Goede voorstelling van vervelende opera Katerina Ismailowa in H. F. Kwaliteit van muziek slecht Veranderlijke bewolking Automaten met F valse munten j geplunderd Dominee Blonet loopt in de ongevallenwet Samenwerking groot- en kleinbedrijf is vereiste Niet meer uitzenduren dan andere omroepen 7 MAANDAG 6 JULI 1964 opera van Sjostakowitsj „Kate rina Ismailowa, mag denken, het is in elk geval interessant geweest mei het werk kennis gemaakt te hebben. En de voorstelling, die het Kroatiscb Nationaal Theater uit Zagreb zater dagavond in K. en W. ervan gaf, was in alle opzichten ronduit voor treffelijk Maar dat deze opvoering de compositie zelf niet kon redden, spreekt wel voor de slechte kwali teit van de muziek! Maar laten wij eerst iets over het werk vertellen. „Katerina Ismailowa" of zoals het toen heette „Lady Macbeth van Mtsensk" is Sjostakowitsj's tweede opera (zijn eerste was „De Neus", naar de satire van Gogol, die hij in 1928 componeerde) en werd in de jaren 1930—1932 geschre ven. Deze opera kreeg bij haar première in 1934 te Leningrad veel succes en ook in het buitenlar bestond er grote belangstelling voor. .»Iaar toen Stalin In 1936 een voorstelling In Moskou be zocht had en het werk afkeurde, kreeg natuurlijk Sjostakowitsj de volle laag en „het meesterwerk van socialistisch realisme" werd ineens decadent, im moreel, bourgeois, avantgardistisch ('t ergste wat men nu nog in Rusland van een compositie zeggen kan!) Sjostakowitsj moest dus zijn opera te rugtrekken en pas nadat in de Sowjet- unie een meer liberale koers inzake de kunst ging heersen, kwam hij er weer mee voor de dag. Maar hij herzag het werk en in deze versie, nu genaamd „Katerina Ismailowa" ging de première op 8 januari 1963 in Moskou. Daarna kwam Londen aan de beurt en werd de opera ook verder in West-Europa opge voerd. Deze herziene versie nu gaf ook het Kroatisch Nationaal Theater. Herziening Wij kunnen over de herzieningen zelf niet oordelen, omdat wij de oorspronke- j lijke opera niet kennen. Maar afgaande op de veranderde houding tussen Sjosta kowitsj's Eerste Symfonie (1925) plus zijn eerste opera „De Neus" (19281929, die wij wèl kennen) en zijn latere werken, geschreven na 1936. toen de kunst in de Sowjetunie onder strenge censuur stond, van de muziek gevallen zijn. Nu de muzikale rauwheid is wel verdwe- JN HET weekeinde bleef de aanvoer van koude polaire lucht naar West- Europa voortduren. De temperatuur was in De Bilt bijna vijf graden onder normaal. In de nacht van zaterdag op zondag kwam daarbij op verschillende plaatsen in het zuidoosten van het land zelfs nachtvorst voor. Inmiddels ver plaatst het grote hogedrukgebied op de oceaan zich langzaam naar het zuiden. Aan de noordflank ervan komt een diepe depressie tot ontwikkeling, welke zich in de richting van IJsland be weegt. De komende vierentwintig uur zal het weer in ons land waarschijnlijk nog niet onder invloed van de nieuwe oceaandepressie komen. Wel zullen af en toe wolkenvelden overdrijven, samenhangend met een in betekenis af. nemende storing welke over het noor delijke deel van de Noordzee naar het oosten trekt. De temperaturen kunnen in de nacht vooral in het zuidoosten van het land nog weer tot tamelijk lage waarden dalen, maar overdag zullen zij in het algemeen iets hoger worden dan vandaag. ZON EN MAAN Dinsdag 7 juli: zon op 4.19, onder 21.00' maan op: 2.28, onder 19.05. 