SNieiiwe leidse Courant Wallace wil wet niet uitvoeren Butagas oorzaak ongeluk Zuidelijke gouverneur gaat tekeer Kandidaat voor het presidentschap r tegen rechters onder aan Pjtrap - postbode P gearresteerd ijLijk Ben Bella legt Ferhat Abbas huisarrest op „Wurger" gegrepen en bijna gelyncht Strauss staat achter Heye Skelter rijdt op publiek: kind dood Commentaren Kanaal leeggepompt om jongen te vinden LI 19t Maandag 6 juli 1964, 45stc jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh ij ghebleven mijn hert In teghenipoet" Bï gonterneur van de Amerikaanse staat Alabama, Wallace, heeft za terdag de wet op de burgerrechten een schandalige grap genoemd, en met 'de (tenuitvoerlegging ervan in Alabama wilde hij niets te maken hebben. De heetgebakerde Wallace ging geweldig tekeer tegen het Hooggerechts hof. Hij beschuldigde de rechters van tirannie en onderdrukking vai vrijheid. Wallace kondigde aan zich kandidaat te willen stellen voor het presidentschap en daarom ging hij de rassenstrijd voorleggen aan het oor deel van de publieke opinie. Hij hoopte dat dan het gezond verstand zou kege tieren. Ook de voormalige gouverneur van Mississippi, Barnett. voerde het woord, tydens zijn, redevoering waren enkele negers zo „onverstandig" zich tussen de mensen te begeven. Zij werden door een horde blanken op verschrik kelijke en onmenselijke wijze toege takeld, voordat zij door de politie kon den worden bevrijd. Barnett noemde (resident Johnson ..een valse federa- ist. die het zuiden de rug toe had ge teerd". Deze week zal een regeringsdelegatie onder leiding van Luther Hodges een reis door de zuidelijke staten maken om Onafhankelijkheids dag in V.S.: 618 doden Zondag te middernacht, aan het slot in een lang weekeinde als gevolg van )nafhankelijkheidsdag, waren In de Ver- tuigde Staten 475 mensen bij verkeers- >ngelukken omgekomen. De dertig do len bü ongelukken met pleziervaartuigen _jn de 113 verdrinkingsgevallen geven een totaal van 618 doden in drie dagen. Joodse gemeente geeft f 1000 voor inlichtingen In de hoop het doodgelopen politie onderzoek weer op gang te brengen, heeft de Joodse gemeente van Winters- .Wijk 1.000,beloning uitgeloofd voor 2|liegene die inlichtingen kan verstrekken ^(iie zullen leiden tot aanhouding van de 6Bader(s) van de twee weken geleden op xjiet nieuwe Joodse kerkhof gepleegde ^grafschennis. Zoals gemeld is eerder een 4 plaatselijk comité begonnen met een ^geldinzameling die ten doel heeft de 4ïoodse gemeente bij te staan in de kos tten van het herstel der twaalf geschon den graven. Onderaan de trap van een woning in ysAte Oosterparkstraat te Amsterdam is %£5*fcaterdagmorgen het lijk gevonden van -wjéen man die twaalf uur later geïdentifi- w^ceerd werd als de 60-jarige in Zuid-Afri- geboren, meer in Amsterdam woon- ^jfichtige huisschilder A. Alberts. Kort na- 4j%jlat het lijk was gevonden, arresteerde /ft de politie een der bewoners van genoemd %2t>and, de 28-jarige postbode M. J. Hij ft/f Wordt ervan verdacht het slachtoffer van /^Jjde trap te hebben geduwd. Volgens de ;4%jbolitie zou de huisschilder vijf uur onder Z^ëan de trap hebben gelegen. Buren /ft Werden opgeschrikt door herriet ten hui- ftftte van de postbode en hadden daarna ftfteen. plof gehoord. /ft Aanvankelijk ontkende de postbode ftftudis maar bezoek van het slachtoffer ftft hebben gehad, maar na zich herhaaldelijk tegenstrijdige verklaringen te hebben vastgepraat. gaf hij tenslotte toe de schil- tex ontvangen te hebben. Hij blijft echter hardnekkig ontkennen iets met de dood Van de huisschilder te maken te hebben. Beide mannen bleken sterke drank te i^Jjihebben gebruikt. Omdat de echtgenote van het slachtoffer verklaard heeft