Johnson wil gesprek Griekenland - Turkij e Amerikaan in Oost-Berlijn neergeknald Chroesjtsjef tevreden over Scandinavië Spanning aan grens Haïti Tot 1975 kent Europa toenemende welvaart Rusk en Koliler streven naar toenadering met SU Malawi wordt Afrika's jongste onafhankelijke Ta oen &OJtée h# Kevers houden vast 1» s MAANDAG 6 JDLI 19" 1 Dean Acheson bij Tuomioja Het riet er naar uit dat de V.S. en president Johnson zich intensief met de kwestie-Cyprus gaan bezig houden. De voormali ge Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Acheson Nederland als doel van een beloningsreis Onder een 20.000 leidinggeven de figuren in bedrijven en or ganisaties in de Verenigde Sta ten, Canada en Europa wordt in de komende twee jaar een in tensieve actie gevoerd om Ne derland te kiezen als bestem ming van „beloningsreizen" voor employé(e)s, die zich in hun werk bijzonder verdienste lijk hebben gemaakt. Dit is een gevolg van een overeenkomst tussen de Algemene Nederland se Vereniging voor Vreemde lingenverkeer (A.N.V.V.) en een grote Amerikaanse maat schappij, The E. F. Macdonald Company. Na langdurige besprekingen heeft deze maatschappij zich bereid verklaard om bij een groot aantal bedrijven gedu rende een tweetal jaren exclu sief ons land aan te bevelen voor het maken van „belo ningsreizen". Naar verwacht wordt zal door dit nieuwe propa- ganda-initiatief van de A-N.V.V. het aantal Amerikaanse en Ca nadese bezoekers van Neder land in de komende twee jaar in aanzienlijke mate vermeerde ren. „De beloningsreizen" zul len in principe plaats vinden in voor- en naseizoen. In Miinstereifel: Oostfront-SS-ers demonstreerden Op het kerkhof van het Westduitse toe ristenstadje Miinstereifel is zondag een merkwaardige herdenkingsplechtigheid «elf hadden dit kerkhof gekozen als de plaats voor hun reünie, die zU zelf als een bedevaart ter ere van hun „gevallen makkers aan het Oostfront" wilden zien en ook als een demonstratie tegen com munisme en bolsjewisme. Aanvankelijk was de bijeenkomst ver boden door de regering van Noordrijn- Westfalen, maar dit verbod werd later opgeheven, omdat het een plechtige pel grimstocht was naar de graven van twee aan het Oostfront gesneuvelde Bel gische SS-ers. Een Vlaamse priester celebreerde ln Miinstereifel een korte mis en de Vlaam se voorzitter van het comité uitte zich in felle bewoordingen tegen de voorma- SS-dodenherdenklng hadden durven pro testeren De Vlaming P. van Rossum sprak de aanwezigen toe in het Duits, dat hij „de algemene Europese taal" noemde. Ook de term „verdediging van het Avondland" viel herhaalde malen. De bijeenkomst werd scherp in de ga ten gehouden door enkele tientallen po litiemannen. is gisteren in Genève aangeko men om de kwestie te bespreken met V.N.-bemiddelaar de Fin Tuomioja. Tegelijkertijd heeft president John son aan de Griekse premier Papan- dreou een boodschap gezonden waar in wordt aangedrongen op recht streekse besprekingen met Turkije. Johnson vraagt de Griekse premier deze besprekingen met Turkij bevorderen, zonodig door tussen komst van de heer Tuomioja „tenein de een eventuele interventie op Cy prus te voorkomen". Papandreou ontkende tegenover journalisten dat de boodschap een ultimatum of een bedreiging inhield. De Griekse premier zou in antwoord verklaard hebben dat de politiek van zijn regering ten aanzien van Cyprus onveranderd blijft. De Cypriotische minister van bui tenlandse zaken Kyprianoe is even eens in Genève aangekomen. Moge