Felle aanval van ANWB op verkeersbeleid D Westduitse begroting is 2 miljard mark te hoog Ook NCRV publiceert omroepfinanciën Mr. Roosjen richt aanval op regering 1 ZATERDAG 27 JUNI 1964 Welvaart niet passief aanvaarden ,E ANWB waagt zich met zorg l ™>rt>eeld 450 5 500 miljoen welke af, welke nieuwe argumenten nog kunnen woonden aangevoerd de volksvertegenwoordiging te over tuigen dat ten aanzien van keersbeleid het roer radicaal moet worden omgegooid. De wijze, waar op thans, wegens het ontbreken van voldoende middelen, noodgedwongen gewerkt wordt aan de dringend nodi ge uitbouw en verbetering van het rijks- en provinciale wegennet, zo mede aan de onmisbare stedelijke verikeersvoorzieningenis ontoerei kend, fragmentarisch en incidenteel. Bovendien is zij, door het missen van elke continuïteit, een miskenning van de beginselen van een goede plan ning en een efficiënte uitvoering. Deze en andere hartekreten werden hedenmiddag gehoord op de algemene vergadering van de ANWB in het Haagse hoofdkantoor. De 600.000 leden tellende toeristenbond lanceerde een felle aanval op het verkeersbeleid van de overheid, met wie, juist op ver keersgebied, nauw wordt samenge werkt. Slechts met behulp van een bij de wet in te stellen Wegenfonds, zo stelt de ANWB, kan de mogelijkheid worden verkregen grote projecten in tegraal tot een continue uitvoering te brengen. Wat dit laatste betreft, bracht de heer A. C. M. Boost, directeur wegen en ver keer naar voren dat volgens het hui dige begrotingssyste'em met jaarlijkse toewijzingen voor een beperkt aantal werkobjecten van te geringe om/vang wordt gewerkt. Telkenmale na voltooi ing van deze objecten ligt het werk stil, in afwachting van het moment, waarop het vr maanden later kan wor den herv-t VECHTBRUG Zo kan het gebeuren aldus deze ver- keerstec-hniicus, dat, als gevolg van deze „ridicule werkwijze" de nieuwe twee- baans westelijke rondweg om Zwolle ten koste van een kwart miljoen gulden een hulpaansluiting op de oude weg moet krijgen, omdat de gelden voor de nieu we Vechtbrug, die onderdeel van de ronchyeg wordt tot dusver niet besohik- baar zijn. De nieuwe -rijksweg 22 (Utreoht-Hil- versum) is eveneens een urgent geval. In 1954 werd als jaar van voltooiing 1958 genoemd; twee jaar later, in 1956. was die voltooiing reeds vier jaar verscho ven. In 1964 is ze veiligheidshalve op 1963 gesteld, dodh het eerste begin moet nog worden gemaakt. Naar de mening van de ANWB kan van een dergelijk beleid niet worden verwacht, dat tot 1980, wanneer de mo- toriseringsgraad in Nederland tenminste 1 op 4 zal zijn, voldoende expansie aan het wegennet wordt gegeven. Opnieuvf zal de toeristenbond de rekening presen teren voor een doelmatig werkprogram, dat slechts door een grote en continue inspanning, zowel door de opdrachtgevers als door de bouwers van wegen en kunst werken, kan worden verwezenlijkt. MIDDELEN De benodigde middelen voor dit werk programma zullen in de orde van grootte van 900 min tot 1 miljard gld per jaar moeten liggen gedurende een periode van vijftien jaar. Ze zullen met andere woorden een stijgende lijn moeten ver- toennen aanvangende in 1965 met een begroting voor de landwegen vdn bij- Minder warm TJET hogedrukgebied met stralend zomerweer blijft langzaam naar I het oosten trekken. Vandaag stijgt I het kwik nog tot ruim 25 graden. Bo- ven Schotland en Ierland trekt een i oceaanfrontje vrij snel in oostelijke I richting. Dit frontje kan morgen de Noordzee vasseren en tijdelijk wat meer bewolking brengen. De kans op een verspreide bui is aanwezig, r i in het aéheel zal de neerslag van nig betekenis zijn. Achter het frontje komt een wat sterkere zeewind voor, die iets koeler weer brengt. In het ge heel genomen blijven de vooruitzich ten nog gunstig met zonnige perioden en ook de temperatuur