Bachs Hohe Messe in de Pieterskerk Indrukwekkende uitvoering door Toonkunstkoor - ondanks tekorten Kasteel Middachten open voor publiek In route van Veluwesoom NIEUWS "^SLEUTELSTAD Opnieuw nederlaag van De Zijl tegen DJK Bon-da's Veevoederbureau N.V. Oude Vest 23, Leiden LEIDEN. Reeds sinds jaren heeft het Leids Toohkunstkoor onder lskar Aribo zióh ten doel gesteld elke zomer Bachs M<is in b, een der moei lijkste werken van het koorrepertoire, tot uitvoering te brengen. Het hoge peil van deze uitvoering en het belang van dit imposante werk hebben ertoe geleid, dat de organisatie van het Holland Festival deze Leidse Bach- traditie in zijn programma heeft opgenomen. De Pieterskerk trok ook gisteravond weer véle belangstellenden naar de „Hohe Messe", waaraan ook nu weer een ensemble van leden van het Concertgebouworkest mee werkte benevens de vocale oslisten Nelly van der Spek, Aafje Heyms, George Maran en David Hollesteüe. Hierbij moet ons al dadelijk één ding van het hart nog afgezien van de be zwaren van mogelijke verstarring, die elke traditie verbonden met een bepaald klassiek meesterwerk in zich bergt, en afgezien eveneens van het wat merk waardige feit dat het Holland Festival nu al jaren twee „Hohe Messen" te bieden heeft ondanks het feit, dat een zo gunstig conjuntureel kader als dit festival zeker is. mogelijkheden biedt voor uitvoeringen van andere monu mentale en moeilijke meesterwerken der koorliteratuur thans verwaarloosd, afge zien van dit alles dus lijkt het ons min der gelukkig dat de lijst van medewer kenden aan deze Leidse Bach-manifes- tatie aan zo weinig variatie onderhevig is Bij een muziekleven, dat steeds meer vastgeworteld raakt in de cultus der ge klasseerde meesterwerken, zou afwisse ling in het uitvoerende apparaat ten minste een element van spanning en onzekerheid kunnen vormen. We bedoe len met dit alles geen kritiek op het niveau van deze uitvoering: het lijkt ons evenwel noodzakelijk dat boven staande overwegingen zo nu en dan eens tot uitdrukking worden gebracht ten bate van de vitaliteit van ons mu ziekleven Op zichzelf is Bachs „Hohe Messe" merkwaardig genoeg: zo monumen taal en grandioos de diverse onderde len van dit „magnum opus" stellig zijn, zo problematisch is nog altijd zijn oorsprong en bestemming. Ondanks de hooggestemde veronder stellingen van vroegere muziekgeleer den als zou Bach de Mis in b als een authentieke eenheid geconcipieerd heb ben, als symbolische, zij het tamelijk onpraktische, vormgeving van een mys tiek, oecumenisch Christendom ook al had Bach zelf de eerste delen ook opgedragen aan de rooms-katholieke keurvorst van Saksen komt de hui dige Bachwetenschap tot de slotsom, dat de Mis in elk geval fragmentarisch en zonder bepaald plan tot eenheid moet zijn ontstaan: voorts dat ver moedelijk de meeste delen bewerkingen zijn van veelal verloren catates of de len daaruit: (voor de laatste onderde len vanaf het Benedictus staat dit vast); en tenslotte da Bach met dit alles zeer reëel heef getracht het Leipzig- se cantoraat te verwisselen met een trekking als hofcomponist eventueel een rooms-katholiek hof. Een hofmusicus was immers sociaal gezien veel meer in aanzien dan een stedelijk cantor, en de Leipzigse autori teiten hadden Bach al na enkele jaren ernstig teleurgesteld We doen ook goed aan deze merendeels genleus en magistraal gecomponeerde koren en soli niet allereerst te zien als een spontane geloofsbeleving van de componist doch als een demonstra tie van compositorisch kunnen. Dit ver muzikale kunnen was trouwen: Bachs latere jaren, dus na 1730, onge lofelijk. een der grootste wonderen van or, ze Westerse beschaving. Dat Bach de