Welbespraakte informatrices Blad SPUITBUSSEN Een bruidsboeket VERKOPEN HUN STAD 0pen briel Thuis genieten van een Saunabad Pas op met ZATERDAG 20 JUNI 1964 Zij weten hoe je van je vakantie kunt genieten Het blonde meis je achter de balie zet een kruis op de plattegrond van Rotterdam en zegt vriendelijk tegen de oud; Amerikaanse da me: „And you are here". Verrast kijkt de touriste op: „Bent u ooit in de States ge weest?" „Nee, dat ben ik niet", ant woordt de infor- formatrice cor rect. Vergenoegd verlaat de Ame rikaanse de VVV op het Stadhuis plein in Rotter dam. De toren van het stadhuis klin gelt over de Lijn baan, op een ter rasje genieten de bezoekers uit de hele wereld van een zonnige zo merdag, de parkieten snerpen, obers lopen af en aan met ijs en koffie. Rotterdam, eerste haven stad van de wereld is een be langrijke toeristische trekpleis ter. De meiskes van de VVV zijn het middelpunt: als een char mante wandelende encyclopedie worden afgevuurd te beantwoor den. Vroeger WV.-werk liefdewerk oud-papier. Dochters van goeden huize, die vloeiend talen spraken, vulden hun tijd met het wegwijs maken van bui tenlandse bezoekers. Anno 1964 is het een belangrijk beroep, dat veel van de dames vergt: ze moeten er plezierig uitzien (en dat doen ze ook!), zich correct weten te gedragen, vloeiend antwoord kun nen geven in drie talen op de gekste vragen, weten met wie en waarover ze spreken, persoonlijk initiatief ontplooien en nog heel veel meer. Meestal hebben ze een middelbare schoolopleiding en eni ge jaren buitenland achter de rug, als ze als informatrice beginnen. Wat het toerisme allemaal in houdt, ontdekken ze in de prak tijk. Mejuffrouw G. H. C. Brou wer weet ervan mee te praten. Stond ze op een late avond een vertwijfelde Engelsman te woord. Hij draaide nèt zijn wekker op, en het ding vertikte het. Hoe moest hij wakker worden? ,,Ik gaf het stomste antwoord dat er was", lacht de ervaren in formatrice. „Mijn wekker was nog goed namelijk en ik zei: ,,Hoe laat moet u op?" Het was- zes uur, de volgende morgen. Ik had dat beter aan de portier van De dames M. Mays en M. Fig- leven: linn oor bij de telefoon en hun oog bij de informatiemolen. In één handomdraai voor het raam Boven de betrekke lijk kleine rozet van spatelvormige blade mei c witte bloementuil, bestaande uit ontelba re witte bloempjes, rood gespikkeld in het hart. U kent haar vast wel, deze „bruidsboe ket" onder de kamer planten, al is het dan misschien niet bij naam. Die is ook niet zo gemakkelijk te ont houden. want deze plant in feesttooi heet Saxifraga cotyledon pyramidalis, met de Hollandse naam steen- breek, die geen bloe mist of kweker ooit gebruikt Misschien imdat .veel s ten steenbreek be- Deze geurende voor- zomerbloeier is in de Alpen en Pyreneeën inheems endaardoor laat ze zich ook hier buiten kweken. Zo'n feestboeket in de rotstuin is zeker niet te ver smaden. maar toch zien we haar hier meer als kamerplant toegepast. Aan stokje Als we zo'n bloeiende plant krijgen, binden we de zware bloemtros eerst aan een stokje, als dat nog niet gebeurd is. Be halve door de zwaarte kan ze ook slap hangen door te veel zon en droge lucht. Daarom kweken we haar bij voorkeur in de ochtendzon met veel fris se lucht. Daarbij geven we ta melijk veel water en eens in de 14 dagen kamerplantenmest. Nu heeft de plant één scha duwzijde, namelijk dat ze na de bloei gaat afsterven, maar ze vormt jonge rozetten aan de voet. die na 2 a 3 jaar ook weer ;ijn. Vaak haalt de verkoopt, om ze dan bedje uit te planten de bloei van het jaar daar op. Mocht uw plant ze nog vor men, houd ze dan in ere en plant ze buiten op een zonnig plekje uit. Het is niet altijd ge zegd dat alle jonge scheuten in staat zijn bloem te vormen, daarom is het beter ze niet weg te