeken persen „Ik ben tot op mijn hemd nat en de rest is ook zo", verkondigde een „geplasticl- ceerde" rijdster bij haar terugkomst in het Nutsgebouw. De regen had op haar kleding haast geen vat gehad. Haar schoenen waren loodzwaar van de regen en haar kleren van het transpireren, om dat de plasticlaag niets doorliet. En met dat euvel hadden de meesten te kampen. Broeken persen De veertien militairen van de Genie uit Alphen stonden meewarig uit Alphen stonden meewarig naar hun broeken te kijken. De vouwen waren er uit. „Van avond persen, jongens," riep iemand. „Helemaal niet, daar hebben we onze mannetjes voor." De gemoedelijke Schiedamse agent bleef lachend zijn grappen rondstrooien. Hij was in een opperbeste stemming. „Kijk gisteren ging het erg makkelijk en op zo'n eerste dag Is er dan wel vrolijk heid maar een echte geest, nee, die is er nog niet. Maar vandaag was die er wel. Een echte teamgeest. Met elkaar door de moeilijkheden heen. Onder deze omstan digheden leer je elkaar goed kennen." Moedig besluit ALPHEN Er is moed voor nodig onder de barre weersomstan digheden zoals gisteren aan een fietstoer van negentig kilometer te beginnen. Nog meer moed is er echter voor nodig na vijftien kilo meter tegen wind in te hebben gereden, de wind in de rug te nemen om de startplaats weer op te zoeken. Die moed bezat gistermorgen de 73-jarige heer A. van Randeraat uit Nieuw Loosdrecht, die al tienmaal de Laura met goed resultaat heeft uitgereden. Gisteren werden de elementen hem te machtig. In Hazerswoude (Dorp) draaide hy om. HU wilde zün gezondheid niet in de waagschaal stellen en de Laura onaangename gevolgen van eigenwüs doorzetten besparen. Een besluit, waar iedere Lauriaan In stilte diep zyn hoed voor afnam. Het is het standaardmiddel tegen pijn en koorts,verkoudheid en griep. Steeds van dezelfde betrouwbare samenstelling, nu in een moderne plastic verpakking. Aspirin, het pijnstillende middel voor de moderne mens. ASPIRI Ndaar staatBAYER achter!" Versterking toekomstige positie (Van onze soc.-econ. redactie) Het landbouwbedrijfsleven heeft het plan opgevat aan de minister van landbouw een plan voor te leg gen ter ondersteuning van de onge subsidieerde pluimveehouderysector, die de laatste jaren vele malen is ge teisterd door het instorten van d< eierprijzen. Thans hebben de eier- prijzen zich, zoals \vy reeds meldden, voor een belangrijk deel hersteld, maar om in de toekomst de klappen beter te kunnen opvangen moeten maatregelen getroffen worden. Een commissie van deskundigen, in gesteld door het produktschap voor pluimvee en eieren en het landbouw schap, heeft een plan uitgewerkt, waar bij voorgesteld wordt in de toekomst de pluimveehouder voor 25 procent tege moet te komen in de kosten voor nieu we hokken en inventaris, indien het hier bedrijfseenheden geldt voor meer dan 1000 dieren. Op deze wijze hooixt het bedrijfsleven de nieuwbouw Gerrit verdiende hem. maar er is. (Van onze sportredactie ALPHEN De Laura is een toerevenemetit en geen wielerwedstrijd. Daarom is er ook geen suikerprijs voor de ongelukkigste rijder. Anders had deze prijs heslist terecht gekomen hij Gerrit. Alle doorgewinterde Lauria- nen kennen Gerrit alleen maar als Gerrit. Bij de burgerlijke stand van Soesterberg staat hij ingeschreven als de heer G. van der Weerd. Sinds de regen- en stormdag van gisteren kennen ook de nieuwelingen in de Laura, Gerrit, de man van de gebroken voorvork. De man, die na omzwer vingen in Rotterdam, Schiedam en Overschie eindelijk een passende voor vork voor zijn toerfiets te pakken kon krijgen en daarna moederziel alleen de