lijk zal ook hij een onderhoud heb ben met Dean Acheson die zich ter beschikking van de onderhandelaars op Cyprus zal houden. Generaal Grivas heeft op het eiland nogmaals verklaard dat aansluiting bij Griekenland de enige mogelijk heid is. Hy noemde zich „de apostel van eenheid met moeder Grieken land". Grivas werd na zijn rede harts tochtelijk toegejuicht door zijn uiter aard Griekse gehoor. Topconferentie in Warschau? Volgens inlichtingen die langs diplo matieke weg in verschillende Weste lijke hoofdsteden ontvangen zijn zou het plan bestaan tegen 20 juli in War schau een „kleine" communistische topconferentie te houden. Als aanlei ding daartoe zou moeten dienen de viering van de twintigste verjaardag van de bevrijding van Polen maar eigénlijk zou het gaan om besprekin gen door de leiders der communis tische partijen van hun uiteindelijke standpunt in het Russisch-Chinese ideologische geschil. Op die conferen tie zouden behalve Chroesjtsjef en Go- mulka, de leider van de Poolse partij, ook Ulbricht, Npvotny (Tsjechoslowa- kije), Kadar (Hongarije), Zjivkov (Bulgarije), Togliatti (Italië), Wal deck Rochet en een nog niet nader genoemde Roemeen verwacht worden. Presidentsvrouw van Cuba in ongenade Mevrouw Dorticos, echtgenote van de president van Cuba, had per vliegtuig naar Mexico willen vertrekken, maar de Cubaanse overheid heeft het verboden. Dit is in Mexico meegedeeld door een passagiere van het vliegtuig in een ge sprek met het Mexicaanse dagblad Ex celsior. Volgens het blad kwam Dorticos op de passagierslijst Duitsers smijten meisje uit auto Het achttien-jarige meisje S. uit Kerk- rade is dit weekeinde nabij Aken door twee Duitsers uit hun auto gesmeten. Zij ligt met een schedclbasisfractuur in het ziekenhuis van Aken. Het meisje had samen met een Duitse vriendin een uitnodiging va nde Duitsers geaccepteerd een eindje te gaan rijden. Toen de jongelui handtastelijk werden, werd eerst het Duitse meisje uit de ïang- zaam rijdende auto gewerkt en daarna Vet Nederlandse meisje. De auto reed to en reeds vrij hard. Nederlands schip redt drenkelingen Het Nederlandse vrachtschip Setas heeft zaterdag 21 overlevenden van de Spaanse tanker Bonifaz in de Spaanse haven Vigo aan land gezet. Een van hen is in het zie kenhuis overleden. De Nederlander bracht ook drie lijken aan wal- De bijna dertien duizend ton metende Bonifaz kwam vrijdagavond ter hoogte van Kaap Finisterre in botsing met de veel grotere Franse tanker Fabiola, die ruim 32.000 ton meet. Op het Spaanse tankschip deed zich direct na de aan\Ta- ring een ontploffing voor waardoor brand ontstond. De gezagvoerder van de Boni faz bevond zich onder de geredden op de Setas. Men vreest dat vele opvarenden in het vuur zijn omgekomen. Er worden nog 21 mensen vermist. De Bonifaz «s gezonken. Op de Franse tankboot deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Zuid-Afrika Communistisch koinplot zou zijn opgerold De Zuidafrikaanse minister van justi tie. Balthazar Vorster, heeft gisteravond meegedeeld dat de ontdekkingen van de politie bij de razzia's van afgelopen week mogelijk zullen leiden tot de „ver nietiging van de door de communisten geïnspireerde ondermynlngscampagne" in de republiek. De politie had een zeer krachtige ra diozender gevonden en tijdbommechanis men en daarmee verband houdende ap paraten die voor sabotage gebruikt kun- nen worden. Een aan'al mensen was bij de huiszoekingen op vrijdag en zater dag gearresteerd. Hij zei dat