Voorstel „buitengewone" wijkgemeenten aanvaard Uw probleem is het onze Een kanttekening Een uoord voor vandaag Geen wetswijziging voor gebed op scholen in VS Gesprek met Rome voortzetten Ds. Borgdorf acht zich ook afzettingswaardig Utrechter nam uitdaging aan DRINGEND YERZOEK Studie in geschiedenis en talen niet „remmen" IBI 2 DINSDAG 30 JUNI 1961 OPVALLENDE STIJGING CONSUMPTIE J£EN ononderbroken reeks van cijfers wordt dag in dag: uit door het Centraal Bureau voor de Statistiek wereldkundig gemaakt. Belangrijke cijfers voor ieder die het wel en wee van onze economie ter harte gaat en 1 die de ontwikkeling op de voet wil volgen. Het gevaar is alleen niet denkbeeldig dat wii door al die bomen het bos niet meer zien. Met andere woorden, dat wij cijfers over de lonen, de kosten van levensonderhoud, de detailhandelsomzetten, de consumptie, de besparingen en de invoer los van elkaar blijven zien niettegenstaande er tussen deze cijfers wel deglijk een verband bestaat. Het uitgangspunt vormen de lonen. De krant heeft ons duidelijk gemaakt, dat die lonen sterk zijn gestegen. Het CJÏ.S. rekent ons voor wat dit wil zeggen. In het eerste kwartaal zijn de regelingslonen, inclusief de vakantie toeslag, in de bouwnijverheid 20% opgelopen (wij hebben het hier natuurlijk over de officiële lonen), in de metaalnijverheid ,8%, in de voedings- en genotmidelenindustrie 8J/2%, in de akkerbouw en veeteelt 5%, in de ver- keerssector 13%. En dit zijn dan maar een aantal voorbeelden. Er is dus extra koopkracht beschikbaar gekomen. De werkelijke koopkracht is door de stijging van de kosten van levensonderhoud minder groot dan de loonstijging suggereert. Die kosten zijn namelijk van 15 december tot 15 maart bijna 3% opgelopen. Het volle pond hebben de werknemers dus niet gekregen, maar anderzijds blijkt toch wel dat beslist niet alle room van de melk is afgeschept. Van het inkomen dat wij in handen krijgen nadat de fiscus zijn deel heeft gehad en wij onze penningen voor de sociale verzekering hebben bijgedragen (denk ook aan de A.O.W.) wordt het grootste deel aan consumptie-artikelen en diensten uitgegeven. Zij die dan nog spaarvermogen èn spaarlust overhouden, brengen nog geld naar de spaarbank. Die consumptie is de laatste maanden behoorlijk naar boven gesprongen. Dat werd deze week op twee wijzen geïllustreerd. In de eerste plaats door het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf. In het eerste kwartaal van dit jaar zijn de geldomzetten van de winkeliers verder gestegen, waardoor zij boven het peil van vorig jaar liggen. Wij geven enkele frappante verkoopstijgingen: in de parfumeriezaken liepen de omzetten 23% op, in de textielwinkels 17%, in de huishoudelijke- artikelenwinkels ook 23%, in de slijterijen 16%, bij de juweliers en goud- en zilverwinkels 33%, welk percentage ook door de meubelwinkels werd gehaald; de banketbakkers tenslotte verkochten 19% meer. Het zwaartepunt ligt dus bij de duurzame consumptie-artikelen, die wij kopen om ons leven aangenamer en gemakkelijker te maken. Schijnbaar vallen hier niet de alcoholische dranken en de coismetische artikelen onder. Toch zijn ook dit typische artikelen die meer gekocht worden naar mate wij meer gaan verdienen. Minstens even belangrijk zijn de indexcijfers van de consumptie, omdat zij een beeld van de totale consumptie van de gehele bevolking geven. Dezer dagen werden de cijfers van januari en februari bekend. Wij nemen de hoeveelheidscijfers omdat hieruit de invloed van de prijsstijging is gehaald, zodat wij de werkelijke stijging voor ons zien. De synode van de Nederland se Hervormde Kerk, die drie da gen bijeen is op Hydepark in Drie bergen, heeft gisteren uitvoerig gesproken over de voorstellen van de commissie voor kerkordelijke aangelegenheden ter