Brittens War Requiem: emotioneel werk Aandelen REM naar V olksaandelentr ust Valse papieren brachten veel het laatj< Okker-mej. Groenman eervol uitgeschakeld Nederlander Letterie Europees kampioen 7 ZATERDAG 4 JULI 1964 Holland Festival Bewondering fJX)EN Benjamin Britten's War Re- *- quiem op 30 mei 1962 voor het eerst in de St. Michaels Kathedraal in Coventry werd uitgevoerd, kreeg het een onmiddellijke erkenning van het publiek. Ook in Londen sloeg het dadelijk aan en sindsdien is het daar niet meer van het repertoire ver dwenen. Eenzelfde succes behaalde het werk in Wenen en Berlijn en de grammofoon-opnamen (op Decca) maakiten het verder overal bekend. Misschien verbaast men z'ch erover, dat een moderne compositie bij het grote publiek zo'n ingang gevonden heeft. De reden ligt. zo geloven wij, zowel in het buiten-muzikale emotionele vlak als op zuiver muzikaal terrein. Men herinnert zich misschien, dat Coventry in 1940 het eerste slachtoffer werd van de Duitse ,Ausradierungs"-politiek. Göring vond toen heel fijngevoelig het werkwoord ,,coventriëren" uit! Na de ooidog is Co ventry herbouwd en de herbouw van de grote kathedraal werd het sluitstuk en de bekroning van deze herrijzenis. Inspiratiebron Het thema" van deze herrijzenis was deze: „wij hebben vergeven, maar wij mogen nooit vergeten". Dit thema van rouw en verzoening dat dus een sterke religieuze emotie in zich draagt, is nu ook de inspiratiebron van Britten ge worden, toen hij zijn War Requiem voor dit Coventry schreef. Hij maakte daar om de bovenpersoonlijke liturgische tekst van de Dodenmis persoonlijk, sub jectief, door een aantal gedichten van Wilfred Owen in te lassen, waarin deze in de Eerste Wereldoorlog gesneuvelde dichter zijn verschrikkelijke, schokken de ervaring met de oorlog en de dood in prachtige, evocatieve regels neerlegt Britten heeft beide teksten zorgvuldig en ontroering in Amsterdam op elkaar aan weten te sluiten en ook compositorisch blijft steeds het verband bestaan. Appelleert dus de reden van ont staan al sterk aan het sentiment van het publiek, ook in zijn compositie heeft Britten een taak gevonden, die direct pakt door de sterke persoon lijke belevenis van de schepper. Vormgeving In de vormgeving houdt Britten aan de grondidee vast: de tekst van de Do denmis is gegeven aan groot koor groot orkest en sopraan-solo «het „boven persoonlijke" dus), de gedichten aan de tenor en de bariton 'de ..soldaten", die in de oorlog tegenover elkaar staan en in de dood elkaar vinden), en aan een kamerorkest, terwijl een jongenskoor de lofzang en de smeking tot God doet horen. Aan het slot voegen de drie „partijen" zich samen in het „Requiem aeternam dona eis, Domine" Ook pathetiek Het is „une musique engagée" en daarin ligt zowel haar directe zeg gingskracht als haar zwakheid. Er komen gedeelten in van een sterke in spiratie (- Britten op zijn allerbest -) maar ook van een pathetiek, die bijna gevaarlijk wordt. Veel hangt af van de weergave en daarom was het bijzonder gelukkig, dat het Holland Festival voor de eer ste uitvoering van het War Requiem De heren Verolme en Heerema initiatiefnemers van het REM-edland hebben eraan meegewerkt alle aan delen REM en de daaraan verbonden reohlten over te dragen aan de Volks aandelen trust N.V., een onderne ming die op 21 februari is opgericht In een begeleidend communiqué ver klaren belde heren, dat gebleken is, dat de belangstelling van de zijde van ad verteerders voor commerciële t.v.