Sunkist Franco's nog onvervulde wens Keus uit twee uitersten Poolse regering niet te spreken over Kennedy Rol VS in Zuidoost-Azië is er vrede te stichten Militair verzet Zuid-Algerije gebroken Makarios niet naar Engeland Ta een. dante Ky Jacht op insecten DONDERDAG 2 JULI 1914 Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen VERKENJP Meer toeristische dan strategische waarde Madrid, juni Terwijl tienduizenden Britten jaarlijks het Iberisch schiereiland bezoeken, terwijl de handelsbetrekkingen tussen Engeland en Spanje nooit florerender zijn geweest, zit Franco in zijn Prado- paleis te broeden hoe Gibraltar van Groot-Brittannië moet worden losgeweekt. Dit laatste koloniale restje in Europa, dit bolwerk bij de westelijke toegang tot de Middellandse Zee, is hem, en vóór hem de Spaanse koningen, altijd een doorn in het oog geweest, een steen, zeg maar: een rots, des aanstoots. Of Franco de overdracht van deze, slechts vijf vierkante kilometer gro te, Britse kolonie op Spaanse bodem nog meemaakt, zal van Engeland af hangen. Het is in ieder geval zijn vurige wens. Vast staat ook dat er in de Verenigde Naties alsnog om zal worden touw getrokken, en dat Spanje's eisen door de Verenigde Staten worden gesteund. Apenkolonie Het verhaal wil dat Gibraltar ,,Gib", zoals de Engelsen zeggen Brits zal blijven, zolang de apen, die de rots bevolken, het leven houden. In de Tweede Wereldoorlog, toen Franco de Duitsers bleef weigeren van Spaanse bodem af Gibraltar te bombarderen van zee uit was de vesting onneembaar heeft deze legendg even gestalte gekregen. Toen de apenkolonie van honger dreigde uit te sterven, liet Churchill nieuwe apen naar de rots overbrengen, ter wijl een afdeling soldaten opdracht kreeg voor een juist voedingsdieet te zorgen. Die militaire verzorging is er nog steeds. Niet omdat men bang is dat de apen te weinig eten krijgen, maar wel omdat er vrees bestaat dat ze van 'indigestie zullen sterven. De drommen toeristen, die dagelijks van de Cos\a del Sol naar Gibraltar trek ken, 'dragen de beesten dood, of, in elk geval, ziek te voeren. Dat is Gibraltar tegenwoordig: een trekpleister voor Spaanse en alle mo gelijke andere toeristen, die er goed kope sigaretten, whisky en fototoe stellen kunnen krijgen. Sinds Tanger vijf jaar geleden als vrijhaven werd opgedoekt, heeft het bolwerk met zijn goed geoutilleerde haven en vlieg veld de functie van deze, aan de an dere kant van de Straat van Gibral tar liggende plaats voor een deel overgenomen. De Britse kroonkolonie is een smokkelnest van de eerste orde geworden. De gehele Spaanse zuidkust wordt er door vergiftigd, terwijl de Spaanse economie er on der lijdt. Meer dan eens komt het tegenwoor dig voor dat patrouilleboten van de Spaanse marine de smokkelscheep- jes meestal bemand met vissers uit Algeciras en Marbella beschie ten. Ook de grens bij La Linea de la Concepcion, die door de kazematten en de tankversperringen aan beide kanten een vervaarlijke indruk maakt, wordt herhaaldelijk voor Spanjaarden gesloten. Watertekort De inwoners van Gibraltar, vijfen twintigduizend in getal, onder wie vijfduizend Britten, varen wel bij de bijzondere status van hun stad. En als de laatste plannen verwezenlijkt worden gaan ze er nog meer op voor uit. Speelbanken moeten Gibraltar als ,,het San Francisco van het Euro pese Californië", zoals in Engeland wel eens wordt gezegd, namelijk nog aantrekkelijker maken Er is slechts één groot probleem het tekort aan water. De rots telt geen bronnen en elke regendruppel moet worden opgevangen. Als het wa ter op raakt, komen er tankschepen aan te pas. Spanje levert geen liter. Engeland bevindt zich al tweeën- eenhalve eeuw in Gibraltar. Bij de Vrede van Utrecht, die de Spaanse Successie-oorlog afsloot, dwong het de rots als „schadeloosstelling" af. Met de hulp van de Nederlanden en Portugal was het Groot-Britannië na een lange oorlog gelukt Karei van Habsburg aan de macht te brengen. Fxankrijk en Spanje waren de ver liezers, en. niet te vergeten, het Huis van Anjou, dat voor de Spaan se troon was bestemd. Slechts één keer sinds 1713 is Gi