vervangingJgevonden en de kerkeraad meent jan. febr. 11% 30% +3>/»% 12% voedings- en genotartikelen duurzame consumptiegoederen 16% overige goederen en diensten 2% totale consumptie+6Va% Nog eens wordt onderstreept, dat de voorkeur naar duurzame consumptie- ar''kelen gaat. Het is ven-e van uitgesloten dat hierbij als extra prikkel de vrees voor verdere prijsstijging werkt. De consument wordt door de regelmatige prijsverhogingen aangezet om aankopen, die hij in de toekomst van plan was, te vervroegen. Geheel anders gaat het met de besparingen. Er wordt gelukkig nog gespaard, maar niet meer zo opvallend als vorig jaar. Wij nemen als voorbeeld de algemene spaarbanken. in miljoenen 1963 1964 januari 51 44 februari 75 58 maart 34 17 april 18 9 Wij moeten hier nog aan toevoegen dat er bij de rijkspostspaarbank in april niet gespaard, maar ontspaard werd. De verandering om niet te zeggen de omslag is dus wel heel typerend. Toch is het totaal bedrag aan ingelegde gelden niet kleiner, maar juist groter geworden. De bedragen die worden opgevraagd zijn echter bij elkaar nog groter geworden en vandaar de teruglopende besparingen. Wellicht dat dit mede een aanwijzing is voor versnelde aankopen, waarvoor een beroep op de spaarbank moest worden gedaan. Tot slot nog een enkel woord over de invoer. Wordt er meer in de winkels gekocht, dan zullen de fabrikanten en groothandelaren meer moeten leveren. En als de binnenlandse fabrikanten niet genoeg kunnen leveren, zal er een extra beroep op het buitenland worden gedaan. Inderdaad stijgt de invoer. In het eerste kwartaal van dit jaar was hij 22% hoger dan in het eerste kwartaal van 1963. Hiervan steeg de invoer van landbouwprodukten en voedingsmidelen 16%, die van grondstoffen en halffabrikaten 28% en die van industriële eindprodukten 24%. De voorraad- vorming heeft dus een belangrijke rol gespeeld, vooral ijzer en staal (+45%) en non ferro metalen (+40%). Maar voor de post houtwaren komt er een stijging van 60% uit de bus, voor motorvoertuigen 55%, voor leder- en rubberwaren 50% en voor kleding 45%. Er loopt dus een rode draad van de inkomstenstijging via de invoer naar de consumptie en de besparingen. Hervormde synode drie dagen bijeen Wijziging in de oorspronkelijke opzet van de overgangsbepalingen 235 - 238 a-h van de Kerkorde. Zoals bekend kan volgens deze bepalin gen een noodgemeente worden gesticht wanneer een aantal lid maten van een bepaalde gemeen te verklaart binnen de grenzen van artikel X der Kerkorde (dat handelt over het belijden der De commissie meende te moeten komen tot twee regelingen: 1. tot het creëren van de figuur in de Kerkorde en dus als normale en blijvende mogelijkheid van een buitengewone wijkgemeente; kerk) behoefte te hebben aan een 2. tot het creëren van de figuur niet in andfvrp modaliteit van nredikin«,de kerkorde, maar in de overgangsbe- anoere moaamen \an FieuiAU'5!pslingfI1 en dus als afwijkende en tijde en catechese dan ter plaatse wordt lljke hulpconstructie ten behoeve vaneen 'niet als normaal erkende situatie de verantwoordelijkheid daarvoor niet te kunnen dragen. Met be hulp van de provinciale kerkver gadering kan dan een noodvoor ziening worden getroffen. Beroe pingswerk wjjkgemeente In het eerste geval kan, indien bij zondere overwegingen van pastorale aard ten behoeve van een deel der gemeente leden hen daartoe aanleiding geven, in een gemeente de centrale kerkeraad ten behoeve van die gemeenteleden besluiten tot het vormen van een buitengewone wijkgemeente, waarin een aantal ge meenteleden zijn bijeengebracht in een niet geografisch begrensd verband. Daarnaast wordt dan in de overgangs bepaling een tijdelijke voorziening ge schapen voor gemeenten waar een aantal lidmaten behoefte heeft aan een andere modaliteit van prediking dan ter plaatse wordt gevonden. De bedoeling van V ~J.' d? Craënè te BaarlandZwa.g- ™do Overgangsbepaling w„ om deze s» westeinJe (bij accl..: B. E. Span. kand.. omvangrijke minderheden in haar nood Dordrecht helpen en te voorkomen dat zij van -T j-j tr r-itui.'