composiie. of he arrangemen geval van ontlening aan vroeger werk, steeds aanpaste aan de behoeften van de liturgische teksten, sprak voor hem zijn tijdgenoten vanzelf, doch dit een door tamelijk algemene en ra tionele theorieën bepaalde zaak en niet primair gebonden aan subjectieve emo ties. De keurvorst van Saksen heeft de Mis stellig nooit gehoord, de diverse delen waren over het algemeen onge schikt voor de Lutherse eredienst, doch voor ons blijft dit agglomeraat van la- tijns-liturgische onderdelen een machtig geheel van diepe muzikale inhoud. Van de uitvoering viel nauwelijks te verwachten, dat zij nieuwe per spectieven zou openen. We kennen sedert lang Aribo's gedisciplineerde, strakke, dramatische, vaak op dyna mische en agogische contrasten ge richte koordirectie. De laatste jaren weet hij meestal te scherpe contrasten te vermijden, al blijft de tempowisseling na het prach tig gezongen Crucifixus, altijd een hoog tepunt in dekoorzang, te overspannen: de trompetten konden de snelle motie- ïn nauwelijks baas worden. Het eerste Kyrie viel beter uit dan het tweede, in het Gloria, en trouwens ook elders, voelden we de grote rieke minderheid der bassen en teno- pijnlijker als een tekort v klankbeeld, dan vroeger. Dictie cipline van het koor verdienen gens alle lof. Jammer, dat Aribo, geheel koordiri gent als hij is, zo weinig met kest weet aan te vangen. Vaak moes ten deze geroutineerde instrumentalis- zien hoe ze eruit kwamen, in het Quoniam dreigde alles mis te gaan. jachthoorn, fagotten en orgel kon' den elkaar niet vinden en David Holle- selle moes nieemin zijn aria volvoe ren ln een warrige situatie. Voor de solisten, vokaal en instru mentaal. had de dirigent trouwens wel iets meer consideratie dag mogen leggen door hen althans de tijd te gunnen zich behoorlijk in te stellen Koper- en houtblazers leverden door gaans goede prestaties. Jan Keessen bleek nog altijd in het Benedictus t« laboreren aan een zeer zoete vibrato. Nelly van der Spek bevredigde ons vele opzichten, zoals in haar duet met Domine Deus, en in haar duet I E in Unum. Aafje Heynus, hoewel wat zwak in de hogere tonen, weer blijk van grote nauwgezetheid doorleefdheid in Qui Sedes nus Dei. Van de tenor George Maran betreurden we zijn neiging volume t» forceren, waardoor de toon nogal hees gaat klinken, het feit ten spijt dat zijn routine, en vooral zijn gemak bij hei zingen van hoge noten (Benedictus) op vallend groot zijn. David Hollestelle worstelde herhaaldelijk met de techni sche problemen en kwam daar ook niet helemaal uit, zoals in Et in Spiritum. Alles tezamen genomen, komen we tot de slotsom, dat, al zou deze uitvoering zuiver lokaal gezien bij zonder verdienstelijk kunnen worden genoemd, van een festival-niveau toch eigenlijk meer gevergd zou moeten worden. Twee tekorten zouden opgeheven dienen te worden: de onevenredige bezetting der stem soorten in het koor, en het duidelijkt gemis aam orkestrale beheersing, dat Aribo's directie kenmerkt. We hopen dat op deze beide punten de volgen de jaren een stijgende lijn te zien zullen geven. >ra. A. van der Veen-Wiersma. Eindexamen Rijnl. Lyceum Wassenaar WASSENAAR, Geslaagd voor het diploma h.b.s.