Eerste Mohammedaan die aan VU promoveert lauid: Een kanttekening Vakcentrales willen betere bezitsspreiding Wisseling van voorzitter bij N.K.V. Een ivoord voor vandaag Aantal VlJ-studenten in vier jaar duizend hoger .Tussen schoolpoort en huisdeur HET GEHEIM ZATERDAG 20JÜNI1964 N DE RENTE GAAT NAAR BOVEN ^AN de lopende band worden de laatste maanden emissies van aandelen en obligaties bekendgemaakt. Overheid, bedrijfsleven, instellingen, zij alle hebben geld nodig. De scherpzinnige opmerker zal alleen vastgesteld hebben, dat de vraag om geld groter wordt, dat er steeds meer geldvragers aan de I deur kloppen. En dat tegelijkertijd de rente oploopt. Inderdaad is dit zo. Die grotere vraag en die hogere rente zijn niet toevallig. I Zij houden zelfs nauw verband met het tekort op de betalingsbalans, welk tekort een paar weken geleden wereldkundig werd gemaakt. Over het eerste kwartaal van dit jaar was het tekort op de lopende rekening van de beta- lingsbalans ƒ300 miljoen. Het is niet voor het eerst dat wij een verband tussen een tekort op de beta-1 lingsbalans en een stijgende rente zien. In 1950/1951 was dat het geval, waar-1 door de rente tot SVi aantrok. En in 1956/1957 deed zich dit verband voor. Toen steeg de rente tot 414%. En dit jaar beweegt de rente tot nu toe j althans zich boven de 5 De rente pleegt te gaan stijgen als de vraag naar kapitaal groter is dan het aanbod. Tijdens de periode dat de betalingsbalans een tekort oplevert blijkt die stijging nu automatisch te verlopen. Om een beeld van dit proces te krijgen moeten wij eerst het nationale in komen nemen, het totaal aan inkomens die in eigen land op enigerlei wijze worden gevormd. Daar trekken wij vervolgens de totale consumptie van ge zinnen en overheid van af. Dan houden wij de besparingen over, die de bron voor de investeringen vormen. Zijn de besparingen broter dan de investeringen, dan kunnen wij van een nationaal besparingsoverscbot spreken. Dit is gelijk aan het overschot op de betalingsbalans. Is er daartentegen een tekort op de betalingsbalans, dan betekent dit, dat de investeringen groter dan de besparingen waren, dat er derhalve een nationaal besparingstekort was. Of om het in geldbedragen te illustreren: In 1963 waren de besparingen 13,75 miljard en de investeringen 13,27 miljard, waardoor er een nationaal besparingsoverschot resp. saldo op de betalingsbalans was van 480 miljoen. Voor 1964 worden de besparingen door het Centraal Planbureau op ƒ14,94 miljard geraamd en de investeringen op 15,96 miljard, waardoor er een nationaal besparingstekort resp. een tekort op de betalingsbalans van ƒ1,02 miljard zal optreden. Nu kunnen wij wel vaststellen dat er een nauw verband bestaat tussen het saldo op de betalingsbalans enerzijds en de vraag naar kapitaal (investerin gen) alsmede het aanbod van kapitaal (besparingen) anderzijds. Maar dit is nog niet voldoende om de stijging van de rente te verklaren. Er stromen namelijk ook nog kapitalen naar het buitenland en er komen kapitalen naar ons land toe. Voorts is het van groot belang, of In eigen land door de banken en dergelijke lichamen geld wordt geschapen. En om dan nog volledig te zijn, naarmate het nationale inkomen groter wordt, zal de behoefte aan extra geldmiddelen ook toenemen. Met elkaar is dat een nogal Ingewikkelde materie, waarover wij ons het hoofd maar niet zullen breken. Wij willen alleen vaststellen dat de oveheid sedert een half jaar krachtige pogingen doet om de geldschepping door de banken binnen de toegelaten perken te houden. Banken die hierbij over de schreef gaan, moeten boete doen in de vorm van een renteloos strafdeposito bij De Nederlandsche Bank. Het aanbod van kapitaal komt in de eerste