Nieuwe Leidse Courant Amerika stuurt generaal T aylor naar V ietnam Met doel akkoord, met middel niet Aardgas gevonden voor Duitse kust Zuidoost-Azië moet gered worden Avondretour N.S. straks definitief Douane-ambtenaren treft geen verwijt Senaat akkoord: huren over een week omhoog In Zeist man aangeschoten door politie Commentaren Woensdag 24 juni 1964, 45ste jaargang Droog weer Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Abonnementspri|zén p.w. f,0,78. „Stantvastigh is gheblev 3,35, p.kw. 10,05 Droog en vrij zonnig weer met op nieuw iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen, (Zie voorts pagina 7) Klachtendienst bézorging 18.00—T9.00 DE VERENIGDE STATEN zijn van plan het volle gewicht van haar buitenlandse politiek op Zuid-Oost Azië te concentreren, dat volledig in handen van de communisten dreigt te vallen. Niemand minder dan de voorzitter van de commissie van stafchefs, de befaamde generaal Maxwell D. Taylor, die bijvoorbeeld in 1948 stadscommandant van West-Berlijn was, is benoemd tot Amerikaans ambassadeur in Zuid-Vietnam. Taylor is de opvolger van de bekende Homy Cabot Lodge, die zijn ontslag heeft inge diend, omdat hij zijn partijgenoot William Scranton in de republikeinse verkiezingsstrijd wil steunen. Washington heeft het niet bij dit besluit gelaten. Nog een tweede Kamercommissie over REM-wet: (Van onze parlementsredactie) DE grote meerderheid van de Tweede-Kamercommissie voor het wets ontwerp inzake de R.E.M. gaat akkoord met de algemene doelstelling van dit ontwerp, dat de regering de wettelijke bevoegdheid moet geven om tegen het kunstmatige t.v.-eiland van de R.E.M. te kunnen optreden. Een zeer groot deel van de Kamercommissie kan echter vooralsnog niet instemmen met de weg, die de regering heeft gekozen om dit doel te be reiken. Dit staat in het (gisteravond versche nen) voorlopig verslag, dat de commissie namens de Kamer over de voorgestelde regeling heeft uitgebracht. „Van allerlei zijden", aldus het stuk, „zou men dan ook aan een andere opzet en inhoud van het wetsontwerp de voorkeur geven". Eén van de voornaamste redenen hier van is, dat de meerderheid van de com missie ernstig betwijfelt of het juist is om het in 1958 te Genève gesloten verdrag inzake het continentale plat te gebruiken als grondslag voor de beoogde maatrege len, temeer waar dit verdrag nog niet eens door ons land is geratificeerd. Overstelpend In het verslag stellen de commissie leden en via hen de overige Kamerleden, minister Schol ten (justitie) een overstel pende hoeveelheid moeilijke vragen. Als het stuk één ding duidelijk maakt dan is het wel dit, dat naar het oordeel van de Kamermeerderheid de regering zich met de gekozen opzet juridisch op uitermate glad ijs heeft begeven. Hoewel zij dus een andere regeling zou prefereren, beseft die meerderheid echter, dat een geheel nieuw voorstel aanzienlijk tijdverlies zou betekenen. Groot is de teleurstelling van de Kamer over de late indiening van het wetsont werp (al in februari aangekondigd, pas in mei verschenen), waardoor zij zich nu genoodzaakt ziet tot een bijzonder haastige behandeling, wil ze het ontwerp nog vóór het zomerreces kunnen afdoen. Zeer vele Kamerleden zijn slechts bereid daaraan mee te werken omdat het naar hun mening een eerste vereiste is, dat de juridische situatie duidelijk komt vast te staan voordat de R.E.M.-installatie zal gaan werken. Dit niet in de laatste plaats tegenover de bezitters van t.v.-toestellen, die voor de vraag gesteld worden of zij hun apparaat zullen laten veranderen om de R.E.M.