blijft voor eind juni vrij aangenaam. Hoogwater Schevenlngcn HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur 1980 zal zijn gestegen -tot rond 1500 mil joen. Deze geleidelijke stijging in de uitgaven zal nodig zijn om het water staatsapparaat zowel als de verwerkings capaciteit in de wegenbouwsector gaan deweg te vergroten en in overeenstem ming te brengen -met de toenemende taak. Met de huidige omvang van de be groting der landwegen kan er geen sprake zijn dat de verkeersontwikkeling wordt bijgehouden, een verkeersontwik keling, die in 1980 gemakkelijk een ver- roudiging yan het verkeer in 1963 Len kan geven. Naar de expansie berekend van heden zal het totale bud get tot 1980 9,3 miljard bedragen in plaats het -benodigde bedrag van 15 miljard. De 1961 TE LAAG •schenen brochure 1 de Maatschappij voor Nijverheid Handel ,,Wat eist de ontwikkeling van het verkeer?", zo zei de heer Boost, is nog steeds een teken aan de wand, on danks het feit dat inmiddels vele der daarin genoemde getallen aan de lage kant zijn gebleven Aangenomen mag worden dat overheid en volksvertegen woordiging van deze gedegen studie met belangstelling hebben kennis genomen, gebeurd is er niets. Evenmin is er voortgang te bespeuren in de noodzake lijke verbetering van de financiële ver houding tussen rijk, provincie en ge meenten, sinds de commissie-Oud in 1954 'tien jaar geleden! met een rapport uitkwam Het huidige wetsont werp uitkering wegen verleent onvol doende financiële steun aan de provin- gemeenten om op adequate schaal verkeersvoorzieningen te kunnen uit- Ook de voorzitter van de ANWB, ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen, kritiseerde in zijn jaarrede het overheidsbeleid. Hij sprak van de „filosofische gelatenheid', waarmee de regering de verbijsterende ontwikke ling op verkeersgebied tegemoet treedt. Elke dag, die we op het gebied de wegenbouw ongebruikt laten voorbijgaan, zal zich op een later tijd stip wreken- Ir. Van dér Linde van Sprankhudzen richtte zijn woorden niet tot één zwaar belaste excellentie, maar tot de regering, Ook in buitenland uitkering bij ziektegeval Verplicht verzekerde Nederlanders en hun gezinsleden, die tijdens een vakan tie in België, Luxemburg, Frankrijk, Duitsland of Italië ziek worden, hebben in die landen eenzelfde recht op genees kundige verzorging als thuis. Dit als gevolg van de sociale zekerheid van mi grerende werknemers. In kleinigheden ijkt de regeling in het buitenland wel •ns iets af van wat in Nederland ge bruikelijk is. In Frankrijk, België en Luxemburg bijvoorbeeld moet men eerst zelf de rekening betalen alvorens men het ziekenfonds ter plaatse de kos- vergoed krijgt. De voorlichtingsdienst de Europese gemeenschappen wijst op dat, wil men zich in een van de andere E.E.G.-landen tot een ziekenfonds kunnen wenden, men voor het vertrek uit Nederland bij het eigen ziekenfonds zogenaamd formulier E6 moet aan vragen. Bij' ziekte of Ongeval kan men zich daarmee in het buitenland tot het ziekenfonds ter plaatsé wenden. Wordt een werknemer zodanig ziek dat hij na afloop van de vakantieperiode nog in het buitenland moet blijven, dan heeft hij recht op een uitkering gelijk aan die ingevolge de Nederlandse ziekte wet, ook uit- te betalen via het plaatse lijk uitvoeringsorgaan van het land. waar men verblijft. Na een korte ziekte is te Goes over leden J. A. Minneboo (60). schipper de reddingboot „President Jan Leis", die is gestationeerd in Burgsluis. 