plaats van de bedrijven, maar gemeenlijk houden zij dit in eigen bedrijf voor vernieuwing en uitbreiding. Aanbod en vraag blijven dus in een hand. Het aanbod komt ook van de pen sioenfondsen en levensverzekeringsmaatschappijen. Gezien de groei van deze instellingen, stijgt het aanbod uit deze hoek nog regelmatig. En in de derde plaats komt het aanbod van de spaarbanken en de particu lieren. Het blijkt nu dat de besparingen via de traditionele spaarbanken niet zo groot zijn als vorig jaar. Wel zijn de inkomens gestegen maar de con sumptie liep ook op. Vermoedelijk hebben tal van spaarders een deel van hun besparingen benut om duurzame consumptieartikelen te kopen die zij nu of in de toekomst gaarne willen hebben. Zij hebben hun aankopen ver vroegd omdat zij voor verdere prijsstijging beducht zijn. De investeringen blijven echter groot. Het Centraal Planbureau neemt zelfs aan dat de stijging dit jaar groter zal zijn dan vorig jaar. Daar de bedrijven minder gemakkelijk over geldmiddelen kunnen beschikken, door de kostenstijging daalt de winst terwijl bovendien de banken onder de krediet beperking gebukt gaan zullen zij eerder een beroep op de buitenwereld moeten doen. Dat zien wij dan ook volop gebeuren. Tal van bedrijven kondigen een aan delen- of obligatie-emissie aan. Maar ook overheid en instellingen zitten op dit terrein niet stil. De obligatierente weerspiegelt de ontwikkeling. Voor obligaties van rijk en gemeenten ligt de obligatierente op en iets boven de 5 In mei heeft de Bank voor Nederlandsche Gemeenten geprobeerd het rendement iets lager te stellen, zij het nog boven de 5 dan in februari maar een succes is dat bepaald niet geworden. Andere instellingen moeten met een iets hogere rente de geldbezitters aan trekken. Deze week werd bekend dat de Friesch-Groningsche Hypotheekbank pandbrieven met een rente van SH afgeeft, dat de Nederlandsche Grond- briefbank grondbrieven met 5M rente afgeeft en dat het bejaardentehuist St. Bernardus obligaties uitgeeft met een rente van 5!£ Natuurlijk komt: In deze rente ook het vertrouwen in de geldvrager tot uiting, maar dat doet niets af aan het feit dat de rente thans stevig aan de 5 verankerd ligt. I Het zou ons zelfs niet verbazen als zij geleidelijk aan nog iets zou optrekken. Jordcuiiër werkte in recordtijd Stellingen zijn ondingen te i hoogleraar de V.U. De laatste wilde hem graag hebben, maar liet toch niet na hem op de grondslag van de universiteit te wij zen. ..Geen enkel bezwaar", schreef de Jordaniër terug. ,,Het gaat me om een iaing van m'n studie". - begeleiding is er ge weest. De heer Hashem, die anderhalf lang tien uur per dag heeft ge en gezwoegd, en z'n proefschrift Seen keer in het Arabisch heeft spreekt er met grote waarde ring ,Jazeker, ik ben de eerste mo hammedaan. die aan de Vrije Universiteit zal promoveren. Voor (Van onze speciale verslaggever) mij is het totaal geen probleem geweest, voor de curatoren en dies in. Den Haag, prof. professoren trouwens ook niet. Sinds een jaar of acht is het ook voor niet-protestanten mogelijk een studie daar te beginnen, of te voltooien." Het is Hisham Rif at Hashem, die dit tegen ons zegt, terwijl hij. pro gressief mohammedaan die hij is, aan een gias wijn nipt. Op 3 juli a.s. zal deze 35-jarige Jordaniër in het Amsterdamse Woestduincentrum een proefschrift verdedigen, dat hem tot doctor in de rechtsgeleerd heid moet maken. Promotor prof. mr. W. F. de Gaay Fortman En de specialisatie is arbeidsrecht. „Arab Contract of Employment Conflict and Concord", ts de titel van de bijna driehonderd pagina's tellende studie, die in minder dan anderhalf jaar tijds werd gewrocht, en die tot nieuwe inzichten en me thoden in de verhouding werkgever