braltar belegerd geweest. Op 't laatst van de achttiende eeuw, om precies te zijn: tussen 1779 en 1783, probeer den Spaanse en Franse troepen de rots te hernemen. Dit mislukte maar uit die tijd dateren de kilome ters lange gangen en ontelbare ge- schutsopstellingen in de vesting, die ook thans nog worden gebruikt. Argumenten De moderne middelen van oorlog voering hebben de strategische waar de van Gibraltar bijna tot op het nul punt doen dalen. Het is een van de argumenten, die Spanje thans in de Verenigde Naties gebruikt, hoewel het zich al bereid heeft verklaard de Britten eventueel op hun marine- en luchtmachtbasis te laten, onder de zelfde voorwaarden als de Verenigde Staten bases in Spanje hebben. Andere argumenten zijn: 1. Gibral tar heeft slechts weinig middelen van bestaan en is bijna geheel op Spanje aangewezen. 2. De bijzondere status van de haven doet Spanje jaarlijks tussen de vijftig en honderd miljoen gulden schade, terwijl grote eenhe den van de marine en het douane apparaat op de been moeten worden gehouden om het smokkelen tegen te gaan. 3. Gibraltar hoort op de zelfde wijze bij Spanje als alle andere plaatsen aan de zuidkust. 4. Spanje wenst een vreedzame oplossing met inschakeling van de bevoegde, inter nationale organen. In bepaalde kringen van de Ver enigde Naties zal voorts zeker slaan dat Spanje bereid is z'n eigen koloniën onafhankelijkheid te verle nen, als Gibraltar weer tot het moe derland terugkeert. Het vorig jaar is reeds aangekon digd dat Rio Muni en Fernando Poo- het op de westkust van Afrika gelegen Spaans Guinee het zelfbeschik kingsrecht zullen krijgen. Deze zoge- genaamde koffiekolonies hebben het moederland overigens alleen maar geld gekost. In Noord-Afrika liggen nog Spaanse Sahara, of Rio de Oro. Ifni en de havensteden Ceuta en Menilla. Op al deze gebiedsdelen heeft Marok ko het oog laten vallen. Madrid er Rabat hebben er al diverse onder handelingen over gevoerd. Minister beticht van slechte Geërgerd Bolhoedig of kaalhoofdig, het zijn twee uitersten, waaruit de modieuze vrouw in het komende winterseizoen zal mogen kiezen, als enkele modekoningen het helemaal alleen voor het zeggen zouden hebben. De Engelse bowler-hat, die men in Londen bij tienduizenden door de straten kan zien wande len (met evenzovele mannetjes er onder) doet het ook by ons steeds beter. Meer en meer mannen gaan over tot deze ge distingeerde hoofdbedekking en ook ziet men al een enkele dame, die de bolhoed als het favoriete hoofddeksel heeft ge kozen. De bovenste foto werd in Am sterdam gemaakt, waar enkele heren met bowler gefascineerd keken naar de charme van zo'n bolhoed bij een passerende dame. Maar nu het andere uiterste: de Parijse modevorst Jacques Esterel heeft aangekondigd, dat zijn mannequins met kale hoof den de nieuwe herfstwinter- collectie zullen presenteren en als voorproefje liet hij drie hun ner aldus uitgedost op een Parijs terrasje poseren. Het doet ons denken aan de buitenaardse figuren uit de tele visie-kinderstrip De Duivelsgrot. Daarin hielden Tranti en Voxola ook het hoofd kaal. Maar zij kwamen van een heel vreemde planeet. manieren DE Amerikaanse minister van justitie, Robert F. Kennedy, heeft gisteren zijn kort bezoek aan Polen beëindigd. In Londen, op doorreis naar de V.S., ver klaarde de minister dat hij na de presidentsverkiezingen van november zijn functie zal neer leggen. ,,Ik werd door mijn broer, president Kennedy, benoemd en het komt mij voor dat Johnson er prijs op stelt met nieuwe men sen te beginnen die hij zelf be noemd heeft", zo legde hij uit, Tijdens het Poolse bezoek dat drie en een halve dag geduurd heeft, heb- had toegesproken, ben Poolse regeringsfunctionarissen Kennedy beschuldigd van slechte ma- Misverstonden nieren en spelen met de politiek. Het is niet onmogelijk dat de affaire-Ken nedy zal uitlopen op een politieke kwestie tussen de Poolse communisten en de Amerikaanse regering. Het is nog te vroeg om te zeggen of het be zoek de betrekkingen schade heeft be rokkend of juist goed heeft gedaan. Verkiezingsstunt De regering was ook geprikkeld over de reeksen