na de veroordeling van Mandela en zeven anderen op verschei dene plaatsen sabotage was gepleegd. Onder degenen die vrijdag en zaterdag werden gearresteerd een twintigtal blanken, voorzover bekend bevinden zich twee verslaggevers van in Johan nesburg verschijnende dagbladen, de Rand Daily Mali en de Johannesburg Star. De passagiere de presldentsvrouv vallen, evenals d; Castro, Juana, die het land uit te komen. kwestie vertelde da\ ln ongenade is ge- zuster van premier wel ln Is geslaagd Vier jonge Oostberlijners slaag den er in, naar de Amerikaanse sector te vluchten. Oostduitse soldaten hadden een kraan nodig om het voertuig waarmee de ge slaagde vluchtpoging werd onder- nen uit het prikkelidraad te trekken. Een Amerikaanse soldaat is gisteren In een doodstille zijstraat in het com munistische Oost-Berlijn neergescho ten met het oogmerk hem te beroven. Een woordvoerder voor het Ameri kaanse leger weigerde te zeggen, waar om de autoriteiten van mening zijn, dat de soldaat het slachtoffer van een roof overval was geworden. Zijn naam is nog niet bekendgemaakt. De geheimzinnige schietpartij wordt nog onderzocht en de Amerikaanse autoritei ten zijn in dit stadium van het onder zoek niet bereid nadere mededelingen te verstrekken. De geüniformeerde soldaat maakte met een touringcar een rondrit door Oost- Berlijn. Op een gegeven ogenblik miste hij de bus blijkbaar en begon terug te lopen naar de Friedrichstrasse, waar hij via de controlepost Charlie de muur kon passeren. Maar in de buurt bij het Marx-Engels daat om 19 uur 30, toen het dus nog dag was, neergeschoten. De gewonde soldaat werd gezien door de inzittenden van een Amerikaanse militaire Sedan, die toe vallig de plaats passeerde waar hij lag. Hij werd in de auto neergelegd en in allerijl naar het Amerikaanse militaire hospitaal ln West-Berlijn gebracht. Zijn toestand wordt bevredigend genoemd. dijk ontvangen. Prins Péter sinds kort de functie van vice-president van de Fondation de la Culture Euro- penne. Premier Chroesjtsjef van SOW jetunie heeft zaterdag zijn Akershus die hem bij zijn aankomst ver- bezoek aan Scandinavië beëin-welkomd hadden. -. i -jHet afscheid in Oslo was het hartelyk- digd en is, uitgeleide gedaan door,ste dat chroesjtsjef ln Scandlnaviè ten de Noorse autoriteiten, per schip jdeel is gevallen, in scherp contrast^met uit Oslo naar huis vertrokken. 4 I dat t Het bezoek van de Sowjet-premier aan PR A WD A achtereenvolgens Denemarken, Zweden en Noorwegen heeft achttien dagen ge- In een afscheidstoespraak op de kade zei Chroesjtsjef dat zijn bezoek aan Scan dinavië had doen blijken dat er grote mogelijkheden waren voor streven om de wereld een stabiele vrede te verzekeren. ,Wij kunnen niét op vrede wachten, wij moeten ervoor werken." Hij voegde er aan toe dat het beginsel van vreedzaam naast elkaar bestaan in de Scandinavi sche landen was aanvaard en gesteund De regering van de Dominicaanse repu bliek heeft versterkingen naar de grens met Haiti gezonden en de troepen gelast De Russische betrekkingen met Dene marken, Noorwegen en Zweden bieden goede vooruitzichten om, zoals de Fins- Russische betrekkingen, een voorbeeld te worden van goed nabuurschap tussen landen met verschillende sociale stelsels, zo schreef het Russische partyblad Praw- da gisteren in een commentaar op de Scandinavische reis van Chroesjtsjef. Volgens het blad was eens te meer gebleken dat de betrekkingen tussen de Sowjetunie en zijn Scandinavische buren zich