9 juli: nieuwe maan HOOGWATER SCHEVENINGEN 7 juli: 0.36 vm; 13.10 n.m. Strandverwachting Een volgend storingsfront zal morgen met hier en daar een buitje passeren, zodat het wisselvallige strandweer nog voortduurt. Matige wind tussen zuidwest en west. In de middag 15 tot 17 graden, zeewater 15 graden. Vooruitzichten: nog licht onbestendig, maar door een meer westelijke lucht stroom wat minder koude lucht. en het libretto lijkt nog het meest op een soort „keukenmeidenroman". Sjostakowitsj ontleende de stof aan een novelle van Ljeskow over het leven van de Russische koopmansklassc in de pro vincie. (De koopman wordt in de Rus sische literatuur altijd afgeschilderd als boosaardig, slecht mens. bekrompen hardvochtig). Katerina Ismailowa nu. ongelukkig getrouwd met een rijke kooi> nan en getiranniseerd door haar schoon- 'ader, raakt verliefd op de werkman Sergej, vergiftigt haar schoonvader, ver moordt haar man om met haar minnaar te huwen. Verbannen De moord wordt ontdekt, beiden wor den naar Siberië verbannen en als Sergej haar vernedert en verstoot voor een moeten wij wel aannemen, dat deze ver anderingen aanzienlijk zijn geweest. Ook bij Prokofjef is er een groot verschil tussen zijn werk vóór en na 19351936: De Sowjet-autoriteiten zullen wel "ver de rauwheid van het gegevei In enkele tussenspelen toont Sjosta kowitsj daarentegen veel betere mu ziek en hier en daar, zoals in de laatste scène, het tafereel in Siberië, komt een gevoeligheid voor de dag, die ontroert. Dat Sjostakowitsj veel ontleent aan zijn grote voorgangers, Mahler, Tsjaikovslri, Moessorgski etc., vinden wij in principe niet erg. Absolute originaliteit bestaat niet. Maar hij gaat wel met wat weinig zorgvuldigheid in zijn keuze te werk! Vakmanschap in het instrumenteren behandelen van de stof kan men hem ook niet ontzeggen. Maar toch, het geheel irri teert door de nadrukkelijkheid, door de herhaling, en au fond door de on waarachtigheid van het gegeven en van de muziek. Over de voorstelling niets dan lof. Diri gent Milan Horvat hield steeds de span ning vast, het orkest van het Kroatisob Nationaal Theater speelde formidabel, voor de personages waren allen de juiste stemtypen, de juiste „acteurs" uitgezocht en de regisseur Kosta Spaic liet de hande ling zo levendig zo écht mogelijk lopen. De sopraan Mirka Claric gaf „Katerina Ismailowa" een tragisch accent, Tomislaw Ncralic maakte van de schoon vader een venijnige oude baas, Plero Filippf had voor „Sergej" de juiste ge- HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur G d H J 1 Vllssingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd -Limb. Tbew h bew Belgrado rrfet oni Athene onbe Rome onbe Ajacclo 1. be v 12 16 12 OS Door kordaat ingrijpen van een siga- renwinkelier aan de Amsteldijk te Am- sterdam, heeft de politie zaterdagavond twee jeugdige Amsterdammers kunnen arresteren, die zich de laatste weken j veelvuldig hebben schuldig gemaakt aan het leeghalen van sigarettenautomaten met behulp van valse munten. Het zijn de 13-jarige huisschilder C. S. en de 17- jarige bijrijder F. C. B. Een aantal aangiften bij het bureau Pieter Aertszstraat is met deze arresta- tie afgehandeld. De jongens waren za- terdagavond wederom op pad gegaan en hadden besloten hun geluk op de auto- maat van genoemde winkelier te beproe- j ven. Deze merkte de jongens weliswaar op, maar schonk verder geen aandacht aan hen. Toen dezelfde jongs later echter voor de tweede keer terukwa- men werd hij argwanend. Door een spe ciaal systeem