FIDEL CASTRO SPEELT MOOI WEER RIJ VS Maar het maakt weinig indruk in Washington Leuveiiumse beek Kwestie Ziiid-Rhodesië als eerste op agenda KLM, Wereldomroep en Willy le Comte geëerd Adenauer pleit weer voor unie met Frankrijk Mogelijk mijn ervaringen op schrift stellen Jjt een &onte h# DONDERDAG 9 JULI 19IU Cuba bereid tot van alles en nog wat (Van een onzer redacteuren) FIDEL CASTRO, de Cubaan se premier, heeft enkele dagen geleden opvallend vrien delijke woorden gesproken aan het adres van de Verenigde Staten. Plotseling ljjkt hy de vredelievendheid in eigen per soon te zijn geworden. In een interview met een correspon dent van de New York Times verklaarde hij, dat Cuba zich wil verplichten, materiële steun te onthouden aan revolu tionaire bewegingen in de rest van Latijns-Amerika, dat het de wachten rondom de Ameri kaanse marinebasis Guanta- namo op Cuba enkele honder den meters wil terugtrekken om incidenten te voorkomen, dat het de kwestie van de In vluchten boven zijn grondge bied vreedzaam wil regelen en later een gesprek mogelijk wil maken over een schadevergoe ding voor de in beslag geno men Amerikaanse onderne mingen. In ruil daarvoor hoeft Amerika slechts de materiële steun aan subversieve activi teiten op Cuba te staken. Het gebruik van bepaalde interna tionale middelen om zulk een gezamenlijke afspraak te con troleren, wilde Castro niet uit sluiten. worden en dat hij zich daardoor ge noodzaakt zou voelen, Amerika tot an dere gedachten te brengen, ook al zou dat moeten betekenen, dat de cas- tristische ondermijnende activiteiten in Latijns-Amerika moet worden stopge zet. Volgens een correspondent van Associated Press, die kort geleden Cu ba bezocht, is de situatie od het eiland echter in het geheel niet zo alarme rend, als wel beweerd wordt. De greep van Castro op Cuba zou vaster ziin dan ooit. Deze mening hoorde de verslaggever -erkondigen door communistische en inistische diplomaten in Ha- ele Cubanen, of zij nu voor i. Zij zien geen binnenlandse opstand of „.v- cesrijke invasie van bannelingen. Controle Het Cubaanse leger, dat op 100.000 ian wordt geschat, is sterk bewapend goed getraind. Het wordt gesteund door de militie en door reserve-troepen, wier sterkte wordt geschat op 200.000. De mihtiemannen en -vrouwen in khaki- niet Tijdens het interview verklaarde de Cubaanse premier zo terloops, dat een overeenkomst met de Verenigde Staten in de eerste plaats zou afhangen van het goede vertrouwen, dat elk in de I ander heeft. Hier heeft hij wellicht zonder het te willen de spijker od de kop geslagen. Want het is juist een volkomen gebrek aan vertrouwen, dat iedere toenadering tussen de Verenig de Staten en het Cuba van Castro in de weg staat. En het valt dan ook geens zins te verwonderen, dat men in Wash ington dit proefballonnetje van Castro heeft doorgeprikt met de korte en krachtige mededeling, dat er pas een gesprek mogelijk zal zijn. als Cuba heeft opgehouden, een vazalstaat van de Sowjetunie te zijn en als het er van heeft afgezien, steun te verlenen aan pogingen tot omverwerping van rege ringen in Latijns-Amerikaanse landen. Castro, die er tegenover de Ameri kaanse verslaggever sterk de nadruk op legde, dat de Sowjetunie hem heeft ge adviseerd, de betrekkingen met De Ver- verenigde Staten te normaliseren, weet rhija Niettemin blijft het de vraag, waar om hij zoveel moeite doet, tot betere relaties met de Verenigde Saten te ko men. Men beweert wel. dat zijn posi tie langzamerhand onhoudbaar begint te Onrustige Zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten den van de Liga van jonge communis ten zijn verspreid over de scholen, uni