-uitzendingen te kunnen ont vangen. Al met al vertrouwen tal van Kamerleden erop, dat de regering dit voorlopig verslag zo snel zal beantwoor den, dat een openbare behandeling van het wetsontwerp nog vóór het reces mo gelijk zal zijn. Wat de algemene doelstelling van het ontwerp betreft zeggen vele leden het met de regering eens te zijn, dat Neder land niet kan dulden, dat men zich maar even buiten de territoriale wateren hoeft te begeven om straffeloos alles te kunnen doen wat onze wet verbiedt. De conclusie van deze leden, dat derhalve wettelijke maatregelen vereist zijn, wordt door vele andere leden gedeeld, zij het op iets an dere gronden. Maar er zijn blijkens het verslag ook verscheidene Kamerleden, voor wie het nog een vraag is of het oprichten en ge bruiken van installaties voor uitsluitend De goedkope avondretours na 18 uur, die de N.S. als jubileumgeschenk tijde- lijk (nl. In september) wil Invoeren, zot men ook kunnen beschouwen als eet proefneming. Mocht deze slagen, dan zal worden overwogen of die goedkope avondretours blijvend door de N.S. zul ten kunnen worden verstrekt. vreedzame doeleinden inderdaad dermate schadelijk is voor de vitale belangen kuststaat, dat het optreden daar tegen door middel van een wettelijke regeling gerechtvaardigd Is. (Voor vervolg zie pag. 9) sterke man wordt naar Saigon ge zonden. Het is Alexis Johnson, de on derminister voor buitenlandse zaken, die tot adjunct-ambassadeur is be noemd. Hij is een kenner bij uitstek van de moeilijkheden en verhoudin gen in dit deel van de werelid. Met deze maatregelen worden nog eens ae woorden onderstreept, die pre sident Johnson gisteren op zijn perscon ferentie uitsprak: De toestand in Zuid- oost-Azië is gevaarlijk. Amerika zal zich niet tot roekeloze daden laten verleiden en het is niet van plan de oorlog uit te breiden. Wij zijn een vredelievend volk. Maar men moet weten, waarschuwde Johnson, dat we geen zwak en bedeesd volk zijn. Deze uitspraak van de Amerikaanse president maakte duidelijk, dat ook het Witte Huis een oorlog met Rood-China durft te riskeren, om Zuid-oost-Azië te redden. Dat bleek ook uit een uitlating van de minister van defensie, Robert S. McNamara: „Wij zijn voorbereid op alle eventuele ontwikkelingen in Zuid-oost- Azië. Er is in de Amerikaanse regering tegenwoordig geen functie, die belang rijker is dan ambasadeur in Zuid-Viet- De krachtiger Amerikaanse politiek in Zuid-oost-Azië zal direct al gevolgen hebben. Het heengaan van Lodge stelt president Johnson onmiddellijk in staat' het werk in Zuid-Vietnam te reorgani- Staatssecretaris meent: (Van onze parlementsredactie) Hoezeer het gebeurde ook te betreuren valt, gezien hun instructies kan aan de douane-ambtenaren geen verwijt worden gemaakt. Dit heeft de staats secretaris van financiën, dr. W. H. van den Berge, gistermiddag betoogd in de Eerste Kamer, van Waaruit hem vragen waren gesteld over het dodelijke schot, dat een douane-ambtenaar in de nacht van vrijdag op zaterdag heeft gelost op de 40-jarige econoom W. Vugs uit Valkenswaard. De staatssecretaris zegde toe na te zullen gaan of de ontwikkeling van de techniek het niet wenselijk maakt wijziging te brengen' in de traditionele wijze, waarop in de iensstrook stopsignalen worden gegeven. Naar aanleiding van opmerkingen vanl de heren Van Campen (kath.v.), Geuze I (c.h.) en Polak (soc.) zei dr. Van den Berge, dat het gebruik van vuurwapenen met tal van waarborgen is omgeven. Van vuurwapenen mag alleen gebruik worden gemaakt in het terrein van toezicht en al leen om vervoermiddelen ten behoeve van visitatie zo nodig tot stilstand