PROF. BAVINCK: een ootmoedig dienaar /MIMIM14% IM bij èj Iedere vorm van fysiek ontgroenen afschaffen Menselijk zieleleven centraal Plaats van bijbel in getuigenis der Kerk LEXINGTON Een woord voor vandaag Geboorteregeling uiterst ingewikkeld probleem Vele woorden van dank voor „ridder" Hagoort Lof voor het ele wen 2 woensdag 24 juni 1964 Wens Utrechtse r.k. studenten Speels element handhaven De Utrechtse rooms-katholieke studentenvereniging Veritas gaat zich binnenkort beraden over een andere opzet van de groentijd. „Was vroeger de lichamelijke ont groening aanleiding voor een wer kelijke kennismaking, zij is de laatste jaren verworden tot een zinloos, onwerkelijk element dat aanleiding geeft tot veel aberraties en excessen en dat daarom radicaal moet worden uitgebannen", zo "meent de werkgroep van Veritas, die een studie heeft gemaakt over de groentijd. De uitkomsten van deze studie zijn gepubliceerd en zullen dienen als discussiegrond slag op de binnenkort te houden V eritas-vergadering. Verbazing over N.S. Vakbond niet ingelicht over weigering van gratificatie De Katholieke Bond van Vervoerper soneel is verbaasd over de uitlatingen, die de president-directeur van de Neder landse Spoorwegen op een persconferen tie in Utrecht heeft gedaan met betrek king tot de mogelijkheid van een jubile um-gratificatie aan het personeel van de -N.S. In de viering van het 126-jarig jubile um van de N.S. vonden de drie ver- voersbonden reeds vorig jaar aanleiding om een jubileum-gratificatie voor het personeel te vragen. Dit verzoek hebben de bonden dit jaar nog herhaald, aldus de katholieke bond. De directie van N. S. had op grond van de financiële situatie tegen een dergelijk extraatje bezwaren, maar zij heeft tijdens de laatste bespre kingen over deze kwestie de vakbonden toegezegd, zich hierover verder te zullen beraden. De uitslag van dit beraad indien dit al beëindigd zou zijn is tot nu toe aan de vakbonden niet meegedeeld. De Ka tholieke Bond van Vervoerspersoneel is overigens van mening, dat een eventuele weigering een merkwaardig licht werpt op de royaliteit van de Nederlandse Spoorwegen tegenover hete publiek. De directie van de Nederlandse Spoor wegen had op deze verklaring geen com mentaar.' Meer voorlichting tv-uitzendingen noodzakelijk De Centrale voor vormingswerk van wege de Nederlandse Hervormde Kerk heeft in het afgelopen winterseizoen or der de titel ,,Van kijkers tot zieners gespreksgroepen georganiseerd die er kele televisie-uitzendingen gezamenlijk moesten bespreken. Vooraf kregen zij gespreksaanwijzingen en van de zijde der omroepverenigingen werd materiaal beschikbaar gesteld. Ongeveer 150 groe ien hebben zich bij de Centrale aange meld, waaronder bijbelstudiegroepen, oecumenische kringen, werkers in dt sector bejaardenwerk, HVD-commissies. longe Kerkgroepen, open-deurgroepen, verpleegsters en opleidingsgroepen i 'eerling-verpleegsters, leerlingen van ■en sociale akademie, middelbare scho lieren en a.s. beroepsonderofficieren). Uit de rapporten, die de groepen aan |de Centrale moesten enden, is geble- ken, dat de gesprekken zeer nuttig zijn geweest. Voorbereiding en begeleiding van de tv-uitzendingen blijkt dringend noodzakelijk te zijn. Ook ai doen de om roeporganisaties hier wel wat aan, toch is het gewenst, deze voorlichting uit te breiden. De uitgekozen uitzendingen ■.aren: de spelen ,,De slaap der recht vaardigen" naar de novelle van Al- brecht Goes ,,Het brandoffer" en „Er :omt een engel naar Babylon" van Fr. Dürrenmatt. verder enkele uitzendingen ,Jlet oude beeld van de groentijd: in de rechterhand een pils en in ie linker de resten van een feut. kunnen we misschien in een prentenkabinet