versiteiten, winkels en kantoren. Vrou wen zijn georganiseerd in de communis tische vrouwenbond, waarvan Vilma Es- pin, de vrouw van Raoul Castro (broer van de premier) de leidster is. De con trole op de communicaties en de massa media zijn ook machtige elementen om het bewind te steunen in zijn overheer sing van de bevolking van bijna zeven miljoen mensen. Dit complexe, door dringende systeem van controle op den ken en doen verklaart, waarom de Cu banen, ook al mopperen zij, voorzich tig zijn en heel wat minder praten dan zij normaal gewoon zijn te doen. Het aantal politieke gevangenen op Cuba is niet bekend. De schattingen va riëren van 25.000 tot 40.000, maar de zuster van Castro, die enkele weken ge leden naar Mexico uitweek, vertelde dat het er meer dan 75.000 zijn. Sabotase overal. Zij staan op straathoeken of voor gebouwen op wacht. De staatsvei ligheidsdienst, de centrale recherche en de politie zijn goed georganiseerd en letten op elk teken van contra-revolutio naire activiteit. Verder worden alle bur gers in de gaten gehouden door meer dan 100.000 commissies voor de verde diging van de revolutie. De buurtcom- missies (voor bijna elk huizenblok een) hebben tot taak, te weten wie er wonen, wat hij of zij doet en waarom. De com missies letten op ongewoon bezoek. Als men een feestje wil geven, moet men de commissie inlichten. Als er een meubel wordt gekocht, moet de com missie het goedkeuren. Als iemand voed sel hamstert, stelt de commissie een on derzoek in. Voorzichtig Het controle-apparaat strekt zich ver der uit door middel van cellen van de communistische partij in kantoren, fa brieken en op landbouwbedrijven. De le- TOCH IS HET ZO! 1560) Het grootste deel van de bo dem van Gelderland bestaat uit de versneden puinkegel van Maas en Kijn. Deze puinkegel, die in het oos ten zeer dun is en zelfs hier en daar ontrbeekt en naar het wes ten gaandeweg dikker wordt, is door het landijs tijdens de ijstijd flink gestuwd en geplooid, waardoor een allerbekoorlijkst landschap is ont staan dat wat althans de Velu- we betreft pas in onze tijd de waardering van grote aantallen toe risten heeft weten te verwerven. Op de Veluwe stroomt, niet ver van Ermelo, de Leuvenumse beek, die in geologisch opzicht een van de merkwaardigste beken van ons land kan worden ge noemd, omdat hij door geologen wordt beschouwd als een rivierdal, dat reeds vóór de Riss-ijstijd heeft bestaan. Van andere rivie ren in ons land kan dit niet worden ge zegd. Zeker, uit het feit dat Gelderland bestaat uit de restanten die in vroeger tijden door Maas en Rijn zijn aangevoerd, kan ondubbelzinnig worden afgeleid, dat deze rivieren destijds óók reeds heb ben bestaan. Maar zij volgden toen niet de loop die zij thans nemen. Uit de brakwaterrestanten die in Zuid- Limburg zijn aangetroffen, blijkt dat de Maasmonding in het tertiair in Zuid-Limburg lag, waarna zij zich geleidelijk naar het noorden heeft verplaatst. De Rijn heeft in de pre- glaciale periode voor de Gelderse Val lei gestroomd, en de IJssel was des tijds een Rijnarm, die zuidwaarts om de Hettenhcuvel liep. Die rivie ren waren er destijds dus wel, maar zij stroomden niet door de dalen die thans hun naam dragen. De Leuvenumse beek vormt hier op een uitzondering. Het oude Gel derse landschap, dat door brede da len in een aantal plateau's was ver deeld, kende reeds de Leuvenumse beek, ook al droeg die toen nog geen naam. Bij het verschijnen van het landijs drongen de gletscherlobben de oude rivierdalen binnen en stuw den de tereswanden op. En toen het landijs wegsmolt, ontstonden niet in de vroegere rivierdalen beken en rivieren, want de meeste van deze dalen