Roemeense keurturnsters brachten zaal in extase Okker en in halve Trudy finales Groenman Nederlandse meisjes weerden zich dapper IJsselmeervogels nu favoriet tegen WHC Grote nederlaag van Benelux-atleten Heren van LZC en dames Steutelstad nabij titel Minister van landbouw NIEUWE LEIDSE COURANT 11 VRIJDAG 3 JULI 1964 J\E dameskeiwrVurnploegen van Roe- *-* menië (voor) en Nederland achter voor de aanvang van de turninterland in de Stadsgehoorzaal in Leiden. De ontmoeting werd door duizend liefheb bers bijgewoond. Van Tuyll-beker voor schaatsenrijders Tydens de jaarlijkse ledenvergadering van het N'ed. Olympisch Comité, donder dagavond in Scheveningen gehouden, heeft voorzitter jonkheer H. A. van Kar- nebeek de Van Tuyll-beker uitgereikt aan de heer Roos, vertegenwoordiger van de Kon. Ned. SchaatsenrUdersbond. De KNSB kreeg deze eeuwige wissel- prijs. die in 1922 voor het eerst werd uitgereikt, voor de voortreffelijke pres taties bij de Eur. kampioenschappen. De Olympische Winterspelen en de wereld kampioenschappen bij het kunstrijden bereikt. Voorts werd tijdens deze matig bezochte vergadering de Ned. Jiu Jitsu en Judobond (N.JJ.B.) aanvaard als lid van het NOC. De heer C. E. Kerdel. NOC-bestuurs- lid, maakte verder bekend dat het Olym pische uniform voor de Ned. ploeg, die zal worden afgevaardigd naar Tokio, voor de dames zal bestaan uit een don kerblauw mantelpak en voor de heren uit een blauwe blazer en een grijze pan talon. Wimbledon-succes voor ons land aangelegenheid, aangezien ook Emerson en Fletcher hun partij tegen de dappere Nieuwzeelanders Crookenden en Gerhard Roemenië won turninterland in LEIDEN (Van onze sportredactie) LEIDEN De Roemeense turnsters hebben gister avond onze Nederlandse turnsters na een bijzonder enerverende wedstrijd met ruim zes punten verschil achter zich gelaten. Niemand had ook anders verwacht, want de roem was de Roemeense dames al vooruitge sneld, dodh wat zij gisteravond de duizend toeschou wers in de Stadsgehoorzaal voorschotelden, was adem benemend. Voor velen was het zo nu en dan een raad sel, dat het hoogste cijfer tien niet viel. De hoogste waardering was nu met 9,8 voor de vrije oefening van de Roemeense kampioene Sonia Iovan. Doch de Ne derlandse meisjes hebben zich ondanks alle mentale ontmoedigingen keu rig geweerd. Ze bleven volhouden, ook al wisten zij tevoren dat hun zaak hopeloos verloren was. De Roemeense kampioene Sonia Iovan wist haar handstand op de balk in al lerlei variaties toe te passen, complet met het spreiden en komen tot buiten- waartse hurkzit toe. Ze verwierf aar dit toestel dan ook 9.70 punten. Dat werd iedereen al duidelyk by het inturnen by de verschillende onderde len. Op den duur kon het publiek zelfs by het inturnen niet nalaten te applau disseren. Het verschil tussen beide ploe gen was bij de paardesprong nog niet zo groot. Thea Belmer schaarde zich met een sprong van 9.40 zelfs onder de beste Roemeense meisjes, van wie Sonia Iovan 9.50 haalde met een sprong, die volmaakt was. Bij iedere sprong van een van hun .ploeggenoten >riepen de overige Roe meense méisj es „stai" (biyf staan) en dit enthousiasme sloeg later ook over op de Nederlandse meisjes, die over het algemeen zwaarder van bouw wa ren en ook steviger dan de lichtvoetige Roemeense meisjes, die zo mager wa ren dat zelfs een goedbedoelde uit drukking als „slank" nog overdrever De Nederlandse meisjes draaiden ook trager en stroever. De Roemeense meis jes waren één en al elasticiteit, lenig- OM DE LANDSTITEL VOETBAL De stryd om het na tionale kampioen schap zaterdagvoet bal wordt morgen voortgezet met