bewonderen, Veritas past het niet", meent de redactie van Vox, het orgaan van Veritas. Aanleiding voor de studie was de lus trumrede van de praeses van Veritas, die kortgeleden heeft gepoogd aan- te tonen dat de traditionele opzet van de groenijd niet meer het doel ervan kan realiseren. De werkgroep stelt nu voor iedere vorm van fysiek ontgroenen af te schaffen en de introductietijd te laten plaatsvinden op basis van reële voor lichting, waarbij handhaving van de voet blijft „het speelse lingsritueel, het non-tutoyement, het nor male dienstbetoon en het verwerven van handtekeningen en dergelijke via ge sprekken en kennismaking". Volgens de werkgroep moeten onder meer worden afgeschaft het knielen tij dens gesprekken, massale spelen op ba sis van lichamelijke aanpak, bloedraad en de tot nu toe gehandhaafde socie- teitssfeer. Invoering van het groepensys- teem op basis van gemengdheid en facul teitsindeling wordt bepleit en voor het lidmaatschap van de sociëteiten worden andere maatstaven aanbevolen. Opmerkelijke groei van kerk in Sittard De kerk van Sittard is een van de snelst groeiende gereformeerde kerken in ons land. Bij het opstellen van het kerkelijk ontwikkelingsplan voor deze gemeente door het bureau Kerkopbouw is gebleken, dat men in 1970 zou moe ten rekenen op een gemeente van 700 leden. De gereformeerde kerk van Sit tard is geïnstitueerd in 1956 en sinds dien is het ledenaantal reeds verdubbeld. Deze toename bleek voor 70 procent te danken aan de toetreding van niet- gereformeerden tot de gemeente. Zij kwamen in het bijzonder uit onkerkelij ke en buitenkerkelijke kringen. Achter grond hiervan is ongetwijfeld mede de grote openheid van deze gemeente en de gewaardeerde plaats die men daar door in deze Limburgse gemeenschap inneemt. Op grond van het onderzoek besloot Kerkopobuw te adviseren om de nieuw te bouwen kerk af te stemmen op een gemeente van 700 leden. Verder durf de men voorlopig niet te gaan, hoewel men op grond van de huidige werf kracht van deze kerk. zou moeten aan nemen dat er in 1980 een gemeente van duizend leden zal zijn. Op basis van de gewone bevolkingsgroei van Sittard zou dit aantal slechts zeshonderd moe ten bedragen. He ET is wel een zeer zware slag, die de Vrije Universiteit, de Gereformeerde Kerken, de Neder landse Zending, de kring van ver wanten en vrienden treft, nu prof. Bavinck is heengegaan. Overal waar hij was, nam hij een geheel eigen plaats in, en in alle contacten, die hij had, ging iets van hem uit, dat onvervangbaar genoemd kan worden. Met weemoed en droef heid, maar toch ook met grote dankbaarheid zien wij terug op een leven, dat rijk gezegend was en waardoor velen op hun beurt een zegen ontvangen hebben. Prof. Bavinck was een zoon van de Rotterdamse predikant ds. C. B. Ba vinck, van wie hij de liefde voor de gedachtenwereld van Augustinus had Prof. dr. J. van den Berg, hoogleraar aan de Vrije Universiteit, schreef voor ons nevenstaand herden kingsartikel naar aanlei ding van het overlijden van de bekende zendingshoog leraar prof. dr. J. H. Ba vinck. A B A S I N kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! Na de opening maandag In de Engelse kerk op het Begijnhof In Amsterdam be gon gisteren op het seminarium van de Nederlandse Hervormde Kerk in Drie bergen de conferentie van kerkelijke lei ders uit vijftig landen, onder auspiciën van de bijbelgenootschappen. Deze eerste dag werd het onderwerp „De plaats van de bijbel m het leven en getuigen van de kerk" aan de orde ge steld, door bisschop Emilianos voor de orthodoxe kerken, door bisschop Chandu Raij, Anglicaanse spreekbuis van de jon ge kerken in Azië. door prof. Groot, als rooms-katholiek, en