werknemer in de Arabische landen zal moeten bijdragen. Waarom Nederland? Waarom de V.U.? Waarom „Om verschillende redenen", klaart de Engels sprekende promoven dus. die in Groot-Britannië rechten heeft gestudeerd. ,,Ik moest een verge lijkende studie maken van het Anglo- Saksische en het Romeinse recht en hun invloed op de Arabische wereld. Nederland, dat het Romeinse recht kent. staat er internationaal v kend, dat het arbeidsconflicten sfeer van verzoening oplost, wat op zichzelf een belangrijk juridisch aspect is. Bovendien is het ee ge landen ter wereld, P I doctoraal niveau, in het Frans, Duits, of Engels kan studeren. Niet onbelang rijk is verder dat ik. in de vorm van een beurs, een prachtige aanmoediging van Den Haag gekregen heb". De keuze van universiteit is eigen lijk toevallig geweest. In Soedan, waar de heer Hashem als rechter en later als juridisch adviseur van de regering werkte voordien had hij een arbeids- kring in Saoedi-Arabië en in Jordanië KchmeikkI MEENT 116 - ROTTERDAM Ds. A. Bandstra gepromoveerd Ds. A. Bandstra uit de Ver. Staten, die op het ogenblik met studieverlof In ons land is, Is gisteren b(j prof. dr. R. Schippers aan de Vrije Univer siteit gepromoveerd tot doctor in del godgeleerdheid. Zijn proefschrift gafl hij de titel: „The Law and the Ele ments of the World". De betekenis van „elementen van de wereld" in Gal. 4:3. 9 en Col. 2:8. 20 is vee) betwist. De meest gangbare terpretatie is „wereldgeesten", genover deze uitleg poogt ds. Bandstra tonen dat de uitdrukking zowel Instelling van sociale fondsen voor belegging TNE gelijkberechting van de ar- - I beider ten opzichte van het ka- ïs: ..de fundamentele krachten, i e in- n;* herent ,«n de wereld zijn". De „spe- motl "°rd'" "k'nd "ll ki'n cifieke" betekenis in de brieven van [onder meer bereikt worden door de Paulus is: de Wet en het Vlees zoalsJ mede-eigendom van de produktie- zij op elkaar inwerken in het menselijk bestaan, vóór Christus zowel als buiten Christus om". Deze interpretatie van ..elementen van de wereld" gaf aanlei ding tot een onderzoek naar wat Paulus onder de wet verstaat. In deze disser tatie betoogt de predikant dat Paulus de geldigheid van de wet altijd be grenst. bezien vanuit zijn door God be paalde functie in de heilsgeschiedenis. Daar Gods wet ten leven moest lei den is de heilshistorische betekenis v de wet in de oude bedeling door Pau' erkend en vindt, getransformeerd door Christus en zijn Geest, zijn voortzet ting, in de nieuwe bedeling. Daar de Wet functioneert ln hang met het Vlees, wordt de Wet door Paulus beschouwd als een ambivalen te kracht. Enerzijds is de Wet het le- zijds wordt de wet de kracht en he' instrument van de zonde en de demo nische kracht en het instrument de zonde en de demonische machten. In deze ambivalente functie van de Wet re kent de apostel de Wet onder de ..ele menten van de wereld". Als zodanig is de Wet ook door Christus vervuld, teniet gedaan en beëindigd. Na ds Bandstra is nog een predikanl aan de VU gepromoveerd. Ds. C. G Kromminga. die evenals ds. Bandstra verbonden is aan het Theological Semi nary in Grand Rapids, verdedigde een proefschrift, dat de mogeliikheden onder zoekt. die christenen hebben om het Evangelie te brengen aan de mensen die in hun naaste omgeving wonen Prof dr. J. van den Berg was zijn promotor. Hisham Rif at Hashem, die bin nenkort aan de Vrije Universi teit promoveert. Een kritische Instelling is de kleine, ketting-rokende Jordaniër trouwens zelf ook niet vreemd. Omdat er in de Arabische wereld wel eena verschil inzicht bestaat tussen overgenomen termen uit het Anglo-Saksische en het Romeinse recht, hoopt hij voor de „Li ga-landen" een standaardwerk te heb ben