Uw probleem is het onze N.B.G. opgewassen tegen wereldwijde opdracht Een kanttekening D rS!s>^nlACHÏwÊsl Gedoopte kinderen geen lid Hervormde Kerk Een 1 voord voor vandaag Bréng aantekeningen bij Bijbelteksten aan Radio- en tv-personeel 10 pet. meer salaris ZATP;RDAG 27 JUNI 1964 MEER CONSUMPTIEF CREDIET DE belangstelling voor een lening stijgt voortdurend. Duidelijk wordt dit bevestigd door de nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek over het eerste kwartaal, welke cijfers deze week bekend werden gemaakt. Alle financiële instellingen die consumptief krediet verlenen, heb ben dan ook haar omzetten kunnen verhogen. Op het eerste gezicht is het wat wonderlijk, dat in een tijd van stijgende lonen en salarissen toch de behoefte aan geldleningen groter wordt. Bij nader inzien valt dit toch wel te rijmen. Juist door het stijgen van de lonen worden de mogelijkheden om artikelen te kunnen kopen, die het leven gemakkelijker en aangenamer maken, groter. De horizon wordt uitgebrei- dener en zo ook de kansen om wat meer te doen. Vele duurzame gebruiksartikelen kosten echter veel geld. Het hogere loon op zich zelf biedt nog niet de mogelijkheid om onmiddellijk het begeerde te kopen. Het spaarvermogen is echter wel groter geworden, het vermogen dus om regelmatig een bedrag op zij te leggen. Menigeen wil nu echter niet meer wachten. Men neemt een lening met de gedachte dat de schuld (al of niet) gemakkelijk is af te lossen. De hogere lonen stimuleren derhalve in menig gezin het aanvragen van een lening. Vroeger waren hier vaak psychologische bezwaren tegen. Er was een be paalde drempelvrees om de daarvoor bestaande banken binnen te gaan. Daar wordt tegenwoordig veel gemakkelijker over gedacht. Hierbij moeten wij ook niet vergeten, dat het zeer veel geld kost voor een jongen en meisje, die willen trouwen, om zich te installeren. Zij schamen zich niet meer voor een consumptief krediet of en dat is een andere weg die naar hetzelfde doel leidt om op afbetaling te gaan kopen. De activiteit van de handelsbanken heeft dit proces in zekere zin verhaast. Door het introduceren van het begrip persoonlijke lening heeft dit krediet in veler ogen een andere allure gekregen. Het is dan ook niet toevallig, dat juist de persoonlijke lening zo'n opgang maakt. De zeer intensieve propaganda van de handelsbanken is hierbij uiteraard ook van grote in vloed geweest. Thans wat feitenmateriaal. De gemeentelijke volkskredietbanken konden in het eerste kwartaal van dit jaar in totaal 12Vi% meer aan kredieten j geven vergeleken mét het eerste kwartaal van 1963. Bij de particuliere geldschictbanken steeg het totale bedrag aan kredieten met lV/2% en bij I een uniek NBG-standaardwerk de betaalzegelkassen met 16%. I dat zojuist van de persen is ge- Veel meer tot de verbeelding spreekt de stijging van de kredietverlening roij. Avontuur met het woord", lenin*en: h5j, totaaJ i dat werd samengesteld door drs. w»r ®r «.«/«too. moo q Schenk en de heer J. B. Th. Spaan en in een oplaag van Uniek boekwerk (200 blz.) verschenen Alle facetten besproken ,E activiteiten van het Neder lands Bijbelgenootschap ter gelegenheid van zijn 150-jarig bestaan zijn met het jubileum feest van 17 juni nog lang niet geëindigd. Zo wordt er morgen een kerkdienst gehouden in de Amsterdamse Opstandingskerk, waarin enkele predikanten uit verre landen zullen voorgaan en die bovendien door de televisie zal worden uitgezonden. In deze kolommen willen we echter spe ciaal de schijnwerper richten op 1 steeds belangrijker plaats gaat i van de handelsbanken bedrag werd 35% groter. Vergeleken met 1960 werd er ruwweg 2Vt maal zo veel