door dominee Emi- lio Castro vanuit de Zuidamerikaanse si tuatie. Deze referaten waren uitgangs punt voor uitgebreide groepsdiscussies. Prof. Groot memoreerde in zijn refe raat dat zijn aanwezigheid als rooms- katholiek in dit milieu er eën bewijs van is dat zich binnen zijn kerk grote veran deringen aan het voltrekken zijn, die zich ook uitstrekken tot bijbelgebruik en bijbelverspreiding. BOEKENHOEK Feestreis door Nederland, Tochten langs levende folklore,door dr. J. M. Fuchs en W. J. Simons. Uitgave Broek man De Meris N.V., Amsterdam. Vogels houden. Inheemse en uitheem se vogels, huisvesting, voeding, ziekten dë""Rijksuniversiteit te Utrecht en parasieten, door Jan van Rhenen. (eerder hervormd predikant in buiten- Gëïllustreerd. Uitgave P. van Belkum gewone dienst in Den Haag) over: „En- Azn., Amsterdam. kele gedachten over de samenhang psychologie en politiek". Int. kerkleidersconferentie Zomerconferentie C.H.U. van 16-18 juli De traditionele zomerconferentie v de Christelijk-Historische Unie „Woudschoten" in Zeist zal dit jaar wc den gehouden van donderdag 16 tot met zaterdag 18 juli. Donderdagavond zal de voorzitter v de unie, mr. H. K. J. Beernink, zijn vi geven op een aantal actuele politieke vraagstukken: belastingverlaging, ver hoging aow en aww, radio en televisie, continentaal plat, verhouding AR-CHU, Het vroegere Tweede- en Eerste Ka merlid C. J. van Mastrigt uit Zeist zal op vrijdag een uiteenzetting geven van enkele aspecten van het sociale beleid. Zaterdagmorgen spreekt ds. C. Aal- ders wetenschappelijk hoofdambtenaar D;a„iml„ara;iait to TTtrprh' Schildpadden in huis. tuin en vijve landbewoners en waterbewoners, wel of geen winterslaap, ziekten, door Jan van Rheenen. Geïllustreerd. Uitgave P. van Belkum Azn., Amsterdam. De Bijbel op postzegels, door dr. J. M. Fuchs. Uitgave De Branding, Am sterdam. Van scharhaak tot vechtstoel. Sportvis sen] aan en op zee. door Jan Schrei- ner. Elsevier-pocket. Uitgave Elsevier, Amsterdam. De dood Potts. Vertaling Jan Fel van der Zwaan. ABC-pocket. Uitgave N.V. De Arbeiderspers, Amsterdam. De lachende paus, Een verzameling anekdoten om Johannes XXIII, door Kurt Klinger. Verftling C. van Aker sloot. Omslag Jacques Teljeur. ABC- pocket. Uitgave N.V. de Arbeiderspers, Amsterdam. De Kapellekensbaan, door Louis Paul Boon. Vierde, door de schrijver geheel herziene druk. Omslag Jef Koning. ABC-boek. Uitgave N.V. De Arbeiders pers. Amsterdam. Kunst mei een knipoog. De kunst om ffrx één oogopslag kunst te begrijpen. Sv.nenstelling, inleiding en tekstbewer- C. van Akersloot. Omslag Kees elfkens. Uitgave N.V. De Arbeiders- - Amsterdam. Hij stelde onder meer, dat de nieuwe visie in de r.k. kerk persoonlijke bijbel lezing bijzonder nuttig acht „om de ge meenschap met de Heer in de liturgie vruchtbaarder te doen vieren". De hoog leraar gaf echter verder als zijn mening te kennen dat het extreem zou zijn te menen dat zonder persoonlijke bijbelle zing een tekort zou moeten optreden in zake de ontmoeting met de Heer. Modern sreet uit- Uitgaande van de unanieme overtui ging dat de bijbel fundamenteel is in alle christelijke kerken werd door de vergadering een veelzijdige aanpak van het bübelgenootschapswerk essentieel ge acht in een wereld waar enerzijds de miljoenen mensen, die nu eerst leren le zen, de bijbel in hun taal graag nemen, terwijl anderzijds in de landen de mens meer en meer van het leven van de bijbel vervreemdt. In dit verband werd de noodzaak bepleit van moderne vertalingen, op een eigentijdse wijze uitgegeven. In het verdere verloop ~j fereritie zullen deze punten gewerkt moeten worden. Kardinaal Alfrink is, zoals gemeld, me de uitgenodigd de