Oude schrijvers in eenvoudige herdruk Van de eerste naar de derde zitting van het concilie GEESTELIJK Nieuw vakantiemodeland heet Egypte DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 20 JUM 1061 INITIATIEF VAN Ds. ZIJDERVELD Zó zien de boekjes met de tverken van de „oude schrijvers" r uit. Dit is het omslag van een der predikaties van Bernardus Smytegeld. door BERNARDUS SMYTEGELT (Van een onzer redacteuren) „Wü willen goede refor matorische lectuur in han den van heel ons volk bren gen, omdat die lectuur be hoort tot ons aller erfenis, maar we zijn nuchter ge noeg om te begrepen dat de mens van vandaag enige moeite heeft met het lezen van de ,,oude schrijvers". Daarom kwamen we van zelf op de gedachte die oude geschriften te herschrijven en te bekorten, maar de kern van ieder werk blijft in tact. Comrie blijft Comrie en Hellenbroek Hellenbroek. Juist daaraan hebben wij ons succes te danken." Dat zegt ds. G. A. Zijderveld XLit Middelburg, die lange tijd in Amerika en Engeland heeft ver toefd en daar zag hoe ook de mo derne mens teruggrijpt naar pu riteinse schrijvers, omdat die hem geven wat hij elders niet kan vinden. Met zijn Zeeuwse vrienden, afkomstig uit de Ge reformeerde Gemeente en de Herv. Gereformeerde kring heeft hij na zijn vestiging in Middelburg het idee besproken om ook hier een dergelijke uit gave te beginnen. Hij vond di rect steun voor zijn plannen. a op- i dat jaar waren de eerste uitgaven klaar: kleine boekjes van zo'n der tig pagina's ter grootte van een flinke zakagenda, fris uitgevoerd. ,,Met toch wel een beetje vrees in het hart" zo vertelt ds. Zijder veld „begonnen we aan een opla ge van vijfduizend exemplaren, die we de Keveil-serie noemden, een uitgave van het Smytegelt Fonds. Nu is het zo dat er zeven uitgaven zijn verschenen, num mer acht kan iedere dag de deur uitgaan en nummer negen is al in voorbereiding. De boekjes kos ten een kwartje. Dat kan omdat we een drukker hebben gevonden die geheel achter het doel staat. De firma Pieters te Oostburg drukt de boekjes tegen kostprijs. Tevreden TWEE PAUSEN - TWEE VISIES (Van onze kerkred&ctle) In rooms-katholieke kring zijn twee boeken verschenen, die ongetwijfeld de aandacht zullen trekken. Het eerste is een vertaling van een zeer controversieel verslag oor spronkelijk in de Verenigde Staten verschenen van de eerste zitting van het Vati caans concilie. Het tweede is een Italiaanse biografie van paus Paulus VI. In deze beide boeken gaat het sterk om de laatste pausen, totaal ver schillende leiders met even verschillende karakters. dus voortdurend in de St. Pieter Nu, na nog geen jaar kan men meer dan tevreden zijn zegt ds. Zijderveld. „Alle uitgaven zijn bij na uitverkocht en op een enkel boekje kwam al een nabestelling binnen van maar liefst twintigdui zend exemplaren. Voorlopig kun nen we niet aan die vraag voldoen, maar we beramen zeker een her druk". Waarom nu deze Reveil-serie. Ds. Zijderveld, zelf eindredacteur, heeft aan zijn korte omschrijving weinig toe te voegen. Dit zijn pu blicaties van de oud-vaderen, van wie heel protestants Nederland kan zeggen: dat is een van onze vaderen. Dat blijkt ook wel uit de serie die nu is verschenen; drie keer heeft men geput uit het gro te oeuvre van Bernardus Smyte gelt, men heeft bij de piëtist Jodo- cus van Lodenstein, bekend als dichter van vele stichtelijke ge zangen, precies gevonden wat men zocht, stichtelijke, bevindelijke preken, die gebaseerd zijn op een degelijke bijbelkennis en binnen kort is een boekje te verwachten uit het onuitputtelijke oeuvre van Willem a Brakel, die ook in onver korte vorm nu nog druk gelezen wordt. Het betreft hier allemaal predikanten die de oorspronkelij ke kerk van de Reformatie heb ben gediend. Wat wij willen, zegt ds. Zijderveld, is dat de