De Hoge Raad ven Adel besteat 150 jaar t! A*. rs\ A, j^8t m i mm ISABra m PUZZEL VAN DE WEEK De kindleren van het Boshuis ZONDAGSBLAD ZATERDAG 20 JUNI 1964 (Van een onzer redacteuren) Twee schedels met holle oogkassen trekken de aandacht in de ruime kamer waar jhr. mr. H. E. van Weede, secretaris van de Hoge Raad van Adel de scepter zwaait. Een kamer als een zaal in het oude huis Zeestraat 71b in Den Haag. Op 24 juni is het honderd vijftig jaar geleden, dat de Soeve reine Vorst der Verenigde Nederlanden, later koning Willem I, de oprichting van dit college afkondigde. Deze oprichting kwam voort uit de bepaling in de Grondwet (In maart tot stand gekomen), waarin bepaald was, dat afge vaardigden van de ridderschap en uit de steden zitting zouden nemen in de Provinciale Staten en het kiescollege zouden vor men voor de Staten-Generaal. Men moest dus jyeten wie tot de ridderschappen, de adel, be hoorden. De Nederlanden kenden de zeer oude adel van vóór 1581, het jaar waarin Philips II werd afgezworen. Nadien was er geen soevereine vorst, die het recht heeft tot verlening van de adel stand. Maar er was ook een adel van buitenlandse geslachten, die zich in de Lage Landen definitief gevestigd had en er waren fami lies, die door leefwijze en gezag als adel beschouwd werden. De Hoge Raad van Adel nu kreeg tot taak de Soevereine Vorst van advies te dienen in de ze zaken. Wie ingeschreven is bij de Hoge Raad van Adel, heeft het recht een titel te dragen, voor ieder ander is dat strafbaar. De ambtenaren van de Burger lijke Stand en alle anderen die of ficiële stukken opmaken, hebben de plicht de volledige titulatuur van de adellijke oersonen te ver melden en daarvan afschrift te zenden aan de Hoge Raad van Adel. BIJ jhr. Van Weede berust dus een volledige ..burgerlijke stand" van de Nederlandse adel. Geen eenvoudige burgerlijke stand, want sommige titels zijn alleen erfelijk voor de oudste af stammeling, andere gaan over op alle kinderen, mits wettig. De ti tel baron in de familie Röell bij voorbeeld is erfelijk naar de oud ste zoon, de overige hebben de ti tel Jonkheer. Het kind van een on gehuwde adellijke dame verkrijgt geen titel, daar het niet wettig is. Het geadopteerde kind van een adellijk echtpaar is in alle op zichten gelijk aan een wettig kind. doch erft de titel niet, daar aan de eis van afstamming niet vol- Al in 1200 Nassaus Tot de oudste adel in ons land behoren de Nassaus. Reeds in 1200 waren de graven van Zutfen en de hertogen van Gelre Nassaus, waar bij ook mag worden verteld dat er pen het wapen van de von Lippes gekregen. Ook dat is een taak van de Hoge Raad van Adel; het vaststellen van wapens voor gemeenteraden en voor nieuwe waterschappen. De geschiedenis wordt dan histo risch heraldisch bestudeerd, de bronnen van bestaan kunnen een rol spelen. Men denke maar aan de vissen, de koe en het rad (in dustrie) in vele gemeentewapens. In 1948 is men begonnen met het ontwerpen van gemeentevlaggen. Dit is een gemeentelijke zaak, maar de Hoge Raad van Adel amendeert de ontwerpen dikwijls. Het wapen moet bij Koninklijk be sluit worden goedgekeurd, de vlag gen door de gemeenteraad. Het ministerie van justitie wordt door de Raad geadviseerd indien iemand naamsverandering aan vraagt en daar een adellijke fa milienaam aan wil toevoegen, wat wel eens gebeurt wanneer een ge slacht dreigt uit te sterven en dan de moedersnaam voor de familie naam wordt gevoegd. Een ander geval is dat men de naam van een heerlijkheid (die dan minstens 130 jaar aan de familie moet toe behoren) aan de naam wil toevoe gen. dan komt de nieuwe naam achter de familienaam. De naam van de heerlijkheid moet in de kadasters voorkomen of blijken uit bijvoorbeeld een