geschreven. Naar zijn mening zijn de meer dan honderd aanbevelingen, welke de Arabische Liga in 1954 op bet gebied van het arbeidsrecht opstelde, ;rotendeels onvoldoende gefundeerd. Na- Jere studies zouden dringend gewenst zijn. Sprekend over de zestien stellingen, _.e aan z'n proefschrift zijn toegevoegd, zegt de heer Hashem onomwonden dat deze ondingen zijn. Noch in Frankrijk, noch in Engeland, of in de Verenigde Staten, vraagt men er naar: in Ne derland echter wel, omdat ze blijk moe ten geven van het algemene ontwikke lingspeil, waarop de promovendus bevindt. Verlies ,.Een groot deel van de studietijd", aldus de Jordaniër, „gaat aan het zich voorbereiden op deze stellingen verlo ren. Een groot deel van de promotie- tijd trouwens ook, want tijdens de eigenlijke plechtigheid komt de hoofd studie er vaak bekaaid af." gelse taal zowel logisch als tijdbe sparend is. Als voorbeelden haalt de promovendus aan labour' (Eng.) en „labor" (Am.), zomede centre(Eng.) en „center" (Am.). Naar Genève Na zijn promotie zal de nieuwe doc tor nog een paar weken in Nederland blijven, dat hij door zijn netheid, zijn schoonheid en de vriendelijkheid van zijn bewoners heeft leren waarderen. Maar dan zal hij toch afscheid moe ten nemen van de vijftien andere Jor- daniërs, die hier studeren, en van de vijfentachtig leden tellende. Arabische studentenkring. Zijn toekomst? „Eerst een paar weken van m'n twee kinderen genieten, die ik in achttien maanden niet heb gezien. Het zelfde geldt voor m'n vrouw, hoewel die veel _ater naar Nederland gekomen is. In Nabloes of Samaria, waar ik vandaan kom, kan iik zo in een advocatenprak tijk stappen. Ook in Koeweit heb ik verschillende mogelijkheden. Maar mis schien kom ik wel in Genève terecht, als Jordaans afgevaardigde bij de In ternational Labour Organization. (Van onze soc.-econ. redactie) Volgende week heeft bij het Ned. Kath. Vakverbond, de r.k. werkne mersvakcentrale, een voorzitterswis seling plaats. De heer J. A. Middel huis, die veertien jaar voorzitter is geweest, zal wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd aftreden. Maandag neemt de heer Middelhuis afscheid in een verbonds- raadsvergadering, waarin 's mid dags tijdens een speciale zitting ook minister Veldkamp en kardinaal Al trink aanwezig zullen zijnr Behalve door deze twee gasten zal ook het woord worden gevoerd door de vice- voorzitter van het overlegorgaan van de drie vakcentralen, de heer J. van Eibergen, voorzitter van het C.N.V. Na afloop volgt een receptie. De verkiezing van de nieuwe voorzit ter heeft plaats in de ochtendvergade ring. Als opvolger is voorgedragen de heer P. J. J. Mertens. thans tweede voorzitter van het N.K.V. De heer Mer tens was tot nog toe speciaal belast met de sector sociale verzekering. De nieu we voorzitter, die 48 jaar oud is. werd geboren in Heerlen. Op veertienjarige leeftijd werd hij leerling-letterzetter en drukker. Reeds op 23-jarige leeftijd viel hem een bezoldigde functie te beurt in het vakbewegingsjeugdwerk in Brabant en van 1945 tot 1953 was hij voorzitter van de Bredase diocesane bond K.A.B., later N.K.V. De heer Middelhuis is een Twente naar. opgegroeid in de textielindustrie. Na de oorlog koos men hem tot voor zitter van Sint-Lambertus, in 1949 tot secretaris van de K.A.B. en in 1950 tot voorzitter, als opvolger van de toen tot minister gekozen A. C. de Bruijn. Toch sprak niemand vrijuit over Hem, uit vrees voor de Joden" (Johannes 7:13). Er is veel verschil van mening over Jezus, men is het niet over Hem eens. Er zijn er, die zeggen: Hij is goed, maar anderen weer beweren ronduit: Hij verleidt het volk. En zo is er tweedracht. Maar, schrijft Johannes, niemand durfde vrijuit te spreken. Ach