9 Maandag en dinsdag zal op de vlieg basis Eindhoven voor officieren van de Kon. Landmacht een straaljager var het type Northrop F5b „Freedom figh ter" worden gedemonstreerd.aDe F5b is l lichtgewicht tweemotorige super- e straaljager die minder lange start landingsbaan nodig heeft. deze deel uitmaakt. „De priori teiten van de „natte" ten opzichte van de droge" waterstaat zijn zaken van departementaal beleid. Het regerings beleid kan de welvaart eohter niiet pas sief aanvaarden. Welvaart stimuleert, waardoor ook het autobezit toeneemt. Daardoor neemt het verkeer weer toe, wat voor de regering de consequentie met zich brengt dat zij de ontwikkeling tracht bij te houden in haar wegenbouwpro gramma." ZWITSERLAND Jaren en jaren, aldus de ANWB-voor- zitter, hebben de verkeers- en vervoers organisaties voor de instelling van een autonoom Wegenfonds gepleit, dat zal moeten werken onder regeringstoezicht. In het kleine Zwitserland, waar men zijn positie als draaischijf van West-Europa wenst te behouden, wordt, vergeleken met Nederland, heel wat harder aan het wegennet gewerkt De financiering hier- wordt mogelijk gemaakt doordat reeds sinds 1960 60 procent van het ac cijns op motorbrandstoffen over de kan bons wordt verdeeld, uitsluitend ter ver dere uitbouw en verbetering der wegen. De uitslag van een volksstemming staat achter deze bestemmingsheffing Op 't ogenlblilk wordt overwogen het percen tage van 60 op 80 te brengen in verband met de sterk gestegen bouwkosten. „Zo bouwt het motorwegverkeer als het ware zijn eigen routes", besloot ir. Van der Linde van Sprankhuizen. „Zo zou het ook in Nederland zijn eigen we gen kunnen en moeten en maar al te gaarne willen banen". Agenda Staten- Generaal De Tweede Kamer zal volgende week dinsdag de eindstemming houden over de wetsontwerpen op de vermogens- inkomsten- en loonbelasting. Daarna be handelt ze het vorig Jaar tussen Neder land en België gesloten Schelde - Rijn- verdrag. Woensdag is het wetsontwerp tot verhoging van de schadeloosstelling voor TweedeKamerleden aan de orde Donderdag debatteert de vaste Kamer commissie voor landbouw en visserij met minister Biesheuvel over het bin nenlandse en E. E. G. landbouwbeleid. Dinsdag a.s. komt ook de brief van de ministers Scholten en Luns over de anti- R. E. M. - wet aan de orde. De Eerste Kamer spreekt a.s. dinsdag alleen over het in 1948 gesloten verdrag ter bestrij ding van genocide (volkerenmoord) Sociale verzekering van toepassing op uitzendbureaus Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, waarin een aantal wijzi gingen wordt voorgesteld in de sociale verzekeringswetten. Er wordt o.m. voor gesteld ieder, die door tussenkomst van een uitzendbureau werkzaam is, voor de toepassing van de ongevallenwet 1921, de land- en tuinbouw - ongevallenwet 1922, de ziektewet en de werkloosheids wet te beschouwen als in loondienst van zo'n bureau. In de memorie van toelichting worden overeenkomstige maatregelen in 't voor uitzicht gesteld voor de loonbelasting, de kinderbijslagwet voor loontrekkfenden, de alg. kinderbijslagwet, de A.O.W. en de A.W.W. Het wetsontwerp voorziet voorts in het wegnemen van de kortiftg op ongevals uitkeringen aan ongehuwden, die in een inrichting verblijven. De Tweede Kamer drong op Vervallen van deze bepaling Beperking uilgaven in verkiezingsjaar Ook in het komende jaar wil de Westduitse regering sparen. Bonds kanselier Erhard heeft dezer dagen de eis gesteld, dat de staatsuitgaven in 1965 niet hoger zullen zijn dan 63,9 miljard mark. Voor het lopende begrotingsjaar is deze uitgavengren's gesteld op 60,3 miljard mark. Bij een ■hoging tot 63.9 miljard in 1965 blijven de uitgaven nog beneden het bruto-sociale product, dat volgend jaar negen procent hoger zal zijn dan dit jaar. De stijging van de uitgaven bedraagt daarentegen ..slechts'' zes procent. De verschillende ministeries hebben voor 1965 reeds hun verlangens kenbaar gemaakt. Zij zullen in totaal een bedrag van 70 miljard mark vergen, dat is 10 miljard meer dan in het lopende jaar zal worden uitgegeven. Deze financiële wensen zijn dus a priori illusoor. De regering heeft besloten zich