. kerk zouden losraken. In 17 gemeenten Aangenomen naar Zaandijk: H Gilhuis ;heeft provinciale kerkvergadering te Balk c.a. <Erl.), naar Gronuigen-W. 1 zulk een regeling getroffen. Voor deze (studentenpied.)C. de Kruijk. JJ. te noocjregeijng werd een einddatum gesteld Leeuwarden; naar Niezijl: M. v.d. Werff. dw,bpr ,05. D. nieuwe voor- X>.feEK*spred op Soemba' "•°onach-; stellen bedoelen nu da minderheidsgroep intern een normaal kerkelijk leven te NED. HERV. KERK Beroepen te Wieringermeer (toez.): J. W. v.d. Heide te Oudega (gem. Wijnbrits- radeel); te Usselo (Ov. 2de pred. pl. wijkgem. Boekelo):H J. de Vos, vic. al daar, die dit beroep heeft aangenomen; te Oude Pekela: J. Uitenhuis te Neede. Bedankt voor Amstelveen (wijkgem. Vl.-Buitenveldert)M. G. L. den Boer te Spijkenisse; voor Nieuw Dordrecht: G. D. ïjarmsen te Zandeweer (Gr.). tig te Baarn. eigen kerk wordt althans van het geheel uit erkend. De constructie van buiten gewone wijkgemeenten in wording is inderdaad helemaal uit de nood geboren. Maar ze wordt gesteld in een perspectief. De praeses vatte daarna de discussie samen Het was hem opgevallen dat ook wie principiële bezwaren hebben, van de praktijk willen uitgaan. Deze voor stellen drukken beter uit dan de thans geldende gemeente en minderheidsgroep op elkaar zijn aangewezen. Het is onmo gelijk dat de kerkeraad uitmaakt wat gemeente is. Ook de minderheidsgroe pen moeten op het gemeente-zijn gewe zen worden. Ook zij behoren bij de gemeenten. Een regeling betreffende de buitenge wone wijkgemeente werd tenslotte met algemene stemmen aanvaard, die over de buitengewone wijkgemeente in wording erd aanvaard met vier stemmen tegen. Benoemingen van Herv. synode De generale synode der Nederlandse Hervormde Kerk heeft gisteren in de zomervergadering op Hydepark te Drie bergen tot lid van de raad voor de ere dienst benoemd ds. A. van der Klaauw. tct leden van de raad voor de zaken van kerk en samenleving drs. H. Franssen (Assen), ds. P. M. Mensel (Dordrecht) en drs. J W. de Pous (Den Haag); tot lid voor de raad voor de catechese ds. C. de Ru (Zandvoort); tot lid van de raad voor de jeugdkerk ds. H. W. Col- stee (Zuidlaren); tot leden van de raad voor kerkenziekenzorg drs. W. J. Roijaards (Amersfoort) en ds. W. Zijl stra (Leidschendam); tot lid van de commissie hervormd huwelijkscontact bureau drs. G. B. Mastenbroek (Den Haag) en tot voorzitter van de raad voor de varende gemeente mr. F. G. A. Hu- ber (Goes). „En Paulus, voor de Areopagus staande, zeide: Mannen van- Athene, ik zie voor mijn ogen, dat gij in elk opzicht huiten- gewoon ontzag voor de godheden hebt; want toen ik door uw stad liep en de voorwerpen uwer verering aanschouwde, heb ik ook een altaar gevonden met het opschrift: Aan een onbe kende god" (Handelingen 17 22 en 23). De Atheners zijn wat aan de voorzichtige kant, ze kennen hun goden en ze bewijzen hun de eer, die zij menen te moeten bewijzen: op pleinen en op de wegen staan de beelden te hunner ere opgesteld, maar je kunt nooit weten misschien j is er een goddie zij nog niet kennen en daarom ook voor hem] een plaats ingeruimd. Ze nemen dus het zekere voor het onzekere. Alsjeblieft geen moeilijkheden, geen risico nemen. De Atheners zijn nooit uit de wereld verdwenen, vandaag de dag zijn ze er nog, en ver spreid over de gehele wereld: de mensen die zo hun eigen god hebben en hem aanbidden, en voor alle zekerheid er ook nog een onbekende god op na houden. De god van het geld, j de god van het plezier, de god van de