HUNTER NEDERLANDSE ROKERS WILLEN EEN ECHTE SIGARET Makarios: Grivas reeds een week op Cyprus Boudewijnstad biedt overgave aan NEDERLAND MAAR 15% FILTER Italië lioudt anti-inflatie politiek van EEG op Toverinkten 7ü eefv &onte hij 55 doden Lij gevechten in Brits-Guyana Vrouw beleefde angstige uren in Panam-toestel Mikojan eens met Soekarno over Maleisië DRINGEND VERZOEK WOENSDAG 24 JUNI 1964 Generaal bezorgd over infiltraties communisten President Makarios heeft gis teren meegedeeld dat de leider van de Grieks Cypriotische on dergrondse (Eoka), generaal Grivas, zich reeds een week op Cyprus bevindt, maar dat dit op diens verzoek geheim gehouden is om manifestaties van Griekse Cyprioten te vermijden. Gene raal Grivas, die, volgens welin gelichte kringen in Athene, naar Cyprus is teruggekeerd om het gezag over de Cyprische troepen op zich te nemen, zal morgen een radiotoespiaak houden. Men is van mening dat Grivas de enige man is die in staat zal zijn de twee gemeenschappen op het eiland vreedzaam te doen samengaanC vas zou het ogenblik tot handelen gekomen achten omdat zijns inzi de communistische infiltraties op het eiland onrustbarend zijn toegenomen. De Amerikaanse regering zou zich zorgen maken over de invloed van de Sowjetunie en de terugkeer van de generaal welwillend hebben opgevat. Bovendien verwacht de Amerikaanse regering dat de aanwezigheid Grivas de gewapende Cyprioten het ontketenen van incidenten weerhouden. Bob Kennedy naar 2 West-üui tsland m en Polen est. De Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy, vertrekt vandaag naar Europa voor een bezoek van zes da- gen aan West-Duitsland en Polen. In het stadhuis van West-Berlijn zal hij I gedenkplaat onthullen die herinnert het bezoek dat zijn broer, wijlen presi- >nd I dent John Kennedy, vorig jaar ae- j stad bracht. De echtgenote van »er nister en drie van zijn kinderen maken liet :nd Kennedy zal Polen als particulier be zoeken. Hij gaat naar Warschau en Kra- ie_ kau. De universiteit van deze laatste I stad viert dit jaar haar zeshonderdj; 'y; I rig bestaan. *ar In West-Duitsland zal Kennedy woi len den ontvangen door president Lübke e Se- bondskanselier Er-hard. Voor zijn vertrek verklaarde hij zich .1 _4_n__ r de senaat Verzameling van ier> 200 bommen >ofd Bommen werper in Madrid in arrest len, Jen L De Spaanse politie heeft in het Ma- srit «'Deense café Roma de 58-jarige An- ;on- £ras Ruiz Vasquez gearresteerd. Hij een E ,e?n. actetas bij zich, waarin zich ■en kleine bommen bevonden. Bij een ban ve,1;voliens, de woning van Vasques nap gehouden huiszoeking werden nog tweehonderd van deze bommen aa ge- troffen. res- Sinds mei jl. zijn, als gemeld, in rikt Schillende delen van de Madrileense Om binnenstad kleine bommen tot ontolof- ge- 'mg gebracht. Eenmaal zijn, door de ontploffing pen dergelijke bom, twee personen licht gewond. Voor het overige werd slecht materiële schade aangericht. De bomaanslagen begonnen zich aa het begin van het toeristenseizoen voo |e doen. De bommen werden voor rei; pureaus, hotels, café's en in moderne ïeer hjinkelstraten tot ontploffing gebracht, in wijst er op dat de aanslagplegers ten- ir voo.ral op uit waren de buitenland- 'e toeristen af te schrikken. TT L Zij gaan er klaarblijkelijk van uit dat e 9e steeds toenemende stroom buiten- ings landse toeristen, die zich op Spanje 'ijk, Kcht, niet slechts de Spaanse inkom- hen ''en vergroot, doch dat hij tevens een link fersterking betekent van het gezag der [egering-Franco. heid van Grivas wat de Turken betreft ,,geen verschil uitmaakt, behalve dat opnieuw bewezen wordt dat de Griekse Cyprioten bij hun veldtocht