dat haar man op medische gronden geen alcohol mocht gebruiken, en bovendien 'aan evenwichtsstoornissen leed, twijfelt Üe politie vooralsnog aan opzet In één oogopslag Zendingswerk vraagt vakantiewerkers pag. 2 V.S.: welvaart in Europa blijft toenemen pag. 5. Chroesjtsjef tevreden over Scandinavië pag. 5 Independence Day pag. 5 Katerina Ismailowa pag. 7 Dominee in de ongeval lenwet pag. 7 Sport pag. 8 en 9 met de gouverneurs te spreken over de toepassing van de nieuwe wet op de burgerrechten. In Mississippi zijn enkele negers er in geslaagü de rassenbarrière in hotels zon der noemenswaardige moeilijkheden te doorbreken. In een stadje in deze staat liep het op een vechtpartij uit toen en kele jonge negers een restaurant wilden betreden maar bij de ingang door blan ken werden opgewacht. Smeerolieproduktie van Shell door brand ettelijke weken stil (Van een verslaggevers) De produktie van smeerolie op de raffinaderij van Shell-Nederland N.V. te Pernis is voor ettelijke weken" stilgelegd als gevolg van een zeer felle band Ibij de Shell wordt gesproken van de eerste grote brand sinds een lange reeks van jaren, die zaterdag middag de ontparafinneringsinstallatie geheel heeft verwoest. Het door onbekende oorzaak ontstane uur werd zaterdagmiddag om kwart over drie ontdekt in het koelergebouw de ontparaffineringsinstallatie, die onmisbare schakel is bij de fabricage smeerolie. De bedrijfsbrandweer slaagde er niet in het gebouw met zijD kostbare inhoud voor vernieling te sparen. Over het bedrag van de schade kon de Shell vanmorgen nog geen mededelingen verstrekken. Aangenomen mag worden, dat deze zeer vele tonnen zal zijn In de loop van vandaag heeft de direc tie onderhandelingen gevoerd om de le vering van smeerolie zo weinig mogelijk te doen stagneren. Zeer waarschijnlijk zal de smeerolieproduktie van de Rotter damse raffinaderij worden overgenomen door een andere maatschappij van de groep (wellicht in Engeland) tot in Per nis de ontparaffineringsinstallatie in ge bruik kan worden genomen. Gil Robles, de Spaanse christen democratische leider die zich sedert 1962 in ballingschap bevond, is zater dag op het vliegveld van Madrid aan gehouden. Hij kwam uit Rome. Later werd hij vrijgelaten. Hij ging naar het huis van zijn zoon. Chider heeft nog; f43 miljoen Ferrat Abbas, die premier is ge weest van de Algerijnse regering ii ballingschap, voordat het land onaf hankelijk werd, is in Algiers onder huisarrest geplaatst. Hij werd in 1962 voorzitter vai Nationale Vergadering, maar trad vorig jaar af omdat hij het oneens was met de politiek van Ben Bella. Kort tevoren was in Algiers bekendge maakt dat het centrale comité van he' nationale bevrijdingsfront (F.L.N.) pre sident Ben Bella had verzocht „onmid dellijk en in overeenstemming met de grondwet van zijn buitengewone be voegdheden gebruik te maken om aa toestand het hoofd te bieden". Ben Bella heeft gisteren gezegd dat Mohammed Chider, de vroegere secre taris-generaal van de F.L.N., nog steeds miljard oude frank (bijna 43 mil joen) van de F.L.N. in zijn bezit heeft. een bijeenkomst in Algiers zei Ben Bella: „Zijn gedrag dwingt me te zeggen dat Chider nog zes miljard oude frank die aan de F.L.N. behoren, in zijn bezit heeft". Na achtendertig dagen De man die de 11-jarige Luc Taron heeft gewurgd en daarna Parijs acht endertig dagen lang in rep en roer heeft gehouden door het schrijven van brieven, de „wurger", is gear resteerd. Het blijkt een verpleger van de psychiatrische inrichting te Villejuif te zijn. Lucien Leger. Tij dens een verhoor in de nacht van za terdag op zondag heeft hij hekend. De 27jarige Lucien Leger bekende dat hij eind mei de kleine Luc Taron in een bos bij Parijs