Eervol resultaat van Ned. herenploeg tegen Japan Smith en Bueno op weg naar finale Rus Tsjegolev blijft leiden VOLLEYBAL-INTERLAND IN TILBURG Verjongde damesploeg won van Frankrijk zonder moeite3-0 Re- of devaluatie buiten Staten-Generaal om Oostenrijk won ook bij zwemmen Vorstelijke ere-doctor in fraaie Martinikerk CSWV is bang voor optrekking premie AOW tot 11,5 pet T weede-Kamercommissie over de REM-wet Scorebord voor vele sporten ontwikkeld EU WE LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 JUNI 1961 19(1®= Wereldtitel dammen I» zes ronden hebben twee Russen de ling genomen, waaraan 17 spelers uit landen deelnemen. Wereldkampioen nnan heeft met zyn totaal van 10 i 1 punt minder dan Viatcheslav dev. zijn landgenoot, die dc top- inneemt. Bom (Nederland) is thans met 8 derde. Hij verloor in de zesde an Koeperman. K. van Dijk (Ne- bezet een gedeelde achtste its met 4 punten. Hij versloeg gisteren [Australiër Michael Langrass. ie Belg Hugo Verpoest bezet met 5 een gedeelde achtste plaats. Hij gisteren remise met de Surinamer 3. uitslagen van de vijfde en zesde luiden: Vijfde ronde: Agliardi Fanelli (It) 1—1, Saletnik It.)— ;ad (Sur.) 02, Baby Sy (Senegal) ird (Fr.) 11, Bajolle (Fr.)Koe- n (Rusl.) 02, Verpoest (Belg.)— Dijk (Ned.) I1, Tsjegolev (Rusl.) "er (Zwits.) 20, Bom (Ned.) •iers (Canada) 11, Langrass Saint Fort (Haiti) 11. Zesde Cazemier (Zwits.)Saint Fort 02, Van Dijk (Ned.)Langrass 20, Koeperman (Rusl.)Bom 2—0, Hisard (Fr.)—Tsjegolev kal.) 11, Sanirsad (Sur.)Verpoest fig.) 1—1, Fanelli (It.)—Bajolle (Fr.) p, Reimann (Tsj. SI.)Baby Sy (Sene- 102, Agliardi (Monaco)Saletnik 0—2. stand luidt: 1 Tsjegolev 11 uit 6, eperman 10 uit 6, 3/4/5 Baby Sy, en Hisard 8 uit 6, 6 Sanirsad 7 uit 6, etnik 6 uit 5, 8 t/m 12 Deslauriers, poest, Van Dijk, Fanelli en Saint rt allen 5 uit 5, 13 Bajolle 5 uit 6, 14 eiïiier 4 uit 6, 15 Agliardi 3 uit 6, 16 igrass 1 uit 6, 17 Reiman 0 uit 5. Waterpolo Zomercompetitie van de KNZB iior de zomercompetitie van de KNZB rden gisteren de volgende wedstrijden peeld: heren hoofdklasse: HZPC rtunus Arnhem 34. Het IJDe Rob- De met enige spanning tegemoet geziene volleybal interland tussen de herenploegen van Nederland en Japan is gisteren in Tilburg gespeeld en heeft een eervol resultaat voor de Nederlandse heren opgele verd. Weliswaar wonnen de Japanners, maar verder dan 13 wisten zij het toch niet te brengen, een uit slag, die zij ook tegen Oost-Duitsland hebben bereikt. De Japanse heren, nummer vijf op de wereldranglijst, maken momenteel een toernooi door Europa. Nadat zij in Tsjecho-Slowakije een 32 nederlaag hadden ge leden, wonnen zij in Oost-Duitsland twee maal: 32 en 31. Morgen komen zij in Den Haag, aangezien zij de wens te kennen hebben gegeven in Nederland twee wedstrijden te spelen en dan zullen in de Dierentuin weer twee ploegen tegenover elkaar staan, die voor goed volleybal kunnen zorgen. In Tilburg althans hebben beide teams zich tot het uiterste gegeven. De uit stekend getrainde Japanners hadden een goed teamverband, doch vonden een Ne derlandse ploeg tegenover zich, die zich niet zonder meer gewonnen wilde ge- Met uitzondering van het eerste gedeelte van de tweede en het laatste deel van de vierde set, hebben de Ne derlanders gespeeld voor wat zij waard zijn. Harde en taktische smashes wis selden elkaar in snel tempo af en ook de verdediging, hoewel minder sterk, hebben de Nederlanders goed werk te gegeven. De Japanse verdediging echter .taai, waarbij opviel, dat de spelers uitmuntend positie wisten te kie zen. Altijd stond er wel een mannetje op de plaats, waar de Nederlandse smash belandde. Dat was aan de an dere kant van het net niet het geval. De Japanners kmashten hard, doch daarbij ook haarzuiver en steeds zoch ten de spelers naar gaten in de Neder landse verdediging. En die waren er eigenlijk nog te veel. Niet altijd stond een goed Nederlands blok op de juiste plaats. Stond het er echter wel, dan gebeurde het nog' vaak, dat de Japanse smash zó hard was, dat de bal bijna even hard van het blok terugsprong dan meestal uit ging. Over het algemeen mag gezegd w den, dat aan Nederlandse zijde