sigarettenautomaat kon hij j vanuit de winkel zien dat er geen gul- dens maar munten de geldlade binnen- rolden. Hij opende de deur, vatte de jongens in de kraag en leverde hen korte tijd later over aan de politie. Deze vond ln de woning van een der verdachten nog een grote voorraad valse munten. Rinkelend protest tegen toploze jurk in Amsterdam Een felle tegenstander van de blote boezemmode in Amsterdam heeft gister- nacht een kleine loden kogel gegooid 5 door de etalageruit van de modezaak boutique Rose d'Or in zuid. waar de eerste toploze japon van ons land ge- etaleerd staat Onder dc deur was bo vendien een briefje geschoren waarop 1 staat: Als maandag die onzedige Japon nog in uw etalage staat, zal uw winkel .n de komende maanden ln brand gesto- J ken worden. De japon, afkomstig van eep Londense firma, is niet beschadigd. Zij is verkocht aan een Amsterdamse mannequin. De eigenaresse van de bou- tique heeft, nadat de japon vrijdag in dc etalage was geplaatst er al vijftien be stellingen op gekregen. Woensdag zal de Japan, als de etalage j wordt veranderd, geen aanstoot meer J geven. De politie aal ln verband met J het dreigement wel een extra oogje in het zeil houden. Nederland met lonen i bijna onderaan In de E.E.G.-ranglijst van loonkosten per arbeiders staat Nederland op de voor- laatste plaats, na Duitsland, Luxemburg, 5 Frankrijk en België, zo blijkt uit eer. E.E G-enquête over 1961. Stelt men de Duitse loonkosten op 100 dan zijn die van de andere E.E.G.-landen: Luxemburg 96, Frankrijk 95. België 8& Nederland 81 en Italië 77. 7}E HULP ARBEIDER bij de Hoogovens te IJmuiden Jan Blonet raakte dezer dagen aan een voet gewond toen als gevolg van een verkeerde manoeuvre een vracht staalplaten van een gewicht van drie ton plotseling ging schuiven. De walsmeester oordeelde het nodig, dat hij zich onmiddellijk bij de bedrijfsarts meldde, die korte metten maakte en de voet in het gips zette. Voorlopig zal hij zijn dagelijkse werkzaamheden niet verriahten- hy zijn pastorie in Rotterdam voor een kosthuis in IJmuiden. Doel. stage lopen bij de Hoogovens ten behoeve van zijn studie aan het (Utrechtse) Univer sitaire Instituut Vormingswerk- Bedrijfsleven, dat onder leiding staat van dr. J. Rupp. Veertien predikanten (zes her- Winkelcentra anders projecteren prostituèe, gooit zij deze vrouw in het •ater en springt er zelf ook in. Een melodrama tot en met Maar Sjostakowitsj in Katerina Ismailowa het slachtoffer de bekrompen 19e eeuwse bourgeoisie „een lichtstraal in een donker koninkrijk", en hij wil sympathie en medelijden voor haar wekken. Wij kunnen ook na deze uitnemende voorstelling onmogelijk vinden, dat hij de idealisering van een moordenares (want dat is ze toch) geslaagd is. En bovendien mist zijn sarcasme in zijn muzikale schildering van het milieu „bourgeois, bekrompen" etc.) Juist doel. omdat hij zo opzettelijk banale grapjes maakt: de dronken priester laat hij een persiflage op een Verdi-aria zingen, de oude schoonvader, die ook wel een groen blaadje lust, zingt iets in de trant van een Weense wals, de politie wordt geper sifleerd met Offenbach-muziek. Allemaal misschien wel grappig, maar allemaal „overdone". ln de opera i\atertna Ismailowa van Sjostakowitsj worden de hoofdrollen gespeeld door Mirka Claric en Piero Filippi. stal te en aantrekkingskracht en zo waren alle figuren goed getypeerd. Ook vocaal viel er veel te genieten, vooral van Mirka Claric en van de basstemmen. Ach