Val van Rome, eindelijk oprechte klassieke' film Tweede Kamer voelt wel voor campushogeschool Beatles weer op de tv. Conflict van Eurotex met Biljettencentrale Kamer keurt haar eigen salarisverhoging goed .7 DONDERDAG 2 JULI 1964 DOME is niet in één dag geval len, het is een vervalproces van vele eeuwen geweest. Dit is de con ceptiedie aan Anthony Mann's su perfilm „De val van Rome" (The Fall of the Roman Empire) ten grondslag ligt. Deze opvatting, die getuigt van een juist historisch inzicht, heeft, de film bewaard voor een zonder mei opgaan in spectaculaire uiterlijkhi den, die het z.g. „klassieke" film genre in de ogen van serieuze men sen zo verdacht maken. Als Antho ny Mann Rome had laten vallen, zo als een domme metselaar een bouw- stelling in duigen laat vallen, ongetwijfeld een overweldigend spek takel hebben uitgebeeld, maar zijn film zou geen enkele verdergaande betekenis gehad hebben. Nu echter behoort hij met jSpartacustot het beste filmwerk, dat over het klas sieke Rome is gemaakt. Juist ook, omdat men nu de figuur van keizer Marcus Aurelius heeft kunnen be lichten. In Marcus Aurelius. de filosoof op de keizerstroon, heeft het klassieke Rome naar geest en aanzien zijn hoogtepunt bereikt. Hü, de Stoïcijn, die tot lijfspreuk had: „Vrees geen ziekte, dood of armoede, maar vrees de vrees daarvoor", is het edelste voorbeeld van de antiek-humanisti sche levensbeschouwing. Hij formu leert nog eens opnieuw de Pax Ro mans als het samenwonen van vol keren van de meest uiteenlopende afkomst en de meest uiteenlopende cultuur tot een rijkgeschakeerde een heid. In zijn „Zelfbespiegelingen" brengt hij deze idealen onder woor- Het is de grote verdienste van de film, dat hij deze keizer weergeeft in zijn gesprekken met zichzelf. In Sirmium aan de Donau heeft hij zijn hoofdkwartier. Hij moet de noord grens verdedigen tegen de aanvallen van de Marcomannen. Dit eerste ge deelte van de film is het boeiendste Vader en zoon-conflict rond keizerstroon en het meest authentieke. Voortref felijk is het decor van de castra, die daar in de witbesneeuwde wouden ligt, het domein der dappere Ger- ALEC Guinnes geeft een prachtige uitbeelding van de oude Marcus Aurelius. De historie wil, dat deze keizer daar aan de Donau pest gestorven is. maar de film laat hem omkomen door het eten vergiftigde appel. Dit is niet de enige zonde tegen de historische overleve ring, de film zal er vele tellen, maar wie zegt, dat de historische overlevering de juiste is geweest? Juist deze film bewijst, dat mer van de letter der historie kan af wijken, maar toch haar geest ge trouw kan bewaren. Zo weet de his torie ook niets van een tribuun Li- n wie Marcus Aurelius het rijk had willen nalaten, maar wel is zeker, dat de keizer een diepe min achting koesterde voor zijn zoon en opvolger Commodus, een losbol, die voortdurend verkeerde in de krin gen der gladiatoren en zelf deelnam gladiatorgevechten, zij het zo gepantserd, dat hem niets kon over komen. De film maakt van Commo- bij al zijn lichtzinnigheid toch wel sympathieke held. In Chris topher Plummer heeft men precies de lenige figuur gevonden, die beide zich verenigen kan: de lichtzinnig heid en het athletische heldendom. Plummer kan hierin een uitnemend tegenspeler zijn van Stephen Boyd (bekend uit Ben Hur), die de in alle opzichten sympathieke Livius moet uitbeelden, de z.g. gunsteling van Mar- Aurelius. Men heeft zich het bui tenkansje Stephen Boyd en Chrisopher Plummer in een verwoede wagenren de opvolging van Marcus Aurelius te laten uitvechten, niet laten ontgaan, maar deze