de eerste returnwed- stryd tussen IJssel meervogels en WHC. Wil er in de drie nog resterende wedstrij den een beslissing worden geforceerd het kampioen- Nedei toch spijker! koppen worden geslagen. Dat beseft IJs selmeervogels zeker en aangezien de Spakenburgers door de nederlaag in Wezep zijn gewaarschuwd, gaan zij thuis winnen van de blauwwitten die voor ons gevoel ook al is dat nog maar theorie worden uitgeschakeld. IJsselmeervo gels zal na de winst op WIIC de buit verder verdelen met Zwart Wil. dat mor gen vrij heeft. Voetbalprogramma LandscompetitieIJsselmeervogels J WHC (6.30 u.) Beker 4e ronde: NDSMQuick Boys I 3 u. RillandiaRijnsb. Boys. Pelikaan Huizen. ZCFC—Capelle, MFB—Woudri- chem, DOVO—CJVV. Bronzen Zwaluw Finale: RWH 2 Quick Boys 2. (terrein Sportlust in Woer den 15.301. Finale lYlAVI-beker De finale om de MAVI-bekcr tussen het Haagse Duinoord en 's Gravenzande wordt morgen, aanvangende half vier op het terrein van Naaldwyk gespeeld. Het wordt de vierde ontmoeting tus sen beide teams in dit seizoen. Eerst kwamen de elftallen voor de competitie tweemaal tegen elkaar uit, waarna tus sen de ploegen een beslissingswedstrijd voor het kampioenschap van de Haagse afdeling werd gespeeld, die door 's Gra venzande met 31 werd gewonnen. Het zal dus een spannende strijd wor den. aangezien Duinoord op revanche zint. Voor deze wedstrijd is de Duinoord- ploeg als volgt samengesteld: P. van Dijk, R. Muskiet en R. Marks; J. v. d. Helm, P. Reenalda en' J. Goud; W. Vink, K Pelle. J. Kievit, C. Hoogendorp en A. Knaap. Ook in de race om de KNVB-beker na dert de climax. Er wachten in de achtste finales stuk voor stuk wedstrijden waar in de ploegen aan elkaar zijn gewaagd. Wie durft immers ronduit de winnaar aan te wijzen van NDSMQuick Boys? Wij houden het op NDSM, maar de Kat- wijkers kunnen het tegendeel bewijzen Rijnsb.-Boys moet de verre trip maken naar Rilland Bath, maar kan de Zeeuwse reis met succes bekronen door Rillandia elke nog resterende illusie te ontnemen Bijzonder interessant wordt het treffen tussen Pelikaan en Huizen. De Zwijn- drechtse club debuteert over enkele we ken in de 2e klas en verraste zaterdag met een keurige overwinning op Koz. Boys. Het zal tegen Huizen echter heel wat moeilijker worden. Intussen tornt het moedige Capelle tegen de 2e klasser ZCFC op, dat zijn thuiswedstrijd in Wormerveer moet spe len op het veld van QSC. De groenzwar ten zijn zeker niet kansloos. Blijft over het duel tussen MFB en Woudrichem op het veld van CVV in Rotterdam-Zuid, waarin Woudrichem de kwart-finales bereikt wanneer het in vol ledige opstelling kan uitkomen en de bij RWH opgelopen blessures zijn genezen. DOVO is thuis net iets sterker dan CJVV en Genemuiden wipt Harkemase Boys. Go-Ahead is thuis favoriet tegen ONS. Finale Bronzen Zwaluw De finale van de na-competitie voor de reserve-elftallen om de Bronzen Zwa luw tussen Quick Boys 2 uit Katwijk en RWH 2 uit Ridderkerk wordt morgen middag om half vier gespeeld op het ter rein van Sportlust in Woerden. Het zal RWH 2, dat dé trofee verdedigt, erg moeilijk vallen een overtuigender spe lend Quick Boys 2. waarin tal van oud spelers van het eerste elftal uitkomen, van de winst af te houden. KSD speelt in kuip van Feijenoord De voetbalploeg van de Koninklijke Stallen (KSD». die kampioen van 3A in de Haagse afdeling is geworden, speelt morgen om half zeven in het Feyenoord- stadion tegen een Feyenoord-combinatie. De ontmoeting is een voorwedstrijd voor de wedstrijd FeyenoordLausanne om de Rappanbeker. heid, soeplesse andere superlatieven kan men nauwelijks bedenken. Het inturnen