geven en er meerdere te hou den, anders kan het gebeuren dat we met een exemplaar blij ven zitten dat juist niet wil bloeien len Maar dan natuurlijk oppassen voor een te grote overgang in temperatuur of atmosfeer, waar door het zou kunnen gebeuren dat de knoppen verdrogen. Na tuurlijk kunnen we ze ook voor tuin- of balkonversiering gebrui ken en ze in zon of halfscha duw uitplanten in een rotstuin tje, op een muurtje of vooraan in de border. Op het balkon laten we ze in de pot staan, die eventueel tegen het uitdrogen in een bakje met turfmolm A. C. MULLER-IDZERDA. bloeibaar kweker ze vóór hij ze In potje Wie geen tuin heeft kan de rozetten ook stekken in een potje met bladaarde en scherp zand. liefst met wat klei of leem vermengd. Later in een geraniumpot overplanten en zonnig, licht en luchtig opkwe ken. 's Winters bewaren in een onverwarmde, maar vorstvrije, zonnige kamer en aan de droge kant houden. Plantjes die buiten staan ha- General Electric Company meent aan deze vraag naar een saunabad tegemoet te moeten komen door een auto matische elektrische verwar mingseenheid voor gezins sauna inrichting. Nu kan men ook thuis zijn saunabad nemen, net als de Finnen dat doen. De aan de wand te bevestigen sauna-apparatuur voert in de sauna-kamer de juiste hoe veelheid verse lucht binnen. Als u al goed aan het zweten bent, verhoogt u de ontspan ning door een flinke stoom- stoot. Deze ontstaat door wa ter, eventueel vermengd mei eucalyptïls olie, ie gieten over de verhitte stenen of grint, die bij de stookplaats horen zoals de foto laat zien. In Amerika zijn al verschillende privé-sauna's in woningen ge ïnstalleerd. Niels nieuws onder cle zon zo u ziet: een oud idee in een nieuwe verpakking. Iedere stad in ons vaderland van enige betekenis bezit wel een sauna-instituut. Naar eeuwenoude Finse trant kan men zich, gehuld in wolken van stoom, onlust en ver moeidheid uit de leden drij- ven. Het sauna-bad neemt ge weldig in populariteit toe. Zo'n bad neem je in een tegen koude geïsoleerde ruimte met houten wanden en voorzien van een krachtige verwar ming. Zittend op trapsgewijze banken geniet je van je rust- lllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll het hotel kunnen vragen, maar enfin, dat doe je. zelfs als je de avonddienst tot tien uur gelopen hebt." Boeiend Wat dit werk boeiend maakt? ,,Ik vind het heerlijk om met mensen om te gaan, en heb een stelregel dat in alle mensen iets goeds schuilt. Het is een sport om dagelijks te ontdekken, dat het waar is". Even later voegt ze er peinzend aan toe: ,Ik heb door mijn werk veel kennis vergaard." Ogenschijnlijk is er geen muur aan het bureau van de VW. Het nodigt uit: „Kom maar binnen". Wel, je stapt er ook zo binnen evenals vele buitenlanders dage lijks doen. Terwijl Engelse Pa met een warme vilten hoed op het achterhoofd vroeg: ,,Can we get a trip to Amsterdam?" filmde zoonlief"het hele tafereel, dat Ma glimlachend vanaf de rustbank ga desloeg. Achter de balie de vrien delijke meisjes, die achter hun rug blindelings naar de folders grij pen die hier te geef zijn. De he le achterwand is benut (over ef ficiënte kasten gesproken). De buitenkant is overzichtelijk met folders, per provincie. In de kast bijzonderheden van toeristische attracties, onder de kast alle din gen die er maar te weten zijn: de burgemeester van Simpelveld, het strand van Renesse. het schaapscheerdersfeest op de Ve- luwe of de Markelose boerendan sen. Primair echter geven de da mes inlichtingen over Rotterdam. Hun tweede taak is dan ook als gidse op te treden met de sight seeing tours die tweemaal daags worden gehouden. In een paar uur tijd a raison van 8.