gegeven. Een belangrijke bron zijn ook de financieringsmaatschappijen. Men kan hier voor verschillende soorten leningen terecht. Het zwaartepunt ligt echter bij de financiering van de autoverkoop. Dat is dan krediet aan particulieren. De financieringsmaatschappijen zijn echter ook steeds meer kredieten aan winkels gaan geven, waardoor de winkeliers in staat werden gesteld op af betaling te verkopen zonder dat zij hiervoor zelf geld moesten bezitten en risico moesten nemen. Het merkwaardige is nu dat de kredietverlening van de financieringsmaat schappijen voor produktieve doeleinden (hieronder valt de autofinanciering) met 35% toenam doch de kredietverlening voor consumptieve doeleinden met niet meer dan 6%. Ook de afbetalingsomzetten liepen in het eerste kwartaal op. Bij de post orderbedrijven zelfs met 21%. Hiermee hebben deze bedrijven de achter uitgang in het eerste kwartaal van 1963 geheel ingehaald. Mogelijk dat de sanering (er zijn verschillende postorderbedrijven geliquideerd) gunstig heeft gewerkt. Ook de afbetalingsomzet van de grootwinkelbedrijven ging omhoog en wel met niet minder dan 45%. Hier steekt de vooruitgang van de omzet van de afbetalingsmagazijnen (bijna 13%) maar schamel tegen af. Al deze percentages geven wel een indruk van de ontwikkeling maar zij zeggen niets over de werkelijke omvang van het consumptieve krediet. Met een beetje goede wil is die echter wel te benaderen. Wij weten namelijk dat in 1962 in totaal aan consumptief krediet voor 602 miljoen werd ge geven, als volgt verdeeld: in miljoenen in 15,5 volkskrediet 94 persoonlijke lening 54 betaalzegelkrediet 39 6,5 afbetalingskrediet 407 68,- pandkrediet 8 1,- Gaan wij ervan uit dat de stijging in het eerste kwartaal 1964 t.o. eerste kwartaal 1962 ook geldt voor het gehele jaar 1964 t.o.v. 1962, dan komen wij voor het volkskrediet thans op ruwweg 107 miljoen. Het totaal bedrag aan persoonlijke leningen zal gestegen zijn tot circa 85 miljoen, terwijl het betaalzegelkrediet thans in de buurt van de ƒ48 miljoen zal zitten. Voorts nemen wij aan dat het pandkrediet tot 9 miljoen is opge lopen. Het moeilijkst is het afbetalingskrediet te benaderen. De ter beschikking staande cijfers geven namelijk geen inzicht in de afzonderlijke afbetalings verkopen van de postorderbedrijven, grootwinkelbedrijven, warenhuizen en detailhandelszaken. Met een zekere vrijmoedigheid in de berekening komen wij op 500 miljoen. Alles bij elkaar tellende zou het totale consumptieve krediet dit jaar in de buurt van de 750 miljoen komen. Houden wij nog rekening met een sterkere stijging in de loop van het jaar, dan zitten wij tegen de 800 miljoen aan. Dit lijkt erg veel. In vergelijking met de totale consumptie van f 34.300 miljoen is het echter niet meer dan 2Vi%. Ais er dan al gevaar is, zit dit niet in de totale omvang maar wel in de jaarlijkse stijging. vijfduizend exemplaren werd ge drukt by H. Veenman Zonen te Wageningen. De auteurs hebben het werk van het Bijbelgenootschap in de afgelopen anderhalve eeuw op bijzonder aan trekkelijke en bovendien originele wijze te boek gesteld. „Geen verant woording van 150 jaar degelijk werk zo zeggen zij terecht in hun voor woord maar een boeiend verhaal van wegen die de Bijbel door de reld gaat tot op de dag van vandaag. Wij willen het wel weten, dat wij ge loven dat God ook nu nog met ons mensen bezig is, dat de Bijbel ons die blijde boodschap brengt, en dat die Bijbel ook in deze tijd. onze ogen openen wil, door de openbaring van Gods heilshandelen in de wereld". In een veertiental hoofdstukken wor den vrijwel alle facetten van de bijbel vertaling en -verspreiding besproken. Ook