KIEUW VAKANTI EHODELAK D HEET EGYPTE LAND VAN DE NIJL LOKT TOERISTEN l|iÉPS3flP1 Veertien dagen in goed hotel plus vliegreis voor f 640.- ZATERDAG 20 JUNI 1964 NICHOLAS TARAYAN voerde een plan uit! Zal Egypte in de komende jaren hét nieuwe modeland voor de Europese vakantieganger worden? Zoals eerst Oostenrijk en Zwitser land, de Franse Rivièra en later Italië, Span je en Joegoslavië dat waren. De regering van Egypte zou die vraag graag en spoedig bevestigend beantwoord willen zien. Om de duizenden toeristen langs de boorden van de Nijl voor harde valuta een gastvrij hotel-onderdak te bieden zijn in Cairo en Alexandrië, bij Luxor en op nog andere plaatsen tientallen hotels in aan bouw. De heer Nicholas Tarayan doet het anders. Kij begon met het op een akkoordje te gooien met de Egyptische regering. Hij bouwde niet, maar huurde in de plaats daarvan vier voormalige pa leizen, die na de revolutie „volkseigendom" waren ge worden. In Londen en in New York had deze Egyptenaar met een duidelijke Armeense ach tergrond reeds enkele restaurants, die opereer den onder de naam van Rubayats befaamde dichtwerk: Omar Khayyam. Mr. Tarayan middelbare leeftijd, beweeg lijk, klein van stuk, driftig sigarenroker, pien ter en voortdurend op zijn qui-vive, kreeg van de regering van de Verenigde Arabische Republiek gedaan, dat hij vier voormalige pa leizen compleet met de luxueuze inventaris kon huren om daarin zijn Omar Khayyam Hotels te beginnen. In Caïro: het Lutfallah-paleiS op het eiland Gezira in de Nijl en het Manial-paleis, even eens op een parkachtig eiland in de beroemde rivier gelegen. In Alexandrië: de voormalige zomerresidentie van ex-koning Faroek, het Montazah-paleis en ten slot te in de stad Luxor het Bas- sili-paleis. Das was voldoen de voor de eerste aanloop, want nu kon het idéé van Mr. Tarayan verder worden uitgewerkt. De man van Omar Khayyam mikte n.l. bewust op de Britse toeris tische middenklasse. Om Egypte aan harde valuta te helpen moesten er veel men sen komen en die massa kon alleen maar worden gelokt» als de prijzen werkelijk aan lokkelijk zouden blijken te En dat waren ze. want in Engeland versche nen advertenties met ongeveer de volgende slagzin: „Breng een vakantie door in een Egyp tisch paleis. Twee weken voor slechts 640. De vliegreis heen en terug naar het fabuleuze Egyt te is gratis." Dat kon Nicholas Tarayan niet helemaal waar makwi. Een Britse wet stak even een spaak in lvit wiel: hoteliers mochten geen gratis transport aanbieden. Althans niet met een Brits vliegvuld als vertrekpunt. Die moeilijkheid was snel omzeild, want de Amsterdamse luchthaven Schiphol werd het uitgangspunt voor deze goedkope vakantierei zen naar Egypte. De Deense chartermaatschappij Flying En terprise ging met DC-7-C-toestellen in een non stop-vlucht van IVz uur de vakantiegangers van SchipTiol naar Caïro brengen plan van Nicho las Tarayan was verwezenlijkt. Een onzer redacteuren was deze week enkele dagen in Egypte om een inzicht te krijgen in de mogelijkheden, die dit land de Europese toerist biedt. Hij reisde op uitnodiging van Omar Khayyam Hotels Ltd. te Londen met een groep Nederlandse, Deense, Zweedse en Engelse collega's naar Cairo, dank zij de bemiddeling van de op het Rotterdamse vliegveld Zes tienhoven gevestigde Luchtvaartcontacten N.V., die zich ook belast met de verzorging van de Omar Khayyam-reizen voor Nederlandse passagiers. De