barre rit tegen storm en regen in naar Hoek van Holland maakte. In Hoek van Holland kreeg Gerrit aansluiting bij andere rijders van de A-groep. Maar daarmee eindigde het drama „Gerrit" nog niet. De eerste dag waren hij en zijn metgezellen steeds aan de kop van de stoet te vinden. Dat ging nu niet, omdat de A-rijders onge veer 70 km recht tegen de storm in moesten rijden. Gerrits verzorger on kundig van de in Rotterdam gebroken voorvork misrekende zich daardoor in dubbel opzicht. Bij iedere controlepost waar Gerrit kwam, was diens verzorger juist trokken. En Gerrits maag begon steeds harder te protesteren. Gerrit ging door. HU is een echte ..ijzervreter", zei één van de trouwe Laurianen, die evenals de Soesterberger de Alphense rüwielvler- daagse al voor de zestiende keer mee- rüdt. Eindelijk na 110 km bij een geheime controle tussen Wassenaar en Voorscho- waar de rijders en rijdsters onver wachts op gratis chocomel werden ge trakteerd, troffen Gerrit en zijn verzor ger elkaar. Het was inmiddels al half geworden. Enfin de belegde brood jes, de krentebollen en de banaan gingen toch nog wel in, al was de stoere Lauriaan over zijn grootste honger heen. Toen deze ravitaillering achten- de rug as, ging Gerrit opgewekter nog dan anders weer verder. Hij wist dat er in middels alweer meer dan honderd rij ders en rijdsters achter hem kwamen. Het leed was gauw vergeten en de ver zorger was vergiffenis geschonken De man was trouwens ook enigszins mis leid door mededelingen van anderen, die hadden verteld, dat Gerrit allang door was. DE PHILIPS RADIO- EN TELEVISIE-SPECIALIST met de grootste collectie VAN MANDERSLOOSTRAAT 40, ALPHEN a. d. RIJN, TEL. 3838* Slechts enkele Laurnrijders stap ten in Scheveningen even af voor een bezoek aan de Pier. De mees ten reden door bij de aanblik van de ruige zee. Het was toch al zo nat. maar dat verhinderde de Alphen Gazelleploeg niet tot uitbundigheid. Laatste route van de Laura ALPHEN Nog een paar kilo meter en de zeventiende Laura be hoort ook weer tot het verleden. De laatste „wandel"-etappe voor de A-groep is 120 km lang en voor de B-groep 90 km. Van Zwammerdam af wordt in gesloten gelederen de algemene intocht naar Alphen aan den Ryn ingezet, waar de stempel post om kwart voor vier sluit. De route luidt: Groep A: Alphen aan den Rijn (Nutsgebouw), Bos koop, Waddinxveen, Gouda, Gou derak, Berkenwoude, Krimpen aan de Lek, Kinderdijk, Alblasserdam, Papendrecht, Sliedrecht, Hardinx- veld, Giessendam, Giessen, Oude- kerk, Vuilendam, Groot Ammers, Schoonhoven, Lopik, Polsbroeker- dam, Hoenkoop, Oudewater, He kendorp, Lange Ruige Weide, Sluipwijk, Reeuwijk Brug, Bode graven, Alphen aan den Rijn, Zwammerdam. Groep B; Alphen aan den Ryn (Nutsgebouw), Boskoop, Waddinx veen, Gouda, Gouderak, Berken woude, Krimpen aan de Lek, Kin derdijk. Streefkerk, Groot Ammers, vervolgens route groep A. De -oute van de algemene in tocht is als volgt: Zwammerdam, Bruggestraat, Lindenhovcstraat, Kortsteeksterweg, Rijnbrug over Aarkanaal, Raadhuisstraat, Jong- kindt Coninckstraat, Toussaint- straat, Toussaintplein, Van Lennep- straat. Blocmhofstraat, Lijsterlaan, Thorbcckcstraat, Thorbeckeplein, Nutsgebouw. modernisering in de hand te werken, waardoor de Nederlandse pluimveehou derij aan de buitenlandse concurrentie beter het hoofd zal kunnen bieden. Tevens wil men zo het ontstaan grotere bedrijfseenheden stimuleren het afvloeien van kleinere bedrijven bevorderen. Een en ander zou zijn be slag kunnen krijgen in het kader het Ontwikkelings- en Saneringsfonds r de landbouw. In aanmerking tegemoetkoming komen alleen be staande