Er eens uifgepiept Dag Pa.. Dag Moe.. huMdbw o Ruimte voor ons en ewen o «fi K ijLtf k IN FRANKRIJK ZATERDAG 20 JUNI 1964 EEN PAGINA VOOR DE JEUGD, SAMENGESTELD DOOR EEN JONGERENREDAKTIE ZOALS ook dc vakantie een jaarlijks terugkerend verschijnsel is, zo is liet ook gebruikelijk, dat „Ruimte" in de tijd waarin men over kaarten en folders gebogen zit, een pagina over de vakantie brengt. Geen tips in dc trant van! Als u daar bent, dan moet u vooral dat pittoreske fonteintje eens gaan zien, maar een pa gina over diegenen onder ons. die niet met pa en ma meegaan, doch die alleen of met een vriend (in) 's Heereu wegen langs trekken, waaraan Leo Klein en Kees van Alderwegen zelf ook enthousiaste zwervers hun krachten hebben gewijd, terwijl Rob Colette en Fred van der Poel de foto's verzorgden. Tom van Deel schreef nog iets voor de mensen die toevallig in Noord-Frankrijk kooien. T7N daar sta je dan. 's ochtends vroeg, rugzak klaar om op de schouders te zwaaien. Pa loopt in ochtendjas met een lich telijk sceptisch gezicht rond. Ma propt nog gauw wat lekkernij en in je rugzak. De laatste waar schuwingen (zul je voorzichtig zijn? Je laat toch nog wel iets van je horen?) en dan begint de reis. De familie krijgt evenals op oudejaarsdag en op verjaarda gen een kus en weg ben je, het avontuur, waar je de laatste we ken voortdurend over ge (dag) r*********************** STOND achter de bar en schonk bier, wijn, cola en een glimlach aan dorstige be- 'zoekers. Die glimlach was ei genlijk niet eens nodig, want ze was jong, blond en mooi, maar toch deed ze hem erbij als een fooi in omgekeerde richting. Misschien was hij bedoeld als een verontschuldiging voor het gebrek aan routine dat haar be wegingen verraadden; het was duidelijk dat ze dit werk niet el ke dag deed. Ze was alleen maar even ingesprongen toen de baas een half uurtje naar boven moest, maar ze was er niet min der jong, blond en mooi om. Haar onhandigheid had iets ver- tederends en haar glimlach ach, er zijn ogenblikken waarop de wereld vol is van romantiek en damesgeblaad. Ook het weer werkte mee trou wens: het was een warme dag ge weest, zo'n dag die een tot niets verplichtende conversatie dwong ■in de richting van een eigen bun galow aan het altijd zonnige strand van het Comomeer. Droom de zij er wel eens van? De ergste drukte scheen voor bij: haar handen lagen werkeloos in haar schoot en haar ogen ja werkelijk, ze hadden nu die dromerige uitdrukking van twintig pagina's verder omdat de breipa- tronen ertussen moesten. Ze wa ren vol van zonnebrandolie, zon nige stranden en koele meren: een ogenblik was ze Van Eeden vergeten: pas morgen, aan het examentafeltje, zou ze weer we ten dat hij, behalve ,.De kleine Johannes" van haar literatuurlijst je ook „Van de koele meren des doods" had geschreven. In het kille lokaal zou ze, bij het noe men van die titel, weer denken aan haar droom en niet begrij pen hoe koele meren iets met de dood uitstaande konden hebben. Zou ze een bungalow krijgen als ze slaagde? Of gewoon een nieu we fiets, een horloge of een rijks daalder? Het deed er niet toe het zonnige strand zou toch wel weer dat van Noordwijk zijn. zo als verleden jaar en het jaar daarvoor en het jaar dèèrvoor ..Ach. het zijn schatten hoor, mijn ouders", zei ze vergoelij kend, alsof iemand zo juist had beweerd dat het bruten waren, „maar ze vinden me nu eenmaal te jong om naar het buitenland