uitbreiden en verstevigen. „Noord- Europa kan beschouwd worden als één van de rustigste delen op onze planeet." De politieke sfeer van Chroesjtsjefs be zoek was gekenschetst door het zoeken naar hetgeen de Sowjetunie en deze lan den met elkaar verbond, niet naar wat hen scheidde, aldus de Prawda. Amerikaans rapport concludeert: Levensstandaard gaat omhoog Het „Mirakel" dat Europa in staat gesteld heeft zich uit zijn ruïnes te verheffen tot een wel vaart zonder weerga zal waar schijnlijk op opzienbarende manier voortduren tot 1975. Dat staat te lezen in een studie van het „Twentieth Century Fund", gewijd aan „het nieuwe Europa en zijn economische toekomst". Het Twentieth Century Fund is vereniging zonder winstoogmerk, bedre ven in economische en sociale studie- De voornaamste gevolgtrekkingen v deze nieuwe studie over 18 Westeuro- pese landen zijn de volgende: De bevolking van West-Europa zal in 1975 zijn gestegen tot 342 miljoen te gen 313 miljoen in 1962. Dan zal het gezamenlijke inwonertal van de Ver enigde Staten en de Sowjetunie zijn overschreden. Van dat aantal Europea nen zullen 145 miljoen per week 43 of 44 uur werken en een jaarlijkse vakan tie van minstens drie weken genieten. De produktie zal ongeveer gelijk staan aan 600 miljard dollar (op basis van de waarde van de dollar in I960" dus 90 procent meer dan in 1960. Stijging De gemiddelde produktivlteit van de Europese arbeider zal ten opzichte van 1960 met ongeveer 70 procent zijn ge stegen, de werkeloosheid zal zijn terug gebracht tot 2 miljoen. In 1960 w er meer dan 3 miljoen werkelozen. De openbare en particuliere investe ringen worden becijferd op 1.260 mil jard dollar tussen 1960 en 1975, waar bij nog 545 miljard voor huizenbouw komen. Gaandeweg zal de Westeuro peaan naar de levensstandaard va Amerikaan toegroeien. Naar de samenstellers v menen ligt de sleutel voc kei in het feit dat Europ: massaproduktle n de studie - het mlra- de technie- heeft In 1950 begon zich in West-Europa nieuwe generatie bedrijfsleider» en beiders te doen gelden. Men was van overtuigd dat het noodzakelijk Gesprek De Gaulle-Erhard Bonn zal voorstel doen inzake politieke unie telt" gevaar loopt. De maatregelen zouden verband houden met „bedreigingen" van president Du- valier van Haiti. Voor de kust van Haïti, dat met de Dominicaanse republiek het eiland Hispaniola in de Carabische zee deelt, zijn schepen van de Haitiaanse ma rine gestationeerd. De Dominicaanse minister van buiten landse zaken, Cabral, ontkende dat troe pen van zijn land Haiti waren binnen gedrongen. Deze klacht werd vrijdag door Haiti geuit in een telegram aan de Veilig heidsraad. Zaterdagmiddag is het driejarig jongetje J. Zijlmans te Venlo in een met water gevulde betonnen kuip ge vallen en verdronken. PRESIDENT Charles' de Gaulle en bondskanselier Ludwig Erhard zijn het zaterdag na twee dagen van Frans-Duitse bespre kingen in Bonn er over eens ge worden dat van Duitse zijde voorstellen zullen worden ge daan voor verwezenlijking van een Europese politieke unie. De twee landen zullen hun werk in het belang van politieke, econo mische en militaire samenwer king in Europa voortzetten. Dit werd zaterdag bekendgemaakt door de Westduitse regerings woordvoerder, Von Hase. De voorstellen van Bonn zullen eerst door de ministeries van buiten landse zaken van beide landen worden bestudeerd. Een eventueel gemeenschappelijk Duits-Frans voorstel zou dan aan de overige partners voorgelegd kunnen worden. Op