de inhoud van de Bijbel en de bijbel- schrijvers komen aan de orde. Over de ze laatsten merkte het gedenkboek onder meer op: „Er waren onder hen dichters en predikers, een arts en een minnt ger, rechtsgeleerden en geschiedschrij vers, statistici en levensbeschrijvers, vissers en ambachtslieden, boeren en burgers. Maar zij hadden één ding ge meen: ze waren geroepenen, gedreve nen, geïnspireerden. Het waren niet alle maal brave en dappere mensen. Er zijn stugge bij geweest, die door het Woord mild zijn geworden; verraders, die het licht zagen en de stem hoorden e~ J~ liefde verkondigden; zwakkelingen, tot machtige daden werden geïnspi reerd; rebellen, die niet losgelaten wer den." Tal van Bijbelschrijvers worden vervolgens in hun mens-zijn aan de le- Onder het opschrift „De taal van het hart" geven de samenstellers een over zicht van de verspreiding van Bijbels en Bijbelgedeelten. Al biina tweedui zend jaar is de Bijbel de grote best seller". Alleen in ons land worden er per jaar 200.000-300.000 verkocht. In de oorlog was de Bijbel vrijwel het enige boek, dat altijd te verkrijgen was, dank zij de goede zorgen van het Bijbelgenoot schap. Direct in 1940 had het N.B.G. enorme voorraden papier aangekocht, het stak al zijn geld hierin om maar aan de „vraag" te kunnen voldoen, vant alleen in dit boek stonden woor- »n van trootst en bemoediging". Heel openhartig hebben tal van me de werkers van het Bijbelgenootschap uiteengezet waarom zij bij het NBG in dienst zijn getreden. De meesten had den maar één antwoord: „Het wereld wijde van het werk boeit ons. We zien het als een uitdaging: hoe brengen we de Bijbel bij de mensen en de mensen bij de Bijbel". Natuurlijk komt ook de nieuwe verta- ig van enige jaren geleden aan de :de. Met vreugde constateren de schrijvers dat in de overgrote meerder heid van de protestantse kerken de Statenvertaling verdrongen is, ook uit de eredienst. Al wil dit niet zeggen dat alle kritiek is verstomd. Tenslotte pas seren nog tal van bijbelvertalers de re vue (elk met hun eigen inzichten en ISCIfMEINKl MEENT 116 - ROTTERDAM Met f5.- in de hand komt men door het ganse land! r trein bereizen. Hel direct verkrijgbaar bU alle sta ll erkende reisbureaus. (Pas foto meebrengen.) CliB NY NEDERLANDSE SPOORWEGEN Rudolphsticliting heeft meer geld nodig De Rudolphstichting, de vereniging voor moeilijk opvoedbare kinderen, geniet te weinig bekendheid bij het protestants- christelijke volksdeel. Nu er verschil lende bouwplannen verwezenlijkt moeten worden is het zaak dat er meer geld be schikbaar komt en dat kan alleen als meer mensen de stichting met een jaar lijkse bijdrage steunen. Dit was wel de teneur van de jaarvergadering van deze vereniging, die gisteren in Amersfoort werd gehouden. Van de nieuwbouw is inmiddels al één project gereed gekomen: een grote speel hal. Nu staat nog een nieuw meisjeshuis op het programma. Hiervoor zullen offers moeten worden gebracht, meende de penningmeester, de heer P. L. Dijk. De kinderen zelf verdienen ook de juiste, de tegenwoordige tijd aangepaste afgezien van het feit. dat de overheid 95 procent subsidie verleent, zijn de kos ten nog groot. Deze onkosten moeten ge heel worden betaald uit giften van parti culieren. rretaris B. Roolvink. die de huidige staats secretaris van economische zaken, drs. J. A. Bakker, opvolgt. Kerkeraad over ds. Van Dieren: TVE centrale kerkeraad van de1 ■t-' hervormde gemeente van Ede heeft zich in duidelijke bewoor dingen in de plaatselijke kerk bode gedistantieerd van de han delwijze van ds. G. M. van Die ren. Deze predikant is, zoals ge meld, door de provinciale com missie voor opzicht uit zijn