waren verlegd of dichtge- stuwd. Maar de Lèuvenumse beek sleet zijn loop weer uit tussen twee stuwwallen in, tussen het z.g.n. pla teau van Drie en de grote stuwwal van Hattem tot Soeren, precies zijn oude bedding volgend. Het bed van de Leuvenumse beek ligt ongeveer 50 m lager dan het pla teau van Drie en omdat het grond water in het gebied van Garderen en Soeren hoog ligt, wordt van hieruit niet alleen de Leu- voed, maar ook het Uddelermeer. Het is bekend, dat op deze forma ties, die van vóór de ijstijd dateren, tevens de oudste bossen voorkomen, de z.g.n. malenbossen. Uiteraard zijn die door de duizenden jaren die sindsdien zijn verlopen, niet onver anderd gebleven. Desondanks moe ten de malenbossen op de Vcluwc worden beschouwd als de overblijfse len van de oude natuurwouden (die voor het merendeel in de Steentijd al waren gekapt). Denkt u hier eens aan, wanneer u op een heerlijke va kantiedag ver uit de buurt van de stinkende autogassen op de Ve luwe dwaalt? Het hele landschap krijgt dan voor u een ander licht en een andere kleur. Waarmee we zijn beland bij een nieuw hoofdstuk, t.w. de fluortijds- bepallng. Nadruk verboden. Iemand gaf het volgende commentaar op de radio-uitzendingen van de Cubaan se ballingen: „Het is gemakkelijk voor hen, sabotage-instructies te geven. Zij vragen ons bijvoorbeeld, flessen te bre ken of langzaam te werken, of andere dingen te doen om de economie te bena delen. Maar zij zijn daar en wij zijn hier, waar ogen ons volgen. Als ik ge noeg wil verdienen om zelfs de magere rantsoenen voor mijn gezin te kopen, dan moet ik mijn baantje houden en voorzichtig zijn, dat niemand me kan aangeven". Een andere Cubaan zei: „Bannelingen praten over het omver werpen van het regime. Natuurlijk zou den we het graag kwijt raken. Maar thans zo'n kleine 100.000 Becados jongens en meisjes, die re geringsbeurzen hebben ontvangen, be staande uit een kamer, de kost en on derwijs. Zij staan achter Castro. Boven dien zijn er op Cuba nog velen, die het nog slechter hadden, voordat Castro de macht op Cuba veroverde. Gevaar Als Castro dus probeert, de Verenig de Staten gunstiger te stemmen, zal dat niet in de eerste plaats zijn, omdat hij weet dat zijn dagen geteld zijn. Zoals men weet zijn er in de Verenigde Sta ten stromingen, die aandringen op een gematigder politiek met betrekking tot het bewind van Castro op Cuba. Daar staat tegenover de officiële politiek van de regering te Washington, die blijft hameren op het in alle opzichten isole ren van dit regime en er ook bij zijn bondgenoten op aandringt, de economi sche blokkade met Cuba niet te door breken overigens met weinig resul taat. Engeland, Frankrijk en Spanje drijven thans een levendige handel met Cuba. Castro Is er thans alleen nog maar op uit, de Verenigde Staten in een po sitie te manoeuvreren, waarin zij zich genoodzaakt zien, met hem te gaan on derhandelen. Hij kan daarbij heel ge makkelijk beloven, zijn subversieve ac tiviteiten in de landen van Latijns-Ame rika te zullen beëindigen. Niemand kan het controleren. Als de Amerikaanse re gering zijn aanbod zou accepteren, zou zij wel eens bedrogen kunnen uitkomen. Het goede vertrouwen, dat volgens Miller genoemd naast Goldwater De voorzitter van de republikeinse partij, William Miller, zal mogelijk kandidaat voor het vice-president- schap worden als senator Goldwater volgende week op de partijconventie tot kandidaat voor het presidentschap wordt gekozen. Iemand uit de omgeving van Goldwa ter zei gisteren dat Goldwater Miller heeft genoemd als eerste kandidaat voor het vice-presidentschap. Miller is lid van het Huis van Afgevaardigden voor de staat