deze manier kan de ,.dode tijd" tot de Britse vei kiezingen in de herfst worden gevuld. Men twijfelt er niet aan dat bij de Duitse voorstellen rekening zal worden gehouden met Engeland, doch de afgelopen twee da gen kon men in Bonn ook geluiden van ongeduld ten opzichte van Enge land vernemen. Erhard heeft zijn ge sprekspartner De Gaulle te verstaan gegeven, dat Bonn niet van plan is eeuwig rekening te houden met Enge land wanneer dit land niet spoedig na de verkiezingen een besluit neemt. kingen van de zes E.E.G.-landen een politieke unie zal kunnen deelnemen, ook wanneer het geen lid van de ge meenschap is, te ver gaan. Zij meent dat nauw overleg in het kader van de West- europese Unie, waarvan ook Engeland lid is, voldoende is. President De Gaulle verklaarde op de voltallige zitting van de Duits-Franse re geringsconferentie voorts dat alle inter nationale gebeurtenissen tot aaneenslui ting van Europa zouden aansporen. Frankrijk werkte met geen land ter wereld zo goed samen als met de Bonds republiek, zo meende De Gaulle. De Franse president zei voorts dat de Verenigde Staten hun aandacht van Eu ropa naar communistisch China rullen verschuiven. De Gaulle is daarom van mening dat West-Duitsland nauwer met Frankrijk zal moeten samenwerken om te zorgen voor zijn eigen problemen in Europa. De omvang en de toenemende belangriikheid van communistisch China zullen dit land tot vijand nummer één van de V.S. maken en ais zodanig de Sowjetunie vervangen, zo meent de Franse president. Zaterdagmiddag is de Franse delegatie naar huis teruggekeerd, na eerst in C Franse ambassade te Bonn een lunch hebben aangeboden, waaraan kansel)* Erhard en bondspresident Lübke en a: dere hoge functionarissen aanzatén. Toespraken op Independence Day Gelukstelegram wisten dat de machines die in de oorlog vernield waren, door ultra-r derne installaties e worden vervangen. machines moesten Massaproduktie Een kleine Duitse persfotograaf kwam er aanvankelijk niet aan te pas, toen de Beatles in Frankfort aankwamen op doorreis naar Lon den. Gelukkig bood een fors ge bouwde oom agent uitkomst. van Chroesjtsjef aan Johnson £)E Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft zaterdag ter gelegen heid van het feest van de onaf hankelijkheidsdag van de V.S. in een toespraak gepleit voor alge hele ontwapening. In zijn rede, gehouden in de Independence Hall in Philadelphia (Pennsyl vania) deed Rusk een beroep op de Russische leiders „om hun deuren te openen zoals de Ameri kanen bereid zijn te doen voor een systeem van buitenlandse in spectie dat een vermindering van de bewapening mogelijk zou maken". Dc bewindsman zei voorts dat Ame rika voorstander is van het vermeer deren van kontakten met volken van de Oosteuropese staten en Rusland. „Wij juichen gemeenschappelijke on dernemingen zoals ontzouting van wa ter waarover Russische geleerden en de onze het onlangs eens zijn gewor den toe," aldus Rusk. Hij voegde er aan toe: ..President Johnson heeft dui delijk te kennen gegeven, dat wij zul- len voortgaan elk probleem te bespre- ken, elke overeenkomst te sluiten, el- i ke maatregel te nemen, die het logsgevaar zou kunnen doen vei j deren zonder te kort te doen aa belangen en de veiligheid van de vrije wereld". j Tezelfdertijd sprak de Amerikaanse ambassadeur in Moskou. Foy D. Kohier.' eveneens ter gelegenheid van de Inde-| pendence Day. In een rede van elf en een halve minuut in het Russisch, waar van een geluidsfilm is