om de Tur ken op het eiland uit te roeien daadwerkelijk Gri« Bom Uit Madrid wordt vernomen dat het toestel, waarmee de Griekse premier Papandreou naar de V.S. reist, een uur vertraging heeft gehad na een bericht dat er een bom aan boord zou kunnen zijn. Het toestel werd op het vliegveld Todejon Spanje, waar benzine moest wor den bijgeladen, doorzocht, werd geen bom gevonden. Verwacht wordt dat wanneer Papendreou in Amerika zal landen op ongeveer hetzelfde tijdstip premier Inönü van Turkije vertrekt na over de kwestie Cyprus besprekingen te hebben ge voerd met president Johnson. tijdens de verlenging daat voor drie maanden, zo is gisteren te New York bekendgemaakt. De Britse regering heeft een verzoek daartoe van Oe Thant ingewilligd. De woordvoerder van de V.N., die deze mededeling deed gaf later echter een andere lezing. Daar in werd gezegd dat de Britse regering aan de secretaris-generaal nadere in lichtingen had verzocht en dat men nog bezig was de kwestie te bestuderen. Op Cyprus hebben zich in verschillende plaatsen vuurgevechten voorgedaan. Er werd echter geen melding gemaakt var slachtoffers. Volgens onbevestigde berichten heeft het Kongolese garnizoen van Boudewijn stad de rebellen in Albertstad aangebo den de stad zonder verzet over te ge ven. Het nationale Kongolese leger zou tot deze stap zijn gekomen om verder bloedvergieten te voorkomen. Boven dien hadden de rebellen in Albertstad, die trouw hebben" beloofd aan de com munistische leider Moelele, gevraagd aan het garnizoen om zich bij de op standelingen aan te sluiten. Indien de rebellen Boudewijnstad be ften zijn zij meester van het grootste gedeelte van de Kongolese oever van het Meer van Tanganjika. Het Kongolese leger zou wel een te genaanval voorbereiden, maar veel kans ucces wordt niet aanwezig geacht.' DUITSLAND ZWITSERLAND NEOERLAND DUITSLAND ROOKT 78% FILTERS. BELGIË 40%, ZWITSERLAND 80%, ENGELAND 35%. AMERIKA 60%. HOE KOMT DAT? 35°(o 40°/ 60 °l< 78 "Jo 80°l( Het wachten was op de HUNTER-filtersigaret. Het nieuwe Afenol-filter heeft de hoogste filterende werking van alle in Nederland gebruikte filters. Desondanks komt de fijne smaak van de pure Amerikaanse tabak onversluierd tot zijn recht. Een ander filter zou HUNTER trouwens ook nooit hebben geaccepteerd. Het succes van de maatrege len tegen de inflatie in de E.E.G. hangt af van de besluitvaardig heid van de Italiaanse regering. Deze indruk bestaat in Brussel se E.E.G.-kringen na het bezoek de vice-president van de Europese commissie Robert Mar- jolin aan Rome. Italië is te ver gelijken met een renpaard dat nog aarzelt de laatste beslissen de hindernis te nemen", zo werd Het gesprek tussen Marjolin en de Italiaanse regering heeft de indruk gewekt dat Rome nog niet bereid is tot het nemen van de laatste beslis sende stappen in de zin van de aan bevelingen der Europese commissie. De redenen hiervoor moeten in de Italiaanse binnenlandse politiek wor den gezocht. Deze indruk wordt nog versterkt door de Italiaanse wens de confe rentie van de ministers van finan ciën in Den Haag een week. te ver schuiven tot 6 juli .(Begin juli wordt een partijdag van de Italiaanse christendemocraten gehouden.) In Brussel werd opnieuw met nadruk ontkend dat Marjolin in Rome al vaste afspraken voor een E.E.G.-lening aan Italië heeft gemaakt. Het stabilisatieprogramma van de E.E.G., dat op 14 april met Italiaanse instemming werd aanvaard, houdt on dermeer in: het afstemmen van de economische politiek der zes landen op de consolidatie van de valuta- en prijs stabiliteit en voorts beperking van de overheidsuitgaven en eventueel belas tingverhogingen. Blijvende schatkistte korten zullen zo nodig door middel van langlopende leningen worden aange- Door de aarzelende houding van lië dreigt het tijdschema van het stabi lisatieprogramma in de war te lopen, zo werd in Brussel medegedeeld. Italië had zich bereid verklaard Brussel eind juni op de hoogte te brengen de eerste anti-inflatoire maatregel. 