stem van hun geschriften weer opklinkt. De voedingsbodem voor deze geeste lijke lectuur is in geheel Neder land aanwezig. Wij geloven dat zij bijbels hebben gepreekt en eveneens dat wij het dichtst bij hen staan. Reden Dat is ook een voorname reden dat wij hun geschriften opnieuw uitgeven. Een andere mogelijkheid van die geschriften is goede lec tuur in handen te geven van het Nederlandse volk. Daarom is de uitgave ook geen winstobject. De teksten voor de preken, want dat zijn het. halen de leden van de vriendenkring uit bestaande boekwerken van jaren her. Soms moeten die oude boeken worden opgevist bij antiquairs. Dan be gint het werk. De preken worden herschreven in modern Neder lands, lange zinnen vindt men er niet. Waar men wel zorgvuldig af blijft is het betoog zelf. Aan de strekking wordt niets veranderd licht ds. Zijderveld met nadruk toe. De reacties waren direct al heel gunstig. Eigenlijk hebben we geen slechte beoordelingen ontvangen. Dat heeft ons ook de moed gege ven met grotere uitgaven te ko men. Die verschijnen op commer ciële basis. Drie a vier boeken zijn al in bewerking en er zullen er meer volgen. Hier hebben onze vaderen uit geleegd, hier gaan we mee door, als het aan ons liet kunnen we nog wel tien ja derveld. Boekbespreking Ja en Amen, Gods beloften voor iedere dag van het jaar, door C. H. Spurgeon. Uitgave Sj. v. d. Zee, Harderwijk. Dagboeken zijn er vele. Dat is goed want het geeft de mogelijk heid van afwisseling, waardoor we oude waarheden weer eens nieuw kunnen gaan zien. Maar sommige dagboeken worden nooit oud. Daar is bijvoorbeeld „Ja en Amen" van de beroemde prediker uit de vorige eeuw ds. C. H. Spur geon. Het is opnieuw verschenen en wie dit dagboek leest ervaart dat Spurgeon zijn lezers nog altijd weet te boeien. Zijn meditaties zijn heel eenvoudig. Het gebruik van beelden werkt nog steeds ver helderend. Wie prijs stelt op een eenvoudig, bijbels, meditatief dag boek zal uit Spurgeons korte over denkingen zeker veel stof tot den ken en reden tot dankbaarheid putten. De belofte aan Rachel, door Hubert Lampo. Uitgave Meu- lenhoff, Amsterdam. In de reeks paperbacks van Meulenhoff is een herdruk ver schenen van deze merkwaardige roman van de bekende Vlaamse auteur. Het bijbelverhaal van Jo zef in Egypte is hier op een zeer UPD. TP.1 ..„>..«.1»,.. jm het kostbare water uit de sakias omhoog te brengei iaar doelmatig apparaat ontworpendat al eeuwenlang diet ond lopende geblindeerde koe in beweging gebracht e; hebben de fellahs van liet Nijlgebied een l doet. Een wiel met schoepen wordt door zo krijgt men water voor het altijd dors primitief en in het ige land. (vervolg van pag. 1) kudden kamelen, een paar ten ten en ook schamele aanplantin gen: jonge dadelbomen, die hier moeten gaan gedijen om «en Veel werk In Alexandrie, dat de allure van een Europese Middellandse Zee badplaats heeft, wordt de lunch gereserveerd in de tuin van het Hotel Salamlek en met grote moeite krijgen we de beschikking over een personenauto om de om geving op eigen gelegenheid te verkennen. De Egyptische chauf feur. een aardige jongeman (de mensen zijn over het algemeen zeer vriendelijk en gastvrij) is een warm verdediger van het re gime-Nasser. „Vroeger werken en geen .geld", zegt hij, „nu veel werk, veel geld. Wie werken wil, werkt". Als we vragen wat er dan verdiend wordt, antwoordt hij: „Gemiddeld anderhalf pond (12 gulden) per dag bij een werk week van 42 uur: De boeren heb- waaien. De schrijver is Xavier Rynne, een pseudoniem. Er is heel wat gegist naar de werkellj- Samenvatting Het is ongetwijfeld een van de beste boeken over de eerste zit ting van het Vaticaans concilie. Het geeft een samenvatting van vrijwel iedere redevoering die is Jehouden. Voor Nederland bevat it boek nauwelijks iets contro versieels