Nieuwe Leidse Courant Te langzaam rijden wordt strafbaar HERO ATOOMDUIKBOTEN VOOR KONINKLIJKE MARINE PERL Herzien verkeersreglement prof. Belinfante in 1965 Y oorrangsregels niet veranderd 4 Wegcode nu "'„Europees" ■^georiënteerd Vlootplan: geen carrier en geen kruisers meer Defensie: 10,4 miljard Anti-Sowjet betogingen ergeren Croesjtsjef V1 Zilveren Atlantische Panam-vluchten Commentaren Tsjombe terug CALEX Waarschuwing op pakjes sigaretten in Ver. Staten Donderdag 25 juni 1964, 45ste Jaargang -Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvasrigh is gheblev f 0,78, p.m. 3,35, p.kw. 10.05 Warmer weer De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Overwegend zonnig, droog en warm weer met zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. (Zie voorts pagina 7) (Van onze verkeersredacteur) m|/~WER ongeveer een jaar zal in Ne- derland een herziene wegen- ■Verkeersreglement worden inge- ,7 uvoerd. Het ontwerp, dat van de hand van prof. mr. A. D. Belinfante, heeft het ministerie van verkeer en waterstaat thans verlaten en is toe gezonden aan de ministerraad en aan de colleges van Gedeputeerden der houd|provincies. Verwacht wordt dat mi- 1.°" uister Van Aarts-en op een snelle af handeling zal aandringen, opdat ook de Raad van State op korte termijn advies zal kunnen aanbrengen. ze! Het ligt in de bedoeling nog dit jaar sa^een Koninklijk Besluit de afkondiging te doen geschieden. Voor het van kracht worden van de nieuwe regels Hes .is een termijn van een half jaar uit getrokken. In deze periode zullen de -jverkeersbonden het publiek voorbe- 'reiden op de komende veranderingen, in het weggedrag. De voornaamste punten van wijzi- Iging in het herziene wegenverkeers reglement zien er als volgt uit: j Te langzaam rijden is strafbaar. o Bij uitwijken naar links omdat ei een voertuig of een obstakel moet worden gepasseerd, dient richting te worden aangegeven, o Gesloten strepen op het wegdek mogen niet worden overschreden. d verandering van rijstrook moet de grootst mogelijke voorzichtig heid worden betracht, opdat het achterop komend verkeer niet ge- nctie hinderd wordt, r Rechts inhalen bij file-vorming is toegestaan. De veranderingen dragen de duidelijke kenmerken van enkele, buiten de gren zen geldende verkeersregels. Hoewel de ,nr„. resultaten niet verbluffend zijn de rcda harmonisering van gedragsregels voor de weg blijft op Europees niveau een moei- llike zaak heeft prof. Belinfante zich zoveel mogelijk op andere EEG-landen georiënteerd Deze taak nam hij op zich toen hij in I960 de regeringsopdracht J aanvaardde de „wegcode" leesbaarder te entl maken en het wegenverkeersreglement meer systematisch op te zetten. Met de bepaling dat te langzaam rijden i strafbaar is, wordt in Nederland de eerste "™^stap gezet op de weg naar de invoering van een minimum-snelheid. Na liet kracht worden van het herziene wegen verkeersreglement zullen voor elk daar voor ln aanmerking komend geval de omstandigheden ln aanmerking worden genomen. Onder de thans geldende ver keersregels Is het zo dat tegen de lui aard" op de weg geen proces-verbaal kan worden opgemaakt, of strafvervolging In gesteld. harder dan twintig kilometer per uur kunnen rijdeni en waarvan de berij ders het rijbewijs niet kunnen of willen halen. Vooral de laatste jaren ziet men deze voertuigen steeds veelvuldiger op de weg. De bestuurders ervan glippen thans door de mazen van de wet, omdat gebruik maken van een in 1953 in het leven geroepen bepaling, die berijders mechanisch voortbewogen bestelwa- gentjes e.d., welke slechts een zeer ge ringe snelheid kunnen ontwikkelen en aanstonds als langzaam rijdende voertui gen kenbaar zijn, van het bezit van een rijbewijs vrijstellen. (Voor vervolg zie pag. 9) Krui panto's Nauw annex hiermee zal aan het eind van dit Jaar een maatregel worden afge j kondigd, die het einde betekent van de I zogenaamde kruipauto's, welke met hun een overigens niet gelegaliseerde twintig-ki- i lometer-borden het snelverkeer hinder lijk kunnen belemmeren. Hieronder yal- ®P len overigens niet