New York. In tegenstelling tot Goldwater stemde hij voor de wet op de burgerrechten Nu in Washington bekend is gemaakt dat de Amerikaanse congrescommissie van orde de voormalige secretaris van de democratische fractie, Bobby Baker, beschuldigd heeft van „grove onregel matigheden" en van het gebruik van lijn functie ..om zich te verrijken" is het niet uitgesloten dat de republikeinen deze affaire als wapen gebruiken tegen president Johnson op de Amerikaanse verkiezingen. Tijdens het onderzoek in het begin van dit jaar had president Johnson in het openbaar bevestigd van Baker een stereofonische platenspeler te hebben ontvangen. De president zei toen dat zijn echtgenote en de heer en mevrouw Baker elkaar af en toe ge schenken gaven. Gemenebestconferentie Succes voor A frikaanse Op de Gemenebestconferentie te Londen heeft president Nkroe- rrtah blijkbaar de laatste Ghanese mop verteld aan mevrouw Ban da- ranaike, de premier van Ceylon. staten TAE conferentie van de gemene- U bestlanden in Londen heeft besloten om de kwestie Zuid- Rhodesië en de onafhankelijkheid van andere koloniale gebieden het eerst te bespreken. Dit bete kent dat de leiders van de Afri kaanse staten die de conferentie bijwonen een overwinning hebben behaald betreffende de agenda. De kwestie Zuid-Rhodesië zal nog vandaag worden behandeld. De Britse regering had de be spreking van dit onderwerp wil len uitstellen tot aan het eind van de conferentie, maar de Afri kaanse leiders hadden duidelijk gemaakt dat ze het vraagstuk van „onze broeders die nog in ■slavernij leven" als hoofdpunt van de agenda wensten te zien. Buiten de conferentie-zaal probe ren diplomaten van het gemenebest een formule te vinden om de kloof te overbruggen tussen de eisen de Afrikaanse staten en de weige ring van de Britse premier Douglas- Home, betreffende een krachtig Brits ingrijpen in Zuid-Rhodesië. De Afri kanen willen een gelijk stemrecht waardoor de drie miljoen in Rhodesië de macht van hun 220.000 blanke heersers zojiden kunnen overnemen. Exportprijzen 1964 uitgereikt (Van een onzer redacteuren) In het Hilversumse gebouw van de Wereldomroep de organisatie, die zoveel goodwill voor ons land kweekt in haar uitzendingen naar alle delen der aarde en daarbij vaak fungeert als wegbereider voor een ander be langrijk facet van onze volkshuishou ding: de export werd woensdag middag een plechtigheid gehouden, waarin organisaties en personen werden geëerd die zich door het sti muleren van de uitvoer van Neder landse producten naar het buiten land, bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. Op deze Wereldomroepmiddag heeft Hilversums burgemeester J. J. G. Boot drie „Exportprijzen van het Jaar" uit gereikt namens de Contactgroep Ex- portkundigen. Ir. J. Luymes. algemeen bedrijfsdirecteur van de K.L.M., nam de prijs in ontvangst voor de Koninklij ke. Luchtvaartmaatschappij. De KLM kreeg de prijs vanwege de hulp, die haar managers en hun medewerkers overzee bieden aan Nederlandse zaken lieden. die in vreemde landen contact zoeken met locale autoriteiten en drijfsleven. Radio Nederland Wereldomroep kreeg de prijs toegekend, omdat ook deze r ganisatie de export van Nederlandse tikelen zo voorbeeldig diende. In de persoonlijke sector ging de dooi de heer Willy le Comte, journa list en tevens hoofdredacteur Nederlands Economisch Pers- viesbureau, dat met bulletins _r dere wijze het Nederlandse bedrijfsle ven uitstekende voorlichting over mo gelijkheden en kansen in het buitenland biedt. De heer Le Comte is ook voorzit ter van de Contactgroep Exportdeskun digen, wier raad van advies in deze on derscheiding nu ook haar eigen voor