ambt ontzet. Met klem wijst de kerke raad erop, dat de kinderen die ds. Van Dieren heeft gedoopt niet behoren tot de hervormde gemeente. Gezien de belangrijkheid van deze trieste zaak nemen we het artikel van de kerkeraad in zijn geheel over: „We beginnen met op te merken dat er in het officiële stuk van de provincia le commissie een onjuistheid staat. Er wordt namelijk gezegd, dat ds. Van Die ren in de laatste dienst die hij in de kerk vervulde, zou afgekondigd hebben, dat hij de volgende zondag zelf diensten 1 gaan beleggen. Dat is onjuist. De- onjuistheid heeft echter op de droeve gang van zaken geen Invloed. De provin ciale commissie heeft zich laten leiden tot bovenvermelde uitspraak door het feit, dat ds. Van Dieren de tuchtmaat regel die op hem toegepast werd. naast zich heeft neergelegd door terstond eigen diensten te gaan beleggen en pastoraal werk te verrichten in heel de gemeente. Met deze handelingen die gericht zijn te gen de hervormde gemeente die ds. Van Dieren 17 jaar diende, heeft hij duidelijk te kennen gegeven dat hij zich losmaakte van de gemeenschap der Her vormde Kerk en van de eigen gemeen te. Ds. Van Dieren heeft dan ook nooit de kerkeraad en de collega's op de hoog te gesteld van zijn voornemen om eigen diensten te beleggen. Na Pasen heeft hij elke betrekking met de kerkeraad en collega's verbroken. De verwarring in de gemeente aangericht, is nog groter ge maakt door gelegenheid te geven kinde ren te laten dopen. We vertrouwen dat het de gemeente duidelijk is, dat de in die samenkomst gedoopte kinderen tot geen enkele kerk behoren en zeker niet tot de Hervormde Kerk. Het zal nog de grote vraag zijn of enige kerk te zijner tijd deze doop zal willen erkennen. Is het in dit verband ook niet zeer mislei dend dat deze diensten aangekondigd worden als hervormde evangelisatie? Het is bevreemdend en bedroevend dat men zich aan de gemeenschap van de hervormde kerk onttrekt en tegelijker tijd zichzelf aandient als hervormde evangelisatie. We hopen dat de gemeen te in de tot nu betoonde trouw jegens de kerk der vaderen zal volharden en voort gaan. Waar de Here deze kerk nog niet verliet zoals het nog steeds wordt erva ren, zullen wij moeten en mogen blij ven. ondanks veel strijd, zorgen er moeiten. Hij zou ons schuldig stellen als wij deze kerk verlieten. Ook in deze zorgelijke tijd moge onze verwachting alleen zijn van Hem, Die beloofd heeft Zijn kerk in stand te houden tot het einde der tijden." Steun voor kerk in Dachau Aan de bouw van een evangelische gedachteniskerk in het voormalige con centratiekamp Dachau wordt ook van uit het kerkverband der Gereformeerde Kerken meegewerkt. Een eerste symbo lische bijdrage werd namelijk gegeven door do synode van de Altreformierte Kirchen in Nedersaksen en deze groep van kerken in het grensgebied van Duitsland en Nederland is sinds 1923 aangesloten bij de Gereformeerde Ker ken van ons land. Alle evangelische kerken van Duits land werken samen in de stichting van de kerk ui Dachau. Op de plaats waar zoveel mensen veracht, beledigd en ge kweld werder.. wil deze kerk ruimte bie den voor de verkondiging van Jezus Christus, die de broeder is van de ellen- digen en de vervolgden. De veertien gemeenten in Oost-Fries land en de graafschap Bentheim, die sa men de Altreformierte Kirchen vormen, zijn allen opgeroepen tot deelname aan de inzameling voor de kerkbouw in Dachau. Deze kerken, die tezamen 5400 leden tellen, zijn ook betrokken bij de grote Duitse kerkelijke actie voor inter nationale hulp „Brot für die Welt". Daar. voor gaven zij vorig jaar bijna 27.000 (Van onze kerkredactie) Bestseller Jongerenteams aan het