nee, het is veiliger zich een - tikkeltje op de vlakte te houden, immers je kan nooit weten. g| Maar welke kant zal het met Jezus opgaan? Wie zal het op den duur voor het zeggen krijgen de voorstanders of de tegenstanders? Voorlopig maar de kat uit de boom kijken. T Niemand sprak vrijuit. Uit vrees. En zo ligt de zaak nog steeds en zal zij ook wel blijven liggen. Nooit het achterste van de tong laten zien. Natuurlijk, Jezus is goed, en Hij heeft ook wel in mijn leven wat te betekenen. Maar om dat nu vrijuit te zeggen! Een beetje voorzichtig zijn er kan een vriendschap op het spel staan, er kunnen zure opmerkingen komen van collega's, misschien kan het zelfs een baan kosten. Niet vrijuit spreken, er niet mee voor de dag komen. Ach, de eeuwen door is er naar argumenten gezocht om die houding te rechtvaardigen. Het geloof, zo zegt men dan, is een privé- aangelegenheid, daar heeft niemand iets mee te maken. Of: Het geloof is zo iets in het hart, daar loopt men niet mee te ha' koop. Maar erg diep zal het wel niet zitten, want wie door jin Gods genade Jezus kent, kan niet over Hem zwijgen. Hij moet Sa van Hem getuigen, hij moet er van getuigen hoe zijn leven is ^a, veranderd. I Niet vrijuit spreken. Maar men wete, dat God eens tot die bU, mens zal kunnen zeggen: Ik heb u niet gekénd. De middelen. De spaar- en winstdeelre- gelingen, die reeds bestaan, leiden niet tot dit doel. Daarom zijn de drie Nederlandse vakcentrales, het C.N.V.het N.K.V. en het N.V V. van plan een geza- enlijke actie te beginnen voor een meer evenwichtige bezitsspreiding. Overeenstemming hierover is in be ginsel reeds twee jaar geleden be reikt. Besloten is toen deze belang rijke kwestie te bestuderen. Het re sultaat van deze studie is een rap port, dat op het ogenblik nog in be handeling is en in augustus zal wor den gepubliceerd. De heer P Brussel, voorzitter van de Katholieke Metaalbewerkersbond Sint Eloy. beeft gisteren deze mededelingen gedaan tijdens het congres van deze bond. Het is de bedoeling van de drie sa menwerkende vakcentrales de vorming van Sociale Beleggingsgemeenschappen te gaan bepleiten De gedachten gaan er naar uit in de ondernemingen te gaan opereren met „bedrijfsgroepen" vooral de persoonlijke belangen leden behartigen. De sociale beleggingsgemeenschappen zijn bedoeld als een verzamelpot voor de per onderneming ingehouden delen van de winst, die dar ten goede komen aan de werknemers. Deze door de meerderheid van werknemers te behe ren fondsen kunnen worden opgericht per onderneming of per groep dernemingen. gever kan deelnemingsbewijzen kopen voor zijn werknemers tegen betaling van aandelen, schuldbekentenissen of contanten. Deze fondsen kunnen plaat selijk. regionaal of landelijk worden op gezet. De ingebrachte gelden worden be legd en blijven op deze wijze bestemd voor investering. Met deze methode wordt bereikt, dat ook werknemers van kleine bedrijven in de vermogensaan- De vakcentrales verwachten niet, dat het gesprek met de werkgevers over deze materie vlot zal verlopen. Maar, waarschuwde de heer P. Brussel, zal niet blijvend mogelijk zijn de win sten en vruchten van de samenwerking tussen arbeid en kapitaal slecbts te ge bruiken om de rijken steeds rijker te maken en de arbeider als proletariër te laten voortleven. Heeft de heer Hashem om deze rede nen een „lichte toets" in z'n stellin gen aangebracht? „Men verliest niets door beleefd te zijn", luidt er één, „behalve zijn plaats in tram!" (Het uitroepteken is niet ons red..). Het is een overeenkomst met m'n igen land", verklaart de Jorda niër, „hoewel we daar geen trams hebben. Ook daar staan jonge men sen voor oudere mensen op. Nergens Nergens in Europa en ik heb toch zestien landen