visrecht. Overi gens geniet de adel geen rechten, behalve dus het voeren van de ti tel. De hoogste adellijke titel in Ne derland is die van Markies, op het ogenblik slechts gedragen door de Koningin, die Markiezin van Vee- re en Vlissingen is. en door de Engelse graaf van Clancarty, die Markies van Heusden is. De erf genaam van zijn titel is merk waardig genoeg getrouwd met een Nederlandse, zodat we misschien eens een Nederlandssprekende Engelse graaf als markies van Heusden zullen hebben. Echter zegt het predikaat niet alles over de oudheid van het ge slacht. De Tjarda's van Starken- borgh Stachouwer bijvoorbeeld zijn jonkheer, maar hun geslacht stamt uit de dertiende eeuw. De laatste Nederlandse familie die in de adelstand werd opgeno men (1938), is de familie Van Valkenburg uit erkenning van het oude geslacht. De laatste adel dom verleend voor verdienste da teert van 1904. In ,877 werd de persoonlijke (dus niet erfelijke) titel van barones verleend aan mevrouw A. van der Oudermo- len-Wickevoort Crommelin, groot meesteres van koningin Sophie. Na de Tweede Wereldoorlog is slechts één geval geweest van inlijving van buitenlandse adel. Het betrof een Duitse Freiherr, die zich bijzonder verdienstelijk heeft gedragen =n als Nederlan der genaturaliseerd werd. De Duit se Freiherr werd een Nederland se Jonkheer. VOLLEDIGE BURGERLIJKE STAND VAN NEDERLANDSE ADEL Historie Het is al historie wat de Hoge Raad van Adel ademt. Een lees zaal met rijen in leer gebonden folianten, het trappenhuis gesierd met reeksen portretten van oude geslachten, de voorzitterskamer met een fraai kabinet ingelegd met schildpad en de kamer van jhr. Van Weede met de drie gro te treurborden, twee gesierd door de griezelige schedels. ..Die sche dels zijn maar van hout", glim lacht de heer Van Weede. Die borden zijn treur- of rouwborden. die in de kerk werden opgehangen. Bij de omwenteling in 1795 zijn ze uit de kerk van Jutfaas ge haald en op een kasteel opgebor gen en zo zijn ze hier terecht ge komen." Ze zijn glimmend zwart met veel goud van de letters, azuur en keel van de wapen schilden. Onderaan het bord een grote zandloper, die de vergan kelijkheid symboliseert. Op de schoorsteenmantel boven de antieke pendule de vijf wapen schilden van de bestuursleden van de Hoge Raad van Adel; Jhr. mr. M. A. Beelaerts van Blokland, voorzitter; mr. A. N. baron de Vos van Steenwijk; jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen; Jhr. mr. G. A. M. J. Ruys de Beeren- brouck en de secretaris jhr. mr. H. E. van Weede. Baron de Vos van Steenwijk is de militair (admiraal) in het ge zelschap, want ook met defensie heeft de Raad te maken. Sinds 1948 worden hier de emblemen voor de oorlogsschepen en de ma rinekazernes officieel vastgesteld en sinds 1951 geldt dit ook voor de emblemen van de luchtmacht voor squadrons en kazernes. Sinds 1914 werd aan 547 ge slachten adeldom verleend. Op 1 januari 1952 waren hiervan uit gestorven 199 geslachten. Van 33 geslachten was de mannelijke lijn uitgestorven en wegens het ont breken van mannen beneden de zestig jaar worden nog 35 ge slachten met uitsterving bedreigd. Men kan dus rekenen dat er nog 280 adellijke geslachten in Ne derland zijn. Deze omvatten cir ca 7210 personen, naar een tel ling uit 1936. Men kan dus aannemen, dat er nog nakomelingschap genoeg is om de Nederlandse adel tc doen voortbestaan. De adel echter is geen clan. Velen kennen elkaar, maar dat vindt men ook in andere kringen. Wel uitzonderlijk zijn de drie adellijke orden: de Ridderlijke Duitse Orde, de Balije van Utrecht; de Souvcreine en Mili taire Orde van Malta en de Jo- hanniter Orde. In de Balije van Utrecht kunnen worden toegela ten protestantse edelen van Ne derlandse