de .mechanische hon- den" (brood, en melkbezorging, P.T.T., gemeentelijke diensten etc.) en de land- bouw- of industrietrekkers. Waarschijn lijk ook niet de twintig-kilometer-auto- tjes, die door invaliden voor lokaal ver- keer worden gebruikt. Waar het om gaat ziin de wagentjes en wagens tot 'eek vrachtautocombinaties toe die niet and taal onweerstaanbaar Beruchte artikel 25 rdwijnt ve, (Van onze verkeersredacteur) '"PEN aanzien van de wegenver- -1- keerswet bevinden zich even eens wijzigingen in het vat. Het beruchte artikel 25 bijvoorbeeld gaat verdwijnen en zal in con crete vorm in het wegenver keersreglement worden uitge splitst. In dit artikel wordt gesteld dat het verboden is „zich op een'weg zodanig te gedragen, dat de vrij heid van het verkeer zonder noodzaak wordt belemmerd, of (dat) de veiligheid op de weg in gevaar wordt gebracht, of (dat) redelijkerwijze is aan te nemen, dat de veiligheid op de weg in gevaar kan worden gebracht". Prof. Belinfante heeft reeds in 1961 een felle aanval op artikel 25 gedaan. Hij acht het onjuist, dat de wetgever de verantwoor delijkheid voor zijn taak, name lijk het analVseren van ver keerssituaties en het daarop en ten van algemene gedragsregels, op de weggebruiker afschuift. In de praktijk, met andere woorden: door de rechterlijke macht, wordt het artikel nog te dikwijls als kapstok gehanteerd. Ook de wettelijke instelling van een raad voor het wegver keer ligt in hét verschiet. Deze instantie zal tot taak krijgen al le aspecten van het wegverkeer te coördineren, zomede dat van de daarbij betrokken organen. Omdat de raad het aangewezen lichaam wordt voor het uitschrij ven van bindende bepalingen raken zijn werkzaamheden o.m. het terrein van de gemeente lijke autonomie. Anders dan bij het wegenver keersreglement, dat voorschrif ten behelst ter uitvoering van de wegenverkeerswet en dat bij Koninklijk Besluit kan worden gewijzigd, vereisen veranderin gen in de wegenverkeerswet een aanvullende, door het parlement goed te keuren wet. (Van onze parlementsredactie) GEDURENDE deze kabinetsperiode, tot en met 1967 dus, zal voor de krijgsmacht f 10431 miljoen ter beschikking moeten komen, waarvan vijf miljard bestemd moet worden voor de landmacht. Aldus wordt mee gedeeld in de defensienota, die minister P. J. S. de Jong vandaag aan de Tweede Kamer heeft doen toekomen. Geheel nieuw in de nota is slechts de ontwikkeling van een vlootplan. De voornaamste punten uit de nota zijn: De Koninklijke marine zal voornamelijk bestaan uit onderzeeboten (zowel conventionele als nucleair voortgestuwde) en uit fregatten, met als ge wichtigste taak de onderzeebootbestrijding. De NAVO-eenhieden van de Koninklijke landmacht moeten worden voor bereid op een strijd tegen krachtige Sowjet-pantsertroepen in de Noord- duitse laagvlakte. Ten behoeve van het Nederlandse legerkorps moet daarom o.m. grotere aandacht worden besteed aan de verdragende artillerie en aan de anti-tankwapenen. Gestreefd wordt naar de vorming van een parate zesde brigade. De inundatievoorbereidingen worden ongedaan ge maakt. Bij de Koninklijke luchtmacht is invoering van het verticaal startende en landende vliegtuig niet binnen acht jaar te verwachten. De financiële situatie van de K. Lu. is zorgelijk, het materieelbestand en de personeels- situatie zijn echter zeer goed. De tijd, waarin de Koninklijke marine kruisers en sinds de tweede wereld oorlog een vliegkampschip telde, loopt ten einde. De defensienota bevestigt het geen reeds vrij algemeen werd aangeno men: de Hr. Ms. Karei Doorman en de Hr. Ms. De Ruyter zullen in het begin van de zeventiger jaren uit de sterkte worden afgevoerd en niet door bodems van hetzelfde type worden vervangen. Een uitgebreide studie heeft namelijk tot de conclusie geleid, dat Nederland de. beste bijdrage aan het maritieme poten tieel van de NAVO levert met een marine, bestaande uit onderzeebootbestrijdings- omierzeeboten, onderzeebootbestrijdings- vliegtuigen en uit fregatten, die zowel bestemd zijn voor de onderzeebootbestrij- ding als voor de