1548) De manieren om geheime be- aantast onder afscheiding van kool- ehten over tc brengen, zijn natuur- stof, of omdat het kristalwater uit lijk vele, want de mens heeft er zich het kobaltchloride wordt verdreven, n oudsher al mee bezig gehouden Andere toverlnkten moeten op een het verborgene te werken. Tot de andere wijze, b.v. met oplossingen meest romantische middelen beho- van loodacetaat, nikkelsulfaat, ko ren zeker wel de geheime, of sym- pervitriool, zilvernitraat, worden be- pathetlscbe inkten, die het zgn. on- reid, dan kan de ontvanger het on zichtbare schrift veroorzaken, dat zichtbare schrift met natriumsulfide of zwavellever ontwikkelen (waarbij hij uiteraard wel de nodige voorzich tigheid dient te betrachten, want het ontwijkende zwavelwaterstofgas ruikt niet alleen hoogst kwalijk, maar is bo vendien giftig). Het grappigst zou zijn indien de afzen- door chemische reacti baar te maken is. De kenni: deze toverinkten is al oeroud bereidde Herodotus in de 5de Chr. al geheime inkten uit planten- sappen. Zulke kunstjes kennen wij momen teel vanzelfsprekend ook. Wanneer u een reageerbuisje voor de helft met water vult en daar in een mespunt sal peter oplost, kunt TOCH IS HET ZO! zichtbare inkt geconcentreerde op lossing van looizuur of een extract van galnoten zou ge zant bij het ontwikkelen ijzerchloridc ie inkt van deze oplos- bruiken, sing .geheimschrift" bedrijven. Op met een oplossing vai het papier is van het geschrevene ontstaat dan doodgew haast niets te zien en de ontvanger ijzergalluszuur. van de brief hoeft niet anders te Het wordt wat moeilijker om een doen, dan het papier zó lang boven geheimschrift zichtbaar te maken een kleine vlam te houden tot het wanneer de ontvanger de hiervoor geschrevene donkerbruin of zwart te gebruikte oplossingen niet kent. Dan voorschijn treedt. De salpeter werkt, kan, behalve verwarming en bevoch- zoals vele andere stoffen, de verko- liging, vaak met succes jodiumdamp ling van het papier in de hand. Met worden aangewend, omdat jodium kaliumchloraat, kopervitriool en met het geschrevene vaak chemi- ijzcrsulfaat kunnen soortgelijke ef- sche verbindingen aangaat. Anders fee len worden bereikt en het ge- kan het document met ultraviolette schrevene kan op dezelfde wijze stralen bekeken worden, waardoor zichtbaar worden gemaakt. teksten die met vruchten- of uien- De „geheime" inkten gemaakt door sap, azijn, melk e.d. geschreven zijn, oplossen van 10 pet zwavelzuur, of duidelijk zichtbaar worden. Momen van 2 g rode kristallen van kobalt- teel is de cryptografie uiteraard wat chloride op 50 cc water, kunnen even. ingewikkelder dan in de tijd toen eens boven een vlam zichtbaar wor- met dergelijke toverinkten werd ge- den gemaakt, omdat zwavelzuur bij werkt. niet te lage temperatuur het papier (Nadruk verboden). H. Pétillon. Spaak: erkenning van Rood China geen dringende kwestie De Bejgische minister van buitenland se zaken, P. H. Spaak, heeft in Brus sel verklaard de erkenning door België van communistisch China niet als dringende kwestie te zien. In antwoord op een interpellatie liberale en communistische zijde Spaak in de Kamer van volksvertegen woordigers, dat hij er over zou denkon tot erkenning van Peking over te gaan, indien hij alleen rekening te houden zou hebben met de belangen