man heeft willen eren. Tijdens de Wereldomroepmiddag wer den toespraken gehouden door mr. Arn. J. d'Ailly, voorzitter van Radio Neder land Wereldomroep, drs. L. F. Tijmstra, directeur van de Wereldomroep, over „Radio, televisie en exportbevordering", en door de heer Willy e Comte. Boven dien werd een samenvatting gegever van een jaar bedrijfsreportages van de Wereldomroep voor de Engels- er Spaanssprekende wereld. Door een ontploffing van vuurt in Aurangabad, driehonderd km ten noordoosten van Bombay, zijn gisteren acht mensen, onder wie vijf jongens. gewond en vijftig Zeker zeven Afrikaanse staten van het gemenebest willen Engeland er toe be wegen een ronde-tafel-conferentie bijeen te roepen van alle politieke groeperin gen in Rhodesië met inbegrip van gevangengenomen Afrikaanse leiders teneinde een compromis te bereiken over grondwet. Sir Alec is ge kant tegen deze inmenging en hoopt langs diplomatieke weg nog iets te kun- n bereiken. De Indiër Krisjhnamacha- polst intussen de andere afgevaardig- n om een compromis te vinden w ee het gehele gemenebest kan stemmen. Maleisië Op de conferentie werden voorts de kwesties Maleisië en Cyprus behan deld. Premier Rachman van Maleisië on derstreepte nogmaals de ernst van de toestand in Zuidoost-Azië. Hij riep de gemenebestlanden op alle middelen te gebruiken om een oplossing te vinden in het geschil tussen zijn land en Indonesië. De premier van Australië en Nieuw-Zee- land sir Robert Menzies en Keith Ho- lyoake, deelden het standpunt van Rach- dat de kwestie Maleisië een zaak het gehele gemenebest. Over de kwestie Cyprus zei premier Ajoeb Khan Pakistan nog dat hem in Ankara verzekerd, dat Turkije had afge zien van iedere militaire interventie op Cyprus, zo werd van welingelichte krin- Betoging Eerder op de dag hadden buiten het gebouw enkele honderden mensen gede monstreerd tegen premier Nkroemah van Ghana, die naar de conferentie ging zijn luxe wagen geëscorteerd door twee wagens met Britse rechercheurs. De betogers droegen spandoeken met zich mee met als tekst: „Ghana is een gevangenis". Er waren ook mensen bij die demonstreerden tegen de Zuidafri- kaanse apartheid, de politieke gevange nen in Nigerië en andere kwesties die het gemenebest verdeeld houden. Samenwerking Turkije, Perzië en Pakistan tie beleggen. De juiste datum wordt de officiële bekendmaking niet genoemd, doch volgens het Turkse blad ..Milliiet" komt de Sjah van Perzië 19 juli naar Ankara en beginnen de besprekingen dag later. Het doel van de confe- ie, waarvoor de grondslag is gelegd tijdens het recente bezoek van president Ajoeb Khan van Pakistan aan Turkije, zou ten doel hebben tot een nauwe sa menwerking van de drie landen buiten de centrale verdragsorganisatie (Ceivto) te geraken. Van de Cento is ook Enge land lid. Er is al geconfereerd tussen de drie ministers van buitenlandse za ken. Volgens het Turkse blad menwerking moeten leiden tot een poli tieke gemeenschap, die zich ook uit strekt op economisch en cultureel ter rein, en die de drie landen de mogelijk heid geeft hun belangen gezamenlijk te verdedigen. Formosa: voorlopig geen U-2 vluchten De Chinese nationalistische lucht macht heeft de „spionagevluchten" bo- het Chinese vasteland met ingang gisteren tijdelijk stopgezet nadat dinsdag een U-2 vliegtuig verloren was gegaan. Radio Peking meldde dins dag dat het boven Oost-China was neer geschoten. De nationalistische lucht macht zei dat het vliegtuig „een onge luk had gekregen" op de terugweg vai. een verkenningsvlucht. Sinds september is het de derde U-2 die boven commu nistisch China is neergehaald. Dr. Konrad Adenauer heeft vandaag verklaard, dat