- kun je de grootste havenstad bewonderen uit de lucht (vanaf de Euromast en in de toekomst misschien vanaf Zes tienhoven), vanaf het water (met de Spido) en van dichtbij: met de bus. Eerst wordt kennis ge maakt met de reizigers in de drie moderne'talen. De gidse weet alles af van haar stad: ze lepelt de levensgeschiede nis van Oldenbarneveldt op, weet bijzonderheden over Delfshaven, verwijst naar de Svenska Sjömans- kyrkan, weet wat het ding van Naum Gabo beduidt. Duitsers komen voor de zee, het goede eten en een goed hotel. Al les wat over de zee moet komen (uit Engeland, Amerika, Canada) ziet graag Volendam, de klompen en de windmolens. Terwijl we rondlopen in het bu reau, zoemt de telefoon. Mejuf frouw B. van 't Hart neemt het gesprek aan: een club van twin tig tot vijf en twintig personen wil naar de Deltawerken. Spontaan reageert ze: „Viermaal op een dag gaat er een rondvaartboot uit de haven van Hellevoetsluis". De tij den geeft ze er vlot bij, meteen ook het vervoer: met het tramme tje uit de Rosestraat. „Kosten? Een groep van 25? Ongeveer 2.50 per persoon, Reductie... ja... nee... u moet wel drie kwartier van te voren aanwezig zijn om.." Ze staat vlak bij de informatiemolen, een ingenieus kaartsysteem waar je alfabetisch met ten handom draai en oogopslag alle attracties van ons land bij elkaar vindt op papier, maar ze steekt er haar hand niet naar uit We lezen een krabbel: speciaal adres waar je aspèrges kunt eten. Onderwijl ver telt de heer A. J. Riper over het andere facet dat hier niet te zien dan hebben de mensen geen last is van het werk- het gastvrouw de logies-informatie-dienst komen met koersen en zo." Terwijl i zijn in het buitenland. de gegevens binnen van de ho- tels: wij hebben 3 grand hts, zo veel meer persoonskamers. De VW reserveert hotels voor een hele periode, in Rotterdam en het Een officieel ontbijt als gast- hele land. De tourist betaalt de vrouwe van Rotterdam opluisteren eerste nacht^op het bureau, krijgt i Wenen bijvoorbeeld, Eerst kennismaken vóór de rit begint, in drie talen maar liefst: „Ik ben mejuffrouw I. Brandlse van de VVV." man. „De gasten de kamers toegelaten" vraagt me- de particulieren juffrouw Brouwer aandacht voor n blauwe bon, de de mooiste vertoning die ze hier touristen rekenen met óns af en zag: „Dat had u eigenlijk moeten autoped die hij zoontje gekocht had. Vroeg li»j: „hoe lang is het reizen naar Ant- Visitekaartje wederzijdse burgervaders ook aa deel nemen. Reizen organiserei is dat de leukste kant van hu werk? Wel verantwoordelijk, zijn het visitekaartje van o Toch vinden de informatri omgaan met mensen het aardig ste. Ze creëerden ook het „gekke- vragen-schrift" waarin we een duik mogen nemen. blauwe bon mee, die hij hotel af mag geven, dat betekent voor hem zekerheid. Want de VVV belde inmiddels het hotel op: er komen twee Amerikanen met blauwe bon no 03322. Met die bon in zijn hand is de kamer niet voor land. zijn neus weg verhuurd. Bezoe kers kunnen lokaal en interlokaal bellen. Ze staan je hier met raad en daad terzijde. Binnenkort dra gen alle informatrices een uniform met het embleem van de VVV. Dat vinden ze prettig: iedereen weet meteen wie en wat ze zijn. ir-tcUiVkfhivirirhirti'tftctricii-trh-irirUixirirtck-ti-tj-trtx-kiiixirtftx-ixixictctcix.-trtciftriii „Wanneer is de Scala in Milaan A geopend?" (altijd!) „Er is zo- AllCS veel zand gestrooid op de Schie- damse Vest, komt de Koningin van Het komt ook de onderlinge ver daag?" De toerist op vrijers- standhouding ten goede: uiteraard voeten informeerde: „Juffrouw, ik hebben de meisjes een represen- ben met vakantie in Spanje ge- tatieve betrekking. Koopt de één weest en heb daar een blond Hol- een japonnetje van 98,- dan kan schuilga: lands meisje ontmoet. Ze heet de ander niet minder doen. Het niet c Loes. Kunt u ze voor mij vinden?" (door de baas betaalde) complet Veel vertrouwen -hadden ook de maakt daar een eind aan. „leder- Vrijwel iedereen kan met het tankjes van buta- en campinggas eenvoudige apparaat, de spuit- j£t ?