werk in de evangelisatie Teams van jonge vrijwilligers werken deze zomer in een groot aantal vakan tieplaatsen voor de gereformeerde evan gelisatie. Ze leiden clubs van kinderen, organiseren wedstrijden en instuifavon- den en ze zorgen voor gezellige pro gramma's gedurende regendagen en 's avonds. Het zijn voornamelijk leer lingen van kweekscholen en middelbare scholen, die deze bijzondere evangelisa tie-teams vormen. Dit bijzondere zomerwerk is de laat ste jaren mede op gang gekomen door het Evangelisatiecentrum van de Gere formeerde Kerken in Baarn. Gebleken is dat tal van mensen deze „service" van de kerk in hun vakantieplaats op prijs stellen. Vaak maakt men ook de dagsluiting van het team mee en in veel gevallen leidt dit tot gesprekken met mensen, die in hun woonplaats nooit met de kerk in aanraking komen. Voor de vakantiemaanden van dit jaar is deze moderne vorm van evangelisa tie sterk uitgebreid. Men vindt de teams thans in de badplaatsen en op de eilan den, maar ook in de watersportgebie den van Friesland en Zuid-Holland en dan doorgaans in de kleinere gemeenten, die niet overstroomd worden door het massatoerisme, maar waar het nog „rus- is. Daar treft men namelijk de sen aan, die in hun vakantie ook innerlijk tot rust willen komen. Vaak zijn de jonge medewerkers in teamverband ondergebracht. Soms loge ren ze bij de plaatselijke bevolking. Eni ge honderden jongeren zijn er deze mer bij betrokken. Toenemende wi dering ondervinden ze ook van beheer ders van vakantiekampen, die aanvan kelijk wat afwijzend stonden tegenover deze kerkelijke activiteiten. In veel ge vallen beschikken de teams over een goede bibliotheek, waarin ook voldoende ontspanningslectuur aanwezig is. Spe ciaal Duitse boeken hebben ze voor gas ten uit Duitsland. Het evangelisatiecentrum begeleidt en stimuleert dit zomerwerk o.a. met in structieve besprekingen in het centrum te Baarn. De ervaringen van deze zo mer worden onder de loep genomen tij dens een tweedaagse conferentie op 24 november. Bijzonder belangwekkend zijn de bij dragen van enkele vooraanstaande Ne derlanders, die in eenvoudige woorden schetsen welke betekenis de Bijbel in hun leven heeft. Onder hen zijn hoog leraren. letterkundigen, een journalist, een natuurkundige en een president-di recteur van een groot bedrijf. Een vijf tiental welgekozen foto's sluiten dit fraaie gedenkboek af, foto's die beeld geven van het dagelijkse leven met zijn zorgen en problemen, maar bovenal met het troostrijke Woord dat voor iedereen vrijwel voor niet te ver krijgen is, dank zij het zegenrijke werk van het NBG. Taken voor paus wel wat zwaar... „Wij bewonderen u, maar laat ik er aan toevoegen dat wij toch ook wel wat bezorgd zijn. Het is prachtig dat ge uzelf geheel aan allen wilt geven, maar gezien het feit dat de pelgrims en toeristen steeds talrijker naar Rome ko men, wordt uw taak toch wel al te zwaar", aldus heeft kardinaal Tisserant, de deken van het col lege, in zijn gelukwens-toespraak dinsdag ter gelegenheid van het feest van Johannes de Doper tot paus Paulus gezegd. De kardi naal zei verder nog van de bede vaart die de paus begin dit jaar naar Palestina heeft gemaakt, dat daarbij een programma was af gewerkt zoals geen enkel reisbu reau aan zijn meest geharde en geoefende klanten zou durven voorstellen. Hierbij wordt nog aangemerkt dat paus Paulus in het eerste jaar van zijn pontificaat meer dan 460 toespraken heeft gehouden. Toch blijft hij er, volgens de mensen in zijn omgeving, ondanks de spo ren van vermoeidheid opgewekt en ontspannen uitzien. Het personeel van de verkeersleiding op het Franse vliegveld Orly heeft giste ren besloten