een poli tieke unie van Frankrjjk en Duits land „een der allerbelangrijkste taken in onze gevaarlijke tijden i^' De oud-kanselier der Bonds republiek maakte deze opmer king in een vraaggesprek met Bildzeitung, het grootste dag blad van Duitsland. Sinds lang is bekend, dat Adenauer een groot voorstander is van De Gaulle's idee van nauwere banden tussen Frank rijk en de Bondsrepubliek. Verder is be kend. dat de voorzitter van de Beierse Christelijke-socialisten. de oud-minister van defensie Franz Josef Strauss, de Gaulle's idee steunt dat beide landen eerst de handen ineen moeten slaan al vorens te denken over een Europese unie van grotere omvang. Op de vraag of dit Europa tot Frank rijk en Duitsland beperkt behoorde te blijven, gaf Adenauer een ontwijkend antwoord Hij zei: „Frankrijk en Duits land zjjn landen met een krachtige eco nomie en een grote bevolking. Wij «Frankrijk en Duitsland) zijn oeide blootgesteld aan druk uit het Oosten. Onze vrijheid zullen wij behouden of verliezen, maar wij moeten ons ontwor stelen aan de huidige situatie van niets doen. Anders zal de Europese gedachte verwateren." Toestel stort neer op huis: vier doden Een straaljager van de Belgische luchtmacht is gisteren in Corenne (Bel gië» op een huis neergestort. De piloot kwam daarbij om het leven en gevreesd wordt dat drie kinderen in het huis dood werden. De kinderen zaten voor de televisie naar de Tour de France te kijken toen de ramp zich voordeed. De moeder werd met ernstige brandwonden in een zie kenhuis opgenomen. Het toestel verongelukte bij de lan ding. Het hoorde thuis op de luchtmacht basis Florennes. Ex-kolonel Stig Wennerstroem. de Zweedse internationale spion die on langs wegens 15 jaar spionage voor Rus land tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld, heeft een nieuwe rijksbe trekking gekregen. In zijn cel in de centrale gevangenis van Stockholm zal Wennerstroem wer ken als schrijver voor een der departe menten. Natuurlijk zal hij geen geheime staatsstukken mogen behandelen. Twee- maar per week krijgt Wennerstroem zijn werk per auto van het departement. De auto neemt dan de gereedgekomen stukken weer mee. voor koud vier dubbeltjes i per echte liter (en nog elke dag thuisbezorgd ook) Mr. Stikker neemt afscheid: I Op een modeshow die binnenkort in een hotel in Kopenhagen zal wor den gehouden, zullen toploze zwempakken en een toploze sarong wor den vertoond. De toe gangsprijs is tien kro nen 5,-). De politie zegt dat optreden moei lijk zal zijn: wie de toe gangsprijs betaalt, ter wijl hij dit van tevoren weet, kan moeilijk een aanklacht indienen tegen overschrijding van de ze delijkheidsnormen. I Nadat hij gedurende dertig jaar zijn dagelijk se route had gelopen be sloot postbesteller Lorin Shipper uit het dorp Wa ter Mill, bij de Ameri kaanse stad Southamp- In het zou doen. vtWolg be zorgde hij nog slechts brieven die belangrijk leken. Onbelangrijke post, waaronder veel drukwerk, deponeerde hij jarenlang in een schuur bij zijn woning. Dezer dagen, vijf jaar nadat Shipper met pen sioen ging, praatte hij zijn mond voorbij. De Amerikaanse PTT is nu druk bezig tweeduizend kilo onbestelde post, die uit het schuurtje van de gepensioneerde bestel ler te voorschijn kwam, alsnog bij de geadres seerden af te leveren. 