omdat het geheel ge schreven is in de stijl en de sfeer die de meeste verslagen in Hol landse bladen kenmerkte. Dat het In de Angelsaksische wereld niet altijd even vriendelijk is ontvan gen is een gevolg van de wijze waarop de houding van de Ame rikaanse prelaten verslagen wordt. Zo schrijft Rynne: „Onge lukkigerwijze scheen een aanzien lijk aantal, vooral van de Engels sprekende bischoppen, niet begre pen te hebben waar het op het concilie eigenlijk over ging. ke naam van de schrijver, vooral BlOgroflG omdat hij de conservatieve ele menten in Amerika behoorlijk aan de kaak heeft gesteld. Maar het geheim van de naam is beter bewaard gebleven dan alle ande re Vaticaanse conciliegeheimen. Het tweede boek is van de hand van een redacteur van de L'Os- servatore Romano. Het wil een blografie zijn van kardinaal Mon- In Ieder geval is het zeker dat Rynne bijzonder goed op de hoog te is van de toestanden in Vati caanstad, beschikt over enorm veel Inside Information", op de hoogte is van vooral de Franse theologie en tijdschriften, en over een begaafde pen beschikt. En ala hij zelf geen bisschop is die _j paus (aldus Xavier Rynne) Jo hannes XXIII. Schrijft Rynne fris. helder en zakelijk, hier vinden we de typisch hoogdravende curie stijl, die protestanten niet slechts vreemd, maar vaak Godslaster lijk in de oren klinkt. Het boek geeft het leven weer van de huidige paus, zijn interes- «I ohannes terugkeren. Toch vraagt men zich bij het lezen van dit boek af, of het toch niet een enigszins vertekend beeld geeft van de nieuwe paus. Het is opvallend dat aan de belangrijke rede over de hervorming van de curie, maar een enkele alinea ge wijd wordt. Maar Juist dat kon wel eens een van de belangrijkste aspecten worden van het paus schap van Paulus. Want dit plan is geen plotselinge bevlieging. Reeds paus Pius, die Montini nu paus Paulus van nabij mee maakte, had het plan om tot een volledige reorganisatie van de cu rie te komen. Kennelijk wil paus Paulus dus de plannen van Plus uitvoeren, en het concilie heeft aangetoond hoe noodzakelijk dit Maar L'Osservatore Romano-re- dacteur Andrea Lazzarini schijnt de noodzaak van die reorganisa tie niet voldoende te beseffen. Wel laat hij zien dat de huidige paus tijdens de eerste zitting van het concilie beslist de zijde van de zogenaamde „open vleugel" in de kerk heeft gekozen. Brieven uit Vaticaanstad, door Xavier Rynne. Uitgave Ambo- boeken, Utrecht, in de handel gebracht door uitgeverij De Fontein» Utrecht en uitgeverij Westland, Merksem, België. Paus Paulus VI, leven en per soon, door Andrea Lazzarini. Uitgave Paul Brand n.v., Hil- versum-Antwerpen. Boeken uit de kring van de Vergadering der Gelovigen (Van o kerkredactie) Een van de minst op de voor grond tredende kerkelijke groepe ringen is waarschijnlijk wel die van de Vergadering van Gelovigen naar een van de eerste voorgan gers ook wel Darbisten genaamd. Zij vormen plaatselijke gemeen schappen van gelovigen die zon der ambtsdragers zondags bijeen komen om „brood te breken", d.w.z. het Heilig Avondmaal te vieren. Groot in aantal zijn zij in Nederland nimmer geweest, maar er is wel een grote invloed van uitgegaan, omdat zij mensen heb ben voortgebracht die een zeer diepe bijbelkennis bezaten en veel gepubliceerd hebben. Dezer dagen ontvingen we het geschriftje „De Gemeente naar Gods Gedachten", van Andre Gi- bert. In bijna zestig pagina's wor den de „kerkordelijke" inzichten van deze groep van gelovigen uit eengezet. In dit boekje is uiteen gezet waarom deze gelovigen op deze wijze samenkomen zonder voorgangers. predikanten of ouderlingen. Na drie hoofdstuk ken waarin de bijbelse gegevens worden verwerkt en gereageerd wordt op de huidige kerkelijke situatie volgt een tweede deel met daarin de praktische conclusies