welvaart, en wat voor god ook nog. En ze aanbidden hem en geven hem alle eer. En het tragische in hun leven is, dat zij door al die goden God niet zien. Dat hun ogen blijven gesloten voor de enige God, Die alleen hun kan schenken wat zij van de door hen aanbeden goden verlangen, maar in wie zij altijd teleurgesteld zullen, worden. De onbekende god en de levende God, Heer van hemel en van aarde en van alles wat daarin is. God open onze ogen opdat wij door de goden van deze tijd heen U in Uw heer lijk licht mogen aanschouwen! Wij lezen vanavond Jacobus 2 vers 14 tot 26. Receptie? DROSTE pastilles altijd welkom! Gevolg van houding protestanten juridische commissie van waardoor het gebed en het bijbel, het Amerikaanse Huis van lewn nn de nnenharo e+nlon mn Afgevaardigden heeft haar be vindingen gepubliceerd over het, door de republikeinse afgevaar digde Frank Becker en vijfen twintig andere parlementsleden ingediende voorstel tot wijziging van de Amerikaanse grondwet. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rijssen (2de pred. pl.): A. Bregman, kand. te Benthuizen. Tweetal te Tholen: A. Bregman, kand. te Benthuizen en D. Hakkenberg, kand. te Veenendaal; te Sint-Annaland: J. C. Weststrate, kand. te Borssele en D. Hak kenberg, kand. te Veenendiaal; te Slik kerveer; A. Bregman, kand. te Benthui zen en D. Hakkenberg, kand. te Veenen daal. Drietal te Herkingen: A. Bregman, kand. te Benthuizen, D. Hakkenberg, kand. te Veenendaal en M. G. Mouw, kand. te Rijssen. Bedankt voor Nieuw Weerdingen (Dr.): W. Fokkens te Veenwoudsterwal. UNIE VAN BAPTISTEN GEM. Beroepen te IJmuiden: G. v. 't Wout Van de nota te Muntendam. Aangenomen naar Almelo: H. Th. Ple vier te Nieuwe Pekela. •erschaffen en tegelijkertijd buitengewone wijkgemeente in wording, tot uiting te brengen dat de normale inte gratie in het gemeentelijk leven door de aanvaarding van vertegenwoordigers van de buitengewone wijkgemeenten in de centrale kerkeraaad nog niet kan plaats vinden. De praeses, ds. P. G. van den Hooff, leidde de besprekingen in. Hjj her innerde eraan dat hier een zaak van diep ingrijpende aard aan de orde is. De voorstellen zijn ontworpen na de uit voerige gedachtenwissellng in de vorige zitting. Assen (Mensingeweer). Niet in eigen kerk gepreekt Ds. F. H. Landsman, voorzitter van de commissie van kerkordelijke aangelegen- heden, wees erop, dat nu in afwijking van de nota van de vorige vergadering voorgesteld wordt de noodvoorziening pastoraal op te zetten in een wijkge- neente in wording, waarbij de mogelijk heid wordt opengelaten dat de kerke- raadsleden van deze wijkgemeente in wording geen lid zijn van de geografische gemeente. Deze bepaling in de overgangs- oepaling wordt niet aan een termijn ge bonden. Alles wordt overgelaten aan het nogelijke overleg. Deze wijzigingen in de oorspronkelijke opzet zijn aangebracht na vertrouwelijke besprekingen met de gemeenten en de minderheidsgroepen die jij deze regeling betrokken zijn. I „Gezien de uitspraak van de ...jfizichps-synode omtrent de „zaak-ds. Van ergadering op Hy-,der Schaft" ben ik ook afzettings- waardig", schrijft de vrijgemaakt moet worden voortgezet. Van r.k. rijde j gereformeerde predikant van zijn, zo heeft kardinaal Al/rink de «X- iBaarn ds. W. Borgdorff in een node meegedeeld, vijf theologen aange- jq ,ro - - artikel in de kerkbode van de vo- theologen worden aangewe: Ds. G. van V een overleden et raam van de artikelen 28 en 29 van de Nederlandse Geloofsbelij denis. Zijn „zonde" was. dat hij weigerde zijn ambtspraktijk te laten beheersen door de gedachte, dat de synodaal-gere- formeerde kerken valse kerken zijn." Ds. Borgdorff verklaart tenslotte blü te zijn dat deze zaak in de Baarnse ker keraad aan de orde zal komen, „want we kunnen in de kerk alleen ademhalen