had vermoord. De „wurgér" had sinds de moord een macaber spel gespeeld. Hij schreef 56 brieven, aan de vader van het vermoorde kind, aan kranten, radiostations en de politie Ook had hij de vader en anderen talloze malen opgebeld Door het ver sohaffen van bijzonderheden over zijn moord en dreigementen dat hij nieuwe moorden zou begaan, bleef hij lange tijd voorpagina-nieuws voor de Franse kran ten. De politie voerde meermalen vruoh- teloze razzia's uit nadat de „wurger" misleidende inlichtingen had gegeven. Zijn jongste stunt liep uit op zijn arrestatie. Hij praalde met een nieuwe moord. Hij zou een souteneur hebben vermoord en het lijk in een gestolen auto hebben verborgen. De wagen werd op grond van de door Leger verstrekte inlichtingen in een Parijse voorstad ge vonden met een uitgedroogde bloedvlek een steen en een touw als „bewijs" van de moord Als eigenaar van deze auto meldde zich de ziekenverpleger Lucien Leger. Hij zei dat de wurger hem van de diefstal op de hoogte had gesteld. De politie was echter argwanend. Na een verhoor van vierentwintig uur ging Leger door de knieën na vijf weken lang voor wurger te hebben gespeeld. De vijf andere moorden, waarop hij had gepocht en waarvan er geen echt bleek te zijn, had hij verzonnen. Toen Leger gisteravond naar Versailles werd overgebracht, waar de officier van justitie hem in staat van beschuldiging zou stellen, stond een duizendkoppige menigte hem op te wachten. De politie kon niet verhinderen dat enkele mense hem met hun vuisten sloegen. Ook e« paar politle-agentcn werden geraakt. Franz-Josef Strauss, de voormalige Westduitse minister van defensie, heeft in het weekblad Quick als zijn mening te kennen gegeven, dat de Bundeswehr zich iin de richting van oen sociaal iso lement" ontwikkelt. Hij onderschreef hiermee de opvatting van vice-admiraal Heye, de parlementaire commissaris vooi de strijdkrachten, die eveneens in artike len in Quick het leger er van heeft be schuldigd, dat het .,een staat in een staat wordt". Strauss betwijfelde of de vice-admiraal wel de juiste middelen heeft aangewend om zijn misnoegen tot uitdrukking te brengen. Over het kazer neleven van alle dag schreef de oud minister o.m.: „Het was voor mij altijd in grote mate verbazingwekkend, dat de militaire deskundigen heel wat schenen te begrijpen van operationele vraagstuk ken en strategische problemen, maar be trekkelijk weinig van de militaire rou- en haar vereisten". Ben Bella noemde Hocine Ait Ahmed i kolonel Tsjabani die eveneens als te genstanders van zijn regime door de F .LH. zijn geroyeerd „marionetten van buitenlandse samenzweerders". Bij een skelterwedstrijd in het Lim burgse Schinnen is gisteren een ongeluk gebeurd. Een van de lichte wagentjes, bestuurd door de Duitse coureur Schötl, raakte met een voorwiel de achterkant van een voor hem rijdende skelter. Schött verloor de macht over het stuur en schoot als een pijl tussen de menigte toeschou wers, die langs het trottoir stonden. De 7-jarige José Kuypers, die daar met haar ouders stond, was op slag dood. Haar broertje (6 jaar) werd ernstig gewond In Atlanta, hoofdstad van de staat Georgia in het zuiden van de Ver. Staten, ontstonden zaterdag rassenrelletjes na een massale openlucht-bijeenkomst waarop gouverneur George Wallace van Alabama en de vroegere gouver neur van Mississippi, Ross Barnett beiden tegenstanders van de wet op de burgerrechten het woord voerden. Op deze foto ontzet een agent van de federale politie een neger, die door twee blanken wordt aangevallen. Badpersoneel redde Duitser uit zee KATWIJK Om twintig voor drii kwam bü de Katwijkse politie een mei ding binnen van een verdrinkingsgeval aan het strand. Toen men