van België. Maar persoonlijk hecht ik groter bo- lang aan het handhaven en de verster king van de Atlantische solidariteit, zo voegde hij hier aan toe. Geen visum voor mevrouw Nhoe Amerika heeft geweigerd mevrouw Nhoe, de schoonzuster van wijlen presi dent Diem van Zuid-Vietnam, een visum voor de V.S. te geven. Zij wilde in New York een redevoering uitspreken. Het visum wordt haar niet verstrekt op de volgende wetsbepaling: „Vreem delingen van wie de minister reden heeft om te geloven dat zij Amerika al leen maar willen binnenkomen om zich principieel of incidenteel bezig te hou den met activiteiten die schadelijk zou den zijn voor het openbaar belang of die welzijn, veiligheid of zekerheid van Amerika in gevaar brengen, komen niet aanmerking voor een visum". Gisteren zijn Britse militairen in actie gekomen om de orde te herstel- het gebied van de Mahaicony- rivier, waar Indiërs en negers op nieuw slaags waren geraakt. Het aan tal doden in de laatste serie inciden ten steeg tot 55. Het Britse contin gent zou het toezicht van de plaatse lijke politie hebben overgenomen met het oog op de steeds slechter wor dende toestand in dit gebied Maandag werden door geweervuur twee mensen gedood en twee gewond. Een aantal huizen brandde af. Tevo ren waren een Indische vrouw er haar kind doodgeschoten. Gisteroch tend vielen Indiërs -met automatische pistolen, geweren en brandbommen negers aan. Een negergeestelijke werd door kogels gedood. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers aan de zijde van de Indische bewoners. De speciale V.N.-commissie voor kolo nialisme deed gisteren, in weerwil van Britse -bezwaren, een beroep op Enge land zonder vertraging een datum te be palen waarop Brits-Guyana onafhanke lijk zal worden. De commissie benoem- sub-commissie van drie leden bezoek aan het gebied moet brengen. De Britse afgevaardigde in de speciale commissie zei dat zijn land dit niet zal toestaan. De Verenigde Sta- i— en Australië steunden Groot-Britan- bij de stemming. Voor de resolutie werden achttien stemmen uitgebracht. Zij was ingediend met steun van o.a. Cambodja, Ethiopië, India, een aantal Afrikaanse staten en Zuid-Slavië. Dene marken, Italië en Venezuela onthielden zich van stemming. Het Zuidafrikaanse ministerie titie heeft bekend gemaakt dat Zuid-Afri- ka volledig uitgewerkte plannen klaar - Jft liggen om het hoofd te bieden dreiging van een atoomoorlog of dere nationale rampen. Dit plan zal middellijk in werking treden ingeval Zuid-Afrika door buitenlandse strijd krachten wordt binnengevallen. Het voor ziet in evacuatie van de burgerbevolking uit bedreigde gebieden, schuilgelegenhe- den, een nationale brandweerdienst, be scherming van de belangrijkste indu strieën en het oprichten van hulpverle- nings-, gezondheids- en welzijnsdiensten. Met de uitvoering is reeds een begin gemaakt in Pretoria en de Kaap, de ge bieden die hiervoor het eerst in aanmer king komen. V.S.-toeslel door luchtcorridor J^EN vrouwelijke passagier, Inge borg Myalaski, één van de in zittenden van het Panam-toestel dat ondanks de waarschuwingen van Rusland en de DDR toch door de luchtcorridor is gevlogen, heeft verteld dat zij gedurende de hele vlucht van New York naar West- Berlijn heeft gebeden. Het leven in Berlijn maakt iemand toch al gespannen maar op deze vlucht trilden werkelijk mijn knieën, zo vertelde zij bij haar aankomst tegen v> Kort voor het vertrek uit New York had zij van de communistische waar schuwing kennis genomen, maar zij had geen keus. Men moest aan boord gaan. „Mijn vrees nam toe, toen het aantal passagiers bij elke landing min der werd. Totdat er in