wagenren is veel reë.er en daardoor spannender dan het show nummer uit „Ben Hur". TJET tweede gedeelte van de film, ■®"®- dat zich voornamelijk in Rome afspeelt, kan veel minder boeien. Toch moet worden vastgesteld, dat het decor van het Forum Romanum een authentiekere indruk maakt, dan het suikertaartengeval uit „Cleopa tra". In dit tweede deel wordt de rivaliteit tussen Commodus en Livius uitgevochten, waarbij Lucilla, Com modus' zuster, een voorname rol speelt. Lucilla wordt vertolkt door Sophia Loren. Altijd opnieuw een ac trice van formaat en in deze film nu weer in het eerste deel over tuigender dan in het tweede. Een indrukwekkende rol wordt door James Mason gespeeld als Timoni- des, de Griekse raadgever van Mar cus Aurelius. Waarschijnlijk heeft de figuur van de wijsgeer Epictetus, de leermeester van Marcus Aurelius, de makers van de film in Timoni- voor ogen gestaan. Hij is het, die door zijn onverschrokken houding, de Germaanse Marcomannen van de Wodancultus doet afzien. Hij is ook, die aan het hof van Commodus het goed recht der overwonnen lanen verdedigt. Als hij gedood ordt, laat een beeld even de daille zien, die hij droeg: een Chris tusmonogram. de enige aanwij zing in de film, dat het Christendom mede tot de machten heeft behoord, •aardoor het heidense Rome ter gekomen is. Enschede krijgt primeur (Van onze parlementsredactie) T~\E grote meerderheid van de Tweede Kamer heeft gisteren haar instem- ming betuigd met plan om de nieuwe technische hogeschool in Twente (bij Enschede) het karakter te geven van een zg. campushogeschool naar Amerikaans voorbeeld. Het betreft hier een experiment, dat zich over dei' v< komende tien jaar zal uitstrekken. Tegen het wetsontwerp dat de intro ductie van de campusgemeenschap in ons wetenschappelijk onderwijs mo gelijk maakt, verklaarden zich gistermiddag in de Kamer slechts een min derheid van de PvdA-fractie en de GPV-er Jongeling. De heren Tans (soc.), Albering (kath.v.), Van Dijk (lib.), Schuring (c.h.), Van Bennekom (a.r.), Burggraaf (pac. soc.) en mevr. Kuiper-Struyk (lib.) hadden ook wel bezwaren, maar achtten het experiment toch alleszins de moeite van het beproeven waard. Naar aanleiding van tientallen ver zoeken van Nederlandse tieners heeft de VARA besloten het programma c TV-spel NCRV ingezonden Prix Italië i met The Beatles, dat op 8 juni werd de NTS voor de afdeling drama het TV- uitgezonden, nogmaals op de beeld schermen te brengen, en wel op za terdagmiddag 18 juli, van 15.50 tot 16.30 uur. De VARA hoopt dan tevens het Beatle-tekeningenfilmpje te herhalen, dat eerder in „Uit" werd vertoond. Geslaagden A'damse S" toneelschool spelen tv-stuk Bergman spel „Koning David" deling documentaires de co-produktie „Erasmus en zijn tijd". De documentaire „Erasmus en zijn tijd" is een co-produktie van de BRT en de NTS en werd op 28 oktober 1963 tgezonden. Het scenario werd ge- door de dichter en kunst- Hans Redeker, De realisatie in handen van de Vlaamse cineast Harry Kuemel. Tuttifrutti voor de jongeren Het is een traditie dat de kandidaten die eindexamen doen aan de Amster- damse toneelschol in de gelegenheid In de maandenjuli en augustus houdt worden gesteld hun talenten ook op de het populaire NCEV-radioprogramtpa beeldibuis te tonen De kükers rullen „Jeugdland' vakantie Elke woensdag- de geslaagden ditmaal alen op woens- middag aal in de plaats daarvan „Tutti- 6 frutti" wnrdon uitgezonden. dat uit vnf De campusfiguur houdt in, dat de stu denten van de Twentse T. H. gedurende het eerste joar van hun studie op het teirein van de hogeschool