te gaan. Noordwijk is wel leuk natuurlijk, maar je raakt er uit gekeken en je wilt ook wel eens van het idee af dat we de oorlog met Duitsland toch verloren heb- ..Ach, je bent de enige niet." droomde. Schatten, had ze gezegd. Het was een goedkope troost, Jaja. naar eigenlijk leek het er ook „Ach, misschien mag op of ze om troost zat te springen. Ze maakte er geen dra ma van. vertelde alleen nog wat spijtig dat haar vriendin vorig ik dan jaar aan de Rivièra was* geweest en teruggekomen met van Fran se zon overgoten verhalen. Er was geen woord Duits bij ge weest én slavernij was ook voor w. haar nog steeds een even roman- tisch aandoend woord als toen ze het gevaar binnen handbereik bracht. „Een vrije vogel zonder kooi- gend jaar wel", zei ze plotseling, alsof de stilte nog om een gaaf einde vroeg. „En wie weet, heb rijke verloofde." droomd hebt. tegemoet. Bij de vriend dezelfde scenes en dan weet je definitief, dat je je woonoord de eerstkomende tijd niet terug zult zien... Eenmaal op reis lijkt de con tinuïteit met het bestaan, zoals je dat voordien placht te leiden, totaal verbroken. Je moet nu maar voor je zelf zor-gen, er zijn geen regels meer, waar je het nut soms niet van inzag en je bent volkomen vrij. Je doet precies waar je zin in hebt, bin nen redelijke grenzen uiteraard en elke dag is weer heel anders dan de vorige. Steeds ben je op weg naar nieuwe verten, de dingen zijn vaak veel interessanter dan in de folders stond vermeld en wat niet in de folders stond is mees tal nog het boeiendst. Zo heb je je oude wereldje even helemaal achter gelaten en heeft de scho lier, student of wat dan ook plaats gemaakt voor de zwerver uit de jongensboeken. Huiselijke twisten Met het „alleen op vakantie gaan" (over het samen op va kantie gaan hebben we het al eens gehad, maar daar bedoel den we heel iets anders mee) hebben we een kwestie aange sneden, die velen, ouders en jon geren, vooral in deze tijd van het jaar weer danig hoog zit. Ze zei het ja, het klopte weer helemaal, weemoedig en wie zou haar dan met de kleine diefstal vergeven die ze pleegde. Aan een oeuvre, zo volgeladen, mist men een, twee titels niet. En ten slotte zat ze nog midden in haar examen en wel of niet naar hej buitenland, alleen of met een vriendin, lopend of liftend van Vestdijk moest je. behalve Ina Damman, op zijn minst nog zo'n tien titels weten. Ina Dam man ja. daar leek ze op: het-' zelfde haar, dezelfde ogen, dezelf de ver weg zwevende blik. En de zelfde bruut van een vader na tuurlijk. een met-de-vuist-op-tafel- slaandcr. maar in zijn hart een bang. benepen mannetje, met ou derwetse ideeën over blanke sla vinnen. Een rijksdaalder zou hij haar geven. Alsof geld haar iets kon schelen, alsof ze daarvan Mag Jantje met zijn vriendje op vakantie of niet? Is hij niet nog te jong en zou het wel ver antwoord zijn? (ene kant) en: Ik ben toch zeker mans genoeg en ik wil ook wel eens wat vrij heid hebben" (andere kant). Wederzijds worden argumenten ter tafel gebracht en de ruzies kunnen soms hoog oplaaien, zo als we vernamen. Ook paeda- gogen, houden zich er mee be zig en er wordt geen diepgaan de discussie over vakantiepro blemen gevoerd, waarin deze kwestie niet te berde wordt ge bracht. Toch schijnt het pleit hoe lan ger hoe meer ten gunste van de zich zelfstandig voelende Jan tje beslecht te worden. De nog wat jongere middelbare scho lier op de fiets of met de