adel. in het bezit van vier adellijke kwartieren, dus met vier grootouders, die tot de adel behoren. Bovendien moet deze adel dateren van vóór 1795. De Orde van Malta is rooms-katho- liek en eist een 150 jaar oude adeldom. De Johanniter Orde staat open voor alle protestant se edelen. Bovendien is er nog de Nederlandse Adelsvereniging, die de belangen van hulpbehoevende leden behartigt, want een titel behoedt de mens niet voor armoe de en ellende. Hoe hoort het En nu het besluit. Hoe spreekt men een baron en' een gravin een ridder en een jonkvrouw aan en nog moeilijker, hoe adresseert men een beleefde brief aan hen? De Hoge Raad van Adel krijgt daar veel vragen over en heeft daarom een keurig stencil ge maakt van ruim twee vellen, waarin alle zo duidelijk moge lijk verklaard wordt. Laten we alleen vermelden, dat bij de titels Graaf, Baron en Rid der de voorletters en titels vooraf gaan, dus mr. dr. A. Graaf van Limburg Stirum. Bij de Jonkheer komt eerst het adellijk predicant: jonkheer (of Jhr.) mr. dr. C. Röell. Freule is alleen een aanspreek titel voor een ongehuwde adel lijke dame, het mag dus nimmer als titel geschreven worden. Het is Hoogwelgeboren Jonkvrouwe mr. C. W. I. Wttewaall van Stoet wegen voor wie haar schrijven Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag. Kluifjes uit de keuken der combinatie Het grote Interzonale tornooi te Amsterdam heeft ons deze weken in tens bezig gehouden, zozeer zelfs dat. ZORG DAT UW VOEDSEL U NIET ZIEK MAAKT Zomerdlarree. die ook wel buikgriep wordt genoemd, is een infectie, die veel voorkomt in het warme jaargetijde. Zij wordt veroorzaakt door sal monellabacteriën. Deze salmo- nellose, zoals de ziekte eigen lijk heet. is een typische voed- selinfectie. Zij doet zich vooral in dc zomer gelden, omdat de ziektekiemen een warme om geving nodig hebben om zich te vermenigvuldigen. Het is juist het grote aantal slamoncl- labacterièn dat ons ziek maakt. In ons land veroorza ken vooral vlees en vleeswa ren deze voedselvergiftiging. Geen reden overigens om zc niet meer te gebruiken, maar wèl om er op de juiste wijze was altijd uw handen met water en zeep vóór u het eten gaat klaarmaken ook in de vakantie! Gebruik een aparte doek in uw keuken als hand doek en zorg ervoor, dat die handdoek schoon is. Papieren handdoekjes zijn dus eigenlijk wel gemakkelijk. laat zo min mogelijk thee- en vaatdoeken vuil in de keu ken slingeren. Spoel ze uit en droog ze vlug, als het kan in de zon. bewaar vers vlees zo kort mogelijk rauw, tenzij u het ge koeld kunt bewaren en ook dan niet langer dan 2 dagen. Vlees waren mogen alleen gekoeld bewaard worden. Hebt u geen koelkast, consumeert u ze dan nog dezelfde dag. door koken en door bakken worden alle bacteriën gedood. Kies daarom bij voorkeur vlees dat door en door gaar gegeten wordt, vooral als u voor enkele dagen tegelijk vlees koopt. Proef geen rauw gehakt. Ook het „broodje tartaar" is niet te vertrouwen. plastic verpakkingsmateri aal houdt de kleur van het vlees goed, maar weert of ver traagt het bederf niet. Neem het vlees daarom zodra u het in huis hebt uit de papieren of plastic verpakking. Koel resten zo vlug moge lijk af in een open pan (even tueel in een bak met koud wa ter) onder af en toe roeren. Zet ze uitsluitend afgekoeld in de koelkast. Verwerk geen res ten door vers gekookt voed sel vóór u ze apart een kwar tier hebt gekookt (soep, ra gout), of geruime tijd hebt op gebakken. Wanneer er van dit mengsel weer resten overblij ven. kunt u deze beter weg gooien. Dit geldt b.v. voor een restje soep dat bij de verse soep-van- de-dag gedaan wordt. Wees overigens heel precies met resten voedsel van de vo rige dag. Als u hun uiterlijk, geur en smaak ook