Prestwick nog maar tien passagiers overbleven. De bemanning zei me echter rustig te blijven, maar het was een pak van mijn hart, toen wij op het vliegveld van West-Berlijn landden", zo vertel de mevrouw Myalski die in West- Berlijn woont. De piloot van het toestel, Flynn, klaarde dat er tijdens de vlucht door dc corridor niets was gebeurd. „Geen Migs...niets", aldus Flynn. Wat hij V.S. en Rusland: samen zeewater ontzilten Amerika en Rusland hebben een ovei eenkomst gesloten om gezamenlijk de mogelijkheden na te gaan van het zilten van zeewater en het gebruik atoomenergie daarbij. Zowel in Rusland als in Amerika heeft m^n op dit gebied al aanzienlijke vordeiingen gemaakt. President Johnson heeft dit gezamenlijk optreden gisteren bekendgemaakt. Half juli zullen de Russische deskun digen naar Washington reizen. van het protest wist had hij uit de krant vernomen. Speciale instructies heeft hij niet gekregen. „Het een gewone start", zo voegde hij nog a ton bekendgemaakt dat de V.S. Sowjetunie verantwoordelijk stellen voor de veiligheid van de Panam- toestellen die via de afgebakende luchtcorridors naar en van West-Ber lijn vliegen. Zoals bekend hebben zowel de DDR als Rusland nota's ingediend bij de Amerikaanse en Britse ambassade waarin zij tegen deze vluchten pro testeren. De veiligheid van een der gelijke vlucht kan door de twee communistische landen niet worden ge garandeerd, zo heet het in de nota's. President Soekarno van Indonesië en de Russische eerste vice-premier, Anastas Mikojan, hebben volledige overeenstemming bereikt over kwestie Maleisië, I Toen de Russische pre mier Chrocsjtsjef giste ren in Stockholm aan kwam werd vanuit een auto door onbekenden een rood geverfd var ken op hem afgestuurd. Op beide flanken van het dier was iets van een gezicht geschilderd. De politie heeft het de monstrerende varken on middellijk „gearres teerd" en de „doodstraf" over het dier uitgespro ken. Het is naar het abat toir overgebracht waar het onder de guillotine zal sterven. I De hertog van Wind sor heeft gisteren in Pa rijs in alle rust en vreug de zijn 70ste verjaardag gevierd. Het grootste ge deelte van de dag bracht hij samen met de herto- ging van Windsor bin nenshuis door. Later zat het echtpaar aan aan een intiem diner in het lu xueuze hotel Maxim. Ter gelegenheid van zijn ver jaardag zijn talloze ge lukwensen naar de jari ge hertog gestuurd. Kroonluchters zwaai den vervaarlijk aan het plafond, ramen rinkel den en een aantal in brekersalarm-installaties kwamen in werking als gevolg van een aardbe ving, die de afgelopen nacht dè stad San Diego (Californië) teisterde. De schok is de derde binnen twee dagen. Het epicen trum lag volgens het seis mologische instituut in Passadena, in de buurt van San Diego. Bijen en vuurwerk wer den gisteren in de strijd tussen politieagenten plaatselijke bewoners van Sjimoeke (Zuid-Ja pan) als wapens ge bruikt. Oorzaak was de bouw van een dam. De eigenaar van de grond waar de overheid de dam wilde bouwen wil de de grond niet afstaan. Gesteund door de dorpe lingen wist de grondeige naar een poosje stand te houden. De agenten slaagden er later in het verzet te breken. heeft de Indo nesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, gisteren be kendgemaakt. Hij zei dat de kwestie Maleisië diepgaand besproken is met Mikojan, die maandag aan het hoofd van een groep Russische functionaris sen in Indonesië is aangekomen. De besprekingen met de Russen zul len zondag op Bali worden voortgezet. Er is reeds gesproken over bilaterale overeenkomsten, voornamelijk inzake economische ontwikkeling en bouwpro jecten. Het officiële Indonesische