Holland-F estivalgebeurtenis in Marekerk te Leiden r Strijkkwartetten van Bêla Bartók VOORJAARSPRIJZEN HEBT U EEN RIJBEWIJS! DAN HEBBEN WIJ VOOR U EEN GOEDE BAAN! BUSCHAUFFEUR L.J.A.-expositie in Leiden-Noord open Grote aanvoer op Leidse veemarkt in de regen 1964 NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 20 JUXT 1964 de ding 'of: :e te j door noet m is i die Agenda voor Leiden en Den Haag Zaterdag: Clubgebouw De Zevensprong, Bem- j hardkade 35, 2 uur: opening tentoonstel- ling cursuswerk L.J.A. door wethouder l Sannes: tentoonstelling geopend zater dagmiddag van 2 tot5 en 's avonds van 7 tot 10 uur, zondag van 2 tot 5 uur. Binnenplein Academiegebouw, Rapen burg 73, 8.30 uur nam.: voorstelling De getemde Feeks, door Leids Univer sitair Toneel-Accoord (Shakespeare). Stationsweg, bus 43. 8.50 uur voorm.: afd. Leiden en omstreken Kon. Ned. Mij. Tuinbouw en Plantkunde, vertrek voor excursie naar duinterreinen Kijf hoek en Bierlap te Wassenaar (aan vang 9.30 uur). Den Haag: Kurzaal (Scheveningen), 815 uur: Concertgebouw-Orkest, medewerking van Elis. Schwarzkopf sopraan en Pierre Fournier cello. Den Haag: Kurhaus-paviljoen (Sche- I veningen), 8 uur: cabaret Lurelei. Maandag Rest Van der Heyden, Breestraat 85 8 uur: jaarvergadering Vereniging tot bevordering van het vreemdelingenver keer te Leiden en Omstreken. De Lakenhal. 8 uur: K. en O.-rond leiding over de tentoonstelling Rondom Shakespeare, door drs. J. N. van Wes- sem en prof dr. A. G. H. Bachrach. Academieplein 8.30 uur: De getemde Feeks. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 u. Ned. Opera, Iphigenea m Tauris. Dinsdag Stadhuis, 7 tot 8 uur; zitting Bouw- fonds Ned. Gemeenten. Sportpark Leidse Hout, 9 tot 6 uur: militaire atletiekwedstrijden. Pieterskerk, 7.45 uur: Holland-Festi val, uitvoering van de Hohe Messe door 'het Toonkunstkoor Leiden met mede werking van leden van het Concertge- gebouworkest, Nelly van der Spek so praan, Aafje Heynis alt, George Maran tenor, David Hollestelle bas en Albert de Klerk orgel. Dirigent Iskar Aribo. Academieplein. 8.30 uur: De getemde Feeks. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: The Bristol Old Vie, King Henry V van Shakespeare. Den Haag (Scheveningen): Kurzaal, 8.15, ui^r: Christa Ludwig, mezzo-so- praan. Den Haag: Zuiderpark, 8 uur; Down Town Jazzband. LEIDEN. Op 26 en 27 juni a.s. zal het befaamde Vegh-strijhkwartet in het kader van het Holland Festival Bartók's zes strijkkwartetten uit voeren in de Leidse Marekerk. Het is niet de eerste maal, dat het Holland Festival een belangrijke manifestatie op het gebied van de hedendaagse muziek te Leiden doet plaats vinden; met name enige concerten van derrie muziek in de Waag herinneren we ons nog met veel genoegen. Of de Marekerk, een anrohiteatonisóh stellig zeer belangwekkend monument, het in akoestisch opzicht tegen de Waag zal kunnen opnemen, moeten we na tuurlijk afwachten. nadert de grenzen van de kamermu ziek, de inspiratie is machtig en over tuigend, nietegenstaande alle ruigheid van klank en botsende ritmen. Een jaar later, in 1929, kwam het volgende kwartet tot stand, waarin Bartók een veel homogenere sfeer heeft gescha- Gebouw Steenschuur 6, 8 uur: Leidse i- vereniging van postzegelverzamelaars, !- ledenvergadering. l' Garenmarkt, 7.30 uur: vertrek K. en O.-excursie naar Deltawerken. ■I Hogewoerd 88, 3 tot 5 uur: receptie t.g.v. gouden jubileum fa. J. H. Maas. Pelikaanstraat 8 uur: straatprediking e uitgaande van de Baptisten Gemeente. 