bezocht heb ik dit zelfde verschijnsel opgemerkt." Een andere stelling verkondigt dat de Amerikaanse spelling van de En- De i ijke open-beleggingsfonds zijn. Iedere werk- DRINGEND VERZOEK voorkomen «oliovo mon VAKANTIE-ADRESSEN uiltluitond bon MINSTENS EEN WEEK VAN TEVOREN puistjes PUROL-POEDER Reformatorisch concilie Deelnemers uit 65 landen Thans is zeker, dat reformatorische kerken uit 65 landen vertegenwoordigd zullen zijn op de grote assemblee van de Wereldbond van gereformeerde en presbyteriaanse kerken in Frankfort aan de Main, deze zomer van 313 augustus. Bijna vijfhonderd afgevaar digden zijn reeds aangemeld. Uit jonge kerken van Azië en Afrika ko men er minstens 125. De Gereformeerde Kerken van land zenden twee waarnemers: dr. D. Nauta en dr. O. C. Broek lofs. Thema van dit congres is: „Kom Schepper Geest". Over heel de wereld wordt in jeugdclubs, studiegroepen, bi; belkringen, mannen- en vrouwenverenj gingen dit onderwerp mee besproken en overdacht. Ook in ons land kan men daaraan deelnemen. De studiegids is na melijk ook in het Nederlands versche nen en verkrijgbaar (voor ƒ1 per stuk) bij de „Hervormde raad voor het ver band met andere kerken". Utrechtse- weg 7. De Bilt. De studiegids wil, aldus het voor woord. stimuleren „tot een openharti ge discussie over ons geloof in de Hei lige Geest en over ons gebrek aan ge loof daarin". Voor de assemblee zelf werd de inleiding voor dit thema ge- schreven door prof. dr. H. Berkhof uit Leiden. Van hem verschijnt dit jaar in I het Engels ook een bredere theologl- sche studie over dit onderwerp: „De i de Heilige Geest". Wij lezen vanavond Spreuken 24 vers 1 tot 18. Wij lezen morgenavond Spreuken 25 vers 11 tot Jaarverslag: expansie zet door 'N vier jaar tijds is het aantal stüdenten aan de Vrije Univer siteit met meer dan duizend toe genomen. Op 1 januari jl. waren er 3902 studenten (van wie 649 da mes) ingeschreven, tegen 2844 op 1 januari 1960. Deze cijfers staan vermeld in het jaarverslag van de VU, dat op de algemene ver gadering van woensdag 1 juli in behandeling zal komen.' De Vrije Universiteit mag zich nog steeds verheugen in een geweldige expansie. Steeds meer docenten worden aangetrokken, het aantal leden en dona teurs groeit gestaag, om van het nieuwe gebouwencomplex, dat op de grens van Amstelveen verrijst, nog maar te zwij gen. De werkzaamheden aan het in aan bouw zijnde academisch ziekenhuis ver liepen vplgens plan, ook al ging de wens, een deel reeds in 1963 in gebruik kunnen worden genomen, niet in ver vulling. Wel deden de eerste leerling- verpleegsters haar intrede in het zus terhuis. Intussen zijn directeuren reeds besprekingen begonnen voor de bouw van de zgn. preklinische faculteit. <?e verpleegstersschool, voor het studen tencentrum en voor het hoofdgebouw. De propaganda-afdeling van de VU zag haar werk ten dele met succes be kroond. Met name werd het doel van de Werkweek-1963 niet geheel bereikt. Men had gerekend door deze bliksemactie de contributies met 150.000 te verhogen. E* werd echter ruim 125.000 toegezegd. De giftenactie bracht ruim 182.000 op. een bedrag dat altijd nog 70.000 onder het geraamde bleef. De exploitatierekening over het- jaar 1963 sluit met een nadelig saldo van ruim een kwart miljoen gulden. Ten op zichte van 1962 betekende dit, niettegen staande het feit, dat voor de eerste maal subsidie voor de theologische fa culteit werd verkregen, een verhoging van bijna 70.000. De totale uitgaven bei overschreden vorig jaar voor het eerst kei de tien miljoen gulden en nog wel met i een fiks bedrag: 6.000.000. ]ej, Het werk van de Vrouwen VU-hulp Su laat opnieuw een sterke groei zien. Op het ogenblik zijn ruim 114.000 busjes ge- ser plaatst, die