Nieuwe Leidse Courant Slechts waardeloze stikstof aangeboord Ambonezen terug naar Indonesië Planta vergrootte slechts kans op jeukziekte GRAPEFRUIT Mr. Louie ving bot in Duitse wateren Elders in Noordzee nieuwe proeven? Rundveeprij zen nu in dalende lijn CALEX Periode van lage prijs voor eieren ten einde Commentaren Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh it ghabUva* mijn hert in teghenspoef DomTcivTaf: 2 juli 1964, 45s#c Jaargang A Koel weer Tijdelijk veel bewolking maar geen regen van betekenis. Matige, in het noorden van het land tijdelijk krachtige westelijke wind. Koel weer. Zie verder pagina 9 3,35, p.kW-, 10.05 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 TVTET het eerste lijntoestel van de A Garoeda, dat Nederland heeft aangedaan, zijn vanmorgen 52 Am- bonnezen naar Indonesië terugge keerd. Ze gaan voorlopig naar een op vangcentrum in Djakarta en zullen vandaar naar hun plaats van bestem ming worden getransporteerd. De kosten worden gedragen door de Ne derlandse regering, die ten tijde van de soevereiniteitsoverdracht ook de heenreis financierde. De Ambonnezen, die vandaag in de Convair Coronado stapten een straal vliegtuig, van welke bemanning de In donesische minister van luchtvaart, Is- kander, deel uitmaakte behoren tot een groep van 108 personen, voor wie de terugreis reeds werd gebaand. De achtergeblevenen vertrekken op de kortstmogelijke termijn. Omdat hun pa pieren nog niet geheel in orde zijn, wa ren ze niet in staat hun geestverwanten te vergezellen. Djakarta heeft de repatrianten toe gezegd dat ze geheel vrij zijn om hun eigen plaatsvan bestemming te kiezen. Wel zal rekening worden gehouden met de omstandigheden van de betrokkenen, in het bijzonder met het feit, of ze in staat zijn in hun eigen middelen van bestaan te voorzien. HET booreiland Mr. Louie voor de Duitse Noordzeekust heeft, geen aard gas en ook geen olie aangeboord, maar waardeloze stikstof. Het gas, In de Nederlandse kringen die be trokken zijn bij de levering van he" materiaal om de gasput te bedwin gen, was het reeds van de aanvang af bekend, dat het aangeboorde gas niet explosief was. Over de voorbe reidingsactie voor de komende be teugeling wordt nog vernomen dat er gisteren bij de Rotterdamse Droog dok Maatschappij, waar de Tak 7 zeeklaar gemaakt wordt met een in stallatie aan boord voor bedwinging van de put, nog apparatuur ter waa de van anderhalf miljoen gulden aangekomen voor de uitrusting van het bergingsvaartuig. Een week geleden werd bericht, dat de Mr. Louie, met zijn 6500 fon het grootste boorplatform ter wereld, gas had aangeboord in de Duitse wateren ten noorden van Delfzijl, op een diep te van bijna 3000 meter. Het „gas" stroomde in grote hoeveelheden naai de oppervlakte, nadat reeds eerder 'n 50 meter hoge fontein van modder en zeewater het personeel op het boor eiland had verrast. De internationaal vermaarde „tem mer" van aardolie en gasputten, Red Adair uit Texas, werd te hulp geroepen door het Duitse Noordzee-consortium, dat de Mr. Louie in gebruik had. Import 3000 koeien en 250 ton Enorme toename varkensstapel (Van onze soc.-econ. redactie) De rundvleesprijzen zijn op het ogenblik in dalende lijn. Over het algemeen kan gezegd worden, dat het prijsniveau 35 cent per kg bene den de top ligt, die de afgelopen we ken werd bereikt. Het bestuur vam het produktschap zag hierin gisteren een duidelijk resultaat van het ge voerde beleid. Besloten werd geen nieuwe importverruimende maatre gelen te treffen. Per week komen er nu ongeveer 3000 slachtkoeien ons land binnen en bovendien nog een 250 ton vers en ingevroren vlees. De handel werd getypeerd als kalm en iets gedrukt. De prijsverlagende ten dens zal zich waarsohijnlijk nog ver