te be perken tot het doen van uitgaven die zij wettelijk verplicht is. Dit zijn onder andere 3,9 miljard mark voor verhoging van de ouderdomsrenten, verhoging van de kinderbijslag, betere verzorging van de oorlogsslachtoffers en voortzetting van het premie-sparen. Hierbij komen dan nog de reeds aangegane verplich tingen op het gebied van de ontwikke lingshulp en de woningbouw, die een bedrag van 1,9 miljard mark vergen. In totaal zouden daarmee de uitgaven met 5,6 miljard stijgen, terwijl de budgetaire grens een toeneming 3.6 miljard toelaat. De minister financiën, Rolf Dahlgrün, zal dus nog twee miljoen mark moeten schrappen. Hoewel de ministers gezamenlijk^ ingestemd hebben met het totale bedraag van de uitgaven van 63,9 miljoen mark, zijn ze wel geschrokken van die twee miljoen die ze nu zamen moeten besparen. Men neemt aan, dat de defensie, socia'e zaken waarschijnlijk de landbouw 't zwaarst zullen worden getroffen. Daar komt bovendien nog bij, dat 1965 voor West-Duitsland een verkiezingsjaar is. Tot nu toe zijn in dergelijke jaren (1953, 1957 en 1961) de uitgaven juist sterker gestegen dan gewoonlijk. Het komende jaar vormt dus een uitzonde ring. Het is nu maar de vraag of de kiezers deze nieuwe koers zullen accep teren. De veel-belovende C.D.U.-C.S.U regeringen hebben steeds voldoende kie zers achter zich kunnen krijgen. Toch is prof. Erhard ervan overtuigd, dat ook zijn spaarzaamheid door de kiezers zal worden gehonoreerd. In spanning wacht Bonn de resultaten af. Op alle stations in Eindhoven straks televisie Tretnaanjwijzingen zullen vanaf hel komende najaar op alle Eindhovense per rons door middel van televisie worden gegeven. Op het derde perron is er reeds een proef mee genomen De de finitieve installatie wordt nu gereed ge maakt, waarna de Nederlandse Spoor wegen aan de hand van de ervaringen zullen beslissen of het systeem ook op andere stations zal worden toegepast. In het definitieve systeem worden de kasten, waarin de monitors zijn geplaatst verbeterd en het beeld zelf wordt afge schermd met een anti-reflectieruit Ook de indeling van de dia's, waarop de vaste treinaankondigingen zijn vastgelegd, wordt gewijzigd op advies van het in stituut voor perceptie (waarnemings)on- derzoek. Als tegenhanger van het Eindhovense televisiesysteem kent men op het Utrechtse centraal station al enige tijd treinaanwijzingen door middel van licht bakken, die centraal worden bediend. Dit Duitse systeem is kostbaarder dan de televisie-aanduiding. De Nederlandse Spoorwegen hebben nog geen keuze ge maakt. maar vast staat in ieder geval wel dat het Amsterdamse centraal sta tion in het najaar het lichtbakkensys- teem krijgt. De 7-jarige Marianne Johanne Si- monis uit Rotterdam, dochter van de schipper op de sleper „Anja", is in de Rotterdamse haven, nabij de werf Waalhaven verdronken. vanavond Langs vergeten wegen: zwerf tijd en ruimte 22.15 Muzikale tjes 22.30 Nieuws 22.40 Ba] xogramma 22.55 Zij die van vakantiedagboek. (1) 23.3( Unicum: ledenwinst in 1963 Hoewel men, zioaibs de voorzitter sprake i i „monopolie" van de zgn. at-, r> i. 4. zuilen. Wat de NCRV betreft: zij is en mr. A. B. Roos jen het uitdrukte, hartelijk, voorstander van een „zich hierbij niet heeft laten be- open bestel. invloeden door het ondeugend trekje in een of ander bekje", be sloot de gisteren in Utrecht in jaar- vergadering bijeen zijnde Verervi- staan de gingsraad van de NCRVgoedkeu- Middelpunt 40 jaren, aldus mr. Roosjen, massa-communicatiemiddelen het middelpunt van de belangstel- voorstel. ook over te gaan tot pa- langr(jk obstakel blicatie van de totale omroepjnnan- moest „Wassenaars liji ciering 1963 in het eigen program mablad. De NCRV staat er goed voor: zij In de regeringsverklaring welke volgde, werd gesproken van „het stre- (eindelijke!) omroepwetge- 