-B: de dames: jkvr C M E van den Bosch, E C Kreijenvelo, M J v d Meer, J M A Rijpstra A J van der Meulen, en J C Treffers en de heren: E F Bezemer, E J Bloem, A Bol, R J Bolhuis. I Broomans, R A Derungs, J F van Dort, W A Froger, F G W Goudriaan, H M Hueting, H B Huitem-, J H Jaarsma, D Moret, R de Rooij, T W Wernink, F J ten Arve. P Y ten Arve, K B Braat, A G Brinkman, H L F Brom, L C M van 9en- denburg. A G A Everts, H P Gnodde, P van Keulen. E S Krijgsman. G J R Maat, 9 MacGillavry, D Schmal, S C van So meren Grèvo, J E Baron di Vos van Steenwijk, C D van der Vijver, B J de Waal, J W de Waal en D Wouwenaar. Er zijn vijf kandiuaten niet geslaagd, Was vermiste treiler wel zeewaardig De Belgische zeevaartinspectie heeft een onderzoek ingesteld naar de zee waardigheid van het vissersvaartuig uit Zeebrugge, dat sinds drie weken wordt vermist en vrijwel zeker met zijn vier» koppige bemanning is vergaan De bemanning zou bij het vertrek voor de fatale reis hebben gezegd dat zij niet langer met het schip wilde varen, omdat het niet volledig veilig was. Bij een vo rige reis was het tijdens een lichte storm zo hevig heen en weer geslingerd, dat een lid van de bemanning over boord werd geworpen. Hij kon worden gered. De vermiste treiler de Z 416 mat 5 ton en werd vorig jaar gebouwd op een werf in Zeebrugge. Twijfels over bouw van kernreactor Arnhem Het Tweede-Kamerlid Posthumus (soc.) heeft schriftelijke vragen gesteld over de bouw van een kernreactor van de KEMA in Arnhem. Hy vraagt of het waar is dat de Eura- tomcommissde de bouw van deze reac tor heeft geweigerd, omdat er nog on voldoende experimentele aanwijzingen zijn, dat deze bouw Op het ogenblik reeds verantwoord is, en dat van de zijde deze commissie met het oog op de be scherming van de gezondheid var bevolking twijfel is gerezen over juistheid van de gekozen vestigings plaats. (Van een onzer verslaggeefsters) "VTEDERLAND telt nog vele kaste- ■k* len en vrijwel ieder kasteel is w verbonden aan een lange ge schiedenis van adellijke geslachten. Een er van is het Huis Middachten. het door water omgeven kasteel in Rheden aan de Velnwezoom. Op 15 juli zal het voor het publiek worden opengesteld en opgenomen worden in de route van de Veluwezoom. Wel was het reeds eerder om fiscale re denen opengesteld, doch er werd angstvallig vermeden bezoekers te trekken. Na het overlijden van de laatste graaf Bentinck heeft de we duwe zich in een zijgebouw terug getrokken en daar de drie dochters met Duitse en Italiaanse adel zijn getrouwd, staat het hoofdgebouw nu geheel open. Het merkwaardige in de geschiede nis van Middachten is, dat het nim mer verkocht is, steeds is het door huwelijk of vererving van eigenaar op eigenaar gegaan. Bekend is. dat het omstreeks 1299 in handen was van Evert van Middachten. In 1357 stierf dit geslacht uit en erfden de Van Steenres, die de naam Middachten toevoegden, het kasteel. In 1625 ver erfde het naar de Van Raesfelts en in 1666 huwde een Ursula Philippota van Raesfelt met Godart van Reede-Gin- kel. In 1844 kwam het kasteel via de Engelse tak in de familie Bentinck. De Bentincks waren een Duits adellijk geslacht. Het is Hans Willem Bentinck geweest die door Willem III in de rid derschap van Holland werd opgenomen door de schenking van de heerlijkheden Drimmelen en Rhoon. Hans Willem was page bü Willem III. Toen de prins pok ken kreeg, verklaarden de doktoren, dat slechts genezing mogelijk was indien een jong gezond persoon zich bij de zieke onder de dekens begaf daar dan de pok. ken sneller zouden uitbreken. De page bood zich voor deze taak aan en ver zorgde de lijder met de grootste toe wijding. Willem III werd beter en ook Bentinck genas, want hij kreeg natuur lijk ook de pokken. Willem III koos Bentinck als zijn afgezant toen in 1676 onderhandeld moest worden over het huwelijk van de Prins-stadhouder met Maria, de d-ochter van Jacobus. Toen Willem III koning van Engeland was, v.erhief hij baron Bentinck tot graaf van Portland. Door huwelijk ontstond de verwantschap van de Bentincks met de Athlones en zo vinden we weer Ben tincks terug op Middachten. TTET huidige kasteel is 17de eeuws, want