te dwin gen Bedenk steeds, zo wordt de douaniers voorgehouden, dat een mens kostbaar is, te allen tijde kostbaarder dan de smokkel waar, die vervoerd wordt. De ambtenaren worden er voorts toe opgewekt om zich te ontwikkelen tot scherpschutter, zodat zij precies de banden kunnen treffen, wanneer moet worden geschoten. In het schieten worden zij ook geoefend. Het eerste schot moet bij wijze van waar schuwing steeds rechtstandig in de lucht worden afgevuurd. Sprekende over het gebeurde in de nacht van vrijdag op zaterdag, deelde de staatssecretaris mee, dat een douane beambte de naderende auto van de eco noom 80 meter tegemoet is gelopen en midden op de weg staande een stopteken heeft gegeven, toen deze nog ongeveer 150 m verwijderd was. Zonder vaart te minderen reed de auto echter door, zodat de ambtenaren ervan overtuigd waren, dat zy met een smokkelaar te doen had den. Bij het passeren loste een tweede ambtenaar een waarschuwingsschot, waarna een derde ambtenaar, ziende dat de automobilist niet van zins was te stoppen, zijn karabijn richtte op de mid denonderkant van de wagen. Een tweede schot richtte hij op het linker achterwiel. De auto was toen 100 tot 125 meter voor bij. Toen de ambtenaren in een dienstauto de achtervolging inzetten, zagen zij de automobilist die zwaar gewond bleek te zijn krachtig remmend tot stilstand komen. De staatssecretaris was het niet met de suggestie, dat de dienstvoorschrif ten moeten worden herzien. Alleen de stopsignalen, die worden gegeven door het rechtstandig op en neer bewegen een rode staaflamp, moeten kritisch den bekeken. Op dat moment kapte de Kamervoor zitter de discussie af, omdat zij hem te ver buiten de orde ging. Aan de orde waren drie accijnswetten (suiker, mine rale, oliën en tabaksfabrikaten), die zelf geen moeilijkheden opleverden. seren. Het is trouwens al begonnen met het heengaan van generaal Paul Harkins, als hoofd van de Amerikaanse strijd krachten. Van de nieuwe Amerikaanse ploeg- generaal Taylor, Alexis Johnson en lui tenant-generaal William Westmoreland, de nieuwe bevelhebber kan ver- wacht worden dat de Vietcong-rebellen direct steviger worden aangepakt Trouwens, de communisten in Zuid-1 oost-Azië krijgen er de laatste dagen al steviger van langs. De -communistische Pathet Lao maakt zich zeer bezorgd over de luchtaanvallen met T-?8 bom menwerpers. Het radiostation van de Pathet Lao maakte bekend, dat „Ameri- kaanse bommènwerpers" het hoofd- i kwartier niet minder dan zestig keer hebben aangevallen. In het westelijke kamp vond men deze bewering wat overdreven. De Zuidviet- namese premier staat volledig achter de Amerikaanse- plannen. Gen^aal-majoor Khan zei gisteren, dat zijn regering ak koord gaat met het gebruik van zijn land als basis voor de Amerikaanse ac- De communisten hebben hun oorlog geïnternationaliseerd. Alles wat ertoe kan bijdragen aan de communistische agressie een einde te maken, is wense lijk, aldus Khan. Taylor De nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, Maxwell Taylor, zal als voorzitter van de commissie van stafchefs worden opgevolgd door gene raal Wheeler, de chef-staf van het leger. Generaal Taylor heeft een impone rende staat van dienst Hij was de eer ste Amerikaanse generaal die aan het hoofd van de 101ste divisie luchtlan dingstroepen in 1944 in Normandië Euro pa binnenkwam. De nu 62-jarige gene raal spreekt vijf talen, waaronder Chi nees. Zijn bijnaam is „meneer aanval" uit erkentelijkheid voor zijn bereidheid op het slagveld te vechten en thuis zich te mengen in de tegenstellingen c de defensiepolitiek. Na