der doorzetten. De heer M. Van 't Hoff, vertegenwoor diger van het slagersbedrijf, waar schuwde de veehouders er voor het vee niet langer vast te houden dan nodig is. Te lang vasthouden betekent zwaardere, maar ook vettere beesten, die niet veel extra opbrengen en bovendien de prijs verlaging voor het magere vlees tegen houden. De heer Van 't Hoff bleef erop ha meren, dat de handel in invoervergun ningen een ongezond verschijnsel is en het uitgebeende vlees toch altijd nog 11 k 12 cent per kg duurder maakt. Dat de minister van landbouw dit in zijn antwoord aan de Kamer niet van beteke- -GLH5- +S=FH=t O 'lilaOM(9 IK 11« Official dealer Leiden e.o. nis vond leek hem vreemd omdat tal van andere artikelen over een enkele cent gevallen wordt. Hij ging er mee akkoord, dat de situatie nog eens veer tien dagen aangekeken wordt, maar hij vroeg zich wel af of de verhouding in- voer-uitvoer, die nu 4 op 1 is, in de toe komst niet naar 8 op 1 of 10 opl moet. Voor invoervergunningen zou slechts een symbolische prijs gevraagd moeten worden. Bedenkelijk De waarnemend voorzitter, de heer J. B Dinkla vond het bedenkelijk, dat er weer zoveel jonge kalveren afge slacht worden voor de export. In veer tien dagen is er 136 ton kalfsvlees ge- exDorteerd. vooral naar Italië. Dit bete kent een vermindering van de kalveren- staDel met 15.000 stuks per twee weken. De heer Dinkla noemde dit een aanslag od onze jonge rundveestapel Blijkbaar lijkt de veehouder het afslachten jong vee lucratiever dan het werken voor toekomstige melk- en rundvlees prijzen. In de varkenssector blijken de dek- kingscijfers een onrustbarende hoogte te bereiken. Over de verstreken maand mei hadden meer dan 71.000 dekkingen plaats, het hoogste cijfer, dat ooit werd bereikt! In maart 1905 wordt als gevolg hiervan een aanvoer verwacht van bijna 500.000 slaehtvarkens Nederland zou op deze wijze tot een jaarproduktie kunnen ko men van 6 miljoen varkens, een cijfer waar de veehouderijexperts wel met enige schrik tegenaan kijken. Overigens gaat het op dit moment voor de varkenshouderij met de prijzen weer in stijgende lijn. De batonprijs is opge trokken tot f 2,75 en een verdere optrek king moet niet uitgesloten geacht wor den. Voor de opvolgende klasse is de Drijs f 2.68. In Londen zijn de baconprll aangetrokken tot 2 275 shilling Vijf gevallen van tbc in Vianen Bij vijf gevallen van de tweehonderd werknemers van de Bonna-Buizenfabriek in Vianen is tbc ontdekt. De besmettings haard is waarschijnlijk onder het perso neel van de kantine te zoeken. De in spectie van de volksgezondheid in Zuid- Holland is van de explosie op de hoogte gebracht De gezinsleden van de geïnfec- teerden hebben zich reeds aan een onder zoek moeten onderwerpen. Onder de met tbc besmette personen bevinden zich twee Marokkanen, die bij aankomst in Nederland werden doorge licht en medisch goedgekeurd. Een van is hals over kop naar z'n geboorte land vertrokken, omdat hij onder geer. omstandigheden in Vianen wilde blij- Het booreiland werd ruim 600 meter versleept „buiten de gevarenzone" en uitgebreide maatregelen werden be raamd om de „gaskrater" onder het zee oppervlak in bedwang te krijgen. Wilfried Klewin van de oliemaat schappij „Preussag", die als oifficiële woordvoerder optreedt voor het con sortium van tien Duits-Amerikaanse Oliemaatschappijen, zei gisteravond, dat men nog niet had besloten of het boren zal doorgaan of dat elders in de Noord zee proefboringen zullen worden ver richt. „De volgende stap hangt van een groot aantal technische factoren af. Maar het is voorbarig in dit stadium te zeggen dat de vondst nutteloos is. Eerst zal worden getraoht de „gaskrater" on der de zeeoppervlakte te „temmen". Dan zullen wij de toestand