luchtverdediging en de bestrijding van oppervlakteschepen. De Hr. Ms. De Zeven Provinciën zal tot het einde van de zeventiger jaren een belang rijke taak kunnen vervullen voor de luchtverdediging van onderzeebootbestrij- dingsgroepen en van convooien. De allereerste taak van de Koninklijke marine in NAVO-verband is het opspo ren en bestrijden van onderzeeboten in het oostelijk deel van de Noordatlantische oceaan, het Kanaal en het zuidelijk deel Duizend stakers bij katoenspinnerij Bij de N.V. Katoenspinnerij Bamshoe- ver in Enschede, een der bedrijven van de Koninklijke Nederlandse Textiel Unie, hebben gisteren werknemers van de och tendploeg en van de middagploeg enige uren niet gewerkt. De avondploeg - onge veer 200 man - heeft dinsdag volledig gestaakt, maar is gisteravond weer het werk gegaan. In het totaal ware deze acties ongeveer 1000 van de 1400 werknemers betrokken. De onrust in het bedrijf is ontstaan, nadat was meegedeeld dat er dit jaar geen winstuitkering aan het. personeel zal worden gedaan, in verband met de resultaten van het afgelopen jaar. Soldaat overleden na veldloop De 21-jarige dienstplichtige soldaat A. M. Drommel, is gisteren na een veldloop van tien kilometer aan de finish op de Leuvenumse weg nabij Harderwijk elkaar gezakt en kort daarna overle den. De legervoorlichtingsdienst heeft dit gisteren meegedeeld. Soldaat Drommel was ongehuwd en as te Zandvoort woonachtig. Hij be hoorde tot de b-compagnie van 41 ver bindingsbataljon uit Harderwijk. De tien kilometer veldloop was een pro grammapunt voor het diploma militaire lichamelijke vaardigheid. Bij de keuring van de soldaat w geen afwijkingen geconstateerd. van de Noordzee. Van grote betekenis daarvoor is de atoomónderzeeboot. Om die reden zal reeds op de volgende be groting een eerste termijn voor de bouw van een nucleair voortgestuwde onder zeeboot worden opgenomen. De defensie nota deelt voorts mee, dat de beide boten, voor de bouw waarvan in de begroting 1964 een eerste termijn werd toegestaan, van het één-cilinder type zullen zijn. Zij kunnen worden beschouwd als voorlopers van de atoomonderzeeboot. De beide op stapel staande drie-cilinderboten (de Potvis en de Tonijn red.) zullen vol gend jaar worden opgeleverd. (Voor vervolg zie pag. 9) (Voor de K.L. en de K.Lu zie men elders in dit blad). Bij een verkeersongeval op de Wes tervoor tsedijk te Arnhem is de 56-jarige technisch-werkmeester bij de AKU, W E. Hut uit Westervoort verongelukt. Met zijn bromfiets werd hij bij het overste ken van de rijweg door een auto aan gereden. Hij overleed kort daarna. .Ik dacht dat ik hier met vakantie ivas..." Gisteren werd koningin Juliana njaens en plechtige senaatszitting ln de Mar tinikerk het eredoctoraat verleend in de sociale wetenschappen aan de Groninger Universiteit, die haar 350-jarig bestaan vierde. Haar werd de cappa omgehangen door pro-rector prof. dr C. Elisabeth Visser en promotor prof. dr. P. B. Bou- 'RIENDELIJK lachend maar met'land leed. Aan premier Erlander een ondertoon van ernst is pre mier Chroesjtsjef gisteren van leei getrokken tegen de anti-Russische betogingen in Zweden. Hij zei dat hij had gehoord van een kransleg- ging door de leider van de anti-com munistische Oekraïnse verzetsbewe ging in Stockholm en hij herinnerde daarbij aan de nederlaag die de Zweedse koning Karei XII in Rus- AANSTAANDE zon- dag, 28 juni, viert de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij, Pan American Airways, het feit dat zij 25 jaar ge loden als eerste lucht vaartmaatschappij een vlucht met betalende passagiers over de At lantische Oceaan uit voerde. Deze historische gebeurtenis zal worden herdacht met een van Panam's rond-de-wereld- vluchten per Boeiing 707 jel clipper, die zon dagmiddag van New York vertrekt mei Lon den als eerste bestem ming. Als gastvrouw zal zich aan boord bevinden de stewardes, mevrouw Gris- him, die op dezelfde da tum haar 25ste verjaardag hoopt te vieren. Twaalf jaar nadat ko lonel Lindbergh voor het. eerst met een vliegtuig de Atlantische Oceaan over stak, werd op 28 juni 