juist verjongde nationale damesploeg ft in de voorwedstrijd zonder noc- iswaardige moeite een royale 30 op de Franse dames behaald. De n moesten het vooral hebben van aanvoerster, de geroutineerde Ja- Cooper, doch voor het overige elden de Franse dames zonder fan- e. Het spel van de Nederlandse da- 3 was daarentegen doeltreffender, wel het verre van gaaf-was. Waal ring moet men echter hebben voor drastische verjonging, die is door- voerd. het basisteam stonden zelfs twee uwelingen: Tine Horsman van PSV Jacomien Wassink van Kweekschool. Et geroutineerde krachten als Anne- van Beelen en Hilda van Gulik (Ce- es), Corry Blijleven (RVC) en Het- Kok (Boemerang) kon het niet an- s, dan dat een goede overwinning id behaald. Die kwam dan ook. i de eerste set hielden de Franse da- i tot 9—9 vol, doch moesten zich rna gewonnen geven: 159 (10). de tweede set hadden onze dames .en 133 voorsprong, voordat de Franse gasten iets liezen zien. Verder dan 15—7 kwamen ze echter niet. In de derde set kwam er wat spanning, door dat coach J. v. d. Haar, Hetty Kok en Hilda van Gulik buiten de lijnen had gehouden, en Anneke Plant (Kweek school) en Irene Vissenberg (PSV) liet meespelen. De Nederlandse dames na men weliswaar steeds |een voorsprong, doch.-de-, Franse-...dames wisten steeds gelijk "te komen en zelfs na .1010 en 10—12 voorsprong te nemen. Het Rotterdamse Cclebcs-lid Hiloda m Gulik werd toen weer hinnen de lynen geroepen op de plaats van Anne ke Plant, hetgeen de aanvalskracht van dames direct verhoogde. Geen punt konden de Franse dames meer maken ;o werd het tenslotte met 1512 toch nog 30. Militaire zwemtitels Ronnie Kroon won in Napels 400 m vrije slag pe Nederlandse sprinter Ronnie Kroon ft gisteren tijdens de internationale Itaire zwemkampioenschappen in Na- de 400 meter vrije slag gewonnen maakte een tijd van 4.42,2 en was mee bijna zes seconden sneller dan [Italiaan Ermirio, die tweede werd. De lerlander Bergman eindigde als ze- n laatste in 5.05.9. olympische kandidaat Wiegei isonides bewees in Napels, dat hij nog in topvorm steekt. De Hage- maakte op de 200 meter schoolslag matige 2.47.0 en eindigde bijna seconden achter de winnaar, de Duit- Wippern. p de 4 x 100 meter vrije slag werd Ierland tweede, achter Zweden, dat k tijd maakte van 4.27.5. Onze landge- ien lieten 4.29.3 afdrukken. [n het waterpolo-toernooi' veroverde [derland de tweede plaats achter Bel- 6, maar voor Italië en West-Duitsland. 5 de laatste dag won Nederland met i-7 van Italië. Atletiek Goede prestaties bij titelstrijd konlandmacht 3e atletiekkampioenschappen van c ininklijke Landmacht, die gisteren iditiegetrouw op de sintelbaan in t Leidse Hout werden gehouden, heb- n enkele goede prestaties opgeleverd n van Heek. Nederlands tweede tien- mper, toonde zijn grote constantheid het hoogspringen door twee dagen zijn 1,91 m in de tienkampwedstrijd jen Engeland en België, nu weer 1.8? eter te springen. De Leidse sportoffi- sr behaalde ook het kampioenschap icuswerpen met 42,33 meter. Piet Tamminga, de kleine Haagse rinter, veroverde eveneens twee titels. Trekvogel-atleet zegevierde op de 100 200 meter in resp. 10,9 en 22,1 sec. lerbij dient echter te worden opgemerkt it de jury de Hagenaar op de 100 meter ker 0,1 sec. tekort deed. Goede prestaties leverden verder Henk ïepvanger, die in een solo-i eter won in 3 meer fouten zün gemaakt dan aan Japanse zyde. Dat heeft uiteindelijk de doorslag gegeven in deze prachtige In terland, waarvan morgen in Den Haag een herhaling volgt. Voorsprong Onze landgenoten namen direct al 31 voorsprong, hetgeen voor de Iers moedgevend was. Wel kwamen de Japanners gelijk: 33, doch na een panse voorsprong, brachten de Neder landers de stand weer in evenwicht. Rob Grocnhuyscn als aanvoerder met Dinco van der Stoep (beiden Libanon), Joop Tinkhof en Jacques de Vink (bei den DES), Piet Swieter (Oranje Nas sau) en Jan van der Hoek (Orawi) moesten het eerste Japanse geweld weerstaan. Dat geweld bracht een 4—7 achterstand en coach Blok vroeg time-out aan. Het bracht onze landge noten bijna weer op gelijke hoogte, doch na 6—7 liepen de Japanners weer 6—9. Veel