Rechtspositie gevangenen moet verbeterd worden Huizen van bewaring zijn veel te klein Gevangenen humaan behandelen Krijgt Schoort sporthal in r.k, toeristenkerk? Nijmeegse raad boos op minister Witteveen Natuurlijke ontwikkeling niet tegenhouden Sr:S-sfl."spj& DONDERDAG 9 JULI 1964 Bij astronomisch onderzoek geen kruisantemie De Nederlandse regering heeft met leden van de Belgische regering over leg gepleegd omtrent de gezamenlijke oprichting van een installatie, bestaande uit een aantal radio-telescopen ten be hoeve van het astronomisch onderzoek Om technische en finaciële redenen is af gezien van een constructie in de vorm van een kruisantenne. Nu zal volstaan worden met de opstelling van een tien tal vaste radio-telescopen en een ver plaatsbare telescoop, opgesteld in een lijn oost-west. Voor de telecopen zal een plaats ge zocht worden in de provincie Drente, De Koningin en de Prins hebben gis teren de ambassadeur van Griekenland en mevrouw Verykios en de ambassadeur van Zuid-Afrika en mevrouw Rust een afscheidslunch op paleis Soestdijk ontvangen. Vanochtend heeft de Koningin de ambassadeur van Zuid-Slavië en me vrouw Stambuk voor een afscheidsbezoek ontvangen. Nieuwe vorm: half-open gesticht (Vervolg van pagina l) Het nieuwbouwproject voor de straf- gestictoten te Gouda zal drie gebouwen omvatten, elk van vier paviljoens voor 24 gedetineerden, zodat daar in totaal ca. 300 gedetineerden kunnen worden gehuisvest. Op de terreinen te Veenhui- Regime laatste jaren versacht Van onze parlementsredactie Met het oog op de seksuele moeilijk heden, waarmee vooral langgestrafte gevangenen hebben te kampen, heeft minister Scholten (justitie) een werk groep ingesteld om hem te adviseren over de huwelijksproblemen van de gedetineerden. De bewindsman deelt dit mee in de nota over het gevangenis wezen, die hij thans bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Dit stuk geeft o.m. aan in welke op zichten het regime in de gevangenissen de laatste jaren is verzacht Gewezen wordt op de uitbreiding van de bezoek frequentie, op de opheffing van beper kingen voor de briefwisseling en op de verruiming van de mogelijkheden vooi individuele gedetineerden om in bepaal de omstandigheden het gesticht onder begeleiding te verlaten. Ook wordt nu aan gevangenen toege staan om bepaalde eigendommen, zoals trouwringen, scheerapparaten en schrijf materiaal in hun bezit te houden als dit voor de veiligheid en orde in het gesticht geen grote bezwaren oplevert. Voorts zijn de mogelijkheden tot ontwikkeling ontspanning belangrijk uitgebreid. Verschillende oude gevangenisbibliothe ken werden geheel gesaneerd en aan gevuld met moderne lectuur op allerlei Kans op buien H 'ET weer stond ook vandaag onder invloed van een depressie, waar van de kern nu op het noorden var de Noordzee is gelegen. Om deze de pressie heen stroomde met winden tussen zuidwest en west koele en on stabiele lucht naar ons land, waarin naast opklaringen plaatselijk buien voorkwamen. In verband met een langzame op vulling van de depressie zal de wind wat verder gaan afnemen. Er is ech ter ook morgen nog kans op enkele buien. Bij de zuidkust van Groenland komt een nieuwe depressie tot ont wikkeling. die zich in de richting van West-Europa gaat bewegen. De ze depressie zal morgen nog geen in vloed op het weer in ons land uit oefenen. maar de ontwikkeling er van duidt er wel op. dat het wee óok op wat langere termijn bezien een onbestendig karakter zal behou den. Zon en maan Vrijdag 10 juli: zon op 4.32. onder 20.58; maan op 5.20, onder 22.09; 16 juli: eerste kwartier. Hoogwater Scheveningen 10 juli: 3.18 van.; 15.52 n.m. Strand verwachting De stormdepressie trekt weg naar de Noorse kust. Morgen een verder afne mende wind tussen west en noordwest. Hier en daar nog een bui, maar ook op- I klaringen. Voor het strand te koel. In de middag 15 a 16 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: tegen zaterdag een 1 kleine verbetering, maar van de oceaan trekt een nieuwe depressie in de rich ting van IJsland zodat het algemene weerbeeld nog te wisselvallig blijft met i beneden normale temperaturen. kanten. 