poolshoogte ging nemen bleek het nogal mee te val len. De 23-jarige uit Keulen afkomstige Duitser D. A. was tijdens het zwem in moeilijkheden geraakt. Personeel de badinrichting H. van Beclen had de man echter al uit zee gehaald. Prins Bernhard heeft zaterdag in Breda de eerste getuigschriften van de K.M.A. aan 45 afgestudeerde cadetten uitgereikt met zijn linker hand. Zijn rechterhand droeg de Prins in een draagband vanwege een zenuwontsteking, zoals deze foto van de aankomst van de Prins laat zien (Verslag op pag. 2). Zo rijdt de Laura ALPHEN Morgenochtend start >m 7 uur de zeventiende Laura- rijwielvierdaagse. De rijders en rijdsters is groep A. moeten op de- eerste dag 145 km afleggen. Groep *3 rijdt een traject van 95 km. De route luidt: Groep A: Alphen (Nutsgebouw), Woubrugge, Rijnsa- terswoude, Leimuiden. Kudelstaart, Bovenkerk, Badhoevedorp, Sloten, j Amsterdam, Osdorp, Halfweg, Haarlem, Heemstede. Aerdenhout. Bentveld, Zandvoort. BloemendaaL Overveen, Aerdenhout, Vogelen- zang, De Zilk, Ruigenhoek. Noord- wijk aan Zee, Voorhout. Oegst- geest, Leiden, Leiderdorp, Koude- Kerk, Alphen. Groep B: Alphen. Woubrugge. Rijnsaterswoude, Leimuiden. Bur- gerveen, Nieuw Vennep. Bensdorp, Hillegom, Bennebroek. Heemstede, Aerdenhout, Bentveld en vervol- gens de route van groep A. F ormatieopclracht voor Tsjonibe Oud-president Tsjombe van Katanga heeft vandaag van president Kasavoeboe opdracht gekregen een overgangskabinet Atomobilisten zagen vrijdagavond omstreeks half tien op rijksweg 1 bij hetb lindeninstituut op de grens van Bussum uit een voor hen rijdende auto na een kleine explosie vlammen slaan. De wagen ramde de wegbeba- kening en kwam daarna in de berm tot stilstand. Vier personen kropen uit de als een fakkel brandende auto, van wie de 60-jarige heer H. Klaver uit Haarlem aan de opgelopen brand wonden overleed. Zijn eahtgenote en vader en zoon N. uit Haarlem-Overveen liepen zeer ernstige brandwonden op. Zij werden door toege snelde omwonenden in particuliere auto's naar het ziekenhuis gebracht. De verongelukten waren op weg naar Putten, waar de familie N. een bungalow heeft. Mevrouw N. was reeds in Putten en werd in allerijl teruggeroepen. De brandweren van Bussum en Huizen waren snel ter plaatse en tf/nafden r vuur. Ooggetuigen verklaarden dat zij cle explosie uit het achtergedeelte van de auto haden zien komen. De politie vond bij onderzoek achterin een buta- gasfles. Vermoedelijk is deze fles niet goed afgesloten geweest,p waardoor gas Is weggestroomd, dat bij het aansteken van een sigaret de explosie heeft veroor zaakt Zaterdag is de 33-jarige mr. G. Hubéc uit Den Haag, assistent juridisch adviseur bü het ministerie van buitenlandse za ken, in Lochem om het leven gekomen toe hij met zijn auto to volle vaart tegen een boom botste. Het ongeluk gebeurde in een scherpe bocht. De botsing kwam zo hard tan dat de auto In tweeën brak. Het ene stuk lag links van de weg in de sloot, het andere aan de rechterkant var de weg. De heer Hubéc studeerde aan de Vrije Universiteit In Amsterdam. Van zjjn hand verschenen publlkatles op het terrein van het waterstaatsrecht. De 72-jarige heer K. Blanken is vrij dag in Zuidwolde om het leven geko men toen zijn auto uit de bocht vloog. Drie andere inzittenden werden gewond, onder wie de vrouw van het slachtoffer. Gistermorgen reed door onbekende oorzaak een personenwagen tegen lantaarnpaal op de Assenburgweg in Den Haag. De 86-jarige mevr. E. Teunisse- Duyverman uit Den Haag sloeg met het hoofd tegen de voorruit en is ter plaatse overleden. Zaterdag is de luchtmacht-adjudant Van der Kaas uit Apeldoorn om het leven gekomen toen hij met zijn auto frontaal in botsing kwam met een met aardappe