het oude kasteel werd enige malen door brand verwoest. Merkwaar dig is de hal met het trappenhuis, ont staan bij de verbouwing aan het einde van de zeventiende eeuw naar 'plannen van de Amsterdamse architect Jacob Vennecool. Hierbij werd de oude bin- Mekog, Albatros en Badische bouwen fabriek De Verenigde Kunstmestfabriekei Mekog—Albatros N.V. (40 pet. dochte: van Koninklijke Shell en 20 pet. vaj/ Koninklijke Nederlandsche Hoogovens a 1 Staalfabrieken en 40 pet van de KoninkP< lijke Zoutindustrie) zal tezamen met d|r' Badische Anilin und Soda-Fabrik ee^( dochter oprichten uitsluitend voor di vervaardiging van ammoniak met eeiai jaarcapaciteit van 300.000 ton, op h«P terrein van de Albatrossuperfosfaatfa^ briek. De fabriek zal midden 1966 i*fc bedrijf komen. Elkvan beide partijen neemt voor helft tin de nieuwe fabriek deel. VoortT wil Mekog-Albatros in Pernis ee»i urenum een zwavelzuur fabrieM een fosforzuurindampcomplex en eed diammoniumfosfaatfabriek laten bouwein en de salpeterzuren kalkammonsalpe- terfabrieken te IJmuiden uitbreiden Ook zullen de ammoniakfabrieken veri vangen worden door één installatie. D< totale investeringen met inbegrip vai de samen met de Badische te bouwer fabriek zullen ruim f200 miljoen bedrad' gen. P* nenplaats opgevuld met het trappenhuis!' rijk voorzien van beeldhouwwerk. Oolp de zandstenen voorgevel is van dez»( architect. Het kasteel, dat men dus binnenkor^ bezichtigen kan, is niet als museum in- gericht doch geheel als woonhuis. Verde?- is er een schat van schilderijen, vrijwe- alle familieportretten. O-a- van Jan dt Baen, Pieter Nason, Gotfried Kneller pastels van Jean-Baptiste Terroneau. déj Zwitser Léotard J Etienne en Sir Pete-» Lely. Bovendien nog enige atelierstuk ken van Van Mierevelt en een jachtstilg leven van Leemans. /~VOK de tuin zal voor het publiek oper_ zijn. Deze is aangelegd in de stijl 1 van Le Nótre en in deze stijl in 1900 doop Hugo Poortman gerestaureerd. Thanj, heeft mejuffrouw C. Cremer de tuin-resB tauratie in handen. Opmerkelijk is he» „theater", waar in oude tijden tableau^ werden opgevoerd. Een hellend gazon vormt het amfitheater. Geschoren lin# denheggen de coulissen en daar achte? zijn lindenhagen die de groene mureiji vormen van de kleedkamers der artiesd ten. Voor wie eens verwijlen wil in df sfeer der oude adel en ridderschappen een ideaal oord! 5 Resultaat Zaalberg Leiden valt tegen LEIDEN, Volgens de irectie van d» N,V. Koninklijke Nederlandsche fabriek van wollen dekens v. h. J. C. Zaalberg en Zoon heeft het resultaat over het boekjaar 19C3 niet geheel ^an de gestelde verwachtingen voldaan. Enerzijds vertoonden de produktie en omzet van de zuiver wollen dekens en plaids wederom een stijging, maar ander zijds zijn de produktie cn omzet van wollen kamgaren- en strijkgarenstoffen bij de verwachtingen ten achter gebleven. De investeringen in 1963 beliepen te zamen een bedrag van 112.754. Commis sarissen stellen voor het winstsaldo ad j 48.209 naar de algemene reserve over te boeken. De aandeelhoudersvergadering wordt gehouden woensdagmorgen 8 juli om elf uur bij Van der Heijden Een zich bij voorbaat verslagen achtende Zijl-ploeg heeft gisteravond in het Amsterdamse Brediusbad geen enkele kans gehad om DJK één of meer winst punt jés te ontfutselen. De hoofdstedelingen waren over alle linies beter dan de Kooiploeg, die met drie invallers aantrad. Evenals in Leiden won DJK met 61. Beter bracht het dameszevental van de LZC het erin Velzen af. De LZC won gemakkelijk van VZV (07). Het Leiderdorpse DKD maakte een vergeefse reis naar Vlaardingen, omdat de consul vergeten had het (te koude) water af te keuren De Zijl. met invallers