2 officieren van het Leger des Heils, 37 aalmoezeniers en 47 geestelijkt raadsmannen van het Humanistisch Ver bond als geestelijke verzorgers werk- 10 predikanten, 7 aalmoezeniers er 1 raadsman zijn in volledige dienst. Ver der zijn nog 9 Israëlitische geestelijken de inrichtingen verbonden. De huma nistische raadslieden werken voor onge ler 200 gedetineerden. Minister Scholten wijst erop, dat de integratie van de geestelijke verzor ging in het gevangeniswezen een gun stige invloed heeft gehad op de hele naoorlogse ontwikkeling van het peni tentiaire beleid. De geestelijke verzor gers zijn lid van de gestichtsraad. van de radiocommissic en van de biblio theekcommissie in de verschillende gestichten. „Zowel langs deze weg als door het houden van spreekuren, het organiseren van contact- en andere avonden voor de gedetieerden, leveren zij naast de strikt godsdienstige zorging zondagse eredienst, kerke lijke vieringen, conferenties en traites een belangrijk aandeel in het wederaanpassingswerk" aldus de be windsman. Geen TV-observatie De bewindsman schrijft in de nota, dat het regime en het klimaat in een straf- gesticht een zo normaal mogelijke om gang tussen mensen moet bevorderen. Het toebrengen van nodeloos leed zal vermeden moeten worden waar dit uit een oogpunt van veiligheid mogelijk is. Met de eis van een menswaardige be handeling van de gevangenen acht de minister onverenigbaar, het observeren van de gedetineerden in hun cel door middel van televisie in gesloten cicuit, behalve misschien in zeer bijzondere gevallen (bijv. bij ernstige gevaar zelfmoord). zullen nieuwe gestichten verrijzen een capaciteit van ca. 150 man (6 paviljoens, elk voor 24 man). De nieuwe vrouwengevangenis bij Arnhem, met de bouw waarvan vijf jaar zal zijn gemoeid, zal plaats bieden aan 75 deliquenten (oorspronkelijk is gedacht aan 100). De overige nieuwbouwplannen hebben o.m. betrekking op de uitbreiding het aantal open gevangenissen (er zijn 1 drie), de inrichting van een nieuw penitentiair trainingskamp voor een be paalde groep kortgestrafte jeugdigen, en de stichting van nieuwe huizen van be waring in Amsterdam. Arnhem. Dor drecht, Maastricht en Zwolle. In bedde laatstgenoemde plaatsen is de grond al aangekocht. Urgent acht de minister voorts de bouwing en vergroting van de bestaande huizen van bewaring. Deze kampen met tekort aa nruimte, z(jn ten dele het gevolg van de betrekkelijk veelvul dige en niet zelden langdurige toepas sing van de voorlopige hechtenis in om land. In verband daarmee heeft de mi nister besloten over de wettelijke rege ling van de voorlopige hechtenis het advies van een commissie in te winnen. Na het gereedkomen van de nieuwe strafgestichten te Gouda zal de minis ter bezien welke van de bestaande ge vangenissen kunnen worden afgestoten. Hij denkt hierbij In eerste instantie aan het buiten gebruik stellen van één of koepelgevangenissen. het voornemen om tussen het ge sloten en open gesticht nog een nieuwi i, het half-open gesticht, in te las- voor gedetineerden die slechts geringe mate van bewaking nodig heb ben. Binnen het gestichtsterrein mogen zij zich vrij begeven naar het werk of naar activiteiten tot ontwikkeling of ontspanning. Het paviljoenstelsel zal dit systeem waarmee in feite in het bestaande „Bankenbos" zal worden gewerkt mogelijk maken. De minister overweegt voorts de af schaffing van de bijkomende straf tot plaatsing in een rijkswerkinrichting gens bedelarij, landloperij, openbare dronkenschap en souteneurschap. De be volking van de rijkswerkinrichtingen is de laatste decennia sterk teruggelopen- De delicten waarvoor de bijkomende straf kan worden opgelegd, komen voort en zekere vorm van onmaatschappe lijkheid, waarvoor buiten de strafwet te genwoordig betere en meer positieve >rmen van benadering bestaan. De strafbepaling betreffende de teneurs zal echter naar het Wetboek Strafrecht worden overgeheveld en misdrijf worden gekwalificeerd, thans, dit heeft een commissie-Stoffels geadviseerd en minister Scholten laat weinig twijfel over bestaan, dat hij dit voorstel zal Rechtspositie De rechtspositie van de gedetineerden, zoals die op het ogenblik is