0 Academieplein. 8.30 uur: De getemde n Feeks. l" Gebouw LO.I., Oosterkerkstraat 11, ..i 8 uur: voorlichting van de gemeente aan e de bewoners over saneringsplan Hcrcn- gracht-Zijlsingel. :t Kantine Clos en Leembruggen (bij hoek Korte Mare), 8 uur: simultaanseance Leidse Schaakbond met drie van de sterkste spelers ter wereld. Den Haag: Goede Vrijdag-kerk, Be- Izuidenhoutseweg 361, 8.15 uur: orgel concert Cor Edskes. r Den Haag: Zuiderpark, 2 uur: toneel- groep Spelenderwijs met Telefietsie. Donderdag Aula ulo-school Diepenbrocklaan, 8 uur: jaarvergadering Geref. Schoolver eniging. - Academieplein. 8.30 uur: De getemde -I Feeks. Gebouw LO.I., Oosterkerkstraat 11, 8 uur: voorlichting van de gemeente aan de bewoners over saneringsplan Heren- gracht-Zijlsingel. Den Ilaag: Kon. Schouwburg. 8.15 1 uur: The Bristol Old Vic met Love's Labour's Lost Den Haag: (Scheveningen): Kurzaal. 815 uur: Harmoniekorps Apollo, Fan fare St. Caecillia, Chr. muziekvereni ging en Harmonie Concordia. Den Ilaag: Lutherse kerk. Luth. Burgwal 9, 8 uur: orgelconcert Feike Asma. Vrijdag Burgerzaal stadhuis. 3.30 uur: her denkingsbijeenkomst t.g.v. 50-jarig be staan buitengewoon lager onderwijs in 'Leiden, waarna receptie. Zaal Koningskerk (hoek Koningstraat 'Willem de Zwijgerlaan), 7.30 uur: ruil- avond voor verzamelaars. Marekerk, 8.15 uur: Holland-Festival Vegh-strijkkwartet uitvoering van de strijkkwartetten van Bela Bartok. Academieplein 8.30 uur: De getemde Feeks. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Wiener Burgtheater. Den Haag (Scheveningen): Kurzaal. 8.15 uur: Amadeus-Quartet. Zaterdag Stationsplein, 1.40 uur: afd. Leiden Kon. Ned. Natuurhist Vereniging, trek met bus 41 voor excursie na; Pan van Persijn te Katwijk aan Rijn. Marekerk, 8.15 uur: Holland-Festival, Vegh-strijkkwartet, uitvoering va strijkkwartetten van Bela Bartok. Academieplein 8.30 uur: Feeks. Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 uur: Wiener Burgtheater. Den Haag (Scheveningen): Kurzaal. 8.15 uur: Residentie-Orkest. Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Rcijst, Steenstraat 35. telefoon Intussen nemen Bartók's werken en ir het bijzonder zijn kwartetten, zulk eer centrale palats in de muzikale ontwik keling van de eerste helft van deze eeuw 'at we er graag even bij willen stil staan. Het gaat hier immers om muzikaal evenement, dat de liefhebbers kamermuziek zich niet mogen laten ontgaan, en misschien kunnen we enkele twijfelaar ertoe brengen de hem geboden kans dankbaar aan te grijpen. Bartók's kwartetten stellen technisch zulke enorm hoge eisen, dat ze alleen binnen het bereik liggen van een tuozen-ensemble; aan die omschrijving voldoet het Vegh-kwartet zonder enige twijfel. Wat Bartók namelijk met behulp vier strijkers aan klank-schakerin- en uitdrukkingscontrasten wet bereiken, is ongelofelijk. Deze klankrijk dom is één van de drie belangrijke eigen-schappen van deze zes kwartetten. Van allle nuanceringen van streektech- niek wordt gebruik gemaakt de dyna miek is uiterst gevarieerd in de lang zame delen en elders worden de sordini heel treffende effecten aangewend; vooral in de nummers 4 en 5 ontwik kelt de componist een. wellicht op Ravel geïnspireerde pizzicato-techniek, d.i het tokkelen i.p.v. strijken, banjo-effecten, doch ook harpachtige effecten vindt de scherzi. Door de snaar van onderaf n te trekken