19.30 De boekte als enige omroeporganisatie ving". Maar, al klok dit voor de omroep ledenwinst in 1963, Me andere hoopvol, de regering stemde direct in film (deel 31)^ NTS: 20 00 1,15 Ein finale van de Europa-qui Flamenco-gitaarspel 22.30 Journaal 22.35 I TT races op het circuit 23.05 Filmverslag van de Experimentele uitzendingen de net (kanaal 27). VARA: 20.15 Twaalf vlaggen in het Zuidpoolgebied, docum taire ------ "-!J- NTS: i Sport in Beeld: op het leden verliezen. De NCRV heeft hiermee op haar beurt gehoor gegeven aan de in de Tweede Kamer geuite wens, dat de vertraging van twee jaren wel ke het oprichten van de pacificatie commissie met zich meebracht. Voor de zoveelste maal werd de illus- „spoed" verstoord - omroeporganisaties ruimere pubLiciteit n?6 het perspectief er niet zonnig aan haar privé-finanoieën zouden ge- u^: he regering blijft als een P?5Ü_5"" Programma voor zondag cialis sch strijdlied 8.18 Lchter of o^ü o1.45 Geeste lijk leven, toespraak. IKOR: 10.00 Kinder- dienst 10 30 Remonstrantse kerkdienst 1130 Vraag en antwoord 11.40 Gram 11.45 Resonans - opgevangen en teruggekaatst uit het hedendaags doen en denken. AVRO mble postduivc 1 in de 1914 - I. De kar Mr. Roosjes maakte hiervan ook nog eens nadrukkelijk gewag in zijn 's mid dags gehouden Jaarrede, waarin hij voorts inging op enkele actuele situa ties. de omroep betrefende. Over ver schillende van deze zaken heeft mr. Roosjes niet alleen reeds bij vorige ge legenheden gesproken, maar er ook in de laatste maanden een en ander van geschrven in de Omroepgids. Naar zijn mening ligt de oorzaak van alle kritiek die de omroeporganisaties in de laatste tijd van bepaalde zijden hebben te verduren in het feit, dat men niet voldoende op de hoogte is van het verleden en de oorsprong van de om roep in Nederland. beeld 16.00 Rijkdoi luidendheid: moi" 16.30 Sportrevui >k (gr) 17.00 Lichte muziek. Ie jeugd 17.50 Nieuws. reofonischt Vossengesprek in het dagelijks leve lal 18.30 Lie amus muziek (ste ng) 19.00 De kleine 9.30 Holland Fes- gebeurtenisi "-ad Fi AVRO: vorld 21.00 go round, muzikale show 2 Kijk nou es even. licht programma zi tv Holland Festival 1964: Mezzo-sopraan en plano: klass liederen (stereofonische uit zending) 22.00 350 Jaar Rijksuniversiteit te Groningen: gevar programma voor de Scherp liet mr. Roosjen zich nit over het feit, dat de Nederlandse regering nog steeds aarzelt met optre den tegen piratenzenders in zee, ter wijl andere landen daartegen reeds wettelijke maatregelen hebben ge nomen. „Wél treedt zij ijverig op tegen kleine ctherplraatjes in Drente en omgeving. Voelt men dan niet dat hier een onrechtvaardigheid aan de gang is? De Kamer heeft commer ciële televisie verworpen, maar de regering ziet daadloos toe, hoe zij Il legaal toch blnnekomt!" Veertig jaar geleden deed het de omroep geen schade, dat de overheid zich niet met zijn ontwikkeling van de Een terugblik op het verleden, aldus radi maar todien da ragaring aan de mr. Boosjen, leert ons, dat de omroep- huidi ontwikkaiillg va„ de massa- organisaties uitsluitend door ""Wel van communieatiemlddelen geen aandacht particulier initiatief zowel radio als sche„kt wordl de omroep daardoor wél televisie m Nederland hebben gebracht. ga5chaad aldus de NCRV-vooraitter. Dit te stellen is narcisme noch zelf- ingenomenheid, maar een verklaren Reclametelevisie van de huidige situatie uit het verle- den- Nog eens zette mr. Roosjen het stand- in de NCRV inzake het invoe- reclame in de televisie uiteen. 