1939 met een vliegboot van het type Boeiing B-314 de eerste commerciële vlucht over de oceaan uitge voerd. Het toestel, dat 22 betalende passagiers en een 12 koppige bemanning aan boord had, vloog in 42 uur en 10 minuten via de Azoren en Lissabon naar Marseille. Op die dag waren ongeveer 5000 toeschouwers samenge stroomd om de Dixie Clipper van de Panam, die met zijn vier motoren een snelheid bezat van 240 kilometer per uuruit te wuiven. Sindsdien is er veel veranderd. De Boeiing B-314 heeft al gauw plaats moeten ma ken voor grotere en snel lere vliegtuigen. Zondag a.s. zal de viermotorige Boeiing 707 van de Ame rikaanse luchtvaartmaat schappij, die 161 passa giers kan vervoeren en een snelheid heeft van 960 kilometer per uur, de. overtocht in zes uur ui leggen. ln de afgelopen 25 jaar heeft de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij al- meer dan 120.000 vluch- de ge maakt en bijna vijf mil joen passagiers vervoerd. Werden aanvankelijk slechts twee vluchten per week uitgevoerd, thans vliegt de Panam, die 114 steden in 86 landen in zijn lijnennet heeft opge nomen, 222 keer per week over de AtUmtische Oceaan. vroeg hij daarna: „Wilt u oorlog met de Sowjetunie en wilt Oekraïnse beweging steunen? dacht dat ik met vakantie was in Zweden, maar nu merk ik dat dit niet zo kan zijn. Hoe moet ik deze anti-Russische houding bij mijn te rugkomst in Moskou verklaren?" Ook de zware bewaking begint de Russische premier te vervelen. Dat bleek duidelijk in Gotenburg toen Chroesjtsjef zich onverwacht door een dichte menigte wrong om met arbeiders van de werf te gaan praten. Een politieman, indachtig zjjn consigne om te waken voor de vei ligheid van de Rus, stak een hand op om de premier tegen te houden. Woedend sloeg Chroesjtsjef die hand weg en ver volgde zijn weg. De Zweedse politie moet echter wel maatregelen nemen, want de bedreigin gen zijn vele. Gisteren werd bekend dat een psychopaat die gedreigd heeft de premier te vermoorden is ontsnapt uit het gesticht. De politie in heel het land zoekt naar hem. l'n een toespraak tot de arbeiders van de scheepswerf zei de premier dat hel gen geheim is dat de Sowjetunie geen grote oorlogsschepen meer bouwt. De Sowjetunie is snel een koopvaardijvloot aan het opbouwen. Hij nodigde de Zweedse arbeiders uit om naar de Sow jetunie te komen om te zien ,,hoe wij leven, werken en voor welke vraagstuk ken wij staan". In Rusland, aldus Chroesjtsjef, hebben arbeiders als u de maoht in handen en bepalen het finan ciële, economische en politieke beleid. Ook de Zweedse kunst vindt ln Chroesjtsjefs ogen geen genade. Hij gaf de burgemeester van Gotenburg enkele Russische schilderijen cadeau met de opmerking dat men ten minste kan zien wat -het voorstelt Dat is bij Zweedse kunst niet mogelijk. ,Je weet niet of het een hond of een koe is", aldus de Russische premier. Na afloop van de erepromotie wer den de KoninginPrins en prinsessen Beatrix en Margriet naar het veertien de eeuwse provinciehuis geleid, waar de leden van Ged. Staten hun opwach ting maakten, en de vorstin compli- menteerden. In de statenzaal werd een ontvangst gegeven door het provinciaal deze bestuur, waar behalve vele vooraan-1 staande figuren uit de universitaire we reld, ook de ministers Marijnen. Bot en mevrouw Schouwenaar-Franssen aanwezig waren, evenals dr. Beel, vice-president van de Raad van State en mr. Cals, curator van de universi teit. Omstreeks vijf uur verlieten de Koninklijke bezoekers het provincie huis voor een korte rijtoer door de binnenstad van Groningen om daarna terug te keren naar de ambtswoning van de commissaris der Koningin, 's Avonds woonden zij na een ont vangst in het academiegebouw de galavoorstelling bij van de Studenten Musical Carnival in de stadsschouw burg. HE ontwikkeling van de techniek, de groei in de internationale verhou dingen de ander niet minder dan de een maakt een voortdurende aanpassing van onze defensie nood zakelijk. In de thans gepubliceerde defensie nota men leze ook de kanttekening op onze tweede pagina treffen vooral de