duim langs de weg, soms op weg naar bar verre oorden, begint een vertrouwd vakantiebeeld te worden. Een jaar of dertig ge leden was dit alles echter nog een zeer ongebruikelijk ver schijnsel en velen menen hierin dan ook een ernstige verslap ping van het ouderlijk gezag te zien (alweer zoiets, waar ieder zichzelf respecterend Dae- dagoog uren over kan praten), maar wij houden het liever op een argument dat wat versle ten aandoet: de tijden zijn ver anderd. Klimaat Voor de tweede wereldoorlog verkeerde Nederland nog in..e,en. 'positie, waarin hét meende zich afzijdig te kunnen houden van de wereldproblemen en deze zelfde introvertie ziet men weerspiegeld in het leven de gemiddelde Nederlander van toen, de gezins- en familieband was strak, benauwend strak vaak. Na de oorlog werd dit beeld echter sterk gewijzigd. Niet dat men toen ineens wereldburger of ook zelfs maar Europeaan werd, maar de wereld leek toch door vele factoren (V.N., T.V. etc.) ineens veel kleiner gewor den. Het staatkundig isolement werd verbroken en dit moest onvermijdelijk zijn consequen ties hebben voor het zgn. ge zinsleven, waarvan men mis schien toch wel te hoog had op gegeven. Dit gepaard gaande met de vele vrijheidsstromin gen, die het individu weer op de voorgrond plaatsten en die overal hun invloed deden gel den, heeft het klimaat gescha pen, waarin vrijwel ieder Jan tje met pit in zijn jonge lijfje, het wel eens met zijn vader en moeder aan de stok heeft ge had over de zelfstandigheid van zijn persoon, i.e. het al dan niet met vader en moeder op va kantie gaan. Meisj Officieel heeft de heer Zwolsman de E.M.S.-cultuurprijzen uitgereikt. Iedereen die maar iets met kunst te maken heeft, is nu wel overtuigd van de artistieke kwaliteiten van dc heer Zwolsman. Zwolsman - Cultuurman - Zwolsman - Cheque. wat 'n cheque. Kijk, kijk, het eerste ruimtekind is er (Valentina .Teresjkova s baby „iets te vroeg" geboren): een spoednik-ertje dus. Simon Vestdijk krijgt een eredoctoraat in de letteren. Dat is toch veel te weinig voor Vestdijk alleen maar letteren? es Voor de Marietjes ligt het na tuurlijk wel iets anders. Menig ouderpaar zal er terecht be zwaar tegen hebben als hun liefhebbende dochter aankondigt door wat naburige landen te gaan liften (Men leest tegen woordig van die vreselijke din gen....). doch ook voor reislus tige meisjes blijven er talloze mogelijkheden over. En zo zullen ook dit jaar weer vele vaders en moeders ten -afscheid gekust worden en de jeugd weer over de wegen uitzwermen, postpapier in rug zak of fietstas om het achter land geregeld op de hoogte te brengen van de gezondheid en de beleefde avonturen (niet al le....) en zal deze zo zelfstan dige jeugd op de paar opgege ven adressen met merkwaar dige gretigheid naar post infor meren en zal het bestaan van benauwende klaslokalen plaats KEES VAN ALDERWEGEN Zuid-Nee s de „Tavt Daar stond ze: jong en blond en enfin, lees terug naar blad zijde twaalf, maar ze was een vo gel dieminstens nog drie jaar gevangen zat in dc kooi van ouderlijke angst en bezorgdheid. ..Bij Frankrijk. Italië en zo den ken ze onmiddellijk aan blanke slavinnen." 