zoals die in deze gemeenschappen getrokken zijn. De grondlegger van deze ver gaderingen is de Engelse predi kant J. N. Darby. Hij stond be kend als een man die zijn bij bel bijzonder goed kende. Om de mensen de bijbel beter te leren verstaan schreef hij een synopsis S van de boeken van de bijbel. Van deze synopsis is nu een vijfde deel verschenen gewijd aan Mat- theus, Marcus en Lucas. Van ieder hoofdstuk wordt een korte samenvatting en uitleg gegeven. De Gemeente naar Gods Gedachten, door Andre Gi- bert. Uitgave H. L. Heykoop, Winschoten. Synopsis van de bijbel, deel V., door J. N. Darby. Uitga ve Uit het Woord der Waar heid, Winschoten. De toeristen mogen bij de pyramiden van Gizeh de tocht naar de oude schatten op een kameel maken. De drijvers zijn gehaaide rakkers en weten daaruit (ondanks het verbod om te bedelen en ondanks streng politietoezicht) toch altijd wel een paar extra piasters te halen Oostenrijk haalt het contact met Nederland aan Handelsverkeer nog van weinig betekenis Neder landse toeristen op tweede plaats. TUU DE Oostenr(Jkweek in ons land enkele dagen geleden is begonnen, willen we de aandacht vragen voor de betrekkingen tus sen Oostenrijk en Nederland. Dat deze relaties zeer vriendschappe lijk zijn, wisten we al. De vele landgenoten, die Oostenrijk al eens tot hun vakantieland heb ben gemaakt, hebben er van ge tuigd. Men koestert er grote ge negenheid voor Nederland en z'jn bevolking, niet in de laatste plaats vanwege de goede zorgen voor de Oostenrijkse kinderen, die na de eerste wereldoorlog In ons land werden opgevangen. De gevoelens van hartelijkheid je gens Nederland hebben echter ook een andere en meer recente oorzaak: sedert kort nemen de Nederlandse toeristen in het Oos tenrijkse vreemdelingenverkeer dc tweede plaats in na de West duitsers. Dit vreemdelingenver keer is in Oostenrijk een heel be langrijke „Industrie" geworden, die er in ruime mate toe bij draagt om het chronisch tekort op de handelsbalans om te zet ten in een overschot op de beta lingsbalans. Bescheiden Op ccoaamisch terrein liggen de zaken wat anders: in de ge hele Oostenrijkse in- cn uitvoer handel neemt Nederland maar een bescheiden plaatsje in. Van weerskanten zou men echter graag zien. dat het volume van het handelsverkeer in sterkere mate toeneemt, dan tot dusver het geval is geweest. Van Oos tenrijkse zijde doet men van al les om de uitvoer naar ons land te vergroten. De kledingexport heeft een naar Oostenrijkse be grippen stormachtige ontwikke ling doorgemaakt, nl. een stij ging van niet minder dan 158 pro cent in vier jaar tijds. Men slaat dit succes tc hoger aan. omdat Nederland zelf op het gebied van de kledingindustrie zo'n uiter mate belangrijke plaats in het internationale handelsverkeer in neemt. In guldens uitgedrukt is de waarde van dit onderdeel van de Oostenrijks-Nederlandse han delsrelaties echter nog maar ge ring. Niettemin is men in Oosten rijk over de economische ont wikkeling van het land niet slecht te spreken. De EEC Een der belangrijkste proble men is de toekomstige verhou ding van Oostenrijk tot de EEG (de Europese Economische Ge meenschap van de Zes), waar mede het graag een associatie overeenkomst zou willen aangaan zij het dan onder bepaalde niet voor een compromis vatbare voorwaarden. De voornaamste voorwaarde is wel, dat de be trekkingen tussen Oostenrijk en de EEG in ook maar niet het ge ringste opzicht mogen indruisen tegen de bepalingen van het in mei 1955 tot stand gekomen «taatsverdrag, dat een einde maakte aan de Russische bezet ting van een deel van Oostenrijk cn tegen de door Oostenrijk je gens de Sowjetunie vrijwillig op zich genomen verplichting tot het bewaren van een strikte neutra liteit. Er is Oostenrijk alles aan ge legen, zich hieraan te houden en het is dan ook