voor\Hennie Hensing, Wim Bergman en Hans van der Moolen. had tegen een veel zwem mend DJK niets in te brengen. De Am sterdammers zochten het in snelle, van uit de verdediging opgezette aanvallen, terwijl de Kooiploeg verviel in zeer langdradig combinatiespel, dat geen en kel effect opleverde. De beslissing viel ln de eerste periode. Bob Walter, Rein Prins en Henny Vega schoten de Amsterdammers naar een comfortabele 3—0 voorsprong. De Zijl had ln feite reeds nu „vrede" met de nederlaag. Nadat Barendsen en Dick Noltlng d« score in de tweede periode tot 50 had- den opgeschroefd, slaagde De Zijl erin, het derde gedeelte in de eerste werke lijk goede aanval Op te zetten. Loek van Kampen schoot nieruit hard in met de door Joop de Haas doorgetikte bal had DJK-doelman Bessum de groot ste moeite. Toch werd het nog 60 door Charles Ritton. voordat de Leidenaars de vierde speeltijd konden tegensco- i. Na een algehele omzetting van d« Leidse ploeg slaagde Joop de Haas ei met een tam schot in doelman Waltei te passeren 61. Het dames-zevental van de Leldsche Zwemclub heeft ln Velzen een moeite- loze overwinning behaald op VZV. Na een 03 ruststand werd de 0—7 eind stand bereikt. Hilde Ouwerkerk had. hoewel zü slechts een doelpunt scoorde een groot aandeel in de zege. Veel treffers werden na goed aangeven van haar gescoord. Ineke van der Broek doelpuntte keer en Janny Kantebeen nam twee treffers voor haar rekening. De LZC- doelverdedigster Adrie Parrel kreeg slechts één ver schot te verwerken. Haagse politierechter Geld voor taxiritten oneerlijk verkregen DEN HAAG Er waren huiselijke omstandigheden, waardoor een drukkerij- bediende uit Leiden genoodzaakt was nogal wat in een taxi te rijden. De re kening daarvoor was opgelopen tot f 85, doch de bediende had geen geld om te ,Dat maken we dan wel in orde", deelde hij de taxichauffeur mee, die dan wat drukwerk kon bestellen. Zo gezegd, zo gedaan en het drukwerk werd geleverd, doch dat ging weer ten koste van de drukker. Later bleek dat de bediende ook nog geld dat hij voor geleverd drukwerk had ontvangen, tot een bedrag van f 85, niet had afgedragen. Wegens verduistering in dienstbetrek king eiste de officier van justitie f 100 boete. De rechter veroordeelde tot f 100 boete en voorwaardelijk twee weken ge vangenisstraf Alle kandidaten chr. kweekschool geslaagd LEIDEN Voor het eindexamen va de tweede leerkring van de Christe lijke kweekschool slaagden H. Nieuwenburg te Leiden en de heren R J. van Dalen. Leiderdorp, S. Huisman, Hazerswoude. P. F. Lindhout. Noord- wijk, R. Brunt, Nieuw Vennep, J. Groe- newoud. Nieuw Vennep, J. S. van der Kreeke. Wassenaar, C. van den Akker. Leimuiden. G. Brandsma, Katwijk aan Zee. K. de Groot. Oegstgeest, A. Sijpe- stein. Alphen aan den Rijn. D. van Zui len. Katwijk. De examens zijn thans beëindigd. In totaal zijn voor de examens honderd kandidaten geslaagd; niemand wei afgewezen. Zwavelzuurfabriek Ketjen in Botlek De Kon. Zwavelzuurfabrieken v/h Ketjen (Kon. Zout-Ketjen) zal in de Botlek een zwavelzuurfabriek bouwen een dagcapaciteit van 800 ton meer ter vervanging van de ouder wordende installaties. De fabriek zal weinig arbeidskrachten nodig hebben door ligging aan diep water is uit- r overzee mogelijk. HOED Eerste lijsi Dwnburch S3 W St Vincent Drente X NO Klnjslon Sleepboteu Tweede lijst vraagt per 1 september a.s. of eerder SECRETARESSE LEIDATO II.H. MIDDENSTANDERS wegens ziekte TER OVERNAME AANGEBODEN STAND OP DE LEIDATO Inlichtingen bij het Secretariaat Stadsgehoorzaal Leiden Telefoon 31704 NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 2-1 JUNI 196^.,

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 6