°af' is^ooïdat hft'dfofï bus, omgaan. Juist omdat het de afvalhoop terecht komt, vraag zo'n eenvoudig geval is, weten eventueel advies aan de kampbe- heerder waar het gevaarlijke maar weinig mensen van de goedje weggeworpen kan worden, gevaren die in een spuitbus voor volgende vraagstellers in de VVV- meisjes: „Ik wil foto-model wor den, hoe moet ik dat doen?" en de vraag naar een rustig plekje in Limburg voor de huwelijks- Telefoons en de telex ratelen, bij Mejuffrouw G. H. C. Broun ik houd van mensen en door dit werk veel kennis gaard Hierbij doelen wij de spuitbussen insectenbestrijdingsmid- weet hier alles" zegt de heer delen, waarvan het uiterst wen- S.i3etof ÖnS- AgS iS' kl«"e vrouw zijn bij de Vlootweek, uren achter elkaar ken en niet aan slaap denken, dat hoort er ook bij. Bij de invasie op 1 mei bel je na de hotels de pensions op, en zijn die vol dan heb je nog 1500 adressen van particulieren achter de hand. Camee of Camelia beide zijn modem De Parisienno is deze zor Klompen Als haar gasten vragen, waar ze klompen kunnen kopen, moet ze haar stad zó goed kennen dat ze ook daar direct een (goed) antwoord op weet. Niet zelden worden ze beloond voor hun dienstbetoon: een mooie shawl, een bedankbriefje, een doos bon bons. Daar zijn ze erg verguld mee, „want dan weet je dat de trip geslaagd was en je werk goed gedaan is". De meeste informaties worden gratis verschaft, het officiële za- kenadresboek van hotels en res taurants weer niet. De Duitsers zijn gewend overal voor te beta len en kijken op als ze horen „Es kostet nichts". De Amerikaan ac cepteert alle dienstbetoon vanzelf sprekend. Nog meer verschillen? Als ik zo eens grabbel in de post kom ik van allerlei tegen en dan krijg ik reuze zin in persoon lijke beantwoording. Niets is zo stimulerend als een brief van mens tot mens. Maar ja, dat is dagwerk. Verder krijg ik zin in prikken, zo maar, met een speld: wat zullen we vandaag eens ne men? 't Doet er niet toe. Het komt toch nooit klaar. Ho, denk ik, klaag nu niet, stel je voor dat je uit jezelf geen im puls had mensen te schrijven, wat werd het dan saai en plicht' matig hier. Nu zit er tenminste nog een verrassing in. Voor hen en voor jou. Ineens staat hun on derwerp in de krant. Of ligt er een brief voor hen persoonlijk in de bus. En voor mij is er de ont moeting van zomaar eens een heel lief iemand, een vrouw die van de eerste tot de laatste zin zich zelf heeft vergeten voor een an der, een andere vrouw die een stukje kattigheid en „ik heb ook nooit iets" van een paar brieven geleden heeft afgelegd en de hand aan de ploeg heeft geslagen; weer een andere bij wie de dingen zo maar ordening hebben gekregen, zodat er rust heerst in haar leven. Wat heerlijk. Natuurlijk blijven er vragen ge noeg. Maar de spanning is er af, de kwelling, de onvrede. We kun nen hier in onze krantehoek nog raak babbelen, de bitterheid is van de vragen af. Ik denk aan de vraag die bij mij belandde van de al niet meer zo jonge vrouw die met haar ouders samenwoont. Dat komt heel veel voor, ja. Onge huwde kinderen gaan lang niet al tijd op kamers wonen, al ben ik daar erg voor. Maar zo gaat hel van het ene jaar op het andere, en op het laatst kan het niet goed anders meer, dan is het je leven geworden, moeder die wat minder wordt, rekent op je, je kunt toch niet weggaan? Meisjes moeilijk, dat blijkt uit de praktijk. En jon gens? Zo heb je hier en daar een gezin, ik heb er een paar brieven van, waar vader en moeder ver zorgd worden door een dochter. eerst b.v. zijn er nog meer kinde- niet kunnen betalen thuis geweest, jongens. er in je gedachte iets scheef zit. Als ik vind dat