reis werd gemaakt met een chartervliegtuig van de Deense maatschappij Flying Enterprise. De vluchtige impressie van de vakantiemogelijkheden in Egypte tegen een zeer redelijke prijs (f 640 per veertien dagen, inclusief de gevlogen heen- en terugreis AmsterdamCairo v.v.) zijn op deze speciale Zondagsblad-pagina afgedrukt. De pyramide, die de Pharao Cheops voor zichzelf liet oprichten is nu bij Gizeh, aan de rand van Cairo, een toeristen-attractie van de eerste rang. Met de andere^pyramiden en de sphinx en de kamelendrijversdie de, va kantiegangers naar deze bezienstcaardigheden voeren, is hier een soort Marken en Volen- dam ontstaan, dat evenwel niet nalaat grote indruk te maken. "DUITEN is de Egyptische duisternis verdwenen. Een half uur geleden gleed het eerste spoor daglicht door de vliegtuigramen over de vermoeide, slapende mensengezichten. De lampjes, die boven de stoelen nog waren aangebleven, zjjn overbodige gloeidraadjes geworden. De vier stewardessen, die zeven uren bezig geweest zijn om het de zeventig mensen met spijs en vooral drank zo aangenaam mogelijk te maken, zjjn in de pantry doende de sporen van een doorwaakte nacht met make up weg te wissen, om straks fris, charmant en monter op de vliegtuig trap de passagiers uitgeleide te doen. Een nieuwe dag heeft bezit geno men van een mensengemeenschap, die voor enkele uren hoog hoven de aarde in dat vliegtuig werd samengebracht. gemakkelijk kantiegangers uit Nederland België en de Scandinavische landen (de Fly ing Enterorise zetelt in Kopenhagen), zouden kunnen profiteren van de in de hotelprijs inbegrepen vliegreis. In de exotische subtropische paleistuinen van de vier palei zen werden inderhaast riante bungalows neergezet, voorzien van twee éénpersoonsbedden, een telefoon, wat woongerief. een badkamer met toilet en douche, air-conditioning en een terras. In eerste aanleg had men op deze vier plaatsen de be schikking over 638 lijke wooneenheden. cius gestegen en zal in de loop de paarden en in de rijtuigjes, van de dag zelfs 41 graden gaan Over de asfaltweg gaat het dan bereiken. naar beneden. De mannen ratelen Langs het hotel stroomt de een ratjetoe van vele talen: „You Nijl. Feloukahs, die typische al happy?". „Heel goed. heel braaf, sedert eeuwen in gebruik zijnde heel fijn". „Is very good camel? zeilschepen, glijden statig voor- Yes?" En enkele tientallen poli- bij; Oyer de Brug van de 26ste tiemannen kijken toe of zij het al te bont maken. Dat doen juli (de dag van" de revolutie) raast het verkeer onafgebroken Trots man derge- Maar omdat Egypte het geld van de toeristische wonderboom zo nodig heeft als het water van de Nijl, stimuleerde de Egyptische (regerings) stichting voor Hotel- en Toeristenwezen met kracht de verdere plannen van Mr. Tarayan, en ook die van andere hotel-ondernemin- Nog dit jaar wil Nicholas Taravan een hotel-keten van twaalf stuks over geheel Egyp te hebben gelegd en dan Z3l hij in staat zijn per jaar met zijn Omar Khayyam-organisatie honderduizend gasten te ont vangen. De vliegdiensten van Amsterdam zullen dan van drie maal per week tot dagelijkse worden uitgebreid. De (goedkope) Omar Khay yam-organisatie is slechts een onderdeel van het vreemdelin- genverkeers-programma van president Nassers regering. Er is een Hilton-hotel in Caïro en er komen er op verschillende plaatsen nog drie bij. Dr. Abdel Kader Hatem, de minister van cultuur, die ons