maar even niet vertrouwt, gooi ze dan weg, hoe jammer u dat ook mag vinden. Aldus het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding. (2) Uit een partij Bleyman— Potarsman (Haifa 1963) Aft 1 A %i 1 A A ■A t B 8AÖ hen alle registers van hun bekwaam heid te zien opentrekken, soms in de analyse nog sterker dan in de eigen lijke partij. Het fijnste positiespel wordt afgewisseld met de meest fan tastische combinaties, soms niet cor rect, maar altijd steunend op een diepe gedachte. Misschien dat de opgaven, welke wij voor u uitkozen, u ditmaal wat moei lijker voorkomen dan gewoonlijk het VILETTE Villette, door Charlotte Bron- te. Uitgave L. J. Veen N.V., Amsterdam. In een dubbel pocket en in een vertaling van mr. I. E. Prins-Wil- lekes Macdonald verscheen het le vensverhaal van de domineesdoch ter Charlotte Brontë uit Yorskhire. Het is haar laatste boek geworden, want kort nadat zij het had ge schreven en zy in het huwelijk was getreden zij was toen 39 jaar is zij overleden. In Lu cy Snowe, de ik-figuur van Vil lette, vinden we ongetwijfeld Charlotte zelf terug. Zij wordt hier getekend als het lelijke meisje met de koude naam en het war me hart. Charlotte Brontë had een slechte gezondheid en toch schreef zij over vitale mensen, die weliswaar in een andere eeuw en in andere omstandigheden leef den dan wij, maar die toch interes sant genoeg zijn om te ontmoe ten. 1 A« Ift AA A AAA AA A .A W B B AB H ÜSAK S i i IE Oplossingen ronder volgen de oplossingen der laven, u voorgezet in onze rubriek 23 mei jl. onder de titel „Nog -Goudjev. Na 1. (4). DUckstein—Keiler. Wit speelde houden met l.b6l I a5 (1 Tf8 2 Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. plaats in Overijsel; 8. oplopende vlakte; 12. kurk; 14 bakt men brood van; 16. munt in Nederland (afk.); 18. tel woord' 19. steen; 21. voorzetsel; 22. lidwoord (Fr.); 23. werpspies v.d. walvisvangst; 26. witte hars; 29. hoekpijler; 30. slaapmatje (ind.): 32. honingbij; 33. in het jaar onzes Heren (afk. Lat); 34. adellijke titel in Engeland tafk.); 36. voertuig; 37. scheikundig ele- ment (afk.>; 38. naschrift "afk. Lat); 39. zijtak Elbe; 41. deel; 43. lidwoord. 44. plaats in Z.-HoUand. 45. bijwoord. 47. nik, haal, 49 steenklomp; 52. voorzetsel; 54. oude rekening (afk.i; oo. puntig voorwerp; 57. term bij het boksen; 58. uitroep: 59. bevlieging die vele mensen meesleept; 61 plaats bij de stad Groningen; 63. wan deldreef; 65. plaats in N. Holland: 67. binnenkort; 69. slede: 70. bijwoord; 71. mat; 73. orient expresse (afk.); 74. scheikundig ele ment (afk.); 75. lichaamsdeel; 77. stad in België; 79. schade: 80. schaaldier; Verticaal: 2. rund; 3. hoop (meervoud); 4. alleenzang; 5. en per- sonne (afk.); 7. emeritus lafk.8. zuiver; 9. soort van hert; 10. telwoord; 11. viervoetig dier; 13. water in Friesland; lo. verzoek schrift; 17. deel van het gebit; 19. buiging; 20. zijtak Donau; 22. voorwerp ter verlichting; 24. rijkstelefoon (afk.); 2o. voegwoord (Fr) - 27 slede; 28. adellijke titel op Java (afk.); 31. kashouder; 35. water in België; 37. zekere bouwstijl; 39. onbep. voornaamw.; 40. kledingstuk; 41. voorzetsel; 42. stapel. 46. olifantsoppasser; 48. aandoenlijk; 50. Nederlands volksdichter; 51. plaats in N. Brabant; 53. tweetal; 55. huis; 56. familielid; 58. jongensnaam; 60. gebod; 61 uitroep: 62. scheikundig element (afk.); 64. water in N. Bra bant- 66 telwoord; 68. lichte bedwelming; 72. rund; 75. volksnaam voor'de 'kauw; 76. behoudens vergissingen (afk. Lat); 77. ga (Eng); 78. voorzetsel. 