het komt zo weinig voor, dat zowel goed ge zongen als goed geacteerd wordt en hier kon men dit nu beleven. K. en W. was redelijk bezet en enthousiaste applaus, de grote waar dering voor de voorstelling zullen de Kroatische gasten goed gedaan hebben Zij hebben een uitstekende indruk achtergelaten. Dra. H. E. Kokee=van den Berg* Indien geen bijzondere maatrege len worden getroffen om de ontwik keling voor hét midden- en kleinbe drijf ia gunstiger banen te leiden, valt te voorzien dat dit in de toe komst nog meer terrein aan het grootbedrijf zal verliezen. Deze conclusie wordt getrokken uit ervaringen die Stichting Algemeen Waar borgfonds voor de Middenstand in de loop der jaren in een aantal winkelcentra heeft opgedaan en waarvan zij in haar jaarver slag over 1963 gewag maakt In de buurt winkelcentra neemt, aldus het verslag, het midden- en kleinbedrijf een sterke positie ln. Het verzorgingsgebied dat door deze centra wordt bestreken is in het algemeen te klein voor de omvangrijke vestigingen van het grootbedrijf. Naarmate het win kelcentrum echter omvangrijker wordt en een groter gebied gaat bestrijken wordt het grootbedrijf belangrijker. Vooral de lenbedrijf Als voornaamste factoren die in het na deel van het midden- en kleinbedrijf wer ken worden o.m. genoemd: het tekort aan ondernemers die voldoende capaciteiten bezitten om grote zaken met succes te kunnen leiden, de te geringe financiële draagkracht, te hoge huren en gebrek aan invloed op de wijze waarop en de vorm waarin de door de planningen ontworpen projecten worden gerealiseerd. Voorts zegt het verslag dat 1963 in het teken heeft gestaan van groeiende samen werking tussen grootbedrijf en midden- en kleinbedrijf bij de stichting van be langrijke winkelcentra in nieuwe woon gebieden. De samenwerking die thans groeiende is kan een omwenteling bete kenen in de wijze waarop binnen het kader van de planologische projecties de winkelcentra worden gerealiseerd. windstil 21 En dat flitsen, Socrates-vnend? God moet toch zien waar hij Zijn regen neerzenden zal? Ln alzijds stapelden de wolken zich. Hee, wij zul len nat worden! Maar ik schouw, daar in die beemd, een stalleken. Reppen wij ons, Socrates. Socrates répte zich. Bij de beemdbalie gekomen, steeg pastoor Poncke van Socrates'rug, lichtte het afsluitsel uit de wig en leidde het dier naar de kramak- kele hut. Hij stiet de deur open. Kom, So crates! sloot ze weder. We zijn veilig, mijn vriend. Ai, welk een weerlicht! Ik ga voor dat vensterken staan, ik wil zien, hoe het land verkwikt wordt. De zon is al verslokt door de wolken. Hoe schielijk zulks zich afwikkelt! Ai, mij, het vlamt mijn ogen bijkans blind, dat licht blijft gij in het deemster, Socrates, Socrates, hoor! Socrates, zie: de régen, de régen! God redt de oogst! O, gij kleingelovigen van Damme! Wat heb ik u gezegd, wat zegde ik u? Régen? Daar hebt gij de regen! De gronden zwelgen ervan. I-Io- sannah! De wind zwiept het water over de aar de lijk uit honderdduizend fonteinen! Wat zegt ge nu nog, boeren van Damme? Héé, wat zoudt ge nu nog kunnen zeggen! Bliksems flitsten grel, het zwerk ratelde, wind vlagen en regens buisten. De hoeven lagen als achter een sluier en mede de Damse stéde. Pas toor Poncke hernam: Een zondvloed. Permintelijk een zondvloed. Socrates! Ge zyt toch niet vervaard? Er valt buiten Gods wil geen musken van een tak. mijn vriend. Deze zegswijze slaat tevens op de ezels, al zou men mij