vergadering van kerk leiders in Driebergen te bezoeken. Naar verwacht wordt zal hij dat woensdag morgen doen. In elk geval zal de kardi naal aanwezig zijn bij de sluiting der internationale conferentie op vrijdag aan staande. Reroepinsswerk GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Zevenhuizen (Gr.): C. E. van den Broek te Nieuw-Leusen; te Roden (Dr.): dr. A. G. Luiks te Amster dam-Oost. GEREF. GEMEENTEN Beroepbaarstelling: A. Bregman, Dorpsstraat 11, Benthuizen (tel. 01790- 3999); D. Hakkenberg, J. van Goyen- straat 50. Veenendaal (tel. 08385-3531); F. Harinck, Scheldestraat 111, Goes (tel. 01100-6992): M. G. Mouw, Tromp straat 32, Rijssen en J. C. Weststrate, Oostsingel 16, Borssele (tel. 01105-527). overgenomen. Ook van hem kan ge zegd worden, dat hij er op uit was, God en de ziel te kennen. Van meet af aan boeide hem de religieuze psy chologie. en ook al is hij in zijn stu diën later een andere richting inge slagen, toch is in al zijn werk dit ele ment, deze eerbiedige benadering van het geheim der ontmoeting tussen God en het zieleleven van de mens herken baar gebleven. Dit kwam tot uitdruk king in zijn wetenschappelijke werk, in zijn evangeliserende en pastorale püblikaties, in zijn preken en in zijn persoonlijkg contacten: deze grote ge leerde, deze diepe denker was tege lijkertijd een zielzorger bij de gratie Gbds. Ned. Indi'è Zijn pastorale loopbaan nam een aan vang in het voormalige Nederlands-In- dië, waar hij eerst werkzaam was als hulpprediker van dr. H. G. Harrenstein op Sumatra en vervolgens, vanaf 1921, als predikant van de gereformeerde kerk te Bandoeng. Daarna is hij enkele jaren in Nederland, in Heemstede, prp- dikant geweest, maar spoedig reeds riep hem weer het Oosten, nu al! missionair predikant. Ruim vier jaai heeft hij in Solo als zendeling ge werkt, van 1929 tot 1934; de volgende vijf jaren werden doorgebracht in Djok- ja, waar hij docent was aan de Theo logische School. Het is, of in deze tien jaren de verschillende elementen zijn persoonlijkheid tot volle ontplooiing kwamen. Ik denk hier aan de tere, fijngevoe lige wijze, waarop hij de mensen ei hun problemen benaderde: aan zijn in teresse voor het menselijk zieleleven; aan zijn openheid voor andere denkvor men en culturen. Hij had een eigen stijl van werken, die hem de mogelijk heid gaf, diep door te dringen in het Ja vaanse leven, zó, dat men hem wel de „blanke Javaan" noemde. En in dit al les bleef hij de ootmoedige dienaar, de transparante getuige van Christus. De jaren van de missionaire arbeid hebben aan zijn persoonlijkheid een onuitwls baar stempel gegeven. In 1939 aanvaardde hij het ambt var zendingshoogleraar aan de Theologische Hogeschool te Kampen en de Vriie Uni versiteit te Amsterdam. Wij hadden ge hoopt, in het komende najaar met hem het 25-jarig jubileum als hoogleraar te kunnen vieren, maar God nam hem voor die datum weg. Wat heeft hij in die kwart eeuw véél gedaan! Zijn inau gurele oratie handelde over het onder werp „Christusprediking in de volkeren wereld". Daarmee was het thema aan gegeven van heel zijn arbeid als zen- dingshoogleraar. Hij heeft zich ver diept in het leven en denken van de vol keren, in hun religieuze besef en in hun benadering vap de levenstota- teit maar uiteindelijk ging het hem in dit alles om de confrontatie met het evangelie van Jezus Christus. Aller! püblikaties getuigen hiervan; naast zijn oudere werk: „Christus en de mistiek van het Oosten" zou ik uit een hele reeks van latere geschriften willen ver melden zijn „Religieus besef en chris telijk geloof" en zijn „Inleiding in de zendingswetenschap". Maar ook op an der terrein dan het wetenschappelijke heeft hij de