in 1963 een bedrag van 352.000 op tafel brachten. De opbrengst Fe van de najaarslichting was hoger dan i ooit tevoren: 180.500, aldus het jaar- Np verslag. Het is ondoenlijk de mutaties die in de afzonderlijke faculteiten plaatsvon-, j willen slechts j0I volstaan met het noemen van drie hoog leraren die in 1963 met emeritaat gin gen: prof. dr. L. van der Horst (van de m) medische faculteit), prof. dr. D. H. Th. Vollenhoven van de faculteit der lette- va ren en prof. dr. H. Schreuder, hoogle- he: raar in de Engelse taal- en letterkunde. We die resp. 25, 37 en 9 jaar aan de VU „ei zijn verbonden geweest. :*r. Voor het eerst sinds lange tijd deed ter weer een lid van de Ned. Hervormde de Kerk zijn intrede In het college van di recteuren. De heer J. Tabak, wethouder Fe van personeelszaken van Amsterdam, nam de plaats in van de heer H. van Namen. uu Overijssel krijgt geref. predikant voor industrie dustrie-predikant krijgt tot taak de ker- 0 .teraden te helpen en voor te lichten. Alle gereformeerde kerken van Over ijssel krijgen het verzoek bij te dra- t-g gen in de kosten van het industriepas- 1 toraat. Dit wordt 0,25 per ziel. De uil Overijsselse industriepredikant zal, zo is de bedoeling, in Twente wonen. Zijn werkgebied is echter de gehele provin- Reeds hebben de gereformeerde ker- ken sinds kort in dr. L. Zielhuis te Baarn een industrie-predikant in alge- gr mene dienst. In Overijssel komt nu het eerste regionale industrie-pastoraat. hc 1st Beroepingswerk GEREF. KERKEN co Beroepen: te Wilsum (Ov.) J. van der Haafen, laatstelijk predikant bij de Ge- ref. kerk (vrijgemaakt) te Deventer. Beroepsbaarstelling: De classis Dok- kum heeft tijdens haar vergadering van gisteravond beroepbaar gesteld ds. J. van der Schaft, Hoofdweg G 39, Murmerwou- Ul de (tel. 05111-329). er Voorts is beroepbaar gesteld (met in gang van 13 juli) J. Dethmers, Jan Luy- Fi kenstraat 43. Amsterdam. Die nieuwe was in zekere zin een aanwinst. Waar hij vandaan kwam wisten ze niet, ergens uit de provin cie in alle geval, een knul met lolli ge ideeën als er een of andere stunt verzonnen moest worden voor een ongevaarlijk complot tegen een niet bepaald populaire frik of een krijgslist om er een slome duike laar eens lekker in te laten lopen. Ze hadden hem zonder moeite ivat zeg ik met gretige belang stelling geaccepteerd. Zijn ronde melk-en-bloed-verschijning bete kende een fris accent in wat ze zelf misprijzend een doodsaaie bewe ging noemden. Een dertigtal knapen toevallig niet allen behorend tot het puikje van de intellectuele zalm en derhal ve een portie compensatie zoekend in het exploiteren van aangeboren rakker-kwaliteiten. Niet dat het zo'n verschrikkelijke vaart liep, het bleef bij de gebruikelijke schelmen- streekjes die de nieuwe dan nu met een stuk of wat verse had aange vuld. Hij toonde zich ook op ander ter rein sportief genoeg: wie in hoge nood bij hem aanklopte wanneer het ging om iets waar hij toevallig zijn hand niet voor verdraaide, kon reke nen op loyale hulp. Zo maakte hij wel sommen voor Piet en krabbelde een schetsje voor Klaas als hij er zin en tijd voor had. want zowel in re kenen als tekenen was hij een soort uitblinker. Op hachelijke ogenblikken bij mondelinge beurten toonde hij zich een matador-voorzegger, met de kleine olijke mond wist hij voortref felijk gearticuleerde slechts voor de betrokkene verstaanbare woorden en klanken te formuleren en door zijn meesterlijk argeloze oogopslag bleef hij daarbij altijd veilig buiten schot. Zo'n makker in de klas is toch ze ker goud waard, daar waren ze het onder elkaar roerend over eens. Nu zou je denken dat hij met fier gehe ven hoofd zich zo ongeveer de koning van de gemeenschap waande, vigile