-uit- zendingen zeer aanzienlijk is (te be groten op een omzet van tientallen mil joenen guldens per jaar), de belangstel ling van de mogelijke kijkers is zondet meer overweldigend. Zij menen nu, dat thans het tijdstip is aangebroken om duidelijk te laten blijken, dat ze bereid zijn om hun persoonlijk initiatief om te zeitten in een waarlijk nationale onder neming. Ze waren hierin belemmerd door het feilt, dat nu bijkans een half jaar gewacht wordt op een eenvoudige goedkeuring voor het departement justitie van een statutenwijziging va REM. Deze wijziging had slechts ten doel een goedkeuring te verkrijgen van de verhoging van het kapitaal. Norma liter wordt ze door het departement binnen enkele dagen verstrekt. Het uit stel wekt verbaziing, aldus de heren Verolme en Heerema, daar niets in huidige wetgeving of het volkenrecht ln strijd is met de voornemens va) REM. die derhalve volkomen rechtmatig niet illegaal zijn. De heer Verolme heeft het voorzitterschap van de raad bestuur op zich genomen. In deze zullen onder meer ook kleineaandeelhouders worden tegenwoordigd. Cadsu heeft thans 30.000 aanvragen afgehandeld Fris met zon TAE AFGELOPEN week heeft wel teleurgesteld door de te lage tem peraturen. Hiermee vergeleken geeft het weekeinde wel een kleine verbete ring, al zal het kwik niet boven de 18 graden komen. Plaatselijk komt nog een buitje tot ontwikkeling, maar zon dag blijft het op de meeste plaatsen droog, waarbij de zonnige perioden van meer betekenis worden. De zwakke tot matige wind tussen west en noordwest blijft met name in het hele kustgebied nog te frisse lucht aanvoeren. Bij IJs land trekt een nieuwe storing ii richting van de Noordzee, zodat wij nog steeds geen aanhoudende verbete ring met warmer juliweer kunnen aan. kondigen. ZON EN MAAN Zondag 5 juli: zon op 4.27, onder 21.01: maan op 1.30, onder 16.16; maandag 6 juli: zon op 4.28, onder 21.01: maan op 1.55 onder 17.41: 9 Juli: nieuwe maan. HOOGWATER SCHEVENINGEN 5 juli: 10.53 v.m.; 23.31 n.ro HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur ij 33 j 0 »- Iuttidh. s-g 9 Su sy Ifes,5a as B. zj gisteravond in het Amsterdamse Con certgebouw de beschikking had over Benjamin Britten zelf, de drie solisten van de première, de Russische sopraan Galina Wisjnjewskaja. de Duitse ba riton Dietrich Fischer-Dieskau en de Engelse tenor Peter Pears (ook in de keuze der nationaliteiten werkt het thema door). Daarbij kwamen Bernard Haitink als mededirigent, het Concert gebouworkest, het Groot Omroepkoor plus het N.C.R.V. Vocaal Ensemble en het Jongenskoor van de St. Willebror- duskerk buiten de veste. Men kreeg zo een uitvoering, die aan e van de Decca-platen zekér gelijk kwam, Een uitvoering, die de uitver kochte zaal bijzonder emotioneerde: hel War Requiem mist zijn uitwerking nooit. En aangrijpend was bovenal Dietrich Fischer-Dieskau, deze begenadigd ger! Dra. H. E. Kokee-van den Berge. Oplichter gearresteerd 111 De Bilt Eindhover Zd -Limb. Helsinki Stockholn Oslo Belgrado niet o zzw 3 19 vlndatll 20 10 1 1 29 14 windstil 26 wzw 2 28 windstil 2-". windstil 27 19 Naar wij vernemen heeft het Centraal afwikkelingsbureau voor Duitse schade- uitkeringen (het Cadsu) met inbegrip de voor betaling in de maand juli gereed gemaakte claims bijna 35.000 van de 60.000 ingediende aanvragen om een kering aan nazi-vervolgden afgedaan. Rond vierduizend verzoeken moesten worden afgewezen, omdat deze niet vol deden aan de vereisten, vastgelegd in de regeling inzake uitkeringen aan nazi- vervolgden. Er zullen zeker nog meer af wijzingen moeten volgen. Omtrent een aantal vermoedelijk eveneens niet aan de eisen voldoende aanvragen worden na dere inlichtingen ingewonnen. In bijna 31.000 gevallen kon aan rechthebbenden op hun uitkering een voorschot worden toegekend. Dit is rekening houdende met het vermoedelijk beloop van de af wijzingen circa 57 procent van het totaal van aanvragen, die voor een uit kering in aanmerking komen. Het Cadsu is ruim een half Jaar geleden begonnen met het verstrekken van voor schotten. Deze konden, zoals men weet slechts worden toegekend voorzover de aanvragen bij controle (na toetsing van de verstrekte gegevens eventueel gecor rigeerd) akkoord waren bevonden. „Geen monokines in Ridderkerk" De enige KVP-afgevaardigde in de gemeenteraad van Ridderkerk, drs. J. W. G. Kievenaar, heeft