pluimveehouderijbedrijven. Per bedrijf zal de maximum bijdrage f 3250 zijn. 5,5 MILJARD Nederland produceert pier jaar mini maal 5,5 miljard eieren. Hiervan zou op korte termijn een 3 miljard geprodu ceerd moeten worden door bedrijven r dan 1000 dieren. Er zyn op het ogenblik 2 miljoen leghennen op grotere bedrijven; voor 12.000 eenheden van 1000 dieren is dan nu nog plaafs. De inves tering per 1000 dieren bedraagt f 13.000. Verwacht wordt dat op deze wijze de produktie efficieniter en goedkoper zal worden en tegen 1970, wanneer de EEG op volle toeren gaat draaien, de Neder landse pluimveehouderij niet meer me! een verouderde en onrendabele outillage behoeft te werken. In totaal zou deze ondersteuning f 39 miljoen nodig kunnen zijn, wat gespreid over vijf jaar, per jaar een uitgave betekent van f 7,8 miljoen. Het bestuur van het produktschap voor pluimvee en eieren heeft zich gis- termiddag in zyn openbare vergadering achter dit plan geschaard. Alles zal het werk gesteld worden om de drie centrale landbouworganisaties en de nister van landbouw hiervoor te nen. Het plan komt ook in behandeling op de eerstvolgende bestuursvergadering van het landbouwschap- Hoe moeilijk de situatie voor de pluim veehouders in het eerste half jaar 1964 is geweest blijkt wel uiit het feit dart over deze periode slechts 900 mil joen eieren werden geëxporteerd tegen vorig jaar 1100 miljoen. Van de gemid deld gemaakte prijs van f 1,46 per kg konden de voerkosten nog niet betaald worden. Thans is de exportprijs echter f 11 per 100 stuks. Bovendien worden per 1 augustus de EEG-heffin- de Duitse grens lager. TENNIS Maatregel tegen de Russen Tennissers die zich terugtrekken uit een wedstryd zonder daarvoor een gel dige reden te hebben, zullen ln het ver volg geschorst worden. Dit is de inhoud van een reglements- wyziging, die woensdag door de inter nationale Lawn tennis Federatie werd genomen. Volgens insiders is dit het ant woord op de recente weigering van spe lers uit communistische landen om op Wimbledon uit te komen tegen Zuid- Afrikanen. VOETBAL Mr. J. H. Heemstra als praeses afgetreden Mr. J. H. Heemstra, lid van de veel besproken commissie zelfstandigheid van de K.N.V.B., heeft bedankt als voor zitter van de landelijke bond van ama teurverenigingen. Hij doet dat uit pro test tegen het onbegrip en onwil in de amateur-gelederen ten aanzien van de gezondmaking van het vaderlandse voet- baL De stemmina in de Laura is niet kapot te krijgen-. De stromende regen en de moeilijke kuilen en hobbels bij de Wi'helminabrug in Leiden konden gisteren de vro lijkheid bij de rijders en rijdsters niet verdrijven. Waterpolo Voor de eerste klasse van de zomercompetitie-dames vai KNZB werd woensdag gespeeld de ont moeting De Robben-ODZ. De Robben wonnen met 6—0. (Van onze soc.-econ. redactie) De president van de arrondisse mentsrechtbank te Rotterdam heeft gisteren surséance van betaling tot 14 oktober a.s. verleend aan de Ko ninklijke Plateelbakkerij „Zuid-Hol land" te Gouda. Mocht het bedrijf vóór die datum niet aan zijn finan ciële verplichtingen hebben voldaan dan zal de faillisementsaanvrage enkele schuldeisers (waaronder het ministerie van financiën) opnieuw in behandeling worden genomen, Als bewindvoerder is aangewezen mr. F. J. Brevet te Rotterdam. Het voorlipige uitstel van betaling werd de Koninklijke Plateel verleend op verzoek van de raadsman der on derneming, mr. N. A. Koedam te Rot terdam. Naar wij vernemen zal de president-commissaris van de nc loze vennootschap mr. A. de Bruijn te Den Haag (vader van de beide direc teuren mr. A. H. de Bruijn en