geregeld, acht minister Scholten niet bevredigend. Hij overweegt daarom de invoering van recht van beroep. De Centrale Raad Advies voor het Gevangenisw enz. zal hem hieromtrent adviseren. Met zijn ambtgenoten zal de minister overleg plegen over een mogelijke her ziening van wettelijke yoorechriften (in bijzonder m.b.it. de sociale verzeke ring), op grond waarvan thans zekere voordelen geheel of gedeeltelijk aai gedetineerde en daardoor ook zijn ge zin worden onthouden. De Centrale Raad zal voorts worden geraadpleegd over de vraag of voor de beloning van de ar beid der gedetineerden een ander sys teem moet worden ingevoerd. Uitvoerig bespreekt de minister in zijn nota de problematiek rond de verdeling van de gedetineerden over de verschil lende gestichten. Hij acht liet wenselijk om op wetenschappelijke basis tot verfijning te komen van de selectie en differentiatie naar aanleg, antecedenten, karakter, leeftijd, straftijd e.d. Als een zeer belangrijk punt bij de toekomstige ontwikkeling van het regime in de ge vangenissen ziet de minister het verde len van de gedetineerden in zg. „leef eenheden": groepen van 20 tot 25 die gezamenlijk in een afdeling (pavil joen) verblijven. Jn dit verband maakt hij melding De Tweede Kamer heeft de regering gisteren gemachtigd een deel van de so ciale lasten van de Limburgse mijnen lemen. Zij aanvaardde z.h.s. het wetsvoorstel van minister Andriessen zaken) om per jaar een rijksbij drage van f 25,5 miljoen te storten in de en ziekenkassen van de mijn werkers en mijnbeambten. Deze maatre gel verhoogt voor de werknemers de aan trekkelijkheid van het mijnbedrijf er erschaft de werkgevers de nodige finan ciële ruimte om die stimulerende voorzie ningen te treffen, die voor opvoering var de produktie noodzakelijk zijn. De Ka- n minister Andriessen w eens. dat het wetsontwerp kan bij dragen tot het herstel van het geschokte vertrouwen in Limburg. De maatregel heeft een tijdelijk karakter. Van de overige wetsontwerpen die de Kamer gisteren z.h.s. aanvaardde wij de nieuwe bezoldigingsregeling de leden van de Raad van State en de Algemene Rekenkamer en het voorstel minister Biesheuvel om preventieve maatregelen te treffen tegen de besmet ting met Afrikaanse varkenspest. Hechtenis De gemeenteraad van Schoorl heeft in zijn gisteravond gehouden vergade ring in principe het voorstel goedgekeurd om de te bouwen r.k. toeristenkerk in de maanden oktober tot en met mei open te stellen voor de plaatselijke sportverenigingen. Als deze plannen doorgang vinden zullen sportbeoefenaren van alle gezind ten in de wintermaanden in het kerkgebouw (600 vierkante meter vloeropper vlakte) zaalsporten kunnen beoefenen. Ook de bisschop van Haarlem, mgr. Doodewaard, heeft aan dit plan zijn goedkeuring gehecht. Aan de Nederlandse sportfederatie is gevraagd een bijdrage uit de toto inkomsten te verstrekken ter financiering van dit project. De bouwkosten voor de kerk, die in het centrum van de gemeente Schoorl zal verrijzen, bedragen f 225.000. Indien de kerk tevens als sporthal gebruikt zal worden, vergt dit een extra bedrag van f 110.000. Aan de kerk zal dan een vleugel worden ge bouwd, waar kleed- en douchelokalen en dergelijke worden ondergebracht. Over de financiering van dit plan zijn nog besprekingen, voornamelijk met de Nederlandse sportfederatie, gaande. Ook G.S. moeten nog goedkeuring verlenen. Rijksgoedkeuring voor de bouw van de toeristenkerk is inmiddels verleend. Bij de bespreking van de categorieën an gedetineerden, die in de huizen bewaring worden ondergebracht, deelt de bewindsman mee. dat hij de Centrale Raad ook een advies heeft gevraagd de positie van de tot hechtenis ve deelden. Voor hem is het een vraag of de uitvoering van de hechtenis in de bestaande vorm wel gehandhaafd blijven, en zo neen, of het de voorkeur verdient deze straf geheel af te schaf fen dan wel te trachten aan de executie »n andere inhoud te geven. Van grote betekenis acht de minister de ontwikkeling van het maatschappe lijk werk in de gestichten, o.a. volgens de methodiek van het social casework het groepswerk. Experimenten met groepsdiscussies tussen studenten jonge