zullen zijn ge huisvest Zij mogen (uitzonderingen daar gelaten) niet „op kamers" buiten de cam pus wonen. Na het eerste jaar zal de in woning volgens het wetsontwerp geen voorwaarde meer zijn voor inschrijving als student, maar verwacht wordt dat het merendeel van de studenten ook gedu rende him verdere studiejaren in de cam pus zullen blijven wonen. Verder zal ook een deel van de docenten en andere leden van het hogeschoolpersoneel daar zijn ge huisvest. Op deze manier worden onder zoek en onderwijs, studie en studieleven in één grote academische gemeenschap .geïntegreerd. Eén van de voornaamste •redenen waarom voor de Twentse T. H. deze figuur werd gekozen is. dat Ensche de vrijwel niet over een passende huis vesting voor studenten beschikt. Ongewijzigd zal het wetsontwerp de Kamer ceker niet passeren, want er zün al verschillende amendementen inge diend. Eén van de belangrijkste Is dat van de c.h. afgevaardigde dr. Schuring. Ziin amendement wil de verplichte in woning in de campus voor studenten uit breiden tot twee Jaar. Het kreeg de steun van de Kamermeerderheid. -Vrijwel leder een vond één jaar (in de praktijk bete kent dat 8 maanden) veel te kort om een geslaagde academische integratie tot stand te kunnen brengen. Een ander amendement dat de eind streep wel zal halen, is dat van de libe rale mevr. Kuiper-Struyk. Het beoogt schrapping van de bepaling, dat een stu dent. die zich onbehoorlijk gedraagt, bij verwijdering uit de campus tevens de toe gang tot de examens wordt ontzegd. Dit laatste ging mevr. Kuiper en andere spre kers te ver. Men wees erop. dat het stu dieprogram van de Twentse T.H. afwijkt Onderzoek schot in Bunnik nog zonder resultaat Het onderzoek naar het mysterieuze schot dat zaterdagnacht bii Bunnik werd gelost od de 17-jarige Utrechtse gym nasiast Rudy Becns. is nog steeds in volle gang. Concrete resultaten heeft dit onder zoek nog niet opgeleverd. Maar de offi cier van justitie in Utrecht, mr. W H Overbeek. verklaarde gisteren dat hi' de zaak niet als hooeloos beschouwt Alle mogeliikheden worden naeeeaan. met name voor wat betreft het motief dat de dader voor het lossen van het schot kan hebben gehad. De Haagse Club 'een groen schuld eisers van Brazilië) zal de reeeringen van Oostenriik. Beleië. de Ver. Staten. Frank- riik. Italië. Japan. Nederland. West- Duitsland. Engeland en Zwitserland voor stellen 70 orocent van de in 1964 en 1965 vervallende betalingen op middel lange handelskredieten te consolideren. van die in Delft en Eindhoven. Een stu dent die uit Enschede wordt verwijderd, heeft dus niet meer de mogelijkheid om aan één van de andere th.'s examen te doen. Deze straf vond men te zwaar. In verband met de beperkte opname capaciteit zal slechts een beperkt aantal studenten tot de campus worden toege laten (200). Het eerste jaar zal de toela ting door loting geschieden, het tweede volgens een methode van kwalitatieve se lectie. Verschillende sprekers hadden hiertegen bedenkingen. Voor 'een minder heid van de P.v.d.A. is dit punt .zelfs zo onverteerbaar, dat ze tegen het wetsont werp zal stemmen. Deze socialisten heb ben ook overwegende bezwaren tegen de voorgeschreven woonplicht. Evenals trouwens de heer Jongeling (GF.V.). Hij vond het onjuist de studen ten te dwingen zich aan het ouderlijk gezin te onttrekken. Dat past zeker niet .in „saksische oosten" met zijn sterke fa miliebanden. De heer Jongeling zag ook kwalijke kanten aan de wijze waarop men in campus het studentenleven wil opzetten. Hij vreesde dat de vrijheid in het gedrang zal komen, een vrees