was vaak nog spectacu lairder dan de oefeningen zelf. Er wer den meer risico's genomen en ook moei lijker onderdelen beproefd. Bij de brug gewonnen door Atanasia Ionescu met 9.70) zag men bij het inturnen herhaal delijk de hechtsprong met schroef tot besluit. By de oefeningen zelf niet een maal. Ondanks dat bleken de Roemeen se meisjes superieuti Grietje van1 Essen ipas met 9.30 de beste Nederlandse turn- Spectaculair Ook de afwerking van de Roemeen se meisjes, die steeds op de juiste tij den hun benen en zelfs tenen aange sloten strekten. Bij de balk maakten de Nederlandse meisjes veel meer kleine sprongetjes dan de Roemeense meisjes, die bovendien veel moeilij ker C-onderdelen in -hun oefenstoi verwerkten. Elena Ciampelea wist het publiek te boeien door haar bijzonder gedurfde hoge sprongen en een fantastische schroefsalto bij de afsprong. Helaas was dit meisje, dat opviel door haar strakke gezicht, dat nimmer uit de plooi leek te komen, eenmaal gevallen. Rentree De vrye oefening was het einde van alles. De niet zo knappe Elena Ciampe lea draaide 9.75 en kreeg zo'n lang ap plaus, dat zij door trainer Caius werd teruggestuurd. Datzelfde overkwam la ter ook Atanatia Ionescu, die haar oefe ning baseerde op de Japanse motieven voor de Olympische Spelen, terwyl ook Sonia Iovan, wier vrye oefening wy toch minder vonden dan die van Ciam pelea een rentree moest maken. Toch was het leuk om te zien hoe de Roemeense meisjes meeleefden met de verrichtingen van de Nederlandse turnsters Ze applaudisseerden zelfs en slaakten opgeluchte kreetjes als een moeilyk onderdeel lukte. Arm in arm maakten Nederlandse en Roemeense turnsters na afloop een ereronde, die rykeiyk met ovaties werd beloond. De Nederlandse meisjes hebben gis teravond een en ander kunnen leren- Of we hier ooit dit peil zullen be reiken, blijft een grote vraag. De Roe meense meisjes worden namelijk vier maal per week in de gelegenheid ge steld drie uur te oefenen onder leiding van de Roemeense bondscoach. Eindstand De Roemeense dames wonnen deze interland met 190.65 tegen 184.30. De in dividuele rangschikking was1. Sonia Iovan (R) 38.55; 2. Atanasia Ionescu (R) 38.40; 3. Emilia Lita (R) 38.10; 4. Chris tina Dobosan (R) 37.50: 5. Elena Po- pescu (R) 37.30; 6. Willy Gielen (N) 37.00; 7. Grietje van Essen (N) 36.95; 8. Elena Ciampelea (R> 36.85; 9. Maaike Kroes (N) 36.75; 10. Nel van Bekkum (N) 36.70; 11. Thea Belmer (N) 36.40; 12. Jannie Vierstra (N) 35.50: 13 Tiny de Jong (N) 34.90; 14. Rosalia Baizat (R) 27.95. Waterpolo De uitslagen van de don derdagavond in de zomercompetitie wa terpolo van de K.N.Z.B. gespeelde wed strijden zijn: Hoofdklasse dames: ODZ HZPC 62. Eerste klasse B heren: Meeu wen—RZC '90 2—2. Eervol is ontheven van zijn functies landmacht-, tevens marine-, tevens luchtmachtattaché bij Hr. Ms., ombassade te Helsinki en van landmacht-, tevens luchtmachtottaché bij Hr. Ms. ambassade te Warschau, luitenant-kolonel jhr. N. E. de Brauw, van het wapen der artillerie. Als zijn opvolger is benoemd de tijdelyk benoemde luitenant-kolonel J. T. A. Zwij- lenberg, van de generale staf. Het Nederlandse tennis beleefde donderdag een bijna sensationele triomf. De Haarlemse Tom Okker en het Groningse meisje Trudy Groen man drongen met twee nieuwe, prachtige overwinningen door tot de halve finales van het gemengd-dubbelspel. Vroeg in de middag versloegen zij het Zuidafrikaanse paar Phillips-Mary Fourie met 7-5, 3-6, 6-2, in de avond, toen de zon al lange schaduwen over Wimbledon legde, wonnen zij in pre cies een half uur van de volkomen ontredderde sterren Bob Hewitt en Maria