gedetineerden zijn gaande en van wetenschappelijke zijde gevolgd en beïnvloed. In het algemeen wil mr. Scholten het wetenschappelijk onderzoek methodieken, waarmee het menselijk gedrag in de gestichtssfeer kan w den beïnvloed, krachtig stimuleren intensiveren. Dit onderzoek zal in eerste plaats betrekking hebben op de experimenten met 1. de afzonder lijke internering van verkeersdeli- quenten; 2. de zg- weekendstraf, mee thans in Den Haag een proef wordt genomen: 3 een speciale van uitvoering van korte vrijheids straffen voor jeugdigen; 4. de uitvoe ring van straffen in open gestichten. Van de overige punten waarop volgens de minister het beleid zich in de naaste toekomst zal moeten richten, noemen wij nog: het scheppen van meer opna mecapaciteit in de rijksasielen vo opvang van psychisch gestoorde gevan genen. de bouw van een nieuwe psychia trische observatiekliniek, de overbren ging van het centraal ziekenhuis de strafgestichten in Den Haag. de ont wikkeling van het regiem der kortge straften, verdere verbetering van c tillage voor de arbeid der gedetineer den. de intensivering van de samen werking tussen het gevangeniswezen de reclassering. „Alle te nemeai maat regelen." aldus de bewindsman, „beho ren te worden getoetst aan de beide eisen van de Beginselenwet van nl. de handhaving van het karakter straf en maatregel, en de voorbereiding van de terugkeer der gedetineerden het maatschappelijk leven." HET WEER m EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Madrid Mallorca Lissabon 10 17 13 10 17 12 1.6 10 17 10 0.1 2 21 12 1.1 3 16 12 4 v 3 17 12 2.1 vindsUl 27 15 windstil 26 13 n 2 31 21 windstil 31 16 Personeel Voor wat betreft het gestichtsperso- neel zegt de minister te zullen strev naar intensivering van de werving opleiding, herwaardering van functies en nadere bestudering van de taak der bewaarders, en uitbreiding van dc tenschappelijke staven in de gestichten. De werving van personeel loopt het algemeen stroef, vooral vo< dienstvakken bewaking en gestichts- wacht. N'aar de minister meedeelt is voor het bewakingspersoneel een eigen voor opleiding, een soort „kweekschool van bjjv. één schooljaar, in overweging. Bij de nota zijn enkele bijlagen ge voegd, waaruit o.m. blijkt, dat het Kamer akkoord met steun aan mijnen (Van c e parlementsredactie) Conflict over schadeclaim Prins Bernhard bracht vandaag zijn kwaliteit van inspecteur-generaal der Nederlandse strijdkrachten een bezoek de eerste en tweede groep geleide wapens der Koninklijke luchtmacht, die in Duitsland zijn gelegerd. Ook morgen is hij nog in Duitsland. De Nijmeegse gemeenteraad heeft gisteravond in scherpe bewoordingen het optreden van de minister van financiën veroordeeld bij het vast stellen van een vergoeding voor ge leden oorlogsschade. De raad steunde het college van burgemeester en wet houders in zijn voornemen om bij de Kroon beroep aan te tekenen tegen de beslissing van de minister. Het ging in deze zaak om een bedrag van ruim f 164.000, zijnde het verschil tussen de som van f 215.000 die de mi nister enkele jaren geleden nog wilde betalen als schadevergoeding voor hel de oorlog verwoeste pand Belvoir en bedrag van f 51.000 dat de minister voor dit pand wil geven, waardoor de gemeente een reeds ontvangen voorschot van f 75.000 moet terugbetalen. Toch is deze financiële tegenvaller slechts een bijkomstige voor de Nijmeegse boosheid over deze affaire. De geprikkeldheid in gemeentekring, die duidelijk tot uiting komt in de onlangs gepubliceerde brief wisseling tussen B. en W. en het minis terie, is vooral te wijten aan de beschul digingen, die een ex-gemeente-ambte naar heeft geuit, als zou de gemeente hebben geknoeid met het indienen van claims voor geleden oorlogsschade. Het justitiële onderzoek, dat werd ingesteld naar aanleiding van deze beschuldiging, leverde geen conclusies op, die tot een strafvervolging konden leiden. Toch verlaagde de minister van financiën di rect hierna zijn toegezegde schadever goeding aan Nijmegen drastisch. Her haalde verzoeken van het gemeentebe stuur om deze verandering van ziens wijze te motiveren, bleven onbeantwoord. Zelfs een mondeling onderhoud