gemaakt, citeer-1 de de ambassadeur een zinsnede uit de Amerikaanse onafhankelijkheidsverkla ring: „Leven, vrijheid, en het streven naar geluk, zijn fundamentele rechten' er aan toevoegend dat het Russische volk ook deze fundamentele aspiraties deelt. Kohier wees op kleine gebeurtenissen die de betrekkingen tussen Amerika en Rusland hebben verbeterd. Hij noemde in dit verband het partiële kernstopver- drag en de speciale telefoonverbinding tussen het Witte Huis en het Kremlin. De ambassadeur herinnerde het Russi sche volk aan de dood van president Kennedy. „Onze nieuwe president is met energie en verbeeldingskracht begonnen aan de taak, net hartstochtelijk streven van president Kennedy, naar gerechtig heid zonder gebruikmaking van geweld in het binnenland en naar vrede in het buitenland, voort te zetten." aldus Koh-' Ier. Hij zei dat Amerika het onderlinge begrip met Rusland wenst te bevorderen en besloot zijn rede tenslotte met de woorden: „Wij zien uit naar de dag waarop onze volken zich vrijelijk van het ene land naar het andere zullen kun nen bewegen." President Johnson heeft eerder gelukwens van premier Chroesjtsjef ont vangen. Het telegram luidt: „Waarde heer president: Ter gelegenheid van de nationale feestdag van de Verenigde Staten van Amerika. Independence Day verzoeken wij U onze felicitaties en vriendschappelijke wensen te aanvaar- .U, persoonlijk en het Ameri- "jpt was ondertekend door prepiier en president kaanse volk". de Russische Brezhnef. Na eraan te hebben herinnerd dat de Verenigde Staten 16 miljard dol- lar aan Marshall-hulp voor de Euro pese wedergeboorte te hebben ge leend, zeggen de schrijvers: In 1962 was de Westeuropese produktie on geveer honderd procent meer dan voor de oorlog, dank zij de technie ken van massaproduktie. Voor de oorlog steeg de produktie van de Europese arbeiders slechts met 1 procent per jaar, tussen 1950 en 1960 is dit aangegroeid tot 3,7 procent per jaar. Weliswaar moet Europa op de Verenigde Staten een belangrijke achterstand inhalen. Het bruto na tionale produkt bedroegt in de VS in 1960 7.296 dollar, in West-Europa 2.397 dollar, per arbeider. Ten aanzien van het aandeel van de overheidsorganen in de Europese ex pansie komt het rapport tot de conclu sie dat: De regeringen van West-Euro pa hun deelneming aan de industriële ondernemingen niet schijnen te moeten uitbreiden. Zelfs in de landen met een socialistische structuur neigt men meer tot staatscontrole dan tot staatseigen dom. De huidige verdeling van werk zaamheden tussen de openbare sectoren en de particuliere zou zo moeten door gaan, zolang een redelijke economische welvaart blijft bestaan en er geen be langrijke oorlog wordt gevoerd, aldus bet rapport. Nyassaland wordt t« middernacht Malawi en Afrika's 37-ste onafhankelijke staat na 73 jaar Brits bestuur. Voor de plechtigheden ter gelegenheid van deze gebeurtenis zijn vertegenwoordigers van tachtig landen naar Blantyre, de hoofd stad, gekomen. De hertog van Edln- I burgh, echtgenoot van koningin EUza- i beth, zou vanmorgen de officiële docu menten waardoor het land onafhanke lijk wordt, overhandigen. Malawi, dat deel uitmaakte van de inmiddels ontbonden federatie met Rho- desië, zal binnen het Gemenebest blij ven. Premier Hastings Banda zei tijdens de onthulling van een onafhankelijkheids monument nabij Blantyre: „De blanke heerst niet meer over ons en daarom is er geen reden voor wrijving tussen ons en de blanken". Hij sprak zich uit tegen