krachtsverschil was er niet, want door goede smashes van Tinkhof werd het 810. Een time-out van Blok een! wisseling (Ewalds van Valuas 1 Swieter) konden niet verhinderen, dat de Japanners een 8—13 voorsprong men, doch Nederland sloeg terug, v al De Vink: 10—13. Na 26 min. echter de eerste setwinst door de Ja panners behaald: 1115, Van slag In de tweede set waren de Neder- wanders aanvankelijk van slag. De Ja panners hadden verwarring in de gele deren van onze landgenoten gezaaid waardoor ondanks twee time-outs van Blok de achterstand opliep tot 29. Daarna volgde echter een gelijk- opgaande strijd, waarbij het verschil bleef behouden, zodat onze landgenoten met 7—15 in 20 min. verloren Maar in de derde set hadden de Nederlandse jongens zich hersteld. Oos- terbaan van DES had de plaats van Swieter ingenomen. Zonder vrees vooi de Japanse reputatie werden de gas ten, tegemoet getreden, waarbij vooral Tinkhof,'i>e Vink en Groenhuijsen zich onderscheidden. Wel moesten onse landgenoten achterstand toestaan: 13, doch het werd gelijk:' 44, waarna de Japan ners opnieuw de leiding namen: 46. Toen gingen de Nederlanders in het of fensief, een offensief, zo krachtig, dat zelfs het Japanse geweld daar niet te genop kon. De langste Japanner, Mina- beukte op de Nederlandse verdedi ging, doch had evenmin succes als landgenoten. Onze landgenoten maakten niet alleen gelijk, doch namen voorsprong. Deze werd langzaam ir zeker opgebouwd uit verscheide- punten en toen het door Groenjuy 128 was geworden, konde Japan- coach niets anders doen dan een time-out aanvragen. Het hielp niets: Nederland kwam op set-point: 14—8. Even was de rust in het Nederland- e spel verdwenen: 1410, doch Blok •roeg lachend een time-out aan om te trachten de rust te herstellen. Het luk- na 25 min. geladen vol spanning de Oranje-setwinst met 1511 een feit (1—2). Geen herhaling De 1500 toeschouwers in de prachti ge sporthal van Tilburg hoopten uiter aard op een tweede Nederlandse set winst en geruime tijd was die moge lijkheid niet geheel uitgesloten, want onze landgenoten gaven puik partij wisten de Japanners prachtig bij houden: 33, 55, 66. Daarna was echter volkomen mis. Onze jongens v den uit positie gespeeld, waardoor Japanners menig puntje konden sec bovendien retourneerde de Japanse verdediging iedere bal, hoe hard zuiver ook gésmashed. Het was moedeloos te worden. De Vink mocht dan zijn allerhardst smash afgeven, de soepel draaiende Japanners n: en daarmede de aanval ovër. Geen punt zat er meer voor onze landgeno- in en zij verloren na 21 i 6—15 en daarmede de wedstrijd met 13, hetgeen tenslotte een eervol resul taat is, gezien ook het veroonde spel, da geen enkel ogenblik associaties met een kat-en-muis-spelletje heeft opgeroe pen. Met een eervolle 13 mocht ieder een tevreden zijn. Skiën, De grootste kunstskibaan van Europa (elf meter hoog en 500 meter groot) wordt op 27 juni in Heerhugo- waard geopend. Na de officiële opening zal een wedstrijd worden gehouden tus sen de ploegen van België en Nederland. Voetbal, De manager\van Real Madrid Senor Antonio Calderon, heeft gister avond verklaard, dat „Di Stefano een nieuw contract zal worden aangeboden, als hij voor de Madrileense club wil blij ven spelen. Als Di Stëfano echter naai een andere club wil overgaan, dan zal Real Madrid hem niets In de weg leggen (Van onze parlementsredaotie) MET alleen de stemmen van PSP en CPN tegen heeft de Tweede Kamer gisteren een wetje aangeno men, dat de regering machtigt om zonder wettelijke goedkeuring door het parlerpent de pariwaarde van de gulden te wijzigen. Zo'n wijziging doet zich voor bij revaluatie of de valuatie. De pariwaarde van de gul den is de waarde uitgedrukt in grammen fijn goud. De wisselkoers verhoudingen tot vreemde valuta worden uit de pariwaarde berekend De valuatie van de gulden deed zich .oor in 1949, revaluatie in 1961. Inhei de gevallen beriep de regering zich op het deviezenbesluit van 1945, dat echtel :n typisch voorbeeld van noodrecht is, is een onbevredigend stuk wetgeving. De Nederlandse volksvertegenwoordi ging komt er in deze procedure niet aan te pas, maar dat heeft