zulks, oppervlakkig gehoord, niet beamen. Hier zijn muskens en ezels één. Héé, ik bedenk daar: het is maal heilzaam, dat Ons- Heer u, ezels geen vleugels geschapen heeft. Stel u voor! er zou geen dakpan gaaf blijven De wijsheid des Heren zij hierom uitzonderlijk geprezen. Gy bevindt u toch niet onder de lek- drup? Neen? Anders Pastoor Poncke tuurde door het spinneweb, vóór een der gebarsten ruit jes gesponnen, over het landschap. Het dacht hem, dat het lichter werd en het onweer min derde. De donder drijft af, berichtte hij Socra tes. En er moet ergens een wak in de wol ken ontstaan en het regent zo bar niet meer LEVEN EN DADEN van PASTOOR PONCKE van Damme (n Vlaanderen door JAN H. EEKHOUT als daareven. Ik zie echter het wak niet. Wacht eens ik mag het rag niet rijten, de spin heeft het zo schoon gevlochten wacht eens, zó kan ik zien ginder gaapt het gat wa rempel, de zon valt erdoor, mijn vriend. We zullen nog efkes geduld oefenen. Socrates, ei, de regen heeft opgehouden. De zon wordt weder gebieder. Wy gaan huiswaarts. Pastoor Poncke voerde Socrates aan de teu gel het stalleken uit. Weer onder Gods hemel hield hij verrast halt, met een ruk het gelaat heffend. Bedwongen jubelend, sprak hij: Socrates! Sócrates! Zie! Zie toch! de We reld is nieuw geworden. Hij verstilde, staarde voor zich uit, keerde zich tot Socrates en zegde gejaagd: Het kan tóch. Socrates het kan toch! God heeft mij, armzalige dienstknecht, gehoor geschonken. Hij heeft mijn gebedswoord mach tig doen zijn. Sócrates: dat is een mirakel! Wie deden mirakelen? De apostelen en de hei ligen. En al ben ik apostel noch heilige, niet temin bewerkstelligde ik een wonder en zulks duidt op een zekere uitverkozenheid Socrates! (Pastoor Poncke werd overmoedig!), ik wil de ze uitverkozenheid beproeven nietwaar?on derzoek alle dingen en Socrates, ziet gij die tronkboom, daar, bij de heg? Welnu Pastooor Poncke strekte de armen naar de wilg uit en sprak magisch: Tronk, kom tót mij! De boom roerde zich niet, Socrates, zegde pastoor Poncke spijtig, het wil niet. Maar, héé, mijn vriend, klaarde het hem, als de boom niet tot Poncke wil komen, gaat Poncke zelve naar de boom dat is opterminst een even groot wonder! En pastoor Poncke voegde de daad bij het woord, begaf zich naar de boom, en beroerde strelend de vochtige schors. Daarna keerde hij bij Socrates terug, haalde een koepikkel uit het stalleke en gebruikte deze om moeiteloos in het zadel te kunnen geraken. Naar huis, mijn vriend. De beemd sopte onder Socrates' hoeven. Zij bereikten de wegel. Pastoor Poncke vergat de balie te sluiten, gulzig als zijn blik zich vergastte aan het gezicht der alom glinsteren de granen. Zij reden Damme binnen. Pastoor Poncke gevoelde zich fier en zijn wedergroet aan de passanten bezat, naast de gemeenlijke minzaamheid, iets wat de parochianen haast bedeesd maakte. Bij het hofpoortje der pastorij klom pastoor Poncke van Socrates af. Hij kwam met het dier binnen het eigen omhein, stapte meteen tot over de gespschoenen in het water en staarde sip op zijn groenselveld, dat niet langer scheen te exi steren, want volledig blank stond van water. Socrates, stiet hij uit, mijn veld is ver loren Teleurstelling donkerde over pastoor Poncke's gelaat, verzwond ten dele. En zo blijmoedig als hem mogelijk was, zegde hy God: Heer, hoe zou ik U hiervan betichten? Wel hebt Gij in al te rijkelijke overvloed mijn veld met Uw regen gezegend, maar schuldig zijt Gij niet. Neen, niet