in een eerlijke situatie", aldus gaf Trouw uiteen waarom hij op de zon- het artikel van ds. Borgdorff weer. dag volgend op de beslissing van de synode niet in zijn eigen kerk is voorgegaan. ,,Het leek mij niet wenselijk op dat moment te pre ken over Zondag 48 van de Hei verleden week jdelbergse Catechismus: bewaar en Op 84-jarige leertijd is vcrieaen ween|uciuciB« na langdurige ziekte overleden ds. G vermeerder Uw kerk", van Veen. emeritus predikant van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit. Gister- Borcdorff merkt middag heeft de begrafenis in Boven-1 "ghïft knüpe bij Heerenveen. de woonplaats van de overledene plaatsgevonden Ds. Van Veen werd op 7 juni Akkrum geboden. Tot zijn benoeming in 1928 tot adjunct-directeur van het Nuts- seminarium voor pedagogiek te Ams! ervolgens op: W5R afzettingswaardig geoordeeld (en door de kerkeraad van Murmerwoude afgezet), zonder dat hij openbare grove zonde heeft bedre- Als het hierbij was gebleven, zou j het al erg genoeg zijn, 1"' 5 hij voor pedagogiek te Ams.er- 1 g aljcen ^s. yan der Schaft raken, werkzaam h'O het onderwijs. vergaderingen hebben In 1941 werd hij directeur stituut. Deze functie vervulde hij tot aan j zijn pensionering in 1945. Daarna ves- tigde hij zich in Bovenknijpe. waar hij op 26 augustus 1945 werd ingeleid als voorganger van de doopsgezonde ge- 1 meente. Vier jaar geleden legde hij het colloquium doctum af <;n werd aange-1 steld als proponent. Tot zijn emeritaat 1 in 1951 diende hij de gemeente van Bo-1 venknijpe als predikant. Ds. Van Veen, die verschillende pu-1 blikaties over pedagogiek schreef, heeft verscheidene bestuursfuncties op het ge bied van het onderwijs vervuld Indonesisch toestel op Schiphol Vandaag is voor het eerst in de ge schiedenis van de Indonesische lucht vaartmaatschappij. de Garoeda Indone sian Airways, een van haar toestellen op Schiphol geland. Met een convair 990a Coronado heeft zij 94 zeelieden van Hong Kong naar Amsterdam overgevlogen. De president-directeur van deze maatschap pij, de heer Partono Parvitokoesoemo. die aanvankelijk als gezagvoerder van deze chartervlucht zou optreden, vloog niet met de Coronado mee. Wel maakte de Indonesische minister van luchtvaart, de heer Iskandar, als co-pilot deel uit van de bemanning. Gezagvoerder is de heer Sjafei. Aantal predikanten Geref. Genieenten groter dan ooit (Van onze correspondent! Wanneer de vijf, onlangs beroepbaar gestelde kandidaten van de Gereformeer de Gemeenten in september de pasto rie in zullen trekken, dan tellen de Ge reformeerde Gemeenten in ons land der tig dienstdoende predikanten. Sinds haar „Wie op deze kern zijn nek wil bre ken. moet het zelf maar weten", schreef een Canadees kerngeleerde eens aan zijn Utrechtse collega prof. dr P. M. Endt. die aan de rijksuniversiteit in Utrecht experimentele natuurkunde doceert en hoofd is van de afdeling kernfysica van het fysisch laboratorium van de Utrecht se rijksuniversiteit. Een van de studenten van prof. Endt. de 30-jarige in Utrecht wonende en bij Philips in Eindhoven werkende ir. A. Heyligers, heeft deze uitdaging aanvaard. Hij begon met een experimentele studie van een enkele atoom. t.w. silicium-28, het meest gewone silicium isotoop. Het was een moeilijk onderwerp, want ir. Heyligers moest tijdens zijn tijdrovende studie werken op een terrein bezaaid met theoretische voetangels en klemmen. De kroon op zijn werk zette ir. Hey ligers vanmiddag, toen hij promoveerde tot doctor in de wiskunde en natuurwe tenschappen. De normale krantezetma chine is niet in staat de titel van zijx proefschrift weer te geven Ir. Heyligers kon zijn onderzoek met succes beëindigen, vooral dank zij elek tronische rekenmachines, waarvan hi: veelvuldig gebruik maakte voor bet be werken van zijn