len geladen wagen. Het ongeluk ge beurde ter hoogte van de buurtschap De Groenendael. In de nacht van zaterdag op zondag is de kantine van de Koninklijke tex tielfabrieken Gebr. van Heek (Schutters veld) totaal afgebrand. De schade wordt geschat op circa handerdduizend gulden. De avond tevoren had een korfbalver- jniging er een feestje gegeven. De 81-jarige T. den Uil uit Hardinx veld-Giessendam is zaterdag op rijksweg 15 door een personenauto dodelijk troffen. De bejaarde man kwam uit langs de weg liggende griend en wilde naar zijn woninig aan de overkant gaan Bij een verkeersongeval op de Utrechtseweg nabij Amersfoort is gister avond de 18-jarige J. Leininge uit Delf zijl om het leven gekomen. Zijn broer werd ernstig gewond. Voorts liep de be stuurder van een andere auto lichte ver wondingen op. Het ongeluk ontstond doordat een auto waarin de gebroeders Leininga uit de richting Amersfoort kwamen, probeerde een auto in te halen die zelf met een inhaalmanoeuvre bezig was. Op dat ogenblik kwam uit de richting Soester- berg een tegenligger. Toen de auto uit Delfzijl trachtte af te remmen, begon het voertuig te slippen en botste frontaal op de tegenligger. W olkenvelden De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Nu en dan wolkenvelden, maar ook op klaringen. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind. later aan de kust vrij krachtige wind tussen west en zuidwest, In het algemeen iets hogere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 unr) (Zie voorts pagina 7) "pEN organisatie als de AVRO blijft het moeilijk hebben met haar karakter. In haar leeft nog iets van de oude gedachte, een waarlijk algemene omroep te zijn. Tegelijk echter heeft zij zich ingevoegd in het „zuilensys teem". Maar bij tijden doet de oude hunkering zich gelden. Dat de AVRO zich in het geldende systeem heeft ingevoegd, mag ver standig worden genoemd. Wat zich „algemeen" pleegt te noemen, is meestal een denkwereld, niet minder maar ook niet meer dan de vele andere denkwerelden. En er is geen reden, het meer te doen zijn dan het in werkelijkheid is. Daarbij komt, dat, alle bestrijding ten spijt, het ten onzent geldende omroepbestel nog altijd het beste past bü ons volkskarakter. Het geeft gestalte aan de onder ons levende beschouwingen en geeft van ons volkskarakter een redelijke weerspiegeling. Vandaar waarschijnlijk, dat de kri tiek weinig uithaalt. '"TERWIJL regering en volksverte- A genwoordiging zich keren tegen het televisie-eiland en voorberei dingen treffen voor een wettelijk verbod, trachten degenen die achter dit eiland staan ons volk voor hun streven te interesseren. Dit onderstreept dan nog weer eens het vreemde van deze zaak. Rege ring en volksvertegenwoordiging hebben niet in het onzekere gelaten, dat dit eiland er niet behoort te ko men. Zij zoeken koortsachtig naar de vereiste wettelijke fundering om deze actie, die in feite dus al onwet tig is, een halt toe te roepen. Intus sen trachten de organisatoren, als over regering en volksvertegenwoor diging heen. ons volk erbij ie be trekken. Het lijkt knap gespeeld en er zul len er ook wel zijn die bewondering gevoelen voor deze nieuwe stunt. Maar het betreft hier een zowel in zijn geheel als in zijn onderdelen kwalijke zaak, die bewijst hoe be paalde machtsconcentratie in het economische vlak zich tot een gevaar kunnen on'wikkelen. In het woeste gedeelte van de Peel, bij het zogenaamde drielandenpunt, waar de gemeenten Oplo, Venray en Deurne aan elkaar grenzen, heeft zich zondag langs en in het Defensieka naal een dramatische opsporingsac tie afgespeeld, waarbij men, om een vermiste jongen te vinden, er ten slotte toe is overgegaan een ander half