zijn reden. Met het oog op het gevaar van specu laties moet „een besluit tot wijziging van de pariwaarde in diep geheim worden voorbereid. Dat maakt het vol gen van de normale procedure van voorafgaande goedkeuring door het par lement onmogelijk. Zelfs een wettelijke bekrachtiging achteraf is uitgesloten: een eenmaal genomen besluit tot revalu atie of devaluatie valt immers niet meer terug te draaien. Wel zullen de Staten-Generaal onmiddellijk afschrift het desbetreffend koninklijk beslut van het advies van de Nederlandse Bank ontvangen. Dë overgrote Kamermeerderheid had >or deze opzet begrip. Niet dat de heren Peschar (soc.), Joekes (lib.), Kieft (a.r.) en Scholten (c.h.) nu z< enthousiast waren over de uitschake- van het parlement, maar zij za gen eenvoudig geen alternatief. Concert Valkenburg VALKENBURG Vanavond om acht ur geeft Yalkenburgs Harmonie een con- ert in de speeltuin. Het Tweede-Kamerlid Daams (soc.l heeft schriftelijk aan de minister var buitenlandse zaken en de staatssecreta- gevraagd bij de Franse regering aar te dringen op intrekking of verzachting de maatregelen die het personen- oer per autobus in retourritten Frankrijk belemmeren. Ongeluk Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Zondag avond om elf uur hebben de berijder van een bromfiets L. v. d. E. uit Lisse en zijn duopassagiere mej. G. C. uit Noordwijk op de 's-Gravendamseweg bij de Vlashoven een lelijke buiteling ge maakt. doordat een voetganger plotse ling het rijwielpad overstak. Die voetganger, de heer P. H. uit Der Haag. stapte uit een stilstaande auto en stak gelijk het rijwielpad over. zonder de naderende bromfiets op te merken. Hij en de duopassagiere moesten met ernstigè verwondingen naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden worden vervoerd. De berijder van de bromfieti kwam met de schrik, een niet ernstige hoofdwond en een beschadigde brommer vrij. NOORDWIJKERHOUT Voor de akte NA (lerares naaldvakken nijverheids onderwijs) is geslaagd mej. Riet de Jong. Voor het examen kleuterleidster ls de 15001 geslaagd mej. Hanneke v. d. Weijden en de Voor het eindexamen gymnasium A eine Anton Blok. die met 1.54,de Ivan het r.k. Meisjeslyceum te Haarlem nelste op de 800 meter was. is geslaagd mej. Annemieke Maeyer. Moderne vijfkamp In het zwembad De ijzeren man te Eindhoven werd gistermiddag het vierde onderdeel, 3300 meter vrije slag verwerkt. Oostenrijk behaalde ook op dit nummer de zege: 2530 punten tegen 1985 punten en staat nu in totaal voor met 9840 punten tegen 7615 punten. De uitslag was: 1 Illes (Oostenrijk) 4.22.0, 890 pnt: 2 Dr Antoniolli (Oost.) 4.36.0, 820 pnt: 3 Birnbaum (Oost.) 4.36.0, 820 pnt; 4 Klok (Ned.) 4.55.0. 725 pnt; 5 De Wijn (Ned.) 5.08.0, 660 pnt: 6 Horn- hof (Oost.) 5.14.0, 630 pnt; 7 Ritmeester (Ned.) 5.20.0, 600 pnt; 8 Van Dijk (Ned.) 5.34.5, 530 pnt; 9 Van Tol (Ned.) 5.410, 495 pnt, 10 Wotan (Oost.) 5.47.0, 465 pnt. Cricket De regen verhinderde gis teren elke mogelijkheid voor een span nende finish van de tweede testmatch tussen Engeland en Australië op Lord's. De match werd afgebroken en eindigde HOOGTEPUNT van de feestelijk heden rond de viering van het 350-jarig bestaan van de rijksuniver siteit te Groningen, vormde vanmid dag de stijlvolle openbare senaats zitting in de met groen en bloemen getooide Martinikerk ter verlening van een aantal eredoctoraten. Aan koningin Julia/na werd een eredoc toraat verleend in de faculteit der sociale wetenschappen als eerbetoon voor een modern Koningschap met een sterk sociale inslag. Midden voor de kansel waren stoe len opgesteld voor de Koningin, de Prins en de prinsessen Beatrix en Margriet. De Koninklijke bezoekers waren van de ambtswoning van de commissaris van de Koningin in Gro- (Van onze soc.