Buenos met 6-2, 6-4. Het stom verbaasde publiek bereidde het lachende Nederlandse paar een wi ovatie, toen het dolgelukkig en zelf ook uitermate verrast de baan verliet Het mag wel waar zyn, dat Hewitt met zijn vriend Stolle een voor hem belangrijkere heren-dubbelfinale voor de boeg heeft dat Maria Bueno na haar moeilijke halve eindstrijd tegen Lesley Turner zich ge heel op de finale tegen Margaret Smith wenste te concentreren, het neemt alle maal toch niet weg, dat Hewitt zowel als Bueno dolgraag ook de partij tegen het aan de wereldtop nog onbekende Neder landse paar had willen winnen. Tegen een minder sterke combinatie als deze Nederlandse dubbel had het ook met een geringere concentratie wel gelukt. Het duo OkkerGroenman gaf daarvoor ech ter te goed partij. In de strijd tegen PhillipsFourie was nagenoeg alles op de schouders van Ok ker neergekomen. Trudy speelde minder sterk en gaf geringere steun aan Toms aanval dan in de partijen daarvoor. Toen de Zuidfarikanen de tweede set met 63 wonnen, zag het er ook even donker uit, maar de service van mej. Fourie werd weer doorbroken en toen ook Trudy Groenman weer vat op de volley kreeg, was de Nederlandse overwinning snel een feit; 7—3—6, 6—2. Historie De kwart-finales waren bereikt. Zo ver waren Nederlandse spelers nog nooit ge komen in dit grootste toernooi ter wereld, maar daarby zou het dan ook wel blyven. Het leek een logische verwachting. Maar toen kwam daar aan het slot van Wimble- dons tiende dag die triomf tussen de goed bezette tribunes van baan twee, een prestatie, die zonder twyfel historisch zal worden. Tom Okker was met zijn in alle onder delen zeer sterke spel, met zijn goed ge plaatste topspin-drives, zijn prachtig be trouwbare volley's en niet te vergeten zijn voortreffelijke service de man, die het spel dirigeerde. Maar nu stond ook Trudy Groenman pal naast hem met goed netspe) sterke steun aan de baseline. Keer op keer werden de pogingen van Hewitt zijn partner om de aanval over te hen afgeslagen en vooral de Braziliaanse zag zich herhaaldelijk gepasseerd. Haar beide servicegames in de eerste set gingen loren en toen Trudy met haar ingehouden slagen en Tom met zijn gecamoufleerde onbereikbare volley's ook de service Hewitt doorstonden, was het niet belang, dat het Groningse meisje "haar eerste servicegame moest prijs geven. In haar tweede servicebeurt had de Austra- lisch-Braziliaanse combinatie geen ant woord meer op Okkers machtige werk aan het net, waarmee hij afmaakte wat door het blonde meisje achter hem werd opgebouwd: 62. Het ging daarna wat moeilijker en al werd weer in de derde game een voor sprong genomen op de service van Bueno, met hetzelfde overtuigende spel ging het Nederlandse paar door, afmakend wat af gemaakt kon worden, natuurlyk ook wel kansen missend, maar op de kritieke mo menten steeds zeker van zichzelf. Het werd 5—2 op de tweede service van Ma ria Bueno en toen mocht Trudy Groen man, die ook heel wat punten op haar naam bracht, haar servicegame verliezen en Hewitt de zijne op love winnen. Tom Okker was immers weer aan de beurt Hij zag het eerste punt verloren gaan, maar sloeg de eerste serviceballen daarna zo scherp in de vakken, dat noch Hewitt noch Bueno er verder een antwoord op had: 64. Knap gedaan „Knap gedaan, you Dutchmen", zei Hewitt later onder de douche tegen landgenoot. Jullie hebben goed gebruik gemaakt van alles, wat er by ons nl klopte. Ik begryp er nu nog niets van. Tom Okker en Trudy Groenman zullen nu in de halve finales uitkomen tegen het Australische paar Fred Stolle en Lesley Turner, die in drie sets (64, 5—7, 