3. ar: 4. atlas; 5. galmei; 6. ere: 7. N.T.; 8. Don; 9. om; 10. ree; 11. aria; 13. sek; 14. rek.; 17. die; 20. mol; 22. Erp; 23. toren: OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. knap; 4. agent; 8. Dora: 12. oor; 13. start; 14. romer; 15. op; 16. telle; 17. den; 18. ei; 19. Sam; 21. kam; 22. eik; 24. los; 26. Segre; 28. rot; 31. lik; 33. iep; 34. darre; 36. ar; 38. pat; 40. domein; 41. no: 43. Remagen: 44. neg: 45. marmer: 47. lak; 49. ne: 50. Andel. 51. mis: 53. rem: 55. ten; 56. Lagos; 58. iet; 61. pon; 62. mom: 64. eek; 66. in: 68 dis; 69. abeel: 70. ga: 71. magot: 73. Brest; 74. den: 75. arak; 76. vaart; 77. halt. Verticaal: 1. Koos: 2. nopal: 34. Donar: 35. engel; 37. 39. ter: 40. del; 42. order; 46. men; 46. kei; 51. man; 52. som ber; 54. mee: 56. los; 57. Soest: 59. tegel: 60. Lima; 61. pit: 63. met; 65. kant; 67. nar: 68. dok; 69. ara; 72. ga; 73. ba; 74. Da. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a.s. op ons bureau ver wacht Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linkerboven hoek vermelden: ..Puzzeloplos sing." Er zijn drie prijzen: van 5.— en twee VOOR D£ JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE .JEUGD - VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE ƒ2.50 Beste nichten en neven, Deze week hebben jullie weer gezellig ge schreven. en sommigen hadden hun oplossing prachtig gekleurd, het waren soms net kleine schilderijtjes. Veel jongens en meisjes hebben het nu druk op school. Het is ook wel een beetje spannend hè, zal je overgaan of niet. Doe nog maar even goed je best. Hebben jullie nog veel van de buitenlucht genoten? Zwemmen doen jullie allemaal erg graag, lees ik wel. Nichten en neven, als Tante Jos terug is komt „Hiep, hiep, hoera" weer in de krant, hoor. Iedereen die in de afgelopen weken jarig is geweest, krijgt nog een kaart thuis gestuurd. Tante Jos is bijna beter, maar ze gaat dan gauw met vakantie, dus het duurt nog wel even voor ze weer schrijft. Er zijn weer mooie kaarten gekomen, waar voor ik jullie hartelijk moet bedanken. Nu gaan we eens naar de puz zel kijken. De oplossing is: 1. sla, 2. auto, 3. klauw, 4. moker. 5. naar rechts bom, naar beneden brand, 6. motor, 7. krant. 8. rad. 9. anker, 10. been. 11. akker, 12. krans. Wie krijgen er een prijs? De hoofdprijs is voor Hans Koen, Halsteren. Een troostprijs hebben gewonnen. Trudi de Groot. Bergsehenhoek en E Klerks, Rijswijk. Er zitten een heleboel brieven in de Brievenbus. Jij bent een echte waterrat, Elly van Elderen, Berkel. Doe je wel eens mee met wedstrij den? Was het verkeersexamen moeilijk? Jammer dat je v dinnetje gezakt is, hè. Jij hebt maar veel cadeaus gekregen voor je verjaardag. Netty v. d. Ende, Berkel. Je bent niet vergeten, hoor. Heb je een eigen kamertje waar het ro tanstoeltje in kan staan? Heb je ook een zwemdiploma? Heb je dinsdag genoten het schoolreisje. Piet Fey bulk. Capelle a/d IJssel? Zijn jullie met allemaal jongens, he lemaal geen zusje? Jullie moe ten je moeder toch zeker wel helpen. Wat veel jonge konijn tjes heeft jouw konijn, zeg. Zorg je daar zelf voor? Jij schrijft lange brieven, Wim Fonteine, Willemstad! Ja. dat kan ik begrijpen dat je het vreemd vindt naar een andere tante te schrijven. Maar je doet het leuk, hoor. Dat zal een lange dag worden als je met school reisje meegaat en wat zullen jullie veel zien. Ik zou best mee willen. Was het fijn woensdag. Jan Fonteine, Willemstad? Ben je naar "t strand geweest of heb je gevaren? Of misschien alle bei? In de diergaarde was het zeker ook wel leuk. Help jij ook mee met hooien, Pieter van Gammeren, Gende- ren? In de vakantie kan je je hart ophalen. Wil jij ook meedoen, Kees de Gelder, Alblasserdam? Ben je weer beter? Was het schoolreis je zo fijn? Wat een broertjes en zusjes heb jij nog. Sturen jullie alleen de puzzel in als de letter G aan de beurt is, Marja de Goede, Hoogvliet en D. van Golen, Alblasserdam? Schrijf