-econ. redactie) "LTET liberale Centraal Sociaal Werk- gevers Verbond acht de mogelijk heid niet uitgesloten dat de premie voor de AOW per 1 januari niet 10.5 procent zal gaan bedragen zoals de re gering in haar gerichte adviesaan vrage aan de Sociaal-Economische Raad veronderstelt, maar 11 of zelfs 11.5 procent. het thans verschenen nummer van De Onderneming wordt betoogd dat de regering 0.5 procent premie in 1965 raamt op 150 miljoen gulden, het bedrag dat zij bereid is uit de algemene middelen te betalen. Een procent premie zou dus 300 miljoen gulden betekenen. Volgens het CSWV-orgaan verte genwoordigt een proeent premie thans echter 273 miljoen gulden. De rege ring rekent in 1965 dus met een ho gere procentuele opbrengst van AOW-premie. Mocht zij zich daarin vergissen, dan zal het benodigde pre miepercentage voor de AOW nog ver der omhoog moeten en wellicht tot 11.5 procent. Ook wordt een groot vraagteken ge plaatst achter de bewering van rege- rin-gszljde dat voor de lastenstijging vooi het bedrijfsleven een compensatie ge- (Vervolg van pagina 1) Andere leden betreuren het, dat de regering vrijwel geen blijk heeft ge geven van grote openheid voor het feit, dat ons televisiebestel kennelijk voor een niet onbelangrijk aantal personen niet zo. veel gezag heeft, dat afwijking ervan ah uitzonderlijk en abnormaal wordt be schouwd. Zij vinden overigens de houding van de regering ten opzichte vai R.E.M. „begrijpelijk". Eén lid vai Kamercommissie zegt het wetsontwerp geen geschrikt middel te vinden, omdat het zich z.i. tegen een symptoom keert er, de werkelijke oorzaak, ons onbevredigen de etherbestel, onaangetast laat. Volgens dit Kamerlid heeft het „gelegenheids wetje" geen andere bedoeling dan te voorkomen, dat het Hilversumse zuilen monopolie doorbroken wordt. In grote meerderheid blijkt de Kamer van mening te zyn, dat het niet aangaat wél maatregelen voor te stellen tegen klandestiene t.v.-zenders, maar niet tegen Radio-Veronica. Zeer vele leden zeggen het te betreuren en onjuist te achten, dat de regering, in afwachting van nader te treffen internationale regelingen, deze piratenzender ongehinderd heeft gelaten. Een verbod van radio-uitzendingen a la Veronica zou, aldus vele leden, eigenlijk nog meer voor de hand liggen dan een verbod van illegale t.v.-uitzen- dingen. Terwijl bij de televisie het schijnsel van kleine klandestiene c teurzenders zich niet voordoet, worden er regelmatig maatregelen genomen tegen klandestiene radiozenders. Het feit, dat tegen deze „kleine" overtre ders wél wordt opgetreden en dat niet alle juridisch mogelijke maatregelen zouden worden getroffen om de grote overtreders wettelijk te kunnen aan- Aan de T.H. te Delft Ir. J. Brandt, inmiddels afgestudeerd aan de Tech nische Hogeschool te Delft, heeft voor het Studenten sportcentrum van de T.H. eep automatisch scorebord ontworpen, dat terecht een novum mag worden ge noemd. Dit scorebord werd gisteren in de fraaie stu dentensporthal overgedra gen aan prof. ir. J. P W Houtman, tweede voorzit ter van de Sportstichting Technische Hogeschool, waarbij tevens een demon- tratie werd gegeven, ter wijl twee studentenploe- gen een partijtje volley balden. Het bord wordt bediend door een klein kastje, dat op een tafel is geplaatst. Een meer aderige kabel verbindt dit kastje met het bord. waarop diverse ven sters zijn aangebracht, waarachter lampjes in de vorm van cijfers gaan branden. Het eerste idee voor dit scorebord werd in 1958 ge boren bij de opening van de studenten-sporthal. Zes jaar is men dus min of - druk in de weer ge weest om het bord, dat een oppervlakte van 2 bij 3 me ter heeft, te verwerkelij ken. Men stond namelijk op het standpunt, dat dit scorebord niet alleen voor volleybal, doch ook voor andere takken van sport een eenvoudige pun tentelling. dienst zou moe ten doen. En hierin is me" geslaagd. Het bord geeft bijvoor beeld de stand bij een vol leybalset aan. Bereikt een der ploegen 15 punten, dan gaat automatisch een cij fer 1 branden achter het venster, dat de wedstrijd- stand aangeeft. Mocht ech ter de stand 1514 zijn, dan geschiedt er achter d» vensters van de wedstrijd stand niets: eerst wanneer verschil twee punten n set is, noteert het bord de wedstrijdstand, Hetzelfde gesohiedt ook bij een puntentelling voor ten nis, voor badminton of voor tafeltennis. Zelfs, in dien standen op last van de scheidsrechter gecorri geerd moeten worden, kan het bord de correctie aan- is een bijzonder fraai bord,waarvan prof Houtman, die het