23 55—24.00 Nieuws. Hilversum II, 298 m. IKOR: 8.15 Goede morgen 8.45 Mus zondag 9.00 Nederlands Hervi i Lichte orkest- ïll to a ruined vain gedichten 145 Niei 10.00 Inleiding Hoogmis 11.15 KI gram, sportreportages Iindrukken van de lan< georganiseerd door di i-vormde vroeg- jrstanden. KRO: 10.05 Plechtige dek 15 00 De lezing 15.05 Licht» en -uitslagen 16.36 dag 1964 te Utrecht Nederlandse Sin CONVENT VAN 19.00 Gewijds r 18.30 Zo cn in de polder, impres- /an vrijdag 17 april Jl) ziek (gr) 19.15 Het werk deze organisaties thans het sterkst wor den aangevochten door groeperingen, welke het particulier initiatief over het algemeen als een schoon goed beschou wen, maar die hebben verzuimd dit toe te passen, toen het ogenblik en de ge legenheid zich aandienden". Veertig jaar geleden, toen de om roep in Nederland ontstond, bestond er slechts minimale overheidsbelangstel ling voor de radio. De omroeporgani saties financierden alles zelf: uitzen dingen, apparatuur, studiobouw, ja zelfs de voormalige Huizen zender, ge bouwd op initiatief van NCRV en KRO, werd uit verenigingsgelden betaald. Pas in dc Duitse bezettingstijd is het verplichte luistergeld ingevoerd en dat werd na de bevrijding door de Nederlandse regering gehand haafd. Begrijpelijk moet het worden geacht.dat daardoor ook dc overheids bemoeiing intensiever Is geworden. Mr. Roosjen voerde ook nog eens aan, dat de twee jaar durende experi- Maar de NCRV stelt zich op het standpunt, dat in de eerste plaats de bedreigende pers (het buitenland leer de ons de gevaren kennen) daarbij dient te worden ingeschakeld. Volgens mr. Roosjen's persoonlijke visie zou er dan een sterke scheiding moeeten bestaan tussen de programma- verzorgende instanties en het reclame- exploiterende orgaan, dat er geen in vloed mag kunnen oefenen op de pro gramma's. Het exploitatie-orgaan zou een TV- reclameraad naast zich moeten hebben, en in deze raad zouden zitting moe ten hebben vertegenwoordigers van groeperingen, die betrokken zijn bij het brengen TV-reclame, dus ook van de omroeporganisaties. De exploitatie i KRO: 20 15 Klass gram 21.05 Reisoogst: zwerftochten door gedromde en werkelijke werelden 21.25 Sound of music, musical met toelichting 22.25 Boekbespreking 22.30 Nieuws 22.40 Avondgebed 22.50 Brabants TELEVISIE NTS: 15 45- de overheid op tafel kwam met schotten, welke later uit de toen inge- komen stelde kijkgelden moesten worden te rugbetaald. Wat het zgn. „monopolie" van de om roeporganisaties betreft, dit argument ontzenuwde mr. Roosjen door het geven Vooruitgang -16 45 Reclitstreel opsomming journ; AVRO: 20.30 and en Groot-Brittannië IKOR: 17.00—18.00 Pro- kerkdienst. NTS- 19.30 Week- 19.55 Journaal 20 00 Sport in beeld instanties, welke mede profiteren het radio- en soms ook van het tele visienet: de organisatie voor regerings- uitzendigen, de kerken, de radiovolks universiteit, de regionale omroepen, po litieke partijen enz. Hiermee is wel duidelijk, dat er geen de diverse met tevredenheid en dankbaarheid N.C.R.V.-voorzitter mr. A. B. Roos jen meent, dat er bij de reclame in de televisie een sterke scheiding haar 40 jarig bestaan vieren. De stijging van het ledenaantal In 1963 met 7.600 tot een totaal van 450.518 (dank zij een Intensieve werf- actle), sprüigt bijzonder naar voren, omdat alle andere omroeporganisaties in dit jaar (naar de voorzitter mee deelde) met ledenverlies hadden te kampen. Alle aftredende bestuursleden werden herkozen in de huishoudelijke verga dering, welke een vlot verloop had. In de middagvergadering werden door leden van de Verenigingsraad nog en kele vragen gesteld. O.m. moest de NCRV-directeur mr. A. H. van de Veen kritiek incasseren op het feit dat hij zo sterk vóór radio-nachtuitzendingen pleit Mr. Van de Veen lichtte zijn stand punt echter nadrukkelijk toe en hier- iweeg de kritiek. Maar mr. Roosjen 21 Uit oorzaak van deemoed, dunkt het mij. Acht gij de here Jezus niet uw meerdere? Ik geheug mij, dat Christus op een ezelke naar Jeruzalem reed en er Zijn intocht maakte. Héé, mijn vriend! Wie verluidt u, dat ik, povere knecht des Heren, naar