die o a. de heer Van Bennekom (a.r.) min of Minister Bot zal de Kamer volgende week antwoorden. EWEL het tweegevecht tussen Livius en Commodus eveneens behoort tot de onhistorische vrijhe- n deze film zo rijk is (de overlevering zegt, dat Commodus door gladiator is geworgd), geeft het einde van film toch wel een de: nerlijke oorzaken van de ondergang de keizerstroon wordt door de soldaten te koop aangeboden aan d( meest biedende. Een buitenkansje, waardoor de soldaten voortdurend zorgden, dat er weer iets te verko pen viel. Zo is Rome ten onderge gaan: de deugd werd vervangen door de hebzucht, de geest door het terieel belang, Marcus Aurelius door Commodus. In een vader en zoon- flict was een wereldrijk de inzet. Uiteraard heeft Anthony Mann deze groots opgezette film (3 lang) geofferd aan de voorkeur het grootste spektakel, en aan de mantiek (de liefde van Lucilla Livius), maar dat hij niettemin het wezenlijke der historie heeft bena derd en bovendien op menig punt èeb originele visie heeft ge zorgdr maakt „De val van Rome' een oprechte „klassieke" film, In reeks van grote Samuel Bronston- produkties (El Cid, Peking) is deze film niet de minste. Integendeel, verdient ten volle het predikaat tureel". Vanaf donderdag in den Haag in Asta, 14 jaar. Ev. Grolle. Nieuwe voorzitter produktschap vlees nog deze maand Staatssecretaris De Meijer (soc. zaken en volksgezondheid) en minister Bies heuvel (landbouw en visserij) vertrou wen dat nog deze maand een voorzittei van het produktschap voor vee en vlees, ter opvolging van de heer Joh. de Veer, zal kunnen worden benoemd. Een eerste kandidaat kon niet de gewenste mate instemming van de bedrijfsgenoten krijgen. Over een andere, door de minis- ster en staatssecretaris geschikt geachte kandidaat is nu aan de S. E R. advies gevraagd, wat spoedig wordt verwacht. Onder de vijf sollicitanten bevond zich naar het oordeel van de minister en de staatssecretaris geen verdere geschikte kandidaat en daardoor heeft het enige maanden geduurd alvorens een geschikt Sophia Loren in „De val van Rome". Geding om stewardessen Zweedse toneel- en filmregisseur Ing- mar Bergman, die dit speciaal voor to- neelscihooileerlingen heeft geschreven. Iedere rol heeft een grote scène, waarin Iaar ,eest elke leerling zich kan ontplooien. In .Paneel" beschrijft Bergman een soort'dodendans, waaraan iedereen deel zal moeten nemen. .Paneel" wordt dan ook wel eens beschouwd als een voor studie voor Bergmans film ,,Het zevende De regie wordt gevoerd door Kees staan. Er worden wetenswaardigheden uit de hele wereld vermeld, Celia Nu- verhaal voor, Jan Zindel interviewt Nederlandse jeugdkampioe nen. Martje Schindeler draagt komische gedichten voor en de spanning wordt er in gehouden door de negen weken du rende wedstrijd „Geef me de vijf'. Vijf leerlingen van huishoudscholen en vijf van lagere technische scholen krijgen vijf vragen te beantwoorden op het ge- verkeer, muziek, toerisme én algemene ontwikkeling. persoon i gevonaen Voor de president van de Utrechtse rechtbank heeft gasteren een kart geding gediend dat door het reis bureau Eurotex N.V. in Amsterdam was aangespannen tegen de Biljet tencentrale N.V., een dochteronder neming van de Nederlandse Spoor wegen. Het ging daarbij om de vraag, of Eurotex in de Mediterraneo een trein die tweemaal per week uitsluitend voor reisbureaus van Den Haag naar Genua rijdt eigen stewardessen mag hebben ter verzorging van de eigen passagiers. Van de Mediterraneo wordt gebruik gemaakt door de Berglandgroep, Hotel plan en de Biljettencentrale die elk voor