zich gister avond uitgesproken tegen de z.g. „mo nokines (boezemloos badpak). Hij deed dit toen de raad de exploi tatie van het nieuwe zwembad besprak. „Ik wil graag vastgelegd zien, dat men er geen monokini's zal mogen dragen", zei het raadslid, dat zich voorts kantte tegen de bepaling, dat het college B. en W. te allen tijde toegang heeft rot het zwembad en de gebouwen. ..Dan mag men ook in de hokjes komen", cludeerde de KVP-er. „We zullen ge vast gebruik maken van onze bevoegd heden". antwoordde de wethouder va\ de sport, de heer M. P. van Kogelen berg soortief. Overigens lachte hij me de anderen hartelijk om de opmerkin gen van her raadslid. Academische examens (Arnhem). A G Zeyl (Baarn). H Mulldei (Amsterdam). C M V Oostveen (Amst< dam) AMSTERDAM. Universiteit van AmsU Brons. S Vooistra - sterdam): kand Duits: A J F Lutökhuis (Amsterdam) en W A van den Berg (Heem stede); doet Duits met lof: me). G J Zandt (Amaterda sterdam) ROTTERDAM Tot acci derd: Z H Oprei (Bcrkel). De Amsterdamse politie heeft gister avond in Harderwijk in samenwerking met de plaatselijke politie de 47-jarige Amsterdamse chauffeur H. O. in diens vakantieverblijf gearresteerd. O. die be kend staat recidivist, heeft een groot aan tal oplichtingen bekend, die hem enig» duizenden guldens opleverden. Enkele dagen geleden werd aangifte gedaan van een onbekende man, die op vertoon van een gestempelde briefje van de Aannemingsmaatschappij v.h. Hillen en Roosen N.V. een handboormachine had meegekregen van een Amsterdamse han delaar in ijzerwaren en gereedschappen. Toen de handelaar enige tijd later de rekening presenteerde, bleek de bouw onderneming van niets te weten. Op pre cies gelijke wijze opereerde de chauffeur vanuit zijn vakantieverblijf in Zwolle, Wezep, Doornspijk, Hulshorst, Dedems- vaart, Elburg, Apeldoorn en Diemen. Hij ging op zoek naar bouwwerken, keek op de borden welke maatschappij het werk uitvoerde en vervaardigde ver volgens briefpapier van dat bedrijf met een vervalste stempel. Daarna trok hij er, gewapend met briefpapier, op uit en „kocht" hij boormachines, lasapparaten, schroevedraaiers enz. Toen de oplichter van oordeel was dat hij genoeg bouwge reedschap had om zelf te gaan handelen, installeerde hij zich in een marktstand 'e Apeldoorn en bracht een groot deel van de verduisterde goederen aan de Hij toonde een ander staaltje van kunnen toen hij van een vriend een auto leende en deze vervolgens ruilde een andere personewag^n. Omdat hij f 150 moest toebetalen, ging hij naar Diemen en wist daar met het briefpapier van Hil len en Roosen een lasapparaat te bemach- tigen. De man met wie O. geruild had. wilde in plaats van de f 150 wel met het lasapparaat genoegen nemen. Agenda Staten-Generaal (Van onz parlmentsredactie). Nog een week vergaderen, en dan gaat de Tweede Kamer op zomerreces. 1 (kleine) kans dat haar vakantie onderbroken zal worden voor een spoed- behandeling van de anti-R.E.M.-wet, als dat niet het geval is, komt de Kamer pas weer op prinsjesdag, 15 sep tember, bijeen. Volgende week zal ze nog enkele kleinen wetsontwerpen afhandelen. Voor dinsdag staat o.m. het wetsontwerp tot stich ting van een campushogeschool in schede en het voorstel tot steun aa Limburgse mijnen op de agenda. Het is nog niet zeker of de Kamer ook op don derdag zal vergaderen. De Eerste Kamer debatteert a.s. dinsdag o.m. over het wetsontwerp tot instelling van wijkraden commissies, die ten dele de taak de gemeentedaden overnemen. Algemeen Fondsenhesit Een collectieve belegging In meer dan 250 geselecteerde, dynamische ondernemingen. JAARLIJKSE UITKERING per 1 juli 64 f70.- per 1/1 participatie, waarvan f29.70 vrij van inkomstenbelasting. Huidige prijs per 1/1 participatiebewijs Té circa f 1340.