verkrijgt men een merk waardige. orkestrale klank door het kaatsen van de snaar tegen de toets van het instrument. In no. 3 oa, laat Bartók de violen „sul ponticelilo". d.i. vlak bij de kam. spelen hetgeen een glasachtig effect oplevert; in de langzame delen, zoals in no 3, het centrale deel van no. het adagio molto van no. 5. berei ken deze en dergelijke technieken een hoogtepunt en geven aan deze prachtige onderdelen het karakter van ..nachtstuk ken" vol vreemde en exotische huive ring. Bartók heeft eens gezegd dat zijn leer meesters zyn geweest: Bach voor de meerstemmige schrijfwijze: Beethoven voor de dramatische totaal-structuur van zijn latere kwartetten, en Debussy als onvolprezen meester van het coloriet. Vooral in de 'kwartetten vindt men deze drie invloeden gemakkelijk terug. Bene- vens een kwartet-ontwerp uit 1899 Bartók was toen nauwelijks 18 jaar oud en een onvoltooid gebleven schets van december 1944. enkele maanden vóór 's meesters dood, heeft hij in alle perio den van zijn werk het kwartet beoefend: het eerste dateert uit 1908 en draagt nog de sporen van zijn neoromantische voor beelden; een zekere verwantschap met Schoenbergs sextet „Verklarte Nacht" met zyn smachtende, sensuele chromatiek en nog duidelijk aanvoelbaar tonaal cen trum, bespeurt men gemakkelijk in dit werk dat overigens van grote schoon heid is. Het tweede uit de jaren 1915-17 begint in de klanksfeer van de late Debussy, laat echter al spoedig' duidelijke Hon gaarse folkloremotievcn horen en ont wikkelt zich in een bijzonder stuwende ritmiek, zo kenmerkend voor de mid denperiode van Bartók's oeuvre Het elegische langzame laatste deel lijkt al de finale van het laatste kwar tet te anticiperen. Van groot belang in de geschiedenis van de nieuwe muziek is het derde kwartet uit 1928; het felle expressionisme .van dit. als één geheel geschreven, motivisch zeer hecht verwe ven werk toont ons de componist op het meest radicale moment van zijn evolutie. De contrasten zijn fel, de klank be- OUDE HERENGRACHT 19 - LEIDEN TEL, 20587 20136, apotheek Van Breest Smallen- burg te Leiderdorp en apotheek Voor schoten. De Oegstgeester apotheek is zondag gesloten van 8 tot 24 uur. Filmt: Camera (230, 7 en 9.15 uur): Er helpt geen lieve vader aan (14 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Wrekend# kogels (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): De Chris- tine-Keeler-story (18 jaar). Rex (2.30, 7 en 9.15 uur): Gunfight at Commanche Greek (14 jaar); van maan- dog af: Al Capone (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Billy Bud (14 jaar). Trianon (2 en 8 uur): Irma la Douche (18 jaar). Tentoonstellingen De Lakenhal: Shakespeare hoe en waar, tot 29 juni Dc Lakenhal: tentoonstelling Vijftig best-verzorgde boeker» uit 1962. tot 13 juli. De Ruif, Janvossensteeg. recent werk van Harry Kamoen (tot en met 3 juli». De Taveerne (Tastevin), Beestenmarkt 14: tentoonstelling van schilderijen van Cor Kanbier (dagelijks van half 5 tot 12 uur, behalve 's zondags). Tot hall juli. In het middelste van de vijf delen, zeer langzaam, vindt men alle thema's der overige delen in de meest volledige vorm terug. Het wordt geflankeerd door twee virtuoze scherzi waarvan het laat ste geheel pizzicato die beide met elkaar corresponderen ook in thematiek. De hoekdelen ten slotte zijn eveneens eikaars pendanten het eerste deel wat statiger en nadrukkelijker dan de zeer fugatische finale. De