60) van het Amerikaanse echtpaar Susman De Australische Margaret Smith. Wim bledon kampioene 1963, heeft zich op nieuw in de eindstrijd van het toernooi van Wimbledon geplaatst Donderdagmid dag bereikte zij de finale door de Ameri kaanse Billie Jean Moffitt met 63, 64 te verslaan. .Uitslagen titelhouders Osuna en Palafox uit Mexico In het heren-dubbelspel werden de door Hewitt en Stolle kansloos verslagen. De finale wordt een volledig Australische Atletiek-interland tegen Noorwegen De Benelux ls op de tweede dag de atletiek-interland tegen Noorwegen In Oslo naar een verpletterende nederlaag gevoerd. Met 121,5 tegen 88,5 verloren de atleten uit België, Nederland en w_ xemburg. Waren er op de eerste hoogtepunten als het prachtige wereld record van de Noor Terje Pederscn, die 87,12 wierp, de fantastische race van Gas ton Roelants op de 3000 meter hindernis en keiharde knokpartyen op de 800 5000 meter, donderdagavond, toen 6000 toeschouwers de wedstrijden bywoon- den, was het slechts een flauw aftreksel. Aan Beneluxzijde hebben slechts drie prestaties indruk gemaakt. In de eerste plaats de 10,5 van Frans Luitjes, die sterke wedstrijd liep, geheel in tegen stelling tot de 200 van een dag tevoren, toen hij onder te zware druk van een venvacht nieuw Nederlands record men taal geheel uit evenwicht van start ging, nu al zijn concurrenten superieur met meters versloeg. Hans Smit. die voor de WATERPOLOCOMPETITIE KNZP, LEIDEN LZC en De Sleutelstad staat binnen zeer korte tijd een kam. piocnsfccst te wachten. LZC gaat ook na de wedstrijd van gisteravond in Overveen togen het Haarlemse HVGB nog steeds ongeslagen aan kop var de tweede klasse B en hetzelfde geldt voor de dames van De Sleutelstad, die in Den Haag met 1-9 de meerderen bleven van SNA. Voor het Leider- dorpse DKD is het in de vierde klasse nog steeds oppassen geblazen. Iets waaraan de puntenverdeling (2-2) tegen het Rotterdamse RZPC niets andert. Groots was het bepaald niet. wat LZC en HVGB het handjevol belangstellen den in Overveen voorschotelden. Daar voor zijn de Haarlemmers te veel in kracht achteruit gegaan en namen de Leidenaars het te gemakkelijk op. De van alle studiezorgen ontdane Simon Ouwerkcrk zorgde direct na het begin reeds voor 0—1 en toen Cees Schoof er nog voor het einde van de eerste periode 0—2 van maakte, was de stryd in feito reeds beslist In het tweede gedeelte brachten Ro land Koedoder en Simon Ouwerkerk (strafworp) de stand op 04. Dat Ron Boon. na een foutje van Hans Parrel de achterstand in het derde gedeelte tot 14 verkleinde, deerde de Leidenaars niet. In het laatste gedeelte kreeg de HVGB-speler Hogendom onenigheid met de goed leidende arbiter Erades, wat hem op uitsluiting voor de verde re duur van de wedstrijd kwam te staan. Daarna bepaalden Cees Schoof i Roland Koedoder de eindstand oo ISog één punt Het damesteam van De Sleutelstad blijft winnen. Voor de zesde achtereen volgende maal stapten de Leidse dames als overwinnaars uit het water cn nog slechts één punt rest hen van de titel. De betere en snelle combinaties lever den reeds bij de rust een 06 voorsprong op cn het wat nonchalantere spel in het tweede gedeelte was er de reden van, dat het eind met slechts 19 kwam. Jopie Lambooy en Gerda van Es namen de meeste doelpunten voor hun reke ning. In De Does heeft het Leiderdorpse DKD niet meer dan een gelykspel kun nen bereiken tegen het Rotterdamse RZPC. Na een meer spannend dan fraai duel kwam het einde met 22. Robert Heck (strafworp) en Chris Colpa scoor den de DKD-treffcrs. geblesseerde Heemskerk inviel, bereikte met 10,7 de derde plaats. De Belg