resultaten. Prof. Endt promotor. de Gereformeerde Gemeenten beroep-j veelvuldig gebruik maaktt baar werden gesteld, zoals dat dus mi'm.riron „nr, gebeurde. In 1950. toen deze gemeenten nog één| i ongedeeld waren, bedroeg dit aantal' 26. Bij de scheuring (groep Steenblok) in 1953 verloor ze vijf voorgangers en| sedert die tijd schommelde het aantal altijd rond de twintig. De dertig predikanten hebben in to taal 148 gemeenten te bedienen Dat betekent, dat elke predikant gemiddeld vier consulentachappen heeft. Iets wat bij deze gemeenten beslist aan de lage kant is. Voorlopig zullen in deze ge meenten nog talrijke beroepen worden uitgebracht, daar van de ongeveer hon derdtwintig vacante gemeenten zeker de helft een predikant kan onderhouden. Om vertraging te voorkomen ge VAKANTIE-ADRESSEN uitsluitend vla de uit de kram geknipte bon MINSTENS EEN WEEK TEVOREN aan ons op te geven. DE DIRECTIE DR. EMM EN Nadat nog enkele afgevaardigden hun ienswijze op deze moeilijke materie had den gegeven wees dr. E. Emmen. secretaris-generaal, erop dat wij van buitengewone wijkgemeenten spreken vanwege het buitengewone karakter 1 onze kerk. Er behoort nuancering de kerk te zijn krachtens de gaven 1 de kerk geschonken. Als een der krachten het volle accent krijgt, lijden de anderen eronder. Het gaat om het getuigenis in de wereld. Dat gaat alle eden der gemeente aan. De levende ge meenten moeten in hun verscheidenheid worden erkend. Het grote gevaar is dat kerk pas start als we ons houden het status quo. Het werk van de kerkeraad is niet heersen maar luiste- helpen. De bedoeling is de reële verscheidenheid, die bestaat, een vorm geven die nieuwe uitzichten biedt. In derdaad is het pijnlijk als er gescheiden avondmaalsviering is. Maar voelen wij dan geen pijn over het feit dat er apart avondmaal gevierd wordt in andere ker- Hetgescheiden avondmaal in de Prof. Den Boer cóntra minister Enige maanden geleden heeft de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen in een brief aan de Academisch Raad en de Landelijke Commissie Acade misch Studie-voorlichting de wen selijkheid bepleit de studie in moderne en klassieke talen en in de geschiedenis af te remmen ten einde een volgens hem omstreeks 1970 verwacht leerarenoverschot af te voorkomen. De brief heeft verontrusting gewekt bij de Ne derlandse universiteiten en tij dens een gistermiddag in Leiden gehouden persoonferentie heeft prof. dr. W. den Boer, rector mag nificus van de Leidse universi teit, een krachtige aanval inge zet op de zijns inziens foutieve mening van minister Bot. Prof. Den Boer wist zich hierbij gesteund door de volledige instemming van het college van curatoren. Zijn con clusie is. dat er geen enkele reden is de studie in talen en geschiedenis af -te de scholen voor middelbaar bereidend hoger onderwijs (gymnasia, lycea en h.b.s.-en): een volledige acade mische studie en de middelbare B-studie, die sinds kort ook aan enige universi teiten mogelijk is wonderlijke tegen strijdigheid met de recente afremmings gedachte van de minister. Nu heeft de minister zijn mening ge baseerd op twee rapporten, namelijk een niet voor publikatie vrijgegeven concept nota van het Centraal Planbureau en een overzicht van prof. dr. P. H. Winkelman te Nijmegen over de arbeidsmarkt voor aanstaande leraren. Laatstgenoemd rap port geeft volgens prof. Den Boer een Mank Genoemde conceptnota gaat volgens de lezen op de openbare scholen mo. i gelijk wordt. Zeer waarschijnlijk zal het voorstel van Becker c.s. de eindstreep niet halen. Toen de commissie het voorstel in behandeling nam, ontvingen de be-i 1 trokken Congres-afgevaardigden zeer vele brieven, die voor 95 procent pleit-1 ten voor aanneming van het ontwerp- Becker. De rollen zijn de laatste tijd echter omgekeerd. De meeste