kilometer lang gedeelte van dit kanaal leeg te pompen. Zaterdagmiddag was de jongen, de 9- jarige Peter Nielsen uit Oplo, het laatst gezien. Hij was toen bü een sluis in het defensiekanaal, dat een onderdeel vormt van de oude Peel-Raam-Maas-stelling en van Griendsveen langs de Brabantse en Limburgse grens naar de Maas bij Vier lingsbeek loopt. Toen de jongen thuis niet meer kwam opdagen, is men zaterdag begonnen met zoeken. Jonge boeren uit de buurt begaven zich in het vuile v van het kanaal, dat op de meeste plaatsen anderhalve meter diep is en hebben voet je voor voetje wadend het kanaalgedeelte doorzocht, waarvan men dacht dat zich hierin het lykje van het vermiste kind zou bevinden. Toen de duisternis inviel, moest men het zoeken staken. Zondag ochtend ging de rijkspolitie dreggen toen ook dit geen positief resultaat leverde, kwam men op de gedachte het kanaalgedeelte tussen de sluis, waar de jongen het laatst gezien was, en andere sluis, leeg te pompen. Men vroeg en kreeg prompt hiervoor de medewer king van de „Entrepose", een Franse maatschappij, die in dit deel van het land bezig is een aardgasleiding aan te leggen en die over een gemaal beschikt. Gisteravond begonnen de Fransen met het leegpompen van dit kanaalgedeelte Toen de jongen niet werd gevonden, ging men vanochtend het kanaalgedeeltè aan de andere kant van de sluis leegpompen. yO°R Chroesjtsjef en zijn gezel schap behoort hun reis naar de Skandinavische landen tot het verle den. Voor die landen zelf trouwens evenzeer. Men heeft er de komst van de Russen met enige bezorgdheid iegemoetgezien. Strenge voorzorgs maatregelen werden genomen. Inci denten van betekenis echter hebben zich niet voorgedaan. De reis vertoonde merkwaardige as- pee'en. Het blijft opmerkelijk, dat de Russische leider, in een tijd waarvan men mag aannemen dat hij toch wel dc nodige zorgen aan het hoofd heeft, rustig bijna drie weken kan uittrek ken voor een bezoek dat toch niet tot de centrale Russische belangen kan worden gerekend. De situatie in eigen land laat zulk een lange af wezigheid blijkbaar toe. Maar het zal er Chroesjtsjef toch niet alleen om deze afwezigheid te doen zijn geweest. Waarom deze reis? Wel licht mee uit commerciële overwe gingen. De Russische leider ontpopt zich meestal tevens als een bekwaam handelsreiziger. Maar vooral zal de reis zijn bedoeld als een bijdrage tot de algemene poli tiek van ontspan ning. J~)E bevolking van Parijs herademt en is opgelucht. De kindermoor denaar, die al wekenlang door gans het politiecorps met zoveel ijver werd gezocht, is gepakt kimnen wor den. Een trieste geschiedenis. Voor de ouders, die hun kind niet terugkrij gen. Maar ook de dader roeot onze deernis op. Of is het niet deernis wekkend. wanneer in een duidelijke vlaag van waanzin een man zich aan een kind vergrijpt? Bij het kennisnemen van „zaken" als deze en van hoevele moet de krant geen mededeling doen verleert de mens het wel, hoog van dc toren te blazen. En dat is dan tegelijk het nut van de vermelding ervan. Een mens heeft geen reden, zich be ter te wanen dan hij is. Hij heeft wel reden tot enige menselijke zelfken- En ai blijft zulk een daad gelukkig altijd uitzondering, vas*- s»aat voor ieder onzer wel: van ons zelf moeten we het niet hebben. De nieuw benoemde Portugese am bassadeur in Den Haag, de heer De Branquinho, is met zijn echtgenote uit Ankara vertrokken naar Portugal. Van daar zullen de heer en mevrouw De Branquinho tegen het eind van deze maand naar hun nieuwe standplaats (SM) „We hebben wat .net onze tassen gevochten op het schoolplein. Ik tuist toch niet, dat u gekookte eieren en tomaten had meege geven?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1