hier over werd door de bewindsman afge wimpeld. Regering over dagbladpers (Vervolg vaD pagina 1) De ministers zeggen dat het uiteraard nooit op de weg van de regering kan lig gen de garantie te geven, dat de Neder landse dagbladpers ongewijzigd in zijn huidige samenstelling kan voortbestaan. Niemand kan voorspellen welke veran deringen b.v. zullen optreden als gevolg van de technische ontwikkeling en hoe de toekomstige invloed zal zijn van an dere nieuws- en publiciteitsmedia. De regering acht het dan ook onjuist de indruk te wekken, dat het beleid zonder meer gericht zou moeten zijn op behoud van het bestaande aantal kran ten. De pers heeft niet meer het mono polie op het gebied van nieuwsvoorzie ning, opinievorming, kritiek, ontspan ning e.d. Bij het zoeken naar de nood zakelijke aanpassing dient die pers ter. dege rekening te houden met o.m. dt steeds belangrijker wordende rol vat de nieuwe communicatiemedia, die voor het voortbestaan van onze democra tische samenleving evenzeer van es sentieel belang zijn. Dat de verscheidenheid van de vader landse perswereld thans in het gedrang zou komen, wil er bij de regering niet in. Zij acht de bestaande situatie ten deze „bepaald niet alarmerend". Overigens kent zij, dat een gevarieerde en vrije pers een groot ideëel belang kan zijn. Dat neemt echter niet weg, dat het dagblad bedrijf bedrijfsmatig wordt geëxploiteerd en dus ook een economische zijde heeft. Dit nu houdt naar het oordeel vai regering een zekere begrenzing in de consequenties van het ideële belang tal opgelegde gevangenisstraffen in land sedert het begin van deze een stijging vertoon* van 7843 in 1900 tot 9351 in 1935 en tot 10146 in 1960. Rela tief gezien is echter de toepassing de vrijheidsstraf, in 't bijzonder de voorwaardelijk, sedert 1900 sterk ge daald In laatstgenoemd jaar werd nog in 75.64 procent van de gevallen veroordeling wegens misdrijf geheel voorwaardelijke gevangenisstraf opge legd. In 1960 was dit percentage 16.78. De daling is nog steeds aanzienlijk in dien daarbij worden opgeteld de per centages van de geheel en gedeeltelijk voorwaardelijk opgelegde vrijheidsstraf fen: dit totaalcijfer komt voor 1960 op 36.75 pet. Voor de beoordeling van de feitelij ke situatie m.b.t. de executie van vrij heidsstraffen is verder van belang, dat in de laatste 10 jaar ongeveer 60 pet. van de gevangenisstraffen voor minder dan drie maanden en 80 pet. voor min. der dan zes maanden is opgelegd. Er is over het algemeen een tendens naar korter straffen. 31 Ge leeft gaarne, Mieke? Ja-ik, Maar Sanderken Teirlinck zegt, dat het leven geen waarde heeft. En Sanderke is een uitzonderlijk wijs manneke. Hu zegt dat uit oorzaak van zijn broer. Hij doolt echter. Hoelang ligt gij alzo, Mieke? Vijf dagen. En uw eten? Ik kan haast niet eten. Nelle van hier naast komt wel eens en doet mij een beetje eten. Maar wat baat het te eten, wanneer men dood moet? Gij doolt met de dood gelijk Sanderken met het leven, Mieke. Ik doel niet. Binnen drie dagen lig ik over aarde. Gij bedriegt u. Neen, zegde het wijveke beslist. Doods- droom is doodsdroom. Ik zou met de engel mee willen, maar Hendrik zal het mij verweigeren en mij inspinnen met woordzeem. Hendrik is de duivel. Ai-mij, ik geloof dat ik hem nich ten hoor staat hij daar niet achter u? Verbeelding, Mieke. Geen spoor van hem. En dat gerucht is de kater, die gonst op de raamrichel in een riem zon. Zoudl ge er niet uitkomen? Neen, neen, weerde Mieke, haar hand aan die van pastoor Poncke onttrekkend. En zij be gon stilkens te schreien. Mieke. troostte haar pastoor Poncke, blijf liggen als gij dit het liefst doet. Ik zal een Vader-ons voor u bidden. Ja, snikte het vrouwke. En pastoor Poncke zegde luid-op het Onze Vader. Zo, Mieke, nu kunt ge gerust zijn. En wil ik u eens wat zeggen? Over drie dagen zijt gij springlevend en uw droom zal u rook blijken. En eet toch een luttel, Mieke. Baat het niet, het schaadt evenmin. Of drink zo nu en dan een bekertje melk. Ik zal Katrijne bij Nelle elke dag een kanncke melk laten bezorgen. En mor gen kom ik weèrom en we praten gezellig over schelpkens en schaapkes, al navenant. En ge loof