de staking voort te zetten. Zoals gemeld heeft de Franse luchtmacht hun werk overgenomen. Het luchtverkeer is in de loop van gisteren normaler ge worden. „Maar Petrus bleef kloppen en toen zij opengedaan hadden, zagen zij hem en waren verbijsterd" (Handelingen 12:16). Merkwaardige reactie. Petrus is in de gevangenis opgesloten, en naar de metis gesproken ziet de toekomst er donker voor hem uit. Herodus viert zijn lusten botJacobus is reeds door hem ter dood gebracht, en Petrus zal zonder twijfel het volgende slachtoffer zijn. De gemeente en zijn vrienden doen het enige wat zij kunnen doen: zij bidden. In Handelingen staat: Door de gemeente werdj voortdurend tot God voor hem gebeden. We kunnen ons del inhoud van dat gebed wel indenken. God zal vurig zijn ge smeekt het onmogelijke mogelijk te maken en Petrus uit de gevangenis uit te leiden. En dan gebeurt het. Een engel des Heren staat ineens bij hem en maakt de weg naar buiten voor hem vrij. Petrus spoedt zich naar het huis van Maria, waar „velen vergaderd waren in 1 gebed". En terwijl die velen bidden voor Petrus' vrijheidJ klopt hij aan de deur en dan is er niemand, die op het\ eerste bericht wil of kan geloven, dat die kloppende man inderdaad Petrus is. En als zij tot de ontdekking komen, dat hij het toch is, zijn zij verbijsterd. Bidden, en als het gebed wordt verhoord verbijsterd zijn, Laten we er de bidders uit het huis van Maria maar niet op aankijken! Laten we liever de blik naar binnen richten en ons afvragen hoe het met ons is gesteld. Natuurlijk, we bidden, en vurig ook, maar als het gebed wordt verhoord, wat dan? Zijn ook wij verbijsterd? Ontbreekt ons in wezen het geloof om het te kunnen aanvaarden? Het is de bede, die de mens altijd in zijn leven heeft begeleid: Here, geef onsj geloof! Wij lezen vanavond Jacobus 1 vers 1 tot 15. Wij lezen zondagavond Jacobus 1 vers 16 tot 27. Conclusie kerkelijke leiders: In Driebergen is gisteren de slotzitting gehouden van de con ferentie van kerkelijke leiders uit vijftig landen, die daar op uit nodiging van het 150-jarig Ne derlands Bijbelgenootschap vier dagen lang hebben gesproken Dver de Bijbel in de wereld. De bijeenkomst was uniek in die zin, dat nooit tevoren zoveel kerken samen over een onderwerp heb ben gecongresseerd. Ook was het opvallend, dat de jonge Aziatische en Afrikaanse landen bijzonder sterk vertegenwoordigd waren. De afgevaardigden van de protestant se, orthodoxe, oosterse en rooms-katho- lieke kerken hebben de noodzaak onder streept van een nauwere samenwerking tussen alle kerken en bijbelgenootschap pen. Ze hebben de bijbelgenootschappen uitgenodigd de Bijbel meer verstaan baar te maken, door in overleg met de kerken verduidelijkende aantekenin gen bij de tekst op te nemen. Voorts werd onderstreept, dat het wenselijk is om te komen tot een gezamenlijke grond tekst in het Grieks en Hebreeuws, waar in ook de nieuwste archeologische vonds ten zijn verwerkt, voor alle kerken, ook Socialistische bond is boos (Van 1 redactie) van de Arbeid heeft zijn goed keuring gehecht aan de voorge stelde nieuwe salarissen voor het personeel werkzaam bij de radio- en televisie-omroep. De goedkeu ring houdt in een verhoging van alle lonen en salarissen met 10 procent, een sterke optrekking van alle jeugdlonen en invoering van een minimumloon van 100 gulden per week op 24-jarige leeftijd (in klasse II) met aanpassing van de normen in de overige schalen, door werkend tot en met klasse V. Op andere onderdelen van de arbeids voorwaarden duren de onderhan delingen met de omroepleiding nog voort. Zo wordt volgende week dinsdag opnieuw een gesprek ge voerd. Bijzonder