bestuderen. Wij staan op het ogenblik noodgedwongen stil aldus de woordvoerder, die in elk geval van mening was dat het gas waar schijnlijk economisch zeer moeilijk te gebruiken zal zijn. Strijd om aandeel KLM in Air Union duurt nog voort De Franse, Italiaanse en Duitse lucht vaartmaatschappijen hebben dinsdag in Brussel opnieuw geweigerd aan de KLM een aandeel in het totale verkeer van de Air Union toe te staan, dat een gezonde ontwikkeling van de Nederlandse na tionale maatschappij mogelijk zou ma ken. Niet- alleen voor de Nederlandse onderhandelaars, ook voor de Sabena was het voorstel onaanvaardbaar". Het voorstel van de „grote drie" Frankrijk, Italië en West-Duitsland kwam er op neer dat zij voor hun nationale luchtvaartmaatschappijen een bepaald percentage reserveerden, terwijl de rest zou moeten worden verdeeld tussen de luchtvaartmaatschappijen van de Benelux waaronder dus de KLM. Sowjethnlp voor Indonesië aan het einde van het bezoek van de eerste vice-premier der Sowjetunie, Mikojan, aan Indonesië verklaart dat Rusland wapenen zal leve ren en dat men een langdurige handels overeenkomst zal voorbereiden. Gespro ken is over de bouw van een water krachtcentrale in de Asahan bij liet Tobameer. Het Booreiland „Mr. Louie" heeft voor de Duitse Noordzeekust aardgas noch olie aangeboord, doch waardeloze stikstof. Bij de Rotterdamse Droogdokmaatschappij wordt koortsachtig gewerkt aan de op bouw van de hulpponton, die zal worden ingezet om de ontaarde bron te dichten. Het vaartuig wordt uitgerust met tanks, die een spoelmiddel zullen bevatten, dat in het boorgat wordt geperst. Persinstal laties zullen onder een druk wan 900 atm barietmodder in het boorgat spuiten. Voorts wordt een com plete cementaanmaakinstallatie opgesteld, een elektrische centrale en een dagverblijf gebouwd. Oorsaak exantheem nog duister Het doek is over de Planta-affaire gevallen. De Hoge Raad heeft uitge maakt dat Unilever, de fabrikant van de margarine, niet zal worden vervolgd. De hoogste rechterlijke in stantie bepaalde namelijk dat een veroordeling door een rechtbank uit gesloten was. omdat was gebleken dat de zogenaamde .blaasjesziekte", een huidaandoening waar velen in de maanden augustus en september 1960 in ons land aan leden, niet door de Planta-margarine was veroorzaakt. Bij een botsing tussen twee vliegtuigen van de Ameri kaanse luchtmacht ten zuiden van de Bermuda-eilanden heb ben maandag zeventien mensen het leven verloren. Zeven mi litairen die voor de botsing met een valscherm uit de toestellen waren gesprongen, zijn levend uit zee opgepikt. De beide vliegtuigen namen deel aan een militaire oefening. De foto toont de spectaculaire en rampzalige botsing in de lucht. Schade beloopt f 7,5 miljoen (Van een onzer verslaggevers) treden van de „blaasjesziekte" zijn genomen, is gebleken dat „personen die Plan ba-rood (margarine, waarin een emulgator of anti-spatmiddel was verwerkt) aten een grotere kans had den exantheem (jeukziekte) te krij gen dan personen die geen Planta- rood aten". Volgens een rapport, dat In april 1963 door twee vooraanstaande Nederlandse statistici werd uitgebracht betekende het voorgaande niet dat Planta-rood de verwekker van de huidaandoening zon zijn geweest. Het eten van de margarine zou slechts de kans op het verkrijgen van de ziekte vergroten. Met dat al weet niemand ook des kundigen en Unilever-directie niet, wat de blaasjesziekte heeft veroorzaakt. Tijdens een gistermiddag gehouden pers conferentie kon de leiding van Van den Bergh's en Jurgen's Fabrieken N.V. dan ook geen antwoord geven op de vraag: „Waar is de jeukziekte door ontstaan De oud-president directeur van de fa briek, mr. C. T. C. Heyning, haalde de veronderstelling aan, dat de