in het Radio- en Televisie-gebouw te Cairo op een haastige persconferentie ontving, zei het zo: „Vorig jaar hadden we nog de slagzin: ie dere maand één hotel bouwen! Nu is dat veranderd in: één ho tel per veertien dagen. Wij ho pen, dat de 4,2 miljoen toeris ten- overnachtingen van vorig jaar, in 1965 meer dan verdub beld kunnen worden." ze: onder de ogen van de waak zame Egyptische Hermandad en terwijl de eeuwen vanaf de pira miden op hen neerzien. In het ho tel is al gewaarschuwd dat de kameeldrijvers door Omar Khay- telingang te wachten op zijn bui- yam Ltd. worden betaald, maar tenlandse gasten. Hij is een zes tiger, een man, die met trots ver telt over hetgeen zijn drie zonen kunnen presteren en verdienen, sedert president Nasser aan het uacll C1 bewind gekomen is. Hij is een te- betalen als deze mannen weten hoe extraatje moeten vangen. Ze stop pen hun rijdier en fluisteren gebroken, mar- baar Engels: goed verstaan- ,U mag ons niets Istraks beneden zijn. Betaal dus nu." En de ge- imponeerde toerist, die zich bo venop die kameelrug toch al niet zo bijzonder veilig voelt, laat en door vertelt. Hij wijst muntstukken in de bruine i- -J gebouwen, hand glijden: Brutaalweg vraagt de man dan: Hebt u helemaal geen papieren geld?" Dat is dan het ogenblik om keihard nee te zeggen, of om nogmaals in de beurs te tasten. Welgemoed wordt dan weer gevraagd: „You hap py?", waarop de verzekering volgt, dat ook hijzelf een gelukkig op de vele die het stadssilhouet langs de Nijl vormen: de hotels, de 187 hoge Caïro-toren, die een schitterend uitzicht over deze miljoen inwoners tellende stad moet geven en hij verze kert. dat het met Egypte nog veel beter zal gaan, als de grote Overigens zijn deze oudheidkun- De oppositie, die ongetwijfeld dige schatten aan de voordeur van tegen Nassers bewind bestaat, is' Caïro de moeite van een bezoek zeker niet te verwachten van de meer dan waard. De zuiver ge- laagste werkende klasse. Tóch vormde koningsgraven, die de pi- gaat langzaam, maar men is vriendelijk. Buiten spuiten tientallen fontei nen boven eeq helderblauw bas sin kostbaar water omhoog en twee blauwe touringcars van Duit se makelij (Daimler-Benz), air conditioned en comfortabel, wach ten op de gasten van Omar Khay- In het Oosten stijgt (Je zon vuur rood op uit een paars wolkenveld. En diep beneden glinstert als een enorme gestolde, ribbelige ijs vlakte het blauw van de Middel landse Zee. Dan lijkt het water plotseling te verkleuren. De lich te golvingen enkele kilometers on- Ka!>lxll „c, der de bulderende motoren zm A?s6het pass„en geel geworden. De DC-7C van ae douane wat te iang duurt, zwijgt Flyjng Enterprise-maatschappij eenskiaps het geklater der fontei- vliegt boven de woestijn van neQ Te yeel V€rspnling van dlt Egypte. levensvocht is ook niet goed, zelfs Enkele zorgvuldigen draaien hun ajs het dienst doet om op horloge twee uur verder om vol- nieuwe bezoekers een indruk van ledig bij de tijd te blijven. welkom en welvaart te maken. Als dan de wielen van de grote Maér zodra de man die de water- machine op de betonnen landings- toevoer bedient een seintje heeft baan zijn uitgerold en er een on- gehad dat de bussen met de wezenlijke stilte intreedt na het nieuwkomers nog niet zijn wegge- uitschakelen der motoren, dringen reden, spuiten de fonteinen weer de mensen naar de vliegtuigtrap. ai3 tevoren Het is nog vóór acht uur en de hitte valt