Wil Geeroms evenaarde in een gave ract een tijd van 51,5 het Belgische record op de 400 meter horden, waarbij opviel, dat hij de laatste meters ietwat ingehouden liep Op de 10 km liep Henri Clerckx zonder tegenstand in een wedstrijd tegen het horloge een tijd van 29,25 waarmee hij de Olympische limiet Tokio bereikte. Daarmee was het uit de leden van het Beneluxteam. Want al kwam Fred van Herpen dan tot een goede 48,2 sec. op de 400 meter en een tweede plaats, dc Noor Carl Fre- derik Bunaes was met 46,7 onbereikbaar. Onze kogelstoters Cees van Wees en van der Kruk bleven ver onder hun pres taties. Misschien wel omdat zij onder de indruk waren van de twee potentiële 18- meter werpers Andersen en de 19-jarige Lorentzen, die resp. met 17,94 en 17,55 voor een nieuw Noors senioren- cr niorenrecord zorgden. Ook Jan Romani was niet opgewassen tegen zijn rivalen. Wel verheugend was het, dat hij vier worpen rond de 55 meter had. met een verste van 57,02. want in landenwedstry- den is deze uiterst nerveuze Hagenaar altijd op zijn slechtst. Uitslagen De uitslagen van de tweede dag: 400 meter horden: 1 Geeroms (Belg.) 51,5 sec.; 2 Skjelvaag (N) 52,6; 3 Gul- brandsen (N) 53,1; 4 Bos (Ned.) 54,8. 100 meter: 1 Luitjes (Ned.) 10,5 sec.: 2 Simonsen (N) 10,6; 3 Smit (Ned.) 10,7; 4 Skarstein (N> 10,7 sec.; Kogelslingeren: 1 Krogh (N> 61.90 m: 2 Lothe (N) 58,63; 3 Romani (Ned.) 57,02; 4 Bigelbach (Lux) 49,68. 1500 meter; 1 Heiland (N) 3 min. 47.4 sec.: 2 Balleux (Belg.) 3.48.2; 3 Isaksen (N) 3.49,1; 4 Ghequiere (Belg.) 3.53,9, 400 meter: 1 Bunaes <N> 46.7; 2 Van Herpen (Ned.) 48.2: 3 Jarry (Belg.) 48.9: 4 Tollefsen (N) 50.2. Kogelstoten: 1 Andersen (N) 17.94 m (nieuw Noors record»; 2 Lorentzen (N) 17,55; 3 Van Wees (Ned.) 14,94: 4 Van der Kruk (Ned.) 13,80. 10.000 meter: 1 Clerckx (Belg.) 29 min. 25,. sec,; 2 Lien (N) 30.08,6; 3 Lundemo (N) 30,26.2; Aniset (Lux.) uitgevallen. Polsstokhoogspringen: 1 Foerde (N) 4,50 m, 2 Hovik (N) 4,30 m, 3 Coppejans (Belg.) 4,30 m: 4 Wijsen (Ned.) 4 meter. Verspringen: 1 Bergh N 7,20 m, 2 De Winter (Ned.) 7.11 m. 3 De Reiche (Belg.) 7.07 m. 4 Hopland <N> 6.97 m. 4 x 100 meter estafette: 1 Noorwegen 41.1 sec.. 2^Benelux (Luitjes. De Win ter. Smit, Iroordenbos) 41.7 sec. Eindstand: Noorwegen 121,5 pt.Bene- x 88,5 pt. Golf Mej. van Lanschot is donder dag jn Roosendaal golfkampioen van Ne derland strokeplay geworden. De uit slag luidt: 1. mej. A. M. A. E. van Lan schot (Sint Michielsgestel) 161 (83.78): 2 mej. L. Meertens (Den Haag) 169 (83-86); 3. mevr. N, de Jong Schouwen burg 170 (83-87), (Vervolg van pagina I) Nog onlangs was vanuit de Kamer de aanstaande beslissing over de fusie van de Europese executieven aangewezen als de gelegenheid bij uitstek om invoe ring van een Europese parlementaire controle als voorwaarde te stellen. Mi nister Luns had dat toen ontraden en de zaak doorgeschoven naar minister Bies heuvel. Deze kaatste Rel balletje gister avond weer netjes naar zijn ambtge noot terug. „Het betreft hier", zo zei hij, „een algemeen politiek probleem, waarvoor de minister van buitenlandse zaken in de eerste plaats de verant woordelijkheid draagt". Mr. Biesheuvel erkende overigens vol mondig. dat het vraagstuk dringend om een oplossing vraagt De positie van het Europese parlement moet versterkt worden. Daarover zijn regering en Ka mer het eens. Het gaat echter om de wijze en het ogenblik waarop dit doel kan worden bereikt „De keuze van het moment waarop wij van onze kant hier een grote zaak van zullen maken is een kwestie van opportuniteit. Hier zijn zulke grote belangen in het geding, dat we er niet zomaar even over kunnen beslissen. Dit moet grondig in het kabi net worden overwogen", aldus de minis ter. Hy voelde in het algemeen niet voor de methode een wijziging van het E.E.G.