toon is in no. 4 wat milder gewor den; dit geldt ook voor no 5, in één maand geschreven, in 1934. Ook hier een boogvorm schema ABC Al BI), een beginsel dat ook in de vroegere kwar tetten duidelijk naar voren treedt, en ook in 5 delen. Het centrale deel, het derde dus, is hier een scherzo alia bul- garese, waarin het zgn Bulgaarse ritme, d.i. hinkend a-symmetrische maatver deling. de overheersende betekenis uit maakt De beide flankerende langzame delen zijn echte ..nachtstukken", en de hoekde len. zeer groots van opzet, gebruiken dezelfde motieven of varianten daarvan. Bartók komt hier al in de buurt van zijn laatste stijlperiode, een van mildere klank duidelijkere vorm en contempla tieve inhoud. Duidelijk treedt dit aar de dag in no. 6, uit 1939 In de vier delen van dit elegische kwartet wordt een hoofdthema achter eenvolgens in deel I eenstemmig door de Ln deel II tweestemmig, in deel III driestemmig en in de finale vierstemmig voren gebracht. Dit kwartet laatste dat Bartók in Hongarije schreef, voordat hij vrijwillig, uit afkeer voor de dreigende dictatuur en van de zeer pro- se Hongaarse regering, naar de V.S. emigreerde De diepe smart die hij bij dit afscheid oor altijd moet hebben gevoeld, be luistert men in dit kwartet, in de wrang heid van de mars van het tweede deel. ooral in het wegstervende, gekwelde slotdeel. Niet iedereen zal. zeker bij eer eerste kennismaking, in staat zijn de bij zonder boeiende vormopbouw van deze s kwartetten te beleven. Men zal echter wel onder de indruk komen van het derde hoofdaspect deze muziek: de groote uitdruk kingskracht. De spanning tussen orde wanorde, het streven in een chao tische wereld iets zinvols te maken tegen alle ontbindende machten in, geven aan deze muziek 'n merkwaar dig pathos, dat lang niet in alle heden daagse muziek aanwezig is. Dezelfde spanning treffen we bij Bar tók aan tussen atonaliteit en tonale, con centratie rond wiseslende centra. Me tooncentrum bedoelen we een toon. of akkoord, die (dat) in de compositie 'een zeer bijzondere, centrale roL speelt. Het opzettelijk vermijden van elk tooncen trum heet atonaliteit. In de laatste wer ken, in de V.S. geschreven, het derde pianoconcert, het concert voor orkest bijv. heeft de componist, die tot de „grote vier" van deze eeuw behoort met Stra- winsky. Schoenberg en Hindemith. de terugkeer tot een zij het ook moderne vorm van tonaliteit nog duidelijker uit gedrukt. Kort voor hij in september 1945 in tamelijk benarde omstandigheden te New York overleed, zei hij tot zijn dokter: ..The trouble is that I have to go with so much still to say". Wat hij echter wél heeft kunnen zeggen bete kent voor ons nog altijd een belangrijke boodschap Dr J. van der Veen In het werk van een zit veel meer dan U denkt Het bezit van een gewoon rijbewijs B-E is voldoende: voor de opleiding zorgen wij. Kom er eens over praten op onze KENNISMAKINGSAVOND AANSTAANDE DINSDAG 23 JUNI VAN HALF ACHT TOT NEGEN UUR U bent van harte welkom in ons Halteftantoor, Stationsplein, Leiden NOORD-ZUID-HOLLANDSE VERVOER MAATSCHAPPIJ n.v. KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF. KIES DE N.Z.H. LEIDEN Het was een moeilijke marktdag, de zware regenval maakte het werk de handel op de markt bijna onmogelijk. De aanvoeren waren sterk verlaat, met iet alle moeilijkheden daaraan verbonden. Aanvoerders en handelaren waren tot op dc huid doorweekt, het water stond hun in de klompen en