de tweede wereldoorlog werd hij benoemd tot Amerikaans commandant ir Berlijn, commandant van de Amerikaan se troepen in Korea, gouverneur van de militaire academie in West Point stafchef van het leger onder president Eisenhower. In 1959 trad hij af wegens tegenwer king bij zijn streven naar modernisering van het leger. President Kennedy benoemde hem tot voorzitter van de gezamenlijke stafchefs. Overheid en pers Nieuw pleidooi, nu van de NOTK De Ned. organisatie van tijdschriftuit gevers (NOTU) heeft in een brief aan minister Bot aangedrongen op herziening van het overheidsbeleid ten opzichte de pers. Gepieit wordt voor vrijstelling van omzetbelasting op papier, voorts vooi gehele of gedeeltelijke afschaffing van in voerrechten op papier en voor herzie ning van het overheidsbeleid t,a.v. dc prijsvorming van abonnements- en adver tentieprijzen. Fonteinen spuiten op in Noordzee Het booreiland „Mr. Louie" dut op 55 km ten westen van Helgoland opereert, heeft op 2925 meter diepte in de Noordzeebodem aardgas aangeboord. TANIGE weken nadat de boringen van het Noordzeeconsortium voor de Oostfriese kust zijn begonnen heeft het enorme Amerikaanse booreiland Mister Louie succes gehad. De afge lopen nacht is aardgas aangeboord, dat met geweldige kracht uit het boorgat stroomt. Omdat de druk kennelijk te groot was, ontwijkt het gas ook naast het boorgat. De scheepvaart is gewaarschuwd dat er onder bepaalde omstandigheden ontploffingsgevaar bestaat, aldus Is door het ministerie van economische zaken van Beneden-Saksen meege deeld. Er zijn nog geen bijzonderheden ovei de boring bekendgemaakt. De gasreserve zou zich op de betrekkelijk geringe diep. te van ongeveer drieduizend meter be vinden. Op vele plekken in zee borrelt het water en spuiten fonteinen van slib en gas omhoog. Op de Mr. Louie werden veiligheidshalve de lichten gedoofd en een rookverbod ingesteld. Het booreiland is verhuurd aan een consortium van Duitse oliemaatschap pijen, waaronder de Duitse dochteronder nemingen van Standard Oil, Shell, Sac- cony en Standard Oil of Indiana. Deza groep is de eerste die het recht werd gegeven in de territoriale wateren van Duitsland naar olie en aardgas te zoe- Dc bekendmaking kwam nadat de Westduitse effectenbeurzen waren ge sloten en olie en gasaandelen toonden geen merkbare verandering. Deskundigen schatten de gasbellen Vernielingen op Joods kerkhof Leden van de Joodse gemeente hebben vanmorgen bij de politie te Winterswijk aangifte gedaan van ernstige vernielin gen op de nieuwe Joodse begraafplaats in Winterswijk. Twaalf grafzerken wa ren omgegooid en op één daarvan stond geschreven: „Jullie gaan er aan". Op een raam van het lijkenhuisje waren haken kruisen getekend. Hakenkruisen heeft men gistermorgen ook aangetroffen op de muur van het oude Joodse kerkhof. De politie had eerst de indruk dat die er door baldadige jongelui waren opgetekend. Nu bestaat het vermoeden dat het eveneens het werk is geweest van de kerkhofvan- De Russen hebben gisteren een nieu we aardsatelliet, de Kosmos 33, gelan ceerd. Aan boord van de kunstmaan bevinden zich instrumenten voor on derzoek van de ruimte. (Van onze parlementsredactie) bestaat thans geen enkele twijfel over doorvoering van de huurver hoging met ingang van 1 juli.Met 33 te gen 18 stemmen is de Eerste Kamer gistermiddag akkoord gegaan met de voorgestelde wijziging van de Huurwet, waardoor het mogelijk is geworden de vóór 1 januari 1957 tot stand gekomen woningen in de grote gemeenten en agglomeraties met 10 en die in de overige gemeenten met 12,5 pet. te ver