zichzelf en de bij'hen aangesloten reis bureaus plaatsen in deze trein reserve ren. Eurotex heeft, ia .1962 een contract gesloten met de Biljettencentrale. Het bezet onder meer op vrijdag honderd en op maandag vijftig plaatsen in het Bil- jettencentrale-gedeelte van de trein, dat wil zeggen zo'n zestig proeent. Tot dusver had de Biljettencentrale geen eigen stewardessen, maar Eurotex wel. Op 15 april deelde de centrale de bij haar aangesloten reisbureaus echter mee dat zij zelf gastvrouwen had aangesteld voor de verzorging van de reizigers Eurotex reageerde daar niet op en bij het begin van het seizoen begonnen ook de moeilijkheden in de Mediterraneo. die wat de wagens van de Biljetten centrale betreft, met een dubbele stewar dessenbezetting reed. Vervolgens werd afgesproken, dat de dames van Eurotex dit seizoen nog wel mochten meereizen, maar op 5 juni werd verbod opgelegd voor het ver lenen van bepaalde diensten, zoals het .nemen van paspoorten en reisbiljetten i het indelen van de maaltijden. De cliënten van Eurotex kregen stenciltje waarin de Biljettencentrale i.eedeelde: „Uw reisbureau heeft de •erzorging van uw reis aan on trouwd" J. H. Smeets, die namens Eurotex optrad, zei dat gedaagde een onrechtma- ige daad heeft gepleegd. Hü verklaarde oorts, dat de nieuwe stewardessen van e Biljettencentrale onervaren zijn. niet altijd correct handelen en de reizigers iu en dan zelfs slecht verzorgen ei3te op straffe van een dwangsom f 2000 per dag, dat de Biljettencen- trale zich voortaan onthoudt van recht streekse contacten met de cliënten en stewardessen van Eurotex en dat zij de stewardessen toestaat, hun normale be- j zigheden en diensten' te verrichten. De raadsman van de Biljettencentrale, mr. E van der Brugghen, zei dat de een- trale de stewardessen uiteindelijk een werkverbod had opgelegd omdat bekend werd dat er sprake was van onregel- matigheden. De president zal maandag vonnis wij- Gisteravond is op de Helsedijk on der Willemstad de achtjarige A. Schip pers. uit Willemstad gedood, toen hij 5 Iersel, die ook als leraar Amsterdamse toneelschool tot taak heeft vertrouwd televisie. De zeven eindexamenkandidaten die aan dit stuk him medewerking verlenen zijn Willeke van Ammelrooy, Yolan Onder de titelJtendez-vous met AdS- Bertsch, Christine Ewert, Reinier Hei- mo" presenteert de Avro-televisie deman-n Lou Landré. René Jessurum terdag a.s. van kwart over negen tot de jonge generatie toneelspelers ld l-nnit 7ütp-rflatr ouwd te maken met het medium AUdlllO KOIUl ZdielUdg voor de televisie Lobo en Henk Uterwijk. Top Cat op TV. Voor dit zomerseizoen heeft de Avro- tv een serie van vier Amerikaanse te kenfilms aangekocht, waarin de hoofd rol wordt vertolkt door de straatkat Top Cat De eerste van de serie wordt komende zaterdag van half acht tot acht uur op het scherm gebracht tien over half tien de populaire 21-ja- rige Siciliaanse Belg, die dit jaar met zijn Franstalig repertoire een vooraaö- stoande plaats inneemt op de interna tionale hitparade-lijst. Salvatore Adarao heeft vooral bekendheid gekregen door zijn charmante liedje „Vous permettez JSSK „Kentering" in de zaterdag O R.K. kerk Straks f5000 meer Ander systeem bepleit (Van onze parlementsredactie) De Tweede Komcr heeft gisteren haar eigen „salarisverhoging" goedgekeurd. Met 115 tegen 7 stemmen aanvt wetsontwerp van minister Toxopeus de jaariyksc schadeloosstelling Tweede-Kamerleden met terugwerkende kracht tot 1 januari 1964 te verhogen f 15.000 tot f 17.500 en met ingang 1 januari 1965 tot f 20.000. Dit betreft de „gewone" Kamerleden De fractievoorzitters krijgen op die ver hoging per 1 januari '64 een extra toe lage van f 1000 per jaar en bovendien nog f 300 voor elk lid van hun fractie (henzelf niet meegerekend) tot een maxii f 10.000. De regering wil hiermee de zwaardere parlementaire taak, die de fractieleiders nu eenmaal hebben, hono- n. ZU wil bovendien tegemoetkomen het bezwaar, dat een geschikte kan didaat het fractievoorzitterschap op fi nanciële gronden afwijst. Tegen het wetsontwerp, dat mede 25 Men moet er zijn hele ziel en geest bij in zetten. Zelfs zijn er doch vrees niet voor mij, Katrijne, die priester ben en mate belijd in schier alles, nietwaar? zijn er perykelen gekoppeld. Bedachtzaamheid is mij gebo den. Bedenk, het gaat om een wonderwerk, mijn dochter. Thans reed hij, ter plaatse van zijn taak, de smalle wegelingskes over. De stilte lastte op de wereld. Geen leeuwe rik stortte zich uit het hart der velden naar het hart van de hemel en trillerde er. het cherpst mensenoog onttogen. God zijn onstui mige lof. De hitte laaide, spijts de vroege voornoenstonde. En de zon steeg al hoger en vuurde al machtiger. De schouders gekromd, de vingers verstren geld, bad de goede herder van Damme Loom niet onfier nochtans, wandelde Socrates voort, de verlokkendste distels voorby. Het was als besefte hij ook het gewicht van deze uitzonder lijke pelgrimage. Door uren reed pastoor Ponc- ke, voortdurend bezwerend prevelend in talloze gebedsvariaties, God tevens, van naald tot draad, het binnenste zijner boeren openbarend. Soms vaagde hij onbewust de klamte van het aange zicht vandaan met zijn rode, wit bespikkelde neusdoek, welke, ter maaghoogte, kleurde aan het zwart van zijn soutane van tussen de sluit- zomen, en bestreek zijn blik vluchtig velden en einder Heer, sprak het uit Poncke's ziel, niets ben ik dan Uw nederige dienstknecht. Het is maar, dat ik hier rijd op mijn Soera- tot U kom wegens mijn en Uw kinderen: de boeren van het Damse. Zij grommen op U, Heer, ons beider kinde ren. Neen, het is niet uit slechtheid, doch uit vreze voor hun akkers. Sla Uw oog op hun velden, Heer-God: zij zijn één zucht naar dren king. Ze zijn moe, óp van de wrede zon van dagen en dagen en van de nabroeiing der nach ten. Hun wasdom is in stilstand gekomen en deerlijk aan het versmachten. De halmen reiken man efkes tot boven de knieën en ver branden van binnen. Wribbel voor de aardigheid een tarwe-aarke uit op de muis van Uw hand Gij schrikt denkelijk een beetje, zo mager LEVEN EN DADEN van PASTOOR PONCKE van Damme in Vlaanderen door JAN H. EEKHOUT vei'dCiiuiiniei vuur deze zegging, Heer! brood: Ha-ja, ik weet: onze kinderen zijn van natu re gichtig, zy willen geen hapering zien, het moet allemaal, zijn vlot verloop hebben: ploe gen, eggen, zaaien, splijten, groeien, zetten, rij pen, zichten. Waarmee ik niet betuigen wil, dat zij wrokken op U of rebellatie plegen. Maar zij koesteren hun. nietwaar?, verstaanbare ver wachtingen. Zy dragen in de kop de regel der zaken ze zijn immers kinderen, al hebben zij hun de handen gekorven van het wrochten en hun tronies door zonnevier en wind en wanweér gelooid En dan komt er daar een tegenstand buiten het beraam en zij voelen zich triest en machteloos. Heer, Gij begrijpt, alsdan achten zij zich gekrenkt in hun waarde van ploeterende boer en zoeken en tasten naar de boze bron en stuiten per slot op U en maken verwijt. Heer, merk mij, Uw armzalige Poncke, op deze ommegang en luister naar mijn schamele woorden! Heer. het is my gewis, dat gij luistert en mij laakt: Knechtken van Mij, ge zijt er. voorwaar, wel wat al te rap bij! Goed. Heer- God, ik beaam U zulks terstond en beklop mij mea culpa maar is niet één der principaal- ste mij door U opgelegde plichten, dat ik, uit Uw heilige Naam, het oor leen aan mijn pa- rochinaen, die allen het boerschap bedrijven of van de boer stammen op mijnheer de bal juw en enige anderen na? Het gevolg daarvan is: bóerenklachten en geen andersoortige. De boer is' zijn veld en zijn vee, dat. Heer, thans loeit naar water in de waterloze beem den, want de koeputten hebben, door de danige droogte, nog slechts een plaske moerig water in het midden de boer is zijn veld en zijn vee in het alleréérste (wijf en kroost telt pal daarna) en zijn klacht belangt datgene wat hem het meest aan 't hart speelt.Ik betwist het U niet, Heer-God in de hemel, dat de boer gaar ne en gauw klaagt Moet ik hem echter geen gerustheid geven als zijn priester en ben ik U zó verre, dat Gy niet dagelijks een luttel op mij peinst? Neen, nietwaar? En héé, dan behoef ik U mijn wezen niet langer uiteen te zetten, want gy ként Poncke van Damme tot in de nieren! Daarom Heer, erbarm U over mijn boerkes, geef hun des nachts goe in hun ogen en vree in hun gemoed och, Heer, zend een hemelkuipken nat over hun gronden, opdat de vers geschoren weiden mals groenen en, bovenal, de koorns zwellen van de welligheid! Heer, gedenk die van Damme de overigen in Vlaanderen, moeten zonodig, het hunne maar doen, ik weid alléén mijn parochie gedenk hun geschokte hoop en gemuizeneer en och, gedenk Heer-God, tevens Uw dienaar en diens moeshoveke achter de pastoorij, alwaar de sa lade zo triest schrompelt het is toch, zo régen Uw wil is, voor U één handeling, niet- Dusdanig li taneerde pastoor Poncke de lof en het leed zijner boeren en schonk zich geen adempauze. Het hemd plakte hem aan het lijf en de zon deed druis tiger naar gelang zij het zenit genaakte. Heer-God, zij worstelen, de boeren, met Uw aarde gelijk Jakob met de Engel Heer, ze zijn lijk de vissers van de zee in storm de benauwing bijt in hun borst ze zyn de broerkes van de vissers, die U be minnen sedert Genezareth Heer, ontferming! Doe de dorte niet ver hevigen, verduik de zon achter wolken, doe de wolken de medicijnen des waters uitgieten over het omme Heer-God, de zonden myner parochianen zijn minder in getal dan die der stedelingen beproef hen, God, doch bedenk, om zo te zeg gen: Boni pastoris est tondere pecus, non de- glubere gediend met het oog op de olgemene stij ging van het salarispeil, stemden de frac ties van P.S.P., C.P.N. en Boerenpartij. De communist Hoekstra zei, dat vele Kamer leden geen behoefte aan de verhoging hebben, omdat zij ook nog over andere bronnen van inkomsten beschikken. Het standpunt van de P.S.P.-er Lamkhorst kwam ongeveer op hetzelfde neer. De heer Harmsen (B.P.) vond het onjuist de verhoging door te voeren „op «en tijdstip dot vele Nederlanders in zeer moeilijke omstandigheden verkeren". De heren Albering (kath.v.), Willems (soc Zegering Hadders (lib.). Kieft (a.r.) cn freule Wttewaall van Stoetwegen (c.h.) gingen met het wetsontwerp akkoord, maar hadden ook wel bezwaren. De heer Zegering Hadders vond het nu bereikte peil van de schadeloosstelling nog te laag betreurde het voorts, dat bij loon- en salarisronden de Kamerleden altijd ach teraan komen. Ander systeem Van vele kanten werd gepleit voor de ervanglng van het bestaande systeem door een stelsel, waarby dc schadeloos stelling gekoppeld wordt aan de honore ring van andere, min of meer vcrgelük- bare functies. In dit verband achtte men het ook noodzokelyk uit de Grondwet de bepaling te lichten, dat de Statcn-Genc- raal steeds hun eigen „salarisverhoging" wettelük moeten bekrachtigen. Hiervoor voelde ook minister Toxopeus •eel. Hij deelde mee, dat de aan zijn de partement verbonden werkgroep voor constitutionele zaken die een verkor- Grondwet voorbereidt ook het vraagstuk van de schadeloosstelling studie heeft genomen. Mocht men tot de conclusie komen dat dit uit de Grond wet moet worden geschrapt, dan zou een staatscommissie kunnen gaan bestuderen welk nieuw systeem voor de schadeloos stelling zou moeten worden geïntrodu ceerd, zo overwoog de minister. Een ander bezwaar van dc Kamer was, it nu niet tegelijk de extra toelage voor de Kamervoorzitter (f 15.000 boven de .normale schadeloosstelling) is verhoogd dat ook is nagelaten de vergoeding r reis- en andere kosten van de Ka merleden aan te passen. Minister Toxo peus antwoordde, dat „de Kamervoorzit ter niet exact tweemaal een gewoon Ka merlid is". Dat zou het geval zijn als zijn inkomsten in totaal steeds het dubbele dc normale schadeloosstelling zouden moeten bedragen. De bewindsman vond dat geen goed uitgangspunt. Wat de reis- en verblijfskosten betreft: het verloop daarvan wordt op het ogenblik door het Centraal Bureau voor de Statistiek be studeerd. Deze studie heeft niet alleen betrekking op dc kosten van Kamerleden. maar ook op die van andere categorieën. De minister gaf toe, dat in vele geval len de nu verboagde schadeloosstelling <nog te laag moet worden geacht. Maar een verdere verhoging zou wellicht weer •moeilijkheden hebben veroorzaakt. De bewindsman vertrouwde erop. dat bij handhavng van het bestaande systeem ook zijn ambtsopvolgers bij een stijging fiiÉ larispeil met voor- dc schadeloos- Het laatste onderdeel van het KRO- televisieprogramma van vrijdag zal de derde uitzending in de zeer veel rea^. ties uitlokkende eerie „Kentering" wor den. Samensteller Hans Wortelboer pro beert in dit progromma de kijkers een beeld te geven van de veranderingen binnen de Roomse kerk, die, zij het moeizaam, tot een grotere openheid is gekomen. vanavond Hilversum I, 402 m. 19 00 Sportparado 19 30 Voor de Jeugd 20.00 Nieuws 20 05 Don Carlos, opera 3105 Bondig bulletin, wekelijkse kunstnotitles 21 15 Don Carlos, opera (verv) 22 50 Nieuws 23 00 Actuali teiten. met nabeschouwing Tour dc France 1964 23 30 Don Carlos, opera (verv) 23 55 —24 00 Nieuws. 19 00 Nieuws Geestelijke lieder •erpraatje r) 19 30 Raaioxrant 19 50 Amus muziek r) 20 20 Radio-Vossenjacht, luisteraars zoek naar radio-reporters 2130 Lichte am 2145 Klass gram 22 00 Kerkorgel- ncert: klass cn moderne muziek 22 39 euws cn SOS-berichten 22.40 Avond- erdenking 22 55 Boekbespreking 23 00 idcabarct 23 35 J-1964. herdenkingspro- Tour de Fran< Programma voor morgen lied 7 23 Lichte gram (7.30 Vat pagina, praatje) 8.00 Nieuws cn socialis tisch strijdlied 8.18 Lichte gram 8.50 Gym voor de vrouw 9.00 Te land cn te water, een Informatief programma voor weg- en waterwoggebruikers 935 Waterstanden. VPRO: 9 40 Morgenwijding VARA: 10 00 Radiokoor 10.15 Pianorecital: moderne muziek 10 45 Voor de kleuters 1100 Nws 1102 Babysitten: lichte gram 11 30 Lichte is Davids VPRO: litend serieus ge- vroeger en nu. le- iok (gr) 16 35 Nws e 16 40 Ceugsar Cas- i.-v persoonlijke noot: asas asjss-SBS. 'si, as tropolo orkest en zangsolistc 14 00 Pro.' Jeugd 17 30 Gi 196-1) 16 55 Gram 17 00 Voor dc n 1800 Lichte gram. af- boeken tips voor tieners het algemene stellen zullen komen (Wordt vervolgd)stelling aan te passen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7