onvoorbereide straatredevoe ringen van Kennedy. Hij stond daarbij gewoonlijk boven op een auto met le den van zijn gezin. Een schrijver over Amerikaanse aangelegenheden gaf als mondeling commentaar dat ,.90 procent van de Polen denkt dat Kennedy alleen maar speelt op de Poolse stemmen In de V.S. en dat niemand op een dergelij ke manier gebruikt wenst te worden". Naar gemeld is heeft Kennedy de func tionaris geantwoord dat hij als Ameri kaan het recht heeft de Amerikaanse manier van doen te demonstreren en dat bezwaren hiertegen alleen maar een bewijs is van gebrek aan vertrouwen van de kant van de regering aan de mensen tot wie hij heeft gesproken. Kennedy zei ook van mening te zijn dat hij de Pools-Amerikaanse betrekkingen bevorderde en niet schaadde omdat hij meestal sprak over de gevoelens van genegenheid van de Amerikanen voor Polen en dc bijdragen van de Poolse immigranten j *rf"' de Verenigde Staten. het feit dat Kennedy zich njet i zijn schema hield. De Poolse ministers van handel en van justitie kwamen op tijd op de receptie in de Amerikaanse ambassade aan en moesten daar onge veer een uur op Kennedy wachten. Door het raam konden zij horen hoe hij werd toegejuicht door honderden men- straat die hij een kwartier lang Rusk en Lodge over Zuid-Vietnam Communisten De Algerijnse president Ben Bella heeft gisteren in een rede voor radio en te levisie een beroep gedaan op de bevol king van Zuid-Algerije een halt toe te roepen aan een eventueel ..misdadig avontuur" van een oppositieleider die uit de partij en het Algerijnse leger is gezet. Ben Bella doelde hiermee op ko lonel Mohammed Chaabani. die rebelleer de uit protest tegen zijn vervanging. Chaabani was militaire bevelhebber var Biskra en omgeving. Troepen van het Algerijnse nationale leger hebben gisteren na de opstand van de kolonel Biskra en omgeving zonder incidenten bezet. Een woordvoerder van het politieke bureau van het Nationale bevrijdingsfront zei dat de nieuwe com mandant spoedig zal worden geïnstal leerd. Volgens een onbevestigd bericht hadden Chaabani's troepen gisteroch tend Biskra bezet en de politie en gen darmes ontwapend. Aartsbisschop Makarios van Cyprus heeft aangekondigd dat hy niet in staat is volgende week de conferentie van Ge- menebestlanden in Londen bij tc wonen. HU zei van mening te zUn dat de huidi ge toestand het niet gedoogd dat hjj tien dagen het eiland verlaat. Aanvan kelijk werd verwacht dat Makarios de conferentie in Londen zou boycotten in verband met het Brits-Turkse communi qué van begin deze week. Daarover Is op Cyprus nogal wat verontwaardiging. Cyprus boycot de conferentie in Lon den niet, maar stuurt twee ministers. In het gewraakte communiqué van de be sprekingen tussen premier Douglas-Ho me en premier Inönü wordt gesproken van de volkomen eensgezindheid van Engeland en Turkije inzake Cyprus. De strekking is duidelijk anti-Makarios. Premier Inönü van Turkije heeft gis teren president De Gaulle ook ontmoet. Hij verzocht de Franse president zich zoveel mogelijk voor de verschillende aspecten van het conflict Cyprus te in teresseren en zonodig zijn gezag te ge bruiken om een oplossing te bevorderen. Dit was echter geen officieel verzoek oir bemiddeling. verre van zijn onoverwinnelijk DE Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, en de voormalige ambas sadeur in Saigon, Henry Gabot Lodge, hebben gisteren afzonder lijk op een persconferentie te Washington hun indrukken ge geven over de toestand in Zuid- oost-Azië, met name de situatie in Zuid-Vietnam, en de rol van de V.S. in dit deel van Azië. Rusk verklaarde dat het doel van de V.S. is vrede te stichten in Zuid- oost-Azië maar toegegeven moet worden dat er een oorlogsgevaar in dit deel van de wereld bestaat. Hij voegde er aan toe dat vrede in Zuid-Vietnam mogelijk is zon der uitbreiding van de militaire operaties. De V.S. zijn er in de eerste plaats op uit die mogelijk heid te benutten. Lodge zei dat er geen wonderen be hoeven te gebeuren om de balans te gen de communisten in Zuid-Vietnam te doen omslaan „wanneer wij en de Vietnamezen maar onze uiterste best doen". De