-. id Inlichtingen en brochure bij commissionairs j|j| en bankiers. Wimbledon-droom ten einde Na dc successen van Tom Okker en Trudy Groenman in hnn opmars naar de halve finales van het gemengd-dubbelspel was de uitgebreide Nederlandse kolonie lang zaam aan mirakels gaan geloven. En toen Tom en Trudy in hun party tegen de Australisehe combinatie Fred StolleLesley Turner op baan twee de eerste set precies in twintig minuten snel en overtuigend met 62 hadden gewonnen, sche merde dc mogeiykheid van een nieuwe sensatie nog even voor de geest. Stolle Turner moesten zich tot het uiterste inspannen om de gaten te kunnen dichten, w. vooral Tom Okker zijn prachtige volley's en smashes keer op keer doorheen had gejaagd. Toen die verdediging eenmaal sloot, was het snel met bet Nederlandse paar gedaan: 26, 62, 63. In de eerste verrassende set, waarin Stolle en Turner als verdwaasd naar hun normale spel zochten, wonnen Okker en zijn partner al hun servicegames met sterk spel van volley's en lobs. In de ierde game werd de service van Lesley Turner veroverd en het werd met nog een „break" op Turner 62, alsof het allemaal vanzelfsprekend was. Stolle en zijn partner vonden het nodig „in consult" te gaan. Dit overleg bleek inderdaad suc- hebben. Tom Okker deed nog steeds Drachtige dingen op de onmogelijkste Hen. maar Trudy Groenman bezweek eer en meer onder de druk, die zoveel mogelijk in haar richting werd uitge oefend. Okker trachtte het spel toen te forceren en dat kostte hem zijn service, waardoor het 26 werd. Veel publiek Het publiek stroomde van alle kanten toe. toen het de score op baan twee ge waar werd. In de beslissende set zag het echter het jonge, fel voor elk punt vech tend Nederlandse paar vergeefs optornen tegen het nu goed sluitende spel van de Australiërs. Trudy Groenman verloor haar service en na die van Lesley Turner kwamen de Nederlanders met 13 achter te staan, waarna Tom Okker met weer zeer sterk aanvallend spel de score tot 23 terug bracht. Ineens had Trudy de juiste maat weer te pakken en met een goede service- WATERPOLO Dc uitslagen van de waterpolowed- strijden. vrijdagavond gespeeld voor de zomercompetitie van de KNZB, luiden: Dames hoofdklasse: ZIAN't Gooi 65: heren hoofdklasse AZPC't IJ 82. De RobbenHZPC 13, Neptunus (Arn hem)—DZV 1—3. Eerste klas A: SVH—GZC 5—3: eer ste klas B: ZIAN—'t Gooi 3—2. Minder gespaard dan eerste helft '63 Bij de Rijkspostspaarbank is in Juni f 15,7 (vorige maand 27,7, vorig jaar 15,7) miljoen gespaard, in het eerste halfjaar f 110.2 (vj 148,4) min. Het tegoed steeg tot f 3666,2 (vj 3393,9) min. De Spaarbank voor de stad Amsterdam boekte het eer ste half jaa- een overschot van f 24,3 (vj 25.5) mln„ de spaarbank te Rotterdam f 22 (vj 18) min. Bij de Nutsspaarbank te Den Haag was het spaaroverschot in het eerste half jaar f 29,9 (34.5) min. game kwam er nog even hoop in de Ne derlandse harten: 34. Maar nadat Lesley Turner haar service had gewonnen, werd die van Tom Okker na een dubbele fout weerstaan en toen was het bij het aller eerste matchpunt met het Nederlandse paar gedaan. Emerson won De Australiër Roy Emerson heeft dc titel in het heren-enkelspel van de Wiro- bledon-kampioenschappen gewonnen Emerson versloeg in de finale zün land genoot Fred Stolle met 6—4, 12—10, 4—6. 6—3. Wimbledon's climax, de finale in het heren-enkelspel, heeft ook dit jaar geen super-tennis gebracht, de strijd tussen Roy Emerson en Fred Stolle kon maai nauwelijks enkele slagen van extase bren gen. De 27-jarige Roy Emerson uit Bris bane was echter niet voor de achtste maal sedert hij in 1954 voor het eerst deel nam, naar Londen gekomen om in de aller eerste plaats voor een sensationeel spec- takel te zorgen. Hij kwam om na enkele vergeefse pogingen nu eindelijk de fel begeerde titel, het grootste tenniskam pioenschap ter wereld, op zijn naam te brengen. Hij wilde met hard. effectief tennis in zo'n kort mogelijke tijd dat doel bereiken. En dat is hem gelukt ook, al moest hij zijn landgenoot een set toestaan na een lang en moeilijk duel in de twee de: 6—4, 12—10, 4—6. 