zending grote diensten be wezen. Zo was hij de geestelijke va der van het Zendingscentrum en hei Zendingsseminarie te Baarn. De zen dingsliefde heeft hij in de engere kring van zijn leerlingen en de brede kring van de kerken uitermate gestimuleerd. Enthousiasme In 1955 werd hij geheel aan de Vrije Universiteit verbonden als hoogleraar ln de zendingswetenschap en de amb telijke vakken. Ook aan het laatste ge bied wijdde hij zich met een haast jeugdig enthousiasme. Aan zijn werk en aan zijn studenten ?;af hij zich op zulk een wijze, dat eder voelde: het gaat in deze vorm van theologiseren om de ontmoeting met de levende Heer. die ons vandaag heel concreet roept tot zijn getuigende dienst. God en de ziel, of, zo kan ik het misschien beter zeggen: Christus mens, dat waren de polen, u heen zijn denken zich bewoog. Hij zag de mensen in hun vragen en zoeken tasten: hij zag ze in het licht van zoekende liefde van de Heiland. Heel zijn werk verrichtte hij vanuit pe, innige vroomheid, die nooit in min dering kwam op zijn warme menselijk heid, zijn milde humor, zijn levendige belangstelling voor de mooie, zuivere dingen van het leven. Nu is voor hem het laatste geheim onthuld, het laatste raadsel weggenomen. Een groot man ging van ons heen; een nederig kind van God ging in tot de vreugde van zijn Heer. Internationale oecumenische werkkampen Uitgaande van het Jeugddepartemenf in de Wereldraad van Kerken en in Nederland van de Oecumenische jeugd raad in samenwerking met de stichting Evangelie en Industrie worden er in juli en augustus twee internationale oecu menische werkkampen gehouden, waar bij 30 kampers mee zullen draaien in ploegendienst in een fabriek van diep vriesgroenten en -fruit in de omgeving van Utrecht en in staalfabrieken in de IJmond. Het kamp in Utrecht heeft plaats van 24 juli tot 25 augustus, dat in de IJmond van 10 juli tot 11 augustus. Het doel van deze kampen is zich be zig te houden met de problemen rond de migratie. Door in dezelfde ploegen te werken met Spanjaarden, Grieken, Marokkanen, Italianen enz. willen de kampers nagaan met welke aanpas singsmoeilijkheden deze vreemdelingen hier te maken krijgen en anderzijds hoe uit de zuiverste tabakken „Hij zei-de tot hen: Strijdt om in te gaan door de enge poort, want velen, zeg ik U, zullen trachten in te gaan, doch het niet kunnen" (Lucas 13:24). Het is Jezus' antwoord op de vraag: Here, zijn het weinigen, die behouden worden? Een vraag overigens, die de eeuwen door met de mens is meegereisd, zij het ook in tal van variaties gesteld. De Here gaat er helemaal niet op in, Hij geeft geen direct antwoord, Hij zegt. niet ja en Hij zegt niet nee. Wat Hij doet is richting aangeven: „Strijdt om in te gaaiy In het woord strijd ligt alles besloten, hèt vat samen wat Gods kinderen te wachten staat. Het is hun nooit gemakkelijk ge maakt er zijn er, die daar van weten mee te praten. Er is altijd strijd. De grote Paulus zegt, terugblikkend op zijn leven: Ik heb de goede strijd gestreden. Almaar strijd. Want weet, dat de kinderen Gods omringd zijn door vijanden. En weet ook, dat zij in het leven vele verliespunten hebben te boeken, dat het voor hen een vallen en opstaan is de gehele levensweg lang. Strijdt om in te gaan door de enge poort. Vandaag de dag is de opdracht nog even klemmend (en dringend als toen. De strijd is nodig, want zonder strijd kan er geen sprake zijn van een overwinning. Zonder dalen geen hoogten, zonder verlies geen winst. Doch hun, die met Paulus kunnen juichen, wacht de kroon der overwinning. De hemelse heerlijkheid is weggelegd voor hen, die de strijd op aarde niet hebben geschuwd. Wij lezen vanavond Spreuken 30 vers 1 tot 17. DIADEEM: het vloerkleed gezelligheid en sfeerl Hoge gesloten pool, doorgeweven rug, effen of gedessineerd. Vraag folder D59 aan Veneta N.V., Hilversum. Paus: Wet van God verkondigen PAUS Paulus heeft gisteren nog ><Mlf met de hulp van vele en voor- aanstaande deskundigen spoedig zal kun- eens met nadruk in een toe- nen worden voltooid, spraak verklaard, dat de Rooms- Katholieke Kerk op het ogenblik de ,,zeer ingewikkelde kwestie" van geboorteregeling ernstig be studeert. De uitspraken van paus Pius XII blijven echter gelden, zo voegde hij er direct aan toe, „althans totdat wij ons in gewe ten verplicht voelen daarin wij ziging te brengen". De paus, die sprak ter gelegenheid van de feestdag van Johannes de Doper, zei dót men hoopte dat de bestudering van het probleem van de geboortere- Redacteur De Gids met pensioen (Van onze soc.-econ. redactie) DE heer R. Hagoort, redactie secretaris van De Gids, heeft gistermiddag tijdens een druk bezochte receptie in Utrecht, af scheid genomen van zijn werk bij het Chr. Nationaal Vakver bond. Velen uit de kring van de chr. vakbeweging, maar ook daarbuiten, waren naar de Dom stad gekomen om Hagoort bij zijn afscheid wegens pensione ring de hand te drukken. Onder deze velen was ook mr. P. H. Valentgoed. directeur-generaal van de Arbeid, die namens de minister van sociale zaken en volksgezondheid met een specia le opdracht was gekomen. Hij kon na een speech, waarin hij de ve le verdiensten van de heer Ha goort opsomde, mededelen, dat de gemeente hierop reageert, en in het algemeen od de industriële expansie. Tenslotte trachten de kamoers ook een inzicht te krijgen wat het „christelijk getuigen" in deze omstandigheden be tekent. De leeftijd van de deelnemers ian deze werkkampen is gesteld op 19 0 jaar. Het in de fabriek te verdienen [eld zal de kosten van het kamp zeker H.M. de Koningin de heer Ha goort had benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De tweede voorzitter van het verbond, de 'heer A. Borstlap, sprak namens het CNV-bestuur. Hij dankte Roel Hagoort voor het werk, dat hij had verricht als redactie-secretaris, maar nog meer voor al het werk, dat hij daaromheen had gedaan. In de 1000 en 1 gevallen, waarin steeds weer bestuurders in tijdnood ble ken gekomen, stond Hagoort klaar om in te springen. Zo heeft Hagoort honder den spreekbeurten vervuld in dikwijls verafgelegen afdelingen van de christe lijke vakbeweging. Dit altijd klaarstaan was Hagoort's interpretatie van christelijk dienen. De heer Joh. C. Francken, i zittër van de Prot. Chr. Journalisten Kring, kwam aandacht vragen voor het nog weinig gememoreerde feit, dat Hagoort van het begin af aan ge streefd heeft naar een christelijke Organisatie van journalisten. Voor de oorlog is hem dat niet gelukt. Maar na de oorlog is hij van prille begin af betrokken geweest bij de Prot. Chr. Journalisten Kring. Een belangwekkend feit noemde de heer Francken voorts de medewer king van Hagoort aan,de christelijke encyclopedie, waarvoor hij juweel tjes van geschiedschrijving heeft leverd. Francken verklaarde in goort een man te zien, die meege werkt heeft aan de sociale verhef fing van ons volk en aan de door werking van de Evangelische waar den. Ook zuster P. v.d. Meulen, voorzitster van de Chr. Vrouwenbond kwam de heer Hagoort dankzeggen, in het bijzonder vOor de vele spreekbeurtên die hij ver vuld had voor de afdelingen van deze Hagoort dankte in welgekozen woorden alle aanwezigen en in het bijzonder de sprekers voor hun vele goede wensen. MEER DAN 1000 BANKEN EN BIJKANTOREN AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT Indertijd heeft paus Pius gesteld dat het systeem van de periodieke onthou ding