4-,PP Het nog meisjes die niet als god Frankrijk liftten, die daarmee op z'n minst moesten wachten tot ze fE DUINKERK gaat het al verkeerd, (bis)": De meisjes zijn in 't Frans ge leerd, Parlerelom, larelom, joep, joep, joep De meisjes zijn in 't Frans geleerd. Van Iviva! Dit liedje ziet simpel de toe stand onder ogen in een heel merkwaardig gedeelte van Frank rijk. nL Frans-Vlaanderen of de „Westhoek". Daar wonen onge veer 200.000 Nederlands spreken den in het Franse arrondissement Duinkerken-Hazebroek. verspreid over 68 Nederlandstalige en 40 tweetalige steden en dorpen zoals bijv. Duinkerke. Hazebroek, Kas sei. Sint-Winoksbergen. Steenvoor de. Hondsehote en Belle. Het dia- lekt dat daar gesproken wordt naast het door iedereen gebruik te Frans, verschilt minder van het Adgemeeni Bieschaafd) Nfederlandsi dan het Maas trichts. De toevallig getrokken grens, die geen rekening houdt met de taal van de bevolking aan weers zijden. heeft men te danken aan een reeks Franse inlijvingen die In 1713 werden bekrachtigd bij het verdrag van Utrecht. Verwaarlozing, lange tijd. van Nederlandse en een zekere onder drukking van Franse zijde, heeft de bewoners parten gespeeld. Le vend in een typisch Nederlandse streek en een dialekt sprekend, verwant aan het Westvlaams, waren en werden zij genood zaakt zich aan te passen Zo komt het dat van dc 200.000 Ne derlandssprekenden er vrijwel niemand Nederlands schrijven kan en maar enkelen het kunnen lezen, omdat de dialektvorm te overheersend is. Parler flamand Er zou minder reden zijn ge weest aandacht tc schenken aan dit stukje Nederlands kultuurge- bied (rijk aan bouwwerken» wa re het niet. dat tot nu toe de Franse regering maar minimale konsessies heeft gedaan aan het evidente verlangen van dc inwo ners niet geheel te verfransen. Dat de bevolking wel klein vordt gehouden en een gevoel van minderwaardigheid bezit t.a.v. haar streektaal, illustreert dr. P. C. Paardckooper aldus: „Een Frans-Vlaamse onderwijzer (vroeg» in zijn klas: „Wie van jullie spreekt er Nederlands thuis?" Geen enkel kind stak zijn vinger op. „Kom. wees ma&. nart bang, je hoeft je er niet voor te schamen." Toen kwamen er schuchter enkele vingers." En ln zekere zin tekenend, hoewel het als een exces moet worden ge zien. is het opschrift dat lange tijd stond op een muur te Ber- ten: Défense de parler flamand. Vooruitgang Het zou redelijk van de Fran se regering zijn wanneer zij hier dezelfde rechten aan het Neder lands verleende als zij dit doet aan de overige streektalen in Frankrijk. Het Nederlands blijft echter verstoken van wettelijke rechten. De Franse minachting voor onze eeuwenoude kuituur wordt vrijwel geëvenaard door de onwetendheid en onverschillig heid van de (Noord-) Nederlan ders t.o.v. dit stuk erfdeel. In Zwitserland heerst een zelfde si tuatie bij het Retoromaans. Maai de Zwitserse regering t:eeft aan die 1 procent aldus sprekenden de volste onderwijsvrijheid en zo blijk van grote wijsheid. De Franse regering daarentegen heeft kort geleden. 16 januari 1964. voor het eerst officieel toe stemming gegeven een kursus Nederlands te laten aanvangen die op die datum werd begonnen in het „Lycée des Flandres" te Hazebroek. Ongeveei 30 leerlin gen volgden deze tweewekelijkse lessen. Ër bestonder, al plm. 10 vrije Nederlandse kursussen o.a. in Steenvoorde. Duinkerke en Lei- „Ons erfdeel" Deze vooruitgang zal niet in het minst te danken zijn aan het aktieve tijdschrift „Ons Erfdeel" waarvan Jozef Deleu*». wonende Mcnensestraat 67. Rckkem. West- VI.. België, hoofdredakteur is. In de creredaktie hebben o.a. zit ting: Emmanuel Looten. prof. dr P. Geyl. dr. P. C. Paardgkooper A. Roland Holst. Stijn