maar. dat Hendrik geen teen over uw drem pel wagen zal. Als Poncke een Vader-ons leest, vlucht Hendrik honderdduizend mijlen hier van daan. En op de pastorij en in de Lieve-Vrouwe LEVEN EN DADEN van PASTOOR PONCKE vaD Dam me In Vlaanderen door |AN H. EEKHOUT zal its. voor u bidden. Alla, Mieke, ioi morgen. En pastoor Poncke reed op Socrates huis waarts. En 's anderendaags bezocht hij Mieke weer en constateerde bevreemd, dat zij er veel kwa lijker uitzag dan gister, Hij oppperde, de doctoor van Brugge te verwittigen of haar naar het gasthuis te vervoeren, bij de nonnekes van het Heilige Hart. Doch Mieke wilde van het een noch hel ander weten en dat van die doctor meende pastoor Poncke niet serieus. Doctoren golden hem vijanden van de natuur, levensver- woester de kerkhoven konden u er relaas van berichten en geen medicus werd ooit in de hemel opgenomen contrarie: Zij gieten u de zotste medicamenten in, placht hij te zeg gen, en wanneer ge genezen zijt, ligt ge nog weken ruggelings vanwege hun remedies! Des noens echter verscheen bij Mieke een nonneke, teneinde haar te verplegen. En pastoor Poncke sloot zich op in zijn librije en neusde tot in de nacht in Agrippa, speurend naar een uitleg omtrent de mogelijke macht van dromen. Hij ontdekte niets, wat sloeg op Mieke Marol heur stuk. Hij dubde op Mieke, de handen on der het hoofd en de ellebogen gestut op het schrijfblad. Mensen hadden hun dood gedroomd maar immer betrof het een dood door eel» ramp van buitenaf. Met Mieke lag het anders. Haar teisterde Hendrik. Mieke leed aan een zielskrankte, zonder uitzinnig te zijn. Hendrik was haar dwangbeeld en als zodanig een vol» strekte werkelijkheid. Jaren en jaren leed zij aan hem hetwelk haar, de voormalige rijkemansdochter, de naam van toveresse berok kende. Iedereen sterft zyn apartelyke, zijn eigen dood. Redelijkerwijs zou Mieke dus aan Hendrik moeten sterven. God, Uw wegen zijn duis ter. Gij maaktet Uw aarde niet tot de subliem- ste Uwer planeten, ofschoon Gij het anders ver mocht. Gü hebt er Uw wit mede. natuurlijk. Mieke Marol wordt, mijns erachtens, evenwel te deerlijk geteisterd, evenals Sanderken Teirlinck. De zuiverste zielen doet gij het schrijnendst zeer- nis aan. Ik, Benedict Poncke, priester van Damme, biecht U, er geen draad van te be grijpen. Dat eenmaal boven ons gebeente een beter geslacht moge geboren worden. Amen. De volgende dag werd pastoor Poncke met Ons-Heer bij Mieke geroepen. In gebed schreed hij door de straten en achter hem luidde de koster in koorkleed de bel. De voorbijgangers ontblootten het hoofd of knielden. Pastoor Pon cke bemerkte het amper. Hij kwam bij Mieke en bediende haar. Zij leek als uitgeteerd. Pas toor Poncke's Latijn zong over haar heen. Hij had niet gewild, dat zij biechtte. Uw leven is één bicht geweest, Mieke gij zijt schul deloos voor de Heer-God als een graske. Mieke heur adem minderde snel. Pastoor Poncke aaide heur beenderige hand Ge kunt thans gerust sterven, Mieke. De dood is schoon. De dood is de engel, die gij zaagt die met de lange zwaansvleugels, ge- heug gij u nog? Mieke hijgde, en haar vrije hand krampte in de sargie en in haar ogen verscheen een schrü- te. Ge moogt niet benauwd zijn, Mieke. Gij zult voortaan huizen bij Ons-Heer. Niemand zal u hinderen en gij zult de lof Gods zingen met de andere zielen. Ik geloof, Mieke. dat gij schoon zult kunnen zingen. Ons-Heer zal u horen en naar u monkelen. Ah, Mieke, ik wilde dat ik met u mede kon reizen. Wat is er, Mieke? Wat zegt ge? Hèndrik? In uw darmen? Mieke, geloof dat toch niet. Woel niet zo, Mieke. Wie. gelijk gij, stil sterft in Gods armen, kan geen Hendrik genaken. Gij zult gelukkig zijn. Mieke toch! Het stervende wijveke wilde omhoogkomen, zeeg terug op de peluw en blikte pastoor Ponc ke wanhopig aan. Wat wilt ge Mieke? Ei, ik begrijp het. Het is tóch Hendrik die weérgekomen is, nietwaar? (Wordt vervolgd) Geprikkeld Dit leidde tot een briefwisseling in een zeer geprikkelde stemming, waarbij het Nijmeegs college van B. en W. de minister ten slotte onbehoorlijk bestuur de pers. Het dagbladbedrijf als ge heel maakt deel uit van het nationale economische leven