meer dan ooit is erdekte marktplaats nodig gebleken. De aanvoer was in alle sectoren ruimer vorige weck. vooral waren er veel schapen. Het is door de weersomstandigheden ditmaal buitengewoon moeilijk een goed overzicht te geven: vele zaken werden de café's afgedaan. lammeren matig, weidelammeren en texelselammeren kalm. Notering vette schapen 95/120/135; zuiglammeren 105/ 120/132,50; weidelammeren 95/130 De verwachting dat de weidelammeren goed koper zouden worden, is deze week niet bewaarheid, alhoewel de handel gisteren erg werd bemoeilijkt. Varkens: de slachtvarkens waren deze week iets vaster in prijs. De ooi-zaak het feit dat Frankrijk even meer afnam en het aanbod in het westen krap is. De magere varkens- en biggenmarkt was gis teren goed, met een wat stille handel. Notering: zeugen 400/500; lichte varkens 95/115; biggen 60/70/75. De vooruitzichten zijn niet ongunstig, door de vakantie neemt de vraag naar fijn vlees toe en Frankrijk neemt veel varkens at Kaas: aanvoer 12 Goudse partijen, zes Leidse partijen, handel kalm Notering; Goudse tot 2,94; Leidse tot 2,90'. Het wil ons echter voorkomen dat het prysverloop over het algemeen niet la- .vas dan de vorige week, slachtvee zelfs redelijk. Rundvee: de aanvoer van zowel ver- bruiks- als slachtvee was groter. De han- in melkkoeien rustig; bij de vare koeien was het kalm Notering: melk koeien 950/1450; vare koeien 800/1050/ 1350. Slachtvee: Door het warme weer van de laatste weken en tengevolge van de grote aandacht in de pers en voor de t.v., het verbruik van rundvlees niet toege- imen. De vraag op de markten is dus et groot; toch werd gisteren alles (zij het langzaam door de regen) wel ver kocht, niet tegen veel lagere prijzen dan de vorige week. De officiële notering lag fractie lager, nl. van 3,40/4,15/4,55 per kg gesL gew. Hetzelfde beeld gaf de af deling vette kalveren; grotere aanvoer een matige handel en iets lager in prijs. Notering: vette kalveren 2.40/2,80/ 3,20 lev per kg. gew. Nuchtere kalveren 1,15/1,55. Wolvee een goede aanvoer, handel vet- schapen en overhouders matig, zuig- LEIDENZondagmiddag oi wordt in het Rijksmuseum kunde de film „Indianen vai gedraaid met toelichting v; drie LEIDEN, Het is een verfris sende belevenis kennis te meuken met de nestor der Leidse wande laars, de heer C. W. Oostveen (76), die ook ambtenaar der burgerlijke stand is en als zodanig in de af gelopen tien jaar al zo'n slordige driehonderd huwelijken heeft vol trokken. Ik noem dait wandelen en trouwen met opzet in één adem want de heer Oostveen zelf is van oordeel, dat die twee grootheden voor hem wel wat met elkaar te maken hébben. „Trouwen vind ik blijmoedig iverk", motiveerde de vitale lam- ge-afstandswandelaar, cbie zelf klein van stuk is. „Je blijft zowel door het wandelen aUs door het voltrekken van huwelijken fris en je blijft in de running". Alsof dat moest worden beves tigd, rinkelde de telefoon in de gang van huize Oostveen aan de Rijn- en Schiekade (nr 121) en dat gebeurde tijdens ons gesprek nog vele keren. Zoiets valt op bij een 76-jarige. Uit -de voorkamer hoorde ïk re gelmatig het zachte gekuch van mevrouw Oostveen, die de laatste tijd helaas nogal ziek is. MET moeite had ik de oud procuratiehouder v. d. lncas- sobahk (later Amsterdamsch e Bank) aan de praat gekregen. „De Katwijk en Noordwijk bijvoor- De nestor der Leidse wandelaars, de 76-jarige heer C. W. Oostveen (die als ambtenaar der burgerlijke stand nog steeds regelmatig hu welijken voltrekt) denkt er nog niet over zijn wandelspullen aan de kapstok te hangen. Vrijwel iedere zaterdag loopt hij nog wel ergens in ons land een afstandsmars mee en zijn er nog vele kilometers, die hij louter voor zijn genoegen loopt. Het houdt hot oud-worden tegen, is zijn mening. allemaal om de kilometers gaan. maar om het plezier. 