6—3. Een dol-gelukkige Emerson mocht daarna de grote beker uit handen van de hertogin van Kent in ontvangst nemen. Studenten-judokampioenschappen de resultaten van de Neder landse studenten donderdag tydens de ite dag van de Europese judokam pioenschappen voor studenten, die in dc fraaie hal van de Studentensportstich ting in Delft werden gehouden, maar heel pover, gisteren werd veel goed ge maakt. De Amsterdamse student van de gemeentelijke universiteit wist enigszins verrassend het Europese kampioenschap alle categorieën te winnen door in de fi nale de Fransman Brondani op boslissing van de scheidsrechter te verslaan. En daarmede hadden onze landgenoten in de individuele wedstrijden dan toch een titel behaald, ondanks het feit, dat zij in het hoofdstuk van de teamwedstijden voor landenploegen niet waren voorge komen. Donderdag hadden Tsjecho Slo wakije en Frankrijk zich als poulewin naars aangediend en gisteravond moesten beide landen uitmaken, wie zioh Europees kampioen mocht noemen. In het lichtgewicht was dc strijd tussen de Fransman Bernard en F. Jakl onbeslist geëindigd, doch de Tsjech Lebeda won van de Fransman Dubos. Ook in het mid- deneewicht eindigde één partij, die tus sen Mothré en P. Jakl onbeslist en ging de Tsjech Kondela met de winst op de Fransman Hironde strijken. De Tsjechen bezaten toen dus een 2—0 voorsprong, die echter in de zwaar gewicht-klasse te niet werd gedaan, want hier eindigde beide partijen in Franse overwinningen. Brondani won van Znojil en Reymondt won van Ryshly. zodat de eindstand 22 werd. De Tsjechen hadden echter 15 pun ten gescoord tegen de Fransen 12. zodat de Oosteuropeanen tot kampioen werden uitgeroepen. In de middaguren van gisteren waren de individuele wedstrijden gehouden. De ze hodden vier Fransen, twee Engelsen een Pooi en een Nederlander In de finale gebracht. In het lichtgewicht won de Pool To- karski gisteravond van de Engelsman Strang; in het middengewicht versloeg de Engelsman Holling de Fransman Mo thré en in het zwaargewicht, dat een Franse aangelegenheid was. versloeg Me- mat zijn landgenoot Reymondt, zodat Po len, Engeland en Frankrijk elk een titel van de mat sleepten. De strijd tussen de Nederlander Lette rie en de Fransman Brondani voor de Europese titel alle categorieën verliep uiterst spannend. Geen van beiden wist zijn tegenstander in een overwinning brengende worp te krijgen, zodat de scheidsrechter tenslotte moest beslissen. De beslissing viel ten gunste van Letterie uit, hetgeen 'n voldoening schenkend slot van deze goed georganiseerde wedstrijden bracht. Wederom moest ook deze avond Anto» Gecslnk het weer tegen een serie tegen standers opnemen. Waren het donderdag zeventien, die zich meldden, het aantal was gisteren tot veertien geslonken. Op- nteuw vloerde Geesink de ene tegenstan der 11a de andere, daarmede zyn uitzon derlijke klasse demonstrerend. Uitslagen Dames-dubbelspel, halve finales: Billy Jean MoffittKaren Susman (VS) versL Maria Esther BuenoRobyn Ebbern Braz/Austr) 4—6. 6—2, 6—3: Margaret SmithLesley Turner (Austr) verslaan Renee Haygarth-Schuurman—Ann Hay- don-Jones (Z.A./GB) 63, 62. Gemengd-dubbelspel, halve finales: Fletcher—Margaret Smith (Austr) versL FroehlingJustina Bricka (VS) 75. 63; StolleLesley Turner (Austr) versl OkkerTrudy Groenman (Ned) 26, 62, 63. Van dei WERFF J Putbus 446, Amsitrdam-C 7 thfocn020-222055 Beursoverilcht no. 356 INTERNATIO WIELRENNEN Rinus Paul won Ronde van Delft Rinus Paul uit Den Haag was de grote man in de gisteravond onder enorme be langstelling gehouden Wielerronde van Delft De Hagenaar hield zich tot dc slotfase veelal op dc achtergrond, maar toen het op de eindsprint aankwam, was er voor zUn naaste concurrenten geen houden meer aan. Paul vloog kort voor de finish naar de kop en wist zomaar nog enige meter* voorsprong te veroveren: de tyd van 2 uur en 31 sec. voor de 90 km doet bespeuren, dat