communisten zijn verre van onoverwinnelijk, zelfs in Zuidoost- Azië. In de Philippijnen en Maleisië hebben zij tenslotte opgegeven", aldus Lodge. De ex-ambaseadeur acht China Noord-Vietnam verantwoordelijk guerillastryd van de Vietcong. ..Ho Tsji Minh. de heerser van Noord-Vietnam, zou het moeilijk krijgen wanneer hy de oorlog in Zuid-Vietnam zou beëindigen, zelfs als hij dat zou willen, omdat China hemel en aarde zou bewegen om hem te laten doorvechten". De neergaande spiraal van de oorlog tegen de Vietcong is tot staan gebracht en besloten is zich nu te concentreren op de zeven sleutel provincies rond Saigon. „Wanneer wij daar slagen is de rug van de slang ge broken". aldus Lodge. Neutralisatie van het gebied vond Lod ge geen juiste oplossing. Hij zei voorts er niet te denken valt aan onder handelingen met Noord-Vietnam terwijl de inmenging in de Zuidvietnamese bin nenlandse aangelegenheden voortduurt. De agressie moet onmiddellijk ophouden. „Dezelfde minuut dat dat gebeurt kan vrede zijn", aldus Lodge. Over een mogelijke rol van de Ver enigde Naties in Zuidoost-Azië zei mi nister Rusk dat de VN-macht daar niet op zdjn plaats zou zUn omdat de aard aldaar geheel verschillend is van die in andere delen van de wereld waar de VN-macht is opgetreden. Cambodja. Hoofdschotel van het gesprek was eveneens de toestand in Zuidocst- Azië in het bijzonder Laos en overig Indo-China. De twee mannen zijn het eens over de noodzaak van een nieuwe conferentie in Genève teneinde de neutraliteit van Laos te garanderen. Het feit dat de reis van Kennedy naar Polen zeer laat is vastgesteld en samenviel met het bezoek van de Zuidslavische president Tito heeft ken nelijk moeilijkheden veroorzaakt en tot misverstanden bijgedrugen. De re gelingen werden pas een week voor de aankomst van de minister van justi tie getroffen. De Poolse onderminister van buitenlandse zaken, Winieujicz, heeft Kennedy verteld dat de regering verheugd over was dat Kennedy Polen bezocht maar „in verlegenheid werd gebracht doordat het kwam op een tijdstip van een ander bezoek waaraan wij emotioneel zijn gehecht". Dit sloeg op het bezoek van Tito. Toen Kennedy gisteren uit Warschau vertrok werd hij uitgeleide gedaan door honderden Polen. In zijn afscheidver- klaring bedankte Kennedy de Poolse regering voor de betoonde hoffelijkheid. Van goed ingelichte zijde wordt verno men dat met uitzondering van wat door de Poolse regering is gedaan, het be zoek zelf door Kennedy is betaald en door de Amerikaanse regering. Gomoelka De Poolse communistenleider Go moelka verklaarde gisteren nog dat alle Westerse staatslieden die West- Duitsland in een multilaterale kern macht willen brengen, van gedachten zouden veranderen als zij het vroege re Duitse concentratiekamp Ausch witz konden zien. De partijleider sprak op een massabijeenkomst j toepassing kunnen zijn op de Ameri kaanse minister van justitie. Kennedy zei maandag in een rede in Krakau dat hij een bezoek aan Auschwitz, op 60 km \an Krakau. niet in zijn reis schema kon opnemen en dat hij al zo veel van dergelijke kampen had ge- Vers verpakte SOEPGROENTEN Rijk aan vitaminen Prima voor SOEPEN en BAMI Het zakje met de Rode Ruit Nu ook voorgebakken PATATES FRITES Let speciaal op de goud- De Amerikaanse omrocpmaatschappij NBC bericht uit de omgeving van oud president Eisenhower te hebben ver nomen dat de oud-president erin toege stemd heeft gouverneur Scranton te steu nen op de republikeinse partijconventie van 13 juli in San Francisco. Generaal Eisenhower heeft tot dus ver geweigerd voorkeur te laten hiyken voor een der tot dusver belangrijkste mededingers naar de republikeinse kan didatuur voor het presidentschap: sena tor Goldwater en gouverneur Scranton. Waarnemers zijn van oordeel, dat zelfs als generaal Eisenhower zich nu open lijk voor Scranton uitspreeikt, het te laat zou kunnen zijn om een zege van Gold water op de conventie te verhinderen. De uit Nederland af komstige Ria Luyben zal Australië vertegenwoor digen op de „Miss Uni- verse"-verkiezingen die eind juli in Miami (Flo rida) worden gehouden. De 22-jarige Ria emi