regelrecht en hoeds op de lege vlakte luchthaven van Cairo. Het hoofdgebouw is hypermodern h t' liskenbaar status-sym- ln Alexandrië wordt deze vroegere zomerresidentie van ex-koning Faroek, liggend aan de oevers van een schit terende baai van de Middel landse Zee. nu als casino en als hotel gebruikt. De stadsbussen in Cairo zijn op de meeste uren overvol en de wat atletisch ingestelde jongeren zien er geen been in aan de buitenkant te gaan hangen. staan overal soldaten op wacht houden politiemannen een oogje in het zeil: bij bruggen, bij stations, bij electrische centrales en zelfs bij dit hotel. ramiden zijn. en de Sphinx met de geschonden neus, de tempelru ines en de dodenstad, namen als Cheops. Chephren en Mycerinus, drie pharao's, die daar begraven werden en die regeerden in de De touringcars stromen vol met Vierde Dynastie tussen 3733 en fris-gewassen toeristen, die de hit- 3600 voor Christus. De Sphinx te na enkele minuten weer op moet in dezelfde periode zijn ont- zich voelen vallen. De eerste ex- staan, evenals de omringende die overigens als alle an- mastabas (kerkhoven voor de la- igulden toerist gere regeerders) en de kleinere j ph-amiden. dere door de apart betaald moet worden waarvoor alles bij elkaar nog wel een bedrag van 300 gulden kan worden gerekend als men ook wil meedoen aan tochten naar de oude schatten van Luxor, naar Memphis en Alexandrië e.d.) gaat de piramiden en de Sphinx Si® de stadsrand -Kreg€n: bool van Nassers Verenigde Ara bische Republiek. Het controleren van zeventig vi sa in zeventig paspoorten is te veel werk voor één man van de douane, ook al is hij dan kapitein volgens de drie sterren op de epauletten van zijn overhemd. Het De heer Kassem (hier op de foto met één van zijn zoons) ontving ons in zijn prachtige nieuwe wooncomplex, waar zijn hele familie een onderdak vindt en dat hij met van de regering geleend geld bouwde, op zeer gastvrije en hartelijke wijze. Ondanks het feit, dat wij hem letterlijk bij bezoek overvielen. Zoals Nederland strijd levert te gen het water, zo vecht Egypte om het water tegen het zand. De lange, brede verkeersader die van het vliegveld naar Cairo leidt, loopt door een barre zandwoeste- nij. Met bewonderenswaardig op timisme zUn beide wegkanten om zoomd door op het zinderende zand zieltogende bloemen en plan- Hier en daar gloeien in een schitterende rode bloesemtooi zelfs flamboyanten, de ook in andere landen waar het altijd zomer is, zo bekende bougainvilleas, die ook in Egypte zo inheems zijn als bij ons de knotwilgen. Grote reclameborden langs de weg vragen aandacht voor de (Oostduitse) Leipziger Messe, voor luchtvaartmaatschappijen, voor Coca- en Pepsi Cola. dranken, die tot in de allerkleinste fellah-dor pen langs de Nijl uit voorraden van enkele tientallen flesjes in morsige kastjes aan de man wor den gebracht, zoals wij later zou den ontdekken bij de tocht van Cairo naar Alexandrië. Na de rust van de woestijnweg de lanen van de prachtig Voor Memphis, Karnak, Luxor al die andere historische plaat- :n is helaas op deze korte trip ■en tijd. Een kleine vergoeding >or geven de vele beelden, Caïro een plaats hebben ge uit de openluchtmusea langs de Nijl te zijn weggehaald, bv. een prachtig beeld van Ram ses II ide Grote), die 67 jaar over Egypte heerste en die wel eens is vereenzelvigd met de pharao. die de Israëlieten ten tijde van Mo- zes in het Deltaland onderdukte. De bazaars Zodra de grootste hitte van de middag is afgenomen, is een wan deling door de volkswijken van de stad maken, een nieuwe 1 - levenis. In de nauwe straatjes a Op de Nijlroute van Cairo naar Alexandrië ontmoetten we by een sakias (waterput) de jonge vrouw Eqsam 1 haar baby slapend op de a Ze poseerde verlegen v onze fotograaf. t zijn de kleine HPi verkoeling brengende zegen .