je er dan een briefje bij? Tante Loes wil ook graag weten hoe oud je bent en wanneer jul lie jarig zijn. Kan je zo goed uit bed komen, Arbia de Graaf, Langerak? Tsjonge, zo vroeg al zwemmen. Maar je bent dan wel gelijk goed wakker. Het schoolreisje was een heel feest, lees ik uit je brief. Op Schiphol is veel te zien, hè. Natuurlijk mag jij- ook een nichtje worden, Nelly de Graaf, Dussen. Maar zal je alleen de puzzel insturen als je aa beurt bent? Dan kan je schien ook wel eens een winnen. Teken je zo graag? Het is vast wel gezellig bij jullie thuis met zoveel broers en zus jes. Schrijf je de volgende keer wanneer je jarig bent? Hoe gaat het met je zusje, Engeltje Groeneveld, Werken dam? Jullie zijn zeker wel ge schrokken. Beterschap hoor. Jij kunt goed hindernissen nemen, zeg. Vond je 't niet moeilijk? Doen jullie voortaan mee als de letter G. aan de beurt is, Nelly en Arie Groenewegen, Ro zenburg? De brieven blijven dan maar liggen en waar jullie over schrijven is al zo lang ge leden. Afgesproken? Jij bent maar verwend, Tru- die de Groot, Bergschenhoek. Kreeg je de fiets zomaar? Daar zal je wel erg blij mee zijn ge- i Avifauna weest. Het hè. Heb je je repetities goed ge maakt, Annle Hagen. Reeuwijk? Kan je wel leren? Ik vind dat jij een knappe moeder hebt, Annie. Kaas maken lijkt me zc moeilijk. Ik heb het eens een keer gezien. Erg leuk vond ik het. En ze heeft ook een jurk voor je genaaid. Staat hij mooi? Hebben jullie nog een prijs ge wonnen met zingen? Bedankt voor de tekening, hoor. Wat leer je op de muziek school, Trudy Hagenaar, Gor- kum? Piano, blokfluit of iets an ders? Hebben jullie een mooi zwembad? Sta je al op de film? Jij gaat ook al zo fijn zwem men. Co v. d. Ham, Bergen op Zoom. Het is er nu mooi weer voor, hè. Vind je het prettig op school? Ja. je hebt veel gekregen voor je verjaardag. Arie van Heiningen. Alblasserdam. Was het een gezellige dag? Het zal wel eens koud zijn 's morgens vroeg om te zwemmen. Gezellig dat jij ook eens schrijft, Aart Herwig, Alblasser dam. Doe je het een andere keer weer? Maar dan als de letter H aan de beurt is. Vergeet Meisjes en jon gens, hier is dan weer de nieuwe puzzel. Ja, hoe zou dat nu gaan! Hij is niet moei lijk hoor. even goed lezen. De eerste tivee letters van de beide voorwerpen 1 vor- nieuw woord. Zo gaat het ook met de nummers 2, 3, 4 en 5. Jullie moeten dus de vijf nieu we woorden in sturen. Zou het lukken? Vast wel, denk ik. De oplossing inzenden vóór woensdag 24 juni. 2 4 je dan de puzzel niet? Aan je verzoek kan niet direct worden voldaan, eerst maar echte neef worden, hè. Ja. de puzzel was misschien wel een beetje moeilijk, Corien Hylkema Willemstad. Maar het kan ook niet altijd gemakkelijk zijn, vind je wel. Wat heb jij gelopen. Was het zo warm dat er zoveel meisjes flauw vielen? Als je weer aan de beurt bent, Corien, schrijf je dan eens hoe oud je bent? Schrijven jullie de volgende keer een brief Januy Hoek. Rot terdam en Elly van Houwelin- gen, Glesscnburg? Sterkte volgende week, hoor. Bets de Jong, Hardinxveld. Dat heb jij wel een beetje nodig, hè. Ga je, als je. van school af komt. je moeder helpen? Ja, je zult je zusje wel in de gaten moeten houden, denk ik. Maar ze is vast wel lief. Klaas de Jong, Maassluis Marijke van Kampen, Rotter dam sturen jullie de volgende keer de oplossing in als je aan de beurt bent? Schrijven jullie dan je geboortedatum erbij en misschien weet je nog wel iets gezelligs te bedenken. Jij was niet aan de beurt, Truusje Kars, Leerdam toen je brief kwam. Daarom is hij een poosje blijven liggen. Jij kunt wandelen, zeg. Hoeveel prijzen heb j 1 al? Leuk dat jij ook een briefje schreef, Klara Kerkhof, Rotter dam. Schrijf je de volgende keer wanneer