emulgator in de Planta-boter een latent aanwezig virus zou hebben geactiveerd. Hij liet daarop echter volgen: „De virus-theorie is echter niet meer dan een hypothese, die wordt betwist en die ik alleen heb vermeld om te proberen de zaak duide lijker te maken". De totale schade, die het concern door de affaire heeft geleden bedraagt onge veer zeven en een half miljoen gulden. Ten eerste is daar natuurlijk de terug loop in de verkoop van de Planta-marga rine. Het merk heeft door de affaire een lelijke knauw gekregen en heeft nooit meer die verkoopcijfers kunnen krijgen, die het vroeger had. Schadevergoeding Dan Is daar het pnnt van schadever goeding. Unilever heeft altijd het stand punt gehuldigd dat, ongeacht of de blaas- jeszlektc door de margarine was ver oorzaakt, de lijders aan de huidaandoe ning zouden worden schadeloos gesteld. Daar Is men veertien dagen na het eer ste geval van de jeukziekte mee begon nen en dat zal men, ofschoon een straf vervolging definitief van de baan ls, uiee door blijven gaan. Tot nu toe heeft Unilever aan 8073 lijders van de ziekte een totaal van f 1.263.739 (ook smartegeld) uitgekeerd. Het op 6 september 1960 ingestelde ge rechtelijk vooronderzoek heeft voortge duurd tot juli 1963. Daarna deelde de officier van justitie Unilever mee dat een strafvervolging zou volgen, omdat zowel het Margarinebesluit als de Keu ringsverordening, die beide het in de handel brengen van waren, die schade lijk voor de gezondheid zijn, verbieden, waren overtreden. Een door Unilever bij de Rotterdam se rechtbank ingediend bezwaarschrift had succes. Ook het Gerechtshof in Den Haag accepteerde het bezwaarschrift, waarna de Hoge Raad de buiten vervol ging stelling onherroepelijk maakte. De rechters baseerden hun mening op de vele proefnemingen, die na het optre den van de jeukziekte, waren gedaan. Tussen de vijf- en zeshonderd „proef konijnen" namen aan experimenten cleel. Deze mensen aten Planta-rood, soms dagen achtereen en werden daar bij zorgvuldig geobserveerd. Op grond van de resultaten van de proeven moest worden geconcludeerd dat de jeukziek te niet door de emulgator in de marga rine was veroorzaakt De Planta-affaire ls door de rechters „binnenskamers' 'afgehandeld. De direc tie van de fabriek tekent hierbij aan dat zij openbaarheid ln deze zaak niet schuwt. „Wij geven er echter de - keur aan deze niet onverdiend in het verdachtenbankje te ondergaan. Om in het openbaar als verdachte in strafzaak terecht te staan ls onaange naam. ook indien geen veroordeling volgt. Daarom hebben wij de voorkeur gegeven aan een buiten vervolging stel ling boven een vrijspraak door de rech- w De voorzitter van de Russische handelsmissie, die pas Engeland bezocht heeft, Nestorof, heeft verklaard, dat er binnen enkele dagen een nieuwe missie komt, die belangstelling heeft voor d« koop van een terylenc-fabriek, kunst mest, cellulose en papierprodukten, ma chines en uitrusting voor een tv-fabriek. Kwalijke rol van West-Duitsland (Van onze soc.-econ. redactie) Er is weer een belangrijke stijging ingetreden voor de eierprijzen. Kon geruime tijd op de eiermarkten de kostprijs voor de eieren nog niet ge haald worden en werd overal met 'erlies gewerkt, (ook op de moderne goedgeleide bedrijven), giisteren no teerden de eieren op de markt in Scherpenzeel een prijs van niet min der dan f 11,25 per 100 stuks. Begin juni bedroeg deze prijs nog f 8,25. Aan het goedkoop eieren-eten door de consument lijkt nu weer een einde gekomen. Tot deze prijsstijging heeft vooral bij- .edragen de vraag naar eieren uit an dere landen dan West-Duitsland, Zoals bekend is West-Duitsland verreweg on ze grootste afnemer van consumptie eieren. Stokt de uitvoer naar dit land dan heeft dit