ik op grond van mijn afkomst alleen een hals snoer van diamanten zou moeten hebben wat we vandaag echt dan word r die op de bus staan, keurig te lezen, het is nu een maal vergif dat er in zit. Er zijn andere gevaarlijke ge vallen, Die, waarbij mensen wer den gedood doordat het appa raat in een kachel werd gegooid. Tuinlieden die gewond werden nauwelijks gekleed als ze geen faal lant op de mesthoop gooiden, of camelia zijn verkrijgbaar m al- huismoeders die het lege ding lerlei zaken tegen uiteenlopende even op de centrale verwarming prijzen. Goedkope in de supermar- zetten. In de Verenigde Staten hebben spuitbussen verschrikte- kc,s' d"""1"- va" ">'on ol chit- lijke gevolgen veroorzaakt, aldus fon in de „betere" zaken, fraaie een artikel in Het Beste. Er en kostbare in de boutiques, vielen doden en velen werden le vensgevaarlijk gewond door weg- In Frankrijk ziet men ze dragen spattende scherven. -Spuitbussen op kostbare avondtoiletten, op bevatten al lijken ze leeg, nog kantoorpakjes en ook de scho- een kleine hoeveelheid gas in lieren doen mee: '.ij steken ze in vloeibare vorm. Er is maar wei- het haar of op de revers van hun nig nodig om zo'n onschuldige regenjas. Wie het ver zoekt, past bus in een gevaarlijke granaat te er ook haar make-up bij aan: ca- veranderen. VerWarm een spuit- melia-make up, waarvoor stuif- bus, en het overgebleven gas be- meel van orchideeën de grond- gint uit te zetten - indien dit te stof is. Schoentjes met echte of lang duurt, explodeert de bus, namaak-juwelen completeren het en „is de bus aan". geheel. Het beste kun ie een lege bus, De camee wordt ook weer in in kranten gewikkeld, een nacht- ere hersteld. U weet het wel: de je in de ijskast laten overwinte- hanger, ring of broche met de af ren. de lage temperatuur zorgt beelding van een fijn meisjeskop voor een minimale spanning. De je. De camee wordt in reliëf ge- volgende morgen open je de on- sneden en ligt er daax-om dik derkant met een blikopener zodat bovenop. De stenen bestaan mees- het resterende gas kan ontsnap- tal uit twee verschillend gekleurde pen. In dit verband wijzen wij lagen, het kopje word' gesneden ook kampeerders op de wegwerp- uit de bovenste laag en de onder ste vormt de achtergrond. Een héél oude kunst, ;ameeën snijden. De Babyloniërs en Phoeniciërs hadden er al weet van en ge bruikten het ter versiering van vazen, drinkbekers en kleding. Ze gebruikten er onyx en sardonyx, ook agaat, amethyst en speksteen dig-oude jas? Of nooit eens tegen voor. je moeder kunnen zeggen: hier, een bloemetje voor de zondag, of: ga nu eens met een retourtje naar uw zuster in Arnhem. Natuurlijk. Maar dan moet je de goede kant opkijken. Niet naar die broer die er ook niets aan doen kan dat hij als nummer zoveel in het gezin verscheen en mede-oorzaak was het verbeten zwoegen van va- moeder over een zo lange goede dag verdwijnt de wrok ik en kijk scheef i op __w. laatste. En wat gebeurt ineens moet het drietal zich met een onooglijk klein bedrag aan con- tanteix zien te redden. Onooglijk vergeleken bij het bedrag dat in huis omging toen de jongens er nog waren. Die brachten altijd een flink kostgeld aan, en och, als er dan eens wat moest zijn, een verfje hier en daar, een TV, ga maar door, dan staken zij de kop pen bij elkaar. In ruil voor al die welstand werd er voor de jongens gekookt en gewassen en gestreken dat het een lieve lust was, want dat zorgen gaf voldoening. En nu trouwen kort na elkaar zeg maar Piet en Jan. Wildvreemde meis jes krijgen nu dat geld en die verwennerijtjes en de leuke tegen woordigheid van de jongens; thuis zijn vader, moeder en zus op een- Des te erger is het als één van de jongens nogal lang thuis is ge weest, bijv. tot zijn 36e. Dan wil het helemaal niet meer' zonder hem. Dan