en kan daaruit niet worden losgemaakt als het gaat on m van economische overheidsmaat regelen. In dit licht beziet de regering ook het prijsverloop bij de dagbladpers. Zij meent echter, dat in het gevoerde prijsbeleid de specifieke functie duidelijk in aanmer king is genomen. Immers, sedert 1962 mochten de dagbladen die met een stagnatie in de advertentie-opbrengst te kampen hadden de kosten van kwali teitsverbetering van hun produkt doorbe rekenen in de abonnementsprijzen, hoe wel de prijspolitieke spelregels dit eigen lijk niet toestonden. Sinds 1962 stegen de abonnementsprijzen met niet minder dan 33 pet, terwijl bij de laatste verhoging 6,7 pot in januari jl) ook voor de advertentieprijzen een algehele verhoging an gemiddeld 5 pet werd aanvaard. De houding van enige dagbladen, die het prijsniveau van de anderen niet wil len volgen, schept ongetwijfeld een niet te onderschatten concurrentiefactor. Maar de stelling, dat deze onderlinge con currentie tot overheidsingrijpen (lees: dwingend voor te schrijven prijsverho ging voor alle dagbladen) had moeten lei. den, kan de regering bezwaarlijk aan vaarden. Het prijsbeleid is immers ge baseerd op het bestaan en verder bevor deren van een gezonde concurrentie. „Dat zulks ook ten aanzien van de dag bladen kan gelden, blijkt overigens ook uit hun exploitatieresultaten in het alge meen, welke geenszins aanleiding geven tot een overheidsoptreden. Er zijn immers tal van bladen, die een gunstige, enkele zelfs een zéér gunstige rentabiliteit, be zitten", zo merken de ministers od. In de gisteravond gehouden raadsver gadering werd de scherpe toon in de cor respondentie tussen B. en W. en de mi nister betreurd, doch alleszins verklaar baar geacht. Slechts een raadslid ging uitvoerig in op de gehele historie van de schadevergoedingsregeling. De andere raadsleden bepaalden zich tot de plotse linge en voor Nijmegen juist in deze zaak pijnlijke koerswijziging en de weigering van de minister hiervoor enig motief op te geven. Drs. J. de Leeuw, sprekend namens de K.V.P., noemde de handel wijze van de minister ..minstens onele gant". Het Kamerlid C. Kleywegt, spre kend namens de P.v.d.Akwalificeerde de houding van de bewindsman ,,als laf'. ..onder de maat", en „strijdig met het normale rechtsverkeer". Hij stelde vast, dat het nu J"et meer gaat om de knikkers, doch om het spel. Het is z.i. logisch, dat nu wordt doorgegaan en dat de gemeente de zaak voor de Kroon zal brengen. Concentratie Met klem ontkent de regering, dat de concentratietendens in dc dagbladwereld en de recente opheffing van enkele regio nale bladen door haar economisch beleid zou z(jn veroorzaakt. Er zijn naar haar mening ook geen aanwijzingen, dat deze ontwikkeling het gevolg is geweest van de prijsconcurrentie. Afgezien van de vraag of in dit tijdsgewricht een zekere concentratie wel zo ongewenst is, moet de oorzaak van deze tendens volgens de regering veeleer in structurele verschui vingen, met name in de publiciteitsmedia en in een gewijzigde houding van het publiek, worden gezocht In een dergelijke natuurlijke ontwik keling kan in een democratische samen leving van een overheidsingrijpen althans zolang zekere grenzen niet zijn overschreden geen sprake zijn, zo stel len de ministers. Zij wijden vervolgens aandacht aan dc vrees van de dagblad pers, dat invoering van reclame in de tv. een structurele aantasting van de stijging der advertentie-inkomsten tot gevolg zal hebben. Tou deze vrees inderdaad gerechtvaar digd blijken en zou de teruggang niet kunnen worden gecompenseerd uit de op brengsten van de tv.-reclame, dan kan dit een aanleiding tot prijsverhoging zijn. Waarbij overigens bedacht moet worden, dat de invloed van de t.v.