brief schrijvers zijn nu tegen de veranderin- 1 gen die in de wet zullen worden aan gebracht. Volgens niet-officiële cijfers J zullen zeker twintig van de 35 com missieleden tegen het ontwerp-Beckers 1 stemmen. f Deze houding is, zoals de democrati sche afgevaardigde Emanuel Celier als^ voorzitter van de juridische commissie, verklaarde, vooral een gevolg van de_ houding der protestantse kerken in de V.S. Zij erkennen thans over het alge meen de beslissing van het Hooggerechts- 5 hof, volgens welke godsdienstlessen en gebeden op de openbare scholen ongrond wettig zijn. Celier is van mening dat ei aanvankelijk een sterke patriottische eifc religieuze ijver heeft bestaan. Toen de vertegënwoordigérs der kerken op de talj loze moeilijkheden, waarin men dooi;, iedere wetswijziging geraakt, gewezen' hebben, is men teruggeschrokken. Een onderzoek van het Amerikaanse 1 weekblad Time, biedt ongeveer hetzelf de beeld. 8 Er wordt in aangetoond dat er op veel scholen en universiteiten toch gebeden wordt, en dus geen acht wordt geslagen op de uitspraak van het Hooggerechtshof Leidse rector magnificus in ernstiger j Tevens zetten vele niet-geestelijken zichl mate mank aan werkelijkheidszin. Hierinzuiver gevoelsmatig over het gerechte- lijke oordeel heen. Ter.vni anderzijds cc zijn namelijk degenen, die voor de A- akte studeren meegeteld. En deze akte geeft nu eenmaal geen bevoegdheid, ter wijl in de praktijk blijkt, dat de voor het A-diploma studerenden voor het meren deel niet aan de B-studie toekomen en dus niet in een prognose als toekomstige leraren moeten worden gezien. Op grond van andere cijfers achtte prof. Den Boer afremming van de studie in de oude talen en in de geschiedenis vindt zijn weg in andere takken van onderwijs en de aanstaande historici-academici hebben meer mogelijkheden buiten het lèraar- schap. Daarom acht prof. Den Boer ook voor de geschiedenis de situatie niet verontrustend. Dat er momenteel vele onbevoegden voor de klassen van middelbare scholen staan (50 procent- van het aantal leraren in Duits is onbevoegd en voor Frans, Engels en klassieke talen zijn deze per centages: 48, 38 en 25) acht prof. Den ade PROMOTIES - Rijksuniversiteit: the solar spectrum L. Brader. geboren t irift J- *- lyte des 1 irift .Etude eichh, voorgangers van bijna alle protestantse richtingen, alle Joodse organisaties thans ook het grootste deel Men neemt aan dat het aantal kerke lijke leiders dat stelling neemt tegen deze houding hoe langer hoe kleiner zal worden, ook al bevinden zich onder hen I bekende personen als Billy Graham, Mclntirc, de kardinaal van Los Angeles t en de Newyorkse hulpbisschop Sheen. Zuid-Afrikaanse i predikanten naar ons land Twee predikanten van de Zuid-AfriT kaanse Nederduits gereformeerde Ker) zullen Nederland bezoeken. Dr. H. J. Piek, secretaris van d« Dienst van Barmhartigheid in Noord-a Transvaal en ds. R. J. Raath hebbec2 van de Transvaalse Commissie voo.*i Buitengewoon Onderwijs opdracht ge kregen een studie te maken van inrich tingen voor epileptici en gedeeltelijk do ven. Dit met het oog op de uitbreiding van het „Transoranje-ïnstituut vir Bui1' tengewone Onderwys". Zij zullen Nederland, Zweden, Noorit' wegen, Denemarken. West-DuitslandJ Enge-jo familielid hangen e jaar betalen. Ook dit v schilderijen: Een winterlandschap fmitief. Haar inkomen is 2806. uit 1900 en als tegenhanger t landschap uit 1930. beide van Paul Schmidt, mijns inziens knap geschil derd er leefde baar was. En dit werd door de Hoge Raad vastgesteld uit afmetingen, wijze van samenstelling en plaatsing bij de ning. U kunt een en ander alleen Dat de toezending van de aanslagen beoordelen aan de hand v over de schilder J. Bol en de schilder Steinbach. Het betreft twee schilderijen als 50 jaar oud. r bekend