onmiddellijk ernstige ge volgen voor het Nederlandse prijsniveau. De uitvoer is thans vooral toegenomen naar landen als Italië, Zwitserland Oostenrijk, Engeland en Frankrijk. Een betrekkelijk geringe stijging van onze uitvoer heeft reeds een behoorlijke prijs stijging tot gevolg gehad. De eiermarkt is bijzonder prijsgevoelig en geeft al grote prijsveranderingen te zien by een gering exportsurplus. De eierprijzen in heel Europa hebben tot gevolg gehad, dat de Italianen geen leghennen meer kopen, maar wel mede eieren importeren. Ook deze ontwikke ling heeft mede tot prijsherstel in ons land geleid. (Voor vervolg zie pag. 9) TVE leden van de Tweede Kamer hebben gisteren hun eigen scha deloosstelling verhoogd. Populair be tekent het, dat ze hun salaris hebben verbeterd. Zulks is terecht geschied. De vergoe ding die een Kamerlid krijgt is, ge rekend naar zijn prestatie en positie, aan de bescheiden kant. Het verve lende is evenwel, dat de Kamerleden de wet schrijft dit voor telkens weer zelf hebben te bepalen wat hun toekomt. Dat is ogenschijnlijk prettig. Het ban hen echter overdreven bescheiden maken. Het kan ook zijn, dat men er in den lande, bescheidenheid ten spijt, het zijne over denkt. Daarom zouden ook wij de voorkeur willen geven aan een regeling van meer objectief karakter. Daar moet wel iets op te vinden zijn, al zal dat een wijziging van de grondwet vergen. De huidige rege ling voldoet niaar matig. QOK wij hebben onze bezorgdheid geuit over Amerikaanse geruch ten. als zou de regering afwijzend staan tegenover de benoeming van een neger tot ambassadeur van da' land. Het kan niet waar zijn, hebben wij terstond gesteld. In de goede zin van het woord immers zijn wij kleuren blind. Ook een diplomaat behoort naar andere maatstaven te worden beoordeeld dan naar ras of kleur. Intussen was het te betreuren, dat zulke geruchten zijn ontstaan. En wij hebben bepleit, dat de regering de eerste de beste gelegenheid zou benutten om er afstand van te nemen Nog altijd immers is kennis van de waarheid de doeltreffendste bestrij. ding van welk gerucht ook. Daarom verheugt het ons, dat het A.R.-Kamerlid mejuffrouw mr. Rut gers, er zelf van uitgaande dat de geruchten onjuist zijn, hierover aan de minister van buitenlandse zaken vragen heeft gesteld. Hij zal ze op korte termijn kunnen beantwoorden. TN de Westduitse Bondsrepubliek is A de heer Liibke met grote meer derheid herkozen als president. Dat lag in de lijn der verwachtingen. In een land als Duitsland, waar men ook de figuur van een kanselier kent, is de post van president van begrens de betekenis. Zij is voor een belang rijk deel van representatief karakter. Onder normale omstandigheden merkt men van de aanwezigheid van een president niet bijzonder veel. Maar de waarde van posten als deze ligt ook vooral in het aanwezig zijn. De heer Lübke heeft getoond, zijn ambt op gepaste wijze te kunnen bekleden. Ook onder de oppositie was de meerderheid dit gevoelen toe ge daan. Vanuit Oost-Duitsland heeft men nog even getracht, roet in het eten te gooien door geruchten te verspreiden over het verleden van de kandidaat. Daar beschikt men over nogal wat gegevens, die men spuit naar het in eigen kraam te pas komt. In West-Duitsland waren ook dege nen met een duidelijk onbetwist ver leden ditmaal niet meer onder de indruk. Prinses Beatrix naar Noorwegen Prinses Beatrix heeft het voornemen op 13 juli het project dat de Europese werkgroep in Hamnvik (Noorwegen) onderneemt, te bezoeken. In samenwerking met de Noorse Jeugd is men bezig aan de uitvoering van werkzaamheden ten behoeve van sport beoefening. De Prinses wordt op 15 juli d.a.v. in Nederland terugverwacht K1TA

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1