-reclame op de lahdelijke en regionale bladen geheel verschillend kan zijn. De regering acht zich niet verplicht ieder nadeel voor de pers als gevolg van het gebruik van nieuwe media als de tv. te compenseren, maar wil wel. zoals gezegd, bij de beslissing over de reclame in de t.v. de rentabiliteit van de dagblad-, nieuwsblad- en tijdschrlftpers in aanmer king nemen. d m iljoen «anivond Hilversum I. 402 m. 19 00 Sportparade 19 30 Frank Cordell In Hilversum: klank beeld 20 00 Nieuws 20.05 Utrechts Stede lijk Orkeshk oren en solisten: gewijde muziek (In de pauze: lezing over de kin derkruistochten) 22.20 Wekelijks kunstno tities 22.30 Nws 22.40 Journaal met na beschouwing Tour de France 1064 23.10 Pizzicato: Nieuwsflitsen en actualiteiten uit de lichte muziekwereld 23 5'624.00 Nieuws Hilversum II. 298 m. 19 00 Nieuws en weerpraatje 19.10 Koorzang Igr) 1930 Ra- vanavond 19.30 De Flintstonce, tekenfilm (deel 30). NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Brand punt 20 40 Kijk op kust. NTS: 21.10 De schelmenstreken van Scapin, toneelspel KRO: S245 Epiloog.. NTS: 22 55 Journaal 23 00—23.10 Filmverslag van de Tour dc Programma voor morgen Hilversum I. 402 m. VARA: 7 00 Nieuws 7.10 Ochtend gym 7.20 Socialistisch strijd lied 7.23 Lichte gram 17.30 Van de voor pagina. praatje) 8.00 Nieuws en socialis tisch strijdlied 8.18 Lichte gram 8 50 Gym ir 9.00 Te land t 9.40 Morgenwijding. VARA. 10.00 Hobo en piano: moderne muziek 10.25 Kerk orgel concert 10.45 Voor de kleuters 11 00 Nws 110 2 Lichte gram met commentaar 1130 Amus orkest van dc Franse omroep 12.20 Regeringsuitzending: Voor de landbouw 12.30 Meded ten behoeve van land- en '•2 Licht instrumentaal septet 3 30 Dansorkest en zangsolisten 14.00 riool en piano: klass en moderne muziek stereofonische uitzending) 1435 Voor- Iracht 14.50 Tot uw orders: gevar progr •oor de militairen. VPRO: 16.00 Nieuws, tansluitend: Serius genomen: lectuur. lezing 16.15 Populaire klas- klassieke muziek g 18.00 Nws 18.15 1964 18.20 Lichte muziek 18.30 Sportspiegcl 18.40 Jazx-rondo. Hilversum II. 298 ra. NCRV: 7 00 Nieuws 7 10 Dagopening 7.20 Lichte gram 7.45 Ra diokrant 8 00 Nieuws 8.15 Lichte gram Oud worden - jong blijven, muzikale her inneringen 12.30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12.33 Licht instrumen taal kwintet 12 53 Gram. eventueel actua liteiten 13.00 Nieuws 13.15 Licht orkest 13.35 Koorzang (gr) 13.45 Lichte gram 14.05 Schoolradlio 1433 Lichte gram 15.15 Voor de vrouw 15 45 Klass gram 16.15 Duizend schoon. praatje 16.30 Pianoduu: klass cn moderne muziek 17.00 Voordracht 17 20 Vo- De stelling van de dagbladdirecteuren en -hoofdredacteuren, dat het krante- j papier als grondstof in Nederland fiscaal zwaarder wordt belast dan elders In West-Europa, acht dc regering niet in overeenstemming met de feiten. Zjj w(jst erop, dat in Nederland dc totale druk van J de omzetbelasting op de dagbladpers bet laagste is van dc E.E.G.-landen. Dagbla- i den en advertenties z(jn hier vrijgesteld van o.b. Noch in de financiële toestand van de Nederlandse dagbladpers, noch in een j vergelijking van de fiscale positie van die pers met die in de overige E.E.G.-landen 5 kan dc regering dus een aanleiding zien S de omzetbelasting op krantepapier af te J schaffen. Ze wil niettemin een voorstel daartoe overwegen bij de aanpassing van j de Wet op de Omzetbelasting aan de Al- J gemene Wet inzake Rijksbelastingen of j bü een andere daartoe geschikte gelegen- j hcid. Het financiële belang bij verwezen- J lijking van deze vrijstelling kan voor de dagbladpers worden gesteld op f 5 miljoen j per jaar. 5 Licht Instrument»; zending: Bescherming Bevol- Prelude Grave Allemande Moderato' Courante fracaicse. Allegro moUo mode rato. Courante l'ltallenne. Allegro ma TIP troppo- Sarabande. Lento Rigaudon. II. Je; Bcle Hetmlonc. 2. uit „Alceste". II eii Uit ..Pers-ée". Je tie puis en votrc malheur Gerard Souzay. bariton: Engels Kameror kest o.l v Raymond Leppard. m. Jean Galantes". Prélude. Menuets poiir les Philippe Rameau: Suite uit „Los Indes 1 r~"~ riéres. Rigaudons I i IL i Air des li pour Zéphyre. Musette c.. Fleur?. Lourée en ron- 5. Chaconne. Kameror- erts Lamoureux o 1 v. PouIrV: Louis de Froment IV Fi_ „Dialogues des Carmelltee", opei-a" in x bedrijven er. 12 tableaus op tekst van Georges Be manos. Denlse Du val; Dent pc Régtne Crespin; Rita Corn Li- nlnn Fourrier: Glsffle lASvmouticrs. Xavicr Depraz; Paul Fincl- Umis Rialland; Rene BUrêo: Jacqu» K;,RavPhar' Charl« Paul: dJÜÏS! 1 Optra. Dirumt: P|„„

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7