gaar- aanvaardde, zeidc er :r door geïmponeerd te Het bord zal voor de eer ste- maal officieel dienst doen tijdens de Eur. uni versitaire judo-kampioen - schappcn, die op 2 cn 3 juli in de sporthal van de stu denten in Delft worden ge houden en waaraan 73 ju doka's uit negen landen deelnemen. De organisatie hiervan berust bij de Ned Studenten Sportstichting, vaarbij ruim 1300 studen ten zijn aangesloten. grijpen, strijdt met de eis van gelijkheid voor de wet. Het is de bedoeling van de regering om bepalingen van de Telegraaf- en Tele- foonwet op het nieuwe „grondgebied' de R.E.M. van toepassing te verklaren. Waarom, zo vragen vele leden zich af, gebeurt dit niet direct, maar wordt de overbodige omweg van het wetsontwerp gevolgd? De Telegraaf- en Telefoonwet zou naar hun mening zonder meer kun nen worden gewijzigd en aangevuld met de bepaling, dat eveneens strafbaar is hij, die radio-elektrische zendinrichtingen aanlegt in de volle zee en op het tinentale plat. Het wetsontwerp heeft het nadeel; dat het stelling neemt in de vol kenrechtelijke controverse, of het op richten van installaties in de volle en op het Nederlandse continentale plat voor andere dan bij verdrag vastgelegde doeleinden rechtmatig is. De regering heeft al laten weten, dat zy zulks volkenrechtelijk niet onrecht matig acht. Volgens de Kamerleden snydt zij zich daarmee voor -'chzelf de belcids- mogelijkheid voor de toekomst af feitelijk te verhinderen, dat particulieren of staten installaties voor t.v.-uitzendin- gen e.d. in de Noordzee gaan oprichten. Misbruik Voor deze leden is het zeer de vraag of het oprichten van installaties volle zee volkenrechtelijk in beginsel ge. oorloofd is. Zij zijn geneigd zich sluiten bij die volkenrechtsgeleerden, die installaties als die van de R.E.M. beschou wen als misbruik van de vrijheid volle zee en dus als strijdig met de Con ventie van 1958 betreffende de volle Als deze visie inderdaad juist is, zou voor de hand hebben gelegen bij het redigeren van het wetsontwerp ervai ■te gaan, dat een ieder die installaties andere dan door het volkenrecht erkende doeleinden in volle zee opricht of ge bruikt, strafbaar is. Ook vele andere leden menen, dat 1 dit standpunt sterke argumenten zijn te voeren, maar zij hebben er begrip voor, dat de regering een weg heeft ge kozen die de kans. dat haar volkenrechte lijke bevoegdheden zullen worden be twist, zo klein mogelijk maakt en dat zij daarom niet van de ongeoorloofdheid van „een platform als zodanig" is uitge- Toelaatbaar Ernstige bedenkingen blyken bij ecu belangrijk aantal Kamerleden te bestaan tegen dc manier, waarop de regering in het wetsontwerp met het begrip „conti nentaal plat" omspringt. Zy vragen zich af of de „soevereine rechten", die de regering voor ons land opeist met betrek king tot een deel van de Noordzecbodcm, niet in stryd zyn met zowel het verdrag betreffende dc volle zee als met het ver drag inzake het continentale plat. Laatst genoemd verdrag beperkt immers dlo soevereine rechten uitsluitend tot dc ex ploratie en exploitatie van de natuurlijke rijkdommen van het plat. Het spreekt niet van soevereine rechten zonder meer. Kunnen installaties van welke aard dan ook op het continentale plat tot „Nederlands grondgebied" worden ver klaard. terwyl dit plat zelf daartoe niet behoort en op grond van de verdragen ook niet kan behoren? vonden zou kunnen worden In de stop zetting van het zegelplakken voor de invaliditeitswet en de verlaging van de premie voor de werkloosheidsverzeke ring. Het CSWV is van mening dat de toch al overtrokken solidariteit in de premiebetaling voor de AOW cn de AWW nog verergerd wordt. De druk van belastingen en sociale verzeke ringspremies zou daardoor voor de komende tijd ongeveer gelijk blijven, ondanks de aangekondigde belasting verlaging. Het P.v.d.A.-lid van de Tweede Ka mer. J. J A. Berger, heeft tijdens de gisteren in Utrecht gehouden alge mene vergadering van de Centrale bond van onderling beheerde zieken fondsen becijferd, dat een bijdrage van 500 miljoen in plaats van 150 miljoen gulden uit de schatkist voor de hogere a.o.w.