er in deze wed- strUd voor amateurs stevig aan getrok ken Is. De winnaar heeft het ook in ander op zicht niet cadeau gekregen, want inzake uitlooppogingen en het jagen op premies stonden v. d. Klooster. Liebrechts. Frans Ouwerkerk, Schouten. De Hertog, Holst, v. Piere, Fontijn, Heijnig, De Wit en vooral V. Smirren wel hun mannetje. Laatstgenoemde maakte geruime tijd d« race en kreeg zijn geweldige zwoegen met de leidersprijs gehonoreerd. Het tal rijke publiek leefde sterk mee en ge noot een avond van uitstekende sport De klassificatie luidt als volgt: 1 R Paul (Den Haag) 2 uur 31 sec: 2 H J Schouten (Badhoevedorp); 3 J v d Horst (Haarlem); 4 N Kloosterman (Leiden); 5 F Ouwerkerk (Rotterdam); 6 K Zomer (Halfweg); 7 G Cuvelier (Nieuw- Vennep); 8 R Liebrechts (Vlaardlngen); 9 P. Heynig (Rotterdam); 10 H v Piere (Uithoorn); 11 E G M Broese «Halfweg); 12 D Holst (Amsterdam); 13 P de Haan (Rotterdam); 14 W v Smirren (Amster dam); 15 H Brinkman (Rotterdam): 16 S Koevermans (Vlaardlngen); 17 H de Hertog «Utrecht); 18 C Lokker «Rotter dam); 19 J Hoogland (Aalsmeer); 20 H Vogelaar 'Rotterdam). 27 Hy stokte omdat de boer zijn strakke facie ..aar het venster wendde, zag mèt hem over- erfs de midnoen zengen en zinderen op het on beweeglijk koren, begon te eten en voelde zich gering en onbehaaglijk. ..Ai-mij, ai-mijl dacht hij. Tja...., herhaalde hij een weinig later, zich vermand hebbende. En apart tot de bitte re boer: Mijn vriend, ik ben een kenner van het menselijk brein. Ik weet wat er in u woekert Ge steekt vol misprijzen jegens Poncke en peinst: kouten en kunnen zijn twéé! Nietwaar? De boer maaltijdde. Héé, streed pastoor Poncke na enige ogen blikken voort, ge zijt net eender ongenaak baar als deze morgen Ons-Heer. Ik hellevaart voor u en het telt u geen nestpluim. Een algemene ommegang loosde de boer stekelig van boven zijn teljoor. Ik wéét het, gij verwacht wonderen van een algemene ommegang. Ziet God, alzo rede neert ge, de Damse parochie in processie door de velden teigen, het gemoed wordt Hem zó week, dat Hij Zijn sluizen openwerpt. Ge vergeet echter dat de vorige processie pas na veertien dagen vócht opleverde. Mag zijn, maar gij alléén zult dan Tut-tut-, bezwoer pastoor Poncke. Pa rijs en Rome zijn niet in een amerij gebouwd. Vijf uurkes nog slechts besteedde ik aan mijn geestelijke ronde. Vijf uurkes erbij en Wij zullen zien! liet de boer schamper los. Er ontstond even een pauze. Pastoor Poncke vermaalde langzaam een brokske spek,slikte het door en legde de beide handen vlak weerszijds zijn teljoor. Met de kin vooruit en de ogen glanzend, profeteerde hij: Gij zult zien. Mij zal op mijn gebeden be scheiden worden geschonken. Ben ik een hei dens moorman of uw pastoor? Uw pasoor ben ik, ge kunt het mij niet loochenen uw pas toor en als zodanig een schakel tussen u en de hemel. Onderschat zulks geenszins, mijn vriend. Dei dicere est face re (Gods zeggen is doen). Het zal gaan gelijk het geschreven staat in de bijbelse boeken! Pastoor Poncke kwam overeind en ge-baarde en sprak breed gelijk in zyn kerk: O Godt/ gij zyt mijn Godt/ ick soecke u LEVEN EN DADEN van PASTOOR PONCKE van Dammc in Vlaanderen door fAN H. EEKHOUT in ucu utiuciat) 17 myn zieie üorstet nuc u, uiyn ziele dorstet na u, mijn vleesch verlangt nae u: in lant/ dor/ ende mat/ sonder water. Die de bergen vastsett door sijne kracht: om gordt zijnde met macht. Die het bruysen der zeeën stilt; het bruysen harer golven/ ende het rumoer der volcken. Ende die op de eynden woonen vreesen voor uwe teeckenen: gij doet de uytgangen dws mor gens ende des avonts juyehen. Gij besoeckt het lant/ ende hebbende het begeerigh gemaeckt/ verrijekt gij het grootlicks; de riviere Godts is vol waters: wanneer gijvhet a Izoo bereydt hebt/ maeckt gij haerlieder koorn gereet. Gij maeckt sijne opgeploegde aerde droncken: gij doetse dalen in sijne voren: gij maeckt het weeck door de