mr. R. de Bruijn) pogingen aanwenden om tot een vergelijk met de crediteuren te geraken, inclusief de ontslagen 130 werknemers, namens wie de drie be trokken vakbonden een loonclaim zullen indienen van omstreeks f 150-000 voor inkomensderving we gens het niet in acht nemen van op zegtermijnen en het niet uitbetalen van vakantietoeslagen en loon voor niet verleende vakantiedagen. De vakbonden achten het niet uitge sloten dat de directie nu zal pogen het bedryf weer zo snel mogeiyk op gang te brengen en daartoe een beroep op (waarschüniyk een deel van) de werk nemers zal doen het gegeven ontslag als ongedaan te willen beschouwen. De bon den hebben hun leden echter nog gister middag dringend aangeraden het dienst- verband met de Koninklüke Plateel niet te herstellen zolang de onderneming niet ln staat is de nodige financiële zeker heden te verschaffen. „Er is nog geen enkel bewijs dat het bedrijf zijn verplichtingen ten opzichte van het personeel kan of zal nakomen", zo werd ons van vakbondszijde ver klaard. De hoofddirectie van de Neder landse Middenstandsbank heeft de be trokken bondsbestuurders verzekerd dat het lopende krediet „in geen geval" zal worden uitgebreid. Weigering Vóór de president van de Rotterdamse arrondissementsrechtbank gisteren de faillissementsaanvrage in behandeling nam_ heeft de raadsman van de Konink lijke' Plateel de betredeken vakbonden dringend verzocht hun medewerking te verlenen bij het verzoek om uitstel betaling. De bondsbestuurders hebben dit geweigerd, omdat mr Koedam niet in staat was financiële zekerheden Laurianen in een bejaardenhuis ALPHEN Ook het onder dak verlenen aan de Laura- rijders vraagt ieder jaar zo zijn eigen zorgen. Vooral als het gaat om de groepen. Want het grootste deel kan 's avonds niet naar huis. Velen hebben in de loop der jaren een vaste pleis terplaats gekregen. De mun- nen van de Rotterdamse poli tie zijn ieder jaar gast in de Martha-Stichting. Voor de overige politiegroe- pen en de jongelui van de Ha venvakschool heeft men dit jaar onderdak gevonden in het voormalige bejaardentehuis aan de Oudshoornseweg. To taal 84 personen. Dat is dus een groot mannen-huishouden. Kwade tongen beweren dat het „een huis vol herrie" is en dat er bar en boos gelachen wordt. Gekookt wordt er overigens niet. Want al deze mensen krij gen 's avonds hun warme maal tijd in de Chr. Nijverheids school voor meisjes, waar me juffrouw Van Beest ook reeds vele jaren goede diensten aan de Laura bewijst. het ontslagen personeel te verstrekken. Nu er dus geen curator, maar een be- wi-ndvoerder is aangewezen, zullen de vakbonden op korte termijn hun- loont- claim namens het ontslagen personeel indienen bij de directie van de Konink lijke Plateel. Er wordt thans nog hard gewerkt aan de berekening van de be dragen, die de verschillende ex-werk nemers tegoed hebben. Waarschijnlijk zal van de directie gevraagd worden de betaling van deze bedragen binnen tweemaal 24 uur te doen. Mocht aan dat verlangen niet worden tegemoet geko men. dan zullen de vakbonden wellicht een kort geding aanspannen. Verdwenen Intussen is ook duidelijk geworden, dat de directie van de Koninkiyke Pla- teelbakkerU haar verplichtingen ten aan zien van de twee bedrijfspensioenfond sen niet is nagekomen. De premiebeta lingen ten behoeve van het bestaande pensioenfonds werden gedaan tot en met 31 december 1963. Ondanks herhaalde lijk aandringen van de verzekerings maatschappij, waarbij het fonds is on dergebracht, 'werd daarna geen premie meer afgedragen, als gevolg waarvan de verzekeringsmaatschappü zich genood zaakt zag de Verzekeringskamer