jc jarig bent? Jij krijgt vast een fijne vakantie. Als het nu maar mooi weer wil zijn, hè. Krijg ik van jou de volgende keer ook een lange brief, Wil ly Keynemans, Nederhemert? Denk je aan de letter? Ja, Lassie is leuk, Rla de Kie vit, Rotterdam. Het is altijd spannend, maar het komt steeds weer goed. Is het poesje van jou alleen? Jij kan vissen, hoor. Maurits van Kleef, Alblasserdam. Je moeder vond ze toch wel lek ker, denk ik, want jij had ze dan toch maar gevangen. Heb je een fijn schoolreisje gehad! Zijn jullie de volgende keer op tijd, Marja Kleliwegt, Si- monshaven, Paul Kleijwegt. Al blasserdam en Janie Koek, Klaaswaal? Jij hebt de puzzel prachtig gekleurd, Hans Koen, Halste ren. Dat kan jij goed. hoor. Vind je het zo fijn op school en doe je zo goed je best? Ga je dikwijls naar het hertenkamp. De jonge hertjes zijn zeker wel lief, hè. door M. VAN NUIS-ZUIDEMA Lust jij ook zo graag aard beien, Adrle Kolbach, Poede- royen. Tante Loes vindt ze heerlijk! Leuk dat je een brief je terugkreeg toen je je naam in een doosje had geschreven. Heb je nog teruggeschreven? Je bent de oplossing vergeten, hè. Hoe is het met je, Dickie Ko- nljnendijk, Oud-Beijerland? Weer helemaal beter? Ik vind het leuk hoor brieven van jul lie te krijgen. Het zijn er heel veel. Houd je veel van je klei ne neefje? Wat een medaljes heb jij al, zeg. Je wandelt ze ker wel vaak. Van harte gefeliciteerd, Inge Koole, Rotterdam. Ja, jij bent zeker verwend, zomaar een hor loge gekregen. Wees er maar zuinig op. Heb jij zo'n „gijn" gehad met de avondvierdaagse? 't Lijkt me gezellig op jullie wandelclub. Tante Loes wandelt ook graag, maar niet zo ver als jij, hoor. Jullie zijn bij na gelijk jarig, Rein! Koole, Rot terdam. Jij ook nog hartelijk gefeliciteerd. Ben je al dikwijls „doktertje" geweest? En is je zusje dan de patiënt? Wat een mooie bos bloemen kregen jul lie met de avondvierdaagse. Jij boft maar met zo'n mooi zwembad in de buurt, Plet Koo- mans, Bergen op Zoom. Ga je er dikwijls naar toe. Ben je al weer een beetje bruiner? Jij was net iets te laat met de oplossing. Maja Kortcweg, Bergen op Zoom. De volgende keer beter? Heb jij zo lang in de zon geze ten, Jan Kraak, Oud-Beijerland? En nu doet het een beetje zeer, hè? Voorzichtig maar de vol gende keer. Vond je de puzzel Doe jij de volgende keer mee als de letter K aan de beurt is. Kees Kroes, Boskoop? Schrijf je dan eens wanneer je jarig bent? Nee. Tante Loes is nog niet met vakantie geweest, Wim van (Vervolg) Han kon niet begrijpen waar om die jongei. zo moest lachen. Hè, dat had ze maar niet moe ten zeggen. Moeder zei altijd, dat ze niet direct alles aan vreemden vertellen moest, maar nu was het alweer te laat Ondertussen tuurde de jongen ook al eens de tuin in. „Blijft hij daar de hele mor gen?" „Dat denk ik wel, misschien komt hij nog wel even terug..." Ineens was Han het emmertje te binnen geschoten. Hen zou het daar toch niet de hele morgen laten. Een poosje hadden ze nog zit ten praten, toen voetstappen in het grint knerpten,- en meteen Hen door het hek naar buiten kwam. Mét het emmertje, zag Han direct. „Hen!" riep ze hard. „Ben jij daar nog?" Verbaasd vroeg hij het. Meteen liet hij zich naast zijn zusje in het gras vallen. „O, Han. Han toch." Hen schaterde het uit, van het la chen. „Ha, ha, ha, Han toch, ha, ha, ha, een adder, ha, ha, ha...!" O, HELP, EEN ADDER! Toen Hen aan het Huis ge beld had, was hij door de knecht, waar Dik zo van droom de, in een zijkamer gelaten, waar hij maar even moest wachten. Hij zat er nog niet lang. toen een dienstmeisje binnenkwam en vroeg of hij maar mee wou gaan naar Mevrouw. Toen pas dacht hij aan het emmertje, dat hij nog steeds in de hand had, dat lelijke rode