geen eenvoudige zaak om het een aan het ander aan tc passen. Een beslissing over de in 1962 ingediende Oos tenrijkse aanvraag is intussen nog niet genomen. Ook in We nen vindt men, dat het nu wel erg lang gaat duren. De EVA De Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken. - dr. Bruno Kreisky, trok onlangs een ver gelijking met politieke akkoor den. die als men maar wil in twee dagen tijds tot stand kun nen komen. Over de werking van de Europese vrijhandelsassocia tie (de „tegenhanger" van dc EEG. waarvan Oostenrijk lid is) toonde Kreisky zich zeer vol daan. De export naar de EVA neemt gestadig toe, al is de om vang er van lang niet zo groot als die naar de EEG-landen. Want die bedraagt vijftig percent de totale Oostenrijkse uit- drijfsleven bezig houden. Een daarvan is het in de hand hou den van het loon- en prijspeil, waarin naar verzekerd werd men vrij goed is geslaagd, ook al dank zij de matiging die mede van de zijde van de vakbonden op het gebied van de looneisen wordt betracht. Zuid-Tirol Op het terrein van de buiten landse politiek bestaan er voor Ooostenrijk weinig problemen, afgezien uiteraard van de kwes tie Zuid-Tirol, die de Oostenrij kers in hoge mate bezig houdt. Minister Kreisky heeft de ver zekering gegeven," dat Oostenrijk naar*-een vreedzame oplossing van dit probleem streeft. De ge dachte gaan vooral uit naar een vorm van autonomie voor dit gebied met zijn grote Duitsspre kende bevolkingsgroep, zoals die bijvoorbeeld geldt voor Sicilië. Inmiddels zijn enkele weken geleden de besprekingen tussen Oostenrijk en Italië over dit ne telige probleem hervat. Voor het overige heeft Oostenrijk voorna melijk binnenlandse moeilijkhe den, zoals de woningnood, dc verkeerssituatie, mét name in dc hoofdstad, die met haar 1.7 mil joen zielen tellende bevolking bijna een kwart van de gehele Oostenrijkse bevolking her- Habsburg De beide regeringspartijen 'de Chr. volkspartij en de socialisti sche partij) kunnen het nog maar niet eens worden over de terug keer van de voormalige troon pretendent van Oostenrijk, aarts hertog Otto van Habsburg. Het enige waarover zij het eens zijn is, dat zijn terugkeer op dit. ogenblik niet gewenst is, on danks een gerechtelijke uit spraak, dat aan de aartshertog niet langer de toegang tot Oos tenrijk mag worden ontzegd. Om verdere politieke wrijving over dit punt te vermijden is de ze zaak en ook een beslissing om- De aartshertog legt de rijkse regering geen moeilijkhe den in de weg. omdat hij wel be grijpt, dat hij al zijn illusies in rook zal zien opgaan, wanneer hij in dit stadium van het pro bleem zelf moeilijkheden zou gaan veroorzaken. opera-voorstellingen elkaar onaf gebroken op. En de belangstelling er voor is vaak zo uitermate groot, ook van de zijde van do buitenlandse bezoekers, dat het grote moeite kost, een plaats bij een van deze evenementen te bemachtigen. Het is goed daar aan te denken, als men van plan is, meer dan een vluchtig bezoek aan Wenen te brengen. De organisatoren van de Oos tenrijk-week zullen beslist wel het een en ander kunnen vertel len over de mogelijkheden, die er voor toeristen zijn of de adressen, waar men zich kan vervoegen, als men eenmaal in de Oostenrijkse hoofstad is. Manifestaties Cultuur Onder al deze bedrijven door viert het culturele leven in Oos tenrijk hoogtij. In Wenen, nog steeds de stad van de (niet meer dansende) congressen, vol gen de concerten en toneel- en Wie iets meer wil weten over Oostenrijk, zijn bevolking, zijn voortbrengselen, natuurschoon, keuken of wat dan ook, zal daar toe volop gelegenheid hebben op de donderdag j|. begonnen Oos- tenrijkwcck-manifcstatles. De zullen zijn dc Ahoyhal en het Bouwcentrum in Rotterdam cn de Apollohal in Amsterdam. Daarnaast zullen nog in tal van andere plaatsen vele