4LS jongen wandelden we veel. Van Leiden naar Den Haag, zullen denken, dat ik naar beeld. Dat deden in die tijd wel kilometer of 20. een opvouwbaar wagentjeDan wandelden we bijvoorbeeld over Zoeterwoude en Stompwijk naar ie Kniplaanin Voorschoten en zo dorètig. Bier 'drinken weer op Leiden donateurskaarten op tafel en het medailjekastje, dat veel te klein is geworden, ging open. „Ik ben lid van de wandelkring Leiden en omstreken (Kon. Ned. Bond van Lichamelijke Opvoe ding) en van de Zuid-Hollandse Wandelsport Bond, maar als regel wandel ik altijd individueel. Dat vindt ik prettiger. Het dierbaarst is mij de Hoge Veluwe. Dan lo geer ilk altijd in pension Sylvatica, vlaik bij de ingang. Weet u, dat je in een vochtige atmosfeer, bijvoorbeeld in de buurt van een water, zwaarder loopt? Nu heb ik zelf wel een bij zonder lichte loop. Ik wip als 't ware over de grond en hou altijd hetzelfde tempo aan. Maar is toch net of ik op de Hoge Veluwe altijd nog wat veerkrachtiger loop. Een bijzonder soort wandel schoen hcu ik er niet op na. Als regel wandel ik op schoenen, die in het dagelijks gebruik behoorlijk zijn gedragen. Een beetje dikke sokken en de voeten wat poede ren. Verder loop ik er luchtig bij. Last van blaren heb ik nooit ge had. Alleen ivordt ik altijd ontzet- u toe ben gegaan in plaats van mensen maar bij de één Toen je de georganiseerde af- ken doe ik natuurlijk met tijdens het wandelen. Dat zou zwaar lo pen worden! Omdat ik tegenwoor- u naar mij," was zijn vrees. „Het blijft er meer hangen dan bij de standsmarsen kreeg, ging ik die mees4al de oudste deelnemer wandelen zit mij nu eenmaal van ander. Wijlen L. Verkoren, de ook meelopen en dat doe ik nog ben, krijg ik vaak een eremedailje. kindsbeen af in het bloed vroegere directeur van Harteveld soohlijk beschouw ïk het niet als en wijlen Joop Jansen waren mijn steeds, bijna iedere zaterdag. jn oktober Eerst kies ik dan op m'n gemak 1044 ben ik een prestatie, maar als een voor- wandélvrienden. Maar die zijn mij uit welke wandeling ïk zal recht. Maar als dit gesprek kan voorgegaan, bijdragen tot propaganda voor de Uit zulke kiemen zijn late de hongerwinter twee dagen naar Bilthoven gewandeld om mijn want er is keus genoeg tegen- dochter op te halen. Nu denk ik woordig. De^ Vierdaagseheb ik rvog we\ eeris aan een veei grotere gezonde wandelsport, wil ilk u wel eigenlijk ongemerkt de wandel- nooit meegelopen. Dat komt, irt prestatie. Maar daar moet u niet 'wat vertellen." sportverenigingen gegroeid. Oji mijn tijd had je maar veertien da- over schrijven. Dat is een droom. En toen met stemverheffing: tweede Pinksterdag had je hier gen vakantie en die besteedde ik meneer. Mocht die ooit werkel'4' „Sommigen zeggen wel eens tegen altijd het bekende dauwtrappen. aan mijn gezin. We hebben drie heid worden, dan hoort u nog LEIDEN Vanmiddag opende wethouder S. Sannes in het clubhuis „De zevensprong" aan de Bernhard- kade in Leiden-Noord een exposiïti e. die een indruk geeft van het veel zijdige cursuswerk der Leidse Jeugd- actie. Aandacht wordt