Jeruzalem ben gereden of rijden zal? Brugge is steeds mijn verst afgelegen wit geweest en zal het blijven. De Beer!! eiste de schepene Fonteyne ongeduldig. Mevróuwe, boog de Baljuw. De baljuwing schreed naai' het instrument. en de eerwaardige Poncke zwijg, mijnheer Spiessens! heeft genoegzaam be weegredenen aangevoerd om vrij te wezen van de dans, vervolgde de baljuw. De Beer ge vormd, kompanen! En de mannen stelden zich achter elkander op en elk legde de handen op de schouders van zijn voorman met als leidbeer de baljuw. Met logge beerstappen rochten zij in gang rond de feestdis. Het klavecijn klinkelde onder de rilde vingeren der blonde baljuwin. En vanaf zijn zate doeleinde pastoor Poncke met het hoofd op de trage liedcadans. Er was eens een beer lijk een huis. Hij verschoot als de kat van een muis. En hij rende in één ruk, En dit was zijn geluk, De mijlen van Brugge naar Sluis. LEVEN EN DADEN van PASTOOR PONCKE van Dam me in Vlaanderen door JAN H. EEKHOUT Beer! Beerkenl Och-ai Hij zeeg neer, in de nacht, op een plein. Daar vond hem een vrome bagijn. Heur hart wierd lijk pap, Zij schonk hem heur nap, En knoopte om zijn halske een lyn. Beer! Beerken! Och-arme Al zwaarder dreunden de voeten der dansers op de eiken vloerkarelen. De geestig wippende pruik van de apotheker, die de laatste was in de rij, ontwolkte zichtbaai-' het poeder. Hij zong, de apotheker, vrouwelijk schel. Zwaar mannelijk zong de baljuw, wie de zware buik trilde en schudde. Zij öraent hem heur iioveken in. Gold zulks niet een blijzaam begin? Zij kriepte content: Welgekomen, mijn vent! Ai, wat hebt gij een haar aan uw kin Beer! Beerkenl Och-arme De beren dansten. Rusteloos. Schepene Fonteyne's tronie zag kreeftrood en glinsterde van het zweet en zijn pruik schoof weerbarstig op één oor. Zij vlijde hem pront in haar polk. Hij snorkte er zo luid lijk een kolk. Bagijn hoorde ernaar, Meende: Ei, dat vaart raar, Met dat heilige paterkesvolkf Beer! Beerkenl Och-arme Mijnheer Vercuyck's stem had een geluid als of er dik lijnwaad gescheurd werd en hij lichtte de spitse knieën telkens tot op navelhoogte en zijn perkamenten aangezichtshuid behield de van oudse plooi. De stadsschrijver stampte alsof hij iets boosaardigs onder de hielen brijzelen wilde en hij zong met stoten en snakte naar De beer werd te midnacht heel waak. Bagijn zat, schier dood van de vaak. Aan 't kozijn van heur raam. Bei de handen te zaam. En schiechtte óp bij het minste gekraak Beer! Beerken! Och-arme Ik eet, sprak de beer uit het bed, Opdat ik mijn schamel lijf redd', U, bagijn, voor mijn maal Al kauwt het wat kaal Op een vel en een been, en ónnet. Beer! Beerkenl Och-arme. Geen krimp, commandeerde de baljuw en hij hij wierp zich manhaftig op het zesde clauzeke: De bagijn baarde een gil'lijk een hoen, Sloeg een kruiske of zeventien toen. En vroeg dan om een dans: ,k Ben nog rijk'lyk wat mans Met de zool op de vloer, zei ze koen. Beer! Beei'ken! Och-arme Het leste! schonk de baljuw de allengs ver moeid rakende heren in uitzicht. En avantü Ik .ik ..hijgde mijnheer Koeckaert. Klaasvent! schold de baljuw in scherts. Vooruit, baljuwin! En zij dansten een ronde tegaar. Dansten duizend ronden tegaar. Dansten jaren-aaneen. Dansten eeuwen-aaneen, En zijn nog met dat dansen niet klaar Beer! Beerken! Och-arme. Het lied was uit. De dansers hernamen hun stee, kwamen weder overeind als de baljuwin heur verafscheidde met een bevallige reveren tie: Pardonneer mij, herenI De baljuw kuste haar op het voorhoofd: Goedenacht, me-lieve! De baljuwin verliet, 'lijk zwevend langs hare gasten, de feestzaal. De stadsschrijver knipperde zonderling met de ogen en hij volhardde het langdurigst in de gebogen houding. De Perignon! wekte de bevelende stem des baljuws hem uit de ban der bewondering. Heren, ik bewaarde deze voor dit uur. Vergeef mij. ik kan niet meerpufte de stadsschrijver, zich het aangezicht bettende met een paarszijden neusdoek. (Wordt vervolgd) moet beslaan tussen de programma- verzorgende instanties en het exploi tatie-orgaan dat met de t.v.