droppelen/ gij segent sijn uyt- spruytseL Gij kroont het jaer uwer goetheyt: ende uwe voetstappen druypen van vettigheyt. Sy bedruypen de weyden der woestijne: ende de heuvelen zijn aengegordt met verheuginge. De velden zijn bekleedt met kudden/ ende dalen zyn bedeckt met koorn: sy juyehen/ oock singense. Pastoor Poncke verstomde. De grote klank van zijn stem scheen na te galmen onder de rode balkingen en de ontstane stilte zwaar gela den te houden. Hij had de armen wijd uiteen en halveling in de hoogte en zyn ogen glansden ge lijk bij verzaligden. Zijn geest toefde over het Damse, over heel het Vlaamse, zonder beper king. Zijn hoorders bestonden hem niet: de boerin, bij bijkans weende, de boer, die hem als on der betovering star aanblikte en niets dacht en alles dacht en een vreemde zeernis had in de borst, een blijdschap, een droefenis, hy wist niet wat. Pastoor Poncke's armen gingen neer, de glans in zijn pupillen doofde een weinig,in zun geest kromp een ontzaglijke ruimte allengs tot, ze ge het vaag, de vier gekalkte wanden van een boerenkeukenkamer. Dat is schóón, dat is schóón! stamelde hy tot zich zelve. En aangegrepen door heilige ijver, vatte hij zijn tik. welke hij op de leunstyl van zijn stoel gehangen had, en beende, zon der acht te geven op de boere en de wijdschree«ls naar buiten. En hy reed al henen, zich niet kunnende bezinnen, hoe hij op zyn ezel gekomen was, wie een busselken klaver uit de bek bungelde, inderhaast nog gesnapt. Pastoor Poncke reed kronkelende wegen en wegelingen. en bad, bad vuriger dan ooit voor velden en boeren. De zon draverde hem op de schoêren. HU bemerkte het niet. Het zweet droop hem tappelings langs het gelaat, het zout beet in zijn oogranden, zyn lippen barstten en zyn tong werd als leder. Hij bemerkte het niet. De noen vorderde. Socrates sukkelde willig voort. En dan was het daar. De koornstalen trilden, leefden de velden huiverden, bewogen, rit selden, ruisten De adem van de wind vaar de aan. licht aanvankelUk, groter nu reeds Pastoor Poncke keek op Socrates! zegde hy zacht en dringend. Socrates stond. f Sócrates! her-zegde hy luider. Zie, So crates. Héér! Héér»! In zijn ogen blonk de glans, haast een gloed, van voormaals. Zijn armen daalden en hU zucht te diep van geluk. De wind, wee-lauw, woei hem sterker aan. de velden deinden. Aan de zuid-ooster einder balden wolken samen, wiesen breder en hoger en grauwer, naderden In de verte rommelde het. Socrates, zie! WU hebben het gewonnen. De régen, de régenGods voeten zullen druipen, de verdorste velden de dood verlaten, de boe- 1 ren monkelen. Wij versaagden niet. want God leest de harten, de ware harten, ook hel uwe! Ontstel niet, het is Gods stem slechts die spreekt van de transen, geweldiger, immer ge weldiger, hóórt gy wel? (Wordt vervolgd) vanavonë 10.00 Nieuw» 19.10 muziek 20.30 Raai. letje 21 30 Ouzo kinderen en hot Middel- Onderwijs, lozing 21,45 En ggj~ gingen we plaatje* 2.10 le rlog 23.00 Moe Tekenen tijd». 12.30 lezing («tereo- fonlschc uitzending) 23.55—24.00 Nieuw». Hilversum 1. 298 m. 19.00 Tijd voor teenagers 20.00 Nieuw» 20.05 Nederland» Tangocomponist zeven letter» muzikaal klankbeeld rond Arle Maasland 20 50 Pianospel met Instrumentale begelei ding (gr) 2115 Onbewoond Muzikale 22 40 Bal; •tuallteit 22 55 Zij dii ikantleprogi ziek'zns omnicntaartjcs 22 30 Nieuw» bijzaker tèièhwi vanavond 19 30 Top Cat. TV-film. NTS: 20 00 Jour naal en wecrovcrzlcht. AVRO: 20 20 Telc- vlzier 20 50 Dick van Dyke Show (deel 18) 2115 Chansons 21.30 Frinton en Potawy TV-film 22 20 Zomcravondmelodleën. NTS 22.45 Journaal 22.50—23.00 Verslag van de Tour de France. Experimentele uitzendingen op bet twee de net (kanaal 27). NTS: 20 20 Hrrten- drie. interatedentoernool 21.50—22 20 Klaa- siek planoconcert. Programma voor zondag Hilversum I. 402 m. VARA: 8 00 Nw», sportmededelingen. postdulvenberichten en socialistisch strijdlied 8-18 Voor het platteland 8 30 Weer of geen weer. ge- var programma 9 43 Geestelijk leven, toespraak 1000 Oude kamermuziek (opn) '11.00 Popu- lek 13.00 Nieuws 13 07 Dc toestand ln Ie wereld, lezing 13.17 Mededelingen of [ram 13 20 Cabaretpirogramma 13.50 loekbesprcklng 14 00 Latijns-Amcrikaan- e klanken (gr) 14.30 Omroeporkest: »e- al-klass muziek (stercofonlsche ultzen- 30 Sportrevue. VARA1: 17 00 Dans- jziek voor de tiener» 17.30 Hoorspel or de jeugd 17.50 Nw sportjouri r.porliulf-h.f.'