evenemen ten op zeer gevarieerd terrein plaatshebben die. naar men aan Oostenrijkse zijde hoopt, er toe zullen bijdragen, dat de uitge sproken goede betrekkingen dlc nu al tussen beide landen be staan, zich nog verder en hech ter zullen ontwikkelen. ben nu allemaal eigen land. Er komen veel fabrieken en er ia werk, veel werk." Hij weigert ons zo'n primitieve armzalige dorpsgemeenschap bin nen te brengen, omdat de men sen niet bekeken willen worden en omdat dat toch allemaal gaat verdwijnen, maar hij trapt op ons verzoek op de rem bij een groot modern hyis langs de weg naar Aboekir. Daar woont de familie van de 62-jarige landbouwer Achmed Mo hammed Kassem. In het riante hoofdgebouw hijzelf met zijn vrouw. De zonen in de bijgebou wen met hun vrouwen en vele kinderen. Achmed Mohammed Kassem is een vriendelijke man. Hij nodigt ons gastvrij uit zijn be zit te bekijken, met hem te ro ken, met hem te eten en te spre ken. Hij herinnert zich koningin Wilhelmina en zijn zoon de poot- aardappelen, die uit Nederland komen. Zijn huis van negen ka- heeft hem zestigduizend gul modelwoning geworden. De dag daarna is dan een ein de gekomen aan dit snelle bezoek aan een wonderlijk land. dat on tegenzeggelijk in opkomst is. Op het vliegveld van Cairo duurt het onwaarschijnlijk lang. voordat het hele gezelschap de douane is gepasseerd en voordat het vlieg tuig naar Amsterdam kan vertrek ken. Is Egypte een vakantie waard? Zonder twijfel. Dit land is vol komen anders. Wie er besluit heen te gaan, dient echter wel enkele voorzorgen te nemen. Hij moet zich laten inenten tegen pokken. Hij zal er goed aan doen een paar buisjes Norit mee te nemen, om zijn darmen te laten wennen aan het water en aan de vreemde schotels, die hij voorgezet krijgt... En hij zal af en toe wat geduld moeten hebben, omdat het levens tempo nu eenmaal trager is. Maar, zegt het spreekwoord, wie uit de Nijl gedronken heeft, zal daar altijd willen terugkeren. Nieuwe boeken voor u besproken Opdracht en dienst. Uitgave Gereformeerde mannenbond, Huls ter Heide Ten behoeve van de bij de Gereformeerde mannenbond aan gesloten verenigingen is een schet- sertbundel uitgegeven, waarin een grote verscheidenheid van onder werpen aan de orde wordt gesteld. Het is de tweede maal dat de bond een dergelijke pocket uit geeft en gezien het succes van de eerste, kan men verwachten dat ook deze nieuwe bundel zijn weg wel zal vinden. De namen der auteurs, onder wie twee niet- theologen (de heer G. M. A. Laernoes en dr. H. R. Rookma- ker) geven wat dat betreft een extra zekerheid. Behalve de reeds genoemden zijn het: ds. K. A. Schippers, prof. dr. K. Dijk, ds. P. Heinen. dr. J. M. van Min nen, drs J. Spoelstra, dr. R. J. van der Meulen. ds A. G. Kornet, dr. C. Augustijn, dr C. Gilhuis, ds. H. W. H. van Andel, prof dr. J. Waterink en ds. G. Brink- Reformatorisch Leven, door ds. B. Telder. Uitgave Buyten en Schipperhcijn, Amsterdam. De Dekende Bredase emeritus predikant uit de vrijgemaakte Gereformeerde Kerken, heeft nu een boekje geschreven waarin hij niet de vraag stelt naar ons be staan tussen dood en opstanding. Het is integendeel geheel gewijd aan het aardse leven van de re formatorische christen. In korte hoofdstukken die veel weg heb ben van praktische meditaties gaat hij in op allerlei vragen die ons dagelijks leven betreffen. Zo schrijft hij uitvoerig over het per soonlijk leven, het gezinsleven en bet kerkelijk leven van de refor matorische christen. De laatste hoofdstukjes zijn gewijd aan de plaats van de bijbel in het leven van de christen. Het boekje van 168 pagina's in geplastificeerde omslag is bijzonder practisch en zal tot ver buiten de eigen ker kelijke kring van deze predikant met veel waardering gelezen wor-

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 14