Streuvels André Demedts. Herman Teir linck. De ondertitel van het tijd schrift lliidt: Driemaandelijk- kultureel tijdschrift voor het be houd van de Nederlandse kultuu- op plaatsen waar deze bedreigd wordt, speciaal in Frans-Vlaande ren: voor de meest uitgebreid' samenwerking van alle Neder lands- en Afrikaanssprekenden or kultureel gebied. Het blad is bii zonder aantrekkelijk uitgevoerd Op glanzend papier en met uit stekende illustraties worden hier voornoemde doelstellingen op doeltreffende wijze nagestreefd. Ieder nummer bevat een be schouwing over het werk van een Nederlands Bchrijvende dichter, waarbij men een tweetalige bloemlezing vindt uit diens werk. De bewonderenswaardige verta lingen (in het Frans dus) zijn van André Piot. (Het is waarlijk geen kleinigheid het hele „Uur- U" van Nijhoff op een accepta bele wijze in het Frans over te brengen. Geen politiek Nu is het allerminst de bedoe ling van de redaktie van „Ons Erfdeel", noch van andere instan ties (zoals de in 1948 voor het eerst gehouden en sindsdien al et telijke keren herhaalde Frans- Ons erfdeel fin Frankrijk) be urzen ...zo zou hel motto kunnen luiden bij deze foto. Het bord bij dr entree tan dc molen op dc Kasselberg behelst in het Neder lands dc mededeling dat de be zoeker met Belgisch geld kan be talen vu dat de molcntcachter Haams spreekt. In België daar- ra tegen zou men aankondigen dat de molenaar Nederlands spreekt. Vlaamse Kuituurdag en b.v. de vereniging „De Vlaamse Vrienden in Frankrijk") ver andering te brengen in het Frans staatsverband waarin de bewoners van Frans-Vlaanderen leven. Een politieke zaak is de Fr.-Vl. Bewe ging dus in geen geval. Kultuurbehoud <s de enige aan leiding. Behoud van de „baker mat" van de Nederlandse kui tuur die daar ligt. De tweede oudste Nederlandse universiteit werd te Dowaai (nu in het Frans Douai» gesticht en werd pas in 1789, bij het uitbreken van de Franse revolutie ontbonden. Grote Frans-Vlamingen zijn bijv. Willem van Rubroek. Michiel de Swaen. Maria Petit, de mystika. Samenvatting Nederlands onderwijs is niet ingeschreven in de school. Door onvé-initiatief. nml. het Komitee voor Frans-Vlaan deren. wordt op elf plaatsen (dorpen) Nederlands onderwijs gegeven Voor het eerst verleende de Franse staat toelating om in De merkivaardige „Piektorre" in het Franse stadje Sint JVinoks- bergen heeft in vroeger eeuwen deel uitgemaakt van een befaamde abdij. Het vele malen door oor logen geteisterde Sint tTinoks- bergen koos in de zestiende eeuw, toen het nog tot de Zuidelijke Nederlanden behoorde, als een van de laatste steden de zijde ran de rebellie tegen liet Spaanse juk. Hazebroek. —Er wordt door hot „Volksto neel voor Frans-Vlaanderen een Wcstvlaamse toneelvereni ging met groot sukses Neder lands toneel in Fr.-Vl. opge voerd. Een wettelijke basis bestaat niet daarvoor. Het Nederlandse element in Fr.-VL wordt op cén uitzondering na volko- staatswege genegeerd. wikkelt bijv. Aktiviteiten Ons Erfdeel Fr.-VL dag de jaarlijkse aj aeze aktiviteiten zijn er om dat wij toeb niet het recht heb ben een deel van ons kultuurge- blcö voor goed verloren te laten ?aan. Daarom kan men achterop iedere aflevering van „Ons Erf deel" lezen de volgende regels ■an Marnix van Sint Aldegonde: Hoe cond i£k u mijn broeders oyt vergeten daar wij toch zijn in eenen stronck ghc- TOM VAN DEEL

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 18