persbureau Antara meldde dat kolonel Sabirin Mochtar, de commandant van de Indo nesische vrijwilligersbrigade aan grens in Borneo, heeft meegedeeld, Indonesische vrijwilligers „het door de vijand bezette gebied binnenstromen". Na de mislukte topconferentie van vo- eekeinde zijn de vrijwilligers 'rij om Maleisisch gebied binnen en de plaatselijke bevolking te helpen in haar „strijd voor de onafhan kelijkheid.", zei hij. Herbert von Karajan verlaat Oostenrijk De beroemde orkestleider en artistic.. directeur van de Weense opera, Herbert von Karajan, die onlangs zijn ontslag als zodanig heeft ingediend, heeft nu beslo ten Oostenrijk op 31 augustus te verla ten. Von Karajan deelde in een communi qué aan de pers mee, geen enkele mo gelijkheid meer te zien voor het voort zetten van zijn werk in de Oostenrijkse hoofdstad De orkestleider zei dat de mi nister voor kunsten hem geen aanvaard bare voorstellen inzake zijn werk aan de Weense opera heeft kunnen doen. Zijn eigen voorstel, de administratieve direc tie van de nationale opera aan professor Oscar Schuh toe te vertrouwen, werd verworpen. Herbert von Karajan zal dus de opera tevens Oostenrijk definitief verlaten, i acht jaar lang artistiek leider te zijn iweest. Uit het feit dat hij op 31 augus- s vertrekt valt af te leiden dat hij in plan is voor zijn vertrek nog aan het festival in Salzburg deel te nemen, Meer nieuws over Wallenberg in communiqué Over de kwestie-Wallenberg zal vrij- iag in een gezamenlijk Zweeds-Rus sisch communiqué worden gesproken, heeft premier Tage Erlander giste- op een persconferentie meegedeeld. Wallenberg is een Zweedse diplomaat die in de oorlog nogal bekendheid ver wierf door het redden van duizenden Joden in Boedapest. Hij werd door de Russen gevangengenomen en naar Mos kou gezonden. In 1957 zeiden de Russen dat Wallenberg was overleden in de be ruchte Lubjankagevangenis in 1947. De Zweedse regering zou echter bewijzen hebben dat Wallenberg in 1960 nog leef de. Chroesjtsjef schijnt tekenen van ver moeidheid te vertonen. Een verdere aan wijzing dat het druk bezette program ma hem zwaar valt bleek uit de afzeg ging van zijn bezoek aan de Russisch- Zweedse culturele tentoonstelling. In afwijking van wat gisteren werd bericht heeft premier Erlander meege deeld dat de Hongaar die gisteren werd gearresteerd, geen deel uitmaakte van een komplot om de Russische premier te ontvoeren. Men verdenkt hem er wel van een aanslag op Chroesjtsjef te hebben voorbereid. Negermilitairen mogen nu meer In Amerika heeft men „tot voldoening stemmende vorderingen" gemaakt bij het streven om de rassenscheiding ook buiten militaire kampen te beëindigen. Fitt, onderminister van defensie en speciaal belast met de behartiging van de burgerrechten van Amerikaanse mi litairen, heeft enkele voorbeelden gege ven van wat door onderhandelingen be- eikt kan worden. Bij een basis in het zuiden werd na maanden van onderhandelen bereikt dat een woonwijk, die alleen door blanken werd bewoond, ook voor negers toegan kelijk was. In Louisiana mogen neger- militairen in uniform sportwedstrijden van een college bijwonen. Volgens Fitt was dit de allereerste concessie in deze tot nu toe strikt gescheiden gemeen schap. Militairen maken waarschijnlijk het meeste van alle burgers gebruik van onenbare gelegenheden als restaurants. i dergelijke. Daarom is het ze- belang dat vooral voor de ne- iren elke discriminatie ver- café's Om vertraging te voorkomen ge lieve men VAKANTIEADRESSEN uit de krant uitsluitend via geknipte bon MINSTENS EEN WEEK TEVOREN aan ons op te geven. DE DIRECTIE

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 5