verschuivingen op het ge bied van de marine. De huidige be windsman, zelf uit de marine afkom stig, was wel de aangewezene om ze in te voeren. Hier in het bijzonder hebben we het gevoel, voor een nieuw tijdperk te staan. Dat van de opvallend grote schepen schijnt voorbij. Als een on verwacht getuige heeft eveneens Chroesjtsjef dit juist gisteren in Zwe den verzekerd. Ingeluid is het tijd perk waarin de atoomenergie ook de marine ter beschikking komt. Het valt op, dat heel deze opzet van onze defensie en de cijfers blijven geducht niet ongedaan be hoeft te maken de belastingverlaging waartoe zeer onlangs kon worden be sloten. TTET voorlopig verslag van de Twee- de Kamer met betrekking tot het dusgenaamde televisie-eiland, giste ren in ons blad gepubliceerd, kon na hetgeen reeds bekend was geworden niet meer verrassen. Maar als bevesti ging was het waardevol. Een ding is duidelijk: De Kamer wenst dit alles niet te accepteren. Zij wenst ook niet de indruk te vestigen alsof zij straks bereid zou zijn zich bij voldongen en haar opgedrongen feiten neer te leggen En dat is te meer nuttig nu de regering zo laat is geweest met de voorbereiding van haar wettelijke voorzieningen. De juridische vormgeving blijft het moeilijke. Maar alle eeuwen door zijn de juristen erin geslaagd, de wette lijke basis te vinden voor een han delen waarvan de juistheid en recht vaardigheid zonder meer duidelijk was. TANZE Sociaal-economische raad heeft het allicht niet gemakke lijk met de last die de regering haar op de schouders heeft gelegd. Het is een last, zwaar naar omvang en naar inhoud. Voor verscheidenen van de betrok kenen ligt het probleem in het geven van een advies dat zich uitstrekt over een langere termijn. De mens van vandaag is eraan gewend geraakt, op kort zicht te werken. Niemand legt zich graag vast in een tijd die zozeer door veranderen is gekenmerkt. Toch zouden wij willen waarschu wen, het korte zicht niet al te zeer te laten worden tot een norm op zich zelf. Want dan zal het verschijnsel van de veranderingen zich alleen maar in nog steeds toenemende mate voordoen. De onzekerheid op korte termijn kan mede worden bestreden door teen beleid dat zich ook naar verdere ho rizonten tracht uit te strekken. de regering I ver de scho ten die de laatste weken zijn geval len, schoten waarvan ook enkele men senlevens het slachtoffer zijn ge worden. Wij treden nu niet in beschuldigin gen. Maar wij achten het niet uitge sloten dat er instructies zijn die be horen te worden herzien. Het men senleven is een bij uitstek kostbaar iets. Niet dat het in het verleden zo ook niet zou zijn gezien. Maar de kijk erop is, dunkt ons, toch allengs nog helderder geworden. Op onderschei dene gebieden mag men dat consta teren. En hierin ligt winst. Verdrie tig is het wanneer het smartelijke ervaringen zijn die tot herziening van bestaande voorschriften leiden. De herziening zelf echter zal er te nood zakelijker om z(jn. Gisteren is de zesjarige Gijsbertha bunte uit Heerde tijdens het spelen in de Leigraag, op de grens tussen Epe en Heerde verdronken. Kinderen waar schuwden omwonenden, maar toen het kind, dat onder het kroos bleek te zijn gekomen, werd gevonden, was het reeds overleden. Ex-presidcnt Tsjombe van Katanga Is door de Kongolese regering uitgenodigd naar Leopoldstad te komen. Tsjombe, die sedert zün verbanning in Madrid heei'I gewoon, is intussen in Brussel aangeko men, van waaruit hjj na een kort ver blijf in België, per vliegtuig naar Leo poldstad zal vertrekken. Official dealer Leiden c.o. lyTET ingang van 1 januari a.s. moet in de Ver. Staten op de verpakking van sigaretten de waarschuwing staan, dat het roken van sigaretten schadelijk is voor de gezondheid en kanker kan verwekken. Een half jaar later, op 1 juU 1965, moet ook bij reclame voor sigaretten de waarschuwing worden vermeld. Dit is bepaald door de handelscommissie van het Huis van Afgevaardigden. De waarschuwing moet «op opvallende wijze" worden aangebracht. Niet be paald is in welke taal. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1