bramenemmertje met de pa ling. Hij kreeg een vuurrode kleur. Het meisje keek .er een beetje minachtend naar. „Laat het maar hier", zei ze, en Hen zette het op de grond naast zijn stoel. Toen bracht ze hem naar de kamer aan de overkant van de gang, waar de oude Mevrouw in een gemakkelijke stoel zat. ,Zo Hendrik, ik vind het pret tig. dat je gekomen bent, ga daar maar even zitten." En te gen het meisje: „Jaantje, ga jij Jongeheer Boudewijn eens roe pan, hij zal wel in de tuin zijn." „Ja Mevrouw, maar we heb ben hem de hele morgen niet meer gezien." „Ga nu maar," en Mevrouw wenkte met haar hand. Daarna had mevrouw gevraagd hoe het thuis was en hoe moe der het maakte het duurde lang eer het meisje terugkwam, vond Hen en juist was hij aan het vertellen dat moeder op reis was, toen ze een vreselijke gil hoorden. De oude mevrouw vloog ver schrikt overeind. „Dat is Her- mine!" riep ze en snelde naar de deur; de meisjes kwamen ook aandraven, en alles riep en praatte door elkaar. Hen was ook geschrokken, en stond naast zijn stoel. Zou hij er ook heen gaan of niet? (Volgeode week verder) Es, Leiderdorp. Maar het duurt niet lang meer. Hoe was schoolreisje of is het nog Er zat geen fout in de puzzel hoor, Rlna van Es, Leiderdorp. Nummer vier was wel een beetje moeilijk. In de oplossing staat het goede woord, dat zal je wel gezien hebben Wat ga jij vroeg zwemmen! Vind je het fijn? Doe jij voortaan mee als de letter H aan de beurt is, Truus Heemskerk, Katwijk aan Zee? Niet zomaar insturen, hoor. Heb je het naar je zin op school? Het is een hele tijd geleden dat je meegedaan hebt. Plcta Kruger, Katwijk a/d Rijn. Doe je eens wat vaker mee en schrijf je er dan een briefje bij? Ja, je was inderdaad te laat met inzenden, Geertje Kuyt, Katwijk. Jammer hè, dan duurt het zo lang voor je antwoord krijgt Zal je niet vergeten je naam onderaan de brief te schrijven Kees van Egmond, Rijswijk? Je kunt keurig schrijven, hoor. Wanneer ben je jarig? Johan van der Gaag, Delft en Bastiaan Haasnoot, Voorburg kijken de volgende keer beter naar de letter. Afgesproken jon gens? Jij wilt ook een nichtje wor den, Lvdia Huyser. Wassenaar? Natuurlijk mag dat. Hoe meer nichten en neven, hoe leuker Kampeer je zo graag? Hebben jullie een grote tent? Jij bent ook van harte wel kom, Babs Jol, Scheveningen. Hoe was het schoolreisje? Fijn m de speeltuin geweest? Vond jij de puzzel ook een beetje moeilijk. Ina Jol, Sche veningen? Andere keer mis schien weer eens wat makke lijker, hè. Ga je dikwijls naar het strand en zwemmen in zee? Fijn zeker wel. Heb je alleen bloemen in je tuintje of ook groenten? Als je een nichtje wilt wor den, zul je dan goed naar de letter kijken, Janny Kalkman, Loosduinen? Je kunt alleen schrijven als de letter K aan de beurt is en misschien win je dan wel eens een prijs, hè. Tot de volgende keer? Tsjonge, Eddie Klerks, Rijs wijk, wat kan jij schrijven. Het was een hele lange brief. Leuk hoor. Dat was me ook wat met die voetbalwedstrijd. Ja. jullie zullen wel even met de handen m het haar hebben gezeten. Maar het is toch allemaal nog goed gekomen, gelukkig. Jij hebt de oplossing mooi ge kleurd. Carin Kranendonk, Den Haag. Je was alleen niet aan de beurt om haar in te sturen, hè? Wanneer ben je jarig? Ja, je zult wel pijn hebben ge had, Hein Korving, Schevenin gen, toen je amandelen geknipt waren. Maar je bent vast wel een beetje verwend, d^.ik ik. Schrijf je de volgende keer je geboortedatum in je brief? Nichten en neven, de brieven bus is weer helemaal leeg. Ma ken jullie hem weer vol met ge zellige dikke brieven? De let ters L t m R zijn aan de beurt. Goed aan denken hè. Tot de vol gende keer. TANTE LOES

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 16