onafhankelijkheid van Zuid-Rhode- sië onder de huidige blanke minder heidsregering. (Hij steunt de Afrikaan se nationalistische beweging daar.). Noord-Rhodesië wordt op 24 oktober on afhankelijk. Het kabinet van dr. Banda is een van de jongste ter wereld. De gemiddelde leeftijd is 35 Jaar. Hij spreekt daarom vaak van „mijn jongens". Hij is zelf 58. President Soekarno naar Nederland De Indonesische dagbladen hebben veel aandacht geschonken aan berich ten uit Den Haag, die zeggen dat de Nederlandse regering overweegt pre sident Soekarno voor een bezoek aan Nederland uit te nodigen, wanneer het bezoek van minister Luns aan Indo nesië een succes mocht blijken te zijn. Minister Luns zal omstreeks 25 juli in Djakarta aankomen en zal gedurende zeven tot tien dagen door de Archipel reizen en besprekingen met Indone sische leiders voeren. Minister Luns zal de eerste Neder landse minister zijn, die Indonesië be- yoekt sedert de beide landen vorig jaar de diplomatieke betrekkingen hebben hervat. President Soekarno ia nog nooit in Nederland geweest I In de Oostfranse plaats Grenoble waren sater dag voor het eerst mo- nokini's (toploze biki ni's) te koop. Er ging slechts één van de hand, gekocht door een En gels meisje dat ver dween zonder het bad pak eerst te passen. I Nassir en Gektzjak Gassimof, belden 119 jaar oud, hebben te Za- roesli in Azerbeidsjan (Rusland) hun 103-jarige huwelijksfeest gevierd, zo meldt het Russische persbureau Tass. Zij zijn nog goed gezond. De streek moet wel een uit stekend klimaat hebben, want zij telt 200 Inwo ners van over de hon derd. De oudste is on langs 137 geworden. I Een jury van 36 tele visiecritici uit twaalf landen heeft zaterdag ln Venetië de Westduitse Catarina Valente de bes te soubrette van Eurovi sie bevonden, de Frans man Yves Montand de beste zanger ln het popu laire genre, de Australi sche Joan Sutherland de beste klassieke zange res, de Engelse Catheri ne Boyle de beste om- roepster, de Italiaan Walter Chiari, de beste komiek, de Engelsman Kenneth More de beste acteur, de Spanjaard Antonio de beste klassie ke danser cn de Fran- Caise Zizi Jeanmaire de beste revuedanseres. Zij zijn winnaars van de „tv-Europrijs van de «tad Venetië" en zullen daar op 1 september deelnemen aan een show die op Eurovisie wordt vertoond. I Polltie-agenten uit acht Amerikaanse departe menten moesten giste ren dekking zoeken te gen stenen en andere projectielen om een or deverstoring te onder drukken van een groot aantal jongeren die op een strand wilden sla pen tijdens het jazzfesti val in Newport in Rhode Island. Bijna 100 jonge lui z'jn gearresteerd in politiewagens en gevorderde autobus naar drie gevangenissen bracht. I Trud, het Russische dagblad van de vakbe weging, wist gisteren te melden dat Rusland voor de eerste maal een film gaat maken over het leven van Karl Marx. De film, waar voor de opnamen deze maand beginnen is ge baseerd op de Russische roman De roof van het vuur. De rol van Marx wordt gespeeld door de toneelspeler Igor Kwas- ja uit Moskou. Mijnwerkersbetoging in Dortmund De in Dortmund bijeengekomen mijn werkers uit de zes E.E.G.