tingkantoor met de aanslagregeling schouwd. zal het administratief gezag Antwoord: De naam Schmidt IPR dc Nederlandse schilderkunst rondom 0ok weer over 1800 geen onbekende. O.a. was ei G. A. Schmidt (1791 tot 1844). de gen- komt. Krijgt u c reschilder uit Dordrecht, en I. Schmidt elkaar, dan kimt (1746 tot 1818), dichter-portretschilder stel vragen uit Amsterdam. Wie Paul Schmidt bepaald jaar pas kan beginnen afloop van dat jaar de aanslag biljetten uitgereikt en weer binnen zijn. En logischerwijze is die vaststelling anslagen kort >m die reden uit- de ontvanger van uw woonplaats (vermeld in uw aanslagbil- nodig ook de rechter hebben uit de aanslag- te maken. O.i. speelt hierbij een grote rol de plaatsing van uw garage op een ilaats, welke niet daarvoor bestemd is. zich hiervan verder dienen te ragen met inbegrip de Waddenzee. Brieven, die niet zijn voorzien b van naam en adres, kunnen nietji in behandeling worden genomen. Gebeimhoudig u verzekerd Vra- gen. die niet onderling met elkaar in verband staan moeten Ir af zonderlijke brieven worden ge- J steld. Per drief dient een guide» aan postzegels te worden Ingesl» 1 het volgende jaar aan de beurt vergewissen. valt niet na te gaan. Ook jet). Kunt u redelijkerwijze de aansla- verbouwen] Vraag: Door mijn tuingrond is veel Het is natuurlijk witte klei verwerkt. Wat kan ik doen dat de dijk aangelegd is met geld dat om een redelijke opbrengst te krijgen uit het toenmalig Ned. Indië kwam Er de aardappels, die ik daarop wil was toen echter nog voortdurend ka] J. Bol en Steinbach konden wij niet gen niet betalen omdat uw inkomen vinden. Misschien dat lezers helpen zoveel lager is geworden of omdat andere kosten heeft gekregen (bijvoor- zullen daarop r taalbeweging tussen Nederland en Ne derlands Indië. Nederlands kapitaal Indisch kapitaals De laatste drie jaren heeft zij nog be lasting betaald over het inkomen, dal zij had, toen zij nog in betrekking tot beeld ziekte), dan kunt u kwijtschelding lijkt ons het beste er flink wat kalk dcrlands kapitaal kwamen naar Neder- vragen aan de directeur van 's Rijks op te doen, b.v. 25 kg per are en dan tand (zij het dat het toen juist een waarop de kapi- ■velastingen. Vraag: Voor het bouwen i •age naast mijn huis krijg ik 1 1 ga- omdat er blijkbaar een achterstand wa* gemeente geen toestemming. Nu Van augustus 1963 februari 1964 moest zij de definitieve aanslag over 1961 van 112 betalen In maart 1964 kreeg zij weer een aan giftebiljet over 1963. Dat moest vóór april ingevuld teruggezonden worden. En op 29 april ontving zij soort plastic tent willen plat- de gehele bouwvoor te mengen met die zeer zwa witte klei, zodat het een homogeen talen in Indië als 1 de mengsel wordt. Daarna moet u een versmolten en er in veel gevallen nietC n rendement sprake was). Hets heel moeilijke berekening zijnd sen, waarvoor dus geen fundering nodig wat schurftig worden door de kalk (gezien de latere gebeurtenissen) aanslagbiljet Zou ik dit zo maar kunnen doen wordt iet beschouwd. Antwoord: In de jurisprudentie zijn de uitspraken over het woord gebouw eind september voldaan moest groot 78, dat ln artikel 6 van de woningwet niet stemmig. O.m. viel hieronder wel dat weegt niet op tegen de voor- Indië in de 20ste eeuw meer van Neder-® - J heeft geprofiteerd dan Nederland1' Indië maar beider economieënt( Afsluitdijk tot stand gekomen waren zeer nauw met elkaar verbon-L is met behulp van kapitaal uit het toen- den en beïnvloedden elkaar voortdu-tsl malige Nederlands-Indië. Ik vond dit on- rend. In elk geval was de band metd geloofwaardig jen had er nog nooit iets het toenmalige Indië voor Nederland voordelig, want het had werkterreinn 1 de Afsluit- r zijn mensen en zijn kapitaal. di

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2