-reclamc _H wordt belast en dat geen invloed vond gelegenheid bij interrupties telken- kan uitoefenen op de programma's, nen te geven, dat hijzelf niet zo bijster n:i exploitatieorgaan vindt naast geporteerd is voor nachtuitzendingen zich een reclameraad, die gekend wordt in de omvang, de inhoud de tarieven van de reclame. In deze geheel niet raad zouden zitting moeten hebben aangeroerd: vertegenwoordigers van alle groepe ringen, die bij het brengen van re clame betrokken zijn. Ook vertegen woordigers van de omroeporganisa ties. De exploitatie van de reclame wil Mr. Roosjen in handen geven van de pers. De reclame-opbrengst wil hij tot een nader overeen te komen per centage in dc „kijkpot" storten en ten goede laten komen aan de pro gramma-verzorging. Ben jarenlang slapend probleem Voor noemde mr. Roosjen voorts het streven om aan het radio- en .tv.-bestel een wettelijke grondslag te geven. Met de dichter Bertus Aafjes zei mr. Roos jen, dat er gemaaid moet worden, er moeten beslissingen worden genomen. ropo,ri:i|c7"?ur de Frs maar er kan. zijns inzien helaas niet Christoffel PUmUn ,L 1700 met hem ook niet het gehele be stuur. De kwestie is echter nog in het het bestuur van de NCRV nr. Van de Veen voert niettemin ongehinderd zijn campagne binnen het NRU-college. Programma voor maandag Ullvcrsum I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.10 Ochtendgym 7.20 Kinderkoor 7.35 Lichte gram 8.00 Nieuws 8.15 Amus mu ziek (gr) 9.00 Oohtendigym 9.10 De groen teman 9.15 Klass orkestmuziek (gr) 9 35 Waterstanden 9 40 Morgenwijding 10.00 Arbeidsvitaminen (gr) 1J.00 Nieuws 1102 visvrouw 12 00 Dansorkest en i 12.30 Medod ten behoeve vao .Jinbouw 12 33 Voor ons platte land 13.40 Orgelspel 13 00 Nieuws 13 15 Mededelingen, eventueel actueel of gram 13.25 Beursberichten 13.30 Radio Matinee (gr): populair klass muziek (In de pauze: lezing Western Music (gr) Eventueel actueel 18 x viool: nmus muziek. II, 298 nu NCRV: 7.00 Nieuws Leldse hol Country- and 00 Nieuws 1815 made-orkest. 'erzoekprogra luisvrouw 10.10 Gra™ het Woord: theologische ether pel: gemaaid worden, want tot 30 juni 1965 geldt het Wassenaarse „oogstverbod' (de bij het akkoord van Wassenaar be- Radi'okooi reikte overeenstemming over een rap- Hlivcrsi port van de pacificatiecommissie bin- ,^1. nen twee jaar T»?!"""* Het tekort aan besluitvaardigheid, lied'< het altijd maar dralen en draaien, D4^rfVo' moet volgens mr, Roosjen deprimerend leergang 11 05 Lichti werken op allen die op dit terrein amus muziek 12.25 Voc werkzaam zijn. „Niets schaadt de len be110' werklust zo zeer als het niet weten waaraan mén toe is", zo meende mr. Roosjen. Ook schonk liU nog aandacht aan het besluit van de AVRO, die vorig jaar nog een eigen koers ls gaan va ren. Dat besluit heeft de NCRV enigs zins geschokt, maar mr. Roosjen ls er - ,1V1 zeker van dat „GuIHver alch temidden fo^ïVal van de lilliputters weer volkomen Kerkorg.' thuis gevoelt", daarmede een uitspraak Katholieke Volkspartij: kaarten 'op tafel, van W. Vogt citerend. tuinbouw 12.33 Meisjeskc stromen taal kwintet 12.53 Gram, eventt l NIcuwb 13.15 Licht -emble 13 45 Klass gi aeenjacht, luisteraars 1 (herhaling lallteiten 13 01 eel op donderdag H, 15 40 Vocaal ensemble 16.00 BitbêToveiuen- klng 16 30 Altviool cn piano (gr): klas» en moderne muziek 17.00 Voor de kleu- 'Ti1?. Voord e Jeugd 17.30 Vrolijke door mr dr H J Roethof "l8.ÖÖ 18 20 Uitzending t -«partij: Kaarten op u.'.l?CT1.d!n8 °.ver Politieke zaken, dié •n 18.30 Lichte gram.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 7