.'ii ■P9Htaal. VPRO: 18.30 Na Jaren schelding. literaire uitzending 16.45 uaoarct in Kikkerland Nederlandse klein kunst op grammofoonplaten 19.30 Korte Doopsgezinde kerkdienst. AVRO: 20.00 Nieuws 20.05 Rijkdom der welluidendheid (gr) 21.00 Fakir, hoorspel 21.35 Licht Instrumentaal ensemble 21.50 Voordracht 22.10 Lichte muziek uit Italië 22 30 Nws 22 40 Journaal met o.m. Tour de France 1964 23 05 BRT-symfonle orkest en BRT- koor en zangsollste: moderne muziek 23.55 —24.00 Nws. Hilversum II. 298 m KRO: 8.00 Nw» 8.15 Klas» grRm 8 25 Inleiding hoogmis 8 30 Hoogmi9 9 30 Klnsa 10 00 HeiUgtngssamenkomst van het Leger des Heils KRO: 11.15 Klass en moderne kamermuziek (gr) gram 12 50 Buitenlands Ing 12 20 Lichte md Festival i964: Residentie-orkest: muziek 14.30 Viool en plano ,gr)'. 1 muziek 15 00 Lichte grar afgewia- sportreportage» en uitslagen 16 30 Vespers IKOR: 17 00 Hervormde kerkdienst 18 00 Oecumenisch nieuw» 18 10 Koorzang 18 30 Waar blijft het Wilde Ganzen-geld?: rekening en verantwoor ding over de gelden, die tljdem hel zwerftoc) werden ontvangen «fit Jaar 18.46 Gram 18.50 De kerk aan het werk: actualiteiten van het kerkelijk erf 19 00 De Open Deur, veertiendaagse rubriek. NCRV: 19 30 Verzoekprogramma van gees telijke muziek (gr) 20 00 Nws 20 08 Re flex. een wekelijkse bespiegeling over leven en samenleven 20 15 Opercttemu- toelichtlng 21 15 RelsoogBt (20): ten door gedroomde en werke- elden 21.35 dtereofonleche uit zending: Klass gram 22 25 Boekbespre king 22.30 Nws 22 40 Avondgebed 22 50 Franse chansona (opn) 23.05 Lichte gram 23.55—24 00 Nws. TELEVISIE KRO: 1100—±12.15 Hoogmis. NTS: 19 30 Weekjournaal 19 55 Journaal 20 00 Sport ln beeld NCRV: 20 30 Voordracht NTS: 2045 De geschiedenis van de oude elk. documentaire film NCRV- 21 30 Onder vier ogen, interview 22 00 Zangrecital en interview 22 25 Dagsluiting. NTS. 22 35 -22 40 Journaal. Programma voor maandag s- en lichte muziea (gr) 11.00 Nws Voordracht 14.20 Onbewoond'; in- ew en gram 12.00 Lichte orkestmu- (stereuiomsche uitzending) 12 30 Me- llngen ten behoeve van land- en ">u., 1233 Voor het platteland 12.38 klass muziek (gr) Tus- hcmueel reportuge Tour 8.00 Nieuws 18.02 Zestig ven de zestig 17 00 Oude en» Phllharmonlsch or- £k Igr) 17.23 Dansorkest (stercolonischc ultzen- liedjes 17.15 W. en zangsol istcn ding) 18 00 Nws 1815 Licht instrumen taal trio 18 35 Instrumentaal ensemble en zangsolisten (stereofonleche uitzending). II. 298 m. NCRV: 7 00 Nw» Lichte 7.10 Dagopening 7 20 Lichte gram 7 45 Ra diokrant 8 00 Nw» 8.15 Gewijde muziek (gr) 8.30 Lichte gram 9 00 Verzoekpro gramma voor de zieken 9 40 Voor de vrouw 10 10 Klas» gram 1030 Rondom het '—- --logische etherleergang 1105 12 00 Touristlsche tip» 12 2i n tuinder 12 30 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 1233 Or gelspel populaire muziek 12.53 Gram. eventueel actualiteiten 13 00 Nw» 13 15 Musette-ensemble met zangsollstcn 13 40 Lichte gram 13 50 Opera-aria'» (gr) 14 05 holster™1*'0 p "ek Radio-Vossenjacht: (herhaling van donderdag 23 JunTjTMs'ss ocaal ensemble: gewijde muziek 16 00 Bij bclo ve rdenkl ng 16 30 Pianokwartet: klass muziek 2 .00 Voor de kleuter» 17 15 Radiostrip voor de jeugd i7 30 Lichte Regorlngsultzendlng: Culturele tandse Antillen. Cronc 18 00 ..MB Luchtmacht 18 20 KI ai de Neder- orrtmoctingen ln Suriname u. ÜggMÉMÉH Rudy Bedacht en de Konlnk- gram.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7