hogen. Alle aanwezige socialisten, paci fisten en de enige communisten stem den tegen. recht vast, dat minister Bogaers geen nieuwe, zware argumenten vóór huur verhoging had aangevoerd. Dit was ook niet te verwachten; aan de overzijde van het Binnenhof was de zaak tot op de bodem behandeld. De socialistische oppositie accentueer de het bezwaar, dat de huurverhoging op een zo ongunstig tijdstip komt, ge zien de huidige sociaal-economische si tuatie. Bij de c.h. fractie bleek dit bezwaar ook te leven, maar volgens ir. Geuze was het niet doorslaggevend. De a.r. prof. Zijlstra merkte op, deze bedenking bij elk voorstel huurverhoging naar voren wordt bracht, hetgeen de bewindsman hem uiteraard graag nazei. langs de Noordzee in totaal op 4 miljard kubieke meter, die een warmte zullen geven gelijk aan die van ongeveer 3,5 mijard ton ruwe olie. De gemeentepoitie te Zeist heeft eerst vanmorgen aan de openbaarheid prijs gegeven, dat een der leden van het plaat selijke korps de vorige week in de nacht van donderdag op vrijdag gebruik heefl gemaakt van zijn pistool bij de aanhou ding van een Zelstcnaar. De laatste was door een agent va surveillancedienst aangehouden, omdat hij zich op verdachte wijze ophield in de buurt van een rijwielstalling nabij het N.B.M.-station Zeist. De man ging er echter vandoor, waarop de agent zijn pistool trok en een waarschuwingsschot loste. Toen de vulchteling niet bleef staan richte de agent op diens benen, doch gelukkigerwijs raakte de kogel de i in de heup. De gewonde man ontkende zich aan diefstal te hebben willen schul dig maken. Krui pan to straks geheel verboden Wat door deskundigen al geruime tijd werd verwacht heeft thans meer concrete vormen aangenomen: kruipauto's, die niet harder dan 20 km mogen rijden en grote verkeerswegen dienen te vermij den worden verboden in het ontwerp voor een nieuw weg- en verkeersregle ment, zoals dat door prof. mr. dr. A. D. Belinfante wordt ontworpen. Mr. J. H. Grosheide, zal de subsidi ering van een tweede havenvakschool in Rotterdam bevorderen, indien en zo dra de behoefte daaraan voldoende vaststaat. Dit heeft de staatssecretaris meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid dr. J. G. H. Tans (soc.). Voorlichting over huurprijzen Het ministerie van volkshuisvesting heeft een voorlichtingsboekje uitgege ven over huurprijzen en onderhoud van woningen cn bedrijfsruimten na de huurverhoging per 1 juli. Huurders en verhuurders kunnen o.m. (nagaan in welke gevallen huurverhoging kan worden verlangd en hoe die verhoging moet worden berekend. Het boekwerkje (48 pagina's) zal vanaf maandag 29 juni op alle postkan toren te koop zijn. BETALING ABONNEMENT De abonnees, die in het bezit zijn van een giro-rekening, doch ons nog geen machtiging hebben ver leend om het abonnementsgeld automatisch te laten afschrijven, verzoeken wij beleefd vóór 1 juli a.s. 10,05 voor het abonnement over het 3e kwartaal 1964 over te schrijven op onze postrekening nr Op aanvraag worden gaarne na dere inliohtingen over automatische afschrijving verstrekt UEN zenuwenoorlog kan tot een oorlog leiden, hij kan echter ook een oorlog voorkomen. Hij is eigen lijk een oorlog die geen oorlog is. Dat laatste is het enige wat eraan ontbreekt. Daaraan moet men denken bij de situatie in Oost-Azië. De Amerikanen voeren er in toenemende mate een grimmige politiek. Ze zien het com munisme er aan macht cn invloed toenemen. Een belangrijk gebied dreigt voor de vrijheid verloren te gaan. Het Rode China moet tot rede wor den gebracht. Het zal dienen te be grijpen, dat het moet inbinden Dat