rend op bewonderende yells en uit bundig schoudergeklop.... nee, zo was het niet precies, de nieuwe bleek in zijn hart eerder een schuchtere te sitie en die lag natuurlijk geregeld op de loer te kunnen overbluffen of ook wel om een daadwerkelijk be wijs te leveren van ondubbelzinnige kameraadschap? Waarom was dat gijnige vollemaansgezicht buiten de schoolpoort ineens heel anders dan binnen de wanden van het sommen en dicteetjesheiligdom? Weg de fris se, aanmoedigende oogopslag, afge grendeld de tot lachen bereide lip pen. Wat ben jij een rare, zei er wel eens een die een poging tot vertrouwelijkheid probeerde te onder- zijn. hij grinnikte maar wat als er in Pietjes schrift een fraaie acht was gezet onder zo'n plagiaat-som en hij haalde rustig zijn schouders op wan neer Klaas die aan tekenen een broertje dood had, zei dat je wel een geboren genie moest wezen om een opstel zo prachtig te kunnen ïllustre- Zal er wel ooit iemand gevonden worden die bij zijn geboorte werd uitgerust met een bovenmaatse knob bel voor de exploratie van de geeste lijke schuilhoeken van een menselijk wezen? Zet er maar gerust een krans van vraagtekens omheen. Waarom toch vingen de vriendjes geregeld bot als ze na schooltijd of op een vrije dag hun gelederen met d« schrandere nieuwe wilden versterken om kwantitatief een eventuele oppo- nemen maar het resultaat was slechts een oratorisch „Waarom?' gevolgd door een snelle aftocht. On begonnen werk dus. Een waardeloos element voor de vrijetijdsbesteding. Ach, een diepere grond zochten ze er uiteraard niet achter, dat begon van lieverlee wel de leraar te doen, want het kon niet uitblijven dat ook hij de periodieke gedaanteverwisseling waarnam. Tja, erg glad zat het de goeie man niet. Dat gezin woonde nog maar zo kort in de stad.... hoe kom je aan eventueel verhelderende gegevens. Schuilen er achter de be schuttende huisdeur mogelijk dingen die het zieleleven van zo'n joch een - dusdanige knauw geven dat hij een raadsel wordt voor niets vermoeden de buitenstaanders? De leraar kwam er per slot toch - - - - :1de 1 achter. Ook hier speelde het toeval gaat verder. dat we zo graag met het adjectief „stom" versieren, zijn klassieke rol. Op een woensdagmiddag kreeg hij het in zijn hoofd nu eindelijk eens een bezoekje te gaan afsteken bij een zieke collega die hij door drukke be zigheden wel wat had verwaarloosd. Hij besteeg dus zijn scooter, zette er een vaartje in en kankerde bij ieder vterkeerslicht omdat hij vond dat die dingen te kwistig waren rondge strooid in zijn goede stad. Maar ook een opvoeder heeft braaf zijn beurt af te wachten en zo bevond hij zich dan op een gegeven moment midden in een sliert uiterlijk geduldige vehi kels recht tegenover het grauwe Huis van Bewaring. Er stond een plukje mensen voor de poort te wachten. Bezoekers. Net als voor een zieken huis. Nou ja... Plots doet hij echter een ontdekking. Zijn gezicht wordt er warm van. Heb ik het goed gezien.... Dat is onze nieuwe, naast een vol wassen man. kennelijk de vader. Ze staan een beetje voorovergebogen zwijgend, bedrukt. Dat geheim achter de deur van een niet-beter-tepweten-keurig gezin Met een grote omweg is de leraar het te weten gekomen: een moeder wegens herhaalde winkeldiefstallen veroordeeld tot vele maanden gevan- fienis... Zo Iets gebeurt. In de krant ees je er vluchtig overheen, je zult ze de kost geven die hun vingers niet in de zak kunnen houden. Toen het verkeerslicht op groen sprong maakte mijnheer bijna een schuiver. Hij reed niet door, want zijn gedachten waren bij die arme kleine kerel. Achter hem begonnen boze claxons te loeien. Opschietenhet leven I HAY A SELVA

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 2