onder bepaalde omstandigheden kan worden toegepast. Het gebruik van kunstmatige anti-conceptiemiddelen is door de r.k. kerk altijd als ontoelaat baar beschouwd. De laatste tijd zijn de meningen hierover bij de r.k. theolo gen nogal verdeeld. De paus zei van het probleem van de geboorteregeling dat het een „uiterst ingewikkeld en delicaat probleem" is waarvan de kerk de veelvoudige as pecten ziet voorop die van „gehuw de mensen, hun vrijheid, hun geweten, hun liefde, hun plicht". Eigen bevoegdheden Maar de kerk moest ook vasthouden aan haar eigen bevoegdheid in deze zaak „die van Gods wet welke door haar wordt uitgelegd, onderwezen, be vorderd en verdedigd". De kerk „moet deze wet van God verkondigen in het licht van de wetenschappelijke, maat schappelijke en psychologische waarhe den welke in deze tijden aan nieuwe en zeer uitvoerige bestudering en docu mentatie zijn onderworpen". „Deze ontwikkeling van de kwestie, zowel theoretisch als praktisch, moet aandachtig onder ogen worden gezien. En dit is in feite wat de kerk doet. De kwestie wordt onderworpen aan een zo uitgebreid en diepgaand mogelijke bestudering, zo ernstig en eerlijk als past betreffende een onderwerp van zulk belang". „In deze kwestie komt het ons goed voor dat de rooms-katholieken een en kele wet volgen, namelijk die, welke de kerk met al haar gezag stelt. En het lijkt dientengevolge opportuun om aan te bevelen dat niemand, voor het ogenblik, zich het recht aanmatigt om uitspraken te doen in termen die afwij ken van de geldende regelen". (Zoals we gisteren reeds melden zou inmiddels al een officiële verklaring deze materie gereed liggen ter Concilie Behalve de geboorteregeling besprak de paus ook nog een aantal andere pun ten die in het thans voltooide eerste jaar van zijn pontificaat aan de orde zijn geweest. Ilij toonde zich bijzonder verheugd over de resultaten van het concilie tot nu toe en wees op de in stelling van het secretariaat voor de nlet-christenen als een teken van de geest van de eenheid van het concilie. De paus sprak de wens uit dat op de komende zitting duidelijker formulerin gen tot stand zouden komen omtrent de leer van de kerk. Over de toestand van de kerk merkte de paus nog op, dat deze niet overal normaal en gelukkig is tengevolge van ideologische, legale en feitelijke tegen kanting in sompiige landen. Hij deed wat dit betreft een beroep op degenen die macht en verantwoordelijkheid dra gen ten aanzien van het algemeen wel zijn, om rechtvaardig en verstandig te werk te gaan. Kerkelijk centrum in Indonesië De kerken van Indonesië zullen een groot landelijk centrum in Djakarta stichtfcii. Hiervoor kreeg men een bouw terrein van 20 hectare ten geschenke van de Rijnse Zending in Westduitsland. Het terrein is bijzonder gunstig ge legen in het grote uitbreidingsplan van de Indonesische hoofdstad. Met hulp van Amerika hoopt i jaren op dit terrein te bouwen voor de Theologische Hogeschool een kapel, een auditorium, een campus, docentenwo ningen en sportruimten. Verder voor de chr. universiteit diverse gebouwen, waaronder laboratoria, een bibliotheek, internaten enz., voor de interkerkelijke uitgeverij een drukkerij en personeels- woningen. Bovendien komen er voor het Indonesisch Bijbelgenootschap werk ruimten voor het vertaalwerk en perso- neelswoningen. Tenslotte krijgt de Raad van Kerken hier een centraal gebouw bovendien logeergelegenheid voor gasten uit binnen- en buitenland. Voor de uitvoering van het project is ?n gezamenlijke bouwcommissie ge vormd door de hogeschool, de univer siteit, het bijbelgenootschap, de uitge verij en de Raad van Kerken in Indo nesië.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2