-uitkeringen, voor alle Nederlanders met een inkomen be neden de 16.000 gulden per jaar een veel socialer oplossing zou bieden dan de oplossing van minister Veldkamp van sociale zaken omdat dat zou be tekenen dat de lastenvergaling voor allen gelijk zou zijn. Bovendien zou den de hogere inkomens, warvan re latief meer belasting wordt geheven, via de schatkist ook een grotere bij drage aan de a.o.w.-uitkeringen leve ren. Het P.v.d.A.-lid bestreed voorts de op vatting van de minister, dat het door hem gestelde sociale minimum in de a.o.w. van f 3540 slechts f 100 onder het bedrag dat door de bejaardenbonden is gevraagd, zou liggen. Deze bonden heb ben inderdaad een bedrag genoemd van f3640 mar da nmet ingang van 1 ja nuari 1965. Hij zei ook, dat het mini mum, als men rekening houdt met de huurverhoging en de stijging van de lo nen met 13 procent in 1964, op een be drag van f3800 zou moeten liggen. Wan neer de minister zijn zin krijgt, zo voeg de hij eraan toe, zullen de gemeente lijke sociale diensten toch in sommige gevallen nog toeslagen moeten geven en dan ontstaat er weer een nieuwe groep gesteunden en komt men nooit meer uit het probleem van de behoeftigen. ningen, mr. C. L. W. Fock, regelrecht naar de kerk gegaan, waar ze werden begroet door mr. N. J. Polak, presi dent-curator en mr. H. Addens, secre taris van de rijksuniversiteit. Zowel de Koningin als de beide Prinsessen kregen bloemen aangeboden. De rector magnificus, prof. dr. F. H. L. van Os. opende de plechtige zitting met een korte herdenkingsrede met als uitgangspunt het psalmwoord „Gods Woord is een lamp voor onze voet". Promotor prof. dr. P. J. Bouman richtte zich tot de Koningin. HU her innerde eraan hoe in 1914 b\j het 300- jarig bestaan van de universiteit ko ningin Wilhelmina het doctoraat in de Nederlandse letteren aanvaardde. „Het dootoraat dat U heden wordt ver leend brengt, Majesteit, vooral onze grote waardering tot uitdrukking voor de wijze waarop u het Koningschap in de stroomversnellingen der moderne ge schiedenis telkenmale nieuwe zin en inhoud te geven", aldus prof. Bouma. Misschien is de taak die U op zich had genomen zwaarder ge bleken, dan Uwe Majesteit zich had voorgesteld, zo vervolgde prof. Bou ma. Maar U ging geen afgebakende weg. Geen staatsrechtelijke formu lering kan ons duidelijk maken waarin het geheim schuilt van de plaats die U inneemt in de harten van Uw onderdanen. Er schuilt een grote kracht in Uw gave om op de meest rechtstreekse wijze tot Uw volk te spreken. Uw optreden, Uw eenvoudige, doeltreffende woord keus en de liefde die daaruit spreekt, Uw sociaal gevoel en Uw kennis en intuïtie berustende benadering van veel hedendaagse problematiek, rechtvaardigen mede de academische waardigheid die U thans zal worden toegekend". Nadat de cappa door prof. dr. C. Elisabeth Viser was omgehangen en prof. Bouman de Koningin als eerste had gelukgewenst, richtte ook de pre sident-curator mr. N. J. Polak namens de curatoren het woord tot de vorstin. Hierna sprak koningin Juliana een dank woord. „Ik dank de senaat uit de grond van mijn hart voor het uitzonderlijke voorrecht, de graad van dootor in de sociale wetenschappen van hem te mo gen ontvangen, en u, hooggeleerde pro motor, voor de treffend hatelijk geko- ze woorden, waarmee u deze prmotie begeleidde. Herinnerend aan het doctoraat van koningin Wilhelmina zei de Koningin: „Ik ben opgegroeid in het besef, de dochter van een Groningse ere-doctor te zijn". Tenslotte wenste Hare Majesteit de universiteit ,,bij voortduring veel, zeer veel succes met deze studie, evenals met haar andere studiën die evenzeer van zo eminent belang zijn voor onze sterk evoluerende maatschappij". „Ik wens uw universiteit geluk en veel gevoelens van voldoening toe bij dit jubileum, moge zij blijven groeien en bloeien tot heil van ons volk en de mensheid." zo besloot de Koningin. Vervolgens werden nog twaalf ere doctoraten verleend, onder meer aan dr. C. J. Dippel, in de faculteit der Godgeleerdheid, aan Simon Vestdijk, in de faculteit der letteren, Lamber- tus van Lier, eveneens in de faculteit der letteren, en aan Jos. W. de Gtruy- ter, in de faculteit der