—v. de Algerijnse Kasbah stad en mensen valt, in te vergelijken buurten, wordt de klank- en lichtspel de roemruchte waardige sakias het kleine gezin toerist bestormd door niet aflaten- geschiedenis van El Qahirah, de van Kabiska. De sakias en terzijde c. dorpen vaak bestaande uit hoge huizen van gedroogde mod der en met als extra dakbedek king het in de zon drogende stro, dat in het brood wordt verwerkt. Een ezel steekt dolzinnig de weg over, vlak voor de bus. Op de Nijl varen de zwaarbeladen fe- loukah-zeilschepen en op het land werken de mensen op de rijstvel den, tussen de maïs-aanplant en ontmoeten daar bij zo'n merk- ivoudige. doelmatige i dito hoofdtooi, en uc icJH vau uc h">v.nne ec- hl Caïro liggen. Een witgehelmde t:«rrj - ■=- - - legen villawijk is daar El Qahirah erd, dragen schijnbaar moeiteloos politie-agent slaapt op zijn verho- druk bij de karretjes met vruch- worden bij de Necropolis, de uit- J33r door. Dat kan mooi zijn voor de straatverkopers, die prullerige stad, die zegevierde. Op die imitiatie-carabeeën, armbanden, vel ivordt het verhèal verteld door terput, die bij de bevloeiing van schoenlepels met Nefertite-kop- de stemmen, terwijl het licht het land niet gemist kan worden, pen, postzegelpakketten, zelfs ori- speelt met de historische monu- ginele flessen whisky (die even- menten, zoals de prachtige Mos- wel zoals één der medereizigers kee van de wrede Mohammed Ali, tot zijp schade ondervond, gevuld die in 1811 de Mamelukken liet wogen. Kabiska toont ons de wer- zijn met gekleurd water), leren vermoorden. Enkele uren geleden king, terwijl de vrouw Eqsam toe- kameeltjes, portefeuilles opdringe- heeft van de minaret de oproep tot 1«- rig te koop aanbieden. In het gebed uit dc mond van dc moucd- zwart geklede vrouwen kijken zin geklonken en lang geleden heb- argwanend naar de vreemde in- 1j|;1 dringers. Een grijsaard zuigt be- dachtzaam de rook van zijn wa- gewikkeld geweest in woeste oor- terpijp naar binnen als de groep logen, die nieuwe overheersers er toeristen langs komt. Hier wor- kwamen voeren, den grote meloenen verkocht, daar Als we naar de stad terugrij- hurkt een schoenpoetser, het is den is het volkomen duister ge- Er hangt een rad met schoepen in, dat door een met bollen stro geblindeerde koe wordt voortbe- haar baby Goma op haar arm slaapt. Water voor een dor stig land. Elk jaar als in decern- her de Nijl buiten de oevers té vaak is dit land treedt wordt dit water in deze en andere grote reservoirs opgevan gen om dan het gehele jaar voor de irrigatie te dienen. Want regen yalt er zelden of nooit. In dit !.nd schijnt de zon het gehele de zegevierende Cairo. hoofd, terwijl kinderen om haar Met zijn veeltonige hoorn gretig heen krioelen. Voetgangers wagen claxonerend. schijnbaar zonder zich met doodsverachting op de zich aan welke verkeersregels dan riibaan. vlak voor verwoed ee- ook te storen, stort de bedreven chauffeur van de touringcar zich en zijn passagiers in het onvoor stelbare gewoel van dit Oosterse