-landen van de by het I V.V.V. aangesloten bonden heb ben zaterdag in de Westfalenhal in Dort mund een betoging gehouden voor instel ling van een Europees mynwerkerstatuut de ding" van de regeringen en de onderne mers in de landen van de Europese ko- staalgemeenschap tegenover het statuut hekelde. Hij noemde deze hou ding reaktionair en niet in het belang van de Europese eenheid. Guthermuth had slechts lof voor de Italiaanse werkgevers, positieve houding tegenover het I statuut Ruim een half procent van de Ne- an epilepsie, atiënten ko- derlandse bevolking lijdt Van de ongeveer 70.000 men er naar schatting 50uu in aanmer king voor klinische behandeling of lang durige verpleging in een gespecialiseerd epilepsiecentrum. Een van deze nieu we verpleegcentra zal staatssecretaris Bartels op 9 juli a.s. in Heeze (Bra bant) openen. 1557) Op allerlei wijzen proberen in- de taak van reiniger, of opruimer op secten vaak hun doe) te bereiken, zich te hebben genomen. Uliekevers smokkelen bijv. hun lar- Uet spreekt vanzelf, dat de kevers ven langs velerlei wonderlijke we- moeten zorgen de poot van de hom- gen in de bijencellen binnen. De mei. die voor hun vervoer zorgt, vrouwtjes van de oliekever leggen stevig vast te houden. Een onder- haar eieren ergens in de grond. De zoeker heeft eens nagegaan hoe hieruit gekomen larven beklimmen krachtig een kever zich vastklemt later wcldeplanten. zoeken de blots Htj het losrukken zou de kans groot men op en blijven daar zitten zon- zijn de hele poot van de hommel *ebrni><en, tot het hun uit te trekken. Het kevertje liet niet gelukt zich aan een wilde bij vast los, zelfs niet toen de poot van dc nkm'U' hommei in een pincet werd vastge- De bij draagt dan - ongewild - klemd e„ met een tweede pincet zo ff »fTer.?rVf d®lbiJenwon,n* b'nnen krachtig aan de kever zelf werd ge- ej J,, de cej trokken, dat zijn kopborststuk er af u—erd gerukt! Met het overgeble- en stuk van de kever wandelde de hommel weg, maar later bleek hU deze restanten toch te zijn kwijtgeraakt. Soms zeulen de hommels wel 3 op 4 van dergelijke kevertjes met zich mee. zonder daar van klaarblijkelijk last of hinder te ondervinden. Eens werd zelfs waar- Intussen ondergaat de keverlarve genomen dat een kever zich aan een merkwaardige verandering; er de lip- of kaaktaster van een treedt eigenlijk een nieuwe larve- hommel had vastgeklemd, waar- vorm te voorschijn, die in staat is na de hommel alle mogelijke moei- slch In de honingmassa voort te be- te deed om zich van de lastpost te wegen en zich de zoete massa waar ontdoen, zonder daarin te slagen ln zij leeft goed laat smaken. Eenmaal vastgebeten, lijken de ke- Een In Indonesië voorkomende ke- verfje* in een toestand van bewuste- versoort bijt zich vast aan de poten loosheid of schijndood te geraken- van rondvliegende werksters van de de voelsprieten bUJren onbeweerl op Samatra voorkomende z.g.n. lijk, evenals de samengetrokken sneeuw hommel, door wie de kever pootjes; de diertjes reageren ner- zich naar het hommeinest laat gens op en komen pas in het hom- transporteren. Hier richten de ke- nelnest weer tot leven verlarven niet zulk een ruïne in de Waarna we wel Iets over het merk- voorraadkast aan als de oliekever bij waardige ademhallngssysteem van de I haar slachtoffers gewend is te doen. insecten kunnen zeggen. Neen, de kever die zich door de sneeuwhommel laat meevoeren, Daarover een volgende keer! I schijnt In het hommelnest meer 'Nadruk verboden). én pas als de bij "ff*. gHjdt de larve van haar trans- oortmlddel af en laat zich direct op het el vallen. Elke misstap zou haar noodlottig zijn, want in de kleve rige boning zou de larve verdrinken. Eerst eet de larve nu het bijen-el leeg, welks omhulsel haar nog steeds op de taalvloelbare draagt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5