-verdrag te forceren door te wei geren wat het verdrag voorschrijft. Met nadruk weersprak de minister gistermiddag dc stelling van de K.V.P.- er Lardlnols, dat de È.E.G. zich thans in een vertrouwenscrisis zou bevinden, speciaal op landbouwgebied. „Ik zie", zo zei hy, „wel moeilijkheden en Ik er vaar die elke dag aan den lUve, maar de vraag of wy met het gemeenschappeiyk landbouwbeleid op de goede weg zijn, beantwoord ik toch met een volmondlr j»" Voor de wijze waarop hij in Brussel de zaken aanpakt, mocht de bewindsman van verschillende kanten lof oogstten. De socialisten Vredeling en Vondeling hadden naast waardering echter ook kritiek. Zij stelden vast, dat de minister deze week in Brussel een duidelijke ne derlaag heeft geleden door de „ontkop peling" van de drie nieuwe E.E.G.- reglementen voor rijst, rundvlees en zui vel te aanvaarden. Deze verordeningen zullen op verschillende data in werking treden. Zyn „onoverkomelijke bezwa ren" tegen deze ontkoppeling heeft de minister moeten inslikken. ..U had het nooit zover moeten laten komen", zei de socialist Vredeling. Mr. Biesheuvel gaf hem de raad z'n verwijt tot de Euro pese Commissie te richten, omdat die met de ontkoppeling is begonnen. De minister zag geen kans financiële steun te verlenen aan de pluimveehou ders die in moeilijkheden verkeren. Het pluimveercglement van de E.E.G. biedt dit De moeilijkheden vloeien uit de sterke uitbreiding van de kippen- stapel in de landen van de gemeenschap. De markt binnen de E.E.G. is overvoerd ook op de exportmarkten buiten de E.E.G. is nu een gedrang ontstaan. Bovendien zijn in West-Duitsland, grootste afnemer, discriminerende maatregelen genomen, die formeel juri disch misschien niet in strijd zijn met het E.E.G.-reglement. maar wel met de economische filosofie daarvan. Discri minatie kan gezien worden in de stem- pelplicht voor Nederlandse eieren op de Duitse markt en in de omzetverevenings- heffing, waardoor Duitse pluimveehou ders restitutie krijgen van de belasting op grond- en hulpstoffen. De minister geloofde niet. dat ons fiscale stelsel het invoeren van zo'n restitutie voor Ne derlandse bedrijven mogelijk maakt hij wilde deze zaak nog wcleens met zyn ambtgenoot van financiën be spreken. Uitbreiding van de rundvleesproduk- tie achtte de bewindsman meer dan noodzakelijk, vooral met het oog op het belang van de consument Als het rund vlees schaars en duur blijft, zal de con sument zijn toevlucht gaan nemen tot de goedkopere kip, zo vermoedde hij. Dames enkelspel, halve finales: Marga ret Smith (Aus) versl. Billie Jean Moffitt (VS) 6—3, 64; Maria Bueno (Braz) versl. Lesley Turner Aus) 36, 64, 64. Dames dubbelspel, kwart-finales: Renee Hargrath en Ann Jones (Z.A./GB) versL Rita Betly en Virgina Wade (GB 60, 6—0. Heren dubbelspel, halve finales: Emer son en Fletcher (Austr) versl. Crooken- den en Gerrard (Nw. Zeel) 1412, 62, 61. Gemengd dubbelspel, kwart finales: Stolle en Lesley Turner (Austr) verslaan Susman en Karen Susman (VS) 64, 5—7, 6—0: Tom Okker en Trudy Groenman (Ned) verslaan Bob Hewitt (Austr) en Maria Bueno (Braz) 6—2, 6—4: Froehling en Justina Bricka VS) verslaan Segal en Renee Haygarth (Z.A.) 64. 