daarvan in kennis te stellen. Het bedrijf heeft nog tot 23 ju-li de gelegenheid tot betaling, daarna zyn de verhoogde rechten van de verzekerden voor het gehele jaar 1964 verloren. (Er is weliswaar een mogelijk heid voor de ontslagen werknemers om de premiebetaling individueel voort te zetten, doch daarmee zouden zij aanzien lijk duurder uit-komen). Het gaat hier om een bedrag van ca. f 6500. Ten behoeve van het nieuwe, ver beterde pensioenfonds, dat t-z.t. het bestaande zal vervangen, werd door de directie wekelijks f 1.50 van de lonen ingehouden, maar nimmer afge dragen. terwijl ook de „werkgevers premie" niet werd betaald. Dit bedrag beloopt totaal f 6.260. dat geheel in de -schulden-pot" van de onderneming is verdwenen. Daarin verdween ook reeds al het gestorte aandeeffihouders- kapitaal, zijnde f 475.000. VOLLEYBAL Twaalf voorlopigen voor O.S. Tokio Twaalf spelers ryn voorlopig aange wezen voor het Nederlandse volleybal team, dat zal deelnemen aan de Olym pische Spelen van Tokio. De definitieve ploeg zal half augustus worden samen gesteld. De twaalf „voorlopigen" zyn: Ooster- baan, Kooien, Tinkhof, Constandse, De Vink (allen DES), Groenhuysen. Van der Stoep (beiden Libanon), Kortsloot, Van Wijnen (beiden AMVJ), Ewalds (Valuas), Van de Hoek (Orawl) en Swie- ter (Oranje Nassau). Ned. heren in Hengelo tegen Finland Het Nederlandse heren volleybal team zal, ter voorbereiding op de Olym pische Spelen van Tokio, donderdag 27 augustus in de sporthal te Hengelo een wedstryd spelen tegen Finland. Het Nederlandse damesteam, dat oor spronkelijk tegen West-Duitsland zou spelen, komt die avond in Hengelo uit tegen Roemenië. Luitjes liep 100 m te Keulen in 10.5 Sprinter Frans Luitjes heeft woens dagavond ln Keulen de 100 meter gelo pen in 10,5 sec. Desondanks werd do Nederlander derde. De zege ging naar de Amerikaan Henry Carr met 10,3 aee. De Duitser Knlckenberg werd met 10.4 tweede. De lopers verrichtten hun prestatie* onder moeiUjke omstandigheden. Niet alleen hadden zU last van de tegenwind, ook de door de regen zwaar geworden baan beïnvloedde de tyden ongunstig. Een prestatie van formaat leverde voor ruim 20.000 toeschouwers ook do Tsjechische discuswerper Ludwig Da- nek. Hy kwam tot een worp van 62,16 meter en bleef hiermee slechts enkele decimeters beneden het Europese record, dat met 62,45 meter in zijn bezit la. Bij de dames kwam de Westdultse Zenta Kopp op de 80 meter horden tot de. gezien de ongunstige omstandighe den. zeker goede tijd van 10,9 sec. Sterk liep de Australische specialist Ron Clarke op de 5000 meter, die hij won in 13 min. 45,2 sec. De Fransman Michel Jazy, die in 13.49,4 tweede werd, verbeterde het nationale record op da 5 km, waarvan hij met 13.50,2 samen met Michel Bernard houder was. Do Nederlander Joep Delnoye werd zeven de in 14 min. 17,6 sec. Ilenry Carr zorgde later op de avond voor een tweede overwinning door in een tijd van 20,7 sec. te triomferen op de 200 meter. By het polsstokhoog moest wereld recordhouder Fred Hansen de zege dit maal aan de Duitser Wolfgang Reinhardt laten die tot 5 meter kwam. De Ameri kaan werd met 4.90 meter tweede. Ook een goede zege by de dames boek te Erika Pollmann. De Duitse won do 100 meter in 11,6 sec. Haganum-wedstrijd De uitslagen van de zesde ronde van de Haganum-wedstryd lulden met enke le uitslagen van onderbroken partyen als volgt: Van Oortmerssen-Dronkers Rcitsma-Willemsen afg.; Too rman-Wil lem sen afg.: Toorman-Van Ophuijsen afg.; Hoorweg-Timman 0—1; Van DJJ- ken-Toorman 01; Dronckers-Timman 0L I

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9