1 Kikvorsmannen van de Amerikaanse marine hebben onlangs op dracht gekregen de om geving van port Canave ral (Florida) te verken nen omdat de radar van twee polarisduikbo- ten die in deze haven waren gestationeerd een vreemd voorwerp signa leerde. Onmiddellijk dacht men aan spiona ge. maar toen de kik vorsmannen hun onder zoek hadden beëindigd bleek dat het hier geen spionnen betrof maar grote zeeschildpadden. Drie gemaskerde man nen hebben gisternacht omstreeks 12 uur de vi trines in het deftige Pa- rijse Ritz-hotel waar de firma Van Cleef en Steele sieraden tentoon stellen, leeggeroofd. Het is nog niet bekend wat de waarde van de gesto len juwelen was. De drie mannen kwamen in twee auto's aanrijden. Eén van de auto's zetten zij dwars op dc weg waar langs slechts éénrich tingsverkeer is toege staan. Daarna kwamen zij gemaskerd de hal van het hotel binnen. On der dreiging met pisto len hielden zij het per soneel en dc gasten op een afstand, plunder den de vitrines en ver dwenen te voet in dc richting van de nabijge legen boulevards. Het is de derde maal dat de etalages van deze firma werd leeggeroofd. Gistermiddag is de aftredende secretaris-generaal van de Noordatlantische verdragorgani satie, mr. D. U. Stikker, verge zeld van zijn vrouw met een lijn- toestel van de SAS uit Stockholm op Schiphol aangekomen. In het kader van een aantal afscheids bezoeken aan de 12 NAVO-landen zal hij twee dagen in Nederland verblijven. Vandaag zouden de heer en mevrouw Stikker door H.M. de Koningin in audiëntie worden ontvangen. Voorts zal de scheidende secretaris-generaal af scheidsbezoeken brengen bij de mi ter-president, mr. V. G. M. Mariinen. C1. de minister van defensie. P. J. S. de Jong. Mr. Stikker, die het volgens zijn mededeling bij zijn aankomst op Schip hol betreurde dat de minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A H. Luns, in verband met zijn bezoek aan Rusland thans niet in het land is, zal ontvangen worden door de staatssecretaris van het ministerie van buitenlandse zaken, mr. L. de Block. ..Tijdens de toernee langs de 15 NAVO- regeringen, die de laatste drie jaar sa men mijn baas zijn geweest, Deroert mij het afscheid van Nederland meer dan van de andere landen", aldus de heer Stikker. „Het is niet alleen een afscheid van de NAVO, maarook een afscheid van de vele contacten met de Neder landse overheid." Voorts vertelde de heer Stikker, dat hem een „rustiger toekomst" wachtte. Nu hij niet meer aan regeringen i-, ge bonden - „ik ben weer een vrij n.an" zal hij in het bedrijfsleven terugke ren. Bovendien achtte hy het nist uitge-1 sloten, dat hij zou gaan schrijven, niet alleen over de NAVO. maar ook over zijn ervaringen in Nederland tijdens de bezettingsjaren. Voorts noemde hij en kele onderwerpen als ..de Stichting van de Arbeid", „de problematiek var. In donesië", waarbij hij naujv betrokken ic geweest, en „de opbouw van Europa". P anam-president treedt af De president van de Amerikaanse uchtvaartmaat schappij, de heer J. Trippe, is na 37 jaar deze functie bekleed te heb ben tot voorzitter van het college van commissarissen gekozen. Hij zal evenwel een actieve rol blijven spelen in het da gelijkse beleid van de luchtvaartonderne ming. De vice-president, de heer E. Gray die reeds 35 jr. in dienst van dc Panam is zal de heer Trippe als president op volgen. Dit werd door de aftredende pre sident zelf bekend gemaakt na een verga dering van het college van commissaris sen der maatschappij. De heer Trippe. die de luchtvaartmaat schappij in 1927 heeft opgericht en sinds dien zonder onderbreking president van de Panam is geweest, wordt zowel in eigen land als daarbuiten beschouwd als de primus inter pares onder de lucht vaartpioniers. De nieuwe president trad in 1929 als piloot in dienst van de Panam. Hij kreeg ?,i.,5kVW nf-ami door de velc Passagiers- vluchten, die hij in de pionierstijd over de oceaan maakte. In 1952 werd hij be- mTpU v,ce-«"-esilie»' ««e maat-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11