is altijd een precaire toestand. Hoe het ervan te overtuigen, dat het Amerika ernst is? Indien ooit, dan zullen we eerst veel later vernemen hoeveel van hetgeen thans in Amerika aan militaire plannen wordt beraamd op zettelijk is uitgelekt. Een moderne politiek omvat ook een doelmatig gebruik van de publiciteit. Dat be hoort tot de elementen van een zenuwoorlog. In dit verband treft evenzeer de be noeming van een hoog Amerikaans militair tot ambassadeur ginds. China moet weten dat het ernst is. Opdat het geen ernst behoeft te wor den. TVL OOK de Eerste Kamer zich. naai verwachting overigens, met het wetsvoorstel heeft verenigd, staat niets meer in de weg aan de aanvoe ring op 1 juli van de huurverhoging. Deze huurverhoging behoorde tot de onvermijdelijkheden. Zij is bedoeld als een bijdrage tot meer gezonde verhoudingen op woninggebied. De woningnood dient op alle daar voor in aanmerking komende wijzen te worden bestreden. Door de bouw van nieuwe woningen uiteraard in de eerste plaats. Maar ook door het beste gebruik van de bestaande wo ningvoorraad. Een goede politiek ten deze beoogt bevordering van de door stroming. Zal deze laatste door de nieuwe huren worden bereikt? Misschien nog niet in bevredigende mate. Maar stel lig toch weer in ruimere mate dan zonder de nieuwe huren. We doen goed ons de woningnood maar heel concreet voor te stellen als de nood van zovele jonge mensen die lang, maar ook tevergeefs uitzien naar wat eigenlijk behoorde te zijn een van de natuurlijkste zaken te? wereld: een eigen huis. J^j"A DIE in Groningen zijn nu ook onder de Noordzee belangrijke gasvondsten gedaan. Voorlopig op Duits gebied. Waarmee een nieuw bewijs is geleverd, hoe voorzichtig men moet zijn met de kenschetsing van bepaalde gebieden als arm aan delfstoffen en bodemschatten. Wie had ooit gedroomd van gas in de Groningse gronden? De schepping blijkt altijd weer rijker dan wij ooit hadden vermoed. Niet alleen heeft de Schepper de mens op aarde gezet, Hij heeft hem ook alles gegeven wat nodig was voor onderhoud en bestendiging van het leven. Bange voorspellingen dat de aarde niet rijk genoeg zou zijn om de mensheid te kunnen verzorgen bleken altijd ten onrechte zijn ge daan. Ontdekking na ontdekking, uitvin ding na uitvinding zij zijn het waartoe de mens komen mocht in een nimmer aflatend ontsluitingspro ces. En na het gas melden zich al weer nieuwe bronnen van energie, ja het gebruik van het gevonden gas moet worden bespoedigd, wil het door de nieuwe bronnen van energie niet voortijdig al te zeer aan waarde inboeten. Een wonderlijk ding. deze geschapen wereld. Wel om stil en dankbaar bij te worden. |V"U ONZE collega Hagoort gisteren afscheid heeft genomen uit de actieve dienst van het Christelijk- Nationaal Vakverbond, past ons ook op deze plaats een woord van erken telijkheid en waardering. De heer Hagoort heeft het C.N.V. zeer aan zich verplicht, hij heeft ook de pers aan zich verplicht. Want hij was tussen deze beide een schakel zoals men zich deze maar wensen mag. Zulk een positie in te nemen is niet altijd gemakkelijk de ervaring leert het Van twee kanten dreigen verwijten. De heer Hagoort heeft deze weten te voorkomen. Wie dacht aan christelijk-sociaal, dacht ook aan Hagoort. Wat hij heeft mogen doen, zal men eens temeer beseffen nu hij zijn arbeid heeft neergelegd. Het zal moeilijk zijn hem naar waar de tc vervangen. Men mag het C.N.V. toewensen dat het daarin slaagt. (RITA) ..Mijn vader? Die zit naar die spannende film op de televisie te k\jken."

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 1