64; Flet cher en Margaret Smith (Austr) verslaan Keiler (Austr) en Deidre Catt (GB) 6—4. Medische diensten voor Leiden en omgeving Doktersdiensten ALKEMADE: dokter Brinkhorst. Sta- penseastraat 6, Leimuiden, teL 01721-269, en dokter Glansbeek, Peeklaan. Oude Wetering, tel. 01713-511. ALPHEN: dokter Veenendaal. Rem- brandtlaan 31, tel. 2072. HAZERSWOUDE: dokter Bakema, Hoofdstraat 12, Leiderdorp, tel. 01710- 24828. HILLEGOM: dokter Van der Kaaden. Hoofdstraat 14, tel. 5114. KATWIJK AAN DEN RIJN: dokter Bergman, Valkenburgseweg 1B. Katwijk aan den Rijn, tel. 2921. KATWIJK AAN ZEE: dokter Lodder. Meeuwenlaan 2, tel. 4600. LANGERAAR: dokter Nooter. Wou- bruggen. tel. 01729-104. LEIDEN: dokter Roodenburg Vermaat, Boshuizerlaan 8. tel. 26655; dokter Sastro- wijoto, Beethovenlaan 19. tel 34779; dok ter De Bruyne. Hoge Rijndijk 19, tel. 26866; dokter Glabbeek, Bachstraat 39, tel 22956; dokter Brand. Zocherstraat 1, teL 26946 Bij geen gehoor of in nood gevallen: dokterstelefoon 22222. LEIDERDORP: zie Hazerswoude. LEIMUIDEN: zie Alkemade. LISSE. dokfter Holl, Veldhorstraat 50. tel." 3155. NIEUWKOOP: dokter Bremer, Nieuw koop. tel. 01725-103. NIEUWVEEN: zie Langeraar. NOORDWIJK: dokter Van Nes. Oude Zeeweg 82, tel. 2405. NOORDWIJKERHOUT: dokter Van Praag, Herenweg 17, tel. 02533-2385. OEGSTGEEST: dokter Reterink. Joh. Evertsenlaan 14, tel. 50394. RIJNSBURG: zie Katwijk aan den Rijn. SASSENHEIM: dokter De Graaff, Hoofdstraat 167, tel. 8479. VALKENBURG: zie Katwijk aan den Rijn. VOORHOUT: dokter Bots, Prof. Aal- berselaan 2. tel. 02532-7393. VOORSCHOTEN: dokter Van Dam, Prof. Asserlaan 26, tel. 3960. WARMOND: zie Voorhout. WOUBRUGGE: zie Langeraar. ZOETERMEER: dokter De Bruijn. Dorpsstraat 1, tel. 3059. ZWAMMERDAM: zie Nieuwkoop. Apotheken ALPHEN: apotheek Allart. Raadhuis straat 206, tel. 3185. BOLLENSTREEK: Hillegomse apo theek, Hoofdstraat 78, tel. 02520-5272. KATWIJK: apotheek „Katwijk aan den Rijn", Kon. Julianalaan 18, tel. 4370. LEIDEN: Zuider-apotheek, Lammen- schansweg 7, tel. 23553. LEIDERDORP: zie Leiden. OEGSTGEEST: Oegstgeester Apotheek. Wilhelminapark 8. tel. 53274. VOORSHOTEN: zie Leiden (zondag van 8 tot 22 uur) Wijkverpleging AARL ANDER VEEN: zuster De Haan, Groene Kruis. Woubrugge, tel. 01729-238, b.g.g. 320 ALPHEN: dokter Veenendaal, Rem- brandtlaan 31. tel. 2072. BENTHUIZEN: zuster Bosch, Raadhuis plein, Hazerswoude-dorp. 01728-322. BOLLENSTREEK: zuster Snellenberg, M. Trompstraat 29, tel. 6316, Hillegom; Betheseda en Wit-Gele Kruis, Sassenheim zuster Vriend, Herenweg 386, tel. 7880; Het Groene Kruis, Sassenheim en omstre ken: zuster Muhlhaus, Dr. Kuyperlaan 3. Voorhout, tel. 02532-7796. HAZERSWOUDE (dorp): zie Benthui- HAZERSWOUDE-RIJNDIJK: zuster Van der Holst. Hoge Rijndijk 200, Hazers woude. tel. 01714-255. Bij ongevallen aan de Rijndijk: tel. 01714-278. HOOGMADE: zie Aarlanderveen. KOUDEKERK: zie Hazerswoude-Rijn- dijk. KATWIJK: Groene Kruis, zuster Ou wehand. tel. 2780, b.g.g. tel. 4010; Chr. Wijkverpleging, tel. 2282. LEIDEN: zusters Wolters (P. J. Blok- straat 22. tel. 33140), Kohlenberg (Lam- menschansweg 339m tel. 26006) en Van der Zeeuw (Stieltjesstraat 52) van Het Groene Kruis en zuster Onvlee. Kanaal- weg 68, tel. 32292. b.g.g. tel. 22222. LEIDERDORP: zie Hazerswoude-Ryn- dijk. NOORDWIJK: zuster Van Luyn, Hoofd straat 12m tel. 2907. OEGSTGEEST: zusters De Jonge en De Groot, De Kempenaerslraat 42. tel. 50338. TER AAR: zie Aarlanderv>en. VOORHOUT: zie Bollenstree,k. WOUBRUGGE: zie Aarlanderveen. ZEVENHOVEN: zie Aarlanderveen. ZOETERMEER: zuster Asperslag, Ver- meerstraat 4. tel. 3530. ZOETER WOUDE: zie Hazerswoude- Rijndyk. Tandartsen ALPHEN. tandarts Vroege jr., Kievit- straat 35. tel. 4299. BOLLENSTREEK: tandarts Hoek Gracht weg 2. tel. 3126. KATWIJK: tandarts Bouman, Zeewei' 134, tel. 2234.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 11