gij zijt hieraan schuldig, doch ik, Bendict Poncke, die U deze moeshof heeft aangewezen! Dooor tal van plassen bracht pastoor Poncke Socrates naar het schuurke: Katrijne zal verder voor u zorg dragen, myn vriend. Danke. Pastoor Poncke ging in huis, sprak in de keuken: Hier ben ik, Katrijne. Het heeft gerégend Zaagt gij onze moeshof begon Katrijne. Ik zag, Katrijne-dochter. Aanvaarden wij. God heeft gegeven en God heeft genomen. Ik doe mijn schoenen en kousenuit en lang mij andere kousen en mijn sleffers. Amen. (Wordt vervolgd) vormden, zes gereformeerden, een chr. gereformeerde en een doops gezinde) lopen zo'n stage: dertien bü de Hoogovens en drie bij de A.K.U., allen als hulp (los) arbeider. TTULP ARBEIDER Jan Blonet -Tl werd te werk gesteld op de walserij en moest helpen bij het afmeten en knippen van staalpla ten, die de ovens verlieten. Maar daarnaast kreeg hij andere karwei tjes opgedragen, ook op andere af delingen, dit vooral om hem enig inzicht te geven in de gang van zaken in het hele bedrijf. Het werk viel hem, eerlijk ge zegd, mee, hU had het betrekkelijk gauw door en het vergde van hem niet eens al te veel lichamelijke inspanning, hoewel hij wel leerde in het zweet zijn aanschijns het brood te verdienen. En toen hij in ..continu" werkte moest ook hy op zondagavond om tien uur op het werk zijn. Maar zijn verzorging was uitste kend. Hij had een kamertje betrok ken bij een collega-arbeider. Op tijd stond het trommeltje met bo terhammen klaar en er was altijd een appel by, ook voor de dorst, want dorstig word je bij een oven temperatuur van 1300 graden. Blonet niet gebleven. Ze wis ten bij de Hoogovens precies dat hij een hervormde dominee was, en daarom werd hij bij zijn titel aan gesproken en niet by zijn voor naam. Het amicale „Jan" was er helemaal niet by. Aan „bekeringswerk" heeft hij niet gedaan. Hij bleek 's avonds toch een tikkeltje te vermoeid om zich over te geven aan allerlei ge sprekken. Als hij vry was, zat hij rustig thuis of om een luchtig praatje te maken met zijn kostbaas of om naar de t.v. te kijken. Doch tijdens het werk zette hij zijn ogen en oren goed open, om dat hij de mens in zijn arbeid ter dege wilde leren kennen. En hij constateerde, dat tussen de arbei ders een grote teamgeest heerst, dat ze helemaal niet doorlopend mopperend hun taak verrichten, en in de cantine waar koffie werd ge dronken kon hij door gesprekken zich nog een beter oordeel vormen. T"\E tijd bij de Hoogovens door- gebracht acht hij buitenge woon nuttig, en wel om vier redenen. 1 Je leert de mens kennen in zijn werksituatie, waardoor de mogelijkheid ontstaat in meer openheid met hem te praten, o Je wordt geconfronteerd met situaties en zaken, die voor een predikant van nut zijn. o Je ontdekt, dat de mens toch niet in zo'n mate een stuk van de machine is als je al tijd had gedacht, en, A Je ervaart, dat het ploegen- stelsel een grote inbreuk maakt op het huiselijk leven. ZUn voorlopige conclusie: De industriepredikant is een besliste noodzaak geworden, de rooms katholieken zijn ons, protestanten, bier in al ver vooruit. Toen ds. Blonet in zijn vorige gemeente Dedemsvaart zich ging verdiepen in de problemen, die de industrialisatie oproept, kon bij er niet meer van los komen. Hij ging zich steeds verder met de proble matiek bezighouden, en van zijn studie is deze stage een onderdeel (geweest). Academische examens DELFT Prop. elektroUchnJscto Inge nieur: H E Barreveid (Den Haagi. C»M N Belderbos (Rijswijk). H J G M Bcnning (Son), N F Benschop (Roermond), R A Beukers (Rotterdam), R K Bleekrode (Den Haag). J J M de Boer (Nootdorp). H Boerc (Rotterdam), G J M Boorsma (Leeuwar den). P A Bubs (Dordrecht), De Buck (Santpoort). 