geschonken aan: handenarbeid, het maken van kunst- en siervoorwerpen van me taal, pottenbakken, fotografie, kam peren en mogelijkheden van de band recorder. Tot 5 uur kan men van middag op de expositie terecht. Van avond is zij geopend van 7 tot 10 uur en morgenmiddag van 2 tot 5 uur. Op de foto: kamperen in beeld ge bracht. Fobo N. van der Horst (Ingezonden mededeling) ELAM-FORD pubiikatie nr. 5 TAUNUS-MOTOR VAN RECORD-AUTO NOG BIJNA GAAF In november '63 zagen we de Ford Tau- nus 12M met V4-motor tijdens een fan tastische record-jacht op bet circuit van Miramas 145 nieuwe wereldrecords vér- beteren en vestigen. Na een marathon- tocht van 358(000 km (afstand aarde— maan) bleek hij nog over een bijna on geschonden motorisch hart te beschikken. Sommige onderdelen kunnen nog zelfs als nieuw worden beschouwd. Het ben zineverbruik was slechts weinig meer dan dat van een normale serieauto. Daaren tegen was de topsnelheid (128.7 km/u) duidelijk gestegen boven de fabrieksop- gave. Na de record-rit bleek dat het olie- verbruik nimmer boven de Ya 1./1000 km is uitgekomen. Het zou interessant zijn deze Taunus 12M na deze gigantische tocht eens aan een volledige road-test te onderwerpen De principiële toezeg ging daarvoor kregen we reeds. des dochters, van wie er .e: Joh, weet wat je doet en wees Dan gingen we voorzichtig. Maar je moet nooit in de huid van een ander kruipen Wandelen is gezond. Je ziet veel dag. M'n vrouw moet momenteel vakanties veel wandelen, op de als je voortdurend maar goed naar het bed houden, maar vijf jaar Hoge Veluwe bijvoorbeeld. Voor links en rechts kijkt, 't Moet niet lang héb ik haar rondgereden in hun jeugd is het wel prettig ge- Boortoren op Leidse fabrieksterrein LEIDEN Gistermiddag is op het fabrieksterrein van machinefabriek Den Holder N.V. aan de Rooseveltstraat een boortoren opgericht. Het betreft hier de eindcontrole en beproeving van een in Amerika aangekochte standaardboorin stallatie, die gedurende zes maanden in A-e samenwerking tussen de technici de Nederlandse Aardolie Maatschap en machinefabriek Den Holder werd aangepast aan de specifieke eisen, die het Groningse aardgasveld stelt.Het geheel heeft een hoogte van bijna 50 m. GEMEENTE LEIDEN Officiële pubiikatie VoorgevelrooilUnen, bouwverboden cn kom voorschriften voor gronden tussen Herengracht, Zuidsingcl, Zijlsingel cn Nieuwe R(jn. LDEN De burgemeester van Leiden maakt bekend, dat van 23 juni tot en met 22 juli ter gemeentesecretarie (Stad huis, kamer 111) voor een ieder ter inza ge zullen liggen: a. ontwerp-raadsbeslui- ten tot vaststelling van voorgevelrooilij - nen en bouwverboden; b. ontwerp-voor- schriften als bedoel in artikel 43 der Wo ningwet voor percelen, gelegen tussen de Herengracht. Zuilsingel. Zijlsingel en Nieuwe Rijn. Eventuele aan dc gemeenteraad te rich ten bezwoarschriften kunnen worden in gediend: voor wat betreft de onder a ge noemde rooilijn en bouwverboden gedu rende de vorengenoemde termijn; voor wat betreft de onder b bedoelde voor schriften van 23 juni tot cn met 20 juli Leiden. 20 juni 1964 De burgemeester. F. H. VAN KINSCHOT morgens op uit. Nu wandel ïk nog Australië woont - zij is getrouwd, zonder moeite 30, 35 kilometer per Met ons vijven gingen we in onze (Advertentie) Zoekt u een woning Zie dan onze advertentie „EN TECHNISCHE LOOPBAAN- IN DE STAALINDUSTRIE- OP pagina 12 N.K.F. - AlBLASSERDAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 3