komt in een brief de vraag: „Kunt u daarvan nu eens niet iets zeggen? Mag dat nu maar zo? Vader en moeder heb ben zó voor hem geploeterd, u moest eens weten wat een léven moeder vroeger had, hoe ze voor ons heeft gewerkt." Ja de overgang van onder houden worden door broer, naar voor je eigen onderhoud moeten zorgen, is wel wat abrupt, dat snap ik. Maar hét was te voor zien. Als je ervan uitgaat dat je je gelijk bij het ouderworden recht hebt halssnoer op bepaalde zaken als niet kunnen betalen dan word Deriode 7odat zii niet veei eeTd ik ook vast een zeurpiet. Dan J"ftiM.S deren. Dan zeg ik elk ogenblik: opzij konden leggen. Als een kind er steeds op gewezen wordt dat hij zo dankbaar moet zijn kijk eens naar je moeder, die zat ■roeger soms nachten te verstel- De Moeder, en Oostenwind- Westenwind len voor wat zijn ouders dé den, dan is er iets mis. Want dan leggen we in die geweldige gave van God: dat we ons met ziel en li chaam geven aan het aan onze handen toevertrouwde, iets van de vloek, van de onvrede. Als wij zwoegen, als we onszelf iets ont zeggen, is het omdat we het graag tt!U ullow;ive doen voor hen die het op hün de leefwijze De Moeder, cn Oostenwind- Westenwind, door Pearl S. Buck. Uitgave Goümcr, Haarlem. i Pearl S. Buck heeft grote faam verworven met haar boeken over< het leven in China. Haar verhalen* zijn bijzonder boeiend, omdat ze uitstekende indruk geven van* de Chinees. graag zullen gaan onze vreugde zien In „De Moeder" vertelt Pearl het doen. Alleen op die manier Buck over het leven op het Chinese armoede blijft de cirkel nog geven, gaaf. het platteland, Wat willen we eigenlijk? Waar toe voeden we op? Tot: dat de kin deren het „best" hebben? Tot: dat ze gelukkig zijn? Dat alles, vast en zeker. Maar begrepen dat opvoeden tot: dienst va God. En pas dan, als we weten ;va, dat inhoudt - en daar veeh- Hct is e„igsz,ns te verBe. ten we veel te weinig voor dat ,ljkell mel De goade aarde.. dat „geloven we wel —.wat dat is. Pearl Buck wereldberoemd maakte. En dat gaat SLtj en struikelenen eer' Ook hierin wordt het primitieve, ziin tallnzp ,.*Y"aanzifn vY3" ]e door schrijnende armoede belaagde geven, tot en met alles geven ui- op het platteland op boeiende heerst. Zij doet dit als maakte zij zelf deel uit van dit arme volks deel, dat meer vegeteert dan leeft. In dit verhaal staat centraal de figuur van een moeder. Op de be langrijkheid van de vrouw in de samenleving op het Chinese platte- land wordt sterk de nadruk gelegd. dat heb ik nog lang door hoor! Er zijn talloze mensen telkens weer beter af dan degene die proberen hen in te cluis- Pas da" U,Q+ kinderen moeten halen. Je eindigt dan ergens bij 0I2?® r1 de koningin van Engeland die p„Jn ontzaglijk veel gereisd heeft en 9? ,Gev®n nota bene weer het liefst bij haar kinderen is. W1I- wijze geschilderd. Maar natuurlijk zeg briefschrijfster, en een diamanten nog wel wat anders het dan vijfentwintig a vijftig guldeD je huis, in de week meer. Daar kun krijgen is alleen vervuld worden, oi de ander geeft. kunt dat zelf niet betalen je met plezier doet werken. Of i i an ten n dat^""^ dan 'begrijp ik dat je vader verveloos huis r im het terug- in schrille tegenstelling tot deze m niets. En beide boeken staat Oostenwind lar krijgen. Westenwind, waarin juist het leven niets, omdat der wclgestelden beschreven wordt. Tn dit boek laat Pearl Buck uit- komen hoe de Westerse ideeën doordringen in de aan eeuwige tradities vasthoudende Chinese pro- minenten. Het boek geeft de ver- houding weer tussen de jongere en de oudere generatie, die uitloopt op botsingen wanneer westerse op vattingen de starre wereld, waarin de rijke Chinezen leven, gaan be- invloeden. Ook dit is een voor treffelijk boek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 15