letteren. Honkbal, Het Nederlandse honkbal team heeft gisteravond in het Haarlemse honkbalstadion voor ruim 4500 toeschou wers met 97 verloren van de Arce Knicker Bockers. Ladiesdag Wimbledon met regen Het was gisteren ladiesday op Wimbledon. De dag waarop de dames voor het eerst op de banen verschijnen, de dag van fleur en charme, van de nieuwste toiletjes in en rond de groene arena's. Maar wat een grauwe trieste dag werd het. Het begon veelbelovend, weliswaar onder bedekte hemel, inaar bij een heerlijke temperatuur. En terwijl de hoofden van de tennislievende gezinnen in en om Londen zuchtend de bolhoeden opzetten om naar hun kantoren te gaan, trokken hun vrouwen naar het groene ten nis mekka in zuidelijk Londen, zich verheugend op de pantoffelparade, die vooral op ladies day meer een hoedenshow is dan een uiting van spor tieve belangstelling. Als eb en vloed golfde de traditionele aardbeien met baan tot baan. En het deed i wie er speelde, of het nu Margaret Smith uit Australië of Maria Bueno uit Sao Paulo waren of het meisje Kerr uit Birmingham. Het zou een heer lijke Wimbledondag worden, maar hi; was nauwelijks een uur oud toen uit de grijze wolken een fijne sproeiregen de pret kwam bederven. Weldra werden de witte schijven, ten teken dat de scheids rechters de partijen moesten staken, uit gehangen. Het publiek zocht een overdekt plaatsje terwijl de belangrijkste banen met zeilen werden overdekt. In het uur voor deze onderbreking, die tot bij half zeven zou duren, had zich overigens al heel wat afgespeeld. Mar garet Smith, machtiger en sterker dan ooit, begon het toernooi, \yaarin zij haar titel verdedigt met een snelle en gemak kelijke overwinning op de Zuidafrikaan- se Annette van Zijl. Dit stevige blonde tennismeisje van Nederlandse afkomst was als „zeer gevaarlijk voor Maggie Smith" aangekondigd. Maar een onwil lige buikspier bezorgde haar veel last bij service en smash en binnen 35 minuten was het pleit beslecht: 62 61 voor de kampioene van Australië, Italië en Frankrijk. Op baan twee bevestigde Maria Esther Bueno uit Brazilië, wat de experts het publiek al hadden beloofd. De gracieuze Bueno is in blakende vorm. Zij speelde het Amerikaanse meisje Carol Prosen met 60 63 van de baan. vele partijen, die wegens de toe stand van de banen na de regen niet konden worden voortgezet, behoorden die Jenny Ridderhof tegen de Zuidafrl- waarna de score met de service opliep tot 88 en 89 voor de Zuidafrikaanse, die daarop de service van mevrouw Rid derhof won en daarmee de set in 108. Bij de stand 42 voor mej. Swan in de tweede set werd de partij afgebroken. Een voordeel voor de Nederlandse, die een zwakke dag had en die op het voch tige, gladde gras de grootste moeite hr l met de return en de met de backhand drive op de laag wegschietende ballen. De uitslagen van de partijen, die to' een einde kwamen, waren: Dames enkelspel, eerste ronde: Tor- Fretz (VS)Helga Schultze (Did) 6— 64: Lea Pericoli (It)mej. Allen (GIT 62, 62; Jennifer Trewby (GB)P; t Kerr (GB) 6—1, 6—3; mej. Eisel (VS)-- mevr. Cheadle (GB) 75, 61; tweede ronde: Margaret Smith (Austr)—Annelt van Zijl (Z.A.) 62, 61; Maria Buer (Braz)Carol Proséh (VS) 60, 6- Norma Baylon Arg)—Carmen Coronr (Spanje) 6—4, 6—2; Deidre Catt (GB) Vera Sukova (Tsj.sl.) 64, 6—2. Voorts werden nog een aantal parti'- i uit de eerste ronde van het herenenk spel, die maandag wegens de invallen. duisternis waren afgebroken, uitgespeeld. De resultaten waren: Barthes (Fr)—Her nandez (Phil) 9—7, 6—4, 6—3; Philips (Z.A.)Andersson (Zweden) 36, 79, 63, 64, 62; Brown (VS)StilwelJ (GB) 8—10, 6—2, 6—2, 5—7, 8—6; Belkin (Can)—Gronckel (Belg) 6—3, 4—6, 8—6, 5—3; Het duel Pimentel (Ven)Hoogs (VS) werd gestaakt bij 54 terwijl de partij Scott (VS)—Rodriguez (Chili) zich over tenminste drie dagen zal uitstrek ken. Na de eerste dag werd afgebroken bij de stand 7—5, 9—9. Op de tweede dag kaanse Pam Swan. Via een goede door-1 won de Amerikaan de tweede braak kwam de Nederlandse speelster 1614 en werd de partij bij 32 van 14 op 34 en vervolgens tot 55,1 derde opnieuw onderbroken. i de

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 9