bevreemdend ls het, dat de algemene bond Mercurius (aangesloten bij het NW), die tot op het laaiste 1 ment akkoord ging met het bereikte sultaat zich thans plotseling teruggetrok ken heeft en ook geweigerd heeft de overeengekomen salarisvoorstellen me de in te dienen. De algemene bond neemt geen deel aan het overleg, dat nog wordt gevoerd over andere onder delen van de arbeidsvoorwaarden. Mercurius had het minimumloon wil len doen ingaan op 23-jarige leeftijd voorts "zou de omroepleiding te weinig bereid zijn in te gaan op nog hangende voorstellen in de secundaire sfeer. De prot.-chr. en de r.k. werknemers groeperingen bij radio en televisie be treuren deze gang van -aken, omdat de resultaten van de onderhandelingen im mers nog afgewacht moeten worden. De beide confessionele bonden zetten nu het overeenstemming mogelijk zal blijken, gesprek met de omroepleiding voort in het vaste vertrouwen, dat een spoedige voor de rooms-katholieke. Tevens zal men I Th de mogelijkheid van gezamenlijke verta- I lingen onderzoeken. In de jonge landen 8.1! moet de oprichting van nationale en re- m) gionale bijbelgenootschappen die in nau- we relatie staan tot de plaatselijke ker- ken volgens de conferentie worden aan gemoedigd. Gezien de enorme opgave, m 1 in de komende jaren aan tientallen Z1* miljoenen mensen de Bijbel te brengen 1 in een taal die ze verstaan en voor een gel prijs die ze kunnen betalen, onderstreep ten verschillende sprekers de noodzaak van een wereldstrategie met optimale I hulp van alle kerken voor wat man- 0pi kracht en financiën betreft. j De algemene conclusie was, dat de Ne conferentie in Driebergen heeft bewe- t zen, dat de Bijbel, het boek van het christendom, alle kerken rond een tafel kan brengen en tot samenwerking kan Ja^ bewegen. De algemeen secretaris van het Nederlands Bijbelgenootschap, mr. vu F. L. S. F. Baron van Tuyll van Seroos- 1 kerken, zei aan het slot, dat het jubi- Wi leum van het Nederlands Bijbelgenoot- Sti schap met de conferentie een van zijn doelstellingen heeft bereikt, namelijk het na geven van een impuls voor de taak van 1 de bijbelgenootschappen en kerken van morgen. 5X1 Beroepingswerk L Kalkman te Muiden (toez.). Bedankt voor Rotterdam-Zuid (Ka-; tendrecht): J. H. de Boer te Leiden. GEREF. KERKEN. I I Beroepen te Amsterdam-West ds. J. 8.1 Vegh te Boechout. Bedankt voor Rotter- Mi dam-Zuid (Katendrecht) ds. J. H. de Boer te Leiden. pa GEREF. GEMEENTEN. j So Beroepen te Amersfoort, J. C. Weststra- te, theologisch kandidaat. Ir. E. D. Cartier van Dissel, de af- j Ti getreden directeur van de Koninklijke Demka staalfabrieken N.V. te Utrecht, is j benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Ir. Cartier van Dissel heeft zijn functie neergelegd wegens het K"—iken van de pensioengerechtigde'.. DRINGEND VERZOEK VAKANTIE-ADRESSEN MINSTENS EEN WEEK TEVOREN 1 ons op te geven. DE DIRECTIE ik willen weten krabben en witte carbolineum gebrui- overgebracht De A.O.W. bedroeg 1 die jaren: ongehuwd Hulp van lezer: Een lezer deelt ons mede, dat het N.V.V. eind 1960 een vermogen had van 59.681.905. de KAB van 39.587.957, het CNV van 16.719.491. Voorts schrijft hij over de eetbare vogelnestjes. In Rongkob (Djokja) aan het strand met een hoge wand centrale be- waarolaats in het arrondissement. De bedoeling is dat de akten altijd bewaard blijven. Ook voor de akten, die ouder zijn dan onze huidige wet geving is een regeling te vinden zodat zii behoudens onvoorziene rampen steeds terug te vinden zijn. Het is nooit de bedoeling geweest de registratie van testamenten bij net centraal testamentregister (adres Brieven, die olet zijn voorzieD van naam en