3 Crucq (Roosendaal), C Does burg (Groningen). N J H Duijnisveld (Wa teringen). H J Eikelenboom (Delft). M H van Einden (Wagcningen), SAP Freller (Voorburg). P J Galjaard (Den Haag). BB R W P van der Hulst (Amersfoort). J C de Jager (Vlaardingen), TJA Jon gam a (Am sterdam). F Kappeers (Rotterdam), B Keu velaar (Den Haag). H B Klaassen (Middcl- stum). J G M Klomp (Nijmegen). J 3 A Kooiman (Vcnlo). J Koolstra (Leeuwarden) R B Koolhaas (Den Burg-Texel). J J Kooij- man (Zwijndrecht). H Krsaijertbrink (Gou da). J G W Kurvers (Rotterdam). H T van LootJ (Delft). W H Lugtenaar (Loosdrc-cht) (Rotterdam). J C Mes ■1 Poelje (Den Has*). A H P M van der Put (Geleen). RIL PtJl (Laren). J Qualm (Beerta). A H van de Rhee (Rot terdam). W W J Riedtjk (Rot'erdam). R L J Roetering (Vlaardlngen), O Rompolman (Bllthoven) R van Rij (Numansdorp), 3 M Rtjrwburger (Leiderdorp), J R C Stiphorst en H G Sluis (belden Den Haag), P Smid (Haarlem). H A Smit (Borne). P C van Soest (Rotterdam), R Sommelhalder (Delft) A W Taal (Den Haag), H F Tack (Stads kanaal). W Timmerman (Berkel). A Venema (Rijswijk). J J Verticijen (Bussum). G Vlas blom (Dordrecht), J F Voskuil (Amster dam). B G van der Wal (Grollo). P W Wa- melink (Harden/berg), A Wlllemaen (Rijs wijk). W J F van der Zaken (Schielm). R F van Zijl (Amsterdam), kand. elektro technisch ingenieur: J S Bek Ink (Arnhem) E J Benklioff (Rotterdam). D Blom (Ilpcn- dam), P M Bruljn (Scheveningen), E R Bijlsma. P A Cara] (belden Den Haag). P J H J Co enen (Weert). H L G Gooren (Har derwijk). J G de Graan (Scheveningen). G H L M Heideman (Oldenzaal). 3 3 HHlen (Wassenaar). J A M ter Horst (Den Haag). M J G Janssen (Venray). P J de Jong (Scheveningen), A Ligtenberg (Voorburg), J Mandema (Oegstgceet). B P J Marttin (Nijmegen). K Muntendam (Rtjswjjk). Oei Hwaij Liem (Amsterdam). T 3 Schep (Rot terdam). E de Seneryont Domis (Den Haag) i" 'jy Valkenburg. R Vonk Wagenaar (Alk- lo). HAM Wig- Snel (Delft). (bcidci Haag). A F M Wagenaar (Alk- A Swaseink (Hengelo). H A M Wï (Delft). H J M Willemsen (Wateri gen): Ingenieurs elektrotechnisch Ingenieut: W G Amesz (Gouda), H C Appelo (Zwart sluis) (met lof). W K Bisht (Arnhem). L J M Boelen (Maassen). P L van den Bogen. J van Buuren (belden Den Haag). J J Ca- neel (Bussum). J A Cieremans (Vlaardln gen). A van Delden (Leiden). G C van De venter (Baam), A JM Dingjan, A van Dtjk (beiden Delft),.F P van Enk (Schiedam). K Fischer (Dertt). D A la Fleur (Middel- bamis). P C van der Geest (Den Haag). S H L Herman (Amsterdam). 3 P C Hout man (Den Haag), P J Jongen (Nleuwertha- gen). J H M Klooster (Helmond). Kwee Him Nok (Den Haag). B M Middel (Hille- gom). J Otten (Rotterdam). G Ouwerkerk (Voorburg). W T M Roussel (Arnhem). R J K Schaaf (Hilversum). H L Simons (Rot terdam). J Slingerland (Den Haag). W Snol (Delft). R Unger (Wassenaar). L P J Vee- lcnturg (Hillegom), L A J M J Verhoeven (Breda). J O Voorman (Den Haag). C W G- van der Voort Maarschalk (Arnhem), L H Wal last (Delft). R P van Wijk van Brie-, S Marttookoesoe- mo. w A Thinon. b a den Tuinder (allen Rotterdam). J dc Vilder (Rijswijk) en P J H Wulf en (Rotterdam): doet. economie: W H Weiland. R van Graafciland. J Huis jes (allen Rotterdam). E C H N Zeeven- hooven (Den Haag). J G J X M Broek- meljer (Voorburg) en C A Wijnhorst (Den Haag): kand. i Chr W Sohngen c len Rotterdam) >orschodt AVRO-vrienden staken oppositie voorlopig s groep v vrienden van de AVRO gevoerde beleid, heeft besloten haar oppositie voorlopig te staken. Dit deel de de leider van deze groep, ir. G. E. van de Stadt uit Bllthoven, mee in de in Enschede gehouden jaarvergadering van de AVRO. Hij voegde eraan toe dat dit geschiedde om het bestuur de ge legenheid te geven het AVRO-scheepje weer in goede banen te krijgen. Ir. Van de Stadt had overigens nog wel enige wensen die nog niet vervuld wa- Hij drong aan op verbetering van de onooglijke en sterk verouderde statu ten zodat de leden iets meer te zeggen hebben dan op het ogenblik, zoals hij zei. In het begin van de week heeft ir. v. d. Stadt een gesprek gehad met de voorzitter van de AVRO, waarin hU- veel begrip had ondervonden. „Nadat ik met u gesproken heb", zo zei ir. 'v. d. Stadt tegen de voorzitter, „heb ft hoop dat we een andere richting kun- Avro verduidelijkt plannen Reclamespots op niet hinderlijke ogenblikken zal voor de helft bestaan uit vertegen woordigers van de omroepverenigingen terwijl de andere helft kan worden gevormd door vertegenwoordigers van godsdienstige, culturele en maatschap pelijke stromingen, hiertoe door de overheid aangewezen. De voorzitter wordt benoemd door de kroon. Anderen De AVRO zal met haar program ma op het tweede net dan niet meer uren vullen dan het gemid deld aantal uren van de andere andere organisaties. Ten grote omroepverenigingen. De ove- de reclame denkt men aan invoering riBe uren op dit tweede net kun- «J-:■£- nen worden bestemd voor een ge- derlijke ogenblikken. De inkomsten zamenlijk programma van de ge- uit de reclame, voorzover deze aan het zamenlijke omroepverenigingen, televisiebedrijf ten goede komen, zou- waarbij de AVRO als lasthebster of den Pondsgewijs tussen de verschil- lende componenten op het eerste en uitvoerend orgaan optreedt De tweede net moeten ^orden verdeel(L KRO; NCRV, VARA en VPRO zul len hun programma's op het eer tweede net moeten worden verdeeld. Mr. Slotemakcr wees er op dat het hier om een schets gaat, andere moge- ste net uitzenden. Voor de radio lükheden worden nog onderzocht. een «or^eiijke oplang tot t-v -bestel te verw.ehten, die weer aan- het zgn. leiding kunnen zijn tot nieuwe denk- de be- beelden. Voor het eerst sedert de oorlog heeft de AVRO een ledenverlies geboekt. stand komen. Dit zijn de hoofdlijnen „aangepast AVRO-plan zetting van het tweede t.v.-net' vanmiddag op de algemene vergade- ring van deze omroepvereniging doof Het jaar ^963 dat met459.136 leden"b" haar voorzitter mr. L. H. Slotemaker g0n. werd afgesloten met een ledental werd bekendgemaakt. Het eerste plan Van 446 063. Een verlies dat de AVRO in 1963 bekendmaakte den. vo hield in dat deze omroep op het twee de net een algemeen programma zou verzorgen terwijl op het eerste net de overige 13.073 le- i bekend heeft al leen de N.CJLV. In het afgelopen jaar geen ledenverlies geleden. De oorzaak van de achteruitgang moet vooral u-or ganisaties konden ultzen- den gezocht In het ongunstige klimaat, dat door de activiteiten van velen teg gemoet komt Een programmaraad zal moeten toezien op de uitvoering van het algemene programma. Deze raad Voor radio- en tv-programma's zie pagina 2

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7