grotestadsverkeer. De r Een bak van een vierkante me ter, vol versgebakken broodjes, losjes op het hoofd balancerend, fietst een bakkersjongen noncha- jaar lant aan de kant van de weg. kana Mannen in witte en gekleurde paleis boernoes sjokken naast ezelwagen tjes, die allerlei ladingen Gezira gelegen hotel ademing. De tuin van het uit het jaar van de opening van het Suez- kanaal (1869) daterende Lutfallah- sprookje. Palmbo- bloemen, marmeren beelden, gazons, kleurige bungalows en overvolle stadsbussen met binnen een voornaam negentiende- ws interieur en koelte. Engel hotelmanagers staan ter andere lasten op het ging hoog boven het kruispunt. ten, dranken en andere ..verfris *- singen", een hoogbejaarde geit kauwt voor een winkeltje traag aan een hap stro. en over al zijn de vliegen: op de vruch ten. aan de drinkglazen, op de snoezige kindergezichtjes. Myria den vliegen. Alle bezoekers aan de Bazaars hebben de raad van de gids opgevolgd en zijn in groep- mysterieuze jes bii elkaar gebleven om niet O verdwaald te ralten in dit lahv- luidssignalen gevende auto' Aan één kant blijft het verkeers licht op rood staan, maar de voer tuigen vinden toch hun weg wel... „You happy gestrekte begraafolaats, die een vakantievierende toeristen, dodenstad is met woningen de verzengende zonnestralen zijn i1er op uit om ook van het vrucht- nare oeverland van de Nijl een woestijn te maken. De meng ve.cht daartegen met primitieve In de bocht bij het beroemde Mena House Hotel, dat in alle detectiveromans met een Egypti- i het op het Nijleiland sche achtergrond Verademing rol speelt, komt een folkloristi sche verrassing. Een grote kudde kamelen, pit tige paarden en door ouderdom wat bezadigder geworden viervoe ters voor tweepersoonsrijtuigen Manial-paleis, wordt dan in de sprookjestuin diner geboden, temidden hoog-oprijzende palmen en man grove-bomen met luchtwortels. En "J,""-'u«ui< terwijl hij aarzelend v,„ een in P ---- leefbaar gebied iC UI«- •i.n-i blijft °P de terugweg Alexandrië, want dan nemen Saladin uitloper - gestoofde laurierbladeren gewik keld vleesgerecht proeft, merkt een disgenoot op, dat hij nog steeds geen aardappelen kunnen ontdekken... wachten met hun beheerders tem-heuvels ligt de Citadel van troep zeer brutale, gevatte. Saladin, een fort, dat uitkijkt op 1166 ge- sluwe, maar zeker niet onvriende- de hele stad Caïro, lijke Bedouïnen (echte?), die met bouwd met de steenblokken personenauto's, die met welkoming gereed. Een douche- veel misbaar de toeristen verwei- de Piramiden, die daaraan een bad is op dit ogenblik het meest komen en die hen in een omme- deel van hun bekleding hebben ïperatuur is zien compleet met hoofdbedekking moeten prijsgeven. Daar herleeft, graden Cel- op de kamelen hebben zitten, op terwijl de avond als een milde, hun waarschuwingssignalen Een geestdodende rit langs zand, zand en nog veel meer zand, die nog Ze .de„ buschauffeurs slaperig heeft Dtn,r Z1in OP iedere tien kilometer de wachtposten van net leger, die e passerende voer tuigen registreren, en af en toe doemen langs de weg grote por» tretten op van Nasser en Kroesi- .,0p de tocht <200 km) naar tsjef, die onlange deze zelfde reu- Alexandrie via de Nijlroute krijgt te zijn gegaan. In de eenzaam» Platteland •glimp te nog zo primitieve leven op het platteland. De weg is uitstekend tdekt men mensen met (vervolg op pag. 2)

Nieuwe Leidsche Courant | 1964 | | pagina 13