adres, kunnen niet In behandeling worden genomen. Geheimboudig ts verzekerd. Vra gen, die niet onderling met elkaar in verband staan, moeten Id af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden lngeslo- geveer 60 meter zijn de grotten bene- nisterie van justitie in Den Haag) tot 1553 twee tot drie maal in het jaar de pluk- ver_ kers. Tientallen jaren zijn er geen on- met gevallen geweest behalve een enkele persoon die beneden 1963 2414 Vraag: Sedert 30 jaren wonen in een houten huis, dat inmiddels scheidene malen geverfd is, eerst groene carbolineum. Later wilden we het gaarne wit heb- ben m gebruikten toen verf. Maar dat h verbliif was geen succes. Het is meermalen ,i4ri overgedaan maar het schilfert stukjes vallen er soms af. Nu wilde ik vragen, daar er witte carbolineum in de handel is gaat treksel uit het register omtrent over ledenen krijgen. Vraag: Als huurder draag ik bij in verdronken, de kosten van het water namelijk een wme caroonneuni in ae iidiiaei is gaai ...j.." dat nu wel over de verf heen oSioudt "Hnd"V De offers zijn de godin (of prinses) van het Zuider- strand. Aan haar brengen de kratons r van Djokja en Solo regelmatig offe- ken huizen met dezelfde huurwaarde. het niet? Antwoord: Naar brief berichten wij chemisch produkt dat moeilijk met verf samengaat Het dringt diep door in het hout en maakt dit J poppen. Aan haar gelooft iedere Javaan in Midden-Java. Vraag: Misschien kunt u zeggen hoe aanleiding van uw lan8 de minuut van een notariële ak- u dat carbolineum te bewaard wordt en hoe lang de lijs verhoging van de waterprljs hem voor 100 pet. en niet voor een derde tref fen, omdat de waterkosten nu eenmaal op de huurder rusten. Iets anders is het als een huurder een deel van een huis oi een complex heeft gehuurd, waarbij aangenomen wordt, dat hij een derde van het wa ter gebruikt en dus slechts een derde betaalt. In dat geval moet hij een der de verhoging betalen. Dit weer op grond van dezelfde re- a gel, namelijk dat de werkelijke kos- j 2 ten van het water ten laste van de huurder komen. Wat de eerste vraag betreft, of het S gedrag van de huisheer juist is, is voor I elk geval afzonderlijk niet te beant- Antwoord: Volgens de huurwet be- woorden. Het kan namelijk zijn, dat t op de invloed» taalt de huurder de werkelijke kosten - van het water. Bij sommige huizen is Q ten, die hiervan maandelijks worden het water in de huurprijs begrepen bij geen zekerheid is omtrent de huur gemaakt bij_het centraal testamenten- andere niet Dit betekent, dat in het de prijs van het water, dan moet 1 huis de huurder de kosten 1 deze register in Den Haag. Hier dus bestand tegen weersinvl e.d. Wordt er nu verf op gesmeerd, dan kan die verf niet in het hout door dringen en dan ontstaat inderdaad het verschijnsel van schilferen. Heeft u eenmaal carbolineum gebruikt, dan kunt u dus geen verf meer toepassen, het overlnden 1 Het beste kunt u de verf er weer af- de minuten, die ouder zijn dan 30 j; het testamenten betreft. Of er water onder de juiste meer van dergelijke registers zijn, is het andere huis onder de mij niet bekend. Misschien zou u mij betaalt, het juiste adres kunnen noemen dit register. Antwoord: Binnen drie maanden Heeft 1 notaris worden huurder een derde 1 zich tot de huuradviescommissie 1 len. De tweede vraag (waarom betaalt nen in gelijksoortige huizen hier wel j >n daar niet afzonderlijk voor het wa- 1 er?), is weer een vraag of de huur van hier de toestand, dat de het huis wel juist is vastgesteld. Ook zal de huuradviescommissie het water betaalt, dan zal toch de moeten worden te hulp geroepen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2