greerde zeven jaar gele den met haar ouders uit Amsterdam naar Austra lië. Eerder dit jaar werd zij in Melbourne op het jaarlijkse „Mnomba" feert tot koningin geko- Sinds dinsdagavond ver blijven 18 kozakken van de bekende Wit-Russi sche ruitergroep in het „niemandsland" bij de Ne derlands-Duitse grens bij Vaals. Zij hebben de Ne derlandse douane gepas seerd, maar worden In Duitsland niet toegelaten, omdat zij geen visum heb ben voor Oostenrijk, waar zij willen optreden. I)e Wit-Russen hebben juist een tournee in Neder land beëindigd. Vol onge duld wachten «IJ in het „niemandsland". De kozak ken met hun 20 paarden leveren nu een kleurrijk gratis schouwspel bij de grensovergang Vaals- Aken. Gisternacht heb ben zij gelogeerd in een grote tent, die zij bij zich hebben. I Het schilderij „les de moiselles des bords de la Seine" van de Franse schilder Courbet heeft gisteren op de veiling van Sotheby te Londen 620.000 gld. opgebracht. Het werd verkocht aan dc Londense National Galle ry. Twee schilderijen van Braque brachten samen ruim 490.000 gulden op. Een klein schilderij van Degas, voorstellende drie dansers, weril voor 242.000 gld. verk»>oht, en een Londens museum be taalde 240.000 gld. voor „Au bal du moulin" van Lautrec. I Een door de Amster damse politie niet nader aangeduide „meneer H." uit de Nannostraat in Amsterdam heeft eergis teravond aangifte ge daan van een veertien da gen geleden gepleegde diefstal uit dipns woning van een hoeveelheid sie raden ter waarde van circa 40.000,- en een metalen kistje, inhouden de 6.500,- aan contan ten. 1554) De hoge hoed. waarmee denkt met een tijdgenoot van Prikkebcen ter vllnderjacht ging, Pnkkebeen te maken te hebben, ver- lijkt een sterk overdreven attribuut gist zich deerlijk, want Everts stierf en In vergelijking met de uitrusting zij het dan op hoge leeftijd in die de tegenwoordige entomologen 1932. met zich dragen, is ze dat ook wel Tot voor kort werd het werk der een beetje. Zo èrg overdreven is die entomologen door het gewone pu- hoge hoed van Prikkebeen een eeuw bliek weinig gewaardeerd. Zelfs door geleden toch niet geweest en zo- huisgenoten werden hun bezigheden als D. MacGillevry bij het 100-ja- vaak beschouwd als een zonderlinge rlg bestaan van de Nederlandse ento- hobby, waarvan weinig nut en des mologische vereniging in het tijd- te meer overlast te verwachten was. schrift van die vereniging onthulde Van de oude, deftige Kinker, die op het is werkelijk nog niet zo héél de Keizersgracht in Amsterdam lang geleden, de insectenver zamelaars van professie in ons land veel kritiek van het publiek te duchten hadden en daarom trachten zo veel mogelijk „hun fatsoen" te be woonde, is dan ook bekend, dat hU wel eens stiekom het huis uitsloop om zich aan de Insec- tenjacht te kunnen wUden. Trouwens tot op dit moment wor den onderzoekers met vangnetjes, ver grootglazen, Ironi- ji al dergelijke Ingrediënten, geklede jas met hoge hoed, met wel- door velen nóg met de grootste arg- TOCH IS HET ZO! Dal 'atsoen uitte zich dan in i ke kleding de entomologen zo onop vallend mogelijk langs straten en wegen op zomerexcursie gingen. En kele van deze verzamelaars hadden aangekekeu. Dat het juist déze mensen zijn, in wier handen dc be slissing kan liggen aangaande de be strijding van plagen en ziekten, ver- Insecten gestoken konden worden, meei waarna de hoed weer werd opgezet, goed zodat de deftige cxcursleleden hoege- nog steeds geen gemeen- ■e vrezen, dat bet nog wel hele tijd zal duren zijn. als hij in pandjesjas gekleed dragingen van rupsen en engerlingen op insectenjacht toog. cuseert zich, door er aan toe tc voe gen, dat die ruime achterzakken zo gemakkelijk waren om er de talrijke vangdoosjes in te bergen! die grote verdiensten heeft i